AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 20/01/2012, 05:09   #31
ליאור הדייג שאינו דג

הסמל האישי שלליאור הדייג שאינו דג

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: 1200 ליטר "סטינגריי ושאר כוכבי האמזונס" + בית גידול
וותק בתחום: תשאלו את האישה
ברירת מחדל תגובה להודעה: טיפול ב- nematode camallanus -סיום טיפול מונע והפסקת הטיפול בדגים הנגוע

איציק אני מצדיע לך

רואים שאתה בחור עקשן שלא מוותר בקלות

רבי נחמן מאומן אמר "אין יאוש בעולם כלל" אשריך!

תודה רבה על השיתוף מקווה שאני לא יזדקק לעץ הזה אבל למדתי דבר או שתים

ואני בטוח שזה יעזור למגדלים רבים למצוא פיתרונות
ליאור הדייג שאינו דג לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 20/01/2012, 10:19   #32
IZ.O

הסמל האישי שלIZ.O

הודו לך על 21 הודעות 29 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: טיפול ב- nematode camallanus -סיום טיפול מונע והפסקת הטיפול בדגים הנגוע

לאחרונה בשיחות עם מספר חובבים עדכנתי כי אפסיק ככל הנראה לכתוב ע"ג אתר אקווה מסיבותיי שלי. לאחר שיחות עם אותם מספר חובבים - פרטית / טלפונית, החלטתי להמשיך אך הפעם להפסיק Mr. nice guy. מי שיודע, קשה לי שלא להיות נחמד אך לפעמים אני מזדעזע וסותם על שטויות או דברים שעוברים כאן בפורום בתחום הדגים (מדגיש לא אקטואלית, דתית או חברתית- לא מזיז לי, אני פה בגלל סיבה 1 וזה הדגים). ברשותכם את שאר הסיבות אשמור לעצמי למה שקלתי לחתוך החוצה.

על כל פנים ובנושא האשכול,
הדגים שעברו טיפול מונע ונראתה בהם צואה תקינה בלי יציאות צואה עם זכר לנמטודות (ועקבתי כמו פאנט על כל דג \ תבינו בהמשך) נמכרו לחובבים במחירים של גיחוך ואפילו פחות מחצי. עברו שבוע ומאז בדיקה אל מול "הלקוחות" הכל יצא תקין אצלהם ולאחר החודש מעקב וטיפול אצלי - רובם ככולם חברים ומכרים שהוכרו ע"ג האתר ויודעו כחלק מ"אני מאמין" שלי בשקיפות וריאליות במחיר כחובב (חנויות סיפור אחר).

בנוסף, צואת האלטומים שהיו נבדקה במיקרוסקופ ע"י חבר של הבחור שקיבל אותם, מבדיקה ראשונית לא עולה כל זכר לנמטודות בצואה.

בנוסף ביום שני 9/1/12 לאחר מעקב יומיומי על צואות הדגים ומיקומה באק' (להזכירכם הדקורציה יצאה) הוצאו דגימות צואה למבחנות (אפנדרוף אם זה משנה לחברי המדעיים פה). המבחנות נמסרו ל-2 דוקטורנטים אצלנו עליהם התעלקתי ללא הכרות מוקדמת וביקשתי באים יוכלו לבדוק זאת. החבר'ה מתעסקים כל אחד במעבדה אחרת שאחת מהן מחקר במערכות חיסוניות של דגים לטובת פיתוח לבני אדם.

היום בבוקר קיבלתי מייל מאחד מהם והתוצאות התקבלו כי לא נמצאו נמטודות בצואה. בהתחשב בכך שהדגים שנמכרו היו אנציסטרוסים עם מערכות חיסון של פילים הנתון לא היה מפתיע.

להזכירכם הייתה הטלה של אנציסטרוס ארוך שובל בזמן הטיפול המונע - עוד נתון חיובי למערכת השיקולים טרום המכירה.

להקת הקרדינלים בגודל ג'מבו ויותר שאצלם לזהות נמטודות הרבה יותר קל, עקב גודלם, נמסרה במתנה.

נשארו כרגע 4 טפחוסים מתבגרים במיכל שאוכלים ורצים לאוכל כמו חזירים.
המים שהוצאו מהימכל עם דגים שמנכרו או אידוי או בכלל, לא התווספו חזרה - כרגע המיכל מלא בחצי גובה מים.
נכון לאתמול הסתיימה שארית התרופה שנשארה בבקבוק של JBL (תרופת ה - NEDOL).
נכון לשלב זה עקב חישובי חיסור מים והוספת התרופה הנותרת פעם ביומיים עד אתמול לסיומה, אני עומד על מינון של פי 2.5 (טיפה יותר) מהמלצות היצרן. הטפחוסים לא הראו / מראים שום סימן הדבקה.

הסיבות לסיום התרופה הייתה משיקול אגואיסטי של "אין לי עצבים לשמור שטויות בבית". ומי שיודע אני לא מהשומרים - אין צורך בטווח המיידי - קרוב, הפריט יועף.

סיבה השנייה - עקב רצון לחקור וללמוד "מה יקרה".

נכון לכרגע ישנו טפחוס צעיר דומיננטי שניקה לו פינה על קרקעית המיכל ומרחיק או מחזר (תלוי איזה פרט בקבוצה הוא תפס) - הדבר מעודד מאוד.

בהמשך לתגובות החברים פה לגבי התרופה של ג'ונגל - התרופה מכילה לבמיזול ופנדבנדזול (אאל"ט) לצערי לא מצאתי מידע לע ריכוז החומרים בתרופה ב - mg אך אני בטוח שהם מופיעים פיזית על האריזה.

מחירה אולי נמוך יחסית פר כדור אך יש לעשות שיקולים של מחזור הטיפולים בדגים נגועים שיש לבצע (או טיפולים מונעים = פחות טיפולים וכל אחד לפי ראות עיניו) אל מול צריכת הכדורים פר טיפול. יוצא טיפה יותר יקר מהתרופות המסחריות שכבר לא קיימות בארץ כמעט. מה שכן למיטב הבנתי התרופה של ג'ונגל יותר זמינה.

מספר דגשים חשובים

כאשר אתם לא בטוחים בזיהוי הטפיל או המצאות הטפיל
1. לא למכור דגים החוצה בטרם זיהוי חיובי או שלילי להמצאות הטפיל במערכת שלכם - מניעת התפשטות הטפיל.
2. הטפיל לרוב בא עם דגי טבע וגם כאשר מבוצעת קרנטינה / קליטה אצל חנות או יבואן לרוב לא יהיו סמינים להדבקות גם לאחר סיום תקופת האקלום / קרנטינה.
3. חלק גדול מהדגים שמגיעים מהטבע - נמצאים כחיוביים לטפיל בד"כ 1 או 2 שדועכים עם הזמן. הבעיה מתחיל כאשר ספציפית בטפיל לעיל' נמצאים 2 טפילים ממינים שונים (זכר ונקבה) ומתחילים מחזורי ריבוי בתוך הדג הנשא. הטפיל הנ"ל ספציפית אינו המפרודיטי - רוב דגי הטבע והמאכל שמגיעים מהים חיים יופי עם הטפיל ללא תופעות לוואי.
4. יש מגוון רחב של נמטודות חלקם אף מגיעים למעבר בין חיות לבני אדם. לכן טיפול בנושא מחייב משנה זהירות ושטיפת הידיים היטב בטיפולים במיכל.
5. עם סיום הטיפול או הפסקתו - יש לחטא את כל הקשור לאק' משאריות התרופה/ות. מי שרוצה / יכול לחטא את האק' ירוויח. בהמשך אפרט מה אני מבצע כרגע להמשך לפני הכנסת אוכלסיות עתידיות.
6. שוב המלצה אישית מעשית וכלכלית לא שווה להתחיל להתעסק עם הטיפול בטפיל אלא אם כן יש דגים בשווי אלפי שקלים. במידה וזיהתם דג נגוע להוציא ולתת לו לדעוך לאיטו במיכל נפרד. רענון מים ושאיבת רפש של סינון כל המצע באק' הראשי תוך טיפול (לא טיפול ההדבקות שמפורט על התכשירים המסחריים) קטן. מעקב של חודש - חודשיים לראות שאין נדבקים חדשים בטרם המשך איכלוס וכו'.

חיטוי

במקרה שלי ככל הנראה אם הטפחוסים ימשיכו להראות בסדר הם ישארו במיכל. שלבי החיטוי אצלי כללו הוצאת כל המצע צמחיה (בתהליך), ייבושו, הרתחתו ושוב ייבוש ורק אז ייזרק. המטרה להוציא את התרופה שאולי נשארה או נמטודות בטרם זריקתו - מדובר כאן באחריות אישית לכל נושא האק' שלנו.

פילטר - לא משתמש בפחם או מדיה. רק קרימיקות פשוטות יחסית שנועדו לפזר טוב את זרימת המים בפילטר ופרלון.
הפרלון כמובן ייבוש ויחוטא ויזרק. כנ"ל הקרמיקות (שעולות 20 ש"ח). בטרם ביצוע התהליך הנ"ל יבוצע במיכל החלפה של 60% מים. לאחרי יומיים / שלוש עוד החלפה של 50% ואחריה בהפרש דומה עוד 50%.
שבוע הפסקה לאחריו החלפת מים קלה פתיחת הפילטר ונקיונו וזריקת תכולתו.
הסיבה לכך היא להגיע למצב של 100% החלפת מים.

מאחר והפילטר ריק מבקטריות יש להיות עם יד על הדופק ולבצע החלפות קטנות במיכל (בהתאם לכמה העמסתם או כמה דגים השארתם) למניעת הצטברות אמוניה ושאר מחזורי החנקות. אבצע זאת במשך שבוע וחצי לפחות.

לא לוקח אחריות אצל אף אחד על הפעולות שנעשים או על אוכלוסיית הדגים.
אל תראו אשכול זה כהמלצות לשום דבר למעט המלצה אחת של לא לטפל לבד אם אתם לא יודעים מה אתם עושים או לא לטפל כלל בהתאם לשיקולים שלכם.
אשכול זה נועד לפרט ולהעשיר את הידע שחסר גם ככה על הטפיל והבאתו לידעתכם והתמודדות שלי עמו שאילולא ידעתי שאגיע לאן שהגעתי מזמן לא הייתי נכנס לכך.

חלקנו או רובנו כלל לא ניגישים לחלק מהדברים (חומרי הטיפול ובדיקות) ואף שיש סוחרים שלפנים משורת הדין מבצעים בדיקת מיקרוסקופ למבקשים הדבר עצמו לפעמים כרוך בחוסר כדאיות / כאב ראש רציני. מי שיכול ונגיש לאותם סוחרים גיאו' או בכל דרך אחרת שווה לבדוק.

לאותם סוחרים שמציעים / יכולים לספק את השירות הנ"ל יישר כוח.

ניתן לשאול הכל ובכיף, לא בפרטיות. הצהרה אישית, איני ממוחה לטיפול במחלות דגים. איני מתעסק כלל או כלל עם חומרים כימיים באק' (בכללם תוספי בקטריות למינהם, אנטי סטרס, תמציות שום ועוד אי אלו המצאות שיוצאים חדשות לבקרים) בד"כ ואף מאמין בגישה כי "אני לא עובד אצל הדגים" ועל כן דגים אצלי מקבלים רק את האוכל שאני מחליט ולא קפואים וכו' ודג שלא מתאים לו מבחינתי שיתמודד (ראה מקרה דיסקוסים). אין זה אומר שתביאו דגים רגישים מלכתחילה ולא תספקו להם את הצרכים הבסיסיים במיכל שלכם - הגישה שלי מתאימה למי שהכסף שהדג עלה לו לא בראש מעיניו.

בברכת שבת שלום,

איציק.

נערך לאחרונה על ידי IZ.O, Friday 20/01/2012 בשעה 10:24.
IZ.O לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים
הגדרות אשכול