AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  נושא נעול
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 10:31   #31
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 97 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

בנוגע לכל מיני ממריצים והורמונים לצמחים, יש של חברות מסחריות בסגנון הפלצנגולד ועוד כמה מותגים שממש לא שווים את המחיר

לגבי הצורך לדעת כמה לדשן מכל דבר, אני פתרתי את זה בעזרת שיטת EI אני ידשן יותר כל הזמן ויוציא את העודפים בהחלפות מים כך יווצר מצב שלצמחים לא יחסר כלום וגם לא ישארו עודפים.

אגב לדעתכם, אילו השפעות על הצמחים יש לOverDose באק'?

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 11:53   #32
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 31 פעמים

היו כאן כמה הודעות שגרמו לשער שלי לסמור :
בואו נתחיל
עופר- תיאורית המקסימום מיסוס היא תיאוריה מסוכנת, יש שינויים מרחיקי לכת בין מיסוס של חומרים שונים במים כתלות בטמ"פ המים, ואתה יודע שבספל קפה טוב ניתן להמיס פי 10 סוכר ממים קרים.
שיטת המיסוס יכולה לעשות טעויות בסדרי גודל. בדרך כלל מוהלים על פי המחשבון ועל פי גבול כמות המיסוס, אתה תראה שבחורף אתה מוהל הרבה פחות מבקייץ.....

sulawesi- מה זה קשור בדיוק?
על אותו משקל ניתן לאמר על גוף האדם: חמצן, פחמן, מימן וחנקן הם המרכיבים הראשיים של גוף האדם. באופן טיפוסי הם מהווים כ-96 אחוזים ממסת הגוף

ועל ידי כך להעריך את התזונה שלנו, איפה שהוא בהנחות היסוד שלך דילגת על תחום שלם שניקרא ביוכימיה... מה שכתבת הוא לא רק לא מדויק אלה גם לא ניתן להסיק ממנו דבר.

הגיליון אקסל שפורסם כאן, הוא ממש עבודה מדהימה, ברמות הגבוהות שיצאו לי לראות.

שורה תחתונה, למה לא לעבוד עם המחשבון, לא להגיע למקסימום מיהול ולתת מה שצריך, בלי פחות מידי ובלי יותר מידי...?!
elminister לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 12:52   #33
Aqua-Blue
משתמש חסום

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי elminister
היו כאן כמה הודעות שגרמו לשער שלי לסמור :
בואו נתחיל
עופר- תיאורית המקסימום מיסוס היא תיאוריה מסוכנת, יש שינויים מרחיקי לכת בין מיסוס של חומרים שונים במים כתלות בטמ"פ המים, ואתה יודע שבספל קפה טוב ניתן להמיס פי 10 סוכר ממים קרים.
שיטת המיסוס יכולה לעשות טעויות בסדרי גודל. בדרך כלל מוהלים על פי המחשבון ועל פי גבול כמות המיסוס, אתה תראה שבחורף אתה מוהל הרבה פחות מבקייץ.....

על אותו משקל ניתן לאמר על גוף האדם: חמצן, פחמן, מימן וחנקן הם המרכיבים הראשיים של גוף האדם. באופן טיפוסי הם מהווים כ-96 אחוזים ממסת הגוף

ועל ידי כך להעריך את התזונה שלנו, איפה שהוא בהנחות היסוד שלך דילגת על תחום שלם שניקרא ביוכימיה... מה שכתבת הוא לא רק לא מדויק אלה גם לא ניתן להסיק ממנו דבר.

הגיליון אקסל שפורסם כאן, הוא ממש עבודה מדהימה, ברמות הגבוהות שיצאו לי לראות.

שורה תחתונה, למה לא לעבוד עם המחשבון, לא להגיע למקסימום מיהול ולתת מה שצריך, בלי פחות מידי ובלי יותר מידי...?!
אני מודה לך מאוד ,
התגובה שלך בדיוק מה שרציתי להגיד , שכתבתי את ההודעה הקודמת שלי באשכול זה היה
חשוב לי להדגיש שהדברים שמבוצעים ע"י החברים כאן אינם מדוייקים והם מותאמים לאקווריומים שלהם בלבד.
בנוסף רמות המיסוס שציינת בין חום וקור כבר מראה שהביצוע של מיסוס מקסימלי לא מדוייק.
ולכן זה מצדיק בצורה נוספת את הטענות שלי , תודה רבה לך .

שי עשה עבודה באקסל בצורה מרשימה ביותר , זה מותאם לאקווריום שלו ואולי יש
מצב שאני ישתמש בזה ויעדכן על האקווריום שלי באמת עבודה נפלאה מסודרת ואיכותית.
Aqua-Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 13:25   #34
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

חברים בכל הודעה שבה דיברתי על צורת המיהול שלי ציינתי שאני לא ממליץ להשתמש בשיטה שלי
אני מדשן בOVER הרבה מאוד מעבר ל OVER אבל מפצה על כך בהחלפות מים
לא מעניין אותי למדוד מה אני מכניס ואני לא מתכוון גם לשבת ולחשב גרמים - לי חשוב שלא יהיה חסר

כפיר,
תוכל להראות טבלה של כמויות מיסוס לטמפ' נתונה?
אני בטוח שההבדל לא משמעותי
הרי ההמלצה תמיד מדברת על טמפ' של 25 מעלות
ונניח שאצלי בזמן המיהול טמפ' המים היו 27 מעלות (ובכוונה הגזמתי ואמרי 27 שזה חם יחסית)
מה ההבדל באחוזים? אני מניח שזניח
אשמח לפירוט

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 13:29   #35
Aqua-Blue
משתמש חסום

עופר ,
שאלה לי אלייך - אצלי באקווריום 220 ליטר ברוטו כ- 190 בערך נטו אני מדשן בפוספאט
אני מגיע לרמה של 1.0-1.5 מתחילים אצות חוטיות ואתם אומרים לי שאתם מגיעים לרמות של 3-4
איך זה הגיוני שאין אצות אצלכם ?
Aqua-Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 13:34   #36
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

BaReTa,
היו פעמים שהייתי גם על 6 בלי לשים לב
לא ניצפו אצות

אצות לא יגיעו בגלל עודף דישון
אלא בגלל מחסור באחד המרכיבים אצל הצמחים

איך אייל אמר פעם
אתה יכול להשוות בין אוכל של פיל לאוכל של זבוב?
פיל = צמח, זבוב = אצה

נראה לך שבגלל 5 פוספאט האצה התחילה להתפרץ?
מה 1 פוספאט לא מספיק לה?
ההנחה היא שמשהו מגביל את הצמחים ולכם האצה מתפרצת

עופר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 13:53   #37
Aqua-Blue
משתמש חסום

זאת אומרת במידה ויש לי עודף פוספאט ? לא יתפרץ לי אצה בגלל זה?
אני משנה את כל הכללים אתה בטוח בדבריך ?
Aqua-Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 13:59   #38
markkk

הסמל האישי שלmarkkk

ציטוט:
פורסם במקור על ידי BaReTa
עופר ,
אני מגיע לרמה של 1.0-1.5 מתחילים אצות חוטיות ואתם אומרים לי שאתם מגיעים לרמות של 3-4
ניסים פוספאט הוא הזה שקובע את קצב הצמיחה (אני מוציא מהמשואה את התאורה)
בשביל לשמור על אקו' נקי מאצות אתה רוצה שהפוספאט יהייה הגורם המגביל

במידה והגורם המגביל אצלך הוא התאורה/ CO2 / אשלגן וכו' יתפרצו אצות:
הצמח צומח מהר אבל חסרים לו חומרי הזנה ואז מגיעות האצות

אצלך פשוט ברגע שרמת הפוספאט עולה (צריכת הניוטריטים של הצמחים עולה)
ואז פשוט נוצר חוסר באלמט אחר.

אין בעייה לעבוד עם 3PPM של פוספאט הבעייה היחידה שצריך לגזום פעמיים בשבוע
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 14:06   #39
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

ציטוט:
רק צריך לדאוג בהתאמה לשאר המרכיבי הדישון כמו ניטראט בהתאמה ומיקרו וברזל וכמובן הכי חשוב CO2

וכמובן שאנחנו יוצאים מנק' הנחה שמדובר באק' הייטק שתאורה לא חסר בגלל זה מארק הוציא מהמשוואה את התאורה - איתה אין לנו בעיה

עופר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 14:31   #40
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי עופר
חברים בכל הודעה שבה דיברתי על צורת המיהול שלי ציינתי שאני לא ממליץ להשתמש בשיטה שלי
אני מדשן בOVER הרבה מאוד מעבר ל OVER אבל מפצה על כך בהחלפות מים
לא מעניין אותי למדוד מה אני מכניס ואני לא מתכוון גם לשבת ולחשב גרמים - לי חשוב שלא יהיה חסר

כפיר,
תוכל להראות טבלה של כמויות מיסוס לטמפ' נתונה?
אני בטוח שההבדל לא משמעותי
הרי ההמלצה תמיד מדברת על טמפ' של 25 מעלות
ונניח שאצלי בזמן המיהול טמפ' המים היו 27 מעלות (ובכוונה הגזמתי ואמרי 27 שזה חם יחסית)
מה ההבדל באחוזים? אני מניח שזניח
אשמח לפירוט
עופר, לך יש רגש ואתה יכול לבדוק דופק של אק' צמחייה רק לפי הריח, והיו מספיק פעמים שהייתה לך "תחושת בטן" שמשהו לא בסדר ומייד עשית החלפות מים דראסטיות, לעיתים אפילו חשת "שאני יושב על פצצת זמן" את הניסיון אי אפשר להחליף, אבל מה לעשות לא לכולם יש ניסיון של כמה שנים טובות בתחום.
לגבי עקומת מיסוס בבקשה: אתה יכול להתרשם לדוגמה מהמלח KNO3 שאיתו אנחנו מסםקים את הניטראט:

ציר הX הוא הטמ"פ בקייץ הט"פ לדוגמה יכולה להיות מעל 30 מעלות ובחורף מתחת ל29 מעלות, ציר הY הוא למעשה כמות (גרם) של החומר ל100 CC מיים, תעשה את המכפלות לבד(כי אנחנו עובדים בליטרים בדרך כלל) ותבין שהטעות האפשרית היא גדולה, אבל, אתה בכל מקרה נותן OD ומחליף מים אז אתה "מפצה".....
elminister לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 14:43   #41
freshreef_aquariums

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי shayf
freshreef_aquariums כתב:
ציטוט:
מהמידע הזה אתה ממש לא יכול לבנות את הדשן האידיאלי! כדי לבנות דשן אידיאלי אתה צריך להכיר את כימיית המים שלך באקווריום ולא ממה מורכב צמח
אנא הסבר בבקשה.
שי , אלמיניסטר הסביר את כל מה שניסיתי להסביר באנלוגיה אחת בלבד שמאד אהבתי - יותר מ-90% מגוף האדם מורכב ממים , האם אתה יכול ליצור אדם ששוקל 100 ק"ג מ-90 ליטר (=ק"ג) מים?

אתן לך דוגמא קטנה - אם יש לך במים שאתה משתמש בהם (ישירות מברז או מכל מקור אחר) 30PPM ניטראט, האם זה הגיוני ליצור דשן מתוסף בניטראט? האם אתה חושב שסולפור (גופרית) ברמה שהצמח נהנה ממנה בטבע לא עשוייה לפגוע בדגים?

כמו שאני תמיד אומר - באקווריום אנחנו לא מנסים לחקות את הטבע אלא ליצור משהו מרשים יותר/אחר... אם ראית איך נראים הצמחים שלנו בטבע הייתה צוחק (אתה יכול לראות את זה בפלודריום/טרריום שלך...)

תוספות של דברים נוספים כמו חומצות אמיניות והומיות מעבר לNPK וברזל ומשחק בין היחסים בינהם הוא שעושה את כל ההבדל וכמו שאתה כותב בחתימה שלך - זה ממש מדע ולא תשובה על רגל אחת, מה גם שיש לי אינטרס לשמור על חלק בסוד
freshreef_aquariums לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 15:11   #42
Aqua-Blue
משתמש חסום

ציטוט:
פורסם במקור על ידי markkk
ציטוט:
פורסם במקור על ידי BaReTa
עופר ,
ניסים פוספאט הוא הזה שקובע את קצב הצמיחה (אני מוציא מהמשואה את התאורה)
בשביל לשמור על אקו' נקי מאצות אתה רוצה שהפוספאט יהייה הגורם המגביל

במידה והגורם המגביל אצלך הוא התאורה/ CO2 / אשלגן וכו' יתפרצו אצות:
הצמח צומח מהר אבל חסרים לו חומרי הזנה ואז מגיעות האצות

אצלך פשוט ברגע שרמת הפוספאט עולה (צריכת הניוטריטים של הצמחים עולה)
ואז פשוט נוצר חוסר באלמט אחר.

זאת אומרת שבמידה ורמות הפוספאט הם גבוהות צריכת האלמנטים האחרים יותר גבווה ואז נוצרים חוסרים.
במידה ואני אשמור על רמות פוספאט נמוכים אני יוכל לשלוט על הגדילה ולהגביל את צריכת החומרים.
אבל , לא מומלץ לרשת מהרמה המומלצת מכוון שחוסרים יביאו לחוסר איזון במערכת.
מקווה שהבנתי.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי עופר
ציטוט:
רק צריך לדאוג בהתאמה לשאר המרכיבי הדישון כמו ניטראט בהתאמה ומיקרו וברזל וכמובן הכי חשוב CO2

וכמובן שאנחנו יוצאים מנק' הנחה שמדובר באק' הייטק שתאורה לא חסר בגלל זה מארק הוציא מהמשוואה את התאורה - איתה אין לנו בעיה
בדקתי נתונים כרגע:
פוספאט - 0.5
ניטראט - 10-20
PH - 6.4
KH - 3
אשלגן ומגנזיום אני לא בודק.

התחילו לי אצות חוטיות לפני יומיים בערך וזה מתחיל להתפשט מה יכולה להיות הבעיה.
חשוב לציין - החלפתי 4 רפלקטורים בתאורה שלי מישנים לחדשים לפני יומיים .
ולכן אני חושב שזאת הבעיה , כמות התאורה עכשיו יותר חזקה כי החזר האור גבוה .
Aqua-Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 15:15   #43
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

אני אני מבין נכון
אם הטמפ' 25 מעלות המיסוס הוא 39 גרם ל 100 מיליליטר מים (H2O)
אם הטמפ' 30 מעלות המיסוס הוא 47 גרם ל מיליליטר מים (H2O)

באחוזים יש כאן הפרש של יחסית גדול באחוזים
אבל לא ממש מעניין אותי

שוב אני שואל:

עופר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 15:17   #44
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

BaReTa,

בהחלט החלפת הרפלקטורים יכולה להיות הבעיה
חיזקת תאורה
אבל לא פיצית על כך בCO2 ובדישון
אתה חייב לדשן מעט יותר
ולהגביר מעט את הפדח

אלו בדיוק החוסרים שאני לא רוצה שיהיו אצלי

עופר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 18:01   #45
sulawesi
משתמש חסום

ציטוט:
אל תשכח שצמחים הם אוטוטרופיים, מכאן שכדי שהדשן יהיה מאוזן, הפרופורציות של היסודות שמרכיבים אותו צריכות להיות דומות לפרופורציות של היסודות שמרכיבים את הצמח. לדוגמא: היחס בין P לK בצמח הוא 1:5 בהתאמה. כדי שהדשן יהיה מאוזן גם בו צריך להיות יחס של בסביבות 1:5 בין P לK.
sulawesi לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 18:04   #46
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

freshreef_aquariums כתב:
ציטוט:
שי , אלמיניסטר הסביר את כל מה שניסיתי להסביר באנלוגיה אחת בלבד שמאד אהבתי - יותר מ-90% מגוף האדם מורכב ממים , האם אתה יכול ליצור אדם ששוקל 100 ק"ג מ-90 ליטר (=ק"ג) מים?

אתן לך דוגמא קטנה - אם יש לך במים שאתה משתמש בהם (ישירות מברז או מכל מקור אחר) 30PPM ניטראט, האם זה הגיוני ליצור דשן מתוסף בניטראט? האם אתה חושב שסולפור (גופרית) ברמה שהצמח נהנה ממנה בטבע לא עשוייה לפגוע בדגים?

כמו שאני תמיד אומר - באקווריום אנחנו לא מנסים לחקות את הטבע אלא ליצור משהו מרשים יותר/אחר... אם ראית איך נראים הצמחים שלנו בטבע הייתה צוחק (אתה יכול לראות את זה בפלודריום/טרריום שלך...)

תוספות של דברים נוספים כמו חומצות אמיניות והומיות מעבר לNPK וברזל ומשחק בין היחסים בינהם הוא שעושה את כל ההבדל וכמו שאתה כותב בחתימה שלך - זה ממש מדע ולא תשובה על רגל אחת, מה גם שיש לי אינטרס לשמור על חלק בסוד
ברוך (ולצורך העיניין גם elminister) כפי ש-sulawesi כבר כתב, צמחים, בהבדל ניקר מאיתנו ומשאר בע"ח הם אוטוטרופיים:
"אוטוטרוף ("Autos" ביוונית פירושו "עצמי", ו"trophe" פירושו "תזונה"; Autotroph פירושו "מזין את עצמו"; בעברית: יצרן) מתייחס לייצור המייצר את מזונו בכוחות עצמו והראשון בזרימת האנרגיה לעולם החי.
רוב היצורים בעולם, ובכללם האדם, אינם אוטוטרוטפים, אלא הטרוטרופים; הם צורכים תרכובות אורגניות מהסביבה, ומשתמשים בהן לבניית התאים המרכיבים אותם, על כל מיליוני החומרים המצויים בהם.
היצורים האוטוטרופים מסוגלים לנצל את הפחמן הדו-חמצני המצוי באוויר לשם ייצור התרכובות המרכיבות את התא. היצורים האוטוטרופים היחידים הינם רוב הצמחים וקבוצות מסוימות של חיידקים ופרוטיסטים. הצמחים, למשל, סופגים פחמן דו-חמצני מהאוויר ומים מהקרקע ומרכיבים מהם, בתהליך הפוטוסינתזה, גלוקוז, תרכובת אורגנית פשוטה ממנה ניתן ליצור חומרים רבים אחרים המרכיבים את תאי הצמח."
מתוך וויקיפדיה
כך שההשוואה ביננו (בני האדם) לצמחים היא ממש לא לעניין, והייתי שמח לקבל ממך הסבר יותר ממצא.

לא הבנתי את הקשר לפלודריום שלי, (אולי עוד תשובה עוקצנית שלך? תקן אותי אם אני טועה.), אם הוא אמור לגרום לי לצחוק, רק תחשוב על הפוטנציאל הבידורי של אקווריום הצמחיה שלך בחנות, אתה חייב לצאת אתו להופעות סטנד-אפ (או לחלופין לשמור אותו בסוד)

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 18:06   #47
shayf

הסמל האישי שלshayf

sulawesi, עכשיו ראיתי את תגובתך (בהפרש של 3 דקות ממני)

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 18:56   #48
sulawesi
משתמש חסום

ציטוט:
sulawesi, עכשיו ראיתי את תגובתך (בהפרש של 3 דקות ממני)

אני הולך לבדוק עכשיו בקשר לתוספים המיוחדים- ח. אמינו, ח. הומיות, ויטמינים וכו.
כדי שנרכיב את הדשן האולטימטיבי (יש לי כבר את כל יסודות המאקרו והמיקרו).
sulawesi לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 18:59   #49
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי sulawesi
ציטוט:
אל תשכח שצמחים הם אוטוטרופיים, מכאן שכדי שהדשן יהיה מאוזן, הפרופורציות של היסודות שמרכיבים אותו צריכות להיות דומות לפרופורציות של היסודות שמרכיבים את הצמח. לדוגמא: היחס בין P לK בצמח הוא 1:5 בהתאמה. כדי שהדשן יהיה מאוזן גם בו צריך להיות יחס של בסביבות 1:5 בין P לK.
לא ברור לי למה יש קשר לעובדה שצמחים אוטוטרופים?! , הפרופרוציות ממש לא חייבות להיות דומות, צמח הוא לא שק מלח ומעט מים, צמח מורכב ממולקלות אורגאניות שהבניה שלהם עולה אנרגיה, אטומים מתבזבזים, קשרים בין חומרים נפתחים ונסגרים על מנת ליצור ולבנות את הצמח עצמו. הדשן בתמיסת המלח שאנו נותנים משמש אבני בניין (יונים) לתוצרים הסופיים שהם בסופו של עיניין רקמת הצמח, אבל לא רק מלחים משחקים תפקיד, גם הורמונים,חומרים אורגאנים אחרים מעודיים או מדכאים צמחיה, במילים אחרות, לקחת את הרכב הצמח ולהסיק ממנו מה צריך לתת לו זה אפילו לא קרוב, יש הרבה מאוד איבודי אנרגיה, בנייה, זרוז או עיכוב של תגובות כימיות.
אם אתה ממש רוצה ללכת למדע יש כמה צורות ללמוד את הנושא, הכי קל זה להתחיס לצח כמו "קופסה שחורה" להאכיל אותו בדשן (שהרכבו ידוע מראש) ואז למדוד את העלייה במסת החומר היבש, מכאן אתה יכול להסיק מה סוג החומרים וכמותם ואת ההשלכה על גידול הצמח.
יש כמובן מודלים הרבה יותר מסובכים מזה, אבל אף אחד מהם לא יכול לנבות מה צריך לתת לצמח בתוך הרכב החומרים שמרכיבים אותו.
elminister לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 19:12   #50
shayf

הסמל האישי שלshayf

ציטוט:
פורסם במקור על ידי elminister
ציטוט:
פורסם במקור על ידי sulawesi
ציטוט:
לא ברור לי למה יש קשר לעובדה שצמחים אוטוטרופים?! , הפרופרוציות ממש לא חייבות להיות דומות, צמח הוא לא שק מלח ומעט מים, צמח מורכב ממולקלות אורגאניות שהבניה שלהם עולה אנרגיה, אטומים מתבזבזים, קשרים בין חומרים נפתחים ונסגרים על מנת ליצור ולבנות את הצמח עצמו. הדשן בתמיסת המלח שאנו נותנים משמש אבני בניין (יונים) לתוצרים הסופיים שהם בסופו של עיניין רקמת הצמח, אבל לא רק מלחים משחקים תפקיד, גם הורמונים,חומרים אורגאנים אחרים מעודיים או מדכאים צמחיה, במילים אחרות, לקחת את הרכב הצמח ולהסיק ממנו מה צריך לתת לו זה אפילו לא קרוב, יש הרבה מאוד איבודי אנרגיה, בנייה, זרוז או עיכוב של תגובות כימיות.
אם אתה ממש רוצה ללכת למדע יש כמה צורות ללמוד את הנושא, הכי קל זה להתחיס לצח כמו "קופסה שחורה" להאכיל אותו בדשן (שהרכבו ידוע מראש) ואז למדוד את העלייה במסת החומר היבש, מכאן אתה יכול להסיק מה סוג החומרים וכמותם ואת ההשלכה על גידול הצמח.
יש כמובן מודלים הרבה יותר מסובכים מזה, אבל אף אחד מהם לא יכול לנבות מה צריך לתת לצמח בתוך הרכב החומרים שמרכיבים אותו.

זהו בהחלט הסבר שנשמע הרבה יותר ממצא, אבל elminister, הרכב הצמח והיחס בין היסודות שבו מתאים בצורה מפליאה להרכב וליחס היסודות בדשנים המסחריים (פרט לשינויים קלים). איך אתה מסביר את זה? האם יכול להיות שבכל זאת יחסים אלו נשמרים בהרכב הצמח?

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 19:27   #51
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי עופר
אני אני מבין נכון
אם הטמפ' 25 מעלות המיסוס הוא 39 גרם ל 100 מיליליטר מים (H2O)
אם הטמפ' 30 מעלות המיסוס הוא 47 גרם ל מיליליטר מים (H2O)

באחוזים יש כאן הפרש של יחסית גדול באחוזים
אבל לא ממש מעניין אותי

שוב אני שואל:

בעיקרון אין השפעה ישירה, אבל...
באק' שוחים דגים, ועודפים של חומרים מסויימים לדוגמה ניטראט יכולים לקצר את חיהם (ואל תגיד לי, אני מחזיק את האק' על 150 ניטראט.... לאורך זמן בריכוזים גדולים עם דגים עדינים, בטח מדרום אמריקה אתה לא מאריך את חיהם).

יש אצות באק', תמיד ובכל מקרה.....עודף דשן יכול לגרום להתלקחות אבל הוא רק אחד הגורמים
elminister לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 20:02   #52
sulawesi
משתמש חסום

הפרופורציות צריכות להיות דומות, אלה אם כן, אתה מעוניין שיצתבר באקווריום אחד מהנוטריאנטים שמרכיבים את הדשן {זה שנמצא בריכוז הכי גבוה בדשן מבחינה פרופורציונלית לצמח (לא בהכרח זה שבפועל ריכוזו בדשן הכי גבוה)}.

אחרת לאן הוא יכול ללכת (חוץ מהחלפות מים) אם הצמח לא משתמש בו?
sulawesi לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 20:32   #53
Aqua-Blue
משתמש חסום

במידה ואני מערבב ברזל גלוקונאט 10 גרם על 500 ליטר ואני שם 1 ML לאקווריום 200 ליטר
זה מוסיף לי : 0.01PPM - צריך לדשן 10ML כדי להגיע ל- 0.1PPM.

לעומת זאת ,

בפלוריש IRON של סיכם רשום 10,000Mg/L והם אומרים כל 5 מ"ל זה כ- 0.1 PPM ברזל
שזה הרמה המומלצת בערך .

איך זה יכול להיות ?

כמה עולה ברזל EDTA שזה ברזל מדמם לפי מיטב הבנתי C10H12N2O8FeNa*3H2O
מאיפה ניתן להשיג אותו קרוב לבית שלי ומה המחיר בערך ?
Aqua-Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 21:50   #54
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

לפחות לגבי הגלוקונאט לא הבנתי את העירבוב הראשוני שלך... איך אתה מוהל ב500 ליטר?!
החישוב נראה כך:
חומר המוצא מגיע בקופסאות של 500gr אשר מתוכם רק 11.5% הם ברזל נקי.
כלומר בפועל החומר הפעיל הוא gr 43.5

ברצוני למהול את 43.5gr ב 4 ליטר מים לקבלת התמיסה הבאה:
(למה דוקא המיהול הזה?! כדי לא להגיע למצב של גבול מיסוס, מצס שבו החומר ישאר לי שמשקע ולא יתמוסס, זה בדיוק מה שכתבתי לעופר, מדוע לעבוד עם תמיסות מהולות).

התמיסה הסופית שלך תהיה: 10.875mg/ml
כלומר בכל מיליליטר יש בערך 11 מיליגרם ברזל
אתה רוצה לדשן אק' בנפח 200 ליטר?! אהלן וסהלן, כל מיליליטר של החומר יעלה לך 0.055PPM באק' או במילים אחרות כדי להגיע לרמה של 0.1 אתה צריך בערך 2 מיליליטר....

סיכם:
10,000Mg/L של ברזל כלומר בכל מיליליטר יש 10 מיליגרם ברזל....ומכאן שצריך בערך את אותה כמות להגיע לאותו מיהול.....
elminister לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 22:00   #55
Aqua-Blue
משתמש חסום

לא הבנת את השאלה שלי ,
בדשן של פלוריש סיכם הם שמים וכתוב גם 10,000Mg/L
עכשיו כתוב לדשן 5 מ"ל ל-200 ליטר שזה נותן לך 0.1PPM שזה הרמה המומלצת .

במידה ואני יקח 10 גרם של ברזל גלוקונט ויערבב עם 500 מ"ל כמו אצל פלוריש
והוסיף לאקווריום 5 ML זה יוסיף 0.6 PPM

זה אותו ריכוזים אז איך התוצאה של הוספת ה- PPM שונה בכמעט בחצי ?
Aqua-Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 17/07/2008, 23:54   #56
shayf

הסמל האישי שלshayf

ציטוט:
זהו בהחלט הסבר שנשמע הרבה יותר ממצא, אבל elminister, הרכב הצמח והיחס בין היסודות שבו מתאים בצורה מפליאה להרכב וליחס היסודות בדשנים המסחריים (פרט לשינויים קלים). איך אתה מסביר את זה? האם יכול להיות שבכל זאת יחסים אלו נשמרים בהרכב הצמח?

לאחר קריאת השאלות שלי, יכול להיות שהן מתפרשות כציניות? הן לא!!!
אני באמת ובתמים שואל, ואני אחזור,
elminister, הסברך נראה מאוד הגיוני, בניית הצמח מכלה מן הסתם יסודות שונים בפרופורציות שונות, אבל בכל זאת הדשנים המסחריים מכילים יסודות אלו ביחסים מאוד דומים להרכב היסודות בצמח. איך ניתן להסביר זאת?

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 18/07/2008, 01:33   #57
sulawesi
משתמש חסום

ציטוט:
בניית הצמח מכלה מן הסתם יסודות שונים בפרופורציות שונות
בניית הצמח מכלה יסודות שונים בדיוק בפרופורציות מהן בנוי הצמח. צמחים הם אוטורופיים. אין להם מערכת עיכול עם הפרשות ופליטת עודפי נוטריאנטים.
לכן הדשנים המסחריים בנויים בפרופורציות דומות לאלה שהצמח מורכב מהן.
sulawesi לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 18/07/2008, 01:49   #58
sulawesi
משתמש חסום

ציטוט:
0.1 PPM ברזל שזה הרמה המומלצת בערך .
הרמה המומלצת של ברזל באקווריום היי-טק היא 1-1.5 PPM
sulawesi לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 18/07/2008, 01:56   #59
sulawesi
משתמש חסום

ציטוט:
בדשן של פלוריש סיכם הם שמים וכתוב גם 10,000Mg/L
עכשיו כתוב לדשן 5 מ"ל ל-200 ליטר שזה נותן לך 0.1PPM
לפי החישוב שלי זה יוצא 0.25PPM
תקנו אותי אם אני טועה.
sulawesi לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 18/07/2008, 01:58   #60
Aqua-Blue
משתמש חסום

איך הגעת ?
זה נותן לי 0.03 זה מה שאני לא מבין .
תראה לי את החישוב שאתה עושה בבקשה.

תמיסה 1000ML - כמות מיעול 10 גרם גלוקונאט .דישון ל-200 ליטר 5 ML.
נותן לי PPM0.03 , והם כותבים שזה אומר לתת 0.1 PPM על הבקבוק .

"הברזל של חברת פלוריש הינו תוסף בריכוז (10,000 מ"ג/ליטר) של ברזל.
החומר הפעיל בתוסף ברזל זה הינו ferrum glocunate הנחשב איכותי. "
"5ml של המוצר לכל 200 ליטר יבטיחו רמה של 0.1 PPM ברזל."
Aqua-Blue לא מחובר  
צור אשכול חדש  נושא נעול

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול