AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 04/08/2018, 11:34   #1
tombaum

הסמל האישי שלtombaum

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
ברירת מחדל תאורה, אצות ומה שביניהם

היי ,

לאחרונה אני מנסה לחשוב איך להתמודד עם האצה החומה שיש לי באקווריום, קראתי ברחבי הפורום, באקווהדקס ובאינטרנט על כך שלרוב היא נובעת מתאורה לא טובה/בעיית חמצן במים.

אז לגבי החמצן אני מאמין שזו פחות הבעיה. כיוונתי את שתי יציאות המים מהפילטרים שלי כך שירעידו את המים ובנוסף יש לי שתי אבני אוויר פעילות. תקנו אותי אם אתם חושבים שעדיין יכולה להיווצר בעיית חמצן.

לגבי התאורה, אני כבר זמן רב רוצה לטפל בנושא התאורה אצלי גם בהיבט של יופי ועכשיו גם בהיבט של האצה.

יש לי תאורה לבנה רגילה שקיבלתי עם האקווריום. בנוסף הוספתי פס לדים כחול לא גדול במיוחד כדי לעזור לצבעים של חלק מהדגים להתבלט.

הייתי שמח לכמה טיפים לגבי קניית/בניית מערכת תאורה טובה, שתאיר לי בצורה טובה את האקווריום, תעזור לדגים להבליט את צבעיהם ושתעזור לי להילחם באצה הבלתי אפשרית הזאת.

אם למישהו יש עצות נוספות שלא קשורות לתאורה/חמצן בהקשר של היפטרות מהאצה - בשמחה

מידות של האקווריום:
120 רוחב, 60 גובה, 45 עומק

מאוכלס כרגע ב15 טרופאוס רד ריינבו, 6 לפטוזומות

תמונה של התאורה הלבנה שהגיעה עם האקווריום:
עדיין לא נקרא Saturday 04/08/2018, 12:15   #2
תמיר מ.
אחראי תחום ציקלידים וציוד

הסמל האישי שלתמיר מ.

הודו לך על 238 הודעות 286 פעמים
סוג אקווריום: מים מתוקים - פיקוקים והאפים 930 ליטר
וותק בתחום: לא מספיק
ברירת מחדל תגובה להודעה: תאורה, אצות ומה שביניהם

טום,

אם אני לא טועה דיברנו על הנושא הזה בעבר בהקשר של האקווריום שלך...

אתה יכול לפרט מהי תדירות החלפות המים, תדירות ניקוי הפילטרים ותדירות שאיבות הרפש?

כמה פעמים אתה מאכיל ביום והאם כל המזון נאכל?

האם יצא לך לבדוק ערך ניטראט לאחרונה?

בגדול ערכי ניטראט גבוה יזרזו את קצב גדילת האצה החומה, ניתן לנסות לצמצם את היקפה באמצעות גיבציסים או אנציסרוסים אבל מה שיעזור למגר אותה הוא שמירה על ערך ניטראט נמוך יחסית וזאת אתה תשיג באמצעות החלפות מים שבועיות ותחזוקה הדוקה יותר של הפילטרים, אגב, אם אני לא טועה יש לך באזור הרקע מפתח לצנרת הפילטרים, אם תמקם שם צמח פטוס זה גם יסיע להורדת הניטראט וגם יוסיף יופי לסביבת האקווריום...

תמיר
תמיר מ. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 04/08/2018, 12:17   #3
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

במתכונת של האקווריום אני אומר מראש - אל תצפה להיעלמות האצה.
אם יש התפרצות פתאומית, הייתי בוחן את אופן תחזוקת האקווריום ורמת ניקיונו.

מעבר לכך, רק חומרים כימיים / מי חמצן.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 04/08/2018, 12:21   #4
תמיר מ.

הסמל האישי שלתמיר מ.

אגב, לגבי התאורה, אני חושב דווקא שהדגים שיש לך יראו הכי יפה עם תארות אור יום (ללא גוונים נוספים), הם צבעוניים מאוד גם ככה והגוון הלבן רק יבליט זאת...
עדיין לא נקרא Sunday 05/08/2018, 00:36   #5
elbr

הסמל האישי שלelbr

הודו לך על 15 הודעות 24 פעמים
סוג אקווריום: 400L, טרופיים, צמחיה
וותק בתחום: 15 שנה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי תמיר מ. צפה בהודעה
ט
בגדול ערכי ניטראט גבוה יזרזו את קצב גדילת האצה החומה, ניתן לנסות לצמצם את היקפה באמצעות גיבציסים או אנציסרוסים אבל מה שיעזור למגר אותה הוא שמירה על ערך ניטראט נמוך יחסית וזאת אתה תשיג באמצעות החלפות מים שבועיות ותחזוקה הדוקה יותר של הפילטרים,

תמיר
מעיין,

בלי לזלזל כמובן במה שתמיר כתב... האם לדעתך זה נכון?

נערך לאחרונה על ידי elbr, Sunday 05/08/2018 בשעה 00:40.
elbr לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/08/2018, 07:10   #6
אלי רז

הודו לך על 297 הודעות 374 פעמים

לא כתבת מילה על הפילטרציה ואופן תחזוקת האקווריום.

התייעצת בעבר לגבי החלפת פילטרים, מכיוון שאלו שהיו לך לא התאימו לאקווריום. האם החלפת פילטרים?

אצה חוצה אופיינית למיכלים חדשים, עד שנה ממועד ההקמה. כמובן שזה תלוי בתחזוקת האקווריום. יש מספר סיבות להיווצרותה ואחת מהן היא ערכי הניטראט (והפוספאט) המשתוללים לאורך ציר הזמן - בין החלפות מים להאכלות.

המיכל שלך לא גדול עם נפח 'מבוזבז' בגלל הרקע, מה שמקטין את נפח המערכת, ובודאי בהתייחסות לכמות הדגים.

מה משטר האכלות ומה משטר החלפות המים (כולל שאיבות רפש)?

אלי
אלי רז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/08/2018, 15:11   #7
tombaum

הסמל האישי שלtombaum

ציטוט:
טום,

אם אני לא טועה דיברנו על הנושא הזה בעבר בהקשר של האקווריום שלך...

אתה יכול לפרט מהי תדירות החלפות המים, תדירות ניקוי הפילטרים ותדירות שאיבות הרפש?

כמה פעמים אתה מאכיל ביום והאם כל המזון נאכל?

האם יצא לך לבדוק ערך ניטראט לאחרונה?

בגדול ערכי ניטראט גבוה יזרזו את קצב גדילת האצה החומה, ניתן לנסות לצמצם את היקפה באמצעות גיבציסים או אנציסרוסים אבל מה שיעזור למגר אותה הוא שמירה על ערך ניטראט נמוך יחסית וזאת אתה תשיג באמצעות החלפות מים שבועיות ותחזוקה הדוקה יותר של הפילטרים, אגב, אם אני לא טועה יש לך באזור הרקע מפתח לצנרת הפילטרים, אם תמקם שם צמח פטוס זה גם יסיע להורדת הניטראט וגם יוסיף יופי לסביבת האקווריום...

תמיר
היי תמיר, דיברנו על כך בעבר, לפני שהחשד שלי היה קשור בתאורה, לכן הרגשתי צורך לשאול שוב. בכל אופן לא יצא לי לבדוק ערך ניטראט לאחרונה, באמת שווה שאקנה ערכת בדיקה כדי שאוכל להיות יותר חכם.

החלפות מים: אחת לשבוע שאיבת רפש ללא החלפה משמעותית של מים, אני מאמין שמשהו כמו 10 אחוז, רק כדי לנקות את המסה העיקרית של הרפש שמצטבר על החול והסלעים. אחת לשבועיים שאיבת רפש רצינית + החלפה של 30 אחוזים. תדירות ניקוי הפילטרים - אחת ל3 חודשים. אני כרגע מאוד סמוך לניקוי האחרון (חודש בערך)

האכלות: פעמיים ביום. כל האוכל נאכל בערך תוך דקה, ללא שאריות.

הטמפרטורה של האקווריום עומדת על 28-29 מעלות.. זה המינימום שהצלחתי להוריד בחודשים החמים האלה.

לגבי הצמח, אשמח לדעת איפה ניתן להשיג אותו. אני בדיוק מתלבט על הוספת מעט צמחייה לאקווריום.

ציטוט:
אגב, לגבי התאורה, אני חושב דווקא שהדגים שיש לך יראו הכי יפה עם תארות אור יום (ללא גוונים נוספים), הם צבעוניים מאוד גם ככה והגוון הלבן רק יבליט זאת...
יכול להיות שאתה צודק, אבל לא כדאי להגביר אותה בכל אופן? אני מרגיש שהאקווריום חשוך לי קצת ובנוסף חשבתי שיש לתאורה הלא חזקה אצלי השפעה על האצות.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלי רז צפה בהודעה
לא כתבת מילה על הפילטרציה ואופן תחזוקת האקווריום.

התייעצת בעבר לגבי החלפת פילטרים, מכיוון שאלו שהיו לך לא התאימו לאקווריום. האם החלפת פילטרים?

אצה חוצה אופיינית למיכלים חדשים, עד שנה ממועד ההקמה. כמובן שזה תלוי בתחזוקת האקווריום. יש מספר סיבות להיווצרותה ואחת מהן היא ערכי הניטראט (והפוספאט) המשתוללים לאורך ציר הזמן - בין החלפות מים להאכלות.

המיכל שלך לא גדול עם נפח 'מבוזבז' בגלל הרקע, מה שמקטין את נפח המערכת, ובודאי בהתייחסות לכמות הדגים.

מה משטר האכלות ומה משטר החלפות המים (כולל שאיבות רפש)?

אלי
היי אלי, פירטתי כמה שורות למעלה בתגובה לתמיר על אופן התחזוקה. מבחינת הפילטרים אכן התייעצתי לגבי מעבר לפילטר חזק אחד לאקווריום כזה אבל דווקא לא קיבלתי ביקורת על מתכונת הפילטרציה הנוכחית. האקווריום מתוחזק ע"י שני פילטרים חיצוניים של אטמן EF4. האכלות והחלפות מים כנ"ל, פירטתי כמה שורות מעלה.
עדיין לא נקרא Sunday 05/08/2018, 17:19   #8
תמיר מ.

הסמל האישי שלתמיר מ.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי tombaum צפה בהודעה
החלפות מים: אחת לשבוע שאיבת רפש ללא החלפה משמעותית של מים, אני מאמין שמשהו כמו 10 אחוז, רק כדי לנקות את המסה העיקרית של הרפש שמצטבר על החול והסלעים. אחת לשבועיים שאיבת רפש רצינית + החלפה של 30 אחוזים. תדירות ניקוי הפילטרים - אחת ל3 חודשים. אני כרגע מאוד סמוך לניקוי האחרון (חודש בערך)

האכלות: פעמיים ביום. כל האוכל נאכל בערך תוך דקה, ללא שאריות.
טום,

החלפת מים של 30% פעם בשבועיים ממש לא מספיקה לכמות העומס הביולוגי שיש לך במיכל, תוסיף למשוואה טיפול כל 3 חודשים בפילטרים ו-2 האכלות ביום ויש לך "פצצת" ניטראט מתקתקת...

אני אישית הייתי עולה ל40-50% כל שבוע

ציטוט:

לגבי הצמח, אשמח לדעת איפה ניתן להשיג אותו. אני בדיוק מתלבט על הוספת מעט צמחייה לאקווריום.

צמח פוטוס הוא צמח סטנדרטי שקיים כמעט בכל בית... כל מה שצריך זה להכניס שובל אחד למים ודי במהרה הוא יגדל שורשים ויתארך מאוד (מדובר בצמח מטפס), אם לא הצלחת להשיג חתיכה, דבר איתי בפרטי ואעזור לך

ציטוט:
יכול להיות שאתה צודק, אבל לא כדאי להגביר אותה בכל אופן? אני מרגיש שהאקווריום חשוך לי קצת ובנוסף חשבתי שיש לתאורה הלא חזקה אצלי השפעה על האצות.
תנסה לקדם את התאורה לקדמת האקווריום כלומר שגוף התאורה יהיה צמוד במקסימום לזכוכית הקידמית, אצלי זה יוצר פלאים והדגים נראים בבירור בצורה זו, גם אם התאורה חלשה יחסית...

בהצלחה,

תמיר
עדיין לא נקרא Sunday 05/08/2018, 18:01   #9
אלי רז

הודו לך על 297 הודעות 374 פעמים

ציטוט:
היי אלי, פירטתי כמה שורות למעלה בתגובה לתמיר על אופן התחזוקה. מבחינת הפילטרים אכן התייעצתי לגבי מעבר לפילטר חזק אחד לאקווריום כזה אבל דווקא לא קיבלתי ביקורת על מתכונת הפילטרציה הנוכחית. האקווריום מתוחזק ע"י שני פילטרים חיצוניים של אטמן EF4. האכלות והחלפות מים כנ"ל, פירטתי כמה שורות מעלה.
לגבי משטר החלפות המים, תמיר כבר ענה לך.
התחזוקה של האקווריום צריכה להיות משמעותית יותר - שאיבות רפש, החלפות מים ותשומת לב לגודל ה-האכלות.

לגבי הפילטרציה, זה מה שכתבת בעץ הקודם -
ציטוט:
היי
באקווריום הטרופאוסים שלי יש כרגע שני פילטרים חיצוניים ATMAN EF3. הפילטרים כבר בני לא מעט שנים, החלפתי באחד מהם ברזים וגומיות, הזרם לא מה שהיה פעם, אחד מהם התחיל להרעיש ותכלס, לתחזק שני פילטרים זה עסק לא נחמד במיוחד.
האם ניתן להבין שהפילטרים הישנים הוחלפו בשני EF4 חדשים?
אם כן, מצוין.
אני מקווה שההחלפה בוצעה עם העברת המדיות

בהצלחה,
אלי
אלי רז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/08/2018, 19:20   #10
tombaum

הסמל האישי שלtombaum

ציטוט:
טום,

החלפת מים של 30% פעם בשבועיים ממש לא מספיקה לכמות העומס הביולוגי שיש לך במיכל, תוסיף למשוואה טיפול כל 3 חודשים בפילטרים ו-2 האכלות ביום ויש לך "פצצת" ניטראט מתקתקת...

אני אישית הייתי עולה ל40-50% כל שבוע

צמח פוטוס הוא צמח סטנדרטי שקיים כמעט בכל בית... כל מה שצריך זה להכניס שובל אחד למים ודי במהרה הוא יגדל שורשים ויתארך מאוד (מדובר בצמח מטפס), אם לא הצלחת להשיג חתיכה, דבר איתי בפרטי ואעזור לך

תנסה לקדם את התאורה לקדמת האקווריום כלומר שגוף התאורה יהיה צמוד במקסימום לזכוכית הקידמית, אצלי זה יוצר פלאים והדגים נראים בבירור בצורה זו, גם אם התאורה חלשה יחסית...

בהצלחה,

תמיר
היי תמיר. לקחתי לתשומת לבי. אטפל בהתאם. לגבי הצמח אני באמת אבדוק

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלי רז צפה בהודעה
לגבי משטר החלפות המים, תמיר כבר ענה לך.
התחזוקה של האקווריום צריכה להיות משמעותית יותר - שאיבות רפש, החלפות מים ותשומת לב לגודל ה-האכלות.

לגבי הפילטרציה, זה מה שכתבת בעץ הקודם -

האם ניתן להבין שהפילטרים הישנים הוחלפו בשני EF4 חדשים?
אם כן, מצוין.
אני מקווה שההחלפה בוצעה עם העברת המדיות

בהצלחה,
אלי
היי אלי, אני ממש מופתע שבעצמי לא שמתי לב לטעות המשמעותית של הדגם שכתבתי, בפוסט הקמה כתבתי שהם צמד של EF4 שברור לי שהם משמעותית יותר חזקים מה-3 וזה לחלוטין מטעה את מי שבא לעזור.

הישנים הוחלפו בחדשים, כמובן שההחלפה בוצעה עם העברת המדיות.
כמו שכתבתי לתמיר, לקחתי לתשומת לבי את תדירות החלפות המים.

תודה רבה.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא