AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  נושא נעול
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 15:41   #31
עודד

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

נדחנים או נתחנים או surgeon fish אינו שמם המדעי אבל זו אינה הסוגיה.
אתה בטוח שניתן לדגום דגים מיבוא ולשים אותם בקרנטינה ולוודא את דרך לכידתם?
שתבין אני לא נגד אלא בעד.
בצלילות לא בתחום המוניציפלי של אילת אלא אצל שכננו ניתן לראות כיצד השתמר הריף בצורה מפליאה ודווקא משם יש יצוא דגי נוי לארה"ב לדוגמא מינים יחודיים לים סוף כגון פרפרון מסוג סמילרווטוס או דג מלאך מסוג דיאקנטוס.
כיצד לדעתך ניתן להסביר תופעה זו?

עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 19:53   #32
מנטה ריי

אני מצרף קישור למאמר של ארגון כלשהו להגנה על הסביבה, הם פיתחו ומשתמשים בציוד לאיתור ציאניד

http://www.imamarinelife.org/content...ss_cdt_01.html

אם ניתן היה לכפות על הייבואנים בארץ לשווק דגים שהם cyanide free ובטח בכל שאר העולם (אני מאמין שבארץ יש רק כמה מאות בעלי אקווריום מלוחים אם לא פחות מכך, או שאני טועה ?) העולם היה טוב יותר ולו במעט.

עוד דוגמא כפר שהתפרנס מאיסוף סוסונים לשוק הסיני בהונג קונג שוכנע ע"י חוקרים לבצע את האיסוף רק בעונה מסויימת ורק בחלק מהשטחים, זה מקור לתקווה.

לגביי ההשוואה לסיני, ההשוואה לא הוגנת, המצרים יכולים להציג בו זמנית שתיי קצוות של התמונה, איזורי שמורה כמו ראס מוחמד ואיזורים שהיו שמורות טבע בתקופת ישראל ואחריי הפינוי הפכו לחופים של מלון, מי שצלל אז והיום יכול להצביע על התדרדרות לא פחותה מזו שקיימת אצלנו.
יש להם מאות קילומטר ריף שבו אפשר להחביא נזק לצד שמירה, אבל המגמה הכללית היא לרעה.

אצל המצרים קיימת גם תופעה של שפיכת חול על גבי לגונה רדודה למטרות יצירת חוף מתרחצים, אולי אתה מכיר את הלגונה בראס נצרני ?
אז זהו שהיא כבר לא קיימת.

מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 23:12   #33
עודד

מצטער לשמוע על הנזק לשוניות האלמוגים גם אצל המצרים.ז"א אין טעם לצלול שם יותר.
בכל מקרה הרס השוניות שם נגרם עקב פיתוח החופים ובניית בתי מלון ששינו את קו החופים.,
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 03/01/2002, 00:18   #34
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

ושנדבר על בכיר בעיריית אילת שמתנגד בכל תוקף לכלובי דגי הדניס ? אתם יודעים למה הוא מתנגד להם ? אוליי היינו חושבים שיש לו אינטרסים אקולוגיים, אבל הוא פשוט מעורב בנושא פיתוח מלון צף מעל אותו איזור (מעניין אם כלובים של דגי הדניס יכולים לגרום לאותו הרס שבית מלון צף יגרום לשונית... זה יכול להוות עבודת דוקטורט לאיזה סטודנט לביולוגיה עוד 5 - 10 שנים).
עדיין לא נקרא Thursday 03/01/2002, 01:30   #35
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קובי הטיעון שלך מוכר, ידוע, וממש לא רלוונטי, אותה תוכנית תיירות כבר ירדה מזמן מהפרק- לפני שנתיים בערך, בייחוד בימינו אלו שהמלונות באילת ריקים מאדם, אף אחד לא ירים פרוייקט כזה.

וד"א האינטרס הישיר של תיירות זה לשמור על שוניות האלמוגים - אין שוניות אין תיירים. יכול להיות שיש כמה שלא מבינים את זה, אבל תקנו אותי אם אני טועה (מנטה ריי ?) חלק מתוכנית התיירות כללה גם הקמת שונית אלמוגים מלאכותית לתפארת.

fish in heaven לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 04/01/2002, 00:20   #36
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הטיעון שלי רלוונטי אם אתם זוכרים שטענתי העיקרית היתה שלא ציד הדגים לצורך שבייתם חיים וגידולם היא שמכחידה שוניות (לא באילת ולא בכל מקום אחר) אלא דווקא אינטרסים אנושיים אחרים כמו תיירות ומזון.
עדיין לא נקרא Friday 04/01/2002, 14:45   #37
מנטה ריי

מושבות שלמות של אלמוגים מוכחדות בפיליפינים ואינדונזיה עכב שימוש בציאניד ללכידת דגי שונית למטרת איסוף לאקווריומים נקודה.
מושבות אחרות מחוסלות למטרות מכירת האלמוגים עצמם כקישוט לאקווירום ולתיירים חסרי טעם ומצפון.

בנוסף ועל האחוזים אפשר להתווכח האלמוגים מחוסלים ע"י דיג מסחרי , זיהום וכו' וכו'

אם תטיילו קצת ברשת ותצאו מהבועה הקטנה אולי תבינו את זה.

לפחות אל תנקו את המצפון שלכם כשאתם מכניסים דגים יפים לאקווריוםף דגים שהבית הטבעי שלהם הושמד.

קובי, לפניי שאתה טועה ומטעה,תקרא קצת.

מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 00:45   #38
עודד

למנטה ריי
אתה צודק לגבי שיטות הדיג בפיליפינים אולם כפי שאתה אולי יודע עמים מסוימים אוכלים גם את דגי השונית.לדוגמא נצרן מסוג "פיקסו" הנקרא בסלנג במקומות מסוימים humu humu triger נאכל ברצון ע"י עמים מסוימים כאשר שיטות הדיג שלהם רחוקות מלהיות חוט דיג וקרס.ואותו נצרן לא בודד במערכה. כפי שכבר שאלתי בעבר מדוע אינך מתייחס לטבח אנעשה בכרישים לצורך אכילת מרק סנפירי כריש או בטבח הבארבארי שנעשה ביפן בדולפינים או בדיג דגי הטונה.גם מהטנה הכחולה לא נשארו יותר מידי פריטים. אני מבין את דאגתך מנושא הריפים העולם.בתור אחד שהעבר צלל בסיני ובאילת אני יותר ממבין אותך.
אך כפי שטענתי ואמשיך לטעון דיג לצורך דגי נוי לא הוא הקטליזטור היחיד (כפי שמוצג)להרס השוניות.זיהום האוקינוסים והתחממות האטמוספירה הן הסיבות העיקריות.
כוכב הים הקוצני שמשמיד אלמוגים מופיע רק במים "מזוהמים".
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 04:09   #39
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

החלטת להפוך את הדיון הזה לאישי מנטה ריי ?

למיטב ידיעתי (אכן, קראתי קצת חומר בנושא) לכידת דגי שונית איננה הגורם היחיד, איננה הגורם האינטגרלי ולמעשה לו היא היתה לבד - כלל לא היתה משפיעה על הרס שוניות.

זה בערך כמו לאמר שנסיעה במכונית היא הדבר שהורס את החור באוזון, כשלמעשה יש מאות מיליוני מכוניות ומפעלים שעושים את אותה העבודה ובצורה הרבה יותר טובה.

הכל עניין של פרספקטיבה. האם זה "טוב" או "רע" ללכוד דגים חיים לצורכי גידול באקווריום ? זו שאלה ערכית. עגן שאלה ערכית במושגים ערכיים ולא ב"פסוואדו הוכחות" לא ריאליות.
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 05:49   #40
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
בתאריך 2002-01-04 20:09, דג זאב 1 כתב:

זה בערך כמו לאמר שנסיעה במכונית היא הדבר שהורס את החור באוזון, כשלמעשה יש מאות מיליוני מכוניות ומפעלים שעושים את אותה העבודה ובצורה הרבה יותר טובה.

ירית לעצמך כדור ברגל ידידי - אולי אדם אחד שמגדל דגי שונית לא מזיק - אבל עשרות אלפים בהחלט מזיקים - וכמו שבמכונית ניתן לזהם פחות, כך ניתן לקנות דגים שלא נישבו מהטבע ולהרוס פחות את הטבע.
אז אם רק דייג היה משפיע על שוניות, נכון זה לא היה קריטי
אבל כנ"ל אם רק דייג לצורך מאכל
או רק תיירות
או רק זיהום
השילוב של כולם יחד נותן תוצאה קטלנית.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: fish in heaven בתאריך 2002-01-04 21:58 ]</font>
fish in heaven לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 00:32   #41
עודד

לא הוכחות אלא עובדות.
בכל מקרה הפורום מיועד לדעתי לחובבי האק' .
בתור חובב אני מרגיש שאני צריך "להתגונן".
יאלה ביי.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 02:10   #42
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הייתי אומר שהעץ הזה מעלה קונפליקט של כל חובב חיות מצוי - מצד אחד הרצון לשימור החיות, ומצד מדע עם חיות.

לכן בעצם יש צורך באיזון בין השניים, אי אפשר להאשים אותנו בכל הצרות שבאות על בע"ח ברחבי העולם, אבל גם אנחנו צריכים להיות מודעים למה שאנחנו קונים - למשל דג-זאב זוכר את הסיפור על דג המערות העיוור ?
או דוגמה אחרת, קקדו לבן, חיה אשר נמצאת בסכנת הכחדה עקב 2 בעיות (לפי גן החיות התנכ"י)
כריתת עצי יער
צייד למטרות מסחר - חובבי חיות
אני לא חושב שהמטרה כאן היא ל"תקוף" מישהו אלא להעלות מודעות, לתחום, מודעות שחובה שתהיה למגדלים - מודעות לכך שחיות משבי עדיפות מכמה סיבות מחיות מהטבע - ושאם כבר קונים מהטבע אז לברר את מצב החיה בטבע.

אם העלבתי מישהו אני מתנצל.
fish in heaven לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 06:05   #43
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

עודד צודק במידה מסויימת, מכיוון שמתקבלת התחושה של "פתחנו פורום לדגי מים מלוחים, אבל אנחנו רוצים שתדעו שזה לא לגיטימי לגדל את הדגים האלה".

זה בערך כמו להקים חדר עישון במשרדי האגודה למלחמה בסרטן.
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 13:58   #44
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אם כבר זה להקים סניף של מלחמה בסרטן באמצע מפעל דובק :razz:

אבל השאלה היא אם למשל המידע שסיפרת לי עליו, על דגי מערות עיוורים למשל, הוא לא מספיק חשוב כדי לפרסם אותו ושאנשים יפסיקו לקנות אותו ??:
זכות הציבור לדעת איך מגיעים הדגים לאקווריום, בייחוד שתסכים איתי שיש אנשים מסויימים שלא ייקנו דג זה או אחר, מים מתוקים או מלוחים אםיידעו שהוא נכחד בטבע...

אני מסכים בהחלט שאני מעדיף שהפורום הזה יעבור להודעות מסוג אחר - אבל גם הודעה כזאתי היא בעלת חשיבות IMHO

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: fish in heaven בתאריך 2002-01-06 06:01 ]</font>
fish in heaven לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 14:23   #45
מנטה ריי

אנשים צריכים לדעת מאיפה מגיעים הדגים שהם קונים, טומני הראש בחול חיים טוב וחושבים שהדגים מיוצרים במחסן האחורי של החנות השכונתית.

אין לי כל התנגדות לגידול דגי שונית, יש לי התנגדות לדגים שניצודים בדרכים נלוזות, יש לי התנגדות לאנשים שמטעים אנשים אחרים וחוזרים על מנטרה קלוקלת שדיג זה לא מזיק לסביבה, אני מנחש שזה בא להשקיט מצפון מיוסר, אבל שלא ישקיט מצפונים אחרים.

כחובבי אקווריום מים מלוחים אתם הראשונים לדחוף הפסקת יבוא דגי ציאניד לארץ אחרת בעוד שנים לא רבות לא יישאר לכם כלום.

מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 14:38   #46
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אוקיי - בואו נפרסם הצהרה בזו הלשון:

פורום הדגים הישראלי מגנה בחריפות את ייבוא דגי השונית אשר ניצודו באמצעות ציאניד. באם ידוע למגדלי דגי מים מלוחים על דג מסויים אשר ניצוד באמצעות ציאניד, הם מתבקשים בכל לשון של בקשה שלא לרכוש את הדג הזה, אלא למצוא דגים שלא עברו סבל והתעללות מיותרים בזמן העברתם מכור מחצבתם לחנות השכונתית.
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 15:00   #47
עודד

הפורום צריך בפירוש להיקרא פורום שמירה על איכות הסביבה הרי הוא הפך לכזה.
כפי ששאלתי מדוע אתם לא מתיחסים לחובבי הדיסקוסים אשר מוכנים לשלם הון עבור דיסקוס בר חום.חלקם נלכדים ע"י רשתות בלילה וחלקם בדרכים שלא קרובות לשמירה על איכות הסביבה.
שוב כפי שטענתי אני יותר מבעד השמירה על איכות הסביבה אך הדבר כרוך בהרבה יותר מאשר זריקת סיסמאות בפורום."אני מתנגד" וכו.
אם וכאשר הפורום ישוב להיות חובבי אק' אשוב אליו בשימחה.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 22:07   #48
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קודם כל עודד אתה צודק, גם דגי מים מתוקים ניצודים לעיתים באכזריות - אני חושב שהזכרתי גם את דג המערות העיוור, וגם את הקקדו (תוכי כמובן) בתור דוגמאות לתופעה הנ"ל.

אני חושב שהלקח הוא שהקונה צריך להיות מודע למה שהוא קונה.
בכל מקרה העץ הזה כבר גלש יותר מדי.. ולכן הוא ננעל

fish in heaven לא מחובר  
צור אשכול חדש  נושא נעול

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא