AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 14:12   #1
Eli fish

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: אקוואל 300
ברירת מחדל שלום לכולם ! חדש בתחום זקוק לייעוץ/עזרה

שלום לכולם
רכשתי אקווריום יד שניה 125 ליטר .
עם הציוד פילטר Atman ef3
חמצן וחימום
לפני כחמישה ימים שטפתי אותו וניקיתי אותו לחלוטין . (רק עם מים)
מילאתי מים וחיברתי אותו לפילטר שהיה מחובר אצל הבחור שרכשתי ממנו את הכל והוא היה פעיל עם דגים . (עם המדיה הקיימת שהייתה ממקודם . הפילטר עבר טיפול לפני חודש וחצי חודשיים )
לאחר מילוי המים התחלתי לשים תוסף בקטריה לפי הכמויות שרשום על המוצר . לאחר 3 ימים הוספתי 5 דגים קטנים גורמי ננסיים . ו5 דגים קטנים קטנים בצבע כתום עם שחור שכחתי את השם
הבעיה היא שלא שמתי אנטי כלור הדגים ישרדו?וכרגע הכל בסדר מה להוסיף לאקווריום איזה תוספים כדי למזער את הטעות . אפשר להוסיף עכשיו? אשמח לעזרה המלצות תודה לכולם
Eli fish לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 14:14   #2
tomd

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: שלום לכולם ! חדש בתחום זקוק לייעוץ/עזרה

תוסיף עכשיו אנטי כלור ועוד כמה ימים תתן עוד חצי מנה של בקטריות
tomd לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 14:18   #3
Eli fish

האם זה לא יפריע להוסיף אנטי כתורשיש דגים בפנים?
ואני מוסיף כל יום בקטריה
רשום לשים 5 ימים רצוף במים חדשים .
והאם לא העמסתי יותר מדי בדגים ?
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 14:46   #4
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

מה מידות המיכל ?

סוף מעשה במחשבה תחילה... אם זה המצב פשוט תעקוב שאין קפיצת אמוניה.
במידה וכל הדגים קטנים\צעירים לא אמור להיות עומס קיצוני.

בטח שאפשר לטפל במים בתוך המיכל, חובבים רבים עושים זאת בדרך קבע.
אנא פעל מהר לניטרול הכלור במים, ממליץ על פריים של סיכם.

ו.. תתחדש

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 14:55   #5
Eli fish

המיכל בנפח 125 ליטר
כמה להוסיף לפי החישוב שרשום על התוסף? או עדיף בהדרגתיות כי יש דגים בפנים . ? תודה
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 15:08   #6
tomd

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים

על המיכל ממליצים מ"ל\ליטר אז תחלק את הנפח שלך בנפח שבהמלצה שלהם, ואז תכפול את זה במ"ל נוזל שהם ממליצים.
תוסיף את זה מעל הצינור פליטה של הפילטר ככה שזה יתערבב בזרם שלו מהר.
tomd לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 15:13   #7
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

לגבי ה"תוסף" בקטריות כל מוצר שונה, לא אמורה להיות בעיה אבל - תעקוב אחרי הוראות היצרן.

מידות - הכוונה - אורך, רוחב וגובה.

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2019, 15:15   #8
Eli fish

תודה רבה חברים אטפל בזה אחרי העבודה !
יש עוד משהו שיעזור במקרה כזה החלפות מים או משהו?
עדיין לא נקרא Thursday 28/02/2019, 23:54   #9
ליאור

הסמל האישי שלליאור

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

החלפות מים זה תמיד טוב.
רק לא להגזים בחורף על מנת לא ליצר שינויי טמפ' משמעותיים
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 00:40   #10
אלי רז

הודו לך על 297 הודעות 374 פעמים

שוב עולה עניין תוספי הבקטריות, התועלת בהם והשימוש בהם...
כתבתי זאת כבר בעבר, מניסיוני בסייקל מבוקרים שונים.

סייקל עם בקטריות נמשך אצלי כ-3-4 שבועות.
באותו המיכל, סייקל אחר ובתקופה אחרת, הפעם ללא תיסוף בקטריות, נמשך 21-28 ימים.
מבין את ההבדל?

אז זהו, שאין.

סייקל טבעי, ללא התערבות של חומרים לא מיותרים, תוך אכלוס נכון והדרגתי של האקווריום. זה מה שצריך. תחסוך את השקלים שתבזבז על תוספי הבקטריות לאוכל איכותי לדגים.

ואני מסכים עם ליאור - החלפות מים זה תמיד טוב. גם בחורף.

בהצלחה,
אלי
אלי רז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 01:43   #11
Jordan_Deus

לגבי הכלור במים, ברמת העיקרון אם יש רק כלור במים בישראל אז רוב הכלור התעדה בכמה ימים שלקח לך לשים דגים באקווריום.

אבל, אבל חשוב, הכלור כנראה חיסל את הבקטריה המפרקת אמוניה שהיחץה בפילטר ולכן ממליץ להוציא את הדגים, לעשות סיקל לאקווריום ללא דגים (כיוון שהבקטריות בבקבוק לא הכי מועילות בעולם). עוד פתרון יכול להיות תוספת של הרבה צמחיים. צמחים מנצלים אמוניה ישירות מהמים, במיוחד צמחים צפים כיוון שהם במגה עם האטמוספרה ולכן נגיש להם פד"ח.

אם, כמו שאני חושד, יש כלוראמין במים בארץ, אז הכלוראמין עדיין במים ועדיין פוגע בדגים! כלוראמין לא מתעדה ונדרש לנטרל אותו. אני משתמש בStress Coat של API.

בכל מקרה, תמיד נדרש להוסיף חומר לנטרול כלור כאשר מחליפים או מוסיפים מים לאקווריום.

אם אתה מחליט לשמור את הדגים באקווריום, נדרש לבדוק את רמות האמוניה במים על בסיס יום יומי ולא לתת להם לעלות על 0.25 ppm או mg/l. ז"א החלפת מים של לפחות 50% כל פעם שאתה מגיע ל0.25 ppm (אם אתה עולה על 0.25 ppm נדרש להחליף יותר מים). ברור שהמים שאתה מחליף צריכים להיות באותו טמפרטורה של המים באקווריום וללא כלור. אני עושה החלפות מים בחורף בשעות הצהריים כך הדוד שמש כבר חם מספיק.

נערך לאחרונה על ידי Jordan_Deus, Friday 01/03/2019 בשעה 01:50.
Jordan_Deus לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 08:25   #12
אלי רז

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Jordan_Deus צפה בהודעה
לגבי הכלור במים, ברמת העיקרון אם יש רק כלור במים בישראל אז רוב הכלור התעדה בכמה ימים שלקח לך לשים דגים באקווריום.

אבל, אבל חשוב, הכלור כנראה חיסל את הבקטריה המפרקת אמוניה שהיחץה בפילטר ולכן ממליץ להוציא את הדגים, לעשות סיקל לאקווריום ללא דגים (כיוון שהבקטריות בבקבוק לא הכי מועילות בעולם). עוד פתרון יכול להיות תוספת של הרבה צמחיים. צמחים מנצלים אמוניה ישירות מהמים, במיוחד צמחים צפים כיוון שהם במגה עם האטמוספרה ולכן נגיש להם פד"ח.

אם, כמו שאני חושד, יש כלוראמין במים בארץ, אז הכלוראמין עדיין במים ועדיין פוגע בדגים! כלוראמין לא מתעדה ונדרש לנטרל אותו. אני משתמש בStress Coat של API.

בכל מקרה, תמיד נדרש להוסיף חומר לנטרול כלור כאשר מחליפים או מוסיפים מים לאקווריום.

אם אתה מחליט לשמור את הדגים באקווריום, נדרש לבדוק את רמות האמוניה במים על בסיס יום יומי ולא לתת להם לעלות על 0.25 ppm או mg/l. ז"א החלפת מים של לפחות 50% כל פעם שאתה מגיע ל0.25 ppm (אם אתה עולה על 0.25 ppm נדרש להחליף יותר מים). ברור שהמים שאתה מחליף צריכים להיות באותו טמפרטורה של המים באקווריום וללא כלור. אני עושה החלפות מים בחורף בשעות הצהריים כך הדוד שמש כבר חם מספיק.
איפה להתחיל?
אין בתשובתי שום עניין אישי אלא דיוק של חוסר הדיוקים בדברייך.

כמות הכלור שבמים לא תהרוג את בקטריות הסייקל כל כך מהר. כן, זה יכול לקרות אך יש צורך במינונים חריגים של כלור במים. גם אם תתרחש פגיעה מסויימת בבקטריות, לא ימחק מחזור החנקן שכבר נבנה באקווריום.

סייקל עושים רק עם דגים.
סייקל של מים בלבד אינו סייקל ועל אף שניתן לבנות עומס ביולוגי באמצעות יצירת מקורות רפש חיצוניים (אוכל שנרקב למשל) אין בכך כל היגיון.
איכלוס מדורג יעזור ליצירת מחזור חנקן יציב בלי סיכון לדגים.
אם האקווריום כבר מאוכלס בעומס בינוני ומעלה, ניתן לשלב החלפות מים במהלך הסייקל, עם או בלי בדיקות ערכי מים. הדבר יאריך את הסייקל אך יבטיח את שלום הדגים.

כלוראמין לא מתוסף עוד ע"י מקורות בהולכת המים הארצית (תשובה שאני עצמי קיבלתי מהדוברות) אך ייתכן ומתוסף ע"י הרשויות המקומיות.
אצלנו לא משתמשים בו כלל, בעיקר עקב רעילות גבוהה למתפעלים...
בכל מקרה, שימוש בכל אנטי כלור טוב יטפל גם בכך.
צריך לזכור שרעילותו של כלוראמין נמוכה משמעותית מזאת של כלור ולכן גם זמן התגובה אליו ארוך משמעותית.

כלל האצבע לערכי מטרה בסייקל, במקרה ומלווים אותו בבדיקות של ערכי המים, הם 0.5ppm לאמוניה ו-1ppm לניטריט.
החלפות מים צריכות להיות במידה המתאימה לדילול הרצוי, כאשר השינוי הוא לינארי.

אני ממליץ מאוד שלא להשתמש במים חמים מהדוד החשמלי, פשוט כי אין לנו שמץ של מושג מה איכות המים בו (מתכות שוקעות, אבנית בריכוז גבוה וכו').
אני בטוח שיש כאן כאלו שמשתמשים במים מהדוד על בסיס קבוע והכל טוב אצלם.
על אותו משקל, אני מכיר אחרים שמעולם לא השתמשו באנטי כלור ומעולם לא נתקלו בבעיה.
זאת לא סיבה להמליץ על נושאים שאינם good practice.

בהצלחה,
אלי
אלי רז, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 12:55   #13
Jordan_Deus

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלי רז צפה בהודעה
איפה להתחיל?

כמות הכלור שבמים לא תהרוג את בקטריות הסייקל כל כך מהר. כן, זה יכול לקרות אך יש צורך במינונים חריגים של כלור במים. גם אם תתרחש פגיעה מסויימת בבקטריות, לא ימחק מחזור החנקן שכבר נבנה באקווריום.

סייקל עושים רק עם דגים.
סייקל של מים בלבד אינו סייקל ועל אף שניתן לבנות עומס ביולוגי באמצעות יצירת מקורות רפש חיצוניים (אוכל שנרקב למשל) אין בכך כל היגיון.
אם האקווריום כבר מאוכלס בעומס בינוני ומעלה, ניתן לשלב החלפות מים במהלך הסייקל, עם או בלי בדיקות ערכי מים. הדבר יאריך את הסייקל אך יבטיח את שלום הדגים.

כלוראמין לא מתוסף עוד ע"י מקורות בהולכת המים הארצית (תשובה שאני עצמי קיבלתי מהדוברות) אך ייתכן ומתוסף ע"י הרשויות המקומיות.
צריך לזכור שרעילותו של כלוראמין נמוכה משמעותית מזאת של כלור ולכן גם זמן התגובה אליו ארוך משמעותית.

כלל האצבע לערכי מטרה בסייקל, במקרה ומלווים אותו בבדיקות של ערכי המים, הם 0.5ppm לאמוניה ו-1ppm לניטריט.

אני ממליץ מאוד שלא להשתמש במים חמים מהדוד החשמלי, פשוט כי אין לנו שמץ של מושג מה איכות המים בו (מתכות שוקעות, אבנית בריכוז גבוה וכו').

בהצלחה,
אלי
שלום, שמח תמיד ללמוד דברים חדשים ולדון בנושים.

לצערי לא הבנת למה התכוונתי. התכוונתי לfishless cycle. דבר זה לוקח סביבות 28 יום.
דבר זה מאוד פופולארי בחול, כך אני מתחיל כל אקווריום שאינו צמחיה בביתי. לדעתי האישי סייקל עם דגים הוא דבר לא אטי שלרוב מקצר את חיי הדגים.

יכול מאוד להיות שיש אנשים שמסתדרים בלי לנטרל כלור באקווריום אבל, מוכך מדעית שכלור, גם ברמות שמוסיפים למים, פוגע בדגים. הוא גורם לפגיעה בזימים, נספק בכלי הדם ופוגע באיברים פנימים וגורם לסטרס. אם לא מנטרלים אותו, לאורך זמן, הוא מקצר את חיי הדגים.

לגבי באקטרית הסייקל, שוב הכלור כן פוגעת בהם. נכון היא לא מוחקת אותם לגמרי כיוון שהם תמיד קיימים במים האקווריום. אבל גם המעבר של כמה ימים של הפילטר, בוא הוא לא היה חסוף לאמוניה או חמצן בנוסף לכלור כנראה חיסל את הבקטריה.

לכל מי שלא יודע מה זה סייקל בלי דגים:
Fishless Cycle מה זה?
מאוד פשוט, עובד על אותו עיקרון של סיקל עם דגים רק שבמקום דגים אתה מכניס אמוניה בצורה מלכותית. אני משתמש באמוניום סולפת. אפשר להשתמש ברמוניום ניטראת או כל מקור אחר של אמוניה ללא חומרי ריח.

מעלים את הרמוניה באקווריום ל4ppm. ומחקים, בודקים את המים אחרי שלושה ימים עד שמתחילים לראות ירידה הרמוניה ועליה בnitite. הרמוניה מגיעה לאפס, מחליפים 50% מהמים ומוסיפים עוד 2ppm אמוניה כדי למנוע מהבקטאיה המפרקת אמוניה למות. עכשיו מחכים ובודקים nitrite, צריך לגדל את הבקטריה שמפרקת אותו לניטראת. כאשר מגיעים לאפס nitrite ואמוניה, עושים החלפת מים גדולה להפתר מהניטראתים ואז מוסיפים דגים. זה בארך איך שעושים סייקל ללא דגים, מצרף שתי כתבות על סייקל ללא דגים ועל פגיעה של כלור בדגים.

כלור(הלינק הראשון יותר קצר ברור, השני הוא מחקר):
https://animals.mom.me/chlorination-...life-5455.html

https://www.salmon-trout.org/wp-cont...er-systems.pdf

סיקל ללא דגים:

https://www.buildyouraquarium.com/ho...ishless-cycle/

Sent from my PRO 7 Plus using Tapatalk
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 12:59   #14
Jordan_Deus

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלי רז צפה בהודעה
איפה להתחיל?

סייקל עושים רק עם דגים.

בהצלחה,
אלי
לגבי מים מהדוד, כן זה נכון, לכן יש לדוד מערכת סינון (עד כמה שידור לי). בנוסף אני כל שבוע בודק את הGh Kh Ph של המים שמוסיף, לוודה שהם זעים לאקווריום שלי. המנטרל כלור שלי גן מנטרל מתכות כבדים ולכן אני מדשן רק 24 שעות לאחר החלפת המים.

עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 14:33   #15
אלי רז

ציטוט:
שלום, שמח תמיד ללמוד דברים חדשים ולדון בנושים.

לצערי לא הבנת למה התכוונתי. התכוונתי לfishless cycle. דבר זה לוקח סביבות 28 יום.
דבר זה מאוד פופולארי בחול, כך אני מתחיל כל אקווריום שאינו צמחיה בביתי. לדעתי האישי סייקל עם דגים הוא דבר לא אטי שלרוב מקצר את חיי הדגים.

יכול מאוד להיות שיש אנשים שמסתדרים בלי לנטרל כלור באקווריום אבל, מוכך מדעית שכלור, גם ברמות שמוסיפים למים, פוגע בדגים. הוא גורם לפגיעה בזימים, נספק בכלי הדם ופוגע באיברים פנימים וגורם לסטרס. אם לא מנטרלים אותו, לאורך זמן, הוא מקצר את חיי הדגים.

לגבי באקטרית הסייקל, שוב הכלור כן פוגעת בהם. נכון היא לא מוחקת אותם לגמרי כיוון שהם תמיד קיימים במים האקווריום. אבל גם המעבר של כמה ימים של הפילטר, בוא הוא לא היה חסוף לאמוניה או חמצן בנוסף לכלור כנראה חיסל את הבקטריה.

לכל מי שלא יודע מה זה סייקל בלי דגים:
Fishless Cycle מה זה?
מאוד פשוט, עובד על אותו עיקרון של סיקל עם דגים רק שבמקום דגים אתה מכניס אמוניה בצורה מלכותית. אני משתמש באמוניום סולפת. אפשר להשתמש ברמוניום ניטראת או כל מקור אחר של אמוניה ללא חומרי ריח.

מעלים את הרמוניה באקווריום ל4ppm. ומחקים, בודקים את המים אחרי שלושה ימים עד שמתחילים לראות ירידה הרמוניה ועליה בnitite. הרמוניה מגיעה לאפס, מחליפים 50% מהמים ומוסיפים עוד 2ppm אמוניה כדי למנוע מהבקטאיה המפרקת אמוניה למות. עכשיו מחכים ובודקים nitrite, צריך לגדל את הבקטריה שמפרקת אותו לניטראת. כאשר מגיעים לאפס nitrite ואמוניה, עושים החלפת מים גדולה להפתר מהניטראתים ואז מוסיפים דגים. זה בארך איך שעושים סייקל ללא דגים, מצרף שתי כתבות על סייקל ללא דגים ועל פגיעה של כלור בדגים.

כלור(הלינק הראשון יותר קצר ברור, השני הוא מחקר):
https://animals.mom.me/chlorination-...life-5455.html

https://www.salmon-trout.org/wp-cont...er-systems.pdf

סיקל ללא דגים:

https://www.buildyouraquarium.com/ho...ishless-cycle/

ציטוט:
לגבי מים מהדוד, כן זה נכון, לכן יש לדוד מערכת סינון (עד כמה שידור לי). בנוסף אני כל שבוע בודק את הGh Kh Ph של המים שמוסיף, לוודה שהם זעים לאקווריום שלי. המנטרל כלור שלי גן מנטרל מתכות כבדים ולכן אני מדשן רק 24 שעות לאחר החלפת המים.

אשמח לדעת איזה סנן שמותקן בדוד מסנן מתכות...

תיעדתי בעבר שמירה על סייקל במדיות בתוך דלי, בלי דגים ובערכים גבוהים. בדיוק כמו שכתבתי בתגובתי אלייך - תיסוף מקורות רפש חיצוניים - ולא, ללא חומרים כימיים אלא באמצעות מזון דגים שנרקב באקווריום...

זאת לא הדרך המומלצת לביצוע סייקל באקווריום.

אכלוס הדרגתי ומחושב של האוכלוסיה המיועדת היא הדרך הנכונה.
אם מקפידים על ביצוע סייקל 'חכם' אין כל פגיעה בדגים מכיוון שהערכים לא מגיעים לתחומים המסוכנים. איך אתיקה קשורה לעניין?

קצב הרענון של מושבות הבקטריות (nitrosomonas, nitrobacter) הוא מהיר מאוד.
החלפות מים, ניקוי פילטרים וכל מיני משחקים אחרים באקווריום יכולים לפגוע במדיות.
אך מכיוון שמושבות הבקטריות מכפילות את עצמן תוך כיממה (9-31 שעות, בהתאם לסוג, לטמפ' ולערך ההגבה), אין כל צורך להתעמק בכך.

פילטר שהיה חשוף לכלור אך לא לאמוניה או לחמצן?
אם הפילטר עובד, הוא תמיד יקיים סביבה אירובית.
כלור פוגע בדגים ובבקטריות בהתאם לריכוז שלו במים.

גם כאשר ערכו במי הברז גבוה בצורה חריגה, והוחלפו כשליש מ-מי האקווריום, מדד הכלור החדש קטן פי 3 מנוכחותו במי הברז.
זאת אחת מהסיבות שמומלץ להמנע מהחלפות מים ענקיות - השפעת החומרים שנכנסים יחד עם המים גדלה ביחס לנוכחותו. ועדיין אפשר להחליף גם 90% ממי האקווריום, רק השתמש באנטי כלור איכותי.

והערת אגב - לא חייבים להעתיק מ-חו"ל הכל.
יש לנו כאן בארצנו המון ידע שהצטבר. מה שמתאים בארה"ב, לא בהכרח מתאים לנו.
ממעקב אחר חלק מה-'גורו' ברשת, נראה שיש להם הרבה מה ללמוד בעצמם.

לא אסיט עוד את הדיון משאלתו המקורית של פותח העץ.

תודה, אלי

נערך לאחרונה על ידי אלי רז, Friday 01/03/2019 בשעה 14:35.
אלי רז, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 15:12   #16
Nir533

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: Rehau

יש תוסף בקטריות מצויין שנקרא מיקרובקטר 7 ממליץ עליו מאוד.
הוא מצליח את המים בצורה מדהימה
Nir533 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 19:08   #17
Jordan_Deus

הדעות שלנו לב דווקא סותרות אחד את השני. אני לא טוען שלא צריך לעשות "סייקל חכם" ההפך, זה מאוד חשוב!
לדעתי נדרש פשוט לעשות סייקל ללא דגים לפני ולאחר מכן להוסיף דגים בהדרגתיות. לפי המדע, גם רמות מאוד נמוכות של אמוניה למשך זמן פוגעים בדגים ובאורך החיים שלהם. אני חושב סייקל ללא דגים מפחית את הסכנה לדגים, ומונע טעויות. נכון, אם אתה מקפיד, אפשר לעדות סייקל עם דגים אבל נדרש הרבה יותר עבודה כדי למנוע פגיעה בדגים. וכיוון שריכוזי האמוניה נמוכים משמעותית, לוקח יותר זמן לסייקל. ז"א לוקח יותר זמן עד שאפשר להוסיף את כל הדגים.

אני לא בא להגיד שאסור לעשות סייקל עם דגים, אם אתה מבין את הסכנה לדגים, ויש לך את הזמן לעשות החלפות מים בדיקות גבוהה אז זה דרך מעולה. אני כן מאמין שהדרך ללא דגים יותר יעילה ופחות מסכנת את הדגים.

הבעיה האטית מגיעה שאנשים עושים סייקל ען דגים בצורה "לא חכמה". ז"א זורקים כמה דגי זהב באקווריום, ולא מחליפים מים בתדירות ונותנים לאמוניה להצתבר באקווריום.

אני מבסס את הדעות שלי על מחקרים מדעים שאני קורא, רובם בספת האם שלי אנגלית. אני בא להגיד, שהניסיון הוא דבר חשוב ולא מומלץ לזלזל בוא. באותו מידה חשוב להקשיב למדע.
לדוגמה: אם מניסיון אנו לומדים שדג חיי שלוש שנים אם מחליפים מים עם כלור. והמדע אומר שכלור פוגע, אם נפסיק להשתמד במים עם כלור, הדגים יחיה חמש שנים.

לגבי הדוד שמש אני לא מבין, אני הבנתי שיש כל מיני מסנני אבנית ומתכות הדוד, אבל לא בדקתי בעצמי ולכן אני משתמש גם במנטרל מתכות.

אני לא באתי לתקוף ולהגיד שמה שעושים בארץ הוא לא נכון. אני בא להגיד שלאמץ ידע שהוא מוכח מחקרית זה דבר נכון לדעתי.
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 19:13   #18
Jordan_Deus

לכותב המקורי של העץ.

אם אין קפיצת אמוניה אז ברור שאין מה לדאוג. אם יש, ואין לך דרך להוציא את הדגים ולשמור אותם באקווריום שעבר סייקל, אז באמת סייקל חכם מתאים מאוד למקרה שלך. פשוט נדרש לבדוק על בסיס יום יומי את רמות האמוניה במים.

לדעתי האישית תמיד כדי להשתמש באנטי כלור.

בכל מקרה, שיהיה בהצלחה עם באקווריום החדש!
עדיין לא נקרא Friday 01/03/2019, 21:32   #19
ליאור

הסמל האישי שלליאור

ציטוט:
אם מניסיון אנו לומדים שדג חיי שלוש שנים אם מחליפים מים עם כלור. והמדע אומר שכלור פוגע, אם נפסיק להשתמד במים עם כלור, הדגים יחיה חמש שנים.

לגבי הדוד שמש אני לא מבין, אני הבנתי שיש כל מיני מסנני אבנית ומתכות הדוד, אבל לא בדקתי בעצמי ולכן אני משתמש גם במנטרל מתכות.
תרשה לי להתייחס רק לשתי הנקודות שבחרתי..
1. אם נפצל שתי קבוצות דגים מאותה הטלה, נספק תנאים זהים לשתיהן במיכלים דומים
למעט שימוש באנטי כלור רק לאחת הקבוצות.. נדע אם יש הבדל בתוחלת החיים.
למיטב הבנתי, לא יהיה הבדל, בתנאי שרמת הכלור במים היא בטווח המותר למי שתייה.
2.מים ב-PH נמוך או בטמפ' גבוהה נוטים למוסס מתכות (נמצאות בתוך הדוד ובצנרת ההולכה של המים)
אפשר לשאול איזה מנטרל מתכות אתה מכיר או משתמש?
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 09:06   #20
Eli fish

שלום לכוללםם ושבת שלום
איך אני בודק את הערך של האמוניה לגבי ph אני בודק יש לי סטיקים והוא תקיןמלגבי אמוניה וניטראט וכו איך אני בודק ? תודה
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 11:12   #21
אלי רז

קיימות ערכות בדיקה (כמעט) לכל פרמטר שברצונך למדוד במים.
ערכות מבוססות סטיקים אינן מדויקות ולכן אינן מומלצות.

מכיוון שאתה ממלא מי ברז באקווריום, אין כל צורך למדוד pH מכיוון שגם כך אין לך איך לשנות אותו...

לגבי אמוניה וניטריט - ערכות מדידה נוזליות אינן יקרות ומדויקות יחסית - API, prodac, jbl (ועוד אחרות) הן המומלצות כאן בפורום.

בהצלחה,
אלי
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 12:24   #22
Jordan_Deus

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ליאור צפה בהודעה
תרשה לי להתייחס רק לשתי הנקודות שבחרתי..

1. אם נפצל שתי קבוצות דגים מאותה הטלה, נספק תנאים זהים לשתיהן במיכלים דומים

למעט שימוש באנטי כלור רק לאחת הקבוצות.. נדע אם יש הבדל בתוחלת החיים.

למיטב הבנתי, לא יהיה הבדל, בתנאי שרמת הכלור במים היא בטווח המותר למי שתייה.

2.מים ב-PH נמוך או בטמפ' גבוהה נוטים למוסס מתכות (נמצאות בתוך הדוד ובצנרת ההולכה של המים)

אפשר לשאול איזה מנטרל מתכות אתה מכיר או משתמש?
שלום,

אשמח מאוד לקרוא מאמרים/מחקרים או כן דבר שהוא כתוב שכלור במים שלנו ךא פוגע בדגים. זה פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה אשמח מאוד ללמוד עוד...

אני משתמש בStress Coat של API שמנטרל כלור, כלוראמין, ומתחות כבדים.
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 13:49   #23
ליאור

הסמל האישי שלליאור

ציטוט:
שלום,

אשמח מאוד לקרוא מאמרים/מחקרים או כן דבר שהוא כתוב שכלור במים שלנו ךא פוגע בדגים. זה פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה אשמח מאוד ללמוד עוד...

אני משתמש בStress Coat של API שמנטרל כלור, כלוראמין, ומתחות כבדים.
כלור פוגע בדגים. גם בבני אדם וכו'
כלור חפשי בריכוז הנמצא במי שתיה ומוסף לאקווריום, לדעתי האישית, לא גורם נזק.
אין מחקר על חומרים או ריכוזים שאינם פוגעים..כל חומר בריכוז גבוה עשוי לפגוע.
גם עודף מים בשתייה יכול לגרום להרעלת מים לאדם בריא.
לא מכיר מישהו שלוקח מנטרל מים בכל שתייה, גם של שני ליטרים ברצף.

לגבי השימוש ב-Stress Coat , מתוך האתר של API ,לא ראיתי שהיצרן טוען שביכולת החומר לנטרל מתכות כבדות.
רק לידיעה, כבר שנים שאין במי השתייה בישראל כלוראמין.
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 14:11   #24
ליאור

הסמל האישי שלליאור

מהו בעצם "אנטי כלור" ? נתרן תיוסלפט. שימוש בכמות גדולה מידיי, תכניס חומרים נוספים למים.
יש למישהו מחקר זמין על השפעת הגפרית או התירכובות השונות שייוצרו במי באקווריום?
כל התוספים המיועדים לניטרול כלור מכיל כמות כלשהי של נתרן תיוסולפט, אף אחד לא באמת יודע כמה מהתכשיר צריך להוסיף..
בוחר להשתמש באנטי כלור? הצעתי האישית, תשתמש במינון נמוך יותר ממה שחשבת.
הדעה הרווחת היא שיש לתסף לפי סך נפח המיכל, לדעתי, אם כבר לתסף, אז לפי כמות המים המוכנסת.
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 14:26   #25
Jordan_Deus

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ליאור צפה בהודעה
כלור פוגע בדגים. גם בבני אדם וכו'

כלור חפשי בריכוז הנמצא במי שתיה ומוסף לאקווריום, לדעתי האישית, לא גורם נזק.

אין מחקר על חומרים או ריכוזים שאינם פוגעים..כל חומר בריכוז גבוה עשוי לפגוע.

גם עודף מים בשתייה יכול לגרום להרעלת מים לאדם בריא.

לא מכיר מישהו שלוקח מנטרל מים בכל שתייה, גם של שני ליטרים ברצף.

לגבי השימוש ב-Stress Coat , מתוך האתר של API ,לא ראיתי שהיצרן טוען שביכולת החומר לנטרל מתכות כבדות.

רק לידיעה, כבר שנים שאין במי השתייה בישראל כלוראמין.
אני חדש בארץ, לא ידעתי אם יש או אם אין אז הלכתי על בטוח.

מצורף תמונה לגבי המנטרל כלור.

הטענה שאנחנו שותים כלור אס הכל בסדר לדגים הוא לא טענה טובה לדעתי.

אחד הסיבות שכלור במים היא כדי לנטרל חיידקים העלולים לפגוע בנו. ז"א שכלור כן פוגע בחיידקים בריכוז זהוא לא פוגע בנו.
לכן, כמו שאמרת, ריכוזים שונים של כל חומר עלולים לפגוע. רק שהם משפיעים על כל בעל חיים בצורה שונה, לכן אי אפשר לטעון שאם זה בטוח לנו זה בטוח לדגים...
עדיין לא נקרא Saturday 02/03/2019, 20:55   #26
ליאור

הסמל האישי שלליאור

על מנת להיות ברור יותר, לא טענתי שאם הכלור בטוח לשתייה לבני אדם - הוא לא יפגע בדגים.
אני אומר, שריכוז הכלור המותר במי שתייה 0.1-0-8PPM שהוא מוסף בהחלפת מים של 70%
ריכוזו לא יפגע בדגים.
כלור שארייתי המגיע עם מי השתייה מגיב עם המים במיכל ולאחר התגובה ריכוזו במים זניח עד אפסי.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא