AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 11:14   #1
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל "חיי מדף" של מי ים

שלום לכולם,
שאלת מתחילים... אני מתכנן להקים נאנו-מרינה FOWLR בקרוב (70ליטר~), בינתיים אני עושה "שיעורי בית"...
אחד הדברים המטרידים אותי הוא עניין החלפות המים – אין לי כרגע אפשרות (בעיקר פיזית ולאו דווקא כלכלית) למערכת RO ולהבנתי התחליף הטוב הבא הוא שימוש במי ים נקיים.
מכיוון ואינני גר בקרבה לים תהיתי האם ניתן למלא מיכל גדול (נניח ג'ריקן 100ליטר) במי ים ולהשתמש בהם לאורך זמן (נניח החלפה של 15ליטר בשבוע) עד שיגמרו ורק אז למלא שוב (נסיעה פעם בחודש וחצי לים אני יכול לעשות בכל מקרה).
ברור לי שהיתרון הביולוגי קצת מתפספס (האם האורגניזמים החיוביים במים אכן ימותו? ) – אך השאלה אם לא יגרם נזק (האם צפויים להצטבר במים רעלים רבים עקב תמותת בקטריות וח"ח) ?
והאם עדיין אוכל להנות מההרכב הכימי הטוב יותר של מי הים גם לאחר אחסון של חודש (הרכב מינרלים אופטימאלי וכו').

יש ברשותי UV 11W כך שאני יכול למעשה ל"חטא" את המים עוד לפני השימוש במידה ויש צורך בכך (בכדי למנוע התפתחות אורגניזמים מזיקים).
באק' אני מתכנן לעשות שימוש בפילטר רטוב-יבש ופורק קטן נתלה (כנראה מסדרת פריזם) – אין לי מקום לסאמפ – אך אני מקווה ששימוש בסלעים+חול חי יהוו פילטרציה ביולוגית מספקת (בנפח כזה שווה לי להשקיע בסלעים חיים איכותיים עקב הכמות הקטנה יחסית שתדרש).
העומס הביולוגי צפוי להיות קטן (בהתאם לנפח) ובעיקר אני מעוניין בח"ח (שרימפסים, סרטנים ושושנות) ועל כן אנסה להגיע לערכי מים טובים ככל האפשר.
תודה מראש לעונים,
גל
נ.ב. – האם מים ממערכת סינון בסגנון "תמי 4" שיש ברשותי יכולה להוות תחליף סביר לצרכי בתוספת מלח איכותי?
גלגו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 12:30   #2
sharpy!

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל Re: "חיי מדף" של מי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי גלגו
שלום לכולם,
שאלת מתחילים... אני מתכנן להקים נאנו-מרינה FOWLR בקרוב (70ליטר~), בינתיים אני עושה "שיעורי בית"...
ברוך תהייה
אחד הדברים המטרידים אותי הוא עניין החלפות המים – אין לי כרגע אפשרות (בעיקר פיזית ולאו דווקא כלכלית) למערכת RO ולהבנתי התחליף הטוב הבא הוא שימוש במי ים נקיים.
מכיוון ואינני גר בקרבה לים תהיתי האם ניתן למלא מיכל גדול (נניח ג'ריקן 100ליטר) במי ים ולהשתמש בהם לאורך זמן (נניח החלפה של 15ליטר בשבוע) עד שיגמרו ורק אז למלא שוב (נסיעה פעם בחודש וחצי לים אני יכול לעשות בכל מקרה).
אני מניח שיווצר במיכל מעין סייקל (אורגניזמים שימותו .. אמוניה .. ניטריט .. ניטראט ..) ככה שכנראה לא תרוויח יותר מידי .. מה גם שאם תעשה חישוב מהיר .. תגלה שמערכת אוסמוזה עולה כ-450 ש"ח .. נסיעה לים מירושליים גם אם מדובר בפעם בחודש זו השתעבדות שתגרום לך מהר מאוד להזניח את החלפות המים ותגרור כמובן תמותה. מעבר לכך .. אם תחשב את הדלק שתצרוך תראה ש-4 נסיעות לים יעלו לך כמו מערכת אוסמוזה .. אז מאיפה החיסכון בדיוק?
ברור לי שהיתרון הביולוגי קצת מתפספס (האם האורגניזמים החיוביים במים אכן ימותו? ) – אך השאלה אם לא יגרם נזק (האם צפויים להצטבר במים רעלים רבים עקב תמותת בקטריות וח"ח) ?
והאם עדיין אוכל להנות מההרכב הכימי הטוב יותר של מי הים גם לאחר אחסון של חודש (הרכב מינרלים אופטימאלי וכו').
הרכב המינרלים בים תיכון אינו אידאלי לחסרי החוליות שמיובאים (שושנות / אלמוגים וכו' ..) מליחות הים גבוהה מה דרוש להם .. מים מים תיכון יש עדיין למהול.

יש ברשותי UV 11W כך שאני יכול למעשה ל"חטא" את המים עוד לפני השימוש במידה ויש צורך בכך (בכדי למנוע התפתחות אורגניזמים מזיקים).
UV11 וואט היא כוסות רוח למת .. היא בקושי מסוגלת להרוג אצות חד תאיות, לגבי טפילים היא לא תשפיע עליהם כלל .. אולי תתרום קצת לשיזוף שלהם
באק' אני מתכנן לעשות שימוש בפילטר רטוב-יבש ופורק קטן נתלה (כנראה מסדרת פריזם) – אין לי מקום לסאמפ – אך אני מקווה ששימוש בסלעים+חול חי יהוו פילטרציה ביולוגית מספקת (בנפח כזה שווה לי להשקיע בסלעים חיים איכותיים עקב הכמות הקטנה יחסית שתדרש).
העומס הביולוגי צפוי להיות קטן (בהתאם לנפח) ובעיקר אני מעוניין בח"ח (שרימפסים, סרטנים ושושנות) ועל כן אנסה להגיע לערכי מים טובים ככל האפשר.
תודה מראש לעונים,
גל
נ.ב. – האם מים ממערכת סינון בסגנון "תמי 4" שיש ברשותי יכולה להוות תחליף סביר לצרכי בתוספת מלח איכותי?
sharpy! לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 12:59   #3
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל Re: "חיי מדף" של מי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי גלגו
שלום לכולם,
ברוך תהייה
תודה

אני מניח שיווצר במיכל מעין סייקל (אורגניזמים שימותו .. אמוניה .. ניטריט .. ניטראט ..) ככה שכנראה לא תרוויח יותר מידי .. מה גם שאם תעשה חישוב מהיר .. תגלה שמערכת אוסמוזה עולה כ-450 ש"ח .. נסיעה לים מירושליים גם אם מדובר בפעם בחודש זו השתעבדות שתגרום לך מהר מאוד להזניח את החלפות המים ותגרור כמובן תמותה. מעבר לכך .. אם תחשב את הדלק שתצרוך תראה ש-4 נסיעות לים יעלו לך כמו מערכת אוסמוזה .. אז מאיפה החיסכון בדיוק?
יקירי - אם תקרא שוב את ההודעה שלי – תבין שהבעיה היא לא החסכון הכספי דווקא אלא מטעמי חוסר מקום להתקין פיזית את המערכת... את הנסיעות אני עושה בכל מקרה (ולא במיוחד – נו באמת...)...
אגב – איזה מערכת אוסמוזה הפוכה ב-450ש"ח ומה עלות התחזוקה השנתית? – שיערתי שהמחיר כפול בערך...

הרכב המינרלים בים תיכון אינו אידאלי לחסרי החוליות שמיובאים (שושנות / אלמוגים וכו' ..) מליחות הים גבוהה מה דרוש להם .. מים מים תיכון יש עדיין למהול.
לא הייתי מודע לכך – מה המיהול הנדרש למי ים תיכון? והאם עדיין מבחינת הרכב מינרלים זה עדיף ממי ים "מלאכותיים" שאנו מכינים ?

UV11 וואט היא כוסות רוח למת .. היא בקושי מסוגלת להרוג אצות חד תאיות, לגבי טפילים היא לא תשפיע עליהם כלל .. אולי תתרום קצת לשיזוף שלהם
האם זה נכון גם בזרימה איטית יחסית? אני משתמש בהצלחה במערכת כנ"ל (של 9וואט) באק' נאנו-צמחיה שלי עם 100-200 ל\ש – ודווקא נראה לי שזה שיפר את איכות המים (צלולים יותר, פחות התרבות אצות והדגים נראים מרוצים יותר – כמובן אין לי הוכחה מדעית לכך...)]זה קישור למכשיר בו אני משתמש:
תודה מראש לעונים,
גל
נ.ב. – האם מים ממערכת סינון בסגנון "תמי 4" שיש ברשותי יכולה להוות תחליף סביר לצרכי בתוספת מלח איכותי
מה לגבי זה כתחליף לRO ?
ושוב תודה על כל העזרה והתגובות (גם הציניות שבהן ).
גל
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 13:06   #4
sharpy!

יפה שאת הנסיעות אתה עושה בכל מקרה. אבל תעצור רגע.
אני יודע שקשה לחשוב על זה בהתחלה, אבל מה המטרה של האקווריום?
הרי אתה מבקש הרגע להכניס לחיים שלך אילוץ שתצטרך לחוג סביבו. ולמקרה של חשבת על זה עד הסוף זה אילוץ ממש לא טריוויאלי.
לסחוב 100 ליטר מי ים זה נשמע כיף ונחמד.. אבל גם בהנחה ואתה בחור חסון ושרירי מאוד, אני מתקשה להאמין שתסחוב בקלות 100 ליטר מי ים בג'ריקן (גם אם תמצא אחד כזה).
כפי הנראה תסתובב עם 5 ג'ריקנים של 20 ליטר מים.
כאשר את צריך לשים בבגאז' של הרכב ג'ריקנים רטובים, ומספיק שהפקק של הפלסטיק האיכותי יושב קצת לא טוב והנה שלולית מי מלח ברכב... שכנראה תגלה אותה רק אחרי הסיבובים של ירושליים ...
התגובה לא צינית, היא מפוכחת, אתה יכול להסכים או לא.

תחזוקה שנתית של מערכת אוסמוזה כ-300 ש"ח.
לגבי ה-UV.
חפש בגוגל את אתר הבית של DeBary, חברה גרמנית במתמחה ב-UV. תופתע לקרוא קצת על UV .. נורה של 11 וואט זה בערך גבול תחתון להשמדה של אצות. טפילים זה בשום פנים ואופן לא הורג ..
גם לא בזרימה סופר איטית. זה פשוט לא מייצר מספיק אנרגיה.
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 13:16   #5
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

האמת שיש לי מיכל כזה מובנה ברכב (ג'יפ) עם משאבה (עמידה במלח) וברז ככה שלא ממש אאלץ לסחוב כלום ובבית למלא ג'ריקנים קטנים מהברז...
אבל הבנתי את הנקודה – פשוט רציתי לראות שזה בכלל ריאלי לשמר מי מלח לתקופה של מספר שבועות – בוודאי שהמטרה לא להשתעבד לאק', קצת התעסקות זה כיף אבל לא יותר מידי (אני כבר מחזיק אק' נאנו-צמחיה כך שפחות או יותר אני מודע לזמן הטיפול שנדרש).
לגבי הUV – תודה על ה"הארה" – אלמד את העניין...
[align=left:0dc32a803d] In order to neutralize pathogenic agents the intensity must be at least 2 UV-C watt (reached only with a UV lamp starting 8 watt or higher) and the exposure time must be at least 2 seconds.[/align:0dc32a803d]מה לגבי "תמי 4" - תחליף סביר? אזכיר שמדובר כאן באק' מרינה ולא ריף – אמנם ארצה לגדל שושנות (שהבנתי שרגישות יחסית) אבל אוכל לבחור בזנים עמידים יחסית – או שבכלל אין מה לדבר?
גל

נ.ב. – פתחתי עץ נוסף בנוגע לאוכלוסיה – אשמח לשמוע תגובות גם שם...
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 13:40   #6
sharpy!

לגבי תמי 4 ... אני לא סגור. אם אני זוכר נכון המערכות סובלות מבעיה של ניטראטים. תמתין לתגובות נוספות.

לגבי ה-UV. שים לב. רוב ה-UV שנמכרים בארץ הינם מוצרים סינים זולים והנורות בהתאם. נורות UV שונות נמדדות בתפוקת קרינה שונה. מהכירות קצרה עם מוצרים סינים אתה יכול לנחש את איכות הנורה בה הם משתמשים.

אני אחפש בערב את המאמר שם מהאתר .. לקטילה של פתוגנים עד כמה שאני זוכר צריך UV>11, לקטילה של אצות UV>8 ..
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 13:53   #7
PyroMan

הסמל האישי שלPyroMan

אני לא מבין למה אתה הולך לכיוון מי ים / אוסמוזה . כתבת שאתה מתכוון להקים מרינה , כך שמים רגילים מנוטרלים מכלור עם מלח סינטטי יהיו מספיקים עבורך לדעתי . מישהו חושב אחרת ?
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 14:14   #8
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 6 הודעות 14 פעמים
וותק בתחום: משנת 86

פירו גם במרינה מאוד מומלץ להשתמש במיי אוסמוזה

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 15:10   #9
PyroMan

הסמל האישי שלPyroMan

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלי ****
פירו גם במרינה מאוד מומלץ להשתמש במיי אוסמוזה
מסכים על מומלץ , אבל תסכים שגם סתם מים זה אפשרי .
עדיין לא נקרא Monday 01/01/2007, 16:02   #10
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 6 הודעות 14 פעמים
וותק בתחום: משנת 86

גם סתם מים אפשר אך ראיתי הרבה מאוד מרינה
שהפסיקו עם המים הרגילים והתחילו להשתמש במיי אוסמוזה
והדגים פשוט ניראו יותר טוב ובכלל כל המרינה ניראתה יותר טוב

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 03/01/2007, 17:31   #11
oriar

אין שום ספק או בעל עסק שפשוט מוכר מים שעברו אוסמוזה(במקום כל התסבוכת הזו)?
עדיין לא נקרא Wednesday 03/01/2007, 22:33   #12
חוות דג הזהב
בית עסק

רק הערה קטנה לסדר, דווקא לשארפי שמקפיד על דיוק - כמו שכל צולל יודע, המים בים התיכון מלוחים *פחות* ולא *יותר*. ולמה צוללים יודעים? כי אנחנו משתמשים בפחות משקולות לצלילה.
שעות 8:00 - 19:00
יום ו' וערבי חג
שעות 8:00 - 15:00
www.daghazahav.co.il
חוות דג הזהב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 04/01/2007, 09:45   #13
sharpy!

קובי.
מליחות ים תיכון קרובה ל1.030 פעם אחרונה שבדקתי.
ריפים מחזיקים על 1.023-1.025..

ערכתי בדיקה קצרה.
מי ים תיכון אכן מלוחים יחסית אך פחות מלוחים מים סוף.
מה שמסביר את הצוללים ...
מליחות בה רוב האנשים מחזיקים ריפים נמוכה עוד יותר.
עדיין לא נקרא Friday 05/01/2007, 01:10   #14
furybone

מה הטווח מחירים של המלח הסינטטי וכמה צריך להכניס באקווריום (בכל החלפת מים)

כי זה גם משום מה נראה לי השתעבדות אבל כלכלית המלח הזה
furybone לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 05/01/2007, 01:22   #15
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

תודה חברים - החכמתי מהתשובות המלומדות,
בינתיים הצלחתי לזכות במכרז למערכת אוסמוזה (בReefCenter) ככה שהבעיה נפתרה,
עכשיו צריך לתכנן את שאר הרכישות העתידיות...
גל
נ.ב. - האם ניתן להסתדר ללא מיכל לחץ במערכת?
נ.נ.ב. - מה עלות סבירה של מד TDS (זה מה שצריך למערכת לא ?)?
עדיין לא נקרא Friday 05/01/2007, 06:16   #16
sharpy!

ציטוט:
פורסם במקור על ידי גלגו
תודה חברים - החכמתי מהתשובות המלומדות,
בינתיים הצלחתי לזכות במכרז למערכת אוסמוזה (בReefCenter) ככה שהבעיה נפתרה,
עכשיו צריך לתכנן את שאר הרכישות העתידיות...
תתחדש ובהצלחה!
גל
נ.ב. - האם ניתן להסתדר ללא מיכל לחץ במערכת?
בהחלט
נ.נ.ב. - מה עלות סבירה של מד TDS (זה מה שצריך למערכת לא ?)?
לא חובה. מומלץ.
עדיין לא נקרא Friday 05/01/2007, 12:01   #17
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

למיטב הבנתי מד TDS יכול לעזור לבקר את איכות המים מהמערכת ובכך לשלוט טוב יותר על עיתוי החלפת המסננים וכו' - מה שעשוי להחזיר את מחירו.
מה מחיר סביר?
אם יש למישהו אחד מיותר למכירה?
יש סוג מומלץ?
תודה שוב,
גל
עדיין לא נקרא Saturday 06/01/2007, 01:19   #18
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

שלום שוב,
אשמח אם תוכלו לענות לי על כמה שאלות בקשר להתקנת המערכת כאן:
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...wtopic&t=91697

אגב, לגבי מד TDS אני חושב שאולי עדיף לי דווקא נייד (שאוכל לבדוק גם את מי האק') - מה עלות משוערת של מד כזה פשוט, האם יש למישהו עודף למכירה?
תודה,
גל
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול