AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 07/10/2004, 20:06   #1
אורח

ברירת מחדל הקמת אקווריום מרינה 270 ליטר

האים זאת כמות קטנה לאקווריום מרינה או זה מתקבלתעל הדעת שמעתי על גדלים של לפחות 350 ומעלה אני מעוניין להקים באקווריום 270 האים יהיו לי בעיות כי האקווריום "קטן מדי?"
תודה
עדיין לא נקרא Thursday 07/10/2004, 20:35   #2
יוסי84

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

הכל תלוי בדגים שאתה רוצה להכניס!

כמות וסוגיהם
יוסי84 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 07/10/2004, 22:04   #3
אורח

כן בדגים קטנים כ 8 עד 10 בגודל עד 10 ס"מ
עדיין לא נקרא Thursday 07/10/2004, 22:24   #4
dror

גם אני חושב כמו blabla20, חשוב שתדע כי הנפח מגביל מבחינת סוג וגודל הדגים אבל עדיין 270 ליטר הוא נפח לא רע בכלל, תוכל להוסיף דגים מסוגים שונים בינהם נתחנים קטנים, אנג'לים ננסיים, אלמוגיות, שושנונים ועוד רבים.
dror לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 07/10/2004, 23:35   #5
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הי איציק
סליחה על סטיגמה אבל הגודל לא קובע, (לגבי האקוריום אך צדקו ב100% מי שאמר שאי אפשר להכניס טונה לגיגית קטנה)

יציבות המערכת כן!
לי בבית יש ריף של 60 ליטר עם שושנונים ואלמוגים רכים והוא עובד טפו טפו.
אני מכיר משהו שהיה לו מרינה של 480 ליטר ומתו לו הדגים בסיטונאות. פשוט לא היה לו די סלעים חיים או מצע פילטרציה לאקוריום כזה גדול עם המון דגים שהיה לו. (דגי ים תיכון גדולים כמו דניס ) בסוף הוא סגר האקוריום ומקלל את התחביב.

על איזה מערכת אתה חושב מעבר לזכוכיות?
יהיה לך די חומרי סינון? כלל אצבע 1/3 אקוריום רק סלעים.
פורק חזק למרינה מאלת דגים?

(אני במילואים אז אוכל לענות כאן רק עוד שבועיים וקצת)
יחיאל
עדיין לא נקרא Friday 08/10/2004, 13:33   #6
אורח

כלומר חשוב הפילטרציה אך לגבי אצות על הזגוגית ממש אין פיתרון כלומר אין דג הדומה ל פחסטוקומוס?
עדיין לא נקרא Sunday 10/10/2004, 00:53   #7
יוסי84

יש לך יצורים ודגים שיאכלו את האצות שמתקבלות על הסלעים והזכוכיות....פשוט תכניס מגנט ותנקה את הזכוכית החזיתית כדי שיהיה לך נעים לעין...לא יותר מזה

אגב, קוראים לי יוסי
יוסי84 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/10/2004, 18:29   #8
אורח

שמעתי בחנות דיי גדולה בצפון שאקווריום מרינה מאוזן לא צריך בכלל להחליף מים כלום לא 10 ולא 20 אחוז החלפות מים כלומר ברגע שיש מספיק מייצרי פסולת ומספיק בקטריות הזוללות את הפסולת אז המערכת יציבה ממש ואין צורך להחליף מים ואז אתה יכול להשאר כך שנים
ממש יפה עם זה באמת נכון
עדיין לא נקרא Sunday 10/10/2004, 19:52   #9
dror

באמת יפה, רק שלצערי זה לא נכון.
עדיין לא נקרא Sunday 10/10/2004, 20:34   #10
מלוח17

תראה אני יגיד לך כזה דבר ואני יודע שחלק לא יסכימו איתי אבל באק מרינה בלבד! ( שלא מכיל אלמוגים וח"ח) ותיק , חזק ויציב שזה אומר אק מעל שנה ומעלה עם מערכת פילטרזציה חזקה , ורמות רעלים אפסיות ( אמוניה,ניטריט,וניטראט) ועומס ביולוגי לא עמוס , אין צורך להחליף מים בכלל כול עוד רמות הרעלים אפסיות ואין בעיות מיוחדות.
בריף הסיפור אחר , אתה חייב לרענן מים ורצוי עשירים בתוספים , בגלל שהאלמוגים, והחסרי חוליות סופחים חומרים ותוספים במהירות מהמים, לעומת זאת במרינה הדגים סופחים ברמות אפסיות ,שאת רובם הם מקבלים בתזונה.
אני מכיר כמה אנשים שלא ריעננו באק שלהם מים חצי שנה, שנה ואף יותר והוא שיגשג, בכול אופן אני לא נוהג כך עדיין בגלל שהאק שלי עדיין צעיר ואני מרענן כול חודש 10 אחוז.
ד.א בנוסף לריענון אני מרענן עוד 90-120 ליטר כול חודש מים מתוקים אני יסביר אצלי באק מתאדים ביום בין 3-5 ליטר שאותם אני מוסיף מידי יום ביומו ואם תעשה חשבון בחודש זה יוצא 90-120 ליטר , לסיכום לחובב מתחיל אני מייעץ לרענן מים 10-15 אחוז כול חודש ושתצבור ניסיון תוכל להזניח את הריענונים כול עוד אין בעיות מיוחדות ואיכות המים סבבה.
במרינה ההחלפות מים באות בעיקר להיפטר מעודף ניטראט, ועוד דבר חשוב הוא להאכיל נכון, שזה אומר שכול הדגים אכלו את האוכל לפני ששקע בסלעים ובקרקעית ובכמות נכונה וקבועה,
מלוח17 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/10/2004, 21:45   #11
אורח

היי דרור
איזה הסבר מפורט נתן מלוח שמע להגיד אני לא מסכים ללא הסבר זה ממש לא מצדיק לענינינו אקווריום ריף שהוא מבוסס טוב אז יש הצדקה להחלפת 10 או 5 אחוז מים מחודש אך אני לא מבין למה יש לך עידוי כול כך גבוה 5 ליטר ביום שמע לי היו דיסקוסים ב 30 מעלות אפילו בחורף לא היה לי עידוי של ליטר ביום אולי 5 ליטר בחודש תבדוק את העניין של העידוי יש למנוע זאת וכך תפתור בעייה של הוספת מים על ידי מכסה מתאים
עדיין לא נקרא Sunday 10/10/2004, 22:13   #12
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אני לא מסכים מלוח 17 ואני גם אסביר לך למה בצורה קצת יותר מפורטת: מעבר לאמוניה ניטריט וניטראט שאותם אתה בודק באופן קבוע (או לא קבוע, אבל זה מה שאתה בודק) יש עוד חומרים שנכנסים למים והבקטריה לא מפרקת אותם. מדובר בחומרים שנמצאים בכמויות קטנות ולא מזיקות אבל כאשר אתה מתחיל להזניח החלפות מים החומרים הללו הולכים ומצטברים ולא תמיד המערכת שלך יכולה לסלק אותם.

קח למשל פוספאטים במרינה שאין בה מה שמסלק פוספאטים: פוספאט בריכוזים נמוכים ואפילו בינוניים לא מזיק לדגים שלך אבל הוא מהווה מצע גידול משגע לכל מיני בקטריות וטפילים של מחלות. בשלב מסויים זה יתפוצץ וכל הדגים שלך יסבלו. התוצאה - קריסה של מערכת.

אני מציע שלא לחפף ואם אתה יודע שזה סיבוך בשבילך להחליף מים עם דליים אני מציע לך להחליף את שיטת הדליים ולקנות צינורות של כמה מטרים שיאפשרו לך להחליף מים ישר לשירותים או משהו כזה. העיקר שלא תתעצל להחליף מים.

אני מחליף מים פעמיים בחודש, 10% כל פעם. ממליץ בחום לשמור על החלפות מים קבועות ולא לשחק עם זה. למרות שבמרינה אין חובה להשתמש במערכת אוסמוזה הפוכה הרי שאם אתה יכול לקנות אחת, אפילו זולה, כדאי שתעשה את זה.

לגבי האידוי: מערכות מלוחות משאירים תמיד פתוחות מהסיבה הפשוטה שהן מתחממות מאד ופתיחת המערכת (בלי כיסוי) עוזר לך להוריד חלק מהחום ע"י אידוי. התוצאה היא ירידה קבועה במפלס המים בליטרים (כן אני יודע זה הרבה!) ואתה חייב לפצות על זה כל הזמן באמצעות הוספה של מים מתוקים.

למה אוסמוזה ? כי כשאתה מכניס מים מתוקים מברז כפיצוי - אתה מכניס איתם את כל הג'יפה שיש בברז. הג'יפה הזו הולכת ומצטברת עד החלפת המים הבאה.
עדיין לא נקרא Monday 11/10/2004, 00:28   #13
מלוח17

דג זאב , ואיציק כהן , אני מסכים איתכם , ולכן אמרתי קחו את מה שאמרתי בזהירות רבה , אני הצגתי לך שזה כן אפשרי אבל זה למגדלים מנוסים שיש להם אק כמה שנים ושלמדו להכיר את האק שלהם , רק אתה יכול להכיר את האק שלך , וכמו שאמרתי רק במשך השנים שאתה לומד להכיר את האק שלך אתה יכול להזניח את ריעונני המים , ולהגיע לרמה שלא תצטרך אפילו שנה להחליף ואני מכיר כמה וכמה חובבים ש כול 3 חודשים מחליפים וכמה שכבר שנה שנתיים לא עושים כלום ואיכות המים מצוינת שיעיד על זה שהאלמוגיות מטילות ביצים כול הזמן , האק הנוכחי שלי אצלי כבר 8 חודשים ועכשיו התחלתי להחליף 10 אחוז כול חודש ופעם הייתי מחליף כול 3 שבועות ו 20 אחוז כול פעם , כמו שאמרתי ההחלפת מים זה דבר שאי אפשר להתעלם ממנו אך כן יש אקווריומיסטים מנוסים שמזניחים עד בכלל את ריעונני המים, אבל כמו כן ההאכלות הם פחות פעם ביום ואפילו יום כן ויום לא , ואינ מדבר על מערכות גדולות של 500 ליטר ומעלה
דג זאב, אני מסכים איתך חלקית אבל אני לא יכנס לעומק ,
עכשיו שתבינו שיש הבדל גדול בין האק הקיבוצי שנמצא אצלכם בבית לבין האק בחנויות שמחזיקות דגים טרופיים , בחנויות שמחזיקות מים מלוחים הם חייבים לבצע ריענוני מים בכמויות גדולות בגלל שהם מקבלים כמות דגים בבת אחת וחייבים לפני ואחרי לבצע תחלופת מים אחת זה יהפוך לגיפה , ולכן בחנויות לא מסתמכים על המערכת פילטרזציה שלהם , אלא על רעונני מים , ולכן האומדן הלא מדויק של ריעונני מים , ושוב אני מדבר על אק דגים בלבד
עדיין לא נקרא Monday 11/10/2004, 00:36   #14
מלוח17

וכמו שאמרתי בגלל האידוי הרב שאתה מוסיף כול יום שבמשך חודש יוצא לך בין 10-20 אחוז מנפח האק זה כמו ריעונני מים, תחשבו על זה ....
עדיין לא נקרא Monday 11/10/2004, 00:57   #15
dror

פה בדיוק הטעות שלכם. האידוי לא מחליף את החלפות המים מסיבה אחת פשוטה - מה שמתאדה הם מים נטו (H2O) בלבד. כל הזבל נשאר במים ורק מצטבר עם הזמן כאשר הגורם המזיק הדומיננטי ביותר הוא הניטראט. במרינה ללא החלפות מים רמת הניטראט רק תעלה עם הזמן.
עדיין לא נקרא Saturday 16/10/2004, 00:32   #16
dududag

הודו לך על 6 הודעות 8 פעמים
ברירת מחדל אידוי זה לא ריענון מים

מיי פיצוי אינם ריענון מיים!!!!כמו שציין דרור האידוי הוא של מיים נטו הרעלים נותרים במיים ומצטברים.
במרינה שמשתמשים בה במיי ברז מיי הפיצוי מכילים הרבה חנקות מלכתחילה {לידיעתכם אמוניה משמשת במקורות לחיטוי המיים !!!}
בזכות מערכות רטובות יבשות {ביו בולס} האמוניה שנכנסת עם מיי הברז והאמוניה שנוצרת מפסולת הדגים והמזון שנרקב הופכת במהרה לניטריט ואח"כ לניטראט .
הבעיה ברוב המרינות היא שאין מערכות פילטרציה לפירוק ניטראט {אין מצע חול עמוק,אין רפיוג'ם אצות ,אין סלעים בכמויות ואין זרימות משתנות} והניטראט מצטבר לאט ובביטחה ,על כן חשוב מאוד לבצע החלפות מיים כדי לדלל את הניטראט!!!!!!
ד"א ניתקלתם באקווריום שהדגים הותיקים חיים בו אך כל דג חדש שמוכנס מת תוך ימים ספורים? בדר"כ הסיבה היא קמצנות בהחלפות מים
עדיין לא נקרא Saturday 16/10/2004, 14:17   #17
מלוח17

נכון אתה צודק , אני חושב שגם מאוד מומלץ להשתמש באוסמוזה הפוכה
ואפשר אחרי כמו הזמן להזניח את החלפות המים
ולפני דג חדש לעשות החלפות מים
צריך להכיר את האק שלך ולדעת מתי לעשות החלפות מים
עדיין לא נקרא Saturday 16/10/2004, 16:04   #18
dror

אני לא מבין איך הבנת שאפשר להזניח את החלפות המים. פשוט לא נכון.
עדיין לא נקרא Saturday 16/10/2004, 16:10   #19
sharpy!

כל זמן שאין מה שמפרק ניטראט, החלפות המים הן היחידות שיוציאו אותו מהמערכת ..
sharpy! לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/10/2004, 01:46   #20
dududag

הודו לך על 6 הודעות 8 פעמים
ברירת מחדל לא מסכים

מלוח ,לא מסכים איתך !!!
תגיד ,מוכרים לך הסיפורים על עובדים שעבדו במפעלי אסבסט,עופרת, או נפגעי זיהום אויר ???
האנשים האלה חיו תקופה ארוכה בסביבה רעילה ,הם נראו בריאים ותפקדו זמן רב ,בשלב מסוים הנזק המצטבר הכריע אותם והם חלו קשות,אחרי שהנזק נגרם הסביבה הכי נקיה כבר לא תועיל להם.
אותו דבר באקווריום, אפשר לתת לדגים לחיות בסביבה רעילה -הם אולי ישרדו כמה חודשים אפילו יותר, מה שבטוח הדגים האלה לא יאריכו חיים כפי שהם יכולים .
אם תקרא ראיונות עם חובבים ותיקים שמצליחים להחזיק דגים שנים רבות תגלה שרובם תולים את סוד ההצלחה בהחלפות מים קבועות וקפדניות.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא