AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 03/12/2001, 05:33   #1
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

מה דעתכם על פרוטאין סקימר ? האם יש לזה תועלת בנאנו ריף ? קראתי בערך 10 מאמרים כשאפשר לאמר שהם חצי חצי - אלה אומרים שהחלפות המים (שהן כורח בנאנו ריף אחת לשבוע) חוסכות את הבעייה הזו) ואלה אומרים שבכל מקרה רצוי שיהיה סקימר - ולו קטן ועלוב ככל שניתן.

במקרה הזה חשבתי אוליי להכניס אבן אוויר בלחץ לתוך פילטר קיים (טריקל פילטר שאני בונה בפינת האקווריום למשל).

שאלה שנייה קשורה לתאורה: האם כדאי להשתמש בתאורה אלטרנטיבית - כמו מנורות פאוור קומפקט של אוסרם (או פיליפס) מהסוג שאפשר למצוא בכל פינה בחנויות עשה זאת בעצמך ? קראתי אפילו המלצה של לקחת את מספר המנורה (יש רשימה גדולה של מנורות מומלצות לנאנו ריף) ולתת אותה לאייס - הם ידאגו להביא לך את המנורה הזו.

מה דעתכם ?
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 06:36   #2
עמירם ש.

כיוון שאף בעל ניסיון לא התנדב לענות, אנסה להתייחס, למרות שאין לי שום ניסיון בנושא, רק לימוד מקריאה (איזה כיף להתייחס לנושא שאתה לא ממש מבין בו).

בנושא סקימר, אם אתה מתכוון לשים בנאנו-ריף שלך יותר מדג אחד בודד, להערכתי רצוי מאוד שתשתמש בו. הסקימר מסלק חומרים אורגניים (בעיקר חלבונים) לפני שהם "מתחילים את מחזור החנקן". ללא סקימר, הם יהפכו לאמוניום. הבעייה היא שככל שה-pH גבוה יותר כך אחוז גדול יותר מהאמוניום הופך לאמוניה קטלנית: ב-ph=7 רק 0.6% הופכים לאמוניה, בעוד שב-pH=8 הכמות היא 5.4% - כמעט פי 10 (המספרים נכונים ל-27 מעלות). לכן חשוב מאוד לסלק כמה שיותר מן החלבונים ושאר החומרים האורגניים *לפני* שהם הופכים לאמוניום. הלוואי שהיה אפשר לעשות את זה גם במים מתוקים, אבל הסקימר לא עובד בהם.

הסקימר יכול באמת להיות פשוט, אבל סתם אבן אוויר בפילטר לא תעזור, משום שחייבת להיות שיטה לאסוף את הג'יפה במיכל מיוחד מחוץ למים. בכל מקרה יש די הרבה מאמרים של סקימר DIY.

בנאנו-ריף שאני מתכנן, אגב, אין פיזית מקום לסקימר, ועדיין לא החלטתי מה לעשות.

בקשר לתאורה, אמרת שאתה רוצה לגדל שני שושנים (אחד לבן שני אדום?) וכמה דגים. תאורה מיוחדת דרושה, לפי מה שהבנתי, בעיקר לאלמוגים שבתוכם חיות אצות בסימביוזה. לדגים בלבד, וכנראה גם לשושנים, מספיקה תאורה רגילה. בכל מקרה, אני ממשיך ללמוד את הנושא.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 07:20   #3
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

יש לי כמה נקודות מחלוקת איתך עמירם:

הראשון - מגדלים וותיקים רבים אומרים שסקימר אוליי עוזר אבל אין בו ממש צורך באקווריום של נאנו ריף. הסיבה לכך היא שרובם גדולים מדיי, מאסיביים מדיי ומסובכים מדיי בשביל אקווריום כל כך קטן. אמנם קראתי את הסיפור על ההוא עם נאנו ריף של 15 גאלון וסאמפ של 60 גאלון, אבל זה מטורף.

סקימר קטן ופשוט שעובד על אבן אוויר וזרימת מים הפוכה לאוויר יכול להיות דיי שימושי, אם בכלל צריך דבר כזה (והאמת היא שמתקבלת אצלי התחושה יותר ויותר שזה פשוט לא שווה את ההשקעה של זה, כי החלפות מים פותרות את הבעייה.

בנוגע לתאורה - אני אכן מתכנן לגדל מספר אלמוגים ביחד עם השושנה (האחת!). גם השושנה וגם האלמוגים צריכים המון אור. בנוגע לתאורה, הייתי היום בהום סנטר וראיתי שיש שם נורות פאוור קומפקט של פיליפס. בעוצמה של 26 וואט, הן מספקות תאורה "לבנה" של 1800 לומנ'ס. לא היה כתוב שום דבר על "החום" של תאורה זו בקלווינים כך שאין לי דעה בנושא.

מרבית האתרים המליצו על שילוב של מנורה אחת חזקה (26 וואט) בצבע לבן ומנורה אחת חלשה (9 וואט) בצבע כחול.
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 13:47   #4
עמירם ש.

אם אתה מתכונן לגדל אלמוגים, אז אני בהחלט מצדד בנורות פאואר קומפקט. מה שאני מתנגד לו הוא להתחיל עם MH על כל הכרוך בכך.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 15:23   #5
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

פשוט זוועה - נורות המטאל הלייד וכל מה שכרוך בהן זה ממש לא דבר שרצוי להכניס הביתה - אבל תתפלא - קראתי על הבחור שעשה את זה והוא אומר שהאלמוגים שלו משגשגים. לא בדיוק הבנתי מה הוא עושה כדי להיפטר מהחום - הוא אמר שהוא שם מאוורר קטן על המנורה ושם אותה במרחק כזה שהיא פשוט לא מחממת את האקווריום.

אני לא מסוגל לקבל את זה, מכיוון שכאשר אני יושב בחצר והמנורה הזאת יושבת בערך שלושה מטרים מעליי אני מרגיש את החום שהאור שלה פולט.

מאיפה לדעתך, עמירם, נוכל להשיג נורת actin blue של תשע וואט לשלב במערכת הזו ?

ד"א - באיזה אקווריום אתה מתעתד להשתמש ? אני ראיתי את הבירבי (מאד חמודים!!) אבל הבירבי בעייתי כי ברפלקטור שלו יש מקום למנורת פלורסנט אחת בלבד. אני מניח שאפשר לעבוד עם מקדחות ומברגות ולהוציא את זה החוצה בשביל להכניס פנימה מנורות אחרות (במיוחד פאוור קומפקט שהן מנורות הרבה יותר קטנות) אבל לא נראה לי שמח במיוחד לעשות כזה בלאגן בכיסוי של הבירבי - מה גם שנראה לי שהתאורה לא תידלק יותר עם לחיצה על הכפתור שבכיסוי - אז חבל לא ?

ומה עם פילטרציה ? חשבתי לקנות מאונטד פילטר (כזה שרוכב על הדופן האחורית של האקווריום) ובמקום המצע שלו לשים פחם פעיל ואבן אוויר שתתפקד על תקן של סקימר. (לא צריך מצע בקטריאלי מכיוון שזה מה שהחול החי והסלעים החיים אמורים לעשות). אחד הרעיונות הקודמים שלי היה פשוט לבנות בתוך הזכוכית עצמה טריקל פילטר פינתי עם ראש כוח - אבל כשיש שטח כל כך מוגבל (כולה 36 ליטר) חבל לי לקחת מן האקווריום עוד שטח ונראה לי שעדיף להוציא את הפילטרציה החוצה. מה דעתכם ?
עדיין לא נקרא Thursday 06/12/2001, 15:35   #6
אמיתי

חברים יקרים !

יש אדם מאוד מקצועי בכל הקשור למים מלוחים, אני אישית מכיר אותו . מומלץ לכל מי שמעוניין לדעת יותר על מים מלוחים .

שמו יעקוב טלפון נייד - 054572699

בהצלחה !!!
אמיתי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 06/12/2001, 20:17   #7
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

שלום אמיתי - היינו שמחים אם היית חולק איתנו את רזי הידע המקצועי של יעקב זה. אישית אני נמנע להתקשר לאנשים (מסיבות ידועות) ושנית - מבלי להטיל בך ספק (אנחנו לא מכירים אותך!) - אנחנו לא יודעים מה האינטרסים של אדם זה:
האם הוא מוכר ? מגדל חובב ? מומחה בעל שם ?
מהיכן הוא רכש את הידע שלו על דגים ?

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא