AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 14:45   #1
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים
ברירת מחדל האומץ לצלול שוב לפילטר התת קרק

את הדיון הזה אני מרים שוב ואני רוצה לפתוח אותו וגם לנהל אותו
לגבי בעד ונגד הפילטר התת קרקעי, מראש אני אומר את החוקים לדיון

1.כל מי שרוצה לכתוב את דעתו מוזמן, האחריות היא על הכותב.
2.מי שרוצה לצטט ספרות מוזמן, מי שרוצה לצטט מנסינו שלו או של אחרים מוזמן גם הוא.

אם במהלך הדיון ניתקל בחוסר ידע כזה או אחר, אני לא מתכוון לסבול עקיצות מיותרות לגבי רמה כזו או אחרת של גולש X או Y, למשהו חסר ידע, אהלן וסהלן אף אחד לא נולד גאון, אני מצפה ממני שנכנס לכאן ללמד, לחנך את אלה שאין להם ידע ואם יהיה ויכוח אני מצפה להביא טיעונים מקצועיים ולא עקיצות.
החיים מראים שמדיון כזה בדרך כלל זורמים לנושאים אחרים בפילטרציה, אין בעיה בכלל הרעיון הוא להכנס לעובי הקורה ואם נמשיך לפתח את הנושא, הרי זו ברכה.

תכינו את הקסדות, צחצחו את המקלדות, ותגידו אחת ולתמיד מה אתם חושבים על התת קרקעי הזה?
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 14:52   #2
Judas

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

יפה כפיר,

אני גם מעוניין וסקרן לקרוא את המחקר של ישראל או שזה היה אסף ? בנושא.

מחכה להחכים מן הדיון.

Judas
remains the same"
Cirith Ungol
Judas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 14:57   #3
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

דעתי בעניין השתנתה בעקבות עצים קודמים, אך [!] לא השתנתה לגמרי ולמעשה אסף סיכם את דעתי [ואני סבור שגם דעות נוספות רבות] על עניין הפילטר התת קרקעי ושימושו באקווריומים השונים.
אם כן, באותו עץ שאסף אמר את דבריו [הבאים], סנו וויט ציין שיש לו מה להשיב על דברים אלו, אך שהוא לא מוצא טעם בזה.
לכן אני מקווה שבעץ הזה הוא כן ימצא טעם

ציטוט:
פורסם במקור על ידי marshal
טוב, מבלי לפתוח שוב את הדיון אני לא חושב שאני צריך להסביר את חוסר הזמן או העיכוב בתגובתי בעץ הישן אבל בכל מקרה אני מתנצל אם לא הגבתי שם עד היום.

השיקול שלי לא להגיב היה מאחר והעץ הגיע לפסים קצת אישיים ולא רציתי להעליב אף אחד או להעלב בעצמי ולכן החלטתי לרדת מהנושא אז.

בכל מקרה ולאור התהיות שהועלו בעץ הנוכחי מדוע לא הגבתי עד היום אני רוצה לפרסם את דעתי על הפילטר התת מצעי והנה היא כדלקמן:

טוב, ישבתי וחשבתי לעצמי – הרי יש כל כך הרבה אנשים שמצדדים בפילטר המצע שאולי אני טועה ? הרי אנו לא נעולים על שום דבר ומדובר בתחביב וככזה המטרה שלי פה בפורום ובכלל היא לקרא, ללמוד ולהחכים. הן מקריאת מאמרים וספרות מקצועית שאני עושה פה ובאתרים מקצועיים בחו"ל והן מקריאת דעות זהות ושונות של חובבים שהידע המקצועי שלהם וניסיון החיים שלהם לא יסולא בפז.

בדקתי היטב את עצמי ואת טענתי וקראתי קצת על הנושא ברשת ואני חייב לומר שדעתי לא השתנתה כהו זה ופה אפרט אותה שוב:

דגי המים המתוקים שלנו חיים במערכת סגורה. על זה אין שום ויכוח. עלינו כמגדלים מוטלת החובה לספק לדגים שלנו את התנאים האופטמליים לשמירה על איכות חייהם ובריאותם כדי שנוכל לגדלם ללא תמותות, להרבותם וכד'.

בעצם היותו של האקווריום מערכת סגורה הוא צובר רעלים שונים המגיעים מהפרשות של הדגים עצמם, שאריות אוכל, גופות דגים וכד'.
עצם השימוש בפילטר הביולוגי מעלה ויכוח עתיק יומין שבו אנו דנים. האם קיים חשש כי ייצרו מתחת למצע כיסים אנארובים והאם קיים חשש כי יווצרו מושבות חיידקים ומה יעילותו של הפילטר הנדון, יתרונות למול חסרונות.

פילטר המצע מהווה פילטר ביולוגי בלבד ואינו מהווה פילטר מכני. המצע באקווריום נסתם עם הזמן בפסולת ועוצמת הזרימה של פילטר המצע יורדת בשלב זה החשש להיווצרות כיסים אנארוביים גדל והפסקת חשמל והפסקת פעולתו של הפילטר עלולה להביא להתפרצות רעילה באקווריום ותמותה של הדגים בו (מקרים כאלו נרשמו ותועדו באינטרנט)

לפיכך קצב סינון המים קטן ואיכות המים יורדת לאיטה מה עוד שלעיתים הפסולת שנאגרה במצע ושוכבת לה שנים בתחתית האקווריום נשאבת אל מעלית האוויר ונפלטת ומתפזרת ברחבי האקווריום.
בעיה זו נוצרת אף בפילטר הדוד החיצוני המוכר לנו אך את בעיה זו אנו פותרים על ידי ניקוי תקופתי של הפילטר ושטיפתו. הרי לא יעלה על הדעת של אף חובב להשאיר את הפילטר החיצוני שלו ללא ניקוי במשך מספר שנים. אם כן מדוע אנו עושים זאת בפילטר המצע שלנו ?

מצד שני, הפילטר המדובר הנו פילטר זול מאוד אשר בהחזקה נכונה יכול לספק סינון ביולוגי מצוין.
הדגש בפילטר הזה, כמו בכל פילטר אחר באקווריום הנו על ההחזקה הנכונה אשר לצערי לא תמיד מוקפדת ולכן יכולים להיגרם אסונות באקווריום.
ראשית יש להקפיד על ניקוי רגיל של החצץ על ידי שאיבות רפש והחלפות מים.
שנית יש להקפיד למקם מעליות אויר במרחקים של 20 – 30 ס"מ כדי להפוך את מעלית האוויר לאפקטיבית בשאיבת המים והסרקולציה מתחת לחצץ.
שלישית יש להעדיף מצע ביולוגי (לוחות הפלסטיק) איכותי בעל מרווחים גדולים וגבוה מבסיס האקווריום כדי לאפשר זרימת מים טובה.

נוסף על כך עלינו לזכור כי פילטר המצע אינו מתאים לציקלידים מלאווים או אמריקאים אשר נוהגים לחפור בחצץ באובסיביות ולחשוף את פלטות הפילטר הביולוגי ובכך למעשה מנטרלים לחלוטין את האפקטיביות של הפילטר מאחר והמים זורמים דרך הפתח אותו פערו הדגים ולא דרך החצץ לאורכו של האקווריום.
כמו כן גם באקווריום צמחיה בעל מצע מדושן הפילטר הביולוגי אינו יעיל עקב מבנה המצע והפעלת פילטר באקווריום מסוג זה אינו אפשרי.

לפיכך נשארנו עם אקווריומי ציקלידים טנגניקה, דיסקוסים ללא צמחיה ודגי להקות קטנים אשר יכולים להשתמש בפילטר הנדון וגם זאת רק בעת שימוש מושכל ומתוכנן כדי לגרום לאפקטיביות של הפילטר ולמנוע תקלות העלולות להיגרם בשימוש לא נכון.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 14:59   #4
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

כבר התחלת לעקוץ?(קבל כרטיס צהוב ראשון)
אני באמת מצפה מהדיון הזה להיות רציני לגמרי

בואו נתחיל:
אחד היתרונות האדירים של הפילטר הנ"ל הוא היכולת לקחת את כל המדיה אשר משמשת כמצע של האק' ולרתום אותה לטובת פילטרציה ביולוגית, במילים אחרות, זרימת המיים דרך החצץ הופכת אותו, כולו למצע ביולוגי אשר מכיל חיידקים מפרקי אמוניה, ובכך בעצם הגדלתי את מסת המדיה הביולוגית.

חישוב פשוט של נפח מדיה באק' באורך:100 ס"מ , רוחב 50 , וגובה חצץ של 4 ס"מ
יראה כי נפח החצץ הוא: 20 ליטר, בעצם פי 2 מפילטר דוד גדול. זהו יתרון ראוי,

מי עוד יכול להוסיף?
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:01   #5
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

מעיין נגעת בנקודה רגישה מאוד, שאני רוצה לנתח בסבלנות, והיא הנקודה הארובית ואנארובית שמרשל התיחס אליה.
ואני רוצה לשאול, בואו נוציא כרגע את הפילטר התת קרקעי מהדיון, ניקח אק' ללא פילטר תת קרקעי, מישהו יכול לתאר לי מה קורה למטה?!
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:03   #6
ts

הסמל האישי שלts

סוג אקווריום: tropical fish

אני מניח שכל מה ששוקע נירקב ומשחרר את החומרים יותר בקלות למים ללא פירוק יסודי.
ואני חוזר ומדגיש מ-נ-י-ח
ts לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:04   #7
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים

כמי שהולך לנסות פילטר כזה, הייתי רוצה לדעת, איזה עובי חצץ מבטל את יעילותו של התת קרקעי?
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:07   #8
ts

הסמל האישי שלts

סוג אקווריום: tropical fish

לפי דעי זה לא משנה מה עובי החצץ כיוון שככל שיש יותר הפילטרציה טובה יותר והמים תמיד יחלחלו, על הפילטר לשאוב ממתחת לחצץ למעלה ולא לדחוס כך שאין משמעות לעובי ואין הפעה על המשאבה או פגיעה באיכות השאיבה.

"כל המרבה הרי זה משובח"(בחצץ)
ts לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:10   #9
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
פורסם במקור על ידי elminister
מעיין נגעת בנקודה רגישה מאוד, שאני רוצה לנתח בסבלנות, והיא הנקודה הארובית ואנארובית שמרשל התיחס אליה.
ואני רוצה לשאול, בואו נוציא כרגע את הפילטר התת קרקעי מהדיון, ניקח אק' ללא פילטר תת קרקעי, מישהו יכול לתאר לי מה קורה למטה?!
שאלה טובה.
ואכן גם במצע ללא קשר לפילטר קרקעי יכולים להווצר תנאים אנארוביים, וזה בנוסף לכמות ה"לכלוך שנאגרת".
אך לפי דעתי אפשר לפתור את הבעיה [בין אם מדובר בפילטר קרקעי או שלא] בשאיבות רפש וערבול המצע כל תקופה מסויימת.

אגב,
הזכרת את נפח המדיה העצומה שיש לפילטר תת קרקעי ונכון - זה אכן יתרון גדול.

אך בפועל, אם היית יכול לעשות חשבון [נראה לי שזה אפשרי, לא?] של שטח הפנים של מדיה [יעודית] בדוד חיצוני [נגיד של 6 ליטר] לעומת השטח פנים של החצץ [20 ליטר], לאילו תוצאות היית מגיע?
האם המצב עדיין היה כיתרון גדול לטובת הפילטר התת קרקעי?
הרי במצע של האקווריום אנחנו משתמשים לרוב בקוורץ - ששטח הפנים שלו לא נחשב כ"כ גדול.

עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:14   #10
Ofeking

הסמל האישי שלOfeking

לדעתי:

מה קורה למטה בלי פילטר תת קרקעי:

פסולת נופלת על קרקעית האקווריום ובמשך זמן מסויים, אם לא תעשה שום פעולה, הפסולת יכולה לסתום את החריצים בין החצץ.

מה קורה למטה עם פילטר תת קרקעי:

פסולת נופלת על קרקעית האקווריום תוך שהיא חשופה לזרם (שאומנם שהוא חלש יחסית, הוא עדיין משפיע ועם הזמן מתגבר) שמושך אותה דרך החריצים עד שהיא נקלעת ל"מבוי סתום" בשבילה וסותמת את החורים בחצץ.
כאן הסתימה מהירה יותר ו"יעילה" יותר.

ולשאלתי:
למה לא להשתמש בפילטר התת קרקעי בצורה הפוכה- להזרים דרכו מים ולא ממנו?
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:18   #11
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

בואו נענה לשאלות שעלו.
ראשית לTS - כדאי להרחיב מה קורה למזון אשר יורד לקרקעית האק' ולא נאכל.
גם המזון וגם צואת הדגים מתפרקים פרוק כמעט מוחלט על פני החצץ (היכן שהמים מחומצנים), והם הופכים רחמנה ליצלן לאמוניה רעילה, ולפוספט, יתרה מכך ככל שהמזון יותר איכותי - לדוגמה קציצת בשר לדיסקוסים או תולעי דם, מדובר על מזון עתיר חלבונים שבפרוק כמו שהצגת הופך ליותר אמוניה ופוספט.
את האמוניה הפילטר אמור לנטרל, ואת הפוספט? ובכן החלפות מים אמורות לדלל את ריכוזו, ואם מחזיק אתה אק' צמחיה, הרי שמסת הצמחים תפעל כפילטר ותספח את עודפי הפוספט, שוב הכל בגגבולות הסביר, לא מדובר כאן על המלצה "להאכלת יתר" אלה מה קורה בנתאים תקינים.

LEGO- מייד נגיע לגובה המומלץ לפילטר תת קרקעי

מעין- נכון מאוד, גם באק' "רגיל" לגמרי יכול להווצר תנרים אנארובים מתחת לחצץ, האם אתה יודע מה עושים נגד זה?
לגבי השאלה השניה שלך, נכון אני לא משווה קוורץ לטוף לדוגמה אולם הכמות האדירה של החצץ גם אם היא לא מדיה יעודית יכולה בקלות להחליף פילטר דוד גדול, כמו שמסתמן מהחישוב
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:20   #12
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

לא, אני לא יודע מה לעשות נגד זה..
תוכל להאיר את עיני?

עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:21   #13
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ofeking
לדעתי:

מה קורה למטה בלי פילטר תת קרקעי:

פסולת נופלת על קרקעית האקווריום ובמשך זמן מסויים, אם לא תעשה שום פעולה, הפסולת יכולה לסתום את החריצים בין החצץ.

נכון מאוד, כלומר ללא פילטר תת קרקעי, אנו יכולים להגיע למצב אנארובי בלי שום בעיה בכלל

מה קורה למטה עם פילטר תת קרקעי:

פסולת נופלת על קרקעית האקווריום תוך שהיא חשופה לזרם (שאומנם שהוא חלש יחסית, הוא עדיין משפיע ועם הזמן מתגבר) שמושך אותה דרך החריצים עד שהיא נקלעת ל"מבוי סתום" בשבילה וסותמת את החורים בחצץ.
כאן הסתימה מהירה יותר ו"יעילה" יותר.

ולשאלתי:
למה לא להשתמש בפילטר התת קרקעי בצורה הפוכה- להזרים דרכו מים ולא ממנו?

בהחלט אפשרי, אין שום בעיה לישם את זה, יתרה מכך אחת מהמערכות המדליקות יותר משלבות (תחזיק חזק) פילטר תת קרקעי הפוך וסאמפ, הפילטר התת קרקעי "זורק" את הרפש למעלה, ותיבת האובר פלו אוספת אותו למדור הסינון המכאני בתא הראשון של הסאמפ
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:26   #14
Oz

הסמל האישי שלOz

ציטוט:
בהחלט אפשרי, אין שום בעיה לישם את זה, יתרה מכך אחת מהמערכות המדליקות יותר משלבות (תחזיק חזק) פילטר תת קרקעי הפוך וסאמפ, הפילטר התת קרקעי "זורק" את הרפש למעלה, ותיבת האובר פלו אוספת אותו למדור הסינון המכאני בתא הראשון של הסאמפ
זאת נשמעת אופצייה מצויינת ויותר פרקטית מהיתר.
הרי שאם כל הרפש מטפס למעלה, אתה עושה "ערבול" של המצע, ה"ג'יפה" מגיעת לתיבת האוברפלו והחוצה לסאמפ. אם זה כל כך טוב כמו שזה נשמע, למה לא בעצם?!
ושאלה נוספת, איך האופציה הזאת יכולה להתמודד עם מצע חולי (משמע גרוס בגודל מתחת ל - 1 מ"מ), האם אין סיכון שבעת הערבול, חלק מהרפש יצליח להישאר מתחת למצע עצמו?
Oz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:30   #15
Ofeking

הסמל האישי שלOfeking

אם כך, למה לא להשתמש בפילטר תת קרקעי הפוך כל הזמן?

נכון, בהתחלה יהיה הרבה רפש במים, אך הסאמפ (או הפילטר, למה לא?) ישאב אותם במהרה.
לאחר מכן כמות הרפש במים תקטן משמעותית, בהתאם לכמות הרפש שהאקווריום מיצר בפרק זמן מסוים ותשאב תוך זמן קצר גם היא לסאמפ/פילטר.
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:35   #16
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

מבקש לתרום שאלה:

האם הפילטר לא יבטל את משמעות שאיבת הרפש? רוצה לומר, האם לא יקרה שכל הרפש ירד למעמקי הפילטר, ולא יהא ניתן לשאוב אותו עוד?
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:40   #17
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Oz
ציטוט:
זאת נשמעת אופצייה מצויינת ויותר פרקטית מהיתר.
הרי שאם כל הרפש מטפס למעלה, אתה עושה "ערבול" של המצע, ה"ג'יפה" מגיעת לתיבת האוברפלו והחוצה לסאמפ. אם זה כל כך טוב כמו שזה נשמע, למה לא בעצם?!
ושאלה נוספת, איך האופציה הזאת יכולה להתמודד עם מצע חולי (משמע גרוס בגודל מתחת ל - 1 מ"מ), האם אין סיכון שבעת הערבול, חלק מהרפש יצליח להישאר מתחת למצע עצמו?
לאופציה הזו תהיה בעיה להתמודד עם מצע חולי.
ובוא קצת נרחיב גל גודל המצע, ככל שהמצע דק יותר ונוטה לכיוון החול, כך אנו מקבלים "מצע אטום" , מה זה מצע אטום, מצע אטום הוא אחת הסכנות היותר גדולות (בלי קשר לתת קרקעי?'), היות והשיירים הנירקבים יורדים לשכבות העמוקות שלו, ננעלות בפנים ואז נירקבות, בצורה של העדר חמצן או חוסר חלקי של חמצן (מצב זה ניקרא במקרה הטוב היפוקסיה=חוסר חמצן או במקרה הרע = אנוקסיה העדר מוחלט של חמצן), במקרה הזה פרוק של החומרים הנירקבים אינו הופך לאמוניה אלה לחומרים רעילים מאוד, המאפינים ביצות, כמו מתאן (בעל הריח המזכיר נפיחה = נאד), או H2S המזכיר ריח של ביצים סרוחות, אם אתם מריחים ריח כזה מהאק' שלכם, דעו לכם שאתם יושבים על פצצת זמן.
לכן מצע חולי כשעלצמו מסוכן מאוד, יש כל מיני דרכים לטפל באק' מהסוג הזה, ליחיאל קופרמן יש אק' צמחיה LOW TEC עם דיסקוסים עם חול ים, איך הוא מתמודד?
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:46   #18
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי בנימין
מבקש לתרום שאלה:

האם הפילטר לא יבטל את משמעות שאיבת הרפש? רוצה לומר, האם לא יקרה שכל הרפש ירד למעמקי הפילטר, ולא יהא ניתן לשאוב אותו עוד?
נכון מאוד ידידי, זו יכולה להיות בעיה, אחד הפיתרונות הוא פעם ב: לבצע שטיפה הפוכה, להפוך את כיווניות ראש הכוח ולשחרר את כל הג'יפה התקועה.
אגב שטיפה הפוכה הוא מושג שרץ חזק מאוד בפילטרציה בעיקר של מערכות גדולות, אני לא יודע מי מכם מכיר את הפילטר דוד של איהם (הגדול ביותר המתאים למערכות גדולות), ברבות החודשים מצטברת בו ג'יפה מכאן ועד הודעה חדשה, אחד לכמה חודשים פותחים ברז קטן בתחתית הדוד ולמעשה מרוקנים ממנו את החומרים הנירקבים והמגעילים.
מדגים כמו באוניברסיטאות, עובדים עם פילטר תת קרקעי עם "דולבים" מיכלי פלאסטיק ענקיים עם כמויות עצומות של חצץ (כמה מאות ליטר לעיתים), ברז קטן בתחתית הדולב שוטף אחת לתקופה את כל הגי'פה, או שיטה אחרת היא השטיפה ההפוכה
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:48   #19
Judas

אני לא מבין גדול בפילטרים.

אבל לפי מה שראיתי , ולפי ההגיון העקום שלי ,יצירת זרימה חזקה מספיק ומתאימה (ע" ראש כוח מתאים לדוגמא) אמורה לפתור את הבעיה של המים "העומדים".
למה אתם אומרים שאין פילטור מכני?
יש המון מדיה מכנית... לא?
ולדברי אסף שצוטטו ,
לפי מה שאני מבין (תקן אותי עם אני טועה) מה שאתה אומר בעצם שהפילטר הנ"ל לא יעיל אם לא מטפלים בו כראוי.
אבל גם באקו' אם לא תבצע שאיבות למשל תקופה ארוכה תווצר לך בעיה בסופו של דבר לא?
וכנ"ל לגבי כל פילטר אחר, טיפול נכון זה חלק מן העיניין זו לא סיבה לבחור או לא לבחור פילטר מסויים.

כפיר אתה סתם נטפל , לא עקצתי אף אחד , ולא הייתה לי שום כוונה כזו , אני סתם סטודנט צמא לידע.

Judas
remains the same"
Cirith Ungol
Judas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:49   #20
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

שאלה שעלתה לי בנוגע למצע חולי:
האם יש סיכוי שנוכל לשלב כבל חימום עם פילטר תת קרקעי?

כמו כן, הייתי שמח לתשובה לשאלתי בקשר לדרכי התמודדות נגד תנאים אנארוביים.

עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:50   #21
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי MaaYan_B
לא, אני לא יודע מה לעשות נגד זה..
תוכל להאיר את עיני?
נגד מצבים אנארובים יש כמה אסטרטגיות
1)הפשוט מכולם המאפיין 90% מהאק' הוא לא להגיע לעובי קרקע אשר יאפשר בכלל תנאים אנארובים.
כאשר מוכר ממליץ לחובב לקנות חצץ ולהרים אותו לגבוה של 2-3 ס"מ בלבד, זה בדיוק הרעיון, מים מחומצנים יגיעו גם לתחתית האק' וכאן למעשה נבטל לחלוטין את האפשרות של העדר חמצן.

הבעיות מתחילות במצע עבה יותר, והתנאים האנארובים מתחילים בגובה קרקע של 7-10 ס"מ (כתלות בגודל הגרגרים), ועכשיו אתקיל אותך בשאלה חביבה.
אצלי באק' הצמחיה הענק (800 ליטר) יש 12 ס"מ של קרקע, מין הסתם יש לי תנאים אנארובים ואין לי פילטר תת קרקעי (רגיל או הפוך), איך אני מתמודד עם האנוקסיה ואיך האק' לא קורס בעצם?
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:56   #22
the_fish

הסמל האישי שלthe_fish

אני ראיתי בסרטון שהיה במפגש הגדול שבו OZ הקליט..
שמעתי שהאק' הענק של איזיק רז הוא על פילטר תת קרקעי בלבד!והאק' ענק...

לפי דעתי בלבד(!) הפילטר הזה הוא טוב.
אבל לא לכל מגדל ולא לכל אק'...

באמת עץ מעניין..
the_fish לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:56   #23
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

קודם כל, בקשר לשאלתי שאלתי יותר בכיוון של דרכים להתמודדות כבר בשלבי התפתחות תנאים אנארוביים ולא מניעה זאת.

בקשר לשאלתך, השתמשת בכבל חימום - מה שתורם לסירקולציה של מים במצע וכן לאוורורו.

עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:57   #24
zacf

אתה תענה על השאלה הזו מתי-שהוא?
תנו לי לספר לכם סיפור עצוב.
לפני בערך שלוש שנים לא ידעתי כלום - אבל ממש כלום - על דגים.
גידלתי שני אוסקרים ב80 ליטר עם פילטר תת-קרקעי מצוקמק, ועם החלפות מים של 10% פעם ב3 חודשים בערך (כל פעם שהדגים התחילו להתנשף על פני המים).
עצוב נכון?
מאז למדתי כמה דברים, אבל אני חייב לומר לכם, אם פילטר כזה איפשר לי לגדל 2 אוסקרים ב80 ליטר, לגודל של 25, ו 30 ס"מ, ואפילו לקבל הטלה ברגע שהם הגיעו לגיל... אי-אפשר לזלזל בו.
zacf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:57   #25
koty

הודו לך על 4 הודעות 6 פעמים

לדעתי יש יתרונות בלתת לקרקע לצבור רפש ולהפוך לאנארובית (חלקית לפחות). נכון שתהיה תרומה של "מומסים לא רצויים" אבל כאן בא התפקיד של פילטרציה אינטנסיבית דרך מדיה מחומצנת והחלפות מים. באופן תאורטי הקרקע האנארובית מעשירה את מגוון הנישות באקווריום דבר שיכול להיות יתרון חשוב ביותר: לדוגמה אפקט של כבול (יצירה ושחרור ...) והיצורים שמתפתחים שם אצלי לפחות תמכו בגידול די מהיר של 20-30 דגיגי ציכליד ננסי למשך תקופה של שבועות ( אק של 110 ליטר נטו. עד שהיתערבתי והרסתי).
לסיכום לקרקע אנארובית יתרונות וחסרונות: את החסרונות ניתן למזער עם פילטרציה (חיצונית) והחלפות מים. היתרונות הם נישה נוספת עם תרומה חשובה ליציבות המערכת
שום דבר כמובן לא בדוק מדעית אלא בחזקת הגיגים
koty לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 15:59   #26
Ofeking

הסמל האישי שלOfeking

לפי דעתי ההתמודדות שלך היא בזכות:

1. צמחים- שורשי הצמחים פותחים כל הזמן נתיבים חדשים למים.
2. דגים- דגים כמו קורידורס אוכלים אוכל אוכל שלא נאכל וכך מקטינים את כמות הרפש, הם מערבלים את החלק העליון של החצץ וכך מעלים חלק מהרפש והוא נשאב לפילטר/סאמפ, הם חופרים.
3. כבל חימום.
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 16:29   #27
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

אם אני מחבר את התשובות של כולכם למעשה אני מגיע לתשובה מלאה.
קודם כל תתיחסו בבקשה למה שכתב נכונה KOTY, לא תמיד צריכים לחטוף "ביעות" מהאנארוביות יש לה המון יתרונות. יתרון אחד לדוגמה הוא תהליך אשר קורה רק בסביבה אנארובית והוא "הדה-ניטריפיקציה" תהליך זה הוא הפיכה של ניטרט (שאותו בדרך כלל מסלקים ברעינוני המים), לחנקן אויירני (גז) והוא יוצא מהמערכת.
כבול לדוגמה ששמים בתחתית של מצע מדושן (וכאן אנחנו קופצים שניה לנושא של אק' צמחיה) יכול לתרום הרבה חומרים המזינים דגיגים.
הצמחים לדומה וכלל שמסתם עולה כך האפקט יותר ניראה לעין, בכלל זוללים ניטרט וחומרים אחרים חלקם מהמצע האנארובי, יתרה מכך כאשר רוב החובבים מחליפים מים על מנת להעיף החוצה את הניטרט הרעיל, אנשי הצמחיה מוסיפים ניטרט על מנת לדשן את הצמחים.
במקרה של אק' צמחיה, האנארוביות היא אחת המפתחות להצלחה, לכן בכלל בסוג כזה של אק' אני מחפש ליצור תנאים שכאלה ובהחלט לא לברוח מהם, כבל החימום המופעל למעשה "מסיע מים" בתהליך אנארובי איטי וגורם למצב אמנם של חוסר חמצן אולם לא להעדר חמצן מוחלט, זרמים אלו אשר ניגרמים בגלל כבל החימום אשר מחמם את המים סביבו וגורם "להסעה" ניקראים זרמי קונבקציה ולמעשה בכל הוא מסייע לביטול האנוקסיה ולהסעת חומרי המזון לצמחים.
בואו ניסתכל שניה על מודלים של אק' ריף וניגע בהם רק בקצרה כי מטרת הדיון היא דוקא מים מתוקים ולא מלוחים. באק' ריף, אחד הדברים החשובים ביותר היא הורדת רמת הניטרט היות והאלמוגים העדינים מאוד רגישים אליה, לא ראלי לעשות החלפות מים מאסיביות באק' ריף, בעיקר בגלל העלויות (אני מזכיר לכם שמים מלוחים לריף הם למעשה מי אוסמוזה יקרים אשר עורבבו עם מלח סינטטי יקר). ולכן יש מודלים של יצירת תנאים אנארובים באק' אלה על מנת לסלק את הניטרט, יתרה מכך יש מודל אשר מתאר בנית פילטר תת קרקעי באק' ריף בדיוק למטרה זו.
לא ניכנס להסבר המודל כי כבר כתבתי עליו בהרחבה במאמר הבא

קווים לדמותו של החול באק' ריפ-ELMI
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...rder=0&thold=0

עיון נוסף למי שרוצה:
השלכות החול החי על האקוססטמה בריף מאת dududag
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...rder=0&thold=0

כך שלמעשה אנחנו יכולים לראות כי באק' צמחיה (בעיקר מדובר על HIGH TEC) ובאק' ריף לא רק שאין מה לפחד מתנאים אנארובים לעיתים אנו משקיעים מאמצים רבים דוקא להשיג אותה. במקרה שכזה פילטר תת קרקעי לא יתאים לנו, הוא עוד יחמצן לי את המים, וזה מצב שאני דוקא לא רוצה להשיג במקרה הזה.

zacf - במקרה שלך מה שקרה היא שמסת הדגים עלתה על יכולת הפרוק הביולוגי של הפילטר ולכן מה שאתה מתאר הוא עליה ברמת אמוניה ולכן היתה התנשפות של הדגים (אם אתה רוצה ללמוד בדיוק למה הדגים התנהגו ככה בעבר, נסה לחפש מאמר בשם "אמוניה- הרוצח" יש שם הרחבה על הנושא)
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 16:30   #28
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
קודם כל, בקשר לשאלתי שאלתי יותר בכיוון של דרכים להתמודדות כבר בשלבי התפתחות תנאים אנארוביים ולא מניעה זאת.

בקשר לשאלתך, השתמשת בכבל חימום - מה שתורם לסירקולציה של מים במצע וכן לאוורורו.
אשמח לענות על שאלתך, אבל לא ארצה להסיט את הדיון, אם תרצה לשלאול על דרכי התמודדות עם אק' אשר כבר יש בו תנאים אנארובים, פתח עץ חדש, אשמח להשיב לך שם בהרחבה ידידי
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 16:35   #29
Oz

הסמל האישי שלOz

ציטוט:
נראה באמת שאין פתרון רציני ויעיל לשאלה הזאת. הרי על פי דבריכם, עם פילטר ביולוגי, בלי פילטר ביולוגי, ביולוגי הפוך ויתר השיטות לא יימנעו את הסכנה. במקס' יידחו אותה במעט.
האם באמת זהו רק עניין של זמן? כך זה נראה בכל אופן.
כאילו אנו מנסים לדחות את הקץ, שבסופו של דבר, יגיע.
Oz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 17/05/2005, 16:37   #30
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Oz
ציטוט:
נראה באמת שאין פתרון רציני ויעיל לשאלה הזאת. הרי על פי דבריכם, עם פילטר ביולוגי, בלי פילטר ביולוגי, ביולוגי הפוך ויתר השיטות לא יימנעו את הסכנה. במקס' יידחו אותה במעט.
האם באמת זהו רק עניין של זמן? כך זה נראה בכל אופן.
כאילו אנו מנסים לדחות את הקץ, שבסופו של דבר, יגיע.
לא עניין של זמן.
ישנן דרכי מניעה שישאירו את המצב קבוע - ללא תנאים אלו.

ובאמת כדאי לחזור לנושא העץ.

צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא