AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 30/08/2020, 08:19   #1
KB24

הודו לך על 13 הודעות 15 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה לואו-טק ושרימפסיה
וותק בתחום: 16 שנים
D.I.Y קירור ועיבוי - דיון ובסופו שאלה

בוקר טוב לכולם,

במשך העשור האחרון אני מקרר את מי האקוריום JEBO R338 שלי באמצעות שני מאווררים.
קירור באמצעות מאווררים עובד לפי עקרון של קירור באידוי, והוא מוגבל על-ידי הלחות היחסית וטמפ' נקודת הטל.
לרוב זה הפתרון המועדף במערכות קטנות, ומסוגל לספק הפרש טמפרטורות של 2-3 מעלות בקלות, החסרון הבולט שלו הינו כמובן האיוד - מים מתאדים, ודורשים פיצוי אידוי.
במאמר מוסגר אציין שהמים שהתאדו אינם מכילים את המלחים הקיימים במי האקוריום, ולכן מומלץ להשתמש במי אוסמוזה לפיצוי האידוי.

נקודת הטל למעשה מוגדרת כטמפרטורה אליה יש לקרר אוויר בכדי שתהיה רוויה באדי מים. כל קירור מעבר לנקודה זו גורם לעיבוי של אדי המים הרווים על-גבי משטחים.
דוגמא טובה לתופעה זו היא הוצאה של בקבוק מהמקפיא, שבו במרכז ישראל לפחות תמיד יהיה מתחת לטמפרטורת נקודת הטל, ולכן בסביבותו הקרובה תיווצר רוויה של אדי מים, שיתעבו על פניו.

אנא קחו בחשבון שקיצרתי הסברים, ומי שרוצה לדעת יותר מוזמן לקרוא ובמידת הצורך לתקן אותי פה ושם על דברים קטנים

עתה אציג את הבעיה בה נתקלתי - החלטתי להתחדש באקווריום גדול יותר ~150 ל', ובכדי לא להצטרך לפצות על אידוי מטורף, החלטתי להשקיע ולקנות מקרר יד שנייה מבחור זהב.
הטמפרטורה האידיאלית מבחינתי לקירור האקווריום היא 23.4 מעלות צלסיוס.
אמנם לא יכולתי להגיע לטמפרטורה זו באמצעות קירור באידוי באקווריום הקטן ללא מזגן בבית, אבל עתה כן יכולתי - ולכן כיוונתי את המקרר לטמפ' זו.
חיברתי את המקרר אתמול, ובמהלך כל היום פעל המזגן בבית והכל היה נפלא. הבעיה התחילה לקראת ערב, כשסגרתי את המזגן, וטמפרטורת החדר עלתה. באותו זמן התחיל עיבוי על-גבי דפנות האקוריום והצינורות כתוצאה מנקודת הטל שעלתה.
התגובה המיידיית שלי הייתה לחץ, שכן אני לא רוצה עיבוי על גבי המקרר, ובטח שלא על גבי דפנות האקווריום, ממנו העיבוי יגיע ללא בעיה לארון האקווריום ויהרוס אותו. לכן העליתי את טמפרטורת המקרר ל-26 מעלות.

ולשאלה - בכדי להמנע משינוי הגדרות המקרר מדי יום בהתאם לטמפרטורה החיצונית ונקודת הטל, מה הפתרונות בהם אתם משתמשים בקיץ הישראלי והלח?
אני כמובן יכול להסתפק ב-26 מעלות, אבל מקווה שהתשובה שאקבל תכיל טמפרטורה נמוכה מזו
הבנתי שיש מוצר בשם RainX שמונע עיבוי על זכוכית, אבל הפתרון הזה לא טוב לכל הצנרת, ובאופן כללי נשמע לי כמו לשים פלסטר על שבר.
אני יודע שמדובר בבעייה שנוגעת גם לאנשים בעלי אקווריומי מלוחים, וככל הנראה בפורום יש יותר נציגים למלוחים בעלי מקרר מאשר מתוקים בעלי מקרר - אבל לי יש אקווריום צמחייה ולכן נבחר פורום זה

תוספת:
החלטתי לבדוק מהי נקודת הטל הממוצעת באיזור שלי, ובאמצעות כך לקבוע טמפרטורה שבתיאוריה תמנע עיבוי.
באתר תחזית מזג האויר ניתן למצוא את הלחות היחסית ואת הטמפרטורה בשעות שונות ביממה. משם לקחתי את הטמפרטורה והלחות היחסית בשעות הערב והלילה, כיוון ואז הלחות מקסימלית.
ומצאתי את המחשבון החמוד הבא, שככל הנראה מעריך בצורה יחסית מדוייקת את נקודת הטל באמצעות קירובים בהינתן לחות יחסית וטמפרטורה.
ביצעתי כמה בדיקות יזומות, ונראה שנקודת הטל המקסימלית שלי הינה 25.03 מעלות צלסיוס. לכן אני חושב שאם אכוון את המערכת ל25.5 (כיוון ומדובר במקרר של הילאה אאלץ לשקר לו לגבי הטמפרטורה האמיתית בכדי שאוכל לכוון בחצאי מעלה) אוכל להמנע מעיבוי.
כמובן שלפני שאבצע את השינוי, הערב אצור טבלה שתכלול כמות נאה של טמפרטורות ולחויות יחסיות וממנה אקח את הערך הגבוה ביותר בכדי לוודא את צדקתי.
החסרון הוא כמובן שכאשר אדליק את המזגן בבית לטובתי, ובתיאוריה אוכל להגיע לטמפרטורות נמוכות יותר, לא באמת אגיע ל23.4 המיוחל.
מה דעתכם?

נערך לאחרונה על ידי KB24, Sunday 30/08/2020 בשעה 11:34. סיבה: מחקר נוסף
KB24 לא מחובר   הגב עם ציטוט
KB24, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 30/08/2020, 12:27   #2
horen

הודו לך על 83 הודעות 96 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה 450 לט לואו טק, שרימפסיה 35 ליטר, פלודריום
וותק בתחום: מילדות
ברירת מחדל תגובה להודעה: קירור ועיבוי - דיון ובסופו שאלה

נקודת הטל תלויה גם בלחות היחסית ולא רק בטמפרטורה- ראה מחשבון לחישוב נקודת הטל:
https://www.kefasystem.com/he/servic...ktrechner.html

הפיתרון יכול להיות ע"י הפעלת המזגן שלך למצב ייבוש, או להעתיק את מקום מגוריך לנגב למרום הגליל, לגולן או לשומרון...
horen לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 31/08/2020, 00:04   #3
Y.R.T
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

לראשונה אני נתקל בתיעוד של אדי מים מצטברים על אקווריום בטמפ' 23 מעלות צלזיוס.
תכוון את פתח הפליטה של הפילטר כלפי מעלה
התנודות על פני המים והגלים הקטנים שיווצרו יקררו במעט את מי האקווריום וגם יעשירו את המים בחמצן.

הצנרת שלך היא פלסטיק אן זכוכית?
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 31/08/2020, 08:22   #4
KB24

בוקר טוב לכולם!

ציטוט:
נקודת הטל תלויה גם בלחות היחסית ולא רק בטמפרטורה- ראה מחשבון לחישוב נקודת הטל:
https://www.kefasystem.com/he/servic...ktrechner.html
אני יודע, תודה. נראה שמצאנו את המחשבון בערך באותו הזמן, הקירוב שלו נראה טוב יחסית.

ציטוט:
לראשונה אני נתקל בתיעוד של אדי מים מצטברים על אקווריום בטמפ' 23 מעלות צלזיוס.
תכוון את פתח הפליטה של הפילטר כלפי מעלה
התנודות על פני המים והגלים הקטנים שיווצרו יקררו במעט את מי האקווריום וגם יעשירו את המים בחמצן.

הצנרת שלך היא פלסטיק אן זכוכית?
לא בטוח שאני גאה להיות ראשון בתיעוד מעין זה
פתח הפליטה הינו חליל המכוון כלפי מעלה ועושה בדיוק את זה, תודה!
רק בלילה אני מפעיל משאבת אויר כדי לעזור בחמצון בגלל השתילה הכבדה. אעלה תמונות כשאסיים את הסייקל
הצנרת הינה צנרת פלסטיק סטנדרטית.

עכשיו לסטטיסטיקה משמימה - מצאתי את האתר הנהדר הזה, שהוא למעשה מאגר נתוני השירות המטאורולוגי.
בדקתי אילו תחנות הכי קרובות לרחובות: חפץ חיים, קבוצת יבנה ובית דגן, והוצאתי מן המאגר את הטמפרטורה, הלחות היחסית ונקודת הטל עבור שלושת התחנות בין התאריכים 1.4 עד ה31.10 בשנים 2017, 2018, 2019 ומה שיש עתה מ-2020.
שיחקתי קצת עם המספרים בשביל הכיף, אבל בסופו של דבר מה שעניין אותי היה נקודת הטל המקסימלית, לדוגמא מסודר מהגבוה לנמוך ב-2019:
לחות יחסית | נקודת הטל | טמפרטורה | שעה | תאריך | מיקום
Kvutzat Yavne 12-07-2019 2:00:00 PM 31.6 25.7 71
Kvutzat Yavne 24-08-2019 8:00:00 AM 28.7 25.1 81
Beit Dagan 15-10-2019 2:00:00 PM 26.8 25 90
Kvutzat Yavne 23-08-2019 5:00:00 PM 30.2 25 74
Beit Dagan 17-07-2019 5:00:00 PM 31.6 24.9 68
Kvutzat Yavne 05-08-2019 8:00:00 AM 28.1 24.9 83
Kvutzat Yavne 07-07-2019 11:00:00 AM 30.4 24.8 72

בממוצע, הנקודה המקסימלית שהתקבלה הייתה 25.7 ותמיד התקבלה בקבוצת יבנה.
אני מעריך שהלחות היחסית במיקום שלי ברחובות קרובה יותר לזו של חפץ חיים, ולכן לקחתי את הערך המקסימלי של חפץ חיים שעומד על 25.3 מעלות צלסיוס, וזה יהיה הערך אליו אכוון את המקרר.
הסיבה שאני לוקח את הערך המקסימלי ולא עושה ממוצע, ולוקח למשל ש-98% מהזמן אני לא נמצא ב25.3, ואז מקל על עצמי ולוקח 24.5 היא כיוון שאני לא רוצה לאפשר שאפילו פעם אחת אגיע למצב נוסף של עיבוי, כי עץ סנדויץ לא צריך הרבה מעבר כדי להתנפח.

אשמח להערות.
עדיין לא נקרא Sunday 20/09/2020, 10:08   #5
sber

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

טמפרטורת המים שתגרור התעבות על דפנות האקווריום נמוכה מנקודת הטל.
הסיבה לכך היא שדפנות האקווריום מבודדות במידת מה, ומכיוון שהטמפרטורה באוויר גבוהה יותר מטמפרטורת המים, טמפרטורת הצד החיצוני של האקווריום גבוהה מטמפרטורת הצד הפנימי.
מכאן גם ניגזר פתרון אפשרי ופשוט לבעיה - כיוון מאוורר אל דפנות האקווריום, שיעשה 2 דברים -
1) יעלה את טמפרטורת דופן האקווריום ע"י פיזור טוב יותר של הקור של דפנות האקווריום.
2) יאדה את המים שכבר התעבו

כמובן שהמאוורר יגרום לכך שהמקרר יצטרך לעבוד יותר..
sber לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 20/09/2020, 15:03   #6
KB24

ציטוט:
פורסם במקור על ידי sber צפה בהודעה
טמפרטורת המים שתגרור התעבות על דפנות האקווריום נמוכה מנקודת הטל.
הסיבה לכך היא שדפנות האקווריום מבודדות במידת מה, ומכיוון שהטמפרטורה באוויר גבוהה יותר מטמפרטורת המים, טמפרטורת הצד החיצוני של האקווריום גבוהה מטמפרטורת הצד הפנימי.
מכאן גם ניגזר פתרון אפשרי ופשוט לבעיה - כיוון מאוורר אל דפנות האקווריום, שיעשה 2 דברים -
1) יעלה את טמפרטורת דופן האקווריום ע"י פיזור טוב יותר של הקור של דפנות האקווריום.
2) יאדה את המים שכבר התעבו

כמובן שהמאוורר יגרום לכך שהמקרר יצטרך לעבוד יותר..
פתרון מעניין, תודה רבה!

בינתיים הפתרון הזמני עובד (כיוון לטמפרטורה מעט גבוהה יותר), בנוסף נפרדתי בין השולחן לבין האקווריום על-ידי שכבת פלסטיק דקה, כך שאם יווצר שוב עיבוי הוא לא יגיע לשולחן.

אשקול להפעיל את המאוורר שנמצא בלאו הכי ליד האקווריום בימים חמים ולחים, תודה!

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא