AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 01:54   #1
tomer911

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: ריף/ציקלידים/צמחייה/דגי זהב דיסקוסים
וותק בתחום: 15
ברירת מחדל האם התאורה מספיקה?

יש לי אקווריום די קטן 50 ליטר פינתי, אין לי מקום להניח פלורסנטים ארוכים, האקווריום מגיע עם פלורסנטים קטנים החלפתי בתי מנורה והתוצאה המקסימלית שהגעתי היא 25 וואט. על נמנורות רשום 830 על שני מנורות ועל השלישית 840.
1)מה המספרים אומרים?
2)האם רמת התאורה מספיקה לאקווריום?
3)במידה והתשובה על שאלה 2 חיובית, איזה צמח דשא אני יכול לשתול עם תנאי התאורה שלי?
4)האם יש צורך בהחלפות מים?
*אין לי מערכת פד"ח.
tomer911 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 08:15   #2
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום תומר!
1) נורות פלורסנט מסומנות במספרים, הנותנים "מידע" על טיבם:
מספרה הראשונה מעידה על "עיוות הצבע" (CRI), הספרה 8 מעידה על "התאמת הצבע" למה שאנו רגילים באור השמש, בערך מעל 80%, לו היתה ספרה 9, משמעותה: התאמה מעל 90%
רק בנורות ליבון וקווארץ ישנה התאמה של 100%!!!
צמד המספרים בסוף, מציין את "טמפרטורת הצבע" של הנורה, מעין אינדקס המתאר באיזה גוון הנורה מאירה, ההשוואה נעשית לאור ש"גוף שחור" מקרין כאשרהוא מחומם לטמפרטורה מוגדרת במעלות ע"פ "סולם קלוין" (הטמפרטורה המוחלטת).
מכאן ש-40=4000 קלוין ו-30=3000 קלוין.
2) רמת התאורה תלויה במימדי המיכל, שטח הפנים שלו ,עומקו, ניצולת האור של הנורות וקיום רפלקטורים איכותיים, בהעדר נתונים אלו קשה לדעת.
3) כאשר התאורה מספקת תוכל לשתול צמחים רבים, לצמחים עם דרישות תאורה גבוהות צריך יותר... קרוב לודאי שקריפטוקורינות, אנוביות ומהירי גדילה ירוקים יגדלו היטב.
4) צריך וכמה שיותר, יותר טוב :P , בנפחים קטנים כמו שלך, תעשה טובה לדגים ולצמחים אם תחליפ שליש מהנפח (דלי) כל יום!, אל תשקח לנטרל את הכלור והכלורמין שבמיים.
5) אין דבר, יש באויר חמצן ופד"ח, כשתתמקצע תוכל להוסיף...

קיים ידע רב במאמרים, כאן בפורום, ממליץ לך לקרוא ולהרחיב... בהצלחה איציק
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 09:18   #3
tomer911

תודה על התשובות
tomer911 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 12:25   #4
fry

האינדקס של הצבע הוא בעייתי, כי הנורות פולטות יותר מאורך גל אחד (יותר מצבע אחד). עד כמה שזכור לי, הטמפרטורה נקבעת לפי איזשהו ממוצע.

לדוגמא, השוואת ספקטרומים של פלורסנטים לעומת אור שמש

עוד מידע על תאורה תוכל למצוא באתר של אוסראם.
fry לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 19:47   #5
tomer911

הבנתי שבנורות הקטנות אין יותר מ 9וואט לנורה משהו מכיר נורה גבוה יותר?
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 21:12   #6
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום FRY!

מה בעייתי באינדכס של הצבע?, מלבד 3 צבעי היסוד, כל צבע מורכב מתערובת של כמה צבעים.
להזכירך: לבן הוא בעצם תערובות של כל הצבעים בעולם, אינדכס הצבע הוא "מכשיר", שבעזרתו אפשר לתפוס איזה צבע נראה !
טמפרטורת הצבע אף היא משמשת קנה מידה חד ערכי לגוון האור ואין שם שום ממוצע, זה מדויק להפליא.
לגבי ספקטרום של נורות: אין משוים אותו לשמש, משוים את אורכי הגל שהנורה מפיקה על רקע הגוון המתאים האופייני לגל זה, מה שמתקבל כרקע לספקטרום ועוזר לנו להבין מה הגוון ששיך לכל אורך גל.
הספקטרום של השמש לידיעתך הוא קו רציף המכיל מלבד האור הנראה, גם קרינות נוספות (אולטרה סגוליות ואינפרא אדומות למשל).
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 21/07/2005, 00:28   #7
fry

תומר, יש גם נורות של 13 ושל 18 וואט, אבל הן דורשות צ'וק אחר, גדול יותר, ולכן בית הנורה גם גדול יותר.
יש גם נורות שמתחברות לבית נורה הברגה רגיל, כמו של נורות להט, ואלה באים ב-13 וב-26 וואט.

איציק, כמובן שהספקטרום של האור הוא רציף, אבל הספקטרום של הנורות הוא לא רציף, ומכאן הבעיה. הנורות מייצרות פיקים של עוצמה באורכי גל מאוד מסוימים, ולכן השוואתם לקרינת גום שחור היא בעייתית משהו. גוף כזה לא מייצר שלושה-ארבעה פיקים בכמה צבעים, בזמן שנורת פלורסנט כן. הערך הזה הוא לא בדיוק חד-ערכי. לפעמים, אפשר לראות הבדל משמעותי בצבע של שתי נורות בעלות אותו ערך, אבל משני יצרנים שונים. חלק מהנורות יותר ירוקות מאחרות, למשל. מצד שני, אני לא מכיר הרבה אנשי מקצוע שמסוגלים לפענח ניתוח ספקטראלי לכדי גוון תאורה מדויק, ואין בזה צורך ברוב המקרים, ולכן האינדקס הזה מספיק.

ההשוואה שלי לאור השמש נובעת מתוך הנחה, שצמחים בנויים לקבל אנרגיה מאור השמש, ולכן אור דומה לאור השמש יהיה מצוין בשבילם. נכון, שפוטוסינטזה דורשת תאורה אדומה וכחולה בעיקר, ולא את טווחי הביניים, אבל אם נשים תאורה רק אדומה וכחולה, אנחנו כצופים נאבד את תפיסת הצבע של הצמחים והדגים. משתי הבחינות, אור השמש אידאלי, ולכן היה נחמד לחקות אותו.
אינפרה אדום ואולטרה סגול הם לא רק לא רלוונטיים לצמחים או לנו, הם גם עשויים להיות הרסניים לצמחים, לדגים, ולעיניים שלנו (עודף חום וקרינה אנרגטית), ולכן אפשר להשאר רק בתחום הנראה לצורך מעשי.

אגב, גם שלושת צבעי היסוד מקורם לא באור, אלא בעין. יש לנו ראיה משוכללת, הדור הכי מתקדם - טריכרומטית. כלומר, בעין שלנו יש קולטנים לשלושה צבעים, פלוס אחד לראית לילה. אין הרבה בעלי חיים עם כזאת ראית צבע משוכללת. למשל, כלבים רואים רק שני צבעים, וחלק מהדגים לא רואים צבע כלל, אם אני לא טועה.
fry לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא