AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 23/04/2008, 10:38   #1
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל לאו טק היי טק ומה שבינהם

חג שמח
לפני משהו כמו 1/2 שנה הקמתי אקווריום לאו טק :

אקווריום- 100*30*50
מצע - כבול ורמקוליט וחמרה,עליו קוורץ 2 מ"מ - סה"כ מצע בסביבות 8 ס"מ (גבוה)
תאורה - EL 48W * 2 + T8 18W
פילטר- אטמן 1000 ל/ש
דישון - כל יום 1 מ"ל easy life profito
דיירים - 18 ניאונים, 10 רזבורות, 3 אוט', 4 אנצ', שרי שרימפס והמוני גופים (הם לא מפסיקים להתרבות)

עד היום הספקתי להוסיף פד"ח שמרים, לבנות דיפיוזר, אחריו ריאקטור לחזור לאבן אוויר והיום אין בכלל פד"ח.

השבוע שידרגתי את מחלקת התאורה, ובמקום נורות ה- EL שמתי 2 נורות T5 39W (כ"א) - האקווריום מואר יותר בצורה משמעותית.

ההתלבטות שלי עכשיו - להוסיף פד"ח (שמרים נכון לעכשיו) או לא ???

האם ברגע שאני מכניס פד"ח אני כבר בהיי טק ??
כלומר, צריך לשנות את משטרי הדישון, צריך להחליף מים לעיתים יותר קרובות וכו' (לא בא לי)
או שאפשר להוסיף פד"ח ולהשאיר הכל כמו עכשיו אבל לראות פירלינג (שזו הסיבה העיקרית לרצון להכניס פד"ח) ??

תודה
miro לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 23/04/2008, 13:20   #2
markkk

הסמל האישי שלmarkkk

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

השאלה שלך בעיתית אתה רוצה "ללכת בלי ולהרגיש אם"

זה יכול לעבוד ויש מצב שתהייה חיב להוסיף CO2
אניממליץ לך להתחיל אם תחליף לCO2 (סיכם אקסל, יש גם מוצר דומה איזי לייף לא זוכר את השם כרגע)
ולראות לאן נושבת הרוח

בכל מקרה אחרי שדרוג התאורה דשן טיפה יותר
בהצלחה
עדיין לא נקרא Wednesday 23/04/2008, 14:04   #3
napo

במוקדם או במאוחר ימאס לך כל ההתעסקות עם השמרים ותקנה מערכת מקצועית
עדיף שיהיה במוקדם
napo לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 23/04/2008, 17:30   #4
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

markkk,
ציטוט:
יכול לעבוד ויש מצב שתהייה חיב להוסיף CO2
אניממליץ לך להתחיל אם תחליף לCO2 (סיכם אקסל, יש גם מוצר דומה איזי לייף לא זוכר את השם כרגע) באק' שיש לי בעבודה אני עובד עם easy carbo של easy life
אבל בבית הייתי רוצה (אם כבר) שמרים - ללא אמצעי מיסוס - שייתן פד"ח במינון נמוך - כמו שאמרת - ללכת עם ולהרגיש בלי
napo,
ציטוט:
במוקדם או במאוחר ימאס לך כל ההתעסקות עם השמרים ותקנה מערכת מקצועית
עדיף שיהיה במוקדם - לאט לאט, התקציב של החג הלך לטובת התאורה, נחכה לראש השנה....
ולשאלה המקורית - מה אתם אומרים להוסיף שמרים (כמו שאמרתי לא בא לי אקסל ודומיו) או לא ?? לשנות משהו מבחינת תאורה / דישון ???

תודה
עדיין לא נקרא Wednesday 23/04/2008, 18:56   #5
erezz

הסמל האישי שלerezz

ציטוט:
פורסם במקור על ידי markkk

אם האק' עובד כרגע ללא תוספת חיצונית של פד"ח ואתה מרוצה מאייך שהוא נראה, אז לא הייתי משנה דבר אלא רק עוקב.
erezz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 23/04/2008, 22:18   #6
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי erezz
ציטוט:

אם האק' עובד כרגע ללא תוספת חיצונית של פד"ח ואתה מרוצה מאייך שהוא נראה, אז לא הייתי משנה דבר אלא רק עוקב.

תוספת של פד"ח במינון נמוך ובלתי יציב - כמו פד"ח שמרים - יכול להזיק יותר מאשר יועיל - אפילו עד כדי הוצאה מאיזון ואצות...גם אם תראה קצת פירלינג - לא יהיה שווה (תשים ריצ'יה ותראה מלא פירלינג גם עכשיו אבל זה צמח מעצבן).
"פד"ח נוזלי" מעט טוב יותר....
אז או כלום או מערכת מקצועית - עם כל המשתמע מכך...

בהצלחה,
גל
עדיין לא נקרא Thursday 24/04/2008, 11:12   #7
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי גלגו
ציטוט:
פורסם במקור על ידי erezz
ציטוט:

תוספת של פד"ח במינון נמוך ובלתי יציב - כמו פד"ח שמרים - יכול להזיק יותר מאשר יועיל - אפילו עד כדי הוצאה מאיזון ואצות... - כבר יש לי אצה שחורה שאני לא מתפטר ממנה כבר חודשים...
גם אם תראה קצת פירלינג - לא יהיה שווה (תשים ריצ'יה ותראה מלא פירלינג גם עכשיו אבל זה צמח מעצבן).
"פד"ח נוזלי" מעט טוב יותר....
אז או כלום או מערכת מקצועית - עם כל המשתמע מכך...
בהצלחה,
גל
אני הולך איתכם - לא מכניס פד"ח עד שיגיע תקציב למערכת רצינית

מה לגבי החלפות מים - כל כמה זמן מומלץ ?? (גם כאן היו לי תנודות - בהתחלה כל שבוע שבועיים, אח"כ חודש +, לאחר תמותה באק' חזרתי לשבוע שבועיים)

כל כמה זמן יש לנקות / להחליף פרלון בפילטר החיצוני ?? (עד היום עוד לא החלפתי)

תודה
עדיין לא נקרא Thursday 24/04/2008, 11:52   #8
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

האם בדקת פרמטרים? במיוחד ניטראט ופוספאט לאחרונה? - שני אלו יכולים לרמוז על מצב הפילטר - בעיקרון פרלון אני משתדל להחליף בכל תחזוקה של הפילטר - אחת לחודשיים שלושה בערך...

גם החלפות - תלוי בפרמטרים - לואוטק מיוצב אין סיבה להחליף יותר מפעם בחודש 20% (מה שאני עושה בערך).. .אך תלוי שוב בדישון, כמות דגים ביחס לצמחיה וכו'...

האם אתה מדליק עדיין את הT8 במקביל לT5? אם כן - הייתי מפסיק או מוריד זמני תאורה - זה יחד עם העדר פד"ח עשוי להסביר את האצה השחורה.

אם אתה בכל זאת רוצה להשאיר תאורה חזקה ומדשן באופן קבוע - זה כבר מעט מעל אק' לואוטק "Low Light" - ולכן הייתי שוקל בכל זאת להוסיף פלוריש אקסל\איזיקארבו כיוון ואתה על הסף מבחינת רמות תאורה ודישון...

זה במיוחד חשוב לקראת הקיץ - עם עליית הטמפ' מיסוס הפד"ח (והחמצן) יורדים אף יותר ולכן תופעות כגון אצות וחוסר איזון בתאורה\דישון גבוהים רק יחריפו...

בהצלחה,
גל

בהצלחה,
גל
עדיין לא נקרא Thursday 24/04/2008, 21:57   #9
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

גלגו,
ערכת הבדיקה היחידה שיש לי היא ל- PH ככה שאף פעם לא בדקתי כלום מעבר לזה.
לעצתך כיביתי בינתיים את ה- T8

מעבר לזה,
אני אשמח לדעת למה פד"ח שמרים יכול לגרום רק צרות, הצמחים לא ייהנו בכל זאת מקצת פד"ח (לא עדיף מכלום) ????
במה יכול לפגוע חוסר היציבות שלו ??

אני חשבתי שבגלל המינון הנמוך הוא לא יגרום לתנודות גדולות מידי - וכמו שאמר markkk - ללכת עם ולהרגיש בלי

תודה
עדיין לא נקרא Friday 25/04/2008, 23:06   #10
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי miro
גלגו,
ערכת הבדיקה היחידה שיש לי היא ל- PH ככה שאף פעם לא בדקתי כלום מעבר לזה.
לעצתך כיביתי בינתיים את ה- T8

מעבר לזה,
אני אשמח לדעת למה פד"ח שמרים יכול לגרום רק צרות, הצמחים לא ייהנו בכל זאת מקצת פד"ח (לא עדיף מכלום) ????
במה יכול לפגוע חוסר היציבות שלו ??

אני חשבתי שבגלל המינון הנמוך הוא לא יגרום לתנודות גדולות מידי - וכמו שאמר markkk - ללכת עם ולהרגיש בלי

תודה
??
עדיין לא נקרא Sunday 27/04/2008, 10:44   #11
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

היי...
אני לא רוצה להכנס לכל התהליכםי הכימיים שפורטו בהרחבה ע"י EYALCO במספר דיונים בעבר - אך על קצה המזלג - הצמחים מסוגלים להתסגל למינון נמוך של פד"ח במים ע"י מנגנונים חלופיים המסוגלים לעשות שימוש במקורות אחרים לפחמן (לדוגמא אנזים הנקרא רוביסקו)- תהליך זה אורך כשבועיים לפחות ודורש אנרגיה רבה מהצמח...
ברגע שאתה נותן פד"ח - הצמח מיד מוותר על המנגנון החלופי... להסתגל שוב לרמה נמוכה ייקח שוב זמן ואנרגיה רבה וחוזר חלילה בכל שינוי משמעותי בריכוזי הפד"ח.

על כן - חשוב להשאר על רמה קבועה של פד"ח - כזו או אחרת - מאשר לבצע שינויים כל הזמן.
מערכת שמרים מטיבעה - אינה יציבה לאורך זמן וכך גם רמת התחזוקה שלה - על כן התועלת המזערית שתראה (אם בכלל בצורה שאתה הולך להפעילה) בטלה בשישים מהנזק שיגרם לצמחים עקב ה"שיגוע" שלהם - אתה למעשה מונע מהם לפתח מנגנונים יציבים לאורך זמן ארוך שמאפשרים להם להתמודד עם רמות הפד"ח הנמוכות.

עם נכניס את הטמפ' הגבוהה יחסית שצפויה בתקופה הקרובה - שעוד יותר מורידה את רמות הפד"ח במים - הייתי משתדל לבחור בפיתרון יציב לאחד הכיוונים ועל כן המלצתי על מערכת מקצועית עם בלון (ובקר רצוי) או לוותר בכלל.
פיתרון ביניים של תוספי פחמן "נוזלי" מאפשרים בכל זאת קבלת הערך מוסף מבלי לפגוע במנגנוני ההסתגלות של הצמח לריכוזי פד"ח נמוכים כיוון וגם הם מגיעים אליו מאותם מנגנונים חלופיים.

וזה עוד בלי לדבר בכלל על חסרונות אחרים של ערכות שמרים אל מול התועלת המינימאלית לנפח כזה של אק'...

בהצלחה,
גל
עדיין לא נקרא Thursday 01/05/2008, 17:59   #12
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

גלגו,
תודה על ההסבר המפורט (כמו תמיד)
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול