AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > טבע ובעלי חיים אחרים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 18:38   #1
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל ריבוי ישראלי של אילניות אדומות עין ותיעוד התהליך

אהלן לכולם,
חשבתי שגם פה יהיו אנשים שיתעניינו בפרוייקט שאני עובד עליו כבר קרוב ל 8 חודשים.
למרות שזה לא קשור ישירות לתחביב שסביבו סובב הפורום והאתר הנ"ל.
אלו מכם שזה ממש מעניין אותם יוכלו לקרוא על כל התהליך ( זהירות !!! לא חסכתי במילים והסברים ) השאר פשוט יוכלו להנות מעשרות התמונות של התהליך עצמו והתוצאות.

כפי שחלק מכם יודעים אני מגדל קבוצה מדהימה של אילניות אדומות עין (Agalychnis callidryas) בויוריום שעיצבתי. התחלתי לגדל את הצפרדעים המדהימות האלו לפני יותר משנתיים ונהנה מהן כל רגע.
השנה החלטתי לנסות להרבות אותן ולנסות לעמוד באתגר הכרוך בכך ( וגם אני מאוד מעוניין להגדיל את הקבוצה שלי ולאכלס בויוריום הרבה יותר מושקע וגדול מהנוכחי ). כעיקרון, תהליך הריבוי נחלק למספר חלקים, בתהליך שלוקח בסביבות ה 5 - 6 חודשים :
1. 10 שבועות של הכנת הצפרדעים לתהליך הריבוי ועידוד הנקבות לייצר ביצים.
2. שהייה בת מספר ימים ( לרוב 4-5 ימים ) של הזכרים והנקבות ב"תא הגשם" RAIN CHAMBER לאקט הריבוי עצמו ( ,AMPLEXUS הטלת הביצים והפרייתן )
3. במידה והייתה הטלה מוצלחת של ביצים והפרייתן, עוד 5 ימים עד לרגע הבקיעה של הראשנים מהביצים.
4. גידול הראשנים במשך 8 שבועות נוספים עד שיתחילו להשלים את הגלגול ולהפוך לצפרדעונים.
5. העברת הראשנים שזה עתה יצאו מהמים ( עדיין עם זנב ) לויוריום מתאים והתחלת גידולם בתנאים המתאימים עד שיגיעו לבגרות ( מינימום של גיל חודשיים שאז הן לרוב כבר מחוץ לטווח ה"סכנה").
אז ככה, אני אפרט פה ככל הניתן על תהליך הריבוי:
שלב 1
השלב הנ"ל הוא שלב קריטי ביותר להצלחת תהליך הריבוי !!! מטרתו היא לדמות ככל הניתן את חילוף תנאי האקלים המתרחש בטבע במקום מוצאן של אדומות העין (מרכז אמריקה ) מה שמעודד אותן להתחיל להכין את עצמן לעונת הריבוי ( העונה הגשומה ). אדומות העין נוהגות להתרבות במהלך העונה הגשומה בכדי להבטיח כמה שיותר מקורות מים זמינים ולחות גבוהה בהם הראשנים יוכלו להתפתח עד להגעתם לסוף הגלגול והפיכתם לצפרדע. הנקבות נוהגות להטיל את הביצים על עלים רחבים מעל מקורות מים וכך ברגע שהראשנים מוכנים לבקוע מהביצים הם נופלים ישירות לתוך המים.
ראשית, צריך להפריד את הנקבות מהזכרים לתקופה הנ"ל ( 10 שבועות ). לרוב על מנת ליצור סביבה שקטה לנקבות שלא תוטרדנה על ידי הזכרים לפני המועד וגם בקרה על המזון שהן תצרכנה.
מפני שמבחינת זמן התאפשר לי להתעסק עם התהליך הנ"ל רק בחודשי הקיץ החמים, נשכתי את שפתיי והעברתי את הויוריומים של הזכרים ושל הנקבות לחדר ממוזג ( כן כן, במהלך 8 שבועות כמעט רצוף המיזוג פעל בחדר).
במהלך 6 שבועות הורדתי את הטמפרטורות ( בהדרגה ) עד ל 21 מעלות בלילה ו 22-23 מעלות במשך היום. בנוסף לטמפרטורות נמוכות גם הלחות בתקופה הנ"ל צריכה להיות נמוכה ( הייתי מרסס לכל היותר פעם אחת ביום ) והאכלתי פעמיים בשבוע בלבד. לאחר התקופה הנ"ל התחלתי להעלות את הטמפרטורה בהדרגה עד ל 26-7 ( סוף סוף אפשר לכבות את המיזוג ), להאכיל יותר ולרסס, בסופו של דבר, 3 פעמים ביום. בשלושת השבועות האחרונים מתוך ה 10 צריך לתת לנקבות לאכול כמה שהן רוצות ( והן רוצות הרבה ) כל יום על מנת שיוכלו להעלות במשקל ויכלו לפתח ביצים ( כל נקבה יכולה להטיל עד 140 ביצים ). חשוב מאוד להצטייד בכמות רצינית של צרצרים לפני שנכנסים לתקופה של האבסת הנקבות והזכרים. הנקבות אצלי ממש פרות ואכלו המון ( אתם תראו בתמונות לאיזה ממדים הנקבות הגיעו ). אפשר להגיד שבממוצע נצרכו כ 20-25 צרצרים ביום בשלושת השבועות של ההעמסה ועוד כמות דומה בימים של ההאכלות כשהן היו בתא הגשם ולאחר ההטלה.
שלב 2
ברגע שסיימנו את תקופת ההכנה של הצפרדעים ורואים בבירור שהנקבות "תפחו". אפשר להכניס את הזכרים, לתא הגשם כיומיים לפני הנקבות, בשביל שיתחילו לקרוא ו"להדליק" אחד את השני ( צפו לקונצרט רעשני במיוחד ). אחרי יום – יומיים ניתן להכניס את הנקבות לתא הגשם ולתת לטבע לעשות את שלו. הזכרים בדרך כלל יתרוצצו בתא הגשם וינסו לתפוס לעצמם נקבה ו"לרכב" עליה עד רגע ההטלה שבו הם יפרו את הביצים.
לפעמים ייווצרו מצבים שזכר יהיה על הנקבה יותר מ 12 שעות ועדיין לא תתרחש הטלה של ביצים. בסופו של דבר הזכר יתעייף וירד ממנה עד לפעם הבאה.
חשוב לציין שאם אתם רואים שלאחר כמה ימים (3-4) אין ביצים על עלים, להפריד ( הכוונה ב"להפריד" היא לא לנתק את הזכרים שעל גבי הנקבות פיזית, אלא להפריד אותם חזרה לקבוצות של זכרים ונקבות) את הזכרים והנקבות התשושים ולהחזירם לויוריומים שלהם למטרת האכלה ומנוחה של יומיים, על מנת שנוכל להחזיר אותם עם כוחות מחודשים לתא הגשם להמשך ניסיון הריבוי. אצלי הנקבות אכן לא היו מוכנות מספיק בשביל להטיל לאחר 4 ימים אז נאלצתי לתת להם את המנוחה של היומיים עם ההאכלות. וגם כשהחזרתי אותן ( 2 נקבות שנראו שהיו מוכנות מתוך ה 5) אחת הטילה לאחר כיומיים. את השנייה שגם כנראה הייתה בתהליך של ייצור ביצים הנחתי לנפשה אחרי ההטלה של הראשונה. שכן מעבר לזה שהראשונה הטילה מקבץ ביצים גדול מאוד השניה הייתה יותר קטנה ממנה פיזית ולכן החלטתי להניח לה. התברר שהחלטה שלי הייתה לעיין שכן אותה נקבה לא הטילה ביצים וכרגע היא חזרה לאורך החיים הרגיל שלהן בויוריום ה"יבש". דבר נוסף הוא שבאמת הנקבה הכי גדולה אצלי הטילה את הביצים, לשמחתי. דבר שיעלה את הסיכויים לראשנים וצפרדעונים בעלי מטען גנטי טוב יותר.
חשוב גם לשים לב שהיחס בין נקבות זכרים חייב להיות במינימום של 2 זכרים על כל נקבה. לנסות להרבות עם יחס של 1:1 או פחות יקשה בצורה משמעותית על תהליך הריבוי, למרות שזה עדיין אפשרי.
כמובן, שאם אפשרי, כדאי להרבות מכמה סוגי דם שונים בכדי לא להרבות קרובים מאותו קו דם שלא לדבר מאותה ההטלה.
אצלי הנקבות הגיעו מדניאל כהן ו 5 זכרים מארבעה קווי דם שונים !!!

לגבי בנייה נכונה של תא גשם יעיל, הכללים הם דיי פשוטים. שימו לב לתמונות שפרסמתי בכדי להבין את הרעיון טוב יותר. מה שבסה"כ צריך זה:
1. טרריום גבוה
2. ראש כוח חזק מספיק
3. מערכת צינורות מחוררים אשר מקובעים לתקרת הטרריום
4. הרבה הרבה צמחייה בעלת עלים רחבים
5. אביזרים שיאפשרו לצפרדעים לנוע ברחבי הטרריום. אני השתמשתי בצינור מזגנים שקיבעתי לדפנות הטרריום במקומות מסוימים בכדי ליצור מעין רשת קורים שעליה סלסלתי את הצמחייה ובכך אפשרתי לצפרדעים לנוע בכל רחבי הטרריום.
6. 7-8 ס"מ מים בכל תחתית הטרריום וחלוקי נחל הגבוהים מגובה המים על מנת ליצור לצפרדעים מעין מקומות מנוחה ואפשרות של יציאה המים.
7. טיימר דיגיטאלי שבו מוזנים המועדים של הפעלת מערכת הגשם לאורך שעות היום והלילה.
אני למשל קבעתי לוח זמני גשם כזה : 19:00 עד 21:00, 22:30 עד 24:00, 1:30 עד 1:50, 3:30 עד 3:45. לוח הזמנים הזה לא מחייב ואפשר לקבוע לפי הניסיון וראות עינכם.
במידה ומצאתם ביצים ( תמיד חשוב לחפש בבוקר ) צריך להעביר אותן, בעדינות, עם העלה שעליו הן הוטלו למיכל זמני בכדי למנוע הרס של הביצים ע"י הגשם או ע"י נקבות וזכרים אחרים בתא הגשם ובקיעה של הביצים . תמונות של המכל שאני בחרתי יועלו בהמשך.
שלב 3 + 4
את המכל יש לכסות ( כ 80% החלק העליון ) בכדי לשמור על רמת לחות גבוהה אשר נחוצה להתפתחות תקינה של הראשנים בתוך הביצים. חשוב מאוד לשים לב לא לכסות את כל פתחי האוורור ולוודא שיש זרימת אוויר במיכל. באם לא תהיה זרימת אוויר מספקת והאוויר "יעמוד" הביצים יכולות לפתח עובשים ופטריות בתוך זמן קצר מאוד של כמה שעות. ואם זה מה שקרה כל הביצים תרקבנה. במשך 5-8 הימים הבאים תהיו עדים לתהליך מדהים של התפתחות הראשן בתוך הביצה ובקיעתו לאחר כ 5-8 ימים.
שימו לב שתמיד יהיו ביצים שלא יתפתחו ( בערך 20% בד"כ ). זה יכול להיות מכמה סיבות, כגון אי הפריה של אותו מקבץ, כשל פנימי בביצה, כשל בתהליך התפתחות הראשן וכו'...
לאחר שהראשנים בקעו וצנחו למים הם ישקעו לקרקעית וישכבו שם ללא תזוזה עד יומיים (זה טבעי, לא להיבהל ולהציק להם ). בזמן הזה הם עדיין ניזונים משק החלמון מהשלב בו הם היו בביצה. אחרי יומיים בערך הם יהפכו להיות הרבה יותר פעילים. עכשיו ניתן להתחיל להאכיל אותם. אני מציין עכשיו שמהשלב הזה, התזונה של הראשנים היא הדבר הכי חשוב להתפתחות תקינה ומניעת מוות מוקדם. הראשנים במצב מאוד עדין עכשיו וחבל שלאחר כל ההשקעה שלכם יתחילו למות ראשנים בגלל הזנחה או מזון נחות.
אז ככה, מבחינת סוגי המזון:
1. כדורי ספירולינה ( אצה כחולה-ירוקה ). אני משתמש בכדורים המיועדים לבני אדם, מהסיבה שהם ברמה הכי גבוהה ויש 100% אצת ספירולינה. המחיר בהתאם בסביבות ה 80-90 ₪ ל 100 כדורים של 500 מ"ג ספירולינה. אצת הספירולינה היא אחד המזונות בעלי הערך התזונתי והאיכותי מהגבוהים בעולם. בשלושת השבועות הראשונים בחיי הראשנים חשוב מאוד שהספירולינה תהווה כ 50% מהתזונה. לאחר מכן אפשר להפחית בכמויות אבל עדיין לספק לראשנים את המזון הנ"ל.
2. שבבי מזון לדגים . גם פה הלכתי על משהו מאוד איכותי של חברת TETRA . שבבי מזון המיועדים לדגיגים צעירים אשר עשיר בחלבון מהחי והצומח בשילוב של מינרלים וויטמינים המיועדים לעידוד גדילה של דגיגים וראשנים. גם כאן המחיר הוא החיסרון היחיד : 120 ₪ ל 300 גר'.
3. TADPOLE BITES את המוצר הנ"ל הזמנתי במיוחד מארה"ב והוא מיועד במיוחד לראשנים. שמעתי רק ביקורות טובות עליו וככל שמגוונים לראשנים את התזונה בסוגי מזון איכותיים, כך מובטחת לכם התפתחות בריאה של הראשן .
4. ג'אווה מוס. הוספתי לאקווריום כמות יפה של ג'אווה מוס משתי סיבות : הראשונה בשביל לספק להם עוד מקור מזון לכרסם בזמנם החופשי. השנייה בשביל לספק להם מקומות מסתור שבהם הם ירגישו בטחון. בנוסף צמחיית מים תמיד עוזרת לשמור על איכות המים ופירוק "רעלים".
5. MARIMO BALLS כדורי אצת מרימו. ידועים כסופחים מצוינים של ניטרט. חבל שקשה להשיג אותם בארץ ויש רק מידי פעם.
הערה : תמיד אפשר לחסוך כמה עשרות שקלים ולקנות מזון פחות איכותי ואפילו לא לגוון עם כמה סוגים של מזון. אך אני אישית רואה בזה כזלזול בעצמכם ובבעלי החיים שעמלתם כה רבות עד כה להביא לשלב הזה. תעשו לעצמכם טובה ובמיוחד לבעלי החיים, תשקיעו בתזונה !!! במיוחד בשלב הנ"ל ותופתעו לראות אילו אחוזי תמותה נמוכים יהיו לכם וכמובן, הצפרדעים תתפתחנה במלוא הגודל, הצורה והצבעים שהן אמורות להיות.
לאחר כ 5 ימים בערך מאז שהראשנים בקעו מהביצים והאכלתם אותם כבר כמה פעמים, צריך להעביר אותם למשכנם הקבוע. אני השתמשתי באקווריום קובייה 135 ליטר אשר רכשתי מבחור שמגדל שרימפסים. בשביל 90 ראשנים שבקעו ושרדו בשבוע הראשון צריך לפחות ליטר של מים לכל ראשן, אז הלכתי על בטוח והבאתי את ה 135 ליטר.
חשוב מאוד לשים פילטר ספוג אשר יגרום לתזוזת המים, העשרתם בחמצן וכמובן יעשה מעט עבודת סינון.
חשוב מאוד לבצע החלפות מים כל שבוע לפחות. אני לא לוקח סיכונים ומבצע החלפות מים של 100% כל שבוע בדיוק. כשמגדלים 90 ראשנים "קרנפים" שלא מפסיקים לאכול ולחרבן ומשאריות של אוכל שלא נאכל המים הופכים להיות די מזוהמים ומסריחים במיוחד. יש ממש ריח של ביצה בכל הבית. השתמשתי ב 50% מים מינרלים ( עין גדי ) 25% מי אוסמוזה הפוכה ו 25% מי ברז מיושנים ( שהכלור התאדה מהם לגמרי ). גם כאן, אין שום חובה להשתמש במתכון הנ"ל זו הייתה הבחירה שלי לפי הצעה של חבר אמריקאי בעל ניסיון רב עם ריבוי של צפרדעי עצים.
ניתן בהחלט להשתמש ב 50% מי ברז ו 50% מים מינרלים.
אני גם הוספתי למים תוסף SERA MORENA . בקצרה, זה מרכך מים אשר עשוי מתמצית כבול טבעי ועשיר בוויטמינים ומינרלים ומעלה את איכות המים בצורה משמעותית. נקרא גם "BLACK TEA".
נחזור לראשנים ...
לאחר כחודש בערך מאז בקיעתם יחל שלב התפתחות הרגליים האחוריות וכחודש לאחר מכן תתפתחנה גם הרגליים הקדמיות.
שלב 5
השלב הנ"ל הוא השלב של יציאת הראשנים מהמים והשלמת הגלגול לצפרדעונים קטנים.
לאחר שראינו כי לראשנים יצאו הרגליים וידיים זה הזמן להעבירם לאקווריום "חדש", אקווריום שחצי ממנו הוא יבשה וחצי מים. צריך לארגן אקווריום נוסף אשר משלב בין חלק של מים וחלק של יבשה שאליו הראשנים/צפרדעונים יכולים לטפס כשהם החליטו שהם מוכנים לצאת מהמים.
בשום אופן לא לקחת את הראשן בעצמכם ולהניח אותו על האדמה שכן הוא ימות בטוח. תנו לראשנים לצאת לפי רצונם.
גם תמונות של אקווריום כזה אעלה בשבועות הקרובים.
יום לאחר שכל הראשנים/צפרדעונים טיפסו ויצאו מחוץ למים הגיע הזמן להעביר אותם לטרריום אחר עם מצע של נייר סופג רטוב או לחלופין מצע ספגנום ( לא כבול או קוקוס שכן זה ידבק ויכסה אותם לגרמי ) ועם מעט צמחיה ( פוטוס ) והרבה לחות. בשלב הזה הם יתחילו לספוג את הזנב. תהליך זה לוקח בערך שבוע ואין צורך להתחיל להאכילם בשלב זה. אחרי בערך שבוע כשהזנב נעלם כמעט לחלוטין צריך להעביר אותם לטרריום אחר, בערך באותו סגנון של הנוכחי רק ללא הספגנום ( למי שהשתמש ) ורק עם נייר סופג ועציץ של פוטוס. כדאי גם להכין עוד טרריום נוסף כדי שיהיה לכם מקום להעביר את הצפרדעים בזמן שאתם מנקים את נוכחי. הרי כל כמה ימים תצטרכו לנקות אחרי עשרות צפרדעונים ולהחליף את הנייר סופג באחד טרי.

בשלב הזה צריך להתחיל להאכיל אותם !!!! ופה מתחילה חגיגה נוספת ... הצפרדעונים הקטנים יאכלו צרצרים צעירים מאוד או סוגים שונים של זבובי פירות קטנים. כדאי מאוד שתתכוננו מספר שבועות מראש ותרבו צרצרים בעצמכם ואני מדבר באלפים רבים ( צפרדעון קטן יכול לאכול כמה עשרות צרצרים קטנים ביום ). אחרת אתם נכונים או להוצאה כספית מטורפת בשל קניית צרצרים או מוות המוני של הצפרדעונים הצעירים. למי שלא יצא להתנסות עם גידול של צפרדעונים צעירים ( שלא לדבר על בני מספר ימים ) לא יאמין באיזה קצב מטורף ובאיזו מהירות הם מתים כשלא ניתנים להם צרכים בסיסים כמו מזון מתאים, לחות וניקיון סביבת המחיה.
שימו לב שהצפרדעים הנ"ל יאכלו אך ורק מזון שזז לכן רוב המגדלים מאכילים בצרצרים. חבל לנסות להאכיל בנימפות של תיקנים שכן לרוב הם נשארים במקום ולא זזים ( לצערי הרבה מאוד ). אל תטעו ותחשבו "אם הצפרדע מספיק רעבה היא תאכל כל דבר" מעדות אישית שלי, בוודאות אני מבטיח לכם שאילנית אדומת עין תרעיב את עצמה למוות ולא תאכל נימפות של תיקנים באם הם עומדים ללא תזוזה.
אז, הצטיידות בצרצרים היא חובה !!!
אני התחלתי להרבות צרצרים ( למורת רוחה של אישתי וגם שלי, למען האמת ) בגלל קבוצת האילניות שלי.
לסיכום : הצפרדעים הנ"ל הן צפרדעים משגעות ומיוחדות ( למרות שהן פעילות לילה ) וכל התהליך של הריבוי הוא תהליך מרתק ביותר, וכפי שראיתם צורך המון המון המון השקעה, סבלנות, זמן וגם לא מעט הוצאות כספיות. אבל בהחלט שווה למי שיש את הזמן והמוטיבציה.
תיעדתי (ועדיין מתעד ) את כל התהליך גם למזכרת וגם בכדי לחלוק עם החובבים בתחום את החוויות והידע הנצבר מהניסיון. אני מקווה שהמידע הנ"ל יעזור לכם להבין יותר טוב את שלבי הגלגול של הצפרדע או סתם ירתק אתכם לצפות בתמונות מהתהליך.

עומר האוזר

התמונות הבאות הן של הנקבה עם הביצים. שתקבלו רעיון איך ניראית נקבה מלאה בביצים

תמונה ראשונה של תא הגשם ( מתנצל תמונה חלקית כרגע )
תמונה שנייה של הטיימר בו השתמשתי לקבוע את המועדים של הגשם לאורך הימים.
תמונה שלישית של מאבק של זכרים על הנקבה

נערך לאחרונה על ידי עומר האוזר, Friday 01/10/2010 בשעה 19:30.
עומר האוזר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 19:23   #2
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל תגובה להודעה: ריבוי ישראלי של אילניות אדומות עיןותיעוד התהליך

המשך תיעוד התהליך...
התמונות הבאות מראות את התפתחות הביצים המופרות יום אחרי יום עד לבקיעתן.
לאחר שהראשנים בקעו אט אט הפ הופכים לצפרדעונים קטנים ומתחילים לצאת מהמים.
אני אתן לתמונות לדבר בעד עצמן . אם ישנן שאלות אשמח לענות.

תמונות מתהליך התפתחות הביצים והראשנים שבפנים לפי ימים:
יום 1 בוקר
יום 1 בוקר
יום 2 בוקר

יום 2 ערב
יום 3 בוקר
יום 3 בוקר 2
יום 3 ערב
יום 4 בוקר
יום 4 בוקר 2
יום 5
יום 6 - יום התחלת הבקיעות

תמונות מיום הבקיעה של הראשנים וצאתם לדרך חדשה במיכל הזמני שלהם.
נ.ב. למי שתוהה למה צבע המים כל כך חום/צהבהב, זה התוסף של תמציות הכבול שהוספתי למים. מעלה את איכות המים פלאים ומוסיף וויטמינים ומינרלים חיוניים.

הנה תמונות נוספות של התקדמות תהליך התפתחות הראשנים. הם בני 7 ימים.
הראשנים הועברו למשכנם הקבוע, אקווריום קוביה 135 ליטר.
כפי שציינתי במאמר הראשי, הוספתי למים עלי שקד הודי, מעט צמחי מים, כדורי מרימו, תוסף המים של SERA ופילטר ספוג.

15 יום לאחר הבקיעה מהביצים, הראשנים מתפתחים בקצב מטורף.
הנה כמה תמונות נוספות של ההתפתחות

התמונות הם 24 יום לאחר בקיעת הראשנים. התמונה הראשונה היא בעת החלפת המים, הראשנים הועברו אחד אחד בתהליך מפרך ומבאס, יש לציין, למיכל זמני עד סיום החלפת המים ונקיון האקווריום הראשי. התהליך הנ"ל לוקח בסביבות שעתיים - שלוש עד שהם חוזרים לאקווריום הגדול.
לחדי העין, שימו בתמונת התקריב על הראשן, אפשר לזהות את התחלת התפתחות הרגליים האחוריות.

4 התמונות הראשונות צולמו 30 יום בדיוק מרגע בקיעת הביצים ורואים את הרגליים האחוריות כמעט מפותחות לחלוטין.
שאר התמונות, 35 יום לאחר הבקיעה והרגע המיוחל לו חיכיתי. חלק מהראשנים הוציאו את הידיים ( או הרגליים הקדמיות, איך שנוח לכם ) והם מוכנים להעברה לטרריום המעבר (50% מים 50% יבשה ). שם הם יבלו מספר ימים ובזמנם החופשי יצאו מהמים ויטפסו לאיזור יבש ויתחילו לספוג את הזנב ( בערך שבוע ) ואז יועברו, שוב, לטרריום אחר "יבש" ( לחות 70%-80% ) ושם כבר יהיה אפשר להתחיל להאכיל אותם במזון חי. אעלה תמונות שלו בקרוב.
התמונות האחרונות, לדעתי, תמונות מדהימות של תהליך שלא יוצא לראות לעיתים קרובות ובאיכות טובה.

במאמר שלי ציינתי שצריך להיערך מבעוד מועד עם כמויות אדירות של אוכל המתאים לגודל הצפרדע ושלב ההתפתחות בו היא נמצאת. כבר לפני יותר מחודש התחלתי להרבות צרצרים בכמויות אדירות שכן צריכה יומית של כל צפרדע צעירה יכול להגיע ל 10-20 צרצרים קטנים ביום. עכשיו נכפיל את זה ב 40-50 בכל מקום בבית. גם להמחיש שזה באמת מה שצריך לעשות בשביל לא לאבד צפרדעונים צעירים בגלל מחסור במזון.
אלו 3 "החוות" היותר צעירות. יש עוד 3 כאלו ועוד שני מיכלים עם ביצים אשר יבקעו בימים הקרובים.

סט תמונות מעניין מאוד של הראשנים החמודים יוצאים מהמים ומתחילים את חייהם כצפרדעונים.
כפי שציינתי במאמר, הייתי צריך להצטייד בעוד שני אקווריומים על מנת ליצור להם סביבה של חצי מים וחצי יבשה על מנת שיוכלו להחליט בעצמם מתי ואיך לצאת מהמים.
כפי שהתמונות מראות גם את שולחן פינת האוכל רתמנו לתהליך והנה עוד חלל ריק בביתי נתמלא בטרריומים ( למרות התנגדותה החרצת של האישה ).
הצפרדעונים יבלו מספר ימים ( כנראה 3-4 ) בתוך הטרריומים הנ"ל ולאחר מכן נעביר אותם שוב לטרריומים אחרים בעלי מצע של נייר סופג בלבד ולחות גבוהה !!!

אחרי שאט אט העברתי את כל הצפרדעונים ( בסביבות ה 50 ) לטרריום הלח, דבר שלא היה פשוט כלל וכלל.
כל יום הייתי צריך לדוג צפרדעונים שכמעט ומסיימים לספוג את הזנב מהטרריום של חצי מים וחצי יבשה ולהעביר אותם לטרריום הבא בתהליך ( כל כמה שעות התבצעה העברה בממוצע ).
צריך להעביר אותם איך שהם מתחילים להיות פעילים מכיוון שהצפרדעונים יכולים לטבוע בקלות מאוד ( לא שחיינים טובים כלל ). בדקתי כל כמה שעות מי מועמד טוב לעבור לטרריום ( אל תשכחו, יש יותר מ 50 צפרדעונים שמתחבאים טוב טוב ). אתמול בלילה עבר אחרון הצפרדעונים ואלו התמונות מהמושבה. במהלך השבוע הם יחולקו לשתי קבוצות ונוסיף עוד טרריום דומה לזה שבתמונות ( ובעוד שבועיים נחלק אותם ל 3 קבוצות ).
יש כמה בודדים שכבר צדים צרצרים השאר יתחילו תוך כמה ימים.

כבר רואים בבירור שלחלק מהצפרדעונים יש עיניים אדומות כמעט לגמרי. אז אפשר להגיד שכבר לאחר 10 ימים הם מקבלים צבע אדום ברור.

דבר נוסף ששמתי לב אליו שבלילה הראשון שהוספתי להם את צמח הפוטוס, למחרת כמעט כל הצפרדעונים העדיפו לישון עליו מאשר על הזכוכית.

בנוסף, יש לצפרדעונים האלו העדפה לישון בקבוצות גדולות כפי שרואים בתמונה ( זה לא שחסר להם עלים או מקום, יש המון עלים פנויים לגמרי ).
משעשע

התמונות הראשונות הן לא של TREE FROG אלא של FROG TREE

כל ערב אני שם בין 200 ל - 300 צרצרים צעירים בסביבות ה 8-10 מ"מ ובבוקר למחרת נשארים בודדים . זו פשוט חוויה אדירה לראות קרוב ל 50 צפרדעונים מזנקים על הצרצרים. אני יושב כל ערב ליד הטרריומים שלהם וצופה בחגיגה.
רואים שהם אוכלים טוב, הם התחילו להשמין ולגדול. שימו לב לתמונות.

הנה מספר תמונות מזמן ההאכלה שלהן בלילה.

הן לא מפסיקות לצוד ולחרבן
וממשיכות לגדול מיום ליום...

זהו חברים,
מקווה שנהנתם לראות את כל התהליך המהדהים הזה מביצה ועד לפרדעון צעיר. אני אמשיך לעדכן ולתעד את התפתחות החיות המדהימות הללו.
שיהיה לכם שבת שלום

נערך לאחרונה על ידי עומר האוזר, Wednesday 13/10/2010 בשעה 17:04.
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 19:35   #3
שי

הסמל האישי שלשי

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
וותק בתחום: מ 2002
ברירת מחדל תגובה להודעה: ריבוי ישראלי של אילניות אדומות עין ותיעוד התהליך

וואו!
פרוייקט אדיר!

אתה מרבה אותן כי בכוונתך לשחררן לטבע?

במידה ולא, מה גודל המערכת בה אתה מתכוון לשכן את עשרות האילניות?
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 19:51   #4
Mr.Ben

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום צמחיה, שרימפסיה וברכת נוי

איזה יופי!!! כל הכבוד על ההשקעה
איך הורדת את הטמפ' בשלב הראשון?
אם אתה מוכר, אשמח למחיר לפרטי
Mr.Ben לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 19:52   #5
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אלו אילניות המצויות באיזורים של מרכז אמריקה ובאקלים טרופי.
בארץ ובעולם הן חיות תצוגה בדיוק כמו דגים למינהם ונמכרות לחובבים בתחום.
בשום פנים ואופן אסור לשחרר לטבע בע"ח שאינו חלק מתפוצת בעלי החיים של ארץ ישראל

נערך לאחרונה על ידי עומר האוזר, Friday 01/10/2010 בשעה 20:05.
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:07   #6
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

!!!!!!!!!WOW

אני גולש באתר הזה אוטוטו שלוש שנים וטרם ראיתי עץ שגרם לי להתלהב בצורה כזאת!

קבל שאפו ענק ( ענק!!! ) הן על הפרוייקט המדהים והן על התמונות מעוררות הקנאה.

בת זוגתי ראתה את התמונות ויקח לי חודשים לשכנע אותה שאין לנו מקום בבית לפרוייקט כזה ( וזה בתנאי שאצליח בכלל לשכנע את עצמי )

פשוט עץ מעורר השראה והיצורים האלו הם מהמדהימים שראיתי בחיי.

כל הכבוד!!!!!
-Alon- לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:26   #7
okk

הסמל האישי שלokk

יווווווווווווו מדהים, כל הכבוד לך ולאישתך שמוכנה לאכלס מיני אמזונס בבית.
okk לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:30   #8
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת

8)אהלן אלון,
המון המון תודה על הפרגון
אני שמח לראות הנושא הזה מצליח להשיג את המטרה לשמה פרסמתי אותו, כמו את הנושא הקודם אותו פרסמתי לפני זמן רב https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=162304
אם יש לך אילו שהן שאלות בנושא תרגיש חופשי
ושוב, תודה רבה על המחמאות.

OKK - מודה לאשתי כל יום על הסבלנות והסובלנות
הנה תמונה טובה של פרט בוגר ( לא שלי )

נערך לאחרונה על ידי עומר האוזר, Friday 01/10/2010 בשעה 20:38.
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:36   #9
מיכאל שלף ז"ל = מייק =
יקיר אקווה

הסמל האישי שלמיכאל שלף ז"ל = מייק =

הודו לך על 192 הודעות 261 פעמים
סוג אקווריום: דרום אמריקה

מדהים ביותר. ביותר.
אין מילים..

שאפו עצבני

נותן חשק עצום לחזור לגדל דו חיים.

אקווהדקס - האינדקס המקצועי והמוביל בארץ!
"Control yourself. take only what you need from it."
מיכאל שלף ז"ל = מייק = לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:38   #10
ירין דידי

הסמל האישי שלירין דידי

אז אתה זה שלקח את כל מה שהיה אצל אמיר!!
מאוד מעניין!!! כל המשפחה שלי הסתכלה על זה והתלהבה מזה מאוד !!
ירין דידי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:42   #11
moshe_may

הסמל האישי שלmoshe_may

מדהים
moshe_may לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 20:53   #12
נדיר

הסמל האישי שלנדיר

הכל נאמר ואין לי מה להוסיף,פשוט מדהים !
נדיר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 21:23   #13
gadi0110

הסמל האישי שלgadi0110

סוג אקווריום: מים מתוקים 250 ליטר ציקלידים

מדהים, שאפו
gadi0110 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 21:24   #14
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

איזה פוריקט אדיר ומלהיב!
באמת כל הכבוד
מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 22:33   #15
ohad204

הסמל האישי שלohad204

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: נאנו ריף 3^40 ס"מ

וואו מדהים

איזה כיף זה בטח כל התהליך,
ohad204 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 22:49   #16
דניאל

הסמל האישי שלדניאל

הודו פעם אחת בהודעה אחת

פרוייקט נהדר,תמונות מרהיבות ,כל הכבוד
דניאל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 22:53   #17
matan27

הסמל האישי שלmatan27

סוג אקווריום: למכירה

אין מילים, מדהים
matan27 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 01/10/2010, 23:27   #18
קובי_ק

הסמל האישי שלקובי_ק

אחרי כל מה שכתבו נישאר לי רק
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 00:27   #19
talm

הסמל האישי שלtalm

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קודם כל כל הכבוד ותודה על הפרסום המעניין הזה.
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 00:50   #20
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

תיעוד מדהים ומשובח!!!
איזה מסירות והשקעה...מדהים!!!
כל הכבוד לך!!!

shayf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 00:56   #21
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

פשוט מדהים, גם המקצועיות וגם התוצאות.

אני לא חושב שיש מישהו שמסתכל ולא חושב לפנות את אחד האקווריומים ולהקים "אילניה".

miro לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 08:35   #22
עומר האוזר

הודו פעם אחת בהודעה אחת

חבר'ה תודה רבה על הפרגון
לקרוא תגובות מפרגנות כאלו נותן "דלק" להמשיך ולהשקיע.
אפילו אשתי ( שעוד מעט מעיפה אותי מהבית על כל הבלאגן של הפרויקט הזה ) חייכה ואמרה "שכיף שאנשים מעריכים ומפרגנים".

נ.ב. לכל החבר'ה ששלחו לי פרטיות, אני אשתדל לענות לכם כמה שיותר מהר.

שבת שלום

עומר האוזר
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 10:12   #23
Chen-D

כל הכבוד על ההשקעה (גם ברבייה וגם על העץ)

אחד העצים המטורפים שיצא לי לראות
Chen-D לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 10:44   #24
Pure-Soul

סוג אקווריום: קריסטליה 21 ל' גריידים גבוהים. קריסטליה 130 ל', גריידים A-S

OH23 היקר.
בתור אחד שהכיר אותך רק לחטף כי שריריך כבר תפסו את מימדי הקוביה שלי לשעבר שמככבת כאן, הופתעתי כל פעם מחדש מהפרוייקטים המטורפים שלך, החל מהאילניות ועד לצפרדים הכחולות(אתה חייב לשים קישור שלהן גם פה)
כבר ברגע שחטפת מחוות החיות של אמיר 15 פלודוריומים אמרתי לעצמי אתה בטוח הולך לעשות תהליך הרבייה או לפתוח איזו חווה

פעם ראשונה בחיים רואה פרוייקט כזה שמתעד בצורה הדרגתית ומפורטת את כל התהליך, ואמרתי לך, אני הולך להיכנס לתחום הזה (מקווה בהמשך) (כן כן אלון, לך יש בת זוג שמונעת, שלי לא מונעת כלום לה לה לה)
וכולי תקווה שתמשיך בפרוייקטים המדהימים האלה, שפשוט כולנו נשארים פעורי פה לנוכח הבריאה שלקחת בה תפקיד בתחומי היצורים הנהדרים האלה.

המון הצלחה בהמשך, תמשיך להפגיז לעדכן ולא יודע מה

אלון, יאללה מה אתה אומר, בא לך לעזור לי בפרוייקט? נשבור ת'ראש ביחד בהמשך על פרוייקט כזה באדיבות המאסטר OH23
Pure-Soul לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 10:57   #25
Mbuna_Kahuna

הסמל האישי שלMbuna_Kahuna

סוג אקווריום: דר' אמריקה

וואו!
פרוייקט מדהים, תיעוד מעולה!
Mbuna_Kahuna לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 11:03   #26
ניסו.פ

הסמל האישי שלניסו.פ

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים
סוג אקווריום: בעיקר ננוים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי OH23 צפה בהודעה
חבר'ה תודה רבה על הפרגון
לקרוא תגובות מפרגנות כאלו נותן "דלק" להמשיך ולהשקיע.
אפילו אשתי ( שעוד מעט מעיפה אותי מהבית על כל הבלאגן של הפרויקט הזה ) חייכה ואמרה "שכיף שאנשים מעריכים ומפרגנים".

נ.ב. לכל החבר'ה ששלחו לי פרטיות, אני אשתדל לענות לכם כמה שיותר מהר.

שבת שלום

עומר האוזר
וואלה מגיע לך ולאישתך כל הפירגון !!!

כל-הכבוד על השיתוף

אקווריום כמו אופנוע כלכך הרבה עשן מאחור כלכך הרבה אור לפנים nissop
תמיד נשמר,את מה שנאהב:תמיד נאהב,את מה שנבין:תמיד נבין,אם נלמד
סירטונים שלי
ניסו.פ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 11:23   #27
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

סוג אקווריום: צמחיה Low Tech
וותק בתחום: כ-20 שנה

אחלה פרוייקט ואחלה תיעוד , תודה רבה על השיתוף

מה אורך החיים שלהן ? גודל מקסימלי ?
מה עושים עם הרעש של הצרצרים / אילניות ?
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 11:47   #28
Chen-D

לכל אלו ששלחו לו פרטיות , אל תשלחו לו פרטיות ! תשאלו כאן בעץ שכולנו נלמד
Chen-D לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 12:33   #29
Pure-Soul

סוג אקווריום: קריסטליה 21 ל' גריידים גבוהים. קריסטליה 130 ל', גריידים A-S

OH23 אם אישתך מאפשרת לך לאכלס את הבית בכל כך הרבה פלודוריומים ואלוהים יודע מה, אנחנו רוצים לדעת אם יש לה אחות פנויה אולי יכולת המותרות מצד האישה עוברת במשפחה, הלוואי עלינו חחח
Pure-Soul לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 02/10/2010, 12:44   #30
yakirs

סוג אקווריום: להקה דמסונים 240 ליטר

מדהים!!! כל הכבוד על ההצלחה בגידול והריבוי! תודה על השיתוף עד לפרטי פרטים!! המון בהצלחה ושתמשיך לעשות דברים נפלאים שכאלה
yakirs לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > טבע ובעלי חיים אחרים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא