AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 00:50   #1
dududag

הודו לך על 6 הודעות 8 פעמים
ברירת מחדל Trace Elements - מאמר מאת dudu

קראתי מאמרים רבים על חשיבותם של תוספי יסודות קורט {הטרייס אלמנטס} ,מצרף תקציר מתורגם ממאמר שנכתב ע"י Tom Lang שלא דוגל בשימוש בתוספים אלה האיש משמש כיועץ ל Fish & Marine Life , ובעל חברה ליעוץ ואחזקה של אקווריומים ' . .אשמח להתייחסות

{לא בטוח אם זהו המיקום הנכון או בפורום מאמרים ,הנהלה לשיפוטכם והצבה במקום הראוי}
{המאמר נכתב בגוף ראשון ומתורגם כך}

By Tom Lang :Saltwater Reef Aquariums and Trace Elements: The truth

באחת ההדרכות בנושא אק' ריף לאישה מסוימת נתקלה עיני ברשימה מודפסת שניתנה לה בחנות בע"ח שלה ,הרשימה לא עסקה בהנחיות אחזקה לשימור האק' כנדרש,אלא היתה פירוט ארוך של תוספים שהם ממליצים לה להוסיף לאק' על בסיס יומי ,הכל מ"אלמנטים חיוניים" ועד "מזון מיקרו צמחי".
הגברת הזו היתה מוסיפה קפסולה אחר קפסולה של תוספים שעלו לה בין 10$ - 20 $ הבקבוק.מחישוב ההוצאה הכספית החודשית שעשיתי בהתבסס על הכמויות היומיות יכול הייתי להבין את המוטיבציה של אותו עסק לעודד אותה לשימוש בתוספים אלה .שלא רק שהיא כלל לא צריכה אותם אלא שלמעשה הם גורמים ולא מתקנים חוסר שיווי משקל כימי במערכת שלה .

על בסיס מחקרים שבוצעו על מי ים סינטטיים ע"י : Craig Bingman, Ph.D. (1999), Marlin Atkinson, Ph.D. (1998 ואחרים במשך השנים .
עולה שמי ים המיוצרים ע"י המותגים הגדולים מכילים למעשה כמויות גדולות יותר של יסודות קורט מהכמויות המצויות במי ים טבעיים .ע"י הוספת תוספים למיים הסינטטיים {שכבר מכילים כמויות יתר} הרי שהחובב לא רק שמבזבז כסף אלא הוא מייצר "מרק" כימי שעם הזמן נעשה פחות ופחות דומה להרכב הכימי של מי הים באוקינוס ,אליהם הוא שואף להגיע.

ריף האלמוגים מערכת אקו סיסטמית מגוונת אפילו יותר מיערות הגשם ,שהתפתחה על פני מליוני שנים לסביבה יציבה ומאוזנת עד מאוד ,אמנם היו שינויים באוקינוסים אך אלה התרחשו על פני מליוני שנים .
.רובם של הדגים הטרופיים וחסרי החוליות אותם אנו מגדלים באק' שלנו פשוט אינם יכולים לסבול פרמטרים כימיים שמשתנים על בסיס יומי או אפילו על בסיס שנתי.

אם כך מהם הפרמטרים החשובים? אנו יודעים ששלד אלמוגים מכיל כל אלמנט כימי המצוי במי הים ,אך הרכיבים העיקריים הם קלציום Calcium וביקרבונט Bicarbonate
בבדיקות מים אותם אנו מבצעים אנו רואים שעם הזמן ריכוז חומרים אלה יורד באק' , הדבר מובן מאחר ואלמוגים מנצלים אלמנטים אלה לבניית השלד הסידן פחמני שלהם .
מבדקים הראו שריכוזם של יתר הטרייס אלמנטס באק' שלנו יורד לעיתים נדירות ,ומאחר ומלכתחילה הם מצויים בריכוז גבוהה באק' שלנו הרי שאין לנו כל צורך להוסיף אותם .

לאחר שקבענו שאק' ריף זקוק רק לתוספת קלציום וביקרבונט הבהרתי לגב' שבחנות הדגים קונים: דגים ,אלמוגים ,מי ים סינטטיים וערכות בדיקה. ובנוסף בחנות המכולת בעבור 4$-5$ אנו קונים חבילת Lime
{חומר סידני שנמכר לצורכי החמצה של ירקות בחו"ל אודה למי שמכיר איך נקרא החומר בארץ והיכן הוא נמכר –המתרגם } ובהכנת תמיסה עם מים מתוקים משתמשים בו לפיצוי עבור המים המתאיידים מהאקווריום .ובכך טיפלנו בקלציום ,שק אחד מספיק לי לשימוש לשנה שלמה .
ואז אני מוסיף סודה לאפיה מומסת בכוס מים מתוקים ובכך מטפל בהשלמת הביקרבונט .

איך אני יודע באיזו תדירות ובאילו מינונים להשתמש? פשוט ע"י בדיקת המים לקלציום ואלקליניות אחת לחודש -ע"י מדידת הרמות באפשרותי לחשב את הכמויות החסרות.

כפי שאנו יודעים מי ים טבעיים באזורי שונית האלמוגים מכילים בין ppm 380-450 קלציום והאלקליניות שלהם נעה בסביבות ה 2.8 מילליטר { Borenman 2001} .אלו הן רמות היעד שלי.

גיליתי שעם העלאת האלקליניות מעט מעל הנדרש {3.5 mll } עם סודה לאפיה [baking soda } באפשרותי למנוע ירידת ריכוז הביקרבונט מתחת ל2.8 לתקופה של כחודש בהתאם לקצב הגידול של האלמוגים שלי וניצול הביקרבונט על ידם בקצב מהיר . עפ"י נסיוני רמות גבוהות אלה {של אלקליניות} הן לא רחוקות מהמצוי במי ים טבעיים ואינן גורמות כל שינוי או נזק .

ברגע שהריכוזים מגיעים לרמות הרצויות די פשוט לחשב ולתכנן את הכמויות לשימור רמות אופטימליות של ביקרבונט וקלציום לכל אק' נתון ,בהתבסס על תוצאות בדיקות המים החודשיות .

בכל אקווריום ריף רמות הקלציום והביקרבונט יורדות בכמות שונה , בהתבסס על אלו אורגניזמים מצויים באק' והסכום הכולל של הצריכה שלהם לגדילה .
כמויות קלציום וביקרבונט הדרושות לשימור רמה אופטימלית עשויות להיות שונות באופן משמעותי מאקווריום אחד למשנהו .

בתקווה שהמידע במאמר זה יסייע לחסוך ויתרה על כך יפתח פתח להכרה מה נחוץ לשמור את בע"ח שבאחריותכם בריאים ושמחים המחבר-טום לנג
Copyright 2003 by Tom Lang..

המאמר המקורי

http://www.aquariumhobbyist.com/arti...eElements.html
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 00:59   #2
אורן
ממיסדיי אקווה

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

סחתיין דודו,יוזמות כאלה ברוכות
אחלה נושא - ואני מסכים עם הכותב ב-100 אחוז

אני לא משתמש בטרייס אלמנטס כבר קרוב לשנה ואני בהחלט יכול לומר שאין שום שינוי באק' לאחר הפסקת השימוש בטרייס.

מה שכן הסטרונטים והיוד הם עדיין בגדר חובה אצלי (אלמוגים רכים וקשים).
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 01:28   #3
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

יוזמה ברוכה, גם אני מסכים כותב המאמר,
רציתי לציין נקודה נוספת הקשורה לאותם יסודות קורט,
המלח של red sea ואני ממש לא עושה פירסומת (אני לא מקבל %)
עשוי למשעה מיבוש מי הים עצמם ולכן הם אמורים להכיל את כל אותם יסודות קורט,
הרבה יותר "מזין" מהמלח אשר סונטז במעבדה על ידי תערובות של מלחים.

כחול לבן !
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 01:35   #4
dududag

ברירת מחדל כמה חיפשתי את המילה הזו בעברית

אווו זו המילה יסודות קורט -פרחה לי
רץ לתקן
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 02:05   #5
baruchbl

ברירת מחדל מלח סינטטי

אני יודע שאם מיבשים מי ים הרבה מינרלים מתאדים ונעלמים. הרבה חומרים אף משתנים.
למלח של רד סי מוסיפים מינרלים כמו למלח אחר.
בחו"ל רוב האנשים משתשים באינסטנט אואושן וטרופיק מרין
ברוך
baruchbl לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 03:50   #6
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

אני יודע שאם מיבשים מי ים הרבה מינרלים מתאדים ונעלמים
מדוע?
כאשר מאדים מי ים לא אמורים להתאדות רק המים?
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 08:35   #7
DAV

וותק בתחום: אאאההה?

אחלה מאמר ! תודה לדודו

אני מופתע שאתם מסכימים עים הדברים שנאמרו , אני לא רואה איך אפשר לוותר על הוספה של יסודות הקורט ללא החלפות תכופות של מים עים מלח איכותי !

גדיה של כל בעלי החיים באק' בצורה בריאה מותנית הזמינות של יסודות אילו וכאשר ישנו חוסר הנזק כימעט בילתי הפיך.

מקווה לשמוע עוד דעות של מגדלים ותיקים !
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 11:52   #8
baruchbl

ברירת מחדל מלח ים

אני לא כימאי אבל אני יודע שבחנויות לחומרים של כמיכלים כמו כימאיכות מוכרים מלח ים שנוצר ממי ים שהתאדו. כל מי שחולק על דעתי מוזמן לקנות שם את המלח ולדווח על התוצאות. בכל אופן ששאלתי את בעל החנות שהינו כימאי במקצועו האם אני אקבל מי ים מהמלח הנמכר על ידו תשובתו היתה לאו מוחלט.
אם אכן היינו מקבלים מי ים מהמלח ים חיינו היו הרבה יותר קלים.
הבעיה העיקרית הינה למצוא מלח נקי ללא מינרלים בכלל. מלח זה נקרא מלח אנליטי ומחירו יקר מאד.
ברוך
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 19:29   #9
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

בוא נעשה קצת סדר בכימיה , ונראה לאן אנו זורמים

ניקח מי ים, מה הם מכילים , המים מכלים מלחים , מירלים, ויסודות קורט שונים,
למעשה מי ים מכלילם אלפי חומרים בריכוזים שונים, מסוגי מתכות (כבדות בריכוזים אפסיים) ועד מלחים שונים כמו יוני נתרן, כלור , מגניסיום ועוד....

מה קורה כשנאדה מי ים?!
כל המים יצאו החוצה וכל המלחים, מינרלים, מתכות ישארו במצב לא מומס, כלומר מוצק, ברגע שנישפוך שוב מים, נקבל בדיוק את אותו הרכב (זה הרעיון של אידוי המים של המלח החדש של red sea)

מלח אנליטי- יושב הכמאי ומנתח כיצד לבנות מלח , הוא מזהה % של יונים שונים במים ועל ידי כך הוא יוצר תערובת מוצקים שכאשר נישפוך מים תיתן תערובת מלח שקרובה ככל האפשר למי הים, אין בא את כל החומרים, כי לעולם לא נוכל לחקות את הטבע, אבל במוצקים ששמו במלח כזה מאוד מדיוקים,

היה לי בדיוק דיון עם אישתי עם ביבוש מי ים ישארו חיידקים ושאר מרעין בישין, התשובה היא כמעט לא מוחלט , 99.5% מכל מה שהיה פעם חי, ימות בתהליך היבוש

זו דעתי, אני אשמח אם תחלקו עלי
ELMI
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 20:01   #10
baruchbl

ברירת מחדל מלח ים

את דעתי אמרתי ואומר זאת שוב המלח של רד סי אינו זהה למלח ים.
יבוש של מי הים אינו נותן מלח זהה למלח ים. הרבה חומרים מתאדים ואינם והרבה גם משתנים.
אני שאלתי את אותה השאלה בעבר גם את ניסים מאוניברסיטת ת"א והוא צידד בדעתי.
אילו הדבר היה כל כך פשוט וטענתך היתה נכונה כל העולם היה משתמש במלח של רד סי.
גם על האריזה של רד סי לא כתוב הדבר הזה.
הלוואי ואתבדה ודברך נכונים.
אולי גם אודי רוסו יתחיל לגדל את הכרישים שלו במלח של רד סי ולא יביא מים מהים.
אני גם התקשרתי בעבר למפעל שלהם באילת והם אמרו לי שהם מוסיפים למלח שלהם טרייס אלמנט.
יתכן שמלח הבסיסי שאתו הם משתמשים בא מאילת אך אין לכך הרבה משמעות.
כל מלח שנקנה כולל מלח בישול יש בו מינרלים וכאשר מיצרים מלח לאקוריום מוסיפים לו את המינרלים החסרים.
מלח אנליטי זהו מלח שעבר שטיפות בטמפרטורות שונות ובריכוזים שונים עם חומרים שונים עד שנשאר הנתרן הכלורי בלבד ולכן מחירו היקר.
ברוך
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 20:29   #11
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

טוב, אמרת, אמרת, מאמין לך, די קשה לי לבדוק,
אני ניזון ממה שכתוב על האריזה...
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 20:41   #12
dududag

ברירת מחדל המלח של Red Sea

בעניין המלח של Red Sea אני מצטט מהכתוב על שקית מלח של החברה :
Red Sea Salt is a premium sea salt formula ,based on natural salt harvested by solar evaporation of the waters of the exotic Red Sea .it is enriched with other refined minerals to faitfully repllicate natural seawater for your aquarium
בקצרה המלח שלהם מבוסס על מלח שהופק מאידוי מי ים והוא מועשר במינרלים מזוקקים כדי לעשותו זהה למי ים טבעיים.
כנראה שחלק מיסודות הקורט הולכים לאיבוד בתהליך האידוי { אולי ראקציות כימיות או כמויות כה זניחות שאובדות בתהליך} בכל מקרה המלח הזה ויתר המלחים הסינטטיים עדיין מכילים את אותם יסודות קורט ,השאלה אם באק' שמבצע החלפות מים סדירות יש טעם להוסיף איזשהם תוספים?. אורן העלה את עניין הסטרונציום והיוד האם גם הם נכללים בהגדרה של קורט?,מיחיאל שמעתי שבאק' עם אצות {קאולרפה וכו'} יש צריכה גבוהה של יוד לדוגמא.

בעניין ה LIME מישהוא יודע מהוא החומר? איך הוא נקרא והיכן הוא נמכר
מצרף 2 קישורים למאמרים בנושא : שקובעים ששימוש באותו בLIME עשוי לסייע בניטרול מתכות כבדות באק'
http://www.advancedaquarist.com/issues/feb2003/chem.htm

http://www.advancedaquarist.com/issues/may2003/chem.htm

[/u][/b]
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 22:00   #13
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

מבטיח לבדוק עת עיניין המלח של red sea ,
לכימאי הראשי שלהם קוראים אלכס, ויחיאל קופרמן מיודד איתו,
אני רוצה להבין , איך כשמשבשים מלח בשמש (solar evaporation ) , "עפים" חומרים נוספים ,
אני מקבל את דעתכם , ומתנצל , אבל אני אחקור את זה...

לגבי הlime , מדובר על kalkwasser .... נכון?!
התמוססות של קלציום חמצני calcium oxide יחד עם מים, לקבלת Ca(OH)2
החומר היוני מתפרק ליוני קלציום Ca , ואנו יודעים למה זה, יון ההדרוקסיד OH- מגיב עם הפחמן הדו חמצני במים ותורם לאלקליניטי התגובה מצוינת במאמר המקורי
עדיין לא נקרא Saturday 01/11/2003, 22:55   #14
yehudap

מתוך המאמר המתורגם:

ציטוט:
ובנוסף בחנות המכולת בעבור 4$-5$ אנו קונים חבילת Lime
{חומר סידני שנמכר לצורכי החמצה של ירקות בחו"ל אודה למי שמכיר איך נקרא החומר בארץ והיכן הוא נמכר –המתרגם }
שם המלא של החומר הוא Mrs. Wage’s pickling lime
זה מאוד מוכר בארה'ב והמון אנשים משתמשים בו להכנת kalkwasser שמטפטפים לאקווריום. זה פחות שימושי לריאקטורים כי נשאר די הרבה משקע שלא מתמוסס שצריך להוציא אותו מהריאקטור (המשקע הוא לא חומר מזיק, אבל עם הזמן חומר הלא מסיס ממלא את כל הריאקטור).

אני גם יהיה מעוניין לדעת אם יש חומר דומה בארץ.
yehudap לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 02/11/2003, 00:02   #15
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אם אפשר להעיר משהו...
ראשית ביבוש סולרי לא נעלם שום דבר שלא יחזור עם הוספת מי אוסמוזה?
אז היכן הקטצ'?
יש חומרים שמתחמצנים במי ים שמיובשים כגון חומצות אמינו שמתפרקים למצב שבו הם לא יכולים להיות מנוצלים על ידי בעלי החיים.
אני לא ראיתי במאמר אבל קראתי היכן שהוא שיש בעיה חזקה של אלומיניום במי ים סינטטים מחברות לא איכותיות שזהו תוצר לואי של עבודה בכלים זולים.
אלומיניום נורג בריכוז גבוהה חסרי חוליות.
אינני זוכר מי אבל עשו ניסוי של ביואססאי שלקחו 1500 לרוות של קיפודי ים (מודל נוח וטו לא) וחשפו אותם למי ים שונים וראו כמה שרדו, ההנחה היא שלרווה יותר רגישה מבוגר ולכן בשימוש ב1500 חיות לכל סוג מלח יתנו מדד אמיתי למצב המלח.
למעשה המטרה היתה יותר מזה, אסביר
יש במלח ים 3 סוגים עקריים .
1)מלח למרינה- זהו בצורה גסה מלח שולחן עם קצת הא ודא ולמרינה הוא לא רע אבל לריף הוא לא מתאים, היתרון שלו הוא שהוא זול מאד. למזלנו הוא לא מיובא בשנים באחרונות לארץ (למנוע מחסכנים כמוני לקנות אותו ואז להדפק...
2)מלח ריף Reef Crystals מסוגים שונים. זהו מלח איכותי יותר שמטרתו היא לאפשר קיום של אקוריום ריף. הוא מועשר בכל מיני דברים שיהיה טוב לחסרי חוליות, למשל הוא לרוב לא יכיל סידן כמו בים אלא תצורה קלת תמס להכנה קלה. מלח כזה יותר יקר מקודמו ואיכותו הרבה יותר טובה.
3)Scientific grade- לכל יצרן יש מלח שהוא עולה פי 4-5 יותר ומשווק בעיקר הכמויות קטנות והוא באיכות גבוהה ביותר. מלח זה אמור לניות מאד דל במתכות כבדות , מה שלא מתיד נכון לגבי מלח ריף. בארץ אם כל הכבוד למי שיטען אחרת לא מיובא מלח ברמה מדעית. יש דברים קרובים אבל הדבר האמיתי לא מיובא.
הדבר הקרוב ביותר הוא מלח של רד סי שהוא סולם דירוג איפה שהוא בין מדעי לריף רגיל, וזאת למרות שמחירו לא גבוהה מאד ממלח ריף רגיל.

חזרה לניסוי עם הקיפודי ים,
מטרת הניסוי היה לראות האם יש הבדל מובהק בין מלח רגיל למלח מדעי , ובכך להצדיק את מחירו הגבוהה מאד.
לצערי אין לי את הטבלה אבל נמצא שהיה הבדל מובהק ביותר, במלחי ריף שונים מתו כחצי עד 3/4 מהחיות ואילו ברוב סוגי המלח מדעי שרדו כמעט כל החיות (למעט תמותה טבעית).

אני אחפש את המקור ואשמח להתיעץ עם ד"ר צירינצקי מרד סי. (אדם מאד מאד חביב, ומשכיל חבל לנו על הזמן!)

שבוע טוב.
עדיין לא נקרא Sunday 02/11/2003, 02:28   #16
dududag

ברירת מחדל המאמר עם הלרוות של קיפודי הים

Cobalt אני חושב שזה המאמר שאתה מדבר עליו {השוואת מלחים שונים בניסוי עם לרוות של קיפודי ים}
שבוע טוב

http://reefkeeping.com/issues/2003-0...ture/index.htm
עדיין לא נקרא Sunday 02/11/2003, 21:50   #17
yehudap

בעקבות המאמר הנ'ל, הרבה אנשים השתכנעו לעבור לשימוש במלח שמומלץ לפי המאמר:
CRYSTAL SEA Marinemix Bio-Assay
הסתבר שיש הבדל רציני בין ביצי קיפודי-ים לבין אלמוגים. בפורום האמריקאי הגדול reefcentral נשמע המון ביקורת וטענות שהמלח גרם נזק רב במערכות ריף והרג אלמוגים וטרידכנות. קישור לדיון מרכזי בעניין:
http://reefcentral.com/forums/showth...ght=bio%2A+mix
עדיין לא נקרא Sunday 02/11/2003, 22:49   #18
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 5 הודעות 12 פעמים
וותק בתחום: משנת 86

מאמר יפה
גם אני לא משתמש בטרייס אלמנט

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 03/11/2003, 01:14   #19
baruchbl

ברירת מחדל מרין מיקס

המלח שנקרא מרין מיקס הינו לא מוצלח לטעמי וזאת בלשון המעטה. בארצות הברית רוב החובבים משתמשים באינסטנט אואושן.
ברוך
עדיין לא נקרא Monday 03/11/2003, 12:00   #20
Shuky
ממיסדיי אקווה

ים סוף עני מאד במינרלים !!!
אם תקפצו לאילת, שימו לב שכמעט ואין אצות על דברים טבולים בים. משיחה שהיתה לי עם אחד הפרופסורים במכון לחקר הימים, העלתי את השאלה, וזה היה ההסבר.

כך שרד-סי בעצם מייבשים סודיום-כלוריד ומוסיפים לו סינטטית תוספים...
עדיין לא נקרא Tuesday 04/11/2003, 02:04   #21
dududag

ברירת מחדל Mrs Wages lime

שימו לב למחיר :-}

http://store.yahoo.com/mrswages/mrswagpiclim.html
עדיין לא נקרא Tuesday 04/11/2003, 12:48   #22
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לגבי ההבדל בין קיפוד ים לאלמוגים,
נכון בכל מודל ביולוגי יש לשאוף שיהיה מה שיותר דומה ליעד.
לקחת קסניה לדמות פאביה זה ממש לא מקצועי.
אמנם מבחינת רעילות של מתכות לחיות ההנחה שחיות ממש ולא אלמוגים יגיבו יותר מהר נראת לי מוצדקת.
מי ימות יותר מהר חתול/כלב או עץ זית?
מאידף ניטראט ימית יונק עץ זית יהפוך את החומר לעלים...

השאלה שאני לא שאלתי קודם זה
מי הזמין את המחקר על מלחים ומאיזה חברה הוא קיבל מימון?
ההשלכות מובנות נכון?
עדיין לא נקרא Wednesday 05/11/2003, 00:44   #23
yehudap

עד כמה שהבנתי המחקר היה מחקר פרטי של פרופ' שימק, ולא היה מעורב בה כל גורם עסקי.
עדיין לא נקרא Wednesday 05/11/2003, 11:27   #24
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

רון מיודענו ,
הוא כותב בAFM.
מעבר לזה אין לו חברת תוספים או משהו כזה...
משהו מכיר?

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא