AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > טבע ובעלי חיים אחרים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 20:25   #1
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל פרוייקט ויוריום חדש - Project Bromeliad Jungle (גם מדריך להקמת ויוריום)

אהלן חבר'ה,
לאחר שנעלמתי יחסית ולא שיתפתי ביותר מידי דברים חדשים ( תאמינו לי הייתה הרבה מאוד פעילות מאחור הקלעים ), אני רוצה לשתף אתכם באחד הפרויקטים האחרונים שסיימתי לאחרונה, בערך לפני כ 5-6 שבועות.
ממש בתחילת הקיץ כבר תכננתי לעשות שדרוג כולל לכל הויוריומים ולתאורה. המטרה הייתה לעבור לויוריומים גדולים יותר משמעותית בכדי שהצפרדעים תקבלנה בתים משודרגים יותר ( לא שהן סבלו מתת תנאים לפני כן ) עם יותר צמחיה ומרחב וכמובן תהייה לי אפשרות ליהנות, ללמוד ולהשתפשף יותר בעיצוב מערכות גדולות יחסית עם שיטות עיצוב חדשות וחומרים חדשים. והכי חשוב !!! חווית צפייה והנאה גדולות יותר כאשר הויוריומים גדולים יותר.

מידות הויוריומים שלי היו 30X30X45גובה ו 45X45X45 בהתאם לממדי הצפרדע ששוכנה בהם ולצרכיה. עכשיו, השדרוג יתבטא בהגדלה משמעותית של סביבת המחיה של הצפרדעים ( לא ישוכנו עוד פרטים נוספים אלא אותו מספר פרטים שהיו במערכות הקטנות יותר ) והצמחיה. המידה המינימלית של הויוריומים תהיה 60ס"מ אורך X 45ס"מ עומק X60ס"מ גובה ומערכות נוספות גדולות עוד יותר ( כבר יש אחת נוספת וגדולה יותר שסיימתי שגם אותה תראו בקרוב ).

עקב המעבר לויוריומים גדולים יותר גם תהליך הבנייה, העיצוב, שתילה והתייצבות המערכת מתארך משמעותית. לכן לקחתי את הזמן לפני שצילמתי ועדכנתי לכם. הרי זו לא חוכמה לקחת מערכת בת מספר ימים לצלם ולהציג את התמונות, שכן כל המערכות ( ויוריומים, אקווריומים, טרריומים, פלודריומים וכו ) נראות מושלמות בימים הראשונים, אבל רק אחרי מספר שבועות או אף חודשים המערכות קורסות או גוועות להן עקב שגיאות בתהליך העיצוב והתכנון. לא שזה דבר רע לעשות טעויות הרי ככה אנו למדים ( גם אני תרמתי את חלקי ועשיתי לא מעט טעויות ). רק עכשיו החלטתי להעלות את התמונות שכן, לדעתי, כבר לא יהיו שינויים משמעותיים מבחינת יציבות המערכת גם בעתיד והכל פועל ומתקדם בצורה חיובית ויציבה כבר חודש וחצי.

כפי שהזכרתי בעבר, אחד הדברים שהכי הפריעו לי הוא התאורה. רק להזכיר שהתאורה שהשתמשתי בכל הויוריומים הייתה נורות CFL של אוסרם/פיליפס 23W 6500K שנתנו תוצאות טובות יחסית מבחינת הצמחייה אבל החיסרון הגדול ביותר היה החום הנפלט מהן. לכן התקבלה ההחלטה לעבור לתאורת לדים איכותית שתתאים לצרכים שלי... הנה קישור לשרשור שפתחתי בנושא הנ"ל ושם יש את כל הפרטים הנוספים באם אתם מעוניינים לקבל עוד מידע.

https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=259015

אז אחרי תכנונים, מדידות, בדיקת עלויות ( שחרגו בהררררבה מהתקציב ) וקבלת ההחלטה לצאת לדרך היום כבר אפשר לראות ממש תוצאות ראשונות של מערכת ראשונה יציבה ומשגשגת.
אני לא אלאה אתכם בהרבה פרטים מעבר למה שפרטתי עד כה על הרקע לכל השדרוג הנ"ל והדם, יזע ודמעות ( דגש על הדם ) שזרמו בשבעת החודשים האחרונים, אלא ניגש ישר לתמונות וההסברים של הפרוייקט הנ"ל הנקרא Project Bromeliad Jungle

אז ככה, בויוריום הזה רציתי להשיג, קודם כל, מטרה חשובה מאוד שהיא יצירת סביבה שתוכל לאכלס הרבה צמחייה ועדיין להצליח לשמור על "שדה ראיה" מרווח ולא עמוס מידי מעבר למטרה אליה אני חותר בכל ויוריום והיא הגדלת שטח הפנים הפנימי של המערכת שינוצל גם כמצע שתילה נוסף וגם כשטח שימושי לצפרדעים.
על מנת להשיג את המטרה הראשונה בחרתי בשיטת hardscaping נפוצה למדי ( וגם מאוד מוצלחת למטרות מסוימות ) ושימוש בחומרי בסיס כגון פוליאוריטן מוקצף, חתיכות שעם טבעי, גזעים שונים, דבק עמיד במים ( לא סיליקון ), ומצע קוקוס גרוס. הסיבה לבחירה שלי הינה היכולת הטובה של הצמחייה ( המתאימה כמובן ) לגדול על הרקע הנ"ל תוך כדי יצירת מראה טבעי ונעים לעין כתוצאה של רקע בעל מרקם מחוספס/נקבובי המסוגל לשמור על רמת לחות מספקת.
לאחר שכבר החלטתי מה יהיה העיצוב וקווי המתאר הכללים של המערכת התחלתי לעבוד על "השלד".

טרריום של EXO-TERRA במידות של 60ס"מ אורך 45ס"מ עומק 60ס"מ גובה.
תוכננו שלושה קדחים בקוטר של 27מ"מ:
קדח 1 קדמת הויוריום ( צד שמאל ) ישמש כנק' ניקוז נוחה
קדחים 2 ו- 3 ככניסה ויציאה של הפילטר . אני תמיד מעדיף שיהיה פילטר שקט למרות שזה ממש לא חובה .

קדחים צדדיים לפילטר

מבחר הגזעים שממנו נבחרו שני גזעים שהתאימו לעיצוב אותו תכננתי

אחרי שהכול עבר בשלום ( לא משנה כמה חורים כבר קדחתי עדיין רועדות הידיים ) אפשר לעבור לעבוד על ה FALSE BOTTOM והאגם. שימו לב שבמערכת הנ"ל אני משלב אגם בלבד ללא מפל מכמה סיבות שלא אמנה כרגע בכדי לא לעייף אתכם .
בנוסף, האגם תוכנן להיות מאוד רדוד ובעל גדה לא תלולה על מנת לא לשבור את קו הקרקע וליצור מראה לא טבעי שיראה דומה יותר לבור בסביבה יחסית מצומצמת ולא יגזול שטח מחייה יקר שבו הצפרדעים לא תוכלנה להשתמש ( לא לשכוח שהצפרדעים הללו לא שוחות להנאתן אלא משוטטות על היבשה ). ויש לי תכנון מאוד נחמד לשלב טחבים וצמחייה על גדות האגם שייתנו מראה מאוד נחמד, לדעתי.

שימו לב שהפעם לא עשיתי שימוש ברשת יתושים שכן לא הייתי מרוצה ממנה בעבודות קודמות שלי למרות שסה"כ היא עשתה עבודה טובה מאוד. עם זאת הייתי מעוניין לשפר את יכולות "הסינון" של ה FALSE BOTTOM ולמנוע מחלקיקים הרבה יותר קטנים לעבור אל מאגר המים שמתחת לקרקע. חיפשתי וחיפשתי עד שמצאתי רשתות סינון ( לתעשיות שונות כגון : צבע והדפסה ) והרשת שנבחרה הייתה בעלת חורים של 250 מיקרון.
הנה השוואה מול רשת יתושים רגילה :

לצערי, כמו ההבדלים העצומים שאתם רואים בתמונות גם ההבדלים במחיר... בערך פי 4...

השלב הבא הוא השלב היותר יצירתי והאהוב עלי : שלב עיצוב הרקע והסביבה ( HardScaping )
לא יכולתי לצלם לכם יותר מידי תמונות תוך כדי התהליך עצמו מכיוון שצריך היה לעבוד מהר ומדויק אז יש לכם את התוצאה הכמעט סופית.
עשיתי שימוש בפוליאורטן מוקצף שחור המיועד לשימוש בבריכות נוי ומפלים שהזמנתי מארה"ב.
הסיבה לשימוש במוצר הזה ספציפית היא שהוא בגוון שחור והוא ממש דחוס וקשה לאחר שהוא מתייבש. נכון שאפשר להגיע לרמת דחיסות/קשיות ( או איך שבעלי המקצוע בתחום קוראים לזה ) עפ"י הצורך אבל אני מנסה לא להסתבך איפה שלא צריך ותמיד מעדיף מוצר מדף שמתאים לצרכים שלי. מה שכן אני באמת יכול להגיד שמבחינת הפוליאורטנים המוקצפים שניסיתי עד היום ( מותגים שאפשר להשיג בארץ ) זה התאים לי במיוחד בגלל הצורה בה הוא מתייבש וכמובן הצבע השחור.
אלו התמונות אחרי שהפוליאורטן התייבש במשך 5 ימים . הייתי חייב לחכות פרק זמן כל כך ארוך בגלל הכמות ( והנפח ) הגדולה של פוליאורטן ( 6 מיכלי תרסיס !!! ) והעובי שמגיע בחלקים מסוימים של הרקע לכ- 30ס"מ.
שימו לב ( מי שיעבוד בשיטה הנ"ל ) שזה אחד הדברים הכי חשובים לתת לפוליאורטן להתייבש לגמרי אחרת ברגע שתתחילו לגלף אותו הוא יתחיל לצנוח ותאבדו את העיצוב הרצוי, שלא לדבר על האפשרות שהוא ייפרד מהזכוכית וישאיר חללים ברקע שלא יתרמו לעמידות שלו לאורך זמן.
בקיצור... סמכו עלי בעניין מנסיון.
כך ניראה הרקע אחרי עבודת פרך של גילוף, חיתוך ועיצוב הפוליאורטן ( שזה הקטע שאני הכי שונא בתהליך יצירת הרקע ) עד להגעת המרקם הרצוי של פני השטח והכנתו לקראת השלב הבא של כיסוי הפוליאורטן בקוקוס גרוס.

הנה תמונה של איך ניראה הפוליאורטן לפני הגילוף:

שימו לב שפני השטח מאוד חלקים וחובה להסיר את השכבה החלקה שכן היא מאוד "סגורה" ולא נקבובית ( שזה בדיוק ההפך ממה שאנחנו צריכים ) ו"כל" חומר שתמרחו מעליה לא יחזיק מעמד וייפרד ממנה לאורך זמן במיוחד בסביבה לחה/רטובה. לכן יש חשיבות מכרעת להסרה לגמרי של כל האזורים החלקים לפני שעוברים לשלב הבא.

השלב הבא הוא כיסוי הפוליאורטן בדבק שעמיד לחלוטין במים ואינו רעיל בכלל .
שוב, גם כאן הבחירה שלי היא של מותג/מוצר אמריקאי שנקרא TITEBOND 3 שכבר הוכח כיעיל למטרה לשמה אני צריך אותו ע"י חובבים אחרים ( אמריקאים כמובן ) בתחום. וגם כאן אפשר לעשות שימוש ב 100% סיליקון שחור ולקבל תוצאות מצוינות. הבחירה שלי נובעת מהרצון להתנסות "ולראות בעיניים" את התוצאות המתקבלות לאורך זמן במיוחד אל מול חומרים אחרים שעשיתי בהם שימוש בויוריומים אחרים. גם כאן אני יכול להגיד ( מניסיון ולדעתי ) שהדבק הזה, כרגע, מתפקד יותר טוב מהסיליקון השחור. החסרון היחיד, הוא שצריך להוסיף לו פיגמנט שחור אבל בהחלט לא חובה.
שימו לב שהדבק הינו WATER PROOF ולא WATER RESISTANT ( תרגמו את זה איך שאתם רוצים לעברית ) וזה הבדל משמעותי במיוחד בסביבה לחה/רטובה כמו ויוריום של צפרדעי חץ וצמחייה טרופית.
אם אני לא טועה יש מוצר מקביל ישראלי שמתאים אבל כרגע אני לא מצליח להיזכר בשמו ( ואין לי ניסיון איתו אז אל תיקחו את זה כעובדה). אפילו ניתן להשיג את ה TITEBOND 3 בארץ אבל רק אם תזמינו מראש מהיבואן ובמחיר שפשוט יהיה עדיף להזמין באי ביי כמו שאני עשיתי כולל המשלוחה.

בשלב הבא מתחילים את השתילה ופה כבר מתחיל הכיף האמיתי מכיוון שהויוריום אחרי שבועות של עבודה מתחיל לקבל צבע וחיים. כפי שהשם של הפרוייקט מראה, סוף סוף יש לי אפשרות לעשות שימוש בברומליות המדהימות שהיו לי באוסף כבר המון זמן ופשוט לא רציתי "לבזבז" אותן לפני שהתאורה המתאימה מותקנת בכדי שהצבעים המדהימים יבואו לידי ביטוי.
לפני הכל הנה תמונות של טחבים מדהימים לפני ואחרי חיטוי בתמיסת אקונומיקה ( 7% ). אין ברירה וזה שלב שאיני מוותר עליו אף פעם במיוחד עם טחבים ( לא משנה מהיכן הגיעו ). שלב החיטוי הורג את הטחב אבל רובם מצליחים להתאושש לאחר מספר שבועות ולעיתים אף חודשים אבל בסופו של דבר מתאוששים .
כל הטחבים ( 4 סוגים ) בויוריום הנ"ל הם טחבים טרופיים .
הנה התמונות הקשות :
טחב לפני

טחב אחרי חיטוי

והמשך תמונות מהשתילה

כן כן גם סחלבים מיניאטורים יש פה

עד עכשיו אלו היו תמונות מהשתילה בחודש אוקטובר
לאחר כשבועיים התחלתי לזרוע את הויוריום עם טחביות טרופיות ( שמשמשות כצוות ניקוי לרקב אורגני בויוריום ). אני משתמש בשני סוגים של טחביות טרופיות וסוג אחד של קולמבולות ( SPRINGTAILS ) טרופים.

אלו הטחביות היותר גדולות ( יותר מ 1ס"מ ) שעושות את העבודה הכבדה בניקיון ושאינן הופכות לארוחה טעימה בשל גודלן ובכך שורדות בויוריום לאורך זמן. לעומתן הלבנות הופכות לחטיף מזדמן לצפרדעים עד שאחרי כמה שבועות יש לזרוע את הויוריום עם אוכלוסיה חדשה של לבנות ( בסביבות ה 5מ"מ ).

והנה התמונה של הויוריום היום ואחרי 3 שבועות שהתאורה החדשה עושה פלאים לצמחייה אפילו ברמות שהסחלבים המיניאטורים "נשרפים" בחלק מהמקומות, דבר שיתוקן ברגע שנסיים לשחק עם התאורה. אך עם זאת עדיין מראים שיחסית טוב להם עם פריחות קטנטנות ומדהימות.

שימו לב לתמונה שצילמתי לאחר שסיימתי את השתילה

שימו לב לגדילה המטורפת של הטחבים ולצבעים החזקים שהברומליות קיבלו

ולקינוח הנה גם סרטון

הדיירים העתידיים של הויוריום הנ"ל תהיינה ככל הנראה שלישיית הקובאלטים שלי שיכנסו לדירה החדשה בימים הקרובים, כמובן שנעדכן אתכם עם תמונות.
זהו חברים, אחרי כבר 4 ימים ( ON &OFF ) שאני כותב את השרשור/מדריך הזה אני שמח לסיים ומקווה שנהניתם. אם ישנן שאלות, הארות, הערות או סתם תגובות אני אשמח לענות ולעזור ככל האפשר.

נ.ב. מקווה שההסברים מספקים כי יכולתי להוסיף בכיף עוד 2000-3000 מילים
עומר האוזר

נערך לאחרונה על ידי עומר האוזר, Thursday 08/12/2011 בשעה 12:20.
עומר האוזר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 20:57   #2
saar_1997

הסמל האישי שלsaar_1997

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: שרימפסיות
וותק בתחום: שנתיים
ברירת מחדל תגובה להודעה: פרוייקט ויוריום חדש - Project Bromeliad Jungle (גם מדריך להקמת ויוריום)

מדהים! פשוט אין מילים!
saar_1997 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 21:24   #3
liran9

הסמל האישי שלliran9

וותק בתחום: משנת 2004
ברירת מחדל תגובה להודעה: פרוייקט ויוריום חדש - Project Bromeliad Jungle (גם מדריך להקמת ויוריום)

:ווואאווווו
אין מילים !
שאפו ענקי על ההשקעה מדהים
liran9 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 21:51   #4
IZ.O

הסמל האישי שלIZ.O

הודו לך על 21 הודעות 29 פעמים

מדהים!!!!

ולגבי המילים....

תוסיף תוסיף!!!
או יותר נכון "תרשום תרשום"
IZ.O לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 21:54   #5
Mor.L

הסמל האישי שלMor.L

סוג אקווריום: 30 ליטר שרימפסיה, 200 ליטר אמריקיים, 50 ליטר דגי להקות

איזה השקעה!
מדהים מדהים מדהים
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 22:21   #6
pochcetam

הסמל האישי שלpochcetam

סוג אקווריום: 160ליטר ו120 ליטר

אין מילים
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 22:24   #7
talm

הסמל האישי שלtalm

הודו פעם אחת בהודעה אחת

כל הכבוד!!
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 22:28   #8
Mbuna_Kahuna

הסמל האישי שלMbuna_Kahuna

סוג אקווריום: דר' אמריקה

Mbuna_Kahuna לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 23:33   #9
markkk

הסמל האישי שלmarkkk

מדהים
עדיין לא נקרא Wednesday 07/12/2011, 23:40   #10
אסף חנונה

הודו לך על 73 הודעות 91 פעמים

זה כמו חלום שנולד, שלב אחר שלב.

אתה אומן ומקצוען תודה על השיתוף

עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 00:15   #11
ofird

הסמל האישי שלofird

אתה מוכשר
ofird לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 06:08   #12
נווה

הסמל האישי שלנווה

הודו לך על 17 הודעות 19 פעמים

פרוייקט מדהים שלא משאיר הרבה מה להגיד
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 06:29   #13
ניסו.פ

הסמל האישי שלניסו.פ

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים
סוג אקווריום: בעיקר ננוים

אקווריום כמו אופנוע כלכך הרבה עשן מאחור כלכך הרבה אור לפנים nissop
תמיד נשמר,את מה שנאהב:תמיד נאהב,את מה שנבין:תמיד נבין,אם נלמד
סירטונים שלי
ניסו.פ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 08:04   #14
רועי1982

הסמל האישי שלרועי1982

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

תענוג, כרגיל.
עשית לי חשק לויוריום, אפילו רק עם צמחים...

מתי אתה באיזור ר"ג, אשמח לארח לקפה ומאפה ושיחה בנושא לדים וישומם בתחביבנו
רועי1982 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 12:33   #15
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת

חבר'ה, תודה ענקית לכל המגיבים על הפרגון והמחמאות
קשה לי להאמין שמישהו ישב וקרא את כל "החפירה" שלי אבל העיקר שהתמונות והסרטון עשו את העבודה.

רועי - תודה רבה, אשמח לקפוץ לביקור בקרוב .
נתאם בפרטי
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 12:48   #16
מונו
בית עסק

הסמל האישי שלמונו

הודו לך על 5 הודעות 6 פעמים
סוג אקווריום: מתוקים ומלוחים, כל הגדלים
וותק בתחום: 15

שמחתי לקרוא את הכל - שווה !
כל הכבוד על ההשקעה והתוצאה בהתאם!
שמעון
--------- 052-3302729
.........
כנסו לאתרנו:
www.monodag.com
קנו כחול לבן - קנו מונו
מונו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 13:01   #17
globali

הודו לך על 314 הודעות 367 פעמים
סוג אקווריום: U R B A N
וותק בתחום: 14 שנים

היי omer hauser,

אין לי כעת זמן פנוי אבל אשב לקרוא
הכל בעיון וכמובן אתן משוב בהתאמה.
.
.
.
.
globali לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 13:21   #18
שחר נ

הסמל האישי שלשחר נ

הודו פעם אחת בהודעה אחת

שלום עומר
פורוייקט יפיפה הוצאת לפועל - כהרגלך.

משום מה את חוסך מאיתנו את התענוג שבפירוט,
אך אנו משתוקקים למידע נוסף:
מה עובי שכבת המצע? האם הוא מבוסס קוקוס בלבד?
מה הבעייה במפלים?
משטר דישון?
איך עובד מערך הפילטרציה והמתזים?

ובעיקר אחרי שהשקעת במוסיקה של הסירטונים הקודמים
לקבל סרטון בלי vocals מעורר אכזבה
שחר נ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 15:08   #19
רועי1982

הסמל האישי שלרועי1982

העצים שלך כתובים בצורה מאוד עניינית ככה שממש זורם לקרוא את כל החפירות
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 18:52   #20
אסף חנונה

הודו לך על 73 הודעות 91 פעמים

תאמין לי הרבה קראו הכל, זה פשוט מעניין ומשכיל

אני גם אשמח לדעת למה לא מפל?
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 19:07   #21
moranx9x9

הסמל האישי שלmoranx9x9

moranx9x9 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 19:36   #22
עוזי.פ.

הסמל האישי שלעוזי.פ.

הודו לך על 38 הודעות 49 פעמים
סוג אקווריום: ריף רד סי 750
וותק בתחום: 50 (שנים)

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Mbuna_Kahuna צפה בהודעה
קבל הצדעה נוספת .....
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 19:43   #23
אורי ג

הסמל האישי שלאורי ג

סוג אקווריום: נאנו מרינה וחברים

מדהים מדהים מדהים!
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 20:28   #24
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לכל המפרגנים הפרגון שלכם שווה כל טיפת מאמץ שהושקעה.
אני מאוד שמח לראות שקוראים את ההסברים.

globali - מצפה בקוצר רוח...

שחר - שאלות מצויינות שאני אתייחס אליהן בהרחבה ( במיוחד לעניין המפל ) מחר, ברשותך, מפני שאני חייב לסגור את המחשב ( זה בחדר של הילד שכבר ישן ) לפני שאשתי סוגרת לי את ה....
לגבי הסרטון, יפה ששמת לב ואכן זה תוקן. מאוד הפריע לי שהעלתי את הסרטון ככה "מוזנח". מקווה שבחירת המוזיקה ברקע מתאימה ונעימה.

רועי - אם כך, נמשיך בחפירות

אסף - ראה תגובה לשחר
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 20:46   #25
logi788

סוג אקווריום: מתוקים

נשמע קצת בומבסטי אבל-זה פשוט כבוד למדינת ישראל!:you Rthe1:
logi788 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 21:13   #26
yonatan magami

הסמל האישי שלyonatan magami

סוג אקווריום: אקווריום 2 מטר -סביבת מנגרובים
וותק בתחום: 6 שנים

זה לא אמיתי .

yonatan magami לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/12/2011, 21:24   #27
HSANI

:wowsp ring:
HSANI לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 09/12/2011, 06:33   #28
mick77

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: צמחיה,שרימפסיות

אתה מתעלה על עצמך בכל פרוייקט חדש

איזה עיצוב מדהים אהבתי במיוחד איך שסידרת את הגזעים

אני רואה פלוריט בתור מצע,זאת השכבה היחידה?

בקשר לתאורה, האם בעית החימום קיימת גם עם T5 בהנחה שהצוקים מורכבים בניפרד מהנורות?או שיש סיבה אחרת למה לא להשתמש בהם?

אפשר גם רשימה של הסחלבים הננסיים ומהיכן נרכשו?

תמשיך לכתוב עוד,אני לא מפספס שום מילה

נערך לאחרונה על ידי mick77, Friday 09/12/2011 בשעה 08:47.
mick77 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 09/12/2011, 09:27   #29
רועי1982

הסמל האישי שלרועי1982

אם תשים יד מתחת ל t5 היא תתחמם. בלדים כל הקרנת החום כלפי מעלה

נכתב מהסלולרי שלי
עדיין לא נקרא Friday 09/12/2011, 09:37   #30
Chen-D

מדהים
Chen-D לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > טבע ובעלי חיים אחרים
הגדרות אשכול