AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 17:21   #1
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל Blackwater, חרדה קיומית או נשגבות הטבע?

היי,

בעקבות התהליך שאני עובר בבניית הביוטופ ההודי שלי, התוודאתי לעולם שלם של סוגי ביוטופיים שונים, והמוזר ביותר בעיניי הוא ביוטופ שמכיל Blackwater.
מדובר במיכל עם "מים עומדים", בעל ריבוי של עצי סחף טריים למחצה ועלי עצי גזע, שמשחררים למים כימיקל בצבע חום בשם טאנין. (שבאופן מפתיע יש לי ניסיון די רחב עם הכימיקל הזה, מעולם עיבוד עורות).
בנוסף המצע מאוד בוצי, מכיל ריקבון בתוכו, ובאופן כללי מנסה לדמות את התנאי הטבעיים באופן אבסולוטלי.

ובו זמנית, יש בו קסם מסויים, מעין אותנטיות חסרת פשרות, ומאוד קלה לתיחזוק יש לציין.

מעניין אותי לשמוע את הדעות שלכם לנושא, שכן מיכל שכזה מייצר דיאלוג מול אסכולת ההייטק שנראה לי מתבקש מאוד.

(C)
https://www.reddit.com/r/Aquariums/c...er_tank_day_4/

דוגמא פחות מיופיפת.

נערך לאחרונה על ידי ג'ורג'יו, Monday 04/02/2019 בשעה 17:29.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 19:08   #2
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: Blackwater, חרדה קיומית או נשגבות הטבע?

https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=2441

בנוסף למאמר על ביוטופים אמזוניים (^), נצרת אצלי ההרגשה שאתה עדיין לא שלם עם ההבדל בין לאוטק להייטק ולכן אני מציע להתחיל להתעמק יותר. תוכל לעבור על מאמרים במגזין (קטגוריות: צמחייה ו-אקווריום מארח) ולקבל יותר הבנה על ההבדלים בנראות.
אקווריום מים שחורים אמנם דורש תאורה חזקה בשביל שנוכל לראות משהו דרכו, אבל הוא מועט בצמחייה והדגש הוא בדר"כ יותר על הדגים ולא תמיד לטובת אקווריום אסתטי.

נערך לאחרונה על ידי מעיין, Monday 04/02/2019 בשעה 19:19.
מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
מעיין, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 21:08   #3
ג'ורג'יו

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מעיין צפה בהודעה
https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=2441

בנוסף למאמר על ביוטופים אמזוניים (^), נצרת אצלי ההרגשה שאתה עדיין לא שלם עם ההבדל בין לאוטק להייטק ולכן אני מציע להתחיל להתעמק יותר. תוכל לעבור על מאמרים במגזין (קטגוריות: צמחייה ו-אקווריום מארח) ולקבל יותר הבנה על ההבדלים בנראות.
אקווריום מים שחורים אמנם דורש תאורה חזקה בשביל שנוכל לראות משהו דרכו, אבל הוא מועט בצמחייה והדגש הוא בדר"כ יותר על הדגים ולא תמיד לטובת אקווריום אסתטי.
תודה מעיין!
מעריך את תגובתך.

אני חושב שאקווריום, במיוחד צמחייה - זה הוא תחום מאוד לא מזמין.
עמוס במושגים מכלל דיסיפלינות, הכל נראה הרחק מהישג יד, וכמובן יקר, ובכן, הייטק לפחות.

עד לפני שהצטרפתי לפורום, שממלא חלק די משמעותי כבר בשגרת היום שלי, ובעיקר בעזרתכם (!) לא חשבתי שאתחבר לעיסוק הזה, שכן אין לו שום קשר לשגרת היום שלי.
ובכן אני מוצא את עצמי בצהריי היום, שותה בירה בפלורנטין וקורא בריתוק על צמחים וחול. Go figure.

אין בכוונתי להקים מיכל מים שחורים, פשוט נתקלתי בזה והיה נראה לי מעניין ויוצא דופן, וחשבתי שיהיה נחמד לשמוע מה אנשים מנוסים חושבים על כך.
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 21:14   #4
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

כדאי לחדד כי "ביוטופ" אינו מתאר בהכרח אקווריום צמחייה ואת זה רואים מצוין בדוגמאות שהעלית.
תחום הגינון אכן עמוס במושגים והגינון האקווטי עוד יותר.
מאחר והדרך להצלחה עם אקווריום צמחייה כוללת הרבה מכשולים בדרך, אנחנו תמיד נשאף לידע מעמיק יותר מאשר באקווריומים ללא נוף הצמחייה.
אז כן, צריך להבין תהליכים קצת יותר לעומק - אבל התוצאה שווה כל רגע!

מעיין, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 21:47   #5
ג'ורג'יו

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מעיין צפה בהודעה
אנחנו תמיד נשאף לידע מעמיק יותר מאשר באקווריומים ללא נוף הצמחייה.
אז כן, צריך להבין תהליכים קצת יותר לעומק - אבל התוצאה שווה כל רגע!
Amen.!

עולה השאלה האם אצות זאת גם צמחייה?
טיפוח אצות, האם זה דבר? או שזה כבר נוטה לארס פואטיקה.
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 21:48   #6
Y.R.T

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

ספר טוב שמראה עשרות ביוטופים בטבע הוא- Bleher's Biotopes.
יש בספר זה פרק רחב על ביוטופים באסיה- אוסטרליה.

לגבי המים השחורים וצורות החיים בהם באקווריום-
צריך לקחת בחשבון שמים עומדים או עם זרימה חלשה מאד בעלי ריכוז חמצן קטן יותר מאשר מים גועשים או כאלה בהם פתח הפליטה של הפילטר מרטיטי את פני המים בעוצמה.
במצב כזה, בו המים כמעט וללא זרימה, מוטב להמעיט באוכלוסיית הדגים למספר מצומצם בלבד ובהתחשב בנפח המיכל (שבד''כ קטן באקווריומי מים שחורים)

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון זהו נושא הph. מים שחורים חומציים מאד. אולם לנו, בישראל, קשה להגיע לתנאי חומציות שכזו. ניתן להשתמש בתוספים כימיים או בחומרים טבעיים כמו כבול, peat moss, אבל הבעיה שקשה לדייק ולהגיע לרמת חומציות קבועה לאוך זמן.
עלים וגזעיםלא ממש יורידו את החומציות, אך כן יכולים לעזור בצביעת המים ע''י הפרשת הטיאנין.

נערך לאחרונה על ידי Y.R.T, Monday 04/02/2019 בשעה 21:51.
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 05/02/2019, 09:38   #7
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

ג'ורג'יו -
אני מניח שלטובת הדיון אתה נוטה להגיע למסקנות "קיצוניות"

יש הרבה שטח באמצע בין בלאקווטר קלאסי לבין הייטק קלאסי ואין סיבה להיות קיצוני;
בטח לא בהקמה הראשונה.

מסכים עם מעיין שבהחלט אפשר לחקות טבע רק באמצעות הארדסקייפ ואפילו נאמן יותר למקור.
עם זאת, חובבים רבים שחושבים "טבע" נהנים רבות משילוב של צמחים חיים.

אם נחזור לביוטופ ההודי בתצורת לואוטק, בהחלט יש צמחים "קלים" לגידול ולאחר הבנת התנאים הבסיסיים לגידול צמחי מים - תאורה, דשן ופד"ח, אין צורך בדוקטורט ולעניות דעתי בהחלט יכול להיות מיכל ראשון לתפארת.

לדעתי אצות זה לא דבר רע, אבל לא פופלרי במיוחד...
מרבית הגננים יעדיפו רמת נשלטת של אצות בעיקר לאור עדותן של האצות לבעיית תחזוקה במיכל...
שכן התפרצות האצות מצביעה על בעיה באיזון המערכת או בבריאות הצמחים.

*לענין הפילטרציה, אפשר גם להשתמש בסאמפ ללא קדחים בתחתית אלא באמצעות אוברפלואו ואפילו באמצעות כלים שלובים (לא ניסיתי, ראיתי DIY של ג'ואי)

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
אסף_, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Tuesday 05/02/2019, 11:40   #8
ג'ורג'יו

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אסף_ צפה בהודעה
ג'ורג'יו -
אני מניח שלטובת הדיון אתה נוטה להגיע למסקנות "קיצוניות"

יש הרבה שטח באמצע בין בלאקווטר קלאסי לבין הייטק קלאסי ואין סיבה להיות קיצוני;
בטח לא בהקמה הראשונה.

מסכים עם מעיין שבהחלט אפשר לחקות טבע רק באמצעות הארדסקייפ ואפילו נאמן יותר למקור.
עם זאת, חובבים רבים שחושבים "טבע" נהנים רבות משילוב של צמחים חיים.

אם נחזור לביוטופ ההודי בתצורת לואוטק, בהחלט יש צמחים "קלים" לגידול ולאחר הבנת התנאים הבסיסיים לגידול צמחי מים - תאורה, דשן ופד"ח, אין צורך בדוקטורט ולעניות דעתי בהחלט יכול להיות מיכל ראשון לתפארת.

לדעתי אצות זה לא דבר רע, אבל לא פופלרי במיוחד...
מרבית הגננים יעדיפו רמת נשלטת של אצות בעיקר לאור עדותן של האצות לבעיית תחזוקה במיכל...
שכן התפרצות האצות מצביעה על בעיה באיזון המערכת או בבריאות הצמחים.

*לענין הפילטרציה, אפשר גם להשתמש בסאמפ ללא קדחים בתחתית אלא באמצעות אוברפלואו ואפילו באמצעות כלים שלובים (לא ניסיתי, ראיתי DIY של ג'ואי)

היי אסף!
כאמור העץ הזה סתם לשעשוע ודיון ואין ברצוני להקים מיכל שכזה, הנהר ההודי שלי יקום! מה שנקרא 'ראס בן עמו' הוא יקום!

מה שכן, אני חושב שזה מעניין להסתכל במאקרו של עולם הצמחייה, או ספציפית בביוטופים, שכן הטבע פורס לפנינו אופציות פחות מוכרות או פופלריות (לפחות לעניות דעתי, שכן אני מרגיש שאני מרבה להתעניין בכל דבר שמוצע לעיניי).
מה שאני מנסה לומר, זה שבאופן מאוד אורגני וטבעי אני מסתכל על הדברים כמעין פרויקט שנה א' לבית ספר לעיצוב - בין אם זה להגיע לגוון מדויק של מים ע"פ אותו הביוטופ, לגדל אצות באופן מבוקר ואסטתי (אחרי הכל, מרימו בול זה אצות, אז לצורך דוגמא תדמיין את אותן אצות גדלות על גזע באופן מסויים, על סלע בזווית מסויימת, על קצה ענף שמצתעף בזרימת המים) או פרמטר שאולי מובן מאליו, צבע המצע.
אני קורא המון על סביבות מחייה טבעיות של בעלי חיים, ועל ההתנהגות שלהם בטבע או התנהגותם בשבי - או על התנהגותם בשבי בביוטופ יעודי. אני פשוט חושב שזה שובה לב ומקסים לראות את אותם דגים מתנהגים בצורה טבעית ולא צפויה בשבי כאשר מספקים להם את התנאים הטבעיים להם.
כמובן שיש ביוטופים נטולי צמחייה, לדוגמא הציקלידים ממלוואי חיים בקרקעית חולית וסלעית נטולת צמחים.

ובמיקרו, אני שואב השראה מכל הדברים שאני רואה, בין עם זה נהרות הודים, מים שחורים בדרום אמריקה, או מסלעות ענק שחורות בצפון ארה"ב. זה מעניין ופורה בעיניי לתכנן בדייקנות דבר כה חמקמק כמו טבע, ומאוד משכיל אותי כמישהו שרק נכנס לעולם הזה.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/02/2019, 11:59   #9
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
אני חושב שזה מעניין להסתכל במאקרו של עולם הצמחייה, או ספציפית בביוטופים, שכן הטבע פורס לפנינו אופציות פחות מוכרות או פופלריות
בהחלט כך

למעשה כאשר מסתכלים באופן נקודתי על אקווריומי צמחייה, חשוב לזכור כי הרבה מאד מהצמחים שאנחנו רגילים לגדל בתנאים טבולים - אינם כאלו בטבע.
אקווריום צמחייה מאפשר זאת בעזרת השליטה על תנאים להם הצמחים זקוקים ולכן בהסתגלות נכונה אנחנו רואים מגוון עצום של צמחים הגדלים בתנאים טבולים.
לכן בעצם בביוטופים אתה לא תראה מגוון גדול של צמחים, שלא לדבר על הקבלה לאקווריומי הייטק.

לגבי האצות,
בגדול - לא רצוי ולאו דווקא בגלל המראה ה"מכוער", אלא בגלל שהתפרצות אצות קריטית יכולה לכסות את הצמחייה ובעצם "להפיל" אותה.
כן אפשר לראות עידוד אצות באקווריומים מאד מסוימים, בדר"כ לא באקווריומי צמחייה.
אם לשייך את זה לביוטופים - יהיה קשה יותר לשלוט על מיני האצות המתאימים לאזור הגאוגרפי.
מרימובול יוצא מן הכלל, מדובר על אצה עם גדילה סופר איטית.

צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא