AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 03/02/2019, 10:12   #31
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

היי אסף!
אני מניח שאקים את המיכל תבואנה כבר השאלות לגבי נפח מדיה לפילטר, גודל הסאמפ וכו.

אני רוצה לייצר open space, עם הרבה מרחבי שחייה לדגים, דגי הקריסטל ידועים כדגי schooling אובססיבים, ודוווקא אני חושב שבגלל שהם שקופים האפקט שיווצר יהיה מדהים. מעין חתיכות זכוכית שעטות אחד אחרי השניה.
לגבי הקונספט העיצובי - ה'וויב' שאני רוצה ליצור הוא האפטר אפקט של מונסון בהודו, עצי סחף שבורים, שובכן, נסחפו, לייצר מעין סכר שישבור את זרימת האקווריום בבשליש השני של המיכל, לייצרת לגונה קטנה ורגועה. מצע חולי, דשא בפאטצים, ממש לא "שטיח" אלא לתחום באמצעות פלסטיק מקומות מסויימים במצע אליו דשא מהיר גדילה לא יוכל לחדור.
אני רוצה לשבור את הפרספקטיבה המוכרת של "build up", או של "centerpiece" שהכל המיכל סובב סביבו, ולנסות "לזרוק" את הדברים לתוך המיכל בצורה הכי מושלמת שיש.
לגבי סלעים, אני עדיין לא סגור במאת האחוזים איזה סוג סלעים ישנם בהודו, אבל ברור לי שארצה סלעים שאורכם גדול מספיק בכדי לבצבץ מעל קו המים וגם לשמש כשוברי זרימה.

אעדכן בסקיצות בהקדם (:
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט
ג'ורג'יו, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 00:48   #32
globali

הודו לך על 314 הודעות 367 פעמים
סוג אקווריום: U R B A N
וותק בתחום: 14 שנים

ציטוט:
אני מניח שאני נוטה לכיוון ההייטק ...
היי ג'ורג'יו,

כמה עצות מעשיות.

01.
אל תלך לשום הייטק.

02.
תריץ לאוטק שנה-שנתיים.

03.
אל תבנה אקווריום לבד.

04.
אל תבנה תאורת לדים לבד.

05.
אל תיישם סאמפ.

06.
תקנה פילטר חיצוני.

07.
לידיעתך, יש גוף חימום חיצוני.

08.
תגדיל את הגובה ל-50 ס?מ.

09.
אל תבנה ארונית לבד.

10.
אל תכניס אוסמוזה בשלב ראשון.
.
.
.
.
globali לא מחובר   הגב עם ציטוט
globali, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/02/2019, 01:02   #33
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

קשה לי להסכים עם העצות האלו.
הדרך להייטק לא עוברת בלאוטק.
אמנם אני מאמין שבסוף יבחר לאוטק בהתאם לרצון הביוטופ - אבל אם יש כנון להייטק, כדאי ורצוי להתחיל ישירות עם המערכת בתנאים המותאמים.
התסכול מלאוטק כ"שלב מדרגה" יכול פשוט לייאש.

לגבי בנייה עצמית - הכל תלוי בחובב ובשיעורי בית שהוא עושה.
ראיתי מערכות מדהימות שאנשים בנו מאפס כאקווריום ראשון שלהם. לא מבין מאין הפסילה.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
מעיין, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Friday 08/02/2019, 21:23   #34
ג'ורג'יו

ואז זה קורה... || יום 21.

היי כולם.
אז היום אני חוגג שלושה שבועות מהפוסט הראשון בעץ.
שלושה שבועות של מחקר, כשליש סמסטר באקדמיה.
וכמו באקדמיה נהוג לדבר על הקונספט, על הלך הרוח, על משב הדברים, על התיאוריה, ע"י חיזוק הדברים באמצעיים ויזואלים שנותנים צוהר למחשבה האבסטרקטית בשלושה שבועות הראשונים.

כפי שכתבתי בהומור בפוסט הראשון, אולי בעצם אני מנסה לגלות את עצמי במסע הזה, ואולי ע"י הכנסת חיים חיצוניים וחוצניים לחיי, אוכל להתחבר שוב לאותנטיות שבי, אוכל להבין את משמעות הזמן, בכך שאני משקיע מזמני עבור דבר זר, שונה שאינני מכיר.

אני מרגיש שעד כה נתתי את כולי כדי לממש את חזוני, שכן למדתי כל כך הרבה, יש לומר יותר מידי לעת עתה, בכדי להכנס לעניינים.
להבין באופן רוחבי את מרכיבי הדברים, לזהות את הבעיות הצפויות, להכין את עצמי פיזית ומנטלית עבור הצמתים בדרך שכן אני מסתכל על הדברים כמרתון ולא כמרוץ.

חלילה אני לא מתיימר להבין דבר מעבר לתיאוריה ראשונית אבל אני כל כך מאושר שאני שם.
אני כל כך מאושר שמצאתי תמה למיכל, שמצאתי טרמינולוגיה חדשה לחיי, שהביוטופ המיוחל הוא כבר הרבה מעבר עבורי כמיכל עם צמחים ודגים הודים - הוא פנטזיה.
הוא התגשמות פיזית של פנטזיה, וכמה אנשים יכולים להעיד על עצמם שהם מגשימים את הפנטזיות שלהם?

אני לא מרבה לדבר על עצמי, למרות שמה שאני עושה עד כה זה רק לדבר על עצמי - אבל אני רק אגיד שהחיים נדמים מסתוריים עבורי.
אני נוטה להסתכל על החיים, אנשים, קריירה וכסף באופן מאוד מקוריין, באופן ציני - שכן כל 24 שנות חיי חייתי בסביבה שהדרך מילוט שלי ממנה הייתה להפליג בדמיון לעולמות אחרים, דרך יצירה, כתיבה, שוטטות וחלומות גדולים מידי.

אז היום, עם תואר ביד שווה כנייר טואלט, הוצאות כספיות שיכולתי לקנות בית, אומנם בפריפריה אבל בית, אתה לא יכול שלא לעמוד מול הראי ולנסות להבין מה לא בסדר בך, מה אתה עושה שהוא לא טוב? אולי כדאי להפסיק להאשים את הסביבה? אולי האחריות היא שלך ובלעדית שלך? אולי כדי להפסיק להיות ציני ושלילי? כי שליליות וציניות אלו תכונות של עצלנים, ועצלנות זה ניוון, וניוון זה חוסר עשייה, ועשייה עבורי היא כל עולמי.

אז כן, אני מתנער מהתחושות האלו, והדרך שלי כרגע לניעור הדברים השליליים בחיי היא דרך בניית הביוטופ ההודי (:
אני יודע כמה שזה נשמע מטומטם, כמה שזה תלותי ולא מציאותי, אבל פאק איט, זה עושה לי טוב כרגע, והרבה זמן לא הרגשתי טוב עם מה שאני עושה.

אני מאמין שהסיבה שזה עושה לי טוב ומפרה אותי היא בגלל שאני לא "אחראי" על מה עתיד לקרות.
לשם שינוי אני לא עם המכחול ביד, אלא אני רק בוחר את הצבעים, ונותן למשהו, מישהו, מי-שהם, לצייר על הקאנבס.
ואני בטוח שאת הבחירות עשיתי באופן מושכל, אז מי אני שיתערב בדבר כה אורגני? ולמה שזה לא יהיה מושלם?

בנימה זו, אגיד כמה דברים יותר מעשיים.
אני לא אבנה את המיכל, אלא הזמין אותו לפי מידותיי - למה נשברתי?
כי אני מרגיש כל כך טוב עם עצמי שבא לי לעשות דברים אחרים. אני מרגיש שאני פנוי נפשית ליצור דברים אחרים. ובניית המיכל הקדוש יכולה לעבור לפיקודו של מישהו מקצועי ומסור.
כנ"ל לסטנד (:
אני אעצב אותו, אשרטט ואזמין אותו למידותיי, בעץ שאני מעוניין בו ולא סיבית ארורה. (או לבוד)
אני חושב שסטנד לאקווריום זה רהיט לכל דבר, וחורא לי לראות את אותם גושים מלבניים מכוסי פורמיקה, אבל בסדר.

שהדברים יתייצבו אשמח לעדכן לגבי פרטים יותר טכניים.

אני ממש רוצה להודות לכל מי שתמך, עזרה, הגיב, התעניין וקרא, זה ממש לא מובן מאליו ואני שמח כל כך שיש לי אצ אקווה.
עדיין לא נקרא Monday 11/02/2019, 16:56   #35
ג'ורג'יו

שוטטות || יום 24.

*מפאת הנטייה שלי לחפור, סימנתי את השאלות החשובות באדום.

אחרי הפוסט הקודם הרגשתי פרוקדטיבי למדי, והקדשתי את השבת לשרטוט יותר מעמיק של הסטנד, שכן אם אני מעביר את המטה הלאה לבעל מקצוע, אוכל יותר לשכלל את הסטנד ליצירת רהיט כלשהו ולא רק כבלוק הניצב בחלל ומקניט אותך.

החשיבה הייתה לייצר סטנד יעודי למיכל, אך לא מחייב - לשם כך היה לי חשוב לשמור על מבנה פתוח ככול האפשר, מעין "Butcher's table", בעל מדפים פתוחים בצידו השמאלי, וארונית ייעודית לחומרת המיכל.

מבט 45 מעלות - הרינדור לא לחולי אפילפסיה.

מבט על - לButcher's table 'אורגינל' לרוב הקורות הן 25X25, אך זה מסאיבי מידי עבורי והסתפקתי ב-10X10, שכן זאת רק מחווה ואינני מתכוון לקצוץ שום צלעות בזמן הקרוב.
בקו ההפרדה, שבין שמאל לימין ישנם שלבים ברוחב של 5 ס'מ, בעלי מרווח של 0.5 ס'מ, שכן תיארתי לעצמי שהפילטר או מה שלא יהיה ישמח לפתחי אוויר כלשהם.

דאגתי להשאיר שני קידוחים מאחור, ברדיוס של 7 ס'מ לצרכי צנרת, חשמל, וכו'.
גם מאחורה ישנם שלבים עם מרווחים.

ע''פ השרטוט, המדפים והפלטה העליונה הינם בעובי של 2 ס'מ, בדיעבד אני מרגיש שזה אנימי מידי לעובי הקורות, שכן 5 ס''מ יותר אידיאל.

אתמול יצאתי למספר מקומות, והתחנה הראשונה הייתה אצל הנגר.
שתינו קפה, דיברנו על פוליטיקה, אני לא מבין דבר בפוליטיקה, והבהרתי לו את הדרישות שלי לסטנד, והתעקשתי איתו שאני מעוניין בעץ אורן לא מוקצע, מחוספס וגס.
כמובן שהוא הסתכל עלי במבט שיפוטי, כיאלו אני חסר צלם אנוש, ושוב היקום מזכיר לי כמה הבחירות של תמוהות ומעוררת אנטיגוניזם לסביבה.
אני יכול להבין אותו אבל, הוא נגר אחרי הכל - ועץ לא מוקצע הרי היא חליפה מקומטת.

טענתי בפניו שעץ לא מוקצע בעל מראה של 'אתר בניין שיק' הינו הדבר הבא בעולם הנגרות. זה לא כל כך הצחיק אותו, וזרמתי עם החשיבה המוקצעת, והסטנד הוזמן.

פשרות.

התחנה הבא שלי הייתה לבן אדם ששוחחתי איתו טלפונית לפני כשבוע, וקבענו לשבת לדון בסוגיית בניית מיכל הנהר ההודי.

בחור מקסים, נראה בעל יושרה והגינות, בעל מעוף ורצון לעזור ולטוס למאדים יחד איתך.
לאחר ששתינו קפה, עישנו סיגריה ודיברנו על פוליטיקה שוב (מה נסגר?! זה בגלל הבחירות לליכוד?? את מי זה אשכרה מעניין???), דנו על הגחמה האוריינטלית.

להלן שרטוט המיכל.

הוא הפציר בפניי לרדת מהרעיון, בטענה שכאקווריום ראשון זאת קפיצה יותר מידי גדולה.
הוא טען שהתחזוקה תיהיה מאוד קשה, שהחומרה (משאבות, פילטר) תישחק מאוד מהר שכן ישנו שימוש ממושך, ואין ביכולתי לשלוט בקצב השאיבה של הפילטר ועלולה להיווצר בעיה של "שאיבה ריקה" בגלל זרימת המים - ובכדי באמת לייצר את הדבר, ולא במישור חובבני שנראה ומתפקד באופן לקוי יש לרכוש משאבות יעודיות, פילטר יעודי, ובניית מיכל הרבה יותר מתקדם ממה שתכננתי.

בנוסף הוא ציין עובדה חשובה, שהאוכלוסייה שבחרתי אומנם חיה בזרמים, אך בשביל לא להתיש אותם, או בסופו של דבר להרוג אותם, יש להצטייד בווסת ממוחשב, ולתכנת את זרימה המים ע''פ עוצמה ושעה.
יתרה מכך, והוא צודק, המיכל יראה מאוד ריק ומשעמם, מה שיווצר בפועל זה שהדגים או יתחבאו מרבית הזמן מהזרם, או יחפשו נקודת תורפה לזרם ולא יתפרסו לשאר המיכל.

חקרתי לעומק את הנושא, והוא צודק.
רוב גדול של ביוטופים בעלי זרימה מכילים ב-80% אך ורק שוכני קרקעית שלא רק "חיים" בזרם אלא משגשגים בו.
יתר מזאת, דגים שאינם שוכני קרקעית שחיים בביוטופים בעלי זרימה, לרוב מוצגים כ"מייצג", ונראים מאוד מפוחדים, וזה פשוט באסה להם.

כמובן שיש יוצאים מן הכלל, אבל כאמור המיכל שאני מתכנן במידות שלי, קטן מידי ויש צורך ביותר גובה ויותר אורך ליצירת שבירה יותר אינטנסיבית של הזרם - וזה פשוט גדול עלי, תרתי משמע.
כמובן שהדבר אפשרי במידה מסויימת, אבל אני באמת מאמין שזה יראה משעמם, אינטנסיבי, מגושם, ולא מספק כמיכל ראשון בתחביב.

בכוונה ציינתי שהוא בן אדם ישר, כי הוא ציין בפניי את העובדות האלו, ואין ברשותו את המרכיבים הנחוצים, ככה שהוא לא ניסה למכור לי דבר.

הוא הבין שאני מאוד רוצה לבנות ביוטופ, שכן יצירת חיים בעלי מרכיבים מותאמים מעניינים אותי, ומאתגרים אותי, אך אני כן מחפש מורכבות, כי ביוטופ לדג זהב נשמע עלוב לצורך הקצנה.

תוך כדי שיחה על הודו, דיברתי איתו שהדג שהכי מוצא חן בעיניי הינו דג הקריסטל, שמסתבר בדיעבד שהוא דג למליחים, והוא אומנם חי עם שאר האוכלוסייה באותו אזור גיאוגרפי, אך בזרמים אחרים, בשפכים לאוקיינוס, ספציפית בזרמים הרבה (דגש על הרבה) יותר חלשים משאר האוכלוסייה.

אני חושב שהמעטתי בסדר גודל הדברים, שכן הנהר ההודי גדול מידי לחיי כרגע (120X50X50), וכן הרדיפה לכמות, לגודל, ולנשגבות הסמ''ק אינה רעיון טוב, ולפעמים עם ביצועים טובים, הגודל לא קובע.
הרי יש מיכלי נאנו מפעימים שמיכלי ענק מתגמדים לידם, ואני מאמין שאם אחדד את הקונספט יותר, ואשתדל לראות את התוצאה לטווח הרחוק - התוצאה תיהיה הרבה יותר אותנטית, ייחודית, מקורית ומשכילה.
אחרי חצי דקה של שתיקה, "למה שלא תקים ביוטופ למליחים?".

בום.
מתוך עשרות השעות שביליתי באינדקס של אקווה, תמיד קרצו לי לחיוב הדגים המליחים, אולי בגלל הצורך היותר מורכב שלהם, אולי בגלל שזה יוצא דופן, או אולי סתם כי הם מצאו חן בעיניי.
אני ממשיך להזכיר לעצמי שחלק מכל הפרויקט הזה הוא כיצד אני משלב את המיכל בחיי, ולא איך המיכל משתלט על חיי ואיך אני לא אסחף בנהר (הבנתם את הקישור?), ולא אהיה חולה בשיכרון מעמקים, או בסינדרום המיכלים.

כמובן שהתמה היא עדיין הודית. סאב קוץ' מילגה.

לעת עתה שירטטתי את המיכל ה"חדש", ואני פשוט אשים אותו פה לנשום.

אוכלוסיה שיושבת לי בראש כרגע -
דג קריסטל
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1498
כרומיד תפוז
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1549
גובי קרנפי
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2465

אשמח לדעת מה אתם חושבים על המעבר, האם אתם מכואזבים, או גאים בי (אחרי הכל כולנו ילדים), האם כדאי לוותר? אולי לנסות לחשוב על נוסחה אחרת ופחות מורכבת?
- אשמח לדעת גם מה הוא מצב הצמחייה במליחים, שכן כבר אעשה את השיעורי בית לגבי התאמה לביוטופ, אך באינדקסים לא מופיע האם ישנה התאמה למליחים, ופוסטים ישנים מגוגל לרוב אינם מעודכנים, או שנמחקו.
- בעקבות המעבר למיכל יותר קטן, האם יישום הייטק קל יותר? זאת אומרת - לצורך הצמחייה, האם יש הבדל משמעותי בתפעול\תחזוקה של הייטק בין מיכל של 300 ליטר, או 180 ליטר? או שעדיין אני אצטרך ריטלין רק בשביל לחשוב על זה?
-האם יש דבר כזה הייטק-מליחים בכלל?

התחנה הבא הייתה אחת החנויות היותר מומלצות בפורום, וזאת הייתה הפעם הראשונה שזכיתי לראות את אותם דגים במציאות.
ואני חייב לציין שהייתי מאוד מאוכזב.
לא שבעל החנות לא היה מסביר פנים, או שהחנות לא הייתה מוקפדת, להפך, אלא כי הדגים האלו פשוט נראים גדולים מידי.

אם כבר עסקינן בגודל, גודל יכול לתעתע, וגם סרגל. (ההתבדחות האחרונה שלי לגבי גודל של משהו בעץ הזה)
מה זה 15 ס'מ? זה לא משתמע כמשהו אימתני, ובכן, שראיתי את הפונטיוס דניסוני הוא היה נראה לי גדול מידי, כלהקה לפחות של שישה פריטים במתכונת הנהר.

המצב היה יותר קיצוני עבור הפונטיוס פילמנטוזה, שהיה נראה מספיק גדול בכדי להימכר לפי משקל במחלקת דגים.

כמובן שישנם את אותם הדגים בגדלים קטנים יותר (צעירים יותר? מה אומרים?), אך אני חושב שזה חסר אחריות לא לקחת בחשבון את גודלו הסופי של הדג.
התמונות לא ממחישות את הגודל במציאות, או שאולי אני נסחף, אבל הם היו נראים לי עצומים.
מנקודת הנחה שאכן הנהר ההודי היה קורה, הייתי מרגיש לא בנוח לשכן יותר מחמישה פריטים בכל תכולתו של המיכל.

-לגבי המליחים, לא היה לו במלאי שום דג שרשמתי למעלה, כך שלא יכולתי להתרשם מהם.
הדבר מוביל אותי לשאלה הבא, איך בדיוק מחשבים את מספר הדגים לאכלוס? ישנו מחשבון אך רבים כותבים שזה אך ורק עבור משריצי חיים, וחלק מהאנשים אומרים שזאת מתודה לא רלוונטית יותר.
היה לו גם מיכל עם צמחייה, אך הצמחים היו נראים במצב לא מרהיב.
איפה ניתן להתרשם מצמחי מים? והאם קיים בארץ צמחי מים "aqua culture"? הכוונה לצמחים מחוטאים בתוך קופסאות פלסטיק קוקטיות.

אמשיך לחקור את נושא המליחים, אשמח לטיפים, נקודות התייחסות, high fives, או סתם קישורים מעניינים הקשורים לדבר.
וזהו להיום.
עדיין לא נקרא Monday 11/02/2019, 17:56   #36
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

גודל אכן יכול לתעתע ואתה צודק במאת האחוזים כאשר אתה מתחשב בגודל סופי של הדג ולא לפי דגים צעירים.
עם זאת, באוכלוסיית המים המליחים אכן יותר קשה לראות את הדגים הקטנים בחנויות לעומת הסקטפגוס והמונו שהם נפוצים יותר (וגדולים יותר).
כל עוד קיימת האופציה, לא הייתי נסגר על המידות הנ"ל אשר יגבילו יותר מבחינת דגים ובמקביל כן לשקול לגדל את הגדולים יותר בקבוצה זו.

מספר מאמרים להעשרה:
חלק ראשון
חלק שני
חלק שלישי
חלק רביעי - צמחים
ציטוט:
איפה ניתן להתרשם מצמחי מים?
יש חנויות שונות המתעסקות עם צמחייה, אפשר להיעזר בפורומי הסוחרים.
מעבר לכך, ישנם מגדלים שמוסרים או מוכרים גם הם צמחים שונים.
חשוב להבין כי ככל הנראה לא משנה מה מקור הצמח הוא יגיע מתנאי מים מתוקים (חלקם אפילו מגידול הידרופוני) ויש לבצע הסתגלות הדרגתית למים מליחים כתלות בצמח ומצבו.
ציטוט:
והאם קיים בארץ צמחי מים "aqua culture"? הכוונה לצמחים מחוטאים בתוך קופסאות פלסטיק קוקטיות.
טרם נתקלתי בשירות כזה בארץ.
ציטוט:
האם יש הבדל משמעותי בתפעול\תחזוקה של הייטק בין מיכל של 300 ליטר, או 180 ליטר?
בוודאי.
תצטרך כמעט משאבים כפולים בכל היבט.
ציטוט:
-האם יש דבר כזה הייטק-מליחים בכלל?
לא מכיר חיה כזו.
גם עם אחוזי שתילה גבוהים לא בטוח שהייתי משלב פד"ח במיכל כזה - צריך לראות מה השינויים שיחולו בערכי המים.

סתם לשעשוע,
ציטוט:
כי ביוטופ לדג זהב נשמע עלוב לצורך הקצנה.
אהבתי את הבחירה של דג זהב לדוגמה המוקצנת, אלא שאם תתעמק בכך תראה כי למעשה לא תצליח לייצר ביוטופ כזה

עדיין לא נקרא Monday 11/02/2019, 18:41   #37
ג'ורג'יו

היי מעיין ותודה לך!

קראתי עוד אתמול את המאמרים של מים מליחים, כותב המאמר שכח את חלק ד' (:

לגבי הקישור הרביעי - ת ו ד ה!

ציטוט:
כן לשקול לגדל את הגדולים יותר בקבוצה זו.
מהבנתי, לא בטוח אם קראתי את זה באקווה או באנגלית איפשהו, דגי סקאט נוברי אדמה, ואנרכיסטים לצמחים, אז פחות.
ובאופן כללי אני פחות מתחבר לדגים בגדלים כאלה, שכן מצריכים הרבה יותר מרחב שחייה, קרי, גודל מיכל.

באוכלוסיה שציינתי, אני נקבתי במשהו יוצא דופן? נראה כי אלו דגים קיימים בשוק הישראלי, בחנויות מתמחות בכל אופן.
דג קריסטל
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1498
כרומיד תפוז
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1549
גובי קרנפי
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2465

ציטוט:
חשוב להבין כי ככל הנראה לא משנה מה מקור הצמח הוא יגיע מתנאי מים מתוקים (חלקם אפילו מגידול הידרופוני) ויש לבצע הסתגלות הדרגתית למים מליחים כתלות בצמח ומצבו.
מקראתי, שיש להקים את המיכל יחד עם הצמחייה, לבצע סייקל, להוסיף את האוכלוסייה ורק אז לבצע הסתגלות הדרגתית של עשרה ימים - אני בכיוון? (במאמרים של אלמי אין התייחסות לדבר).

- האם יש דרך להצליב בין מליחות (gravity) לבין סוג צמח? שכן בחיפוש גוגל עולות עוד תוצאות, אבל הייתי רוצה לבחון אותם ספציפית.
- יש קשר לפרמטרים "פשוטים" לבין מליחות? זאת אומרת האם מליחות משפיעה על PH וכו'?

ציטוט:
תתעמק בכך תראה כי למעשה לא תצליח לייצר ביוטופ כזה
היבט מאוד מעניין בביוטופים, בעיקר בתחרויות בעולם, זה שיש שימוש בזנים פולשים, וזה "חוקי" להכנס מין פולש לתוך ביוטופ, יש גם היבט של אקולוגיה, hardscape מ"זבל".

אז ביוטופ של הירקון עם דג זהב, בדל סיגריה ובקבוק קולה?
עדיין לא נקרא Monday 11/02/2019, 21:52   #38
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
קראתי עוד אתמול את המאמרים של מים מליחים, כותב המאמר שכח את חלק ד' (:

לגבי הקישור הרביעי - ת ו ד ה!
הקישור הרביעי זה החלק הרביעי
המאמרים אמנם נכתבו די מזמן, אבל לא השתנה הרבה בנושא. בכל הנוגע לצמחים, מאד תלוי לאיזו מליחות צריך להתאים.
ציטוט:
באוכלוסיה שציינתי, אני נקבתי במשהו יוצא דופן? נראה כי אלו דגים קיימים בשוק הישראלי, בחנויות מתמחות בכל אופן.
אני לא מכיר חנויות שמתמחות במים מליחים.
את הכרומיד והגובי אפשר לראות מדי פעם בחנויות (לפעמים גם ללא ידיעת המוכר לגבי תנאי המים הדרושים), אבל בשביל לתכנן נכון - שווה להתייעץ עם חנות אשר מבצעת יבוא בעצמה ולברר לגבי הזמנה.
את הקריסטל היה ניתן לראות הרבה יותר בעבר בשל מכירה של דגים שעברו הזרקת צבע, כשלעצמו הדג לא מעניין במיוחד ומבין למה לא נפוץ יותר.
בנוסף הייתי מוסיף גם מולים לאוכלוסייה.
ציטוט:
שיש להקים את המיכל יחד עם הצמחייה, לבצע סייקל, להוסיף את האוכלוסייה ורק אז לבצע הסתגלות הדרגתית של עשרה ימים - אני בכיוון?
זה תלוי במספר גורמים,
ראשית איזו מליחות נבחרה לאקווריום, אילו צמחים ומאיזה מקור מים מגיעים הדגים.
מה שאני הייתי מבצע זו המלחמה הדרגתית עם צמחים בלבד ולאחר מכן אכלוס הדגים דרך קרנטינה ארוכה להסתגלות.
ציטוט:
האם יש דרך להצליב בין מליחות (gravity) לבין סוג צמח?
שאלה טובה, לא מכיר אינדקס ספציפי שמציין גם נתון SG או מליחות.
יש סה"כ מגוון מאד מצומצם בין אם מבוסס על הטבע ובין אם לפי ניסיון.
סביבת מים מליחים אינה רוויה בצמחים מלכתחילה, כן ניתן לראות לעתים התפתחות של אצות שונות.
ציטוט:
יש קשר לפרמטרים "פשוטים" לבין מליחות? זאת אומרת האם מליחות משפיעה על PH וכו'?
כן ולא, תלוי מה הרכב המלח.
בדר"כ באקווריום עם מליחות גבוהה, גם הבאפר וגם ה-PH גבוהים יותר בהתאמה.
ציטוט:
זה שיש שימוש בזנים פולשים, וזה "חוקי" להכנס מין פולש לתוך ביוטופ
זה נכון, אלא שדג זהב אינו מין פולש, אלא מין מבוית לחלוטין.

עדיין לא נקרא Monday 11/02/2019, 23:31   #39
ג'ורג'יו

ציטוט:
כשלעצמו הדג לא מעניין במיוחד ומבין למה לא נפוץ יותר
נראה כי אני הבן אדם היחיד שאוהב את הדג הזה.

וואו, לדעתי לפחות. (אפרופו שימוש ב"זבל", הבקבוק זכוכית).

ציטוט:
ראשית איזו מליחות נבחרה לאקווריום, אילו צמחים ומאיזה מקור מים מגיעים הדגים
.
, נקודה חשובה, תודה על ההארה.

ציטוט:
כן ולא, תלוי מה הרכב המלח.
בדר"כ באקווריום עם מליחות גבוהה, גם הבאפר וגם ה-PH גבוהים יותר בהתאמה.
אנסה לפרק את התשובה שלי לתשובה שלך לשאלה (הנה התחיל הטירוף של לקראת הלילה), ואשמח אם נוכל לחקור את זה לעומק, כי זה נראה לי סה''כ הגיוני, יש מצב שעלינו על משהו, או שלא, גם בסדר.

מה זה PH גבוה? 8?
מי ים הם בעלי 8 PH, שכמובן מכילים מלח.
הדבר עלה לי כי אני מסתכל בשורת הנתונים טכניים, שכן כל הצמחים שצוינו ע''י אלמיניסטר (מהקישור https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=63750), וישנה חזרה מסויימת על ה-PH, שהוא גבוה (7.8-9), וכנ''ל גם לאותם דגים, כולם נמצאים באותו הטווח חומציות גבוה.

בעודי כותב את ההודעה הזו, אינדקסתי צמחי הייטק, מתוך נקודת הנחה שצמחי הייטק זקוקים ל-PH נמוך (אני לא באמת יודע, סתם כי מצלצל הגיונית שהצמחים ה"מפונקים" לא יעדיפו חומציות גבוהה..) וההשערה היא חצי נכונה, סימן שאלה.
נראה כי אכן אותם צמחים לא עולים מעל 7.8 לכל היותר.
אגב, שאני מתכוון להייטק, אין לי באמת מושג האם אותו צמח נמצא בקטגוריית ההייטק, הנחת היסוד שלי היא שצמחים תחת דרגת קושי גבוהה, הם "הייטק", והיוצא מין הכלל הזה - https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2068 נמצא בפלורידה, מדינת הביצות והמנגרוב, שכן מליחים, שכן ה-PH גבוה עבור הצמח הזה. (לא שהוא מעניין אותי בשום צורה)

אז מהתיאוריה הפארטצ'ית שלי, צמחים "שיסבלו" מים מליחים הם יותר עמידים וחזקים, דהיינו בעלי יכולת להכיל PH גבוה, שכן זאת אינדיקציה שתיאורתית אפשר לעבוד על פיה?
מה אומר?
טיגנתי לעצמי את המוח עכשיו.

ציטוט:
דג זהב אינו מין פולש, אלא מין מבוית לחלוטין.
גם מבוית, וגם פולש, ללא תקנה (:
עדיין לא נקרא Tuesday 12/02/2019, 00:00   #40
giladba

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

היי,

אני כרגע מחזיק אקווריום עם שני סוגי התמחות ביחד - דיסקוסים וצימחייה (לואוטק משודרג) - דבר שלא הייתי מציע כאקווריום ראשון.
התוצאה יפה מאוד בעיניי אבל דורשת תחזוקה רבה (החלפות מים מרובות, דישון, גיזום, בדיקת פרמטרים של המים וכו).
לדעתי, אחד הדברים החשובים באקווריום זו השתלבות כל המרכיבים (למשל דיסקוסים וצימחייה) וכן התנועה באקווריום ובגלל זה יש לי גם הרבה דגי להקה - רזבורה חצוייה, סרפה וטטרה פינגוויון.
בקיצור, אני ממליץ לך ללכת על סידור יפה של האקווריום עם אבנים ועצים, 100-150 דגי להקה (בהנחה שיהיה לך אקווריום של 300 ליטר) ו 6 דנטומים (אלבינו או רגילים) שגם אותם יש לי.

גלעד

נערך לאחרונה על ידי giladba, Tuesday 12/02/2019 בשעה 00:06.
giladba לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/02/2019, 23:21   #41
ג'ורג'יו

כהרגל חדש, אסמן שאלות באדום, ומידע רלוונטי בכחול.

חודש ימים עבר מאז ההודעה הראשונה שלי בקהילת אקווה.
חודש ימים של העשרת ידע, תשוקה חדשה, נקודת מבט שונה על דברים הכה מוכרים לי, פרפרים בבטן.
30 ימים של מחקר על יסודות התחביב, על בתי גידול, על חיים במתווה המים, והקשר שלו אליי, כבן אדם.
אני מאמין שכל אחד צריך לקחת את התחביב שלו, ולייחד אותו אליו, שכן רק ככה ניתן לגדול, לצמוח, להתעניין עוד ועוד ובלי להרגיש שזו מטלה, עבודה או שיעבוד שלא פוסק.
אז, אחרי 30 ימים התוודותי כמה התחום הזה מרתק, מהפנט, רחב ידיים, עם כל כך הרבה אפשרויות, ואני חייב את זה לכם אנשים יקרים ואנונימיים.
בזכותכם, בזכות הידע שלכם, הצלחתי לנווט את עצמי, למצוא את הצפון, ואז לאבד אותו, ושוב למצוא אותו, ולרוץ דרומה - אז תודה רבה לכם מקרב ליבי המבולבל.

ונתחיל....
בצורת, מלח, ומבט תמים || יום 31.

ההתלבטות שלי היטבה עמי, ולאחר מחקר, השוואות, לבטים, התחבטויות, שאלות, התייעצויות וצלילה לתוך עצמי, ומה אני רוצה, ההחלטה היא לוותר על הנהר לעת עתה, ולהקים מיכל מליחים.

זאת לא התפשרות, כלל לא, אלא חידוד נקודת המבט, וחיבור פנימי יותר עמוק לתחביב.
הנהר פרס בפני מאגרי מידע עצומים - של בעלי חיים, סוגי בתי גידול, של התאמה ביולוגית של ב''ח לצמחים, להבנה עמוקה יותר של כימיה של מים, של דרישות ושל יכולות.
פנטה ריי אמרתי? כן בהחלט כך. הנהר אכן פתח בפני צוהר למחשבה ארטיסטית, לביטוי עצמי ולרצון להמשיך לחקור צורות חיים ימיות, על כלל צורותיהם.

המחשבה על מליחים הגיעה יחד עם דג קטן, שקוף, שברירי ותמים. דג הקריסטל.

דג מדהים בעיניי, שחומק מעיניהם של מגדלים רבים, אולי בשל היותו שקוף.
גיליתי את הדג הזה בעקבות ההתעסקות האובססיבית שלי בנהר - כחלק ממנו, גיליתי את הדג הזה, שחי במקווי מים מתוקים, שנשפכים למי האוקיינוס ההודי.

יש דיון רב סביב הדג הקטן והשברירי הזה, האם הוא חי במים מליחים? או שלא? מגדלים ובעלי חנויות יגידו שלא, ואחדים יגידו שהוא למליחים בלבד, חלק סבורים שבמליחות נמוכה, אחרים בינונית.

אני סובר שכן, אומנם עולם המליחים הוא דינמי, ותמיד משתנה, וממדדי המים תמיד בתנודה, אבל ללא ספק מדובר בדג שחי במליחות, כלשהי!

למי שיצא להציץ בעץ האכזבה יודע שלבסוף השגתי להקה קטנה, ממשולח טרי מהודו.
לא ארחיב יותר, רק אגיד שמצבם מעולה!

אז כאמור, מיכל מליחים.
המחשבה שלי היא לייצר נישה אקולוגית, זניחה, ארורה, ולא אטרקטיבית.
מקווה מים שכוח אל, מר, קשה שלא מניב פירות.
מקום מאובק, המדגיש את השבריריות של החיים, ואת העצבות, אך בו זמנית גם מקדש את החיים, ומשגיב אותם.
כחלק מגישת הביוטופ, ניסיתי כמה שיותר להיצמד אל נישה ספציפית, והנהרות שעקבתי אחריהם היו נהר הגאנגאוואלי (Gangavalli River), נהר הבורחי גאנדק (Burhi Gandak River) ועוד מקווי מים מליחים מהודו וסרי לנקה.

האוכלסייה המתוכננת היא -

עשרה דגי קריסטל.

זוג כרומיד כתום, טבעי, ולא צהוב\כתום כפי שבדרך כלל נמכר.

*אשמח אם למישהו יש אינפורמציה נוספת על אכלוס שלהם, מהבנתי זהו דג מונוגמי, והתנהגות של זכר ונקבה חמודה ושובת לב, ומנגד, ככל הציקלידים עלולים להיות אגרסיביים בעת הזדווגות, ואני לא מעוניין בהשרצה אני חייב לציין.
האם ניתן לשכן זוג זכרים? מנבכי האינטרנט, הנקבה היא הדומיננטית

וגובי קרנפי, טרם הבנתי כמה רצוי לאכלס, אשמח לתשובה.

*האינטרנט חלוק מאוד בדעה לגבי מליחות, חלק מסווגים את הדגים הנ''ל כדגים למליחות נמוכה 1.001-1.005 sg, ואחרים למליחות בינונית של 1.005-1.010 sg.
אשמח אם למישהו יש אינפורמציה, דעה או פרקטיקה בנושא.

עניין המליחות מהווה בעייה בבחירת הצמחים האסייתים; האינדו-סינים, אני כן מתכנן לשמור על טהרת ה-Java fern וה-Java Moss, אולי מנגרוב, למרות שאני כמעט בטוח שאצטער על זה.
אני עדיין עורך מחקר לגבי רמת המליחות שצמחים אחרים יכולים לשאת, כמובן שיש את הקרינום, אך לדעתי הוא לא ישתלב יפה במיכל.

*ישנו עשב מעניין בשם רופיית הים, מישהו שמע על דבר הצמח הזה בתחביב?

ועתה למיכל,
המיכל כשל עצמו עבר תהפוכות גם הוא, והוא הוזמן למידות של 60 אורך, 60 רוחב, 65 גובה.

הפילטר שהומלץ הוא Atman EF1, ואחד נוסף של Fluval, ששכחתי את שמו.
אגיד שניהם כ-1200\1100 ליטר לשעה.

*אשמח לשמוע את דעתכם על הפילטר הנ''ל, או הצעה אחרת.

המצע-
בחירת המצע נעשתה בכובד ראש, אחרי חשיבה עמוקה על טקסטורה, צבע, אסתטיקה והתאמה לביוטופ.

אני נשען לכיוון אדמת חמרה, אשמח אם למישהו יש ידע לגבי מצע בוצי, היתרונות וחסרונות, ומה לא אוכל לשתול בו.
בנוסף - האם מישהו שמע על בוץ מנגרובים? הבנתי שזה דשן מעולה לטווח ארוך של המיכל.

יש עוד הרבה דברים שאוכל לדבר עליהם, אבל אני חושב שלעת עתה זה מספיק, שכן השאלות שלי יבנו באמצעות הפידבק ותשובותיכם המבורכות.

זהו להיום.

נערך לאחרונה על ידי ג'ורג'יו, Saturday 23/02/2019 בשעה 22:46.
עדיין לא נקרא Saturday 16/03/2019, 18:53   #42
ג'ורג'יו

אסמן שאלות באדום, ומידע רלוונטי בכחול.

לימון, סכין ומשחק מקדים || יום 56.

היי עולם, מה נשמע?
הרבה זמן מהפרסום האחרון, ונראה לי בעצמי כי נעלמתי, וצר לי שלא יצא לי לעדכן יותר מידי, אולי איבדתי את הסמנטליות לעדכונים ולחדשות, אך אולי בעצם זה דבר טוב כשלעצמו.
ברצינות, קיבלתי על עצמי כמה וכמה פרויקטים לעבוד עליהם, כך שזוהי הסיבה האמתית להעלמותי למען האמת.

אז מה חדש?
המיכל ברשותי, המעמד, מצע מדושן פוטנציאלי, דגים בקרנטינה בעונש (שנראה שמצבם משתפר, תודה מעיין! ), יותר מידי שורשי עץ, ורצון עז לראות מה מחכה לנו!

אז, המיכל ברשותי וניצב מולי כמה ימים ריק מתוכן ותכנון, והגיע הזמן לגשת למלאכה ולדון לגבי פילטר, תאורה וגוף חימום.

פילטר
המיכל כאמור הוא 60 אורך, 60 רוחב, 60 גובה, עובי חומר 10 מ'מ.

נפח ברוטו - 216 ליטר.
נפח נטו משוער שעתיד להיות - 180-160 ליטר.

מה הציפיה שלי מהפילטר?

קיבולת מדיה ביולוגית גבוהה בעיקר, נגישות לתפעול, משאבה שקטה, ושיהיה טוב מעל המצופה לעתיד לבוא.
מה זאת אומרת? בגלל ההתעסקות שלי עם מליחות, עם צידקלידים (כרומידים, לצורך הדיוק), ועם ריקבון שעתיד לחגוג (עלים, צמחים מתים בשל מליחות וניסויים שכאלו) ארצה לרכוש פילטר שיעמוד במטלה שכזו.
בהתחלה חשבתי אכן על אטמן ef-1, מהר מאוד ירד לי, ואני חושב על Fluval 306.

אשמח לדעות, עצות, הצעות ומילות עידוד.

תאורה

*למען הכיס, אני אכן אלך על תאורה T5.

אוקיי, הגענו לגולת החפירה, עין הסערה, הציפורן המדממת ולגזבר של התחביב.

מה אני מתכוון לגדל?
מוסים וטחבים עמידים ביותר (java fern על צורותיו, פלייה לצורך המבחן, וjava moss ועוד סוגי מוסים שדורשים תנאים דומים), בעתיד ארצה לשלב עם צמחי שורש שכרגע לא נדמה כי קיימים בארצנו.

אבל, ישנם שני סייגים:
1) מליחות
2) ו-DSM, גידול התחלתי בשיטה יבשה.
נראה לי אחלה של דרך להתחיל איתה את התחביב בפועל, ושנית, רוב הדקורדציה הינה שורשי עץ שהם מהות המיכל ("ביצה שכוחה, עלובה ומקסימה" זוכרים את התיאור?) ונראה כי הדרך הטובה ביותר ליצור את המראה ה"רקוב-עלוב-מקסים" הוא בשיטה היבשה.

כעת אחזור לסייג (1) -
למה מליחות בעצם היא "באסה" לצמחים?
ישנו הורמון בשורשי\ריזום הצמח שהמלח "עוטה" אותו, ומעכב את התפתחותו.

(ארחיב בעתיד)
אז מה עושים בדרך כלל? מיישמים תנאי "הייטק", גם לצמחי לאוטק שכאלו.
אני עדיין לא מעוניין לשלב פד''ח, אך אני כן חושב שתאורה חזקה דיו תתן את המענה לבנתיים.

ובכל זאת, מה אני רוצה?
אני מעוניין בתאורה חזקה דיו בכדי לגדל את הסטרטרים בשיטה יבשה, ושתיהיה חזקה דיו בכדי ל"החזיק" את הצמחים במליחות נמוכה-בינונית (sg 1.004-1.008).
זאת אומרת שאני מעוניין בתאורה שתיהיה חזקה מלכתחילה, גם עבור צמחים בעלי דרישות תאורה נמוכות.

עד כה מועמד פוטנציאלי היה Dual Pro של Odyssea, יחד עם עוד שני נורות. (סה''כ 4 נורות)
אשמח לעצות בגזרת החישובים (לומנס, PAR, קלווין, וכו' וכו'), עצות והצעות.

*נקודה חשובה,
אסתטיקה היא דבר שמאוד חשובה לי, המיכל הוא רימלס, בעל רצון עז לגדל צמחים מחוץ לקו המים, רוב התאורה הקיימת בשוק הינה מגושמת כבדה ומכוערת, או לחילופין יקרה.
הייתי מאוד רוצה ליישם תאורה תלויה, או לחילופין קדוחה לקיר המקביל, יצא לי להכנס לאתרי גידול הידרופוני למינו (וויד, בתכלס), וחשבתי על דרך כזו כאלטרנטיבה.

מישהו ניסה לגדל צמחי מים עם תאורה לגידול של וויד? נראה לי אחלה של פתרון כספי\אסתטי, ובמיוחד נגיש למדי בארצנו.

גוף חימום

קצר ולעניין,
אני מעוניין גוף חימום חיצוני שיהיה מדוייק, ולא מכוון על 32 ובפועל מחמם עד 26.
אשמח לדעה, הצעה ועצה בעניין.

זהו לבנתיים, אשמח לעזרתכם אנשים יקרים!

(יש עוד רבות על מה לדון, מצע\שיטה יבשה בפועל וכו', אבל לבנתיים ארצה להשיג את האינסטרומנטים היותר "דחופים", לפני שנצלול הלאה)

עדיין לא נקרא Saturday 30/03/2019, 20:26   #43
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

עברתי על העץ ופתאום ראיתי שיש שאלות שלא נענו.
ציטוט:
קצר ולעניין,
אני מעוניין גוף חימום חיצוני שיהיה מדוייק, ולא מכוון על 32 ובפועל מחמם עד 26.
גוף חימום מדויק הוא כזה שאפשר לכייל אותו (רובם כאלו) ואין זה מקביל בהכרח לאיכות המוצר.
ציטוט:
מישהו ניסה לגדל צמחי מים עם תאורה לגידול של וויד?
אין הבדל טכנולוגי בין נורות לגידול אורגני או הידרופוני לבין נורות לאקווריום.
צריך לבדוק את הנתונים ולהתאימם לסביבה האקווטית. בדר"כ נורות הגידול השמישות הן דווקא MH לעומת גופי הלדים החדשים.
ציטוט:
אני נשען לכיוון אדמת חמרה, אשמח אם למישהו יש ידע לגבי מצע בוצי, היתרונות וחסרונות, ומה לא אוכל לשתול בו.
בנוסף - האם מישהו שמע על בוץ מנגרובים? הבנתי שזה דשן מעולה לטווח ארוך של המיכל.
שימוש במצע בוצי יוציא את כל ההנאה מהתחביב.
שמעתי על בוץ מנגרובים, אין לי ניסיון איתו. למיטב ידיעתי בעיקר עשיר ביסודות מיקרו. אני לא חושב שהוא יהיה שונה בהרבה בהרכבו ממצע אחר.

עדיין לא נקרא Monday 01/04/2019, 22:00   #44
ג'ורג'יו

קשירות, מאזו, טרור - מסמך אנושי מזעזע || יום 72

שוב פעם לא יכולתי לשלוט בעצמי, שוב פעם הספקות, ושוב פעם נחפזתי.

מצטער שלא עדכנתי הרבה זמן, מפאת עבודה ופרויקטים אחרים, אך המיכל אכן עבר תהפוכות.
לפני כמה ימים (ארבע במספר) החלטתי בצד נועז לרכוש צמחים, וראבק לעשות משהו.

ביליתי את אותו אחר הצהריים - עד חצות בקשירת שרכים לגזעי עץ, בחציצה של המצע מדושן, בפיזור רנדומלי אך אובססיבי של המצע חולי, שתלתי את צמחי השורש באופן מופתי, והכל היה נראה מושלם.
עד מילאתי את המיכל, והכל צף.
-את גזעי העץ השרתי במים קרוב לשבועיים, הרחתי מספר פעמים, במלח, וללא, ובכל זאת לא הספיק.
ואז חזיתי בשברון לב, בעבודה קשה שירדה לטימיון, בסכום כסף לא מבוטל שמתנוסס בזרמי הפילטרציה, ובעוד חלום שמתנפץ לנגד עיניי. השעה הייתה 23:47.

נרדמתי במועקה, וקמתי עם רצון לנסות לשחזר את המגוג.
הוצאתי את הגזעים, עקרתי באכזריות את צמחי השורש והנחתי אותם בקערה נדיבה שתעניק להם מגע אוהב, מנחם ומוצל.
ההשלכות היו לא כאלו נוראיות למען האמת, רוב הצמחים שרדו את הציפה, ונראה כי יהיה ניתן לשחזר את התוצאה.
נראה שלא.
לא הצלחתי למקם בחזרה את הגזעים בעלי קושר הציפה הפנומנלי, והחלטתי לנסות להרכיב "לגו" מהגזעים, לנסות למצוא נקודות נעילה בין הענפים והשורשים, וליצור אלמנט דומיננטי, מה שרציתי להימנע ממנו.
לדאבוני נאלצתי לוותר על שתי גזעים מרשימים, משום שאומנם שיטת הלגו עבדה, אך לא הצלחתי להכנס את כל האלמנט בשלמותו.
כמובן, שכל המצע התערבב, ככה שהמצע המדושן התפזר לו למעלה, שזה באסה, כמובן ששתילה חוזרת של צמחי השורש פיזרה עוד את המצע המדושן, וכמובן שהאמלנט המרכזי מקובע ע''י פמוט זכוכית כבד, שאמא לא תדע.

אני מאוכזב, מכמה סיבות -

ראשית התמה נעלמה לחלוטין, ברגע שרכשתי צמחים שאינם הודים-סרי לנקיים - אסייתים.
שנית, בעקבות התקרית כל הקוסנפט "הביצתי, שמום, מת-חי, יפה-מכוער" ירד לטימיון ואני מרגיש שהגעתי לתוצאה בנאלית מאוד.
שלישית, אני מרגיש שוויתרתי לעצמי, בעקבות זמן פנוי מועט שיש ברשותי, רציתי לנצל את אותו חלון ו"לתת מכה", וחבל.

אגיד שהיום, לאחר חודשיים וחצי מאז כניסתי לתחביב, והרצון לבנות ביוטופ מליחים הודי לתפארת, אני מבין כמה אין לו קשר לצמחייה.
כמובן שיש קשר, אבל לא בקנה מידה חובבני, באינסטרומנטים שניתן להשיג בארצנו, ובטח שלא יהיה אסתטי כפי שבדימיוני.

אולי טוב שכך? אולי טוב שהדברים מקבלים תפנית? אולי בעצם הדרך שלי להתלהב מהתחביב הייתה לטפס מאוד גבוה, ורק בעקבות טרגדיה איומה לרדת מטה?
אשמח לדעתכם, אנשי התחביב שמשמרים את התשוקה, כי ברצינות (חלקית), מתחשק לי דיו לזרוק הכל לפח.

סתם לא, אבל אני כן שרוי בבאסה. אני מבין יותר ויותר כמה קשה יהיה לגדל צמחים בתנאים מליחים, ובואו נודה בזה, זה לא יצליח.

ובכל זאת, אז מה הכנסתי למיכל?
מיקרוסוריום פטרופוס בצורתו הדקיקה, והנמוכה והרחבה יותר, מיקרוסוריום פטרופוס וינלוב, פיקוק מוס, קרינום קלמיסטרטום, בולביטיס הודלוטי ואם אינני טועה, קריפטוקורין וויליסי.

אלו צמחים שמסוגלים לסבול מליחות, ע''פ האינטרנט, נגלה בהמשך.
התעללתי לא מעט בצמחים, אני מודה -
הזזתי, עקרתי, עיניתי ואלימות ורבלית קשה.

ובכל זאת, אני לא יכול שלא להבחין בדעיכה משמעותית מהמצב בו קיבלתי אותם, למצב הנוכחי.
המיקרוסוריום משחיר במקצת, או שבור (לוקח על עצמי), לעיתים מצהיב, הבולביטיס הודלוטי משחיר מעט גם הוא, על הקריפטוקורין וויליסי ישנם כתמים צהבהבים-חומים, הקרינום המרשים קמל ונראה שזועק לעזרה, בקיצור נראה כיאלו עבר שבץ קל במיכל.

אני מניח שזה טבעי היות והצמחים מתרגלים לתנאים החדשים (?).
אוסיף פרטים על התאורה\מצע אשמח לדעה, מצורפות תמונות.

התאורה -
מאסתי לשוטט ולחפש אלטרנטיבה אסתטית, ורכשתי לבסוף גוף תאורה גנרי ופשוט של אודסה.
רכשתי נורות T5 בהתאם לצמחים (0.5 וואט לליטר)
2 נורות 24 וואט "צהובות" של Tropic, נורה סגולה של Giesemann super שגם היא 24 וואט, ונורה לבנה גם של Giesemann שהינה גם 24 ואט.
זאת אומרת שאני עם 96 וואט, מפחות ממה שציפיתי בעקבות הוצאת האלמנטים. (אני משער שאני נמצא על ה200 ליטר, בניגוד ל180-160 שחשבתי שאהיה בעקבות האמנטים שהוצאו).
עוד לא הגעתי למסקנה כמה זמן התאורה צריכה להיות דלוקה, נכון לכרגע היא דלוקה רוב הזמן, אני מניח שזה לא צריך להיות כך, אשמח ליד יותר מכוונת.

המצע המדושן -

המצע של Ecological Loboratories

הסיבה שרכשתי אותו הוא בשבל העובדה שהוא חומצי, ויכול לתת לי מענה (בתיאורה) להורדת ה-pH בעקבות המליחות.
המצע לא אמור היה להיות גלוי... ובכן...

תמונה של הקרינום האהוב

המיקרוסוריום השחור

הקריפטוקורין הפצוע

והבולביטיס המצהיב

כאמור המיכל "הוקם" לפני ארבעה ימים, מה יכולה להיות סיבת הדעיכה? מלבד התעללות חוזרת ורפטטיבית.
המיכל לא מדושן כלל, מהבנתי אין צורך לדישון כל עוד הסייקל בעיצומו.
הסייקל מבוצע באמצעות בקטריה של Micro Lift Special Blend.

לגבי ההמשך, אני לא יודע.
אינני יודע, בפעם הראשונה מה עתיד להיות. תמיד יש לי תמונה בראש, הפעם לא.
אני כבר לא בטוח על האוכלוסייה, על מליחים, על הצמחים, על הכלום.
אני חושב לעתה אתן לטבע לעשות את שלו, ואתקדם בהתאם.

אשמח לשמוע ממכם אנשים יקרים, התגעגעתי!
עדיין לא נקרא Monday 01/04/2019, 23:10   #45
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

החיפזון אכן עושה את שלו ויכול לגרום למפח נפש.
בדיוק בשביל זה יש את הפורום והרבה טעויות קטנות היו יכולות להיחסך ע"י שאלה מקדימה.

גזעים צפים - טבעי לחלוטין ולא חדש.
הטריק הראשוני הוא לעגן אותם ע"י סלע או קשירה לעוגן במצע.

צמחים צפים - גם טבעי לגמרי.
אם משתמשים בקשירה - יש לוודא קשירה חזקה גם של המוסים וגם של הריזומים השונים.
יש אפשרות להשתמש גם בסופר גלו ג'ל.
אחד הטריקים הראשוניים למילוי מים - זה לעולם לא לתת לזרם המים להיות ישירות על המצע - הוא ירחיף את הכל, כולל הצמחים ונשמע שזה מה שהיה.
ציטוט:
ובכל זאת, אני לא יכול שלא להבחין בדעיכה משמעותית מהמצב בו קיבלתי אותם, למצב הנוכחי.
המיקרוסוריום משחיר במקצת, או שבור (לוקח על עצמי), לעיתים מצהיב, הבולביטיס הודלוטי משחיר מעט גם הוא, על הקריפטוקורין וויליסי ישנם כתמים צהבהבים-חומים, הקרינום המרשים קמל ונראה שזועק לעזרה, בקיצור נראה כיאלו עבר שבץ קל במיכל.
תן לצמחים להתאקלם.
תגזום עלים פגומים ובעיקר סבלנות.
כן ציינת שהרתחת את הגזעים במלח, אני מקווה שאין כתוצאה מכך השפעה ישירה על הצמחים הקשורים.
את ההמלחה כמובן להתחיל רק לאחר איקלום מלא.
ציטוט:
2 נורות 24 וואט "צהובות" של Tropic, נורה סגולה של Giesemann super שגם היא 24 וואט, ונורה לבנה גם של Giesemann שהינה גם 24 ואט.
זאת אומרת שאני עם 96 וואט, מפחות ממה שציפיתי בעקבות הוצאת האלמנטים. (אני משער שאני נמצא על ה200 ליטר, בניגוד ל180-160 שחשבתי שאהיה בעקבות האמנטים שהוצאו).
עוד לא הגעתי למסקנה כמה זמן התאורה צריכה להיות דלוקה, נכון לכרגע היא דלוקה רוב הזמן, אני מניח שזה לא צריך להיות כך, אשמח ליד יותר מכוונת.
אחלה נורות.
כשאתה כותב "Giesemann super" - אתה מתכוון לאקטינית או ל-flora?
מבחינת נפח נטו, להערכתי אכן יש כ-180 ליטרים.
8-10 שעות תאורה ביום מספיק והותר.
ציטוט:
המצע המדושן -
מצטער להיות ה-party pooper - אבל...
המצע באתר היצרן: https://www.microbelift.com/product/...lanting-media/

השורה הכי בולטת: "No Fertilizer, Compost, Peat or Pesticides!"

מדובר במצע שתילה שמתאים לצמחים (הם מייעדים אותו לשימוש בבריכות נוי).
מצד אחד - יוצא שהערבול של המצע הוא בסדר ולא גורם להרחפה של בוץ ומצע מדושן.
מצד שני - זה לא מצע מדושן.

מבחינת PH - רשום בתמונה שצילמת שמדובר במצע ניטרלי ולא חומצי.
ציטוט:
תמונה של הקרינום האהוב
מה זה אותו צינור ליד הקרינום?
ציטוט:
מהבנתי אין צורך לדישון כל עוד הסייקל בעיצומו.
למה אין צורך?

עדיין לא נקרא Tuesday 02/04/2019, 00:07   #46
ג'ורג'יו

היי מעיין ותודה!
ארחיב מעט על המאורע - הכל היה בסדר ומספק לעין כאשר גובה המים היה בחציו, הגזעים החלו לרחף בשני שליש של גובה עמודת המים.
כמובן שלא הזרמתי את המים ישירות למצע, הנחתי שקית פלסטיק שמנעה בדיוק את הדבר הזה, ובעזרת צינור כיוונתי את זרם המים לזכוכית.
הבלגן והתרחפות המצע ה"מדושן" (תכף ארחיב), נבע מכך שהגזעים צפו, מעקירה ושתילה מחודשת, ומהתעסקות עם גזעי העץ הצפים בתוך המיכל, כאשר הוא מלא.
בנוסף, פתח היציאה של הפילטר, שהיה מכוון לזכוכית יצר הדף, וגם הוא ביעבע את המצע, כמובן.

בקיצור, העבודה הייתה מאוד "מלוכלכת", חד משמעית הייתי צריך לעגן את הגזעים, בתמימותי חשבתי ששבועיים בהשרייה תמנע את הדבר.

את המיכל אני מתכוון להמליח רק כשאראה צמיחה והתעגנות של הריזום, ושארגיש בנוח שהצמחים השתולים השתרשו באופן מכובד.
רוב הנפילות שנוצרות במקווה מים מליח הוא במערכת שורשים, ככה שאני ארצה להגדיל ראש דווקא במה שקשור לזה.
אגב, אין לי ספק שהניסוי יכשל, גם במליחות נמוכה של 1.005, אי אפשר לייצר סביבה מליחה פאר סיי עבור צמחים בלי מנעד מליחות תמידי, לפחות עבור הצמחים שברשותי.
יש לא מעט צמחי גדה אומנם שמוגדרים כהלופיטים.

ע"פ הרפקטומטר המליחות במיכל היא 1.001, בו זמנית זו גם המליחות של המי ברז. (הרפקטומטר כיול)

לגבי הנורה, שכחתי מילה - Giesemann Super Purple, לא בטוח האם זה עונה על השאלה...

המצע ה"מדושן" - ארשה לי לתקן, מצע הבאפר.
הוא בהחלט לא מדושן אבל הוא בהחלט מתפקד כבאפר להורדת pH (קרי, חומצי, לא?).
בעת שטיפה ארוכה המצע הנ"ל פולט ריח לימוני חריף, ובמדידה שרירותית עם ערכת המקלות הוא אכן מצביע על תוצאה של כ-5 pH, בריכוזיות גדולה אומנם.

*הערכה של המקלות היא אכן לא מדוייקת, אך כן מאפשרת בדיקת פער די ברורה בין מיכלים לגבי ה- pH. (לא שהיא שווה את הכסף בשביל זה )

הצינור ליד הקרינום זה צינור הכניסה של הפילטר, הקרינום לא בא במגע עם פתח הכניסה.

מהבנתי (משיטוט אינטרנטי) בזמן אקלום של צמחים, בהקמה, אין צורך לדשן בזמן הסייקל מחשש של פריחת בקטריות, אצות וכל שאר החברים, מלחמות על הניטראט וכו', אשמח לדעתך.
(יש ברשותי דשן של Seachem flourish Trace, למען הצורך)
עדיין לא נקרא Tuesday 02/04/2019, 07:13   #47
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

פלוריש טרייס הוא דישון תוספתי, אמנם חשוב (משול לויטמנים אצלנו) - חיוני יותר לספק את אלמנטי המאקרו (אבני הבנייה של הצמחים) שניתן למצוא בפלוריש כללי בצורה מעטה או דישון ייעודי של NPK - חנקן, זרחן ואשלגן.

מעבר לתשובה המפורטת של מעין, כמובן שנדיר שהקמה ראשונה תצא בדיוק כמו התיאוריה...
תמיד יש את אילוצי הזמן, התקציב וכמובן מגבלות הייבוא במדינתנו הקטנה.

עם זאת תמיד צריך להתחיל ממשהו, וזאת נראית התחלה לא רעה בכלל.
מזכיר לי את הפעם הראשונה שמילאתי מיכל עם מצע אמזוניה (אקטיבי פאר-אקסלנס, אסור לשטוף לפני) - התחלתי למלא לאט, וראיתי שהכל בסדר אז בשלב מסויים הגברתי את קצב המילוי ואז ממש הרגשתי שהקמתי ביצה (Swamp)

רק הערה קטנה לגבי סופר-גלו, יש לבחור סוג הבטוח לאקווריום, בדרך-כלל יהיו אלו המכילים ציאנואקרליט.
רצוי בצורת ג'ל ועל שטח יבש לטובת יישום פשוט וקל.

המשך בהצלחה

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 02/04/2019, 11:40   #48
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
לגבי הנורה, שכחתי מילה - Giesemann Super Purple, לא בטוח האם זה עונה על השאלה
לא מתאימה כ"כ לצמחייה.
עדיף להחליפה בשביל באמת לקבל את המקסימום מהגוף תאורה הזה.
ציטוט:
המצע ה"מדושן" - ארשה לי לתקן, מצע הבאפר.
הוא בהחלט לא מדושן אבל הוא בהחלט מתפקד כבאפר להורדת pH (קרי, חומצי, לא?).
מדד הבאפר (KH) מתאר את רמת החציצה הנדרשת להשפעה על ה-PH.
כלומר - ככל שהבאפר יהיה גבוה יותר, כך תידרש ליותר חומצה על מנת להוריד את הPH.
מצע שמכיל באפר גבוה - יקשה יותר על הורדת ה-PH.
מצע שמכיל באפר נמוך - לא בהכרח מעיד על המצע כחומצי או להפך.
ציטוט:
ובמדידה שרירותית עם ערכת המקלות הוא אכן מצביע על תוצאה של כ-5 pH,
בהתאם להרכב ויעוד המצע - זה נשמע לי מאד לא הגיוני לקבל תוצאה כזו.
עם מה בדיוק נמדד? נייר לקמוס?
ציטוט:
הצינור ליד הקרינום זה צינור הכניסה של הפילטר, הקרינום לא בא במגע עם פתח הכניסה
מה התכנון לגביו מבחינת דגים?
איך בדיוק שני הפילטרים מחוברים אליו?
ציטוט:
מהבנתי (משיטוט אינטרנטי) בזמן אקלום של צמחים, בהקמה, אין צורך לדשן בזמן הסייקל מחשש של פריחת בקטריות, אצות וכל שאר החברים, מלחמות על הניטראט וכו', אשמח לדעתך.
אין שום קשר בין אחד לשני.
אם הריפרנס הוא מאקווה - אשמח לקישור על מנת לתקן את הטעות.

על קצה המזלג:
מפריחת בקטריות אין מה לחשוש.
חוסר דישון יגביל את הצמחים ויגביר את האצות.
לא הבנתי איזו מלחמה יש על הניטראט (?)

עדיין לא נקרא Wednesday 03/04/2019, 09:42   #49
ג'ורג'יו

בוקר טוב,
מגיב מהפלאפון ככה שלא אוכל לצטט לתפארת כמקובל.

אסף - תודה על האינפורמציה, והשיתוף על הדיזסטאר הפרטי שלך (:

אין לי ספק שהדקורציה, שתילה, ושאר הדברים יעברו תהפוכות בהמשך.
להבא, אכן אני אשתמש בסופר גלו, אני מניח שזה יקצר את התהליך בלא מעט זמן.

מעיין, תודה רבה.

אחליף את הנורה, מוזר בעיניי שהומלץ לי עליה כדבר כה חשוב ואינטגרלי לתאורה, איך אוכל "לתכנן" את הנורות בעצמי בהמשך?
שהרי בשונה מנורת לד שצריך לחשב לומנס, קלווין ושאר החברים, איך ניתן להקביל את הדבר לפלורסנט? מלבד וואט.

רק אני מסתבך עם הבנת הKH...?
באתר של אותה חברת מצע אין אינפורמציה על הרכיבים של המצע , כך שלא אוכל להסביר את פשר הריח הלימוני, או להבין יותר לעומק את הסיבה למה ואיך המצע מוריד את ה-pH, אך זה קורה מסיבה כזו או אחרת.

בהחלט נמדד עם נייר לקמוס, כשגובה המצע היה כ-5 ס"מ, עורבל היטב, נשטף ופלט את ריחו הלימוני, לפני שהכנסתי אץ המצע האינרטי, נמדד ע"י לחיצה של הנייר למצע הספוג - כך שהריכוזיות של ה"לימון" הייתה מאוד גבוה, וכך יצאה התוצאה הכה נמוכה.
בו זמנית, מדדתי עם נייר הלקמוס את הpH בקרנטינה הידועה לשמצה, וה- pH עמד על כ-7.8-8, כמובן שאני מייחס לכך את המלח.

היום אמדוד ואדווח על ה-pH מערכה נוזלית של JBL, אין לי ספק שה-pH יהיה הרבה יותר גבוה מפאת העובדה שעמודת המים במלואה.

איזה תכנון אני צריך לגבי הצינור? מלבד להסתירו? כמובן שיש לו רשת.
ברשותי פילטר אחד, Fluval 306, מחובר בצינור 20 לצינור PVC בשני קדחים, מהודק עם אזיקון הברגה, הקדחים מעוגנים במחברי חבית, וזהו.
חיזקתי משמעותית של המדיה הביולוגית, שני מגירות מלאות בכדורי קרמיקה.

את האינפורמציה השגתי מאתר אמריקאי, באופן שרירותי ששכנע אותי.
מהבנתי, גם אצות וגם צמחים זקוקים לניטראט, ודישון עלול לגרום להתפרצות של אצות בעת סייקל, מפאת העובדה שהצמחים טרם התאקלמו, ועדיין לא "שותים" את הניטראט כראוי. אשמח לאינפורמציה יותר מעמיקה.

לגבי דישון מאקרו, אני עדיין לא סגור על עצמי מה אני צריך, ובאיזו צורה, ובאיזה מינונים - דשן all in? תמיסות? אבקות? כישוף בחצות?
אשמח לעזרה, עצה, מאמר, קישור בנושא.
עדיין לא נקרא Wednesday 03/04/2019, 10:32   #50
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

בנוגע לדישון, תתחיל מהבסיס - מאמר מקיף אך קצר, ובעברית - שיטות דישון באקווריום הייטק (ובכלל)

אישית, תוך שיקלול-יתר של נוחות (על-פני מחיר לאורך זמן או מקצועיות) - הייתי פוזל לכיוון דשני All in one מסחריים כדוגמת סיכם פלוריש או ברייטוול פלורין-מולטי.
תוך מוכנות לתגבר בבקבוק או 2 נוספים, אולי אשלגן, אולי טרייס \ ברזל... לפי הצורך.

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
עדיין לא נקרא Wednesday 03/04/2019, 11:06   #51
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
אחליף את הנורה, מוזר בעיניי שהומלץ לי עליה כדבר כה חשוב ואינטגרלי לתאורה, איך אוכל "לתכנן" את הנורות בעצמי בהמשך?
שהרי בשונה מנורת לד שצריך לחשב לומנס, קלווין ושאר החברים, איך ניתן להקביל את הדבר לפלורסנט? מלבד וואט.
לנורות T5 יחס של נצילות אורית יחסית קבוע ולכן ניתן לחשב לפי ואט בלבד.
אמנם עדיין יש צורך בהתחשבות בספקטרום המתאים לצורכי פוטוסינתזה בצמחייה ומה לעשות - הסגולה לא מתאימה בצורה טובה.
יתרה מכך, מספיק לקרוא באתר היצרן בשביל להבין שהסגולה (כמו גם האקטינית) מיועדת לאלמוגים.

אם ההשקעה היא בנורות של גיזמן - אז אפשר לבצע התאמה טובה יותר לצמחייה עם הנורות היעודיות שלהם.
אם לא להשקיע בגיזמן - ניתן ליצור שילוב של מספר נורות "רגילות" להגעה לטווח טוב.
ציטוט:
רק אני מסתבך עם הבנת הKH...?
אתה מוזמן לשאול מה שאתה לא מבין לגביו.
ציטוט:
היום אמדוד ואדווח על ה-pH מערכה נוזלית של JBL,
נייר לקמוס טוב בלהגיד אם התוצאה בסיסית או חומצית, טווח הסטייה שלו במדידה יכול להיות עצום וכללי מדי.

אם בערכה נוזלית עדיין יוצאת חומציות כ"כ נמוכה - הייתי חושש להשתמש במצע, על אחת כמה וכמה שהתוצאה לא תואמת את הצהרת היצרן, מה שעלול להעיד על פגם במוצר.
ציטוט:
איזה תכנון אני צריך לגבי הצינור? מלבד להסתירו? כמובן שיש לו רשת.
ברשותי פילטר אחד, Fluval 306, מחובר בצינור 20 לצינור PVC בשני קדחים, מהודק עם אזיקון הברגה, הקדחים מעוגנים במחברי חבית, וזהו.
חיזקתי משמעותית של המדיה הביולוגית, שני מגירות מלאות בכדורי קרמיקה.
מעולה
חשבתי בהתחלה שמדובר בשילוב של שני פילטרים.

את הצינור הייתי דואג לחפות בתיבת אוברפלאו או פיתרון דומה. רשת על פתח הצינור בלבד לא בהכרח תיתן פיתרון הולם.
ציטוט:
מהבנתי, גם אצות וגם צמחים זקוקים לניטראט, ודישון עלול לגרום להתפרצות של אצות בעת סייקל, מפאת העובדה שהצמחים טרם התאקלמו, ועדיין לא "שותים" את הניטראט כראוי. אשמח לאינפורמציה יותר מעמיקה.
גם אצות וגם צמחים צורכים את הניטראט - זה נכון.
אלא שבשביל שצמח ישגשג הוא צריך ריכוז גבוה יותר של חנקן במים (על מנת להעלות את זמינותו לצמח), בעוד שאצה יכולה להסתדר ולשגשג בריכוזים נמוכים מאד, כאלו שמהווים גורם מגביל לצמח.

במצב של אקלום אתה רוצה לספק את התנאים הדרושים לצמח על מנת שיתפתח במהירות ויתייצב באקווריום, דבר שלא אפשרי ללא חומרי תזונה.

נא לא להקביל איקלום של דג לאיקלום של צמח. מדובר על הבדלים של שמיים וארץ.
ציטוט:
לגבי דישון מאקרו, אני עדיין לא סגור על עצמי מה אני צריך, ובאיזו צורה, ובאיזה מינונים - דשן all in? תמיסות? אבקות? כישוף בחצות?
אשמח לעזרה, עצה, מאמר, קישור בנושא.
לנוכח מגוון הצומח הנוכחי הייתי מתחיל עם הסיכם פלוריש.

עדיין לא נקרא Wednesday 03/04/2019, 11:34   #52
globali

היי ג'ורג'יו,

בלי גיליון אין הגיון.

.
.
.
.
עדיין לא נקרא Monday 15/04/2019, 21:24   #53
ג'ורג'יו

עצה, אצה, ושאר התועבות || יום 86.

מצטער על "הבריחה איטלקית", רציתי כל כך הרבה פעמים לעדכן אך רוב הזמן הדבר איבד את המומנטום בעקבות שעות שינה.

לפני שלושה חודשיים לא דיימנתי שאגיע לתוצאה אליה הגעתי, לטובה ולרעה.
לטובה כי אני מרגיש שלמדתי המון, מרגיש שפתחתי צוהר לתחום חדש בחיי בו אני מאוד מתעניין, לומד, שואף ומפנטז, דבר די נדיר בעיניי.

אני חושב שכולנו זקוקים לקצת תמימות, נאיביות, עדינות בחיינו - מפלט חסר אגו, עצבים ושחיקה, ואני מצאתי את הדבר במיכל המתועב המעלה ירוקת, אצות, סירחון וחוסר סינרגיה.
ובכל זאת, אני מוצא נחמה בכל הדברים האלו.

יוצא לי לא מעט לקרוא פוסטים קודמים שלי בזמן שאני מחכה לקווי האוטובוס הדו-שעתיים מורטי העצבים, ולו לרגע אני שוקע בתחשות נאיביות איתמנית.
תמימות ילדותית, חמודה ואמביציונית, מעוררת חלחלה וגלגול עיניים - אבל זה דבר חמוד בעיניי - למצוא את הנקודה הזו בשגרה.

כאמור, בין הציפייה, לפנטזיה ולחוסר איפוק נוצר פער מאוד גדול, אולי גדול מידי כאשר אני קורא את הפוסטים, אבל תכלס... את מי זה באמת מעניין?
אני חושב שהתיימרות זה דבר חיובי, במידה מסויימת.
התיימרות גוררת אחריה רצון ללמוד, לשאוף לדעת, להרחיב אופקים ולהגיע לפסגה, ואז כמובן באה הירידה וה"כאפה". אבל זה אחלה של דבר!!!

"לקבל ת'כאפה" זה דבר מעולה, זה חלק בלתי נפרד מלמידה אוטודידקטית, מדכאת אומנם ומזכירה את כל הסיבות בחייך למה הקרעקע שומטת תחת רגלייך בכל בוקר, אבל היי! אופטימיות!

אז בסדר... אני בן אדם אימפולסיבי, נכון אני חסר איפוק... אבל אני מרגיש שאני נמצא על ספקטרום טוב מבחינת הידע שצברתי עד כה.

ובכל זאת, מה השתנה ברוח החג,
מלא, מלא, מלא אצות.
חוטיות, כחולות, לבנות, שעירות, פלומתיות, עיקשות, רעות, פיקחות, וחסרי יכולת אהדה.

את רוב זמני הפנוי מול המיכל אני מבלה עם ספוג הפלא, מברשת, פינצטה ומספריים.
אני יכול להגיד בביטחון שרוב הצמחים במיכל אינם מתפקדים כראוי, רוב מוחץ של 95% בעלי חוסר שביעות רצון, כן הבחנתי בגדילה של הקרינום והחרב אמזונס, אך צמיחה לא מלהיבה או מעוררת השתאות, פגומה בעיקר. (שקופה, מסולסלת)

המיקרוסורום אינו מראה סימני צמיחה, אם כי ידוע לי שצמיחתו איטית להחריד, רוב מוחץ של העלים פגומים בצורה כזו או אחרת -שחורים, שבורים, מחוררים, שקופים, וכל שאר הנאחס.

הבולביטיס מכוסה אצות לבנות שעירות עיקשות להסרה, לא יורדת בשפשוף בין האצבעות כלל - גם לא בתלישה, בפעולת התלישה האצה נקרעת ואינה יורדת, כמובן שהצמיחה האיטית של השרך הזה אינו נראה.

העלים ה"ישנים" של חרב האמזונס שחורים, לא נראה לי שזו אצה משום שגם במקרה הזה ה"שחור" לא יורד בשפשוף או בצורה אחרת.

הפיקוק מוס - צבעו צהוב\חרדל\חום, ישנם ניצנים ירוקים בקצוות הטחב, אינני יודע האם זו צמיחה, קריאה לעזרה, או תהליך התאקלמות טבעי.

בעקבות המצב המביך, החלטתי לרכוש לפני ארבע ימים עוד צמחים שאולי יהוו תחרות לאצה - כן הבחנתי בשיפור קליל באצה הירוקה\חוטית.

הצמחים שהוכנסו הם אלוכריס אסיקולריס, סגיטריה כלשהי (אשמח לשם מדעי) וונלסריה כלשהי (גם, אשמח לזיהוי אם ניתן)

בסה"כ נוספו עוד 10 יחידות, שטרם שתלתי משיקולים אסתטיים, תכף נגיע לזה ברשותכם.

בנוסף, בעקבות הצעתכם הנדיבה לדישון, רכשתי גם דישון מאקרו מפורק.
מה זה אומרת? חשבתי לעצמי, שוב, החלטות של התיימרות, שלא לרכוש דשן כללי, אלא לרכוש את היסודות בנפרד - זרחן, חנקן ואשלגן - ובנתיים אני מדשן בהתאם להוראות היצרן.
בנוסף, וזה לא תירוץ, באמת שלא, לא מצאתי בקבוק קטן של דשן כללי של החברות הנ''ל, אלא בבקבוקים גדולים או גאלונים, וחשבתי לעצמי שחבל להשקיע במשהו שארצה בלאו הכי לשדרג או לכרגע להתנסות בו.
יתרה מכך, לצערי, אחרי סיבובי חנויות רבים - לא מצאתי את כל הדשנים תחת אותה חברה, וע''פ המלצתכם הצלחתי לשים את ידיי על אשלגן של סייכם, וחנקן וזרחן של ברייטוול.
עד כה דישנתי פעמיים (שישי, היום), ע''פ הוראות היצרן אך עם יד רועדת (נזילה של פה נזילה שם), לא הבחנתי בפלא עדיין.
שמתי לב, לאחר מכן, כמובן, שיש לנטר את הפוספאט (זרחן..?), ולא רכשתי ערכה שכזו, כן התחדשתי בערכת GH ו-KH.
עד כה אני עוקב אחרי היצרן, מה זה אומר? אם 10 טיפות מעלות את רמת הפוספאט ל-0.06 ppm, ל-38 ליטר, והמיכל הוא 'גרוסו מודו' 180 ליטר, הוספתי עד כה בכל דישון 47 טיפות.

אוקיי, הגיע הזמן.... גיליון.....

* מה שלא מובן לי, אשמח בסימן שאלה, אשמח להרחבה בנושא.

‏‎קטגוריה (טבעי/לאוטק/הייטק): לאוטק
‏‎אורך‫/עומק‫/גובה ‫(‬בס‫"‬מ ובהתאמה‫):‬‬‬ 60\60\60
‏‎ותק האקווריום (החל מהיום הראשון): שלושה שבועות.
‏‎ותק האקווריום (במתכונתו הנוכחית):שלושה שבועות.
‏‎נפח האקווריום ברוטו: 218
‏‎נפח האקווריום נטו:180
‏‎מותג האקווריום: בנייה אישית.

‏ערכי מים
‏‎סוג מים (ברז/מעיינות/קדושים וכו'): ברז
‏‎מי אוסמוזה הפוכה (כן או לא): לא
‏GH (דרגת הקשיות הקבועה): 13
‏KH (דרגת הקשיות הזמנית): 9
‏PH (דרגת החומציות): 7.4 - אציין שהערכה שברשותי נרכשה עבור קרנטינה של מים מליחים, שבודקת טווח של 7.4-9.
‏‎פד"ח (רמת הפד"ח במים): אשמח להסבר, השאלה היא האם יש מערכת פד''ח, או רמת ה-co2 במים? זה משהו שניתן לבדוק?
‏‎דרגת מוליכות/מומסים: אשמח להסבר. (מלח?)
‏‎דיווח טמפ‫רטורה:‬ 26 מעלות.
‏‎מצג הניטראט‫:‬ 0.1
‏‎מצב הפוספאט‫:‬ לא נבדק.

‏חומרה א'
‏‎סוג מצע מדושן: אין
סוג מצע שתילה: חול אינרטי.
‏גובה מצע מדושן: אין
‏גובה מצע שתילה: 5-9 ס''מ, מפוזר ברנדומליות.
רשתות הפרדה למצע המדושן (כן או לא): לא

‏‎פילטרים (פרט בבקשה): חיצוני פלובל 306.
‏סוגי המדיות המפלטרות: אשמח להסבר יותר קונקרטי, שתי מגירות כדורי קרמיקה מלאות, זה עונה על השאלה?
‏יחס פילטור לנפח נטו: אשמח להסבר\מתמטיקה.

‏‎תאורה T5 - יחס וואט לליטר‫:‬ 96.

חומרה ב'
גוף חימום: Haqos 100W
‏‎דקורציה: יותר מידי שורשים.
‏‎סלעיה: אין
‏‎משאבת אויר: אין
‏‎מאווררים‫:‬ אין
‏UV: אין
‏‎קירור: אין
‏טכנולוגיית החלפת מים: דלי וצינור, משוואה את הטמפרטורה, ניטרול כלור + בקטריה.
‏‎מערכת פד‫"‬ח‫ (פרט בבקשה):‬ טרם.

‏תוכנה
‏‎משטר החלפות מים: שבועית, 40%.
‏‎משטר תאורה: 8-10 שעות.
‏‎סוג הדישון: מאקרו, מיקרו.
‏‎משטר הדישון: 3 פעמים בשבוע.
‏‎זני הצמחיה: מיקרוסורום, בולביטיס, פיקוק מוס, ולנסריה, אלוכריס, סטיגריה, קרינום.
‏‎אוכלוסיה: 4 גובים סטיפהודון, אשמח לשם יותר ציוני.
‏‎הזנה: אצות לבנתיים.

וואי.... שכחתי בכלל מה רציתי לשאול...

אז בכלליות, אשמח לדעת מה ניתן לעשות עם האצה הרגזנית, אשמח להעמיק יותר בענייני הדישון - מה מתי איך? ובכללי, אם אמרתי משהו עד כה שמעלה נקודה שאני צריך לשים אליה לב, אני אשמח לדעת.
מצרף תמונות של שלל הבעיות, אשמח לדעתכם!

עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 00:40   #54
globali

היי ג'ורג'יו,

ציטוט:
סוג מצע שתילה: חול אינרטי.
מה זה בדיוק? תמונה?

ציטוט:
‏סוגי המדיות המפלטרות: שתי מגירות כדורי קרמיקה מלאות.
האם אין ספוגים ופרלון?

ציטוט:
‏‎תאורה T5
איזה תאורה בדיוק, כמה וואט?

ציטוט:
‏‎משטר החלפות מים: שבועית, 40%.
האם האקווריום עבר סייקל?

ציטוט:
‏‎סוג הדישון: מאקרו, מיקרו.
איזה דשנים בדיוק? שמות.

ציטוט:
4 גובים סטיפהודון.
גוגל לא מזהה את השם.

ציטוט:
‏‎הזנה: אצות לבינתיים.
מה זאת אומרת?
.
.
.
.
עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 07:49   #55
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ג'ורג'יו צפה בהודעה
‏‎פד"ח (רמת הפד"ח במים): יש נוסחאות ויש צ'קר, בפועל במיכלי לואוטק אין טעם למדוד. מדובר במינימום הממוצע במים המשוחלפים עם הפחמן באוויר.
‏‎
דרגת מוליכות/מומסים: TDS הנמדד במיקרוסימנס ומשקף את רמת המומסים - סידן, מגנזיום וכו' במים, גם לא רלוונטי ככ ללואוטק.

‏‎מצב הפוספאט‫:‬ לא נבדק, גם אני לא טורח לבדוק, אפשר לדשן במינון יצרן (שגם ככה שמרני ברוב המקרים) ובמידת הצורך להגביר.

‏‎פילטרים (פרט בבקשה): חיצוני פלובל 306.
‏סוגי המדיות המפלטרות: מה אחראי על הסינון המכאני (פרלון\ספוג וכו') וסוג המדיות הביולוגיות.

‏יחס פילטור לנפח נטו: הספק הפילטר הוא 500 ליטר\שעה, במיכל של 100 ליטר היחס הוא 5.

‏‎תאורה T5 - יחס וואט לליטר‫:‬ 96. כלומר כמעט 1 ל-1 ? יחס מאד מאד גבוה ללאוטק בכלל ולצמחייה שלך בפרט.
עוצמת התאורה ללא ספק פוגעת בצמחייה.
אפשר לרדת לחצי ואט ליטר ב-T5 בתור התחלה.
לדעתי להתחיל עם 6-7 שעות ביום ברצף בלבד.

‏‎משטר החלפות מים: שבועית, 40%, מעט גבוה ללואוטק, במידה ותמשיך כך יש לוודא דישון גבוה.

‏‎משטר תאורה: 8-10 שעות, ממליץ פחות (ראה לעיל)

‏‎הזנה: אצות לבנתיים, לא מספיק טוב - גם לצמחוניים מגיע לאכול
המיכל רחוק מאיזון, על-פניו עוצמת וזמן התאורה הם הפקטור הכי פשוט ומשמעותי לתיקון.

עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 10:22   #56
ג'ורג'יו

בוקר טוב, בוקר רע || יום 87.

אסף וגלובלי, מודה לכם על הקונקרטיות, אני מבין כמה אני רחוק מלמלא גיליון היטב, לא מפתיע אותי .

ארחיב -

בעקבות דיון קודם על המצע, הובהר לי ע''י חבריי הפורום כי בזמנו, כשרכשתי מצע "מדושן", בפועל איננו כזה כלל.
המצע מורכב משתי שכבות אומנם, שלא פירטתי עליהם מתוך מחשבה שאין צורך לכך, בעקבות העובדה שובכן, הוא איננו מדושן.
הדיון על כך היה לפני כשבועיים, מצורפת תמונה של אריזת המצע.

השכבה ה"מדושנת" הינה חצץ, אשר עדיין אינני מבין את פשר ריחו החומצי כאשר הוא רטוב
ואילו השכבה העליונה הינה שני סוגי חול מעורבבים יחד. אינני יודע של איזו חברה למען האמת.

אולי צירוף המילים של חול-אינרטי בעייתי, מצטער על כך.

תמונה-

לגבי המשוב-

מדיה ופילטור מכאני - כמובן שיש ספוג ופרלון, לא חשבתי שעל זה מדובר, סליחה #2.

תאורת T5 -
ציטוט:
מאסתי לשוטט ולחפש אלטרנטיבה אסתטית, ורכשתי לבסוף גוף תאורה גנרי ופשוט של אודסה.
רכשתי נורות T5 בהתאם לצמחים (0.5 וואט לליטר)
2 נורות 24 וואט "צהובות" של Tropic, נורה סגולה של Giesemann Super Purple שגם היא 24 וואט, ונורה לבנה גם של Giesemann שהינה גם 24 ואט.
זאת אומרת שאני עם 96 וואט.
ליתר דיוק, התאורה היא 0.53 וואט לליטר - המכיל הוא כ-180 ליטר.

סייקל -

השבוע המיכל יעבור את חודש הסייקל, הסייקל מבוצע באמצעות בקטרייה של Micro-Lift, השבוע עם הכנסת הסטיפהודון גובים (גובי קשת, גובי אוכל אצות, חבר של גובי ניאון, Stiphodon ornatus) בוצעה החלפת מים אחת, בעקבות גירוד האצות, וניקיון כללי במיכל - המיכל היה מטונף, ממש, והרגשתי שזה מעבר לפעולת סייקל נורמטיבית, והתפרצות האצה על הצמחים נובעת מאיכות מים ירודה, וזוהי הסיבה להחלפת המים.

דשנים -
מאקרו מפורק -

Flourish Potassium

Brightwell Aquatics Nitrogen

Brightwell Aquatics Phosphorus

מיקרו -

Seachem Flourish Trace

בקשר לתזונת הגובים, הם נקנו כמובן היכן שרכשתי את הצמחים, מקום מומלץ ע''י הפורום, נאמר לי שעד כה אין צורך להאכיל אותם, היות והמיכל מלא אצות, מגוגל, עולה גם שהם לא בדיוק אוכלים אוכל שוקע\צמחי, אלא ניזונים באופן אקסלוסיבי מאצות ומידי פעם ינשנשו לקטים, יתרה מכך, כאשר אין אצות, יש להכניס מקור אצות אחר, אני מבין שזה יכול לבוא גם בצורת אוכל קנוי..? אשמח להרחבה בנושא אוכלי אצות, ואולי שווה להכניס איזשהו דג שיעזור בניקוי האצה?

שאלות לרב -

*האם ניתן להשאיר את זמן התאורה במתכונתו הנוכחית ולדשן יותר?
אשמח לדעת, ונטו למען הידיעה, לולא היה משולב פד''ח במיכל, זמן התאורה היה יורד, עולה, נשאר כמו שהוא? (8-10 שעות).

*כאמור המיכל נראה מזעזע, ואני בסדר עם זה, ומתכנן את השינוי העתידי, הייתי שמח לדעת כמה זמן מומלץ לחכות עד לשינוי? אפרט את שלבי החשיבה שלי -

- התאקלמות של הצמחים - משך זמן X
- צמיחה מחודשת של הצמחים וביסוס השורשים והריזום - משך זמן X
- רידקורציה, עקירה, חיתוך, זיעזוע.
- התאקלמות חוזרת של הצמחים, משך זמן X
- צמיחה מחודשת של הצמחים וביסוס השורשים והריזום - משך זמן X
- התחלת ההמלחה. 1.002 SG כל שבועיים.

אשמח לשינוי השלבים בהתאם לדעתכם, או שכדאי בכלל לבצע את ה"גוג ומגוג" עכשיו, כאשר עדיין המערכת\הצמחים במצב לא מזעיר.

*האם כדאי לחתוך באופן טוטאלי את העלים ה"פגומים", לעשות מעין סלקציה בין הטובים (שיש מעט מאוד) לבין הפגומים (שיש הרבה מאוד), ולהיות עם מעט מאוד "עלים" במיכל, ולעודד בצורה כזו או אחרת צמיחה מחודשת טובה יותר?

אשמח לתשובתכם!
עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 11:23   #57
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

בחרת אקווריום מאד מאתגר, לא רק כאקווריום ראשון - אלא בכלל.
מדובר באקווריום שצריך לעבור תהליך של המלחה עם הרבה ניסוי וטעייה בדרך.

אם היה מדובר באקווריום צמחייה של מים מתוקים, ההמלצה הגורפת לעכשיו הייתה להביא הרבה צמחים מהירי גדילה ולחכות להתבססות טובה באקווריום.
אמנם זה לא המקרה ועתיד האקווריום הוא דווקא להיות עם צמחייה דלילה וכחלק מכך גם להכיר כי לאצות תהיה נוכחות קבועה יותר באקווריום.

לבינתיים הייתי מתמקד בצמחים הקיימים ואף הייתי שוקל במקרה זה להשתמש בתכשיר כימי כנגד האצות (או שימוש במי חמצן). זה נקודתי, זה זמני - אבל זה יקל על השלבים הראשוניים עם האקווריום הזה.
האצה עצמה נראית כמו אצת שיער ו/או קרן צבי, לא הייתי דואג ממנה יותר מדי בשלב זה - אלא אם כן יש כיסוי נרחב ממנה על גבי הצמחים עצמם.

מבחינת דישון, הייתי מתחיל דווקא מחצי מהמינון של היצרן.

* מבחינת האלוכריס - לא מתאים ונראה שהגיע במצב רע מלכתחילה.

מבחינת גיזום:
בעיקרון עדיף לגזום את כל העלים הפגועים, אבל...
אם יש שתיל שכולו נראה רע ואין ניצני עלים חדשים, לעשות מיון ולהשאיר עלים שיש להם חלק ירוק בריא ונקי.
בצמחי שורש עם מערכת שורשים בריאה ניתן לעתים אף לגזום הכל, אמנם תהליך הגדילה המחודשת יהיה איטי יותר; לא חושב שרלוונטי גם כך.

לגבי המוס - טבעי לראות מוס מצהיב במעבר בין תנאים, אפילו בשינויי טמפרטורה בלבד.
כל עוד יש צמיחה מחודשת - הכל טוב.
כן הייתי שוקל להעביר אותו לאזור נמוך יותר.

שתי שאלות לסיום,
1. האם אתה מכיר פרוטוקול חיטוי צמחים לפני הכנסתם לאקווריום?
2. האם החלפת את הנורה הסגולה של גיזמן?

עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 12:58   #58
ג'ורג'יו

היי מעיין ותודה,

אני לא רוצה להקדים את זמני ולהתיימר, כמובן, לשאר הדברים שאני מתכנן בעתיד, ראשית הייתי רוצה להתמקד בקיים ולשנותו בהמשך, כך שאני לא חושב שיש צורך שארחיב בנושא הפנטזיות כרגע, אבל כפי שאמרת זה אכן אקווריום מתאגר, ואני Up to the challenge.

יש מספר צמחים גדול מאוד של מים מליחים, שמוגדרים כהלופיטים (halophytes), רובם אומנם צמחי גדה ולא hydro-halophyte, אך כמובן שלא ניתן להשיגם בארצנו.

עם זאת, כל מה שהוכנס למיכל עד כה, מלבד הוולנסריה, שגם ישנם חילוקי דעת בנושא להתאמתה למים מליחים - מתאים באופן חלקי, כזה או אחר, ובאופן אניגמטי, למים מליחים. (ומלבד הבולביטס והפיקוק מוס, שהם נרכשו כחלק מניסוי עתידי)

כאמור מים מליחים הינו טווח, ולא מדד קבוע, ורמת ה-SG תקבע ע''פ האוכלוסייה, ולא ההפך.

וזה מעלה את השאלות הבאות -

1) למה בכלל להיכנס לתוך קטגוריית המליחים-צמחייה, אם הדבר מעלה כל כך הרבה קשיים?
2) היות ובאופן וודאי, רוב הצמחים לא יוכלו להתפתח במליחות בינונית-גבוהה (1.008-1.010 SG) אליה אני שואף, למה בכלל לטרוח?
3) היות והצמחים יוכלו להתפתח, באופן מינורי, אך ורק במליחות נמוכה (1.003-1.005), למה בכלל, שוב לטרוח?
4) אם בכל זאת, אהיה מעוניין בצמיחה, שגשוג מינורי, ו"החזקה" של הצמחים בתנאים מליחים, אצטרך לעלות דרגה, וליישם את כל הטריקים והמיכשורים של הייטק לצמחים שלא באמת צריכים או מצדיקים את הדבר, אז שוב, בשלישית, למה לטרוח?

אין לי תשובה, אולי מתוך התלהבות אני עושה את הדבר, אולי כי אני התאהבתי בארצ'רים בסתר ובסביבת המחייה שלהם, אולי אני מנסה להיות מיוחד בכוח כמו נער מתבגר, אולי אני רוצה להיכשל ולהוכיח לעצמי שאני לא מספיק כשיר ליצור דבר חי ונושם - אין לי תשובה חד משמעית.

אני חושב, שזו הדרך שלי להכנס לתחביב כפי שכתבתי בעבר, ונכון לכרגע אין לי פחד או ספקות בדבר, אעשה את מה שצריך, ואעקוב באובססיביות.
יתרה מכך, במידה והצמחים אכן יכשלו באופן חורץ בתנאים מליחים, אקים מיכל טבע קטן, ואהנה ממיכל מתוקים ללא שופוני והתיימרות, זאת החשיבה לטווח הטעויות.

אני חושב, באופן אינטואטיבי, שרוב הצמחים שמוגדרים כ"קשוחים", אוהדי מים קשים, יכולים להתפתח במים מליחים.
מצרף תמונה של צמח שטרם זיהיתי, מניח שמדובר באכינודורוס כלשהו, שנרכש לפני יותר מחודשיים עם הקמת הקרנטינה לדגי הקריסטל (שעדיין עם ריקבון סנפירים, אחרי 3 סוגי תכשירים שונים, תחת טיפול מסור יתר על המידה, הרמתי ידיים, Go figure..)

כמובן שהעלים הכהים הם המקוריים, ואילו הבהירים הינם צמיחה חדשה.
סיפקתי לצמח הנ''ל תת תנאים, תאורת לד עלובה שאין לי ספק שלא מספיקים לצמיחה, ללא דשן כלל, כמות התרופות שהוא ספג היא בלתי הגיונית, והמיכל מליח לחלוטין. כמה מליח? תלוי בהחלפות המים, המיכל כרגע עומד על 1.007 SG, בעבר היה אף יותר.
*למה הצמח בתוך כוס יין? אני עוקב אחר השורשים.

אני חושב שהתחברתי למים מליחים בגלל האניגמטיות שהדבר מעלה, בגלל האי וודאיות, בגלל מחשבה נאו-רומנטית שפיתחתי לעצמי בראש, בגלל היופי, אך גם בגלל הריקבון, הסירחון, האצות הנוראיות והזבובים המרחפים מעל פני המים.

מים מליחים, מחוץ לקונטקסט של דגי נוי, הינה קטגוריה די מרתקת בעיניי - בהיבט של טבע, חקלאות, כלכלה, מסחר ותרבות.

"חקלאות מליחה" הינה דבר "חם" היום בעולם, ישנם מדינות שלמות שמיישמות מדע וטכנולוגיה בכדאי להשמיש את אותם מים ארורים לחקלאות (פירות, ירקות, דגים, בשר וכו'), גם ישראל לוקחת בזה חלק להפתעתי.
אולי בגלל זה התחברתי לדבר, אולי כאן נקודת המפגש הפילוסופית-מעצבנת שלי נוגעת בתחביב הכה נאיבי בעיניי - לא יודע.

בכל מקרה.... (:

* כמובן שאני מודע לפרוטוקול של חיטוי הצמחים, אם כי עדיין ישנם מספר חלזונות אותם אני עוקר באכזריות מהמיכל.

* טרם החלפתי את הנורה, אחליפה בעתיד, בעקבות האצות והמצב העגום חשבתי לעצמי שאולי כדאי לחכות עם הדבר, היות כי ככול הנראה המצב הפרובלמטי נובע מתאורת יתר, והחלפתה רק תגביר את עוצמת התאורה. או שאני טועה?

*אשמח אם תוכל להרחיב בנושא טיפול במי חמצן (כמו של חמצון שיער...?), או לחילופין בתכשיר כזה או אחר להשמדת האיוב.

*מדוע האלוכריס אינו מתאים? לכאורה מדובר בדשא אוהד מים קשים, עם טווח PH גבוה, ולא תובעני. ומתקיים בסביבות מליחות.

נערך לאחרונה על ידי ג'ורג'יו, Tuesday 16/04/2019 בשעה 13:01.
עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 13:40   #59
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

מצד אחד "למה לטרוח", מצד שני לתת הזדמנות לצמחייה.
אולי באמת סיוע כימי מתאים למקרה הספציפי הזה...

אין לי ניסיון עם סוגי אצות אלו, אבל בשבילי AlgExit של Easy-life נתן עבודה לא רעה ובעיקר לא פגע בצמחיה, דגה וחסרי-החוליות.

לחילופין תוכל להיעזר במי-חמצן, לפרוטוקול הטיפול וכתבה בנושא במגזין שלנו

עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2019, 14:25   #60
CtrlX

הסמל האישי שלCtrlX

הודו לך על 31 הודעות 41 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה וציקלידים

מיכלי מים מליחים מושקעים נדירים בארצינו, לצערי נתקלתי בבודדים מאז שאני בתחביב וחבל.

לגבי ארצ'רים, בשנים האחרונות הגיעו לארץ ארצ'רים טבע מאיזורי מים מתוקים. הכתמים שלהם בסגנון "פנדה"
אני עצמי גידלתי להקה במשך שנתיים עד אשר קיבלתי עליהם הצעה כספית שלא יכולתי לסרב, וחבל כי בדיעבד
הייתי נשאר איתם, הם מדהימים.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא