AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 00:41   #1
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

במסגרת הסדנה לשיפור האקווריום - נדבר על בדיקת ואחזקת האקווריום שלכם.

ברור לכולנו שאקווריומים עשויים מזכוכית או מחומר פלסטי שקוף, ולפיכך, בהכרח, שבירים.

אני מצרף כמה הצעות - אני מזמין אתכם להוסיף הודעות, וגם לספר סיפורים על אקווריומים שנשברו בגלל סיבות שונות ומשונות.

ראשית כל - לדעתי לקנות אקווריומים פנורמיים זו התאבדות מראש. הם לא יציבים, הם לא בטיחותיים, והם נוטים להשבר מאד מהר בגלל שהזכוכית שלהם דקה מדיי.

דבר שני - תמיד כשמקבלים אקווריום משומש - משפצים אותו עם דבק סיליקון (רצוי כזה שמותאם לאקווריומים).

דבר שלישי - לא זורקים אובייקטים לתוך המים אלא מניחים אותם ממש בזהירות. רצפת הזכוכית של האקווריום בדרך כלל קצת יותר דקה מכל שאר האקווריום - ולאובייקט בעל משקל מסויים - יהיה אותו משקל כשהוא נזרק למים, גם אם הוא שוקע לאט יותר.

עוד כמה דברים:
4. לא למקם אקווריום באיזור שאתם עוברים בו כל הזמן. ואם הוא ממוקם שם - רבאק - תזהרו !!!
5. להזהר שלא להשעין דברים ליד האקווריום.
6. להזהר שלא להשען על האקווריום או להניח עליו דברים (יש כאלה שעושים את זה... מי פה לא משעין את הדלי על שפת האקווריום כשהוא שופך מים פנימה ?).

עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 09:45   #2
אביחי באי

אוסיף :

1. לא מומלץ לקנות אקווריומים פנורמיים מפני שקשה אח"כ למצוא זכוכית להחלפת דופן פנורמית שנשברת.

2. המשטח שהאקווריום מונח עליו חייב להיות ישר כפלס , ולא חלק מהאקווריום פשוט יעמוד באוויר דבר שיגרום לקריסתו.

3. מאוד מומלץ לפני הכנסת האבנים והדגים למלא את האקווריום במים ולראות אם אין דליפה.

4. אם אתם ממקמים את האקווריום במקום גבוה , שימו לב שלא תשענו על האקווריום כשאתם מטפלים בו , במיוחד באקווריום עמוק , הרצון להגיע לתחתית האקווריום גורם לבן - אדם להשעין את כל כובד משקלו על דופן ולבקיעת האקווריום.

5. תמיד מומלץ לדרוש מבונה האקווריום זכוכית טיפה יותר עבה מהרצוי , וכ"כ חיזוקים בעיקר בשפת האקווריום.

6. מוכר אמר לי , ואינני יודע אם זה נכון , שסיליקון שחור עמיד יותר מסיליקון שקוף.

7. מאוד רצוי לבדוק באקווריום שמשקלו מעל 800 קילו מה מצב הרצפה והיכן למקם אותו בלי לגרום לקריסת הבניין (וזה בכלל לא צחוק).

8. אקווריום שרק הגיע זקוק למעט זמן להתאוששות , ולהתקשות הסיליקון , תנו לו זמן זה ואל תלחצו לדחוף פנימה דגים.

וסתם עצות טובות :

להובלת אקווריום ממקום למקום עדיף לרוקן אותו ממים (מומלץ להוציא את הדגים לפני שמוציאים את המים ולא להיפך) שאז הסיכוי לדליפה נמוך בצורה משמעותית.

מתחילה דליפה , זהו בלי לחץ את מקום הדליפה , בדרך כלל לא תזדקקו לזכוכית מגדלת , אם תשימו סיליקון כשאקווריום מלא בתוך האקווריום על השבר , המים ילחצו את הסיליקון אל תוך השבר והריפוי מובטח (גם בשבר גדול במיוחד).

האישה צועקת הילדים רטובים והשכנים מלמטה משתוללים זה הזמן לקחת פח זבל שחור / ירוק גדול או אמבטיית תינוק (הכינותי מראש) לשטוף אותם היטב עד שיבריקו , ולהעביר אליה את שארית המים והדגים מהאקווריום (זו גם אפשרות להעביר דגים ממקום למקום).

ואתם זוכרים את הסיפור על הילד שעצר דליפה מסכר בעזרת אצבעו , הדבר נכון גם לפה , אם יש חור ואין לכם סיליקון , שיברו גפרורים או קיסמים ודיחפו אותם לתוך השבר (אם הוא מספיק קטן).

לאחר שהמים שקעו מומלץ לסייד שוב את המקומות בהם נגעו המים מפני שעלולה לקום שם מושבה שלמה של פטריות הניזונות מהלחות.

אביחי 0 שים לב. ערכתי הודעה זו בפעם האחרונה. אינני מוכן להשתוללויות ילדותיות בפורום הזה. השארתי את ההודעה בשל התרומה שלה מבחינת עצות. בפעם הבאה שתנסה לערוך הודעות שנערכו על ידי - הן תמחקנה לאלתר. תודה ויום נעים.

דג זאב 1

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: דג זאב 1 בתאריך 2001-10-10 09:40 ]</font>
אביחי באי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 17:07   #3
מונומן

הסמל האישי שלמונומן

מקרה שהיה , כך היה :
בתחילת דרכי בתחביב היפה הזה היה בבעלותי אק' פנורמי 40 ס"מ -שנה חדשה אק' חדש... אכלסתי את האק' בדגים ואובייקטים (בול עץ וצמח) , הכל טוב ויפה עברה לה חצי שנה עד צהרי יום שישי קיצי שבו ישנתי - והתעוררתי לצליל הטלפונים בבית הרמתי את האלחוטי שלא הגיב - הלכה שיחה בעודי מסטול קצת מהשינה קמתי ושמתי את רגלי על הריצפה ואני מרגיש קריר ברגלים , ורטוב, חשבתי לעצמי חסר לי שהתפוצץ צינור ואני לבד באותה השישבת
בסופה של מחשבה זו אני מישיר את מבטי אל האק' הקטן והחביב שלי ומגלה שנעלמו לי שליש מים מתכולתו - דרך סדק מצידו השמאלי לימני באלכסון למעלה - במהרה הדגים עברו דירה לדלי ורוקנתי את האק.. הנזילה ממנו נזלה במדויק על השנאי של המודם שלי ... שלמרבה הפלא לאחר יום בערך חזר לעבוד - לשמחתי שאר המכשירים החשמליים לא נדפקו! יצאתי מזה..
לאחר סקר שווקים עברתי לאק' באורך של מטר
ומסקנתי ממקרה זה...
*לא* לאק' ישראלים , למה? , אק' פנורמי בעל מבנה זוועתי שכזה והזכוכית בעובי של 3מ"מ (שזה כלום)! כל זה התחיל והתפתח במשך הזמן מפיצוץ קטן ביותר שהיה על דופן הזכוכית האחורית בסמול להדבקה מבחוץ .. אינני יודע ממה הפיצוץ .. אינני צריך להוסיף דברים - דג זאב ואביחי0 נאה דרשו!
מונומן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 18:09   #4
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

עץ מצויין עם עצות טובות!
1)לעולם אבל לעולם לא להזיז אקווריום מלא!!!!
2)יש לזכור כי כמות הליטרים מתורגמת לק"ג..
לכן אקווריום של 240 ליטר יכול להגיע בקלות ל-300 ק"ג! ולכן יש להתחשב בSTAND שעליו הוא עומד!
3)אני יודע שזה נשמע מטורף אבל יש דגים כמו אוסקרים גדולים אשר אוהבים לעצב את האקווריום לבד... כלומר אם הם מזיזים אבנים כבדות הם עלולות לפגוע בדופן ולסדוק אותה...(נשמע מטורף אבל נכון).
4)בד"כ אקווריומים מתוצרת גרמנית מגיעים עם חיזוקים בחלק העליון ו"קנט" בחלק התחתון מה שעוזר ליציבותם...
5)תמיד עוזר לשים 2 חמסות ו4 שומים נגד עיין הרע :-)... (בצחוק כמובן).
ELMINISTER
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 21:59   #5
סנייק סקין

מסכים עם כל מילה שנאמרה בנושא פרט לדבר אחד .כותב ידידימונומן לא לאקוריום ישראלי ואני אומר כן לאקוריום ישראלי אבל לא לחפש אקוריום זול ופשוט והנה הסיפור
לפני שנתיים קניתי אקוריום 400 ליטר וכמובן בראש דעגתי היה המחיר (איפה יותר זול) קניתי אצל יצרן בלי לנקוב בשמו אקוריום באמת זול ב15 אחוז מאחרים.עברו שנתים ולפני שבועים החלה דליפה בןין החזית לקרקעית כמובן נבהלתי ופניתי ליצרן ,תשובתו תרוקן את המיכל תיבש ואני אבוא ותמורת x שקלים התקן אותו .עכשיו תחשבו 25 דיסקוסים איפה לשים מה לעשות החלטתי להתיעץ עם עוד בעלי מקצוע ואז התברר שהמיכל הישן ללא חיזוקים מתאימים לגודל האקוריום.הוזמנתי לבקר במפעל של יצרן .ראיתי שם אקוריומים גדולים מאד ומיוחדים בכל מיני צורות מוזרות לפי בקשת המזמין .ולסיום הזמנתי אקוריום 480 ליטר עם חיזוקים מיוחדים ועם גימור מושלם הוא הגיע אלי ביום שני האחרון ואתמול הרכבתי אותו ועשיתי העברות בין הישן לחדש .
לסיכום לא נכון שאין יצרנים טובים פשוט בעלי חנויות ההובי קונים בעיקר אקוריומים זולים כדי להרויח יותר וגם להתחרות בשוק .
בכוונה אנני רושם את שם היצרן מי שרוצה יכול להתקשר איתי באימייל ולקבל מידע

שוני
סנייק סקין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 08:02   #6
אביחי באי

לצערי , אינני מסכים עם מה שכתבו על אקווריומים ישראלים.

בסופו של דבר רק המשתמש הוא זה שקובע, בתור אחד שלא מתגורר בארץ (וחוזר לארה"ב הלילה - להתראות לכולכם) , הכול תלוי בבונה האקווריומים.

חבר שלי סיפר לי את הסיפור הבא לאחר שנאלץ לשקם את הבית שלו :

אני מביא את זה בגוף ראשון בדיוק כמו ששמעתי ממנו:

קניתי אקווריום (ענק) מבונה ידוע וביקשתי הובלה, הרכבה בתוך חדר שיעדתי לחדר אקווריום וכמו כן בניית מערכות מילוי ניקוי וכדומה.

כמובן שבניית אקווריום כזה לא מצריכה זכוכית עבה מדי מפני שהקירות (מלבד 1.5 למיועדים לצפייה) אמורים לתמוך במשקל האקווריום , וכן הם מסויידים בחומרים נגד מעבר מים , הם אמרו לי שהפעלה מלאה של מערכת המילוי תמלא את האקווריום בתוך כ - 13 שעות +- (ותכבה לבד), אז ברוב טיפשותי הפעלתי את המערכת (בדיוק לפי ההוראות) והלכתי לעבודה , אשתי שחזרה עם הילדים בצהרים גילתה כבר בריכת שחייה בחצר , וקצר שהיה במערכת מנע כל אפשרות לסגירה חשמלית שלה (רק סגירת הברז הראשי הצילה (הציפה) את המצב) , התברר שהקיר (שלי) נבנה טיפה עקום וכשבנו את האקווריום חסכו הובלה חוזרת של הזכוכיות להתאמה לקיר , אלא הרכיבו אותה בתוך האקווריום עצמו וכמובן ללא חיזוקים מבחוץ כך שהכול !!! קרס, כולל חדרים שקירותיהם היו עשויים עץ שהרקיבו תוך זמן קצר.

לסיכום , לדעתי רוב האקווריומים שנשברים אינם באשמת המשתמש אלא מרצון של הבונה לחסוך מעט , כמובן (דבר שלא הוזכר עדיין) אקווריום למים מלוחים חייב להיות יותר עמיד מאקווריום של מים רגילים , ולעולם לא תזיק זכוכית טיפה עבה יותר , ובדיקה של האקווריום אצל המוכר (כגון תוסיף סיליקון פה , ומה השריטה פה) , ראוי לבדוק את האקווריום מול השמש שאז מתגלות שריטות בלתי נראות.

מילה אישית : נהניתי מהפורום , הכותבים מקצועיים למדי , וגם למדתי כמה דברים חדשים , אני חוזר לארה"ב (שם אין באפשרותי להתחבר לכאן) , אני משוכנע שבעם הבאה שאגיע, הפורום יהיה מושלם. כל טוב.
אביחי באי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 16:22   #7
מונומן

הסמל האישי שלמונומן

זו הנקודה שלי , אק' ישראלים זה "לך תדע"
בנוסף לבעלי החנויות שרוצים למכור בזול ולהרוויח בגדול
פשוט אי אפשר להיות בטוח באק' ישראלי!
אני לא מדבר באוויר כי פגשתי אק' אצל חברים שפשוט דלפו או נשברו
מונומן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 20:18   #8
קריב קריבנסיס

ניבהלתי מהעסק של האקווריום הפנורמי שיש לו נטיה להשבר במקרה לי יש אקווריום מטר פנורמי שכבר שנה הוא יציב(טפו טפו טפו)וללא שום נזק חיצוני או פנימי...

שאלתי היא:
האם מכל מה שהסקתי ממש שקראתי כאן אני רק צריך לצפות למתי האקווריום שלי ישבר או יסדק?!?!?!?!?

העובי של הזכוכית היא 7 מ"מ ויש לו שני חיזוקים שמחברים למעלה את הקדימה של הזכוכית והאחורה... זה מה שימנע את האסון?!
קריב קריבנסיס לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 20:35   #9
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

שמע - לא רוצים להלחיץ אותך פה. אבל שתדע לך שאקווריומים פנורמיים פשוט מועדים לפורענות. לכן, תזהר מאד אם האקווריום שלך והכל יהיה בסדר.

המקרים שסופרו פה היו על אקווריומים מאד זולים, בדרך כלל גם דקים יותר מדיי, שפשוט לא החזיקו בגלל הלחץ והשחיקה של המים (שהם חתיכת מטחנת בשר, שתדע לך).

פשוט תזהר איתו והוא יחזיק לך כמה וכמה שנים. אבל עקרונית, אקווריומיסטים מעדיפים בדרך כלל להתמקד באקווריומים מרובעים. חלק מהסיבה לכך היא זכוכית עבה יותר, והווצרות מוקדי לחץ שווים בכל האקווריום. הזכוכית הקעורה באקווריום פנורמי יותר ארוכה מכל השאר ולכן היא סוחבת עליה לחץ כבד יותר.

החיזוקים למעלה הם בהחלט בגדר "חגורת בטיחות".
אם זה מה שימנע את התאונה ? אני לא יודע.
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 20:55   #10
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לא הייתי יוצא בהכללה שכל האקווריומים הישראלים הם גרועים ולא אמינים. מה שכן הייתי אומר שרוב האקווריומים המסחריים (לא הזמנה אישית) הם באיכות ירודה, ובגודל של מעל 60 ס"מ עדיף לא להתקרב.
לעומת זאת אפשר להזמין אקווריום איכותי במקומות מסויימים שיהיו באיכות זהה, לאקווריומים תוצרת חו"ל, אולי לא JUWEL אבל בהחלט ברמה.

לקריב, 7 מ"מ נשמע לי די הרבה... אין כאן נוסחת קסם. לא הייתי רץ להחליף אקווריום, אבל תשים עליו עין....

fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 20:59   #11
אורח

תגובה לקריב:

לי היה אקווריום שהבטיחו לי שהוא 'משוריין' והוא דלף ,

פחד נחשב לדבר בריא , אבל סביר להניח שלפני שהאקווריום ידלוף אתה תתחיל לראות סדק או שריטה או התקמרות קיצונית של הזכוכית , כך שלדעתי אין לך ממה לחשוש.

גם כשיש דליפה בד"כ לא כל המים יהיו מייד על הריצפה , זה יתחיל בטפטוף איטי , וגם בד"כ ניתן לתקנה כך שהאקווריום יחזיק לך בע"ה עוד שנים רבות.

הסר חשש מליבך.

רציתי להעלות נושא נוסף :

ניסיתי לבטח את האקווריום נגד רעידות אדמה וחברת הביטוח פשוט סרבה , אשמח לשמוע על אנשים נוספים שהצליחו או לא לבטח.
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 22:26   #12
עמירם ש.

האקווריום הישראלי שלי ז"ל (דווקא מלבני ולא פנורמי, דווקא מזכוכית 8 מ"מ ל-200 ליטר, דווקא עם פילטר ביולוגי, דווקא לא הכי זול) דווקא נסדק בתחתית, אחרי שנתיים בערך, משום שגם התחתית היתה 8 מ"מ והוא היה מונח רק על קל-קר בלי שום פרופילים לחיזוק. תאמינו לי, כשאקווריום נסדק בתחתית לא רואים מראש שום קימור ושום סדק, והמים כן מתחילים לדלוף מייד, ולא מפסיקים עד שכל האקווריום ריק. לא רוצה לספר לכם איזה ערב היה לי, כמה כסף זה עלה לי (ישירות ובנזקים לריהוט), ומה אני חושב מאז על אקווריומים ישראליים.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 22:55   #13
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

תאירו את עיניי האזרח המודאג, והסבירו לי מה זה פרופילים בדיוק...
ומשהו שמוזר לי זה שהזכוכית התחתונה אמורה להיות [b]עבה יותר[b/] מאשר הזכוכיות בצד...

עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 23:51   #14
עמירם ש.

אזרח מודאג יקר,

פרופילים הם פסים (ממתכת, אפילו מפלסטיק) העוברים לרוחב הזכוכית ומחלקית אותה ל"גזרות". פרופילים מופיעים מתחת לזכוכית התחתונה וגם בראש האקווריום.

באשר לעובי הזכוכית, להלן מאמר המציין את העובי המומלץ - שים לב להבדל בין הדפנות לתחתית: http://www.thekrib.com/TankHardware/...thickness.html
עדיין לא נקרא Friday 12/10/2001, 16:27   #15
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אמממ... אזרח מודאג הפך להיות יותר מודאג

ואם אילו כאלה באקווריום 60 אני צריך לשים מגבות מסביב ? זה משהו שבנוי יחד עם האקווריום ?
ואומנם אני סטודנט להנדסה..... אבל עדיין לא הבנתי מה זה בדיוק (את העיקרון הבנתי...)
ובקשר לעובי הזכוכית בתחתית - אצלי לפחות (אקווריום מוזמן מאפללו) זה לא קיים - וגם לא ראיתי באקווריום ישראלי "רגיל"

עדיין לא נקרא Saturday 13/10/2001, 03:31   #16
סנייק סקין

אני באמת לא מבין מה ההבדל בין זכוכית ישראלית לבין זכוכית תוצרת חוץ .אקוריום מעל 250 ליטר שנבנה ללא חיזוקים בתחתית וללא קנטים בחיבורים בין הדפנות וללא חיזוקים למעלה מועד לקרוס אולי לא באיכות של ג'וול כי הם ידועים כמ"ס 1 בעולם. אבל לדעתי צריך לקחת בחשבון גם את המחיר שהוא כפול

שוני
סנייק סקין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 13/10/2001, 08:36   #17
Diveboy

שוני מה הכוונה ללא חיזוקים ? האם באקווריומים של ג'וול אין את החיזוקים שדיברת עליהם ? והאם לדעתך אפשר להוסיף חיזוקים מאולתרים תוצרת בית, למשל רצועות שתי וערב של פלסטיק מתחת למיכל כדי שהלחץ יחולק ? ומה הכוונה המחיר כפול, האם אקווריום לא של ג'וול עולה חצי ?
בתודה
Diveboy לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 13/10/2001, 09:20   #18
עמירם ש.

לא הייתי אומר שג'וואל הם הטובים בעולם, אבל הם נותנים יחס מוצלח של עלות-תועלת. המחיר שלהם לא גבוה אם מביאים בחשבון שהם מגיעים עם פילטר (כולל חומרים), ראש כוח, גוף חימום, ראש תאורה המבוסס על צ'וק אלקטרוני (יקר) ונורות.

מבחינת חיזוקים, אכן יש להם את החיזוקים בהם מדובר. הם באים, אגב, ללא קל-קר בכלל.

ההשערה שלי לסדק בתחתית באקווריום ללא חיזוקים היא כדלקמן:

1. עם הזמן, הארונית עליה נמצא האקווריום - למרות שנבנתה בצורה יציבה - קיבלה "בטן" מסויימת, כנראה לא גדולה.

2. כתוצאה מכך נוצר במרכז האקווריום אזור שהתמיכה שלו פחות חזקה.

3. לקל-קר שהיה בתחתית האקווריום יש אמנם יכולת התכווצות מסויימת, אבל היא לא גבוהה. ברגע שה"בטן" גדולה יותר, הוא מפסיק לספק תמיכה.

אם מחלקים את העומס של תחתית האקווריום לקטעים קטנים יותר, כנראה שהסיכוי ל"בטן" ולקריסה נמוך יותר. אין לי ידע בהנדסה, ואולי מישהו יוכל לתת פירוט.

ייתכן שיש גם סיבה אחרת, והיא שאקווריום תוצרת חוץ מגיע עם ארונית שכנראה עברה תיכנון הנדסי טוב יותר מאשר במקומותינו.
עדיין לא נקרא Saturday 13/10/2001, 12:01   #19
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

יש משהו במה שאתם אומרים - לגבי האיכות של אקווריום שמוצב על ארונית המיועדת לאקווריומים. אני מאד מקווה שאצלי הארונית לא תקבל "בטן" בשלב מסויים - למרות שיש לי תחושה קשה מאד שכן. אני בכל אופן אתחיל לחסוך לקראת מעבר לאקווריום גדול עם ארונית "מקצועית" יותר.

לגבי החיזוקים - למי שיש אקווריום קטן ולא פנורמי (שלגביהם חייבים לדעתי חיזוקים בכל מצב ולא משנה בגודל) - אקווריומים מרובעים בנפח של 200 - 250 ליטר ומטה (תלוי באיכות העבודה, כמובן) יכולים להסתדר בלי חיזוקים - לחץ המים בהם לא חזק עד כדי קריסת הזכוכית. בנפחים גדולים יותר - אקווריום בלי חיזוקים רוחביים (דניאל - הרעיון הוא הדבקת פסי פלסטיק או זכוכית לרוחב האקווריום, בין הדפנות המנוגדות. מדביקים במקביל פסי פלסטיק למעלה ולמטה, בצמוד לקרקעית.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא