AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 02/05/2020, 17:57   #1
DorMaimon

הודו לך על 30 הודעות 43 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום צמחייה
ברירת מחדל יומן מסע - אקווריום צמחייה ראשון - 150 ל'

שלום לכולם,
אני לא מרבה לשתף ולכתוב הודעות בפורום למרות שאני נהנה ממנו מאוד והוא מקור הידע וההשראה העיקרי עבורי בתחום.
אבל, עכשיו מאחר והתפנה קצת יותר זמן לתחביב אני חושב שמן הראוי שאשתף קצת מהדרך שלי ואוסיף ללמוד ולשמוע מעצותיהם של אחרים לגבי איך אפשר להתקדם מפה.

אנסה להשתמש בכמה שיותר תמונות - כי מי לא אוהב תמונות? וגם הרבה פעמים המסר עובר בצורה הרבה יותר מהירה וטובה.
זה בטח יצא די ארוך אז מי שזה שמעמם אותו מוזמן להסתכל על התמונות בסוף ואשמח לקבל דעות על המצב הנוכחי.

התחלתי לפני בערך שנה כשנחשפתי לאקווהסקייפינג ביוטיוב וחיפשתי אקווריום לקניה.
האקווריום נקנה דרך הפורום מ-Amfri שהיה מאוד אדיב ומכר לי כל מה שהייתי צריך בשביל להתחיל במחיר ממש טוב. תודה רבה על הכניסה הנעימה לתחום!
ככה זה נראה ממש בהתחלה 8/4/19:

מידות האקווריום הן 90 אורך 45 גובה 40 עומק - 162 ל' ברוטו.
לא המידות האידיאליות במחשבה לאחור. הייתי שמח לעוד 10 ס"מ של עומק אבל בכל מקרה בשלב הזה של המיכל זה עוד לא הפריע לי והתמקדתי רק בלשמור על הצמחים(גוש גדול של קריפטוקורין וגוש גדול של מיקרוסורום פטרופוס טריידנט. שתי בוצפילנדרות קטנות, אנוביה ננה פטיט), וכל הניאוקרדיניות.

המאבק הראשון באצות ורצון כללי באסתטיקה נעימה יותר הביאו אותי לחפש פתרון להגדלת אחוז השתילה באופן משמעותי ולאחר ביקור בכמה חנויות הבנתי שלמלא אקווריום בצמחים קנויים זה עסק יקר מאוד.

בינתיים השרימפסים שגשגו ונהנו מהצמחייה:

24/5/19

אז קניתי מספר צמחים מהירי גדילה ונכנסתי לתחום החלפות הגזם.
זו התוצאה 30/5/19:

נוספה וליסנריה ולימנופליה ססיליפלורה מאחור, נימפאה אדומה, ניתקתי ושתלתי מחדש כמה רצים של הקריפטוקורין ושתלתי כמה מקבצים של מה שאני חושב שנקרא Hemianthus micranthemoides - צמח שמאוד עזר לי להגיע לכיסוי טוב יותר אבל דורש בהתאם גיזום שבועי. מעט הידרודוקטטיל טריפםרטיטה שמשום מה לא גדל.
כמו כן הפילטר מפל של אהיים הוחלף בפילטר חיצוני haqos 1200 בעיקר מטעמי אסתטיקה. הבעיה היא שצינור השאיבה שלו בא עם "סקימר" מובנה שפחדתי שישאב לי את השרימפסים אז סתמתי אותו בספוג שחור. מכוער אבל עובד.

לאחר קצת יותר מ-3 חודשי צמיחה 5/9/19:

הוספתי משאבת גלים לשפר את תנועת המים ולצמצם אזורים שחשדתי שיש בהם סטגנציה.
התאורה הפשוטה הראשונית של NICREW מאמאזון הוחלפה בשני גופי A601 של צ'יהירוס.
עם העליה בעוצמת התאורה (11600 לומן) נאלצתי לדשן במינונים הולכים וגדלים של סיכם פלוריש וכמובן כשקצב הצמיחה עולה קשה יותר לשמור על איזון. התחלתי לראות חסרים תזונתיים בצמחים מסוימים יחד עם צמיחה מהירה מאוד של אחרים:

הוספתי מע' CO2 ע"ב סודהסטרים ודיפיוזר פשוט והכנתי מאוורר DIY ע"י חיווט מחדש של מאוור מחשב ישן 120 מ"מ עם שנאי רנדומלי שמצאתי במתח מתאים. ההורדה בטמפ' הייתה מפתיעה לטובה והצלחתי להוריד בערך 4 מעלות מהטמפ' המקסימלית שהאקווריום היה מגיע אליה לפני כן.
בנוסף, השתמשתי באקווריום צמחייה כמקום גידול בטוח לדגיגי הגופי יחד רק עם כ-8 טטרה נאון ועם התחלת הפגנת צבעים הייתי מחזיר אותם לאקווריום עם הגופי הבוגרים כדי שלא ינשנשו את השרימפסים הקטנים.

3/10/19

ה-CO2 הפיח חיים חדשים באקווריום 18/10/19

החלטתי להוריד את הכתר ולנסות להגיע למראה יותר "רימלסי" למרות שיש לאקווריום 2 חיזוקים של ~10 ס"מ מכל צד.
נאלצתי להשאיר חצי מהכיסוי זכוכית של האקווריום רק כדי לתמוך בגופי התאורה באורך 60 ס"מ.
24/10/19

עבר קצת זמן והחלטתי שהשידה שעליה האקווריום יושב מכוערת מאוד ופוגמת בכל הפרויקט.
חפשתי רהיט שיתאים בדיוק למידות 90*40 ומסתבר שיש מעט מאוד רהיטים מוכנים במידות המדויקות האלו אבל לאחר חודשיים של סריקה מתמדת של הפייסבוק ויד 2 מצאתי שידה שהתאימה לקו העיצובי שחיפשתי והייתה בדיוק במידה הרצויה.
בהתאם לעליה במעמד האקווריום שודרג במיקום מחדר העבודה שלי לסלון! הישג מרשים מאוד אל מול האישה.
24/11/19

רציתי כבר לראות איך האקווריום יראה על השידה החדשה וכל התכנונים לעשות ריסט לכל הסקייפ ולעשות משהו הרבה יותר מושקע נדחו ויהיו קשות בהרבה לביצוע בעתיד.
אחת הטעויות הגדולות שאני משלם עליה ביוקר מאוחר יותר באקווריום הצמחייה אבל במחשבה שניה בכל דבר בחיים זה - חוסר תכנון!

אז ככה האקווריום התחיל את הגלגול השני שלו לאחר המעבר לסלון:
4/12/19

במקביל, הגופים שהתחילו באקווריום 30 ליטר והתרבו בקצב מסחרר בגלל שדאגתי להעביר את הדגיגים לאחר ההשרצות היו חייבים בית חדש.
נוצר מצב של ריבוי מיכלים קטנים ודי מכוערים. לגופים, מיכל אחסון גזם לשתילה מאוחר ועוד ועוד.

הוטל וטו ולאחר מאבקים ממושכים נפלה ההחלטה והוסכם על האקווריום צמחייה אחד גדול בסלון ואקווריום נוסף גדול לדגים בחדר העבודה.
21/12/19

(חדי העין יבחינו ב"ecoqube" קטן שנראה כמו התינוק של בקוביה והוא הוחרג ולא נחשב בספירה של שני האקווריומים המותרים).

קוביה 60 אשר גם היא הגיעה מחבר בפורום. תודה רבה לתום על היצירה הזו
הקוביה יועדה להיות אקווריום ג'ונגל low tech low maintenance.

חזרה לאקווריום צמחייה,
במעבר למיקום החדש בסלון החלטתי ללכת על מצע אדמת שתילה של גינה ו"לסגור" אותו עם המצע הקודם. קראתי על הנושא ואני מודע לסיבוכים ולקשיים אך התמורה נראתה שווה את החסכון הכספי.
עד עכשיו אני מאוד מרוצה גם מהפן הבטיחותי - אין ספייקים של אמוניה (דגים רגישים כמו אוטוצינקלוסים חיים שם בכיף) והן מהפן הלוגיסטי של הנוחות של הזזת צמחים. ברור שזה דורש יותר עדינות, אבל לא נתקלתי בבעיה עד כה.

ניסיתי לתת יותר מחשבה לסידור הצמחים במרחב כדי להעניק יותר תחושת עומק.
כמו שאמרתי קודם, העדר התכנון הציף מספר קשיים. יש צמחים שהייתי מעדיף לשנות לגמרי את מיקומם אבל אני מעדיף לצמצם את העקירות ממצע האדמה במיוחד בצמחים שפיתחו מערכת שורשים עצומה והדבר גורר פשרות מסוימות.
ובעיקר הדירוג שנתתי לאדמה כך שתהיה גבוה יותר מאחור הלך והשתטח עם הזמן ואיבדתי הדירוג שניסיתי ליצור. אין ספק שהיה מקום לתומכים אינרטיים כלשהם כדי לייצב את השיפוע.
הגיע ציוד שהזמנתי מגרמניה אחרי 3 חודשים (!!!)
שדרגתי את הפילטר לeheim 4+ 600, נוסף סקימר של אהיים אשר מחליף את משאב הגלים וגם דואג לשמור על פני המים נקיים. הגיעו ליליפייפ מזכוכית וצינור יניקה מזכוכית אשר מאוד תורמים ליופי לדעתי.
לגבי הסקימר, היו לי כמה אבדות כואבות של שרימפסים שנשאבו פנימה ולא הצליחו לצאת.
זה ממש עצבן אותי כי היו שם כמה פרטים שממש אהבתי אז הוצאתי אותו.
לאחר מכן מצאתי באינטרנט פתרון לבעיה, הפעלת הסקימר על טיימר של חצי שעה דולק, חצי שעה כבוי. כך, מי שנשאב מקבל חלון של חצי שעה כשהסקימר כבוי לצאת בקלות. עד כה ללא הרוגים מאז.
אז זה המצב בינתיים:
20/12/19

עם הזמן התאורה עלתה לעוצמה מקסימלית לאורך יותר שעות ביום.
התחלתי ב-7 ש' והגעתי ל-12 ש'.

החלטתי שאני חייב קצת יותר אדום באקווריום וקניתי כמה צמחים יותר "הייטקיים":
14/2/20

בגלל שהתעצלתי בארגון מחדש של כל האקווריום שתלתי אותם די איפה שהיה מקום ולא בצורה אידיאלית מתוך מחשבה שבקרוב אעשה ארגון מחדש כוללני לכל הצמחים ובסוף הם נשארו במיקומם הנוכחי

הכל גדל בקצב מהיר והייתי מרוצה לפחות מפלטת הצבעים הנוכחית.
20/2/20

המצב דרש גיזום דחוף וככה זה נראה אחרי גיזום מעט פחדני מידי:

שמתי לב לתופעה שעצבנה אותי של כיוון צמיחה מהצמחי הרקע מאחור קדימה כך שהם מצלים על הצמחים הקדמיים שלי שרעבים לאור.
הנחתי שבגלל שגופי התאורה של הלד שלי קרובים יחסית לאקווריום ומאירים באופן די ישיר למטה, צמחי הרקע סובלים מחסר תאורה וגדלים ישירות לכיוון התאורה הקדמית יותר.
לכן, הוסף הגוף מההתחלה של NICREW בעל בערך 1700 לומן.
ראיתי שמספר אנשים טוענים שלא ניתן להגיע לצבעים אדומים עם chihiros. מניסיוני, שני הדברים שמשפרים צבע אדום הם פשוט עוצמת תאורה ודישון בברזל. אני יודע שיש גופי תאורה טובים בהרבה מצ'יהירוס סדרה A פשוטה אבל מבחינת תמורה למחיר אני מאוד מאוד מרוצה מהם.

22/3/20

החלטתי להיות יותר אמיץ בגיזום הבא:
17/4/20

למרות שאני חושב שאין שום בעיה בספקטרום של צ'יהירוס בגידול צמחים אדומים, התאורה של הסדרות הפשוטות מאוד בהירה 8000 קלווין אם אני זוכר נכון, גוון מאוד יפה לצמחים ירוקים בהירים אבל לא מצליח להבליט צבעים אדומים בצורה טובה.

שמתי לב ששרימפסים באקווריום קוביה שלי נראים בעלי צבעים הרבה יותר חזקים ויפים.
הבנתי שהגוון תאורה שם מחמיא הרבה יותר לגוונים אדומים והחלטתי שאני חייב לנסות את התאורה הזו באקווריום צמחייה.
התאורה היא T5 HO של GIESSEMANN ארבע נורות של 24W כששתיים מהן בגוון אור יום ושתיים ורודות. זה לא עובר בצורה טובה כל כך בתמונות אבל סה"כ קלווין הרבה יותר "חם" וגורם לצמחים להראות עוד יותר אדומים.

20\4\19

הקו העיצובי הוא אלכסון משמאל למטה לימין למעלה.
הכנסתי שני גזעים שמוסיפים מאוד לטעמי.
אני חושב שאני צריך לגזום עוד יותר נמוך כי במצב הזה תוך שבוע - שבועיים כולם מגיעים שוב לקו המים וכל ה"סקייפ" נעלם.

יש לי מונטה קרלו שאמור להחליף את ה"כאילו דשא" ( Hemianthus micranthemoides) הנוכחי. בינתיים אני נותן לו לצוף ומנסה שיהיה מעל הקריפטוקורין, כך הוא מצל עליו וגדל מאוד מהר הודות לקרבה לתאורה. מקווה שבקרוב אחליף בין הדשאים וכך לא אצטרך להלחם בגיזום באותה תדירות כמו שאני נאלץ עכשיו.

22/4/20

זו תמונה מאתמול -
1/5/20

שוב הכל בלאגן...

מהיום, 2/5/20 לאחר גיזום:

אי אפשר להציג אק' בלי גיליון...
כללי
‏‎קטגוריה (טבעי/לאוטק/הייטק): הייטק
‏‎אורךג€«/עומקג€«/גובה ג€«(ג€¬בסג€«"ג€¬מ ובהתאמהג€«): ג€¬ג€¬ג€¬90*40*45
‏‎ותק האקווריום (החל מהיום הראשון):שנה וחודשיים
‏‎ותק האקווריום (במתכונתו הנוכחית): 5 חודשים
‏‎נפח האקווריום ברוטו: 162
‏‎נפח האקווריום נטו: ~130
‏‎מותג האקווריום: בניה של אמיר

‏ערכי מים
‏‎סוג מים (ברז/מעיינות/קדושים וכו'): 2\1 אוסמוזה
‏‎מי אוסמוזה הפוכה (כן או לא): כן
‏GH (דרגת הקשיות הקבועה): לא בדקתי
‏KH (דרגת הקשיות הזמנית): 10
‏PH (דרגת החומציות):7.25
‏‎פד"ח (רמת הפד"ח במים): 2-3 בועות לשניה
‏‎דרגת מוליכות/מומסים: 250
‏‎דיווח טמפג€«רטורה:ג€¬ 23 מעלות - בחורף. בקיץ עולה עד 26.
‏‎מצג הניטראטג€«:ג€¬0.5
‏‎מצב הפוספאטג€«:ג€¬ לא מדיד

‏חומרה א'
‏‎סוג מצע מדושן: אדמת קומפוסט
סוג מצע שתילה: תערובת של פלובל סטרטום ותיק עם חצץ בהיר
‏גובה מצע מדושן:3-5 ס"מ
‏גובה מצע שתילה:3 ס"מ
רשתות הפרדה למצע המדושן (כן או לא): לא

‏‎פילטרים (פרט בבקשה):
‏סוגי המדיות המפלטרות: סיכם מטריקס
‏יחס פילטור לנפח נטו: 130\1250 ~10

‏‎תאורה T5 - יחס וואט לליטרג€«:0.7ג€¬ 130\96w
‏‎תאורת לדים - יחס לומנס לליטרג€«:ג€¬ 5800/130 ~ 45 לומנס לליטר
‏‎תאורת לדים - (פרט לגבי הסוג)ג€«:ג€¬Chihiros 601

‏חומרה ב'
גוף חימום: 200w fluval
‏‎דקורציה: 2 גזעי סחף
‏‎סלעיה: 3 סלעי דרקון
‏‎משאבת אויר: sera air 110 plus
‏‎מאוורריםג€«:ג€¬ 120 מ"מ
‏UV: אין
‏‎קירור: אין בינתיים
‏טכנולוגיית החלפת מים: דליים
‏‎מערכת פדג€«"ג€¬חג€« (פרט בבקשה):ג€¬ מערכת ע"ב סודהסטרים.

‏תוכנה
‏‎משטר החלפות מים: משתדל להחליף פעם בשבועיים. בעיקר ע"ב עליה ב-TDS.
‏‎משטר תאורה: 12 ש'
‏‎סוג הדישון: סיכם פלוריש, סיכם נייטרוג'ן, סיכם פלוריש אדוונס, NilocG Thrive S All In One Shrimp
‏‎משטר הדישון: 3-6 מ"ל AIO כל יומיים או ע"פ צורך. 5 מ"ל פלוריש פעם - פעמיים בשבוע. אדוונס ונייטרוג'ן ע"פ צורך.
‏‎זני הצמחיה:קריפטוקורין, בוצפילנדרה, אנוביה ננה פטיט, MYRIOPHYLLUM MATTOGROSSENSE, רוטלה רוטנדיפוליה, רוטלה מקרנדרה, בולביטיס ביודלוטי, היגרופילה פינטיפידה, בידרוקוטייל טריפרטיטה, ludwigia mini super red, מונטה קרלו, בליקסה ג'פוניקה, ludwigia glandulosa, s.repens, Riccia Fluitans אני לא יודע מה שמם
‏‎אוכלוסיה: כ-15 אוטוצינקלוסים,הרבה ניאוקרדיניה, 15 ג'פוניקות, כמה חלזונות רגל ארנבת
‏‎הזנה: קמצוץ דנרלי בייבי וטבליה שוקעת אחת\שתיים פעם ביומיים שלושה.

התלבטויות \ מחשבות:
1. הקריפטוקורין גבוה לי מידי לעיצוב וגם הבנתי שהוא מפריש רעלנים שיכולים לפגוע בשרימפסים לכן אני לא גוזם אותו כמעט בכלל והוא מרגיש לי תקוע. אני חושב להעביר את כל הקריפטוקורין למיכל השני.

2. אני חושב על לשדרג את התאורת T5 לנורות 39W ו\או לבנות מתקן שמאגד בתוכו כמה הגופים של צ'יהירוס ושיהיו תלויים - כרגע אני לא מרוצה ממגבלת התנועה שהתאורה יוצרת עבורי בזמן תחזוקה.

3. אני שוקל לעקור הכל ולהתחיל מהתחלה עם תומכנים שיוכלו להחזיק שיפוע הרבה יותר משמעותי באדמה כדי להעניק יותר תחושת עומק.

4. מידות האק' הן כאמור מעט מגבילות, והיום אני יודע שהייתי רוצה עומק של מינימום 45 ובעדיפות גבוהה ל-50 ומעלה. זה פשוט מאוד קשה לעבודה וקשה ליצור הפרדה של 3-4 שכבות גובה מעניינות שיחמיאו אחת לשניה.
לכן, יש אופציה שהכל יעבור לאק' חדש לחלוטין כשיתפנה זמן וכסף.
השאיפה היא אק' רימלס אמיתי באזור ה100*50*50.

5. פלנריות! יש לי הרבה מהן למרות שמידי פעם אני צד אותם ידנית עם מזרק או על מלכודת אבל הן תמיד חוזרות. כנראה שאחפש no planaria בקרוב... אבל אני קצת מתבאס כי אני אוהב את החלזונות שלי והבנתי שגם די הרבה זמן לאחר השימוש יש שאריות במים שעלולות להזיק להם.
קראתי במקום אחד שגם הלנות אוכלות פלנריה מעבר לחזלונות פולשים... האם מישהו יכול לאשר את זה?

6. חומציות, נראה שאני לא מצליח להגיע ל-pH אופטימלי. רב הזמן, גם בשיא הפד"ח ביום אני מעל 7.
כנראה צריך להגדיל את אחוז האוסמוזה באקווריום ולוהוריד את ה-KH. יש עוד משהו שניתן לעשות?
מה עוד יכול ליצור בופר במים?

יש עוד הרבה דברים שאני רוצה לשאול או לציין אבל נראה לי שזה ממש מוגזם כבר באורך ויותר טבעי והגיוני שהדברים יתגלגלו מכאן בשיח ולא כמונולוג.

תודה רבה למי שהיה זמן ורצון לקרוא הכל או רק לרפרף על תמונות.
מעריך מאוד וכל זה לא היה אפשרי בלי הפורום הזה והאנשים המשכילים והאדיבים שנמצאים בו.
תודה רבה

נערך לאחרונה על ידי DorMaimon, Sunday 03/05/2020 בשעה 18:16.
DorMaimon לא מחובר   הגב עם ציטוט
הגולשים 2 הודו לך DorMaimon על הודעתך:
עדיין לא נקרא Saturday 02/05/2020, 19:18   #2
shlombbb

הודו לך על 11 הודעות 14 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: יומן מסע - אקווריום צמחייה ראשון - 150 ל'

כל הכבוד על ההשקעה בשיתוף
איזה יופי.
נותן תקווה לאדומים עם צ'הירוס.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
shlombbb לא מחובר   הגב עם ציטוט
shlombbb, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Saturday 02/05/2020, 20:38   #3
ari 10

הסמל האישי שלari 10

הודו לך על 12 הודעות 14 פעמים

מקסים
עדיין לא נקרא Saturday 02/05/2020, 21:07   #4
Or Geller

הסמל האישי שלOr Geller

הודו לך על 100 הודעות 144 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה מידטק 150ל׳
וותק בתחום: לפחות עשור

יפהייפה! תודה על השיתוף המחכים!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Or Geller לא מחובר   הגב עם ציטוט
Or Geller, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 02:47   #5
Yalon14

הודו לך על 47 הודעות 61 פעמים

יפה מאוד תודה על השיתוף
אני רק רוצה להבהיר משהו כי אני חפרתי הרבה על הצ'יהירוס לאחרונה ואולי לא הובנתי כהלכה.
אין שום בעיה עם הצ'יהירוס הלבן לגידול אדומים, הם פשוט נראים פחות טוב לעין, במיוחד אלה שהם לא 100% אדום.
תראה אצלך איך הT5 הוסיפו גוון יפה לכל הסיפור.
אם יש לך 0 ציוד ותקציב לאקווריום הייטק, היית משתמש בציהירוס A או מחפש מראש משהו שיתן לך צבע מגוון יותר?

10KH ואתה משתמש ב50% אוסמוזה? אתה בטוח שיש לך 20KH בברז?
כמה שהKH יותר גבוה לפדח קשה יותר להיקלט ולPH לרדת.

עיצובית, תעיף את כל החסות האלה, עלים גדולים מקטינים את האקווריום כשאין להם פרופורציה, צמחים עם עלים קטנים יתנו תחושת מרחב גדולה יותר ותוכל לגדל עוד זנים, אם יש לך כבר אוסמוזה אז בכלל הקריפטוקורין הזה מבזבז יותר מידי מקום חשוב

כמה הTDS שלך בברז? סתם מתוך סקרנות.

Yalon14 לא מחובר   הגב עם ציטוט
הגולשים 3 הודו לך Yalon14 על הודעתך:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 10:13   #6
ytz

הודו לך על 424 הודעות 472 פעמים
סוג אקווריום: 120 ליטר צמחיה - 20 ליטר צמחיה

פשוט מדהים !!!!!
שיתוף כל כך טוב
אגב לגבי המונולוג יש בזה משהו טוב שהכל מסוכם ולא בתגובות כך קל להבין

לגבי התאורה לא ראיתי את הT5 בכלל בתמונות אם תוכל לכתוב איזה נורות
שנית להבא אם תוכל להטמיע את התמונות בשלמותן במקום שנצטרך לפתוח את הקישור
תודה !!!!
ytz לא מחובר   הגב עם ציטוט
ytz, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 10:17   #7
אסףכ

הודו לך על 202 הודעות 226 פעמים
סוג אקווריום: 95 ליטר לאו טק

אקווריום מדהים ומקסים! אישית מאוד אוהב את העיצוב הנוכחי.
מפריע לי רק שצדדי האקווריום חשוכים אבל זה תלוי בך (ומה אתה מתכוון לגדל שם..)
דרך אגב, מה האוכלסיה שלך כיום? אם אין לך יותר מידי אוכלסיה לכאורה השינויים צריכים להיות קצת יותר קלים..

בהצלחה!
אסףכ לא מחובר   הגב עם ציטוט
אסףכ, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 11:54   #8
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

עבודה יפה ותוצאה מדהימה, אבל לפני הכל - המון תודה על השיתוף המפורט והליווי בתמונות

מדהים לראות מיכל כה יפה (וגדול יחסית) המוקדש לשרימפס

נו-פלנריה עושה עבודה טובה ובטוח לשרימפס, עם זאת מעדויות רבות לא ניתן להכניס חלזונות לתקופה ארוכה מאד...
הייתי מנסה קצת יותר עם מלכודות, יש גם DIY יחסית פשוט ביו-טיוב.
ובעיקר להקפיד על נושא שאריות מזון, למשל צלוחית האכלה, מינון נמוך יותר בתכיפות גבוהה יותר וכו'.

ה-pH שלך בסדר גמור, כל עוד הוא קבוע באיזור 7 - 7.25, לא הייתי נוגע.
כאמור ככל שתגדיל את אחוז האוסמוזה תקטין את ה-KH ובכך תצמצם את יכולת הבאפר כך שהמים יושפעו יותר מהזרמת הפד"ח - לא שאני רואה צורך בתצורה הנוכחית, אבל אם תרצה תוכל לבצע עליה בתמהיל בהדרגה ל-75% אוסמוזה למשל ולעקוב.

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
אסף_, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 13:32   #9
שמואל.ב
בית עסק

הסמל האישי שלשמואל.ב

הודו לך על 216 הודעות 251 פעמים
וותק בתחום: 6-7 שנים

פרוייקט מדהים !
המונולוג הארוך והפירוט בליווי תמונות, זה בדיוק הדבר שאני אוהב, כיף לקרוא את כל התהליך מתחילתו ועד סופו !
אשמח לדעת מה זה נו פלנריה?
לא נתקלתי בדבר הזה בחיים שלי, ובטח לא ב 5 שנים שאני בתחביב...
האקווריום, והדרך שעשית איתו, פשוט מדהים
מעניין יהיה לראות גם את המיכל הקטן שמסתתר בפינה מפני האישה
מה שימושו של המיכל השני?
חייב להגיד שממש אהבתי אותו
באקווריום הראשי שבסלון, יש רק שרימפים ואוטוצינקלוסים?
מה הוביל לזה שעברת לאוסמוזה?
הבנתי שעניין הגובה באקווריום צמחייה הינו קריטי, אשמח להסבר למה ומהו הגובה האידיאלי לאקווריום צמחייה נוח לתחזוקה ?
לא משעמם שבאקווריום כזה גדול יש רק שרימפים ואוטו'?
שמחתי לקרוא את דעתך בעניין הצ'יריוס, אני יודע שאסף תמיד ממליץ עליו, אבל עכשיו אני מבין גם למה.

ממש תודה רבה נהיתי לקרוא ולהחכים !
שמואל.ב לא מחובר   הגב עם ציטוט
שמואל.ב, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 16:28   #10
טל הרוש

הסמל האישי שלטל הרוש

הודו לך על 85 הודעות 100 פעמים
סוג אקווריום: שניה, סופר אותם...
וותק בתחום: מי סופר...

מרתק. אהבתי את הפירוט. נשמח לעוד עדכונים
טל הרוש, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 16:59   #11
raf101

הודו לך על 3 הודעות 7 פעמים

אקווריום יפהפה מי צריך יותר מזה.
כל הכבוד
אני התלבטתי אם להזמין את מערכת הצ'יריוס שנאמר עליה שהיא פשוטה
ולא ממש טובה לצמחיה.
לאור התוצאות שאי אפשר להתווכח עליהן אצלך , נראה שהמערכת עושה את העבודה
בצורה טובה.
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 19:15   #12
DorMaimon

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Yalon14 צפה בהודעה
יפה מאוד תודה על השיתוף
אני רק רוצה להבהיר משהו כי אני חפרתי הרבה על הצ'יהירוס לאחרונה ואולי לא הובנתי כהלכה.
אין שום בעיה עם הצ'יהירוס הלבן לגידול אדומים, הם פשוט נראים פחות טוב לעין, במיוחד אלה שהם לא 100% אדום.
תראה אצלך איך הT5 הוסיפו גוון יפה לכל הסיפור.
אם יש לך 0 ציוד ותקציב לאקווריום הייטק, היית משתמש בציהירוס A או מחפש מראש משהו שיתן לך צבע מגוון יותר?

10KH ואתה משתמש ב50% אוסמוזה? אתה בטוח שיש לך 20KH בברז?
כמה שהKH יותר גבוה לפדח קשה יותר להיקלט ולPH לרדת.

עיצובית, תעיף את כל החסות האלה, עלים גדולים מקטינים את האקווריום כשאין להם פרופורציה, צמחים עם עלים קטנים יתנו תחושת מרחב גדולה יותר ותוכל לגדל עוד זנים, אם יש לך כבר אוסמוזה אז בכלל הקריפטוקורין הזה מבזבז יותר מידי מקום חשוב

כמה הTDS שלך בברז? סתם מתוך סקרנות.

מסכים מאוד לגבי התאורה. לכן בחרתי ללכת על שילוב של T5 עם 2 נורות לבנות ו-2 נורות לבנות יחד עם הצ'יהירוס. אני מאוד אוהב את המראה הנקי שלו.

אני מבין אותך לגבי הKH אני גם לא מבין איך אני עם KH כזה. אני אנסה להעלות את האחוז אוסמוזה ולראות אם יש שיפור.

לגבי הקריפטוקורין, קצת קשה לי להפטר ממנו למרות שכנראה זה הדבר הנכון ויעשה באיזה סופ"ש פנוי בקרוב. זה באמת אחד הצמחים הכי נאמנים שיש.
יהיה מעניין לראות אם יש להוצאתו השפעה כלשהי על השרימפסים.

בתקופה הזו ה-TDS אצלי מגיע ל-350 !
מעבר לזה, אני די מחפף עם החלפות המים ונשען הרבה על הפילטרציה הטובה ועל מסת הצמחים שיטפלו באיכות המים. הדבר היחיד שאני מנסה כן להקפיד עליו ולדעתי הוא חשוב מאוד זה ניקיון הפרה-פילטר בשטיפה זריזה אחת לכמה ימים ובכך אני מבטיח לשמר כמה שיותר קרוב לתפוקה המקסימלית של הפילטר החשוב גם לפילטרציה וגם לתנועת המים במיכל.
DorMaimon, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 19:21   #13
DorMaimon

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ytz צפה בהודעה
פשוט מדהים !!!!!
שיתוף כל כך טוב
אגב לגבי המונולוג יש בזה משהו טוב שהכל מסוכם ולא בתגובות כך קל להבין

לגבי התאורה לא ראיתי את הT5 בכלל בתמונות אם תוכל לכתוב איזה נורות
שנית להבא אם תוכל להטמיע את התמונות בשלמותן במקום שנצטרך לפתוח את הקישור
תודה !!!!
אתה ממש צודק לגבי התמונות.
ערכתי את הפוסט.

התאורה היא Odyssea quad 24w
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpg odyssea.jpg‏ (7.4 KB, 25 צפיות)
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 19:25   #14
DorMaimon

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אסףכ צפה בהודעה
אקווריום מדהים ומקסים! אישית מאוד אוהב את העיצוב הנוכחי.
מפריע לי רק שצדדי האקווריום חשוכים אבל זה תלוי בך (ומה אתה מתכוון לגדל שם..)
דרך אגב, מה האוכלסיה שלך כיום? אם אין לך יותר מידי אוכלסיה לכאורה השינויים צריכים להיות קצת יותר קלים..

בהצלחה!
תודה רבה רבה!

האזורים החשוכים הם לא מתוכננים מראש אלא אילוץ מגודל גופי התאורה שיש ברשותי כרגע.
בהתאמה, ניסתי לשים באזורים הללו, במיוחד משמאל, צמחים שלא צריכים אותה כמות אור.
אני בהחלט שוקל למצוא גוף T5 39W שיכסה את כל המיכל כמו שצריך לקראת השדרוג הבא.

האוכ' היא ברובה המוחלט נאוקרדינות, כ-15-20 ג'פוניקות וכ-15 אוטוצינקלוסים.
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 22:29   #15
ytz

ציטוט:
פורסם במקור על ידי DorMaimon צפה בהודעה
אתה ממש צודק לגבי התמונות.
ערכתי את הפוסט.

התאורה היא Odyssea quad 24w
האם הנורה הזו עם ספקטרום ייחודי?
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 23:06   #16
דור כחלון
מנהל האתר

הסמל האישי שלדור כחלון

הודו לך על 741 הודעות 1,177 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה

מדהיםםםם!!!!
דור כחלון, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 23:36   #17
globali

הודו לך על 314 הודעות 367 פעמים
סוג אקווריום: U R B A N
וותק בתחום: 14 שנים

כל הכבוד.

יופי של מסע.

רואים התפתחות.

רואים מחשבה.

חווים דינמיות.

יש תמונות מקסימות.

יש תבניות נוף.

יש תהליך.

יש אפילו הפתעות.

הכל מרענן.

הצמחייה בריאה.

יש ידיים חרוצות.

יש תמונות דרמטיות.

השתילה הרמונית.

המשך לעדכן.
.
.
.
.
globali לא מחובר   הגב עם ציטוט
globali, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/05/2020, 23:47   #18
שמואל.ב
בית עסק

הסמל האישי שלשמואל.ב

תודה רבה דור (לא כחלון )
על הטמעת התמונות, יותר קל לקרוא ולראות, מאשר ללחוץ על קישור
יש לי כמה שאלות ברשותך;
מה זה נו פלנריה?
מה הוביל למעבר לאוסמוזה?
ראיתי שהתחלת מלאוטק, כמו כולם, אבל מה גרם לך לעבור להייטק?
לא משעמם לראות רק שרימפים ואוטו'?
למה ג'פוניקות מיועדות?
לא ראיתי שציינת שהייתה לך התפרצות חלזונות בתחילת דרכו של המיכל, ובגלל שאני יודע שזה קורה אצל כולם, מעניין אותי אם קרה גם אצלך? ואיך התמודדת עם זה?
הקוביה 60 מהממת
אשמח לקרוא פירוט ארוך ומקיף (כמו זה שעשית למיכל הצמחייה, וקיפחת את שתי חבריו המדהימים לא פחות, ואולי יותר ממנו ) אודותיו
למה המיכל הקטן בפינה משמש?
ואיך הצלחת לשכנע את האישה?!
אצלי זה פחות אמא מתעצבנת מכניסה של מיכל חדש יותר אבא, לאחר שעשיתי כמה פשלות רציניות בעבר... אבל גם על זה נתגבר
מה האוכלוסייה בקובייה 60?

וזהו להלילה,
מקווה שלא הפצצתי אותך יותר מדי
עדיין לא נקרא Tuesday 05/05/2020, 12:46   #19
DorMaimon

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ytz צפה בהודעה
האם הנורה הזו עם ספקטרום ייחודי?
נורות יעודיות לגידול צמחייה של גיזמןץ

ציטוט:
פורסם במקור על ידי globali צפה בהודעה
כל הכבוד.

יופי של מסע.

רואים התפתחות.

רואים מחשבה.

חווים דינמיות.

יש תמונות מקסימות.

יש תבניות נוף.

יש תהליך.

יש אפילו הפתעות.

הכל מרענן.

הצמחייה בריאה.

יש ידיים חרוצות.

יש תמונות דרמטיות.

השתילה הרמונית.

המשך לעדכן.
.
.
.
.
וואו גלובלי, ממש שירה! אני לא יודע אם אתה רציני או ציני, תודה רבה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי שמואל.ב צפה בהודעה
תודה רבה דור (לא כחלון )
על הטמעת התמונות, יותר קל לקרוא ולראות, מאשר ללחוץ על קישור
יש לי כמה שאלות ברשותך;
מה זה נו פלנריה?
מה הוביל למעבר לאוסמוזה?
ראיתי שהתחלת מלאוטק, כמו כולם, אבל מה גרם לך לעבור להייטק?
לא משעמם לראות רק שרימפים ואוטו'?
למה ג'פוניקות מיועדות?
לא ראיתי שציינת שהייתה לך התפרצות חלזונות בתחילת דרכו של המיכל, ובגלל שאני יודע שזה קורה אצל כולם, מעניין אותי אם קרה גם אצלך? ואיך התמודדת עם זה?
הקוביה 60 מהממת
אשמח לקרוא פירוט ארוך ומקיף (כמו זה שעשית למיכל הצמחייה, וקיפחת את שתי חבריו המדהימים לא פחות, ואולי יותר ממנו ) אודותיו
למה המיכל הקטן בפינה משמש?
ואיך הצלחת לשכנע את האישה?!
אצלי זה פחות אמא מתעצבנת מכניסה של מיכל חדש יותר אבא, לאחר שעשיתי כמה פשלות רציניות בעבר... אבל גם על זה נתגבר
מה האוכלוסייה בקובייה 60?

וזהו להלילה,
מקווה שלא הפצצתי אותך יותר מדי
תודה רבה על ההתעניינות! זה משמח אותי ועוזר לי להבין מה לא העברתי בהודעה הראשונה.

אז no planaria זה תכשיר שמוסיפים בד"כ לאקווריומים של רביית שרימפסים כאשר מתפתחת פלנריה - אלו תולעים שטוחות שנובעות מהאכלה יתרה וחוסר טורפים טבעיים (דגים) לכן זו לא בעיה של אקווריומי קהילה רגילים. הבעיה איתם שהם כנראה מחסלים את הבייבי שרימפס.
החסרון בחומר שמשמיד אותם כנראה ביעילות, כמו שנאמר פה, הוא שהחומר גם מחסל את כל החלזונות ויש לי כרגע מושבה בריאה ומאוזנת של חלזונות שאני נהנה מההתחפרות שלהם במצע והפיכתו. לכן, אני לא שש להשתמש בחומר וכנראה שאנסה לשלוט בצורה טובה יותר בהאכלות ולעקוב אחר השיפור.

לגבי האוסמוזה, זהו מהלך טבעי בעליה בשליטה על ערכי המים יחד עם פתיחת אפשרויות לגידול צמחים שצריכים מים רכים יותר כמו גם שיפור המופע של צמחים קיימים.
האמת שזה היה נורא נורא זול באמאזון (שעוד שלחו לארץ) אז מיד הזמנתי וזו קניה מדהימה לטעמי. שווה כל סנט מה-52 דולר שעלה לי.
מצרף לינק בתקווה לימים טובים יותר בהם השילוח לארץ יחזור - https://www.amazon.com/gp/product/B0...?ie=UTF8&psc=1

המעבר להייטק היה הדרגתי ולא נבע מהחלטה חדה אלא תוספת של עוד רכיב ועוד רכיב במטרה לנסות להשיג אקווריום יותר מעניין ויותר הבנה ושליטה.

לדעתי, אחד הדברים היפים והמעניינים באקווריומי צמחיה הוא הלימוד הבלתי פוסק וההתבוננות בתוצאות של יישום רבדי הבנה עמוקים יותר ויותר. הרבה נצחונות קטנים (וגם התמודדות עם הפסדים) מקדמים באופן טבעי לרמת שליטה גבוהה יותר באקווריום.

ממש לא משעמם לי להתבונן בשרימפסים והאוטוצינקלוסים. האחרונים מרגישים נינוחים בהעדר דגים גדולים מהם ומפגינים התנהגות יפיפיה של להקה. ושרימפסים... מה יכול להיות משעמם? הם כל הזמן פעילים, מסתובבים באקווריום ברעב בלתי פוסק לאצות ואני סופג הרבה הנאה מהצאצאים.
כל פעם מופיע שרימפס בעל מופע שונה והשלב הבא יהיה באמת לעשות רבייה יותר סלקטיבית ולכוון למופעים רצויים ספציפיים. בקיצור, אותי זה מאוד מעניין.
מעבר לזאת, השילוב של כמוד די גדולה של אוטו' ג'פוניקות וניאוקרדינות מקנה לי "רשת בטחון" גדולה מאוד בהתנסויות בצמחייה מבחינת התמודדות עם אצות.
כולם אוכלי אצות מקצועיים וכך יש לי מרווח טעות הרבה יותר גדול בשינויים במשטרי דישון תאורה פדח והחלפות מים.
גדילת אצה היא דבר אקספוננציאלי כמו כל תבנית של התרבות אורגניזם ולכן העובדה שאתה יכול לסמוך עליהם שיטפלו באצה גם כשמצטברת כמות שאני אפילו עדיין לא מבחין בה עוזרים מאוד לשמור על יציבות. לדעתי, צוות ניקיון איכותי ומשמעותי במספרים הוא הכרח, במיוחד לגנן הימי המתחיל שהרי אין מנוס מלעשות טעויות בדרך.

הג'פוניקות הם באמת צוות ניקיון ללא תחרות. ומעבר לזה הם שרימפסים מאוד גדולים ותמיד מושכים את העין של כל חבר שמביט באקווריום. הבעיה היחידה שלי איתם שעדיין לא הצלחתי להרבות אותם כי יש להם תהליך רבייה שונה שבינתיים לא צלח לי. אולי ארחיב על זה בניסיון הבא שאני מקווה שיצלח.

באקווריום צמחיה לא הייתה לי אף פעם התפרצות חלזונות. אני מאמין שזה בעיקר בזכות ההקפדה על טיפול די יסודי שאני מעביר כל צמח לפני כניסתו לאקווריום (מים עם אקונומיקה בריכוז גבוה ללא ריח למספר דקות ואח"כ שטיפות יסודיות ואנטי כלור רב) וגם בגלל שרב הזמן לא היו שם הרבה דגים כי הפוקוס כאמור הוא על הצמחייה ולכן לא הייתה האכלה מרובה.

כן הקוביה היא אקווריום מאוד כיפי. היא תמיד מושכת הרבה יותר תגובות מאורחים כי יש שם הרבה יותר "אקשן" הרבה דגי להקה שוחים במהירות. הרבה גופים צבעוניים, טטרה ננה כתומים ודניו ענק צבעוניים. הדרישות שלו מבחינת תחזוקה הן כמעט אפסיות בגלל שכולו לואו טק ואני ממעט בדישון, ממש לעיתים נדירות אני מתסף סיכם פלוריש וזהו.
השילוב של הצמחייה הלואו טקית והרבה דגים לא דורשים ממני כמעט להוסיף כלום מעבר להאכלה שדואגת לN uP והחלפות מים אחת לשבועיים - חודש מספקת מספיק K לכן, רק נותר להוסיף מיקרו - סיכם פלוריש.
אני מאמין שארחיב לפרט גם על המיכל הזה בהמשך אבל באמת הוא פחות מעניין מבחינת סיפור. אבל תמונות אפשר להוציא ממנו.

המיכל הקטן של בערך 5.5 ל' הוא ecoqube C שקניתי מ-Kickstarter לפני כמה שנים והוא יושב על שולחן העבודה שלי.
כרגע מאכלסים אותו שני שרימפסים ששרדו שם את כל החורף ללא חימום ללא האכלה ללא אוויר וללא פילטרציה (!!!)
מאוד הופתעתי לגלות שהם עדיין בחיים אבל אין ספק שניאוקרדינות הם שרימפסים עמידים שיכולים להסתגל כמעט להכל כל עוד זה לא שינוי מהיר.
בתחילת דרכי עם ניאוקרדינות ניסיתי לתקן את ה-pH של המים עם חומצה ששימשה אותי מגידולים הידרופוניים ושיניתי ה-pH מ-8 שזה ממש גבול עליון ל-7 שזה כאמור ניטרלי אבל שינוי של פי 10 בחומציות וכך הרגתי 20 שרי שרימפס יפים בתחילת דרכי ומאז אני עושה כל שינוי לאט לאט ובהדרגתיות. אני מאמין שזה נכון לכל מערכת אקולוגית או אורגניזם אבל זה באמת הדבר החשוב מניסיוני עם שרימפסים - שמירה על יציבות.

השכנוע של האישה דרש יותר התמדה ושימוש בידע מגידול אקווריום הצמחייה.
ובנימה יותר רצינית, אני מאמין שהיא ראתה כמה אני נהנה מזה וכמה אני רציני בטיפול בו.
מה גם שככל שהוא התפתח והתייפה היה לה יותר קל לעכל את מיקומו בסלון כ"רהיט".

***השתפרתי והבנתי איך לענות לכמה ציטוטים בהודעה אחת!

נערך לאחרונה על ידי DorMaimon, Thursday 07/05/2020 בשעה 09:18.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/05/2020, 15:01   #20
שמואל.ב
בית עסק

הסמל האישי שלשמואל.ב

ציטוט:
אז no planaria זה תכשיר שמוסיפים בד"כ לאקווריומים של רביית שרימפסים כאשר מתפתחת פלנריה - אלו תולעים שטוחות שנובעות מהאכלה יתרה וחוסר טורפים טבעיים (דגים) לכן זו לא בעיה של אקווריומי קהילה רגילים. הבעיה איתם שהם כנראה מחסלים את הבייבי שרימפס.
החסרון בחומר שמשמיד אותם כנראה ביעילות, כמו שנאמר פה, הוא שהחומר גם מחסל את כל החלזונות ויש לי כרגע מושבה בריאה ומאוזנת של חלזונות שאני נהנה מההתחפרות שלהם במצע והפיכתו. לכן, אני לא שש להשתמש בחומר וכנראה שאנסה לשלוט בצורה טובה יותר בהאכלות ולעקוב אחר השיפור.
תודה דור !
הבנתי עכשיו למה לא נתקלתי בהם אף פעם...

ציטוט:
לגבי האוסמוזה, זהו מהלך טבעי בעליה בשליטה על ערכי המים יחד עם פתיחת אפשרויות לגידול צמחים שצריכים מים רכים יותר כמו גם שיפור המופע של צמחים קיימים.
האמת שזה היה נורא נורא זול באמאזון (שעוד שלחו לארץ) אז מיד הזמנתי וזו קניה מדהימה לטעמי. שווה כל סנט מה-52 דולר שעלה לי.
מצרף לינק בתקווה לימים טובים יותר בהם השילוח לארץ יחזור - https://www.amazon.com/gp/product/B0...?ie=UTF8&psc=1
וואלה, שמרתי את הקישור לימים טובים יותר !
ואגב לא ידעתי שגם צמחים צריכים אוסמוזה, עכשיו הבנתי למה היא מיועדת אצלך

ציטוט:
המעבר להייטק היה הדרגתי ולא נבע מהחלטה חדה אלא תוספת של עוד רכיב ועוד רכיב במטרה לנסות להשיג אקווריום יותר מעניין ויותר הבנה ושליטה.
מעניין,
כנראה זה חיידק שתוקף את את כל אלו שמתחילים עם לאוטק

ציטוט:
לדעתי, אחד הדברים היפים והמעניינים באקווריומי צמחיה הוא הלימוד הבלתי פוסק וההתבוננות בתוצאות של יישום רבדי הבנה עמוקים יותר ויותר. הרבה נצחונות קטנים (וגם התמודדות עם הפסדים) מקדמים באופן טבעי לרמת שליטה גבוהה יותר באקווריום.
נכון מאוד !

ציטוט:
ממש לא משעמם לי להתבונן בשקימפסים והאוטוצינקלוסים. האחרונים מרגישים נינוחים בהעדר דגים גדולים מהם ומפגינים התנהגות יפיפיה של להקה. ושרימפסים... מה יעול להיות משעמם? הם כל הזמן פעילים, מסתובבים באקווריום ברעב בלתי פוסק לאצות ואני סופג הרבה הנאה מהצאצאים.
כל פעם מופיע שרימפס בעל מופע שונה והשלב הבא יהיה באמת לעשות רבייה יותר סלקטיבית ולכוון למופעים רצויים ספציפיים. בקיצור, אותי זה מאוד מעניין.
מעבר לזאת, השילוב של כמוד די גדולה של אוטו' ג'פוניקות וניאוקרדינות מקנה לי "רשת בטחון" גדולה מאוד בהתנסויות בצמחייה מבחינת התמודדות עם אצות.
כולם אוכלי אצות מקצועיים וכך יש לי מרווח טעות הרבה יותר גדול בשינויים במשטרי דישון תאורה פדח והחלפות מים.
גדילת אצה היא דבר אקספוננתיאלי כמו כל תבנית של התרבות אורגניזם ולכן העובדה שאתה יכול לסמוך עליהם שיטפלו באצה גם כשמצטברת כמות שאני אפילו עדיין לא מבחין בה עוזרים מאוד לשמצור על יציבות. לדעתי, צוות ניקיון איכותי ומשמעותי במספרים הוא הכרח במיוחד לגנן הימי המתחיל שהרי אין מנוס מלעשות טעויות בדרך.
וואו !
קודם כל תודה רבה על התגובה המפורטת

לא חשבתי על זה ככה, יש בזה הרבה,
בהחלט אפשר לתכנן אקווריום צמחייה גדול שמתבסס רק עליהם,
חלילה, לא התכוונתי אף לא לרגע לגרוע מערכם של השרימפים והאוטו' !
ממש מעניין !
אשמח אם תמשיך לתעד את התהליך בליווי הסברים ארוכים מפורטים כאלו !

ציטוט:
הג'פוניקות הם באמת צוות ניקיון ללא תחרות. ומעבר לזה הם שרימפסים מאוד גדולים ותמיד מושכים את העין של כל חבר שמביט באקווריום. הבעיה היחידה שלי איתם שעדיין לא הצלחתי להרבות אותם כי יש להם תהליך רבייה שונה שבינתיים לא צלח לי. אולי ארחיב על זה בניסיון הבא שאני מקווה שיצלח.
טוב הם אכן גדולים באופן יחסי לעומת כל השרימפים האחרים,
מה גם שראיתי שאצלך הניאוקרדינה מפגינים צבעים מהממים
והם בהחלט מנקים בצורה יוצאת מהכלל, אצות ושאריות אוכל, יצא לי לראות אותם רבים עם דגים אחרים על האוכל !

ציטוט:
באקווריום צמחיה לא הייתה לי אף פעם התפרצות חלזונות. אני מאמין שזה בעיקר בזכות ההקפדה על טיפול די יסודי שאני מעביר כל צמח לפני כניסתו לאקווריום (מים עם אקונומיקה בריכוז גבוה ללא ריח למספר דקות ואח"כ שטיפות יסודיות ואנטי כלור רב) וגם בגלל שרב הזמן לא היו שם הרבה דגים כי הפוקוס כאמור הוא על הצמחייה ולכן לא הייתה האכלה מרובה.
וואו
אם ככה אתה ממש משקיע !
אצלי לא כל כך הקפדתי על חיטוי לפני ההכנסה... וקיבלתי מכת אצות מהגיהנום !
מזלי שלא קיבלתי גם חלזונות...
באקווריום צמחייה הבא שלי איישם את שיטת האכלה שלך, והחיטוי לפני הכנסה של כל צמח !
תודה רבה חבר

ציטוט:
כן הקוביה היא אקווריום מאוד כיפי. היא תמיד מושכת הרבה יותר תגובות מאורחים כי יש שם הרבה יותר "אקשן" הרבה דגי להקה שוחים במהירות. הרבה גופים צבעוניים, טטרה ננה כתומים ודניו ענק צבעוניים. האמת שאף על פי שהדרישות שלו מבחינת תחזוקה הן כמעט אפסיות בגלל שכולו לואו טק ואני ממעט בדישון, ממש לעיתים נדירות אני מתסף סיכם פלוריש.
השילוב של הצמחייה הלואו טקית והרבה דגים לא דורשים ממני כמעט להוסיף כלום מעבר להאכלה והחלפות מים אחת לשבועיים - חודש.
אני מאמין שארחיה לפרט גם על המיכל הזה בהמשך אבל באמת הוא פחות מעניין מבחינת סיפור.
אל תגרע בערכה, היא מהממת
הן מבחינת העיצוב והן מבחינת האוכלוסיה !
מוריד בפניך את הכובע.
אשמח אם תפתח לה עץ בנפרד

ציטוט:
המיכל הקטן של בערך 5.5 ל' הוא ecoqube C שקניתי מ-Kickstarter לפני כמה שנים והוא יושב על שולחן העבודה שלי.
כרגע מאכלסים אותו שני שרימפסים ששרדו שם את כל החורף ללא חימום ללא האכלה ללא אוויר וללא פילטרציה (!!!)
למה לא דג קרב מיוחד ?

ציטוט:
מאוד הופתעתי לגלות שהם עדיין בחיים אבל אין ספק שניאוקרדינות הם שרימפסים עמידים שיכולים להסתגל כמעט להכל כל עוד זה לא שינוי מהיר.
בתחילת דרכי עם ניאוקרדינות ניסיתי לתקן את ה-pH של המים עם חומצה ששימשה אותי מגידולים הידרופוניים ושיניתי ה-pH מ-8 שזה ממש גבול עליון ל-7 שזה כאמור ניטרלי אבל שינוי של פי 10 בחומציות וכך הרגתי 20 שרי שרימפס יפים בתחילת דרכי ומאז אני עושה כל שינוי לאט לאט ובהדרגתיות. אני מאמין שזה נכון לכל מערכת אקולוגית או אורגניזם אבל זה באמת הדבר החשוב מניסיוני עם שרימפסים - שמירה על יציבות.

אקח לתשומת ליבי שאקים שרימפסייה, בין אם היא תהיה גדולה כמו שלך ובין אם תהיה ננו

ציטוט:
השכנוע של האישה דרש יותר התמדה ושימוש בידע מגידול אקווריום הצמחייה.
ובנימה יותר רצינית, אני מאמין שהיא ראתה כמה אני נהנה מזה וכמה אני רציני בטיפול בו.
מה גם שככל שהוא התפתח והתייפה היה לה יותר קל לעכל את מיקומו בסלון כ"רהיט".
אני אשמח לקבל ממך שיחה שבה תעביר לי את סודות המקצוע

ציטוט:
***השתפרתי והבנתי איך לענות לכמה ציטוטים בהודעה אחת!
שתף גם אותנו איך?

תודה רבה על ההשקעה, ועל הרצון לתרום לקהילה ולחלוק עם כולנו את הניסיון שלך !
עדיין לא נקרא Tuesday 12/05/2020, 17:50   #21
dududag

הודו לך על 6 הודעות 8 פעמים

כייף לקרוא ולראות את התמונות .
כל הכבוד על ההשקעה .
בימים אלה עובר מלואו טק להיי טק והסתייעתי במה שכתבת.
בעניין צמחיה אדומה ממה שאני קורא מלבד תאורה וברזל יש חשיבות למיעוט ניטראטים בעמודת המים ,כיוון שניטראט משמש ביצירת הכלורופיל .
2.ציינת שה PH אצלך הוא 7.25 .הערך מתייחס לשעות הזרקת הCO2? .אם כן לא רואה סיבה לנסות להוריד את הKH אתה באיזור אידיאלי לדגים ושרימפסים לא?
עדיין לא נקרא Tuesday 12/05/2020, 18:35   #22
ytz

חוזר שוב עף מעולה ומחכים

למה את ה מחזיק סקימר באק' האם הנושא הוא בשביל שקיפות של פני המים?
האם לדעתך פרוז'קטור פשוט שניתן לשלוט בו על הצבעים ישלים את התצוגה של צמחים אדומים?
עדיין לא נקרא Monday 08/06/2020, 15:54   #23
ytz

DorMaimon

מחכים לעדכון

אשמח לשמוע על משטר הדישון
שנית איך אתה מצליח להשאיר תאורה של 12 שעות (כך כתבת)
ובנוסף האם המעבר לאוסמוזה מחייב אותך בהוספת תוספים כל שהם חוץ מדשנים
האם האוסמוזה היא "תיק" מבחינת מקום וכדו'?

נערך לאחרונה על ידי ytz, Monday 08/06/2020 בשעה 23:15.
ytz, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 08/06/2020, 20:10   #24
DorMaimon

אעדכן בקרוב - הערב או מחר.
היו כמה שינויים.
אענה במרוכז על שאלות שפספסתי קודם לכן ואשמח לקבל הכוונה ועצות איך להמשיך
תודה על הבעת העניין
עדיין לא נקרא Monday 08/06/2020, 20:30   #25
שמואל.ב
בית עסק

הסמל האישי שלשמואל.ב

כולנו מחכים בכליון עיניים
עדיין לא נקרא Monday 08/06/2020, 23:55   #26
globali

ציטוט:
אני לא יודע אם אתה רציני או ציני ...
לא היתה כאן אפילו מולקלה אחת של ציניות.

המשך לעדכן.
.
.
.
.
עדיין לא נקרא Tuesday 09/06/2020, 02:04   #27
Yalon14

הודו לך על 47 הודעות 61 פעמים

שאלה לי אליך, הגלנדולוסה הייתה אצלך גם לפני הT5 נכון? אני רואה אותה ירוקה לגמרי ואחרי הT5 היא אדומה יותר מדם, אני צודק?
Yalon14 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 09/06/2020, 23:43   #28
DorMaimon

אוקיי עדכון לאחר כמעט 5 שבועות.
ככה זה נראה:

הוצאתי את הקריפטוקורין. ההליך היה כרוך בעצב אבל אני שמח מאוד על כך בדיעבד. הוא לקח לי הרבה יותר מידי מקום ולא הצדיק את המקום שהוא תופס מבחינה אסתטית. עדיין, צמח סופר מומלץ אבל באמת יותר מוכוון לואוטק.

היה שלב שהתלבטתי אם פשוט במקום לעקור הכל או שכדאי לנקוט בגישה של יורי https://www.youtube.com/channel/UCLg...x0hdw/featured של גיזום כל הצמח כמעט עד השורש כדי שיגדל מחדש בצורה שמתאימה ומשקפת את המצב באקווריום כעת עם תאורה דישון ופד"ח חזרים בהרבה. כנראה שהוא ייתן מופע יפה ומותאם יותר. בכל מקרה החלטתי בסוף להוציא הכל גם כדי לחדש וליצור עניין בשבילי וגם כי חששתי מגיזום מאסיבי כל כך של קריפטוקורין באק' עם שרימפסים.
שעות תאורה - כן כרגע אני על 12 שעות כבר כמה חודשים ברצף, אני לא בטוח שזה הכרחי או שיש איזשהו ערך מוסף מבחינת אופי הצמיחה אבל זו הייתה עלייה הדרגתית כדי סוג של לבדוק את הגבולות של המערכת. כשהגעתי ל-12 ש' הרגשתי שזה די והותר ואולי באמת אנסה לרדת לכיוון ה-10 שעות עכשיו ולעקוב האם יש פחות גדילה של אצה. האצות סך הכל כבר די הרבה זמן לא מרימות את ראשן. אני מנקה את הזכוכית בערך פעם בשבוע עם סקרייפר – מאוד מספק ומהיר בהרבה מספוג הפלא שהיה דרך ניקיון הזכוכית עד אז.
לגבי הגלנדולוזה, נראה שהיא ממש שמחה וגדלה מהר מאוד. היא הייתה אדומה גם רק עם הצ'יהירוס. עוצמת תאורה חזקה זה כל מה שהיא צריכה. יכול להיות שבתמונה מסוימת המיקום שלה לא היה מוצלח או שאחרתי בגיזום ומישהו הסתיר לה את האור.
הגזע קצת נעלם ואיבד מהאפקט ההתחלתח שלו. היעד הבא הוא חשיפת קווי המתאר של הגזע – כמעט ולא רואים את הגזעים ולדעתי הם חשובים מאוד לנראות הכללית. ההיגרופיליה פינטיפידה גדל בקצב מסחרר.
לאחר שהוצאתי את הקריפטוקורין פתאום האגף השמאלי של האקווריום יצא מהחושך אל האור. הבוצפילנדרה והאנוביה פטיט גם מורגשים יותר וגם גדלים בקצב מהיר בהרבה מהמצב הדי סטטי שהיו שרויים בו. לכבוד המאורע וכזרז להמשך גדילה הוצאתי אותם החוצה ( אני מת על המודולריות של צמח מחובר לסלע שניתן לשלוף בקלות.) העברתי אותם רענון קצר של גזימת עלים חלשים ופיצול לעוד כמה צמחי בת קטנים שהנחתי לאורך הגזעים במרכז. נראה אם התאורה שם לא חזקה מידי עבורם. אני מאמין שיהיה בסדר, ראיתי איפשהו שהם יכולים להתמודד עד 150 PAR וקשה לי להאמין שאני מגיע לזה בגובה שכזה.

כנראה אפטר מכל ה- hemianthus micranthemoides אני חושב שהוא אחלה צמח ואפשר לעשות איתו כמעט כל מה שרוצים אבל הוא גדל מהר מידי בשבילי והצטברו לי הרים של מונטה קרלו אז הגיע הזמן להחליף ולעבור לצמח דשא אמיתי. אשמח לעצות איך לקחת גוש כזה של דשא ולשתול אותו בצורה יעילה באקווריום פעיל.
שינוי תאורה בדרך – הזמנתי מעמד לתלייה של צ'יהירוס ו-2 תאורות נוספות A601 plus במקום ה-A שיפור של כשני שליש נוספים בעוצמה \ לומנס בעיקר כי אני רוצה להרחיק את הגופים מהמים ולא לאבד מעוצמת ההארה.
אחד הדברים שאני הכי מתרגש לקראתם זה לתלות כבר את התאורה ולקבל גישה קלה ונוחה לאקווריום. אני מאמין שזה יביא לשינוי עצום בנוחות של התחזוקה השוטפת.

כרגע, מעבר לזה שהמצב לא הכי מסודר ויפה, גם לא נוח להכניס יד לאקווריום וגם אני כל הזמן מפחד להפיל את התאורה לתוך המים. היא יושבת על חתיכת פרספקס מעאפנה ויכולה ליפול ממש בקלות.
בהמשך של הפתרונות המאולתרים ובהתאם לגלי החום שפקדו את ארצנו בחודש האחרון התקנתי מחדש את מאווררי המחשב ועיגנתי אותם עם מסקנטייפ לפרופיל דק והם מונחים על הרגליים של התאורת T5. אל חשש, הזמנתי כבר יחידה של 6 מאווררים מאליאקספרס שתתחבר לדופן האקווריום האחרוית בצורה רצינית יותר. אדווח על הביצועים כשיגיעו.
את תאורת ה-T5 אני חושב להחזיר לאקווריום קהילה. בשביל לתת גוון חם יותר לצ'יהירוס הקרים אני חושב להוסיף כמה לדים אדומים ואולי פשוט RGB ואשחק עם הצבעים עד אשר אמצא גוון מחמיא. גם כאן אשמח לשמוע מניסיונכם או רעיונותיכם על תוספת בסגנון סטריפ לד או ספוט? משהו רק במטרה לשנות את הקלווין הכללי של התאורה כי מבחינת עוצמה אני מאמין שאני מכוסה.
בחזית מול הפלנריה הייתה ירידה משמעותית אחרי כמה סיבובי ציד עם מזרק ומלכודת פלסטיק פשוטה. בנוסף, הורדתי את כמות ההאכלה בדגש על חלבון מן החי ועברתי לתזונה יותר צמחית (תרד, כרוב וחציל היה שוס! ) חוץ מזה הורדתי מינונים ואני מאכיל יום כן יום לא.

הטונינה בלם מתקשה מאוד ודעכה לה לאט מהרגע שקניתי אותה ועד עכשיו.

כנראה עקב חוסר בחומציות ורכות מים מספקת. אני עובד על זה כרגע ונראה שנבלמה מעט הדעיכה שלו. אני מחליף מים כמעט רק במי אוסמוזה ללא תוסף. עד עכשיו השתמשתי בshrim salt. ה-TDS נע בין 200-250 באינטרוולים שבין החלפות מים. בהמשך אנסה להוריד עוד לכיוון ה-150 בהדרגה ואולי אפילו 100.
שמתי לב שכשתיספתי shrimp salt והמים שהכנתי היו על בערך 200 TDS אז רק הדישון היה מקפיץ משמעותית את המומסים ולכן אני חושב לעבור לדישון של המים החדשים קודם לכן ורק אז להוסיף.
אשמח מאוד לשמוע על פתרונות יצירתיים של החלפת מים יעילה, בטוחה ואיטית.
הדבר הכי טוב שהגעתי אליו עד עכשיו הוא להציב סולם באמצע הסלון וכל מיני הגבהות ארעיות כדי להניח עליהם את המיכל מים ולהשתמש בחוק הכלים השלובים עם צינור אוויר.
חשבתי על שימוש במשאבה קטנה ופשוטה שתשאב מים מכלי על הקרקע כך שלא אצטרך לבנות מגדלים בסלון (האישה מאוד תשמח). אנסה בקרוב ואדווח. אם מישהו התנסה בהחלפה איטית עם משאבה שמצליחה להעלות מים לגובה של כמעט 160 זה יהיה נהדר.

דניס וונג : https://www.youtube.com/channel/UCaG...d9o_mHiMBrWhaQ

למה אני משתמש בסקימר: עוזר לשלוט ב-CO2 בצורה טובה יותר, שומר על פני המים נקיים מהצטברויות של פילמים כאלו ואחרים ומוסיף עוד סירקולציה מבורכת כדי למזער איזורים "מתים" ללא מספיק דישון או פד"ח. סרטון מאוד מומלץ שמדבר על היתרונות בשחלוף גזים גבוה יחד עם הזרמת פד"ח אינטנסיבית.
העלתי טיפה את קצב ההזרמה מ2 ל3 בועות לשניה עם in line diffuser מאוד יעיל כך שאני מגיע לדרופ צ'קר ירקו צהבהב מהר יותר במהלך היום.

המצב לא כל כך אידיאלי מבחינת נראות הצמחים, אני מנסה את שיטת הגיזום הזו:
שיטת גיזום :

נראה מאוד מבטיח. אעדכן על ההתקדמות.

אני שוקל להחליף את הרקע הכחול שמרגיש לי עכשיו קצת מצועצע לשחור או frosted דעות?

אני מרגיש שיש עוד הרבה דברים שלא כיסיתי אבל זה לוקח לי המון זמן אז אשמח לשאלות או הארות נוספות שיכוונו אותי להמשך.

תודה רבה
הגולשים 2 הודו לך DorMaimon על הודעתך:
עדיין לא נקרא Wednesday 10/06/2020, 00:05   #29
globali

טוב, אין ספק שהבחור רציני.

מהיכן אתה DorMaimon?

אוסמוזה, מעניין, אולי יום אחד אצטרך לשדרג לשם.

נוחות מירבית ומיטבית בטיפולים שוטפים;
נגעת בנקודה סופר חשובה, אבל אני לא
חושב שהפתרון הוא רימלס.

מחד, רימלס אכן משאיר חלל עליון נקי
אבל מאידך יש לסיפור שלו השלכות.

01.
רעשי אור קבועים בגלל התאורה התלויה.

02.
דגים עם נטיות אובדניות.

03.
שמעתי על ג׳אפוניקות שמגיעות למטבח.

04.
לטובת לוק נקי, יש לשמור על קו מים 0,
מי באמת מסוגל לכך מעשית.

קו מים עליון (ס״מ פחות) יוצר הפרעה לעין,
הס״מ העליון של הזכוכית אף פעם לא מבריק.
.
.
.
.
עדיין לא נקרא Wednesday 10/06/2020, 07:37   #30
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

מיכל מדהים מהקטלוגים

כל הכבוד על העבודה ותודה רבה על השיתוף המפורט והמדוקדק

קצת הדאגת אותי מתיאור מצב התאורה כיום.. מקווה שאתה נזהר..

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
אסף_, הודו לך על ההודעה:
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא