AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2003, 22:17   #1
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 31 פעמים
ברירת מחדל צביעת דגים-מאמר מאת shoonra

צביעת דגים טרופיים חיים - הסיבה שבעלי חנויות אחראיים לא מוכרים דגים צבועים
אני לא מעודד ולא מוחל על התעללות חמורה בבעלי חיים, אפילו לא בדגים קטנים וחסרי ישע.
מגוון זנים של דגים נצבעים באופן מלאכותי כדי להגביר את השיווקיות שלהם, לדוגמא : אלמנות, דגי קריסטל, טייגר ברב, בוטיות לסוגיהן.

Parambassis baculis (דג הקריסטל, דג זכוכית הודי , טטרה זכוכית הודית ועוד שמות..) הוא דג שמשגשג גם במים מתוקים וגם במים מלוחים למחצה. בתור דג של מים מתוקים הוא יסתדר עם שותפים שלווים באקווריום הקהילה. כשהוא מגודל במים מלוחים למחצה ניתן לשים אותו יחד עם שותפים קטנים כמו מולים וסוגי גובים, ניתן גם לטפח דג זה במרינה יחד עם דגי chromise קטנים ו-damsel למינהם, וכן עם עוד שותפים קטנים.
דגי הקריסטל הם דגי להקה ולכן יש להחזיקם בקבוצות של ארבעה ויותר, עם זאת הם יותר סלחניים לעניין הלהקה מאשר טטרות או רסבורות.

דגי הקריסטל הצבעוניים הם לא תוצר טבעי , כמות צבע קטנה מוזרקת מתחת לעורם בעזרת מחט גדולה וחלולה, תוך גרימת פצע טראומתי, שלא כמו בקעקוע , כאן לא מתרחש תהליך ריפוי שבו הצבע נספג לתוך תאי העור, אלא הצבע נשאר נוזלי בתוך הכיס שנוצר בגוף הדג וזאת עד שהוא מוצא דרך לפרוץ החוצה ולצאת או עד שמערכת החיסון של הדג תוקפת את הצבע ובעצם מעלימה אותו.
מתוך המספר המועט של הדגים ששורדים את תהליך הזרקת הצבע רובם ימותו תוך חודשיים בעקבות הטראומה שעברו, והמעט שיעברו את החודשיים הללו יאבדו את צבעם המלאכותי תוך 6-10 חודשים. רק 10% מהדגים ששורדים ומגיעים למכירה בחנויות ישמרו על צבעם לאורך זמן.
בעקבות הנוהג של צביעת הדגים, יש היום מינים רבים שלא ניתן למוצאם במצבם הטבעי - הלא צבוע , בחנויות לחיות המחמד.

בתמונה, דגי קריסטל שעברו צביעה

סוגי דגים נוספים הנצבעים כדי להגביר את מכירתם:

* דגי אלמנה אלבינו – להם מוזרק צבע וכן הם מואכלים באוכל ספוג בצבע עוד מהיותם דגיגים וזאת כדי להפוך אותם לאלמנות כחולות, אדומות, סגולות, בצבע אוכמניות, ענבים או תותים, טטרה פטריוט או הוליווד וכן טטרות בשלל צבעים ומנים (או במילים אחרות כדי להפוך אלמנה אלבינו לאלמנה צבעונית).

בתמונה אלמנות אלבינו שעברו צביעה

* בוטיות מסוג Botia morleti .גם להם מוזרק צבע ואף נצבעים חיצונית כדי לתת להם את הצבעים סגול,אדום וכחול

בתמונה Botia morleti טבעיים ללא צביעה

* בוטיות מסוג Botia lecontei , נצבעות חיצונית ונמכרות כבוטיה כחולה , כנראה שהבוטיה הכחולה הרגילה לא כחולה מספיק.

בתמונה Botia lecontei אלבינו ללא צביעה

ובוטיה צבועה

* (Tinfoil Barb (Barbus schwanefeldi -גם סוג דג זה נצבע אם כי כאן קשה להבחין בין הדגים הצבועים לבין הטבעיים , מלבד שלושה סימנים שיש לדגים הצבועים : העיניים שלהם כהות יותר, הראיה שלהם חלשה יותר-הם נתקלים בדקורציה בתוך האקווריום, וכן לא הצלחתי להחזיק דגים צבועים מסוג זה יותר משלושה חודשים.

בתמונה Tinfoil Barb

* טייגר ברב (סומטרה) -אדום וירוק , מופקים מדגי ברב זהב,אלבינו וכן מזן אדום של טייגר ברב (אין לי מושג למה אי אפשר להשיגם גם בצבעי כחול,סגול,או שחור), הדבר המרתיח (והמתסכל) בדגים צבועים אלו הוא שיש זני טייגר ברב אדומים וירוקים מושלמים אצל מגדלים סלקטיביים (ללא צורך בצביעה מלאכותית).

בתמונה סומטרה אלבינו

*לאחרונה נוכחתי לגלות שגם (Bala Shark (tricolor shark -עובר צביעה כדי להפוך ל- Bala Shark זהוב

בתמונה Bala Shark

* ציקליד תוכי דם – שהוא או דג שטן אדום עם עמוד שדרה מעוות , או הכלאה בין שטן אדום לבין סוורום (אם כי הראשון נראה סביר יותר, מיכוון שהוא תואם דגים נוספים שבאים באותה הצורה והיא נגרמה מעיוות בעמוד השדרה ,כמו מולי בלון, פלטי בלון וגופי בלון )
לדג זה מזריקים צבע כדי להפוך אותו לתוכי אדום, סגול, כחול, ארגמן, ירוק , זהוב וצהוב.

בתמונות ציקלידי תוכי לא צבועים

*אוסקר אלבינו עובר צביעה והופך ל- כחול, אדום (יש לציין שיש זן של אוסקר אדום לא צבוע),צהוב,בצבע אוכמניות,סגול,זהוב (אם כי למיטב הבנתי יש זן של אוסקר זהוב לא צבוע, אך הוא בעל גוון צהוב-צהבהב יותר מאשר הזהב דמוי סלמון של הצבוע).

בתמונה אוסקר אלבינו לא צבוע

* דגי קורידורס אלבינו מסוג Palaetus ו- Aeneus – נצבעים כדי לקבל נקודות צבעוניות לאורך גבם בין סנפיר הגב לזנב, הם באים בצבע כחול,ירוק,אדום,כתום וסגול

בתמונה קורידורס Aeneus אלבינו

*גורמי דבש- עוברים תהליך הזרקת צבע כחול בין סנפיר הגב לזנב בחלק העליון וזאת כדי ליצור את "גורמי שקיעה כחולה" ו"גורמי שקיעה ירוקה"

בתמונה גורמי דבש

* פלקוסטומוס אלבינו – להם מוזרק צבע כדי ליצור "פלקו אלבינו כחול", זה הצבע היחיד שראיתי, אבל אני בטוח שיש גם ירוקים,ורודים,סגולים,צהובים ועוד הרבה צבעים שמצויים אצל דגים צבועים אחרים.

בתמונה פלקוסטומוס אלבינו

הצבע המסרטן המשמש לצביעת טטרות ובוטיות נמצא בחללים בתאים שלהם וכך נוצר אפקט של צבע עמום יחסית. אזורי הצביעה הססגוניים והמודגשים יותר נוצרים ע"י הזרקת יותר צבע במקומות יותר אסטרטגיים בגוף הדג.
המערכת החיסונית של הדג נלחמת בזיהום (בצבע) עד שהוא נעלם מהמערכת – דבר זה מוסיף סטרס וגורם לדג להפוך לרגיש יותר לזיהומים שאליהם הוא יכול להיחשף וזאת בגלל שמערכת החיסון של הדג אינה יכולה להתמודד איתם.

כמעט בכל המצבים הנ"ל הצבע המלאכותי של הדג בסופו של דבר נעלם, אבל רק הפריטים הקשוחים ביותר ישרדו ויגיעו לכך, אם אתה מתעניין בדגי קריסטל, אני ממליץ לרכוש את הפריטים הלא צבועים, הם מאוד עמידים ומעניינים, מה גם שבקנייתם אתה מפחית את העידוד בטיפול לא הומני ובהתעללות בבעלי חיים.
לצערי , חוקים האוסרים התעללות בבעלי חיים מתייחסים בפירוש רק ליונקים, חלק מהחוקים מרחיקים לכת ומתייחסים גם לציפורים ולזוחלים, אבל אף פעם לא מתייחסים לדו חיים או לדגים .

בנוסף לטיפול האכזרי שהדגים הללו זוכים לו, הליך הצביעה נעשה ע"י עובדים חסרי ניסיון העובדים במשכורת רעב בארצות העולם השלישי. ע"י רכישת דגים צבועים אתה לא רק מעודד אכזריות כלפי בעלי חיים, אלא גם , מעודד את תנאי העבודה המחפירים הללו.
זכור : לעולם אל תרכוש בעל חיים מחנות לחיות מחמד רק בגלל שאתה מרחם עליו – זה רק יעודד את החנות להביא עוד בעל חיים כזה שיחליף אותו על מדף המכירה.

בעלי חנויות אחראיים לא יזמינו במודע דגים צבועים, גם לא בהזמנות מיוחדות. יש הרבה דגים יפים נפוצים שלא עברו צביעה ע"י בני אדם וישגשגו הרבה יותר טוב באקווריום בביתך או במשרדך.

על האקווריומיסטים להיות ערים לכך שיש הרבה דגים הנקראים "דגים צבועים" שלמעשה לא עברו באמת צביעה מלאכותית, אלא עברו צביעה טבעית. בין הדגים הללו ניתן למצוא את הפלטי הצבוע למיניו (לדוגמא פלטי שיש) , סייפן צבוע (לדוגמא סייפן שיש).
הרבה דגים עם צבעים מרשימים באים כך באופן טבעי, כמו הניאונים, הנאונים השחורים, קרדינלים, Glolite Tetras, ציקליד טווס, גופים, דיסקוסים, סוגים שונים של דגי קשת, ודגי קילי, דגי קוי ודגי זהב.
אני מציע לכל המגדלים לקנות רק "דגים צבועים" טבעיים, ולבקש מבעלי חנויות המחמד שלא למכור דגים צבועים מלאכותיים.

המאמר המקורי: http://honors.montana.edu/~weif/firsttank/painted.phtml

תורגם ועובד ע"י SHOONRA - חלק משמות הדגים שונו כך שיתאימו לשמם בארץ, וכן הוספו התמונות של הדגים לצורך המחשה.
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2003, 23:30   #2
גדי א

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

גורמי דבש הוא צבוע ?????
כששאלתי פה בפורום אם גורמי להבה הוא צבוע אמרו לי שלא, לפי מה שאני מבין מדובר פה על אותו הדג מישהו יודע היכן נפלה הטעות???
גדי א לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2003, 23:31   #3
LimpingFish

הסמל האישי שלLimpingFish

מאמר מצויין
מזמן חיכיתי שמישהו יעשה מאמר שכזה.
אפשר לעשות אולי אינדקס דגים צבועים, וכל פעם שמישהו יתקל בדג כזה יהיה אפשר להוסיף?
LimpingFish לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 10/10/2003, 00:01   #4
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 5 הודעות 12 פעמים
וותק בתחום: משנת 86

מאמר יפה מאוד.

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 10/10/2003, 08:00   #5
shoonra

הסמל האישי שלshoonra

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה היי טק
וותק בתחום: משנת 90~,וואו עבר מלא זמן....

ל-MehMeh
יש עץ עם דגים שחלק מחברי הפורום ראו צבועים.
נקווה שהאינדקס הזה יהיה קטן ככל האפשר....
אבל נראה לי שהוא הולך וגדל

http://www.ffil.org/forum/viewtopic.php?t=11280
עדיין לא נקרא Friday 10/10/2003, 08:14   #6
DAV

וותק בתחום: אאאההה?

תודה לשונרה על המאמר !!
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 01:50   #7
רונדג

מאמר יפה מאוד!
מזעזע! תראו לאילו רמות אנשים מגיעים! הכל בשביל כסף! מענים דגים כדי למכור אותם יותר בקלות!
המאמר הזה חשוב מאוד! חייבים להגביר את המודעות! אני למשל זוכר שלפני כשנה עברתי בחנות דגים ומאוד התלהבתי מהקריסטלים הזוהרים, ואבא שלי התבדח ואמר שהדגים האלה צבועים, והמוכר שמע את זה ואמר שהכל אמיתי! שזה סוג מסויים של דגים!
לכן, כדי שמוכרים כאלה לא יעבדו על אנשים תמימים, חייבים להגביר את המודעות, ולהתרחק מקנייה של דגים כאלה!
אני פשוט לא מאמין כמה רחוק עוד אפשר להגיע!
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 02:04   #8
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 31 פעמים

זה אחד הדברים הכי נוראים שיש , חשוב שתהיה מודעות לנושא
אחת ההרצאות של יוסי איצקוביץ הייתה על הנושא
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 02:08   #9
אורח

זה ממש חולני...........והכל בשביל הכסף....נייר!!!(למרות שכולנו היינו רוצים כסף)

רוצים רוצים....אבל ממש לא על חשבון דגים וחיות בכלל!

אבל אני לא חושב שזה יפסיק....לצערי....

אולי יום אחד יצא חוק כזה ......חוק בינלאומי שאוסר על דברים כאלה...
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 02:51   #10
platy

כמובן, כל הכבוד וכל התודות לשונרא.

רק אני חייב לתקן משהו בתרגום:

"על האקווריומיסטים להיות ערים לכך שיש הרבה דגים הנקראים "דגים צבועים" שלמעשה לא עברו באמת צביעה מלאכותית, אלא עברו צביעה טבעית. בין הדגים הללו ניתן למצוא את הפלטי הצבוע למיניו (לדוגמא פלטי שיש) , סייפן צבוע (לדוגמא סייפן שיש)."

במקור:

Aquarists should also be aware that there are many fish that are called "painted" that are not actually dyed, but are natural colorations. Among these is the Painted Platy and its cousin the Painted Swordtail.

אני לא בטוח לגבי התרגום הנכון, אולי "עברו התגוונות טבעית"

פשוט המונח "פלטי צבוע" גורם לי להתחלחל!!!
כי פלטי זה הדג הכי צנוע וישר שאני מכיר.

האמת- יש כאן אולי איזושהי התייפייפות מצידנו- בכל הקטע הזה של טבעי
או לא טבעי- התעללות בבעלי חיים וכ', כי מה: רבייה סלקטיבית זה פחות מזעזע?
מולי בלון מעוות שידרה?! שליירים שבקושי שוחים?! סייפני סימפסון עם שטרונגול באורך הגוף ואפס יכולת ביצוע?! ועוד מליון דוגמאות שאתם בטח מכירים טוב ממני.
בואו נספור כמה מאיתנו חולמים לייצר את הזן שיקרא בסוף על שמנו, מעוות ואיזוטרי ככל שיהייה, ממש עבודת קודש נאצית.
ובכלל- כל העסק הזה של דגי הנוי- הלא זוהי התעללות של 99%. צער בעלי חיים.
החל ביצור, דרך השיווק, וכלה באקוואריום של רותם בן ה-3 שלא יודע שמה שמת לו לפני שבועיים היה דג זהב, ומה שימות לו מחר זה הסייפן שקיבל אתמול.

נכון- אחוז אחד מהדגים מגיע למיכל ראוי פחות או יותר, כמו אלה של חברי הפורום הנכבד הזה, אבל אז, כמובן, מתחילות ההחלפות...

אז בחייכם... בחיינו....

ורק רציתי להמשיך בנושא הכתבה: דגים צבועים זה בעיקר טעם רע!!! בעיניי
שאגב, הולך חזק מאד עם התחביב הזה, אצל האוכלוסיה הממוצעת.

מצטער על השבתת השמחה, ומקווה שתקראו אותי נכון.
(וסליחה אם פגעתי במישהו. טעם רע זה עדיין- עניין של טעם)
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 07:52   #11
shoonra

הסמל האישי שלshoonra

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה היי טק
וותק בתחום: משנת 90~,וואו עבר מלא זמן....

platy
האמת היא ששברתי את הראש כדי לנסות להעביר את המשפט הזה לשפת הקודש עד שבסופו של דבר התאיישתי ושמתי גרשיים על המושג צבועים --
התגוונות, יפה-קיבלתי

ולגבי הרביה הסלקטיבית, אולי גם זה לא בסדר אבל אם תפסלו רבייה סלקטיבית של דגים תצטרכו לפסול רביה סלקטיבית של כל בעלי החיים (כלבים וחתולים גזעיים, פרות חולבות, תרנגולות מטילות ועוד) ,ולא רק בעלי חיים אלא גם צמחים - זה בור ללא תחתית.

פלטי שנולד עקום, לא יודע שום דבר חוץ מזה , אז יכול להיות שזה "לשחק את אלוהים" , וזה לא הדבר הכי הומני שיש ,אבל זו לא ממש כמו התעללות בדג בריא שעובר טראומה.

לגבי העובדה שחלק גדול מהתחביב הוא צער בעלי חיים, לצערי אני חייב להסכים - וכל עוד אנשים יחשבו שאקווריום זה רק רהיט המוסיף יופי לסלון שלהם זה רק ילך ויחמיר.
מה שאנחנו המגדלים יכולים לעשות זה להגביר כמה שיותר את המודעות לעיניין, להסביר לאנשים שבזה שהם קונים דג זהב בצינצנת הם קונים בעל חיים, בדיוק כמו חתול או כלב.
לא לקנות דגים שעברו התעללות פיזית.
להעיר לבעלי חנויות על הזנחה או טיפול לא נכון של העובדים שלהם או שלהם עצמם (לעשות את זה בסטייל ,"אני רואה שאתה עובד כאן ממש קשה, חבל שבגלל הפונגוס הקטן הזה ימותו כל הדגים, אני במקומך הייתי מטפל באקווריום וחוסך הרבה כסף")

והכי חשוב , לטפל כמה שיותר טוב בדגים שיש לנו בבית, כי דג חי אחד בבית זה אומר עוד דג חי בטבע שלא יצטרכו לתפוס.
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 09:29   #12
דודו דיסקוס

ברירת מחדל תגובה

מאמר נהדר, כל הכבוד.
יישר כח.

דודו
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 10:11   #13
Supreme

לפני שבועיים ביקרתי בחנות חדשה שעברה מיקום בב"ש והם הביאו דגים חדשים וביניהם גם קריסטלים צבועים, לאחר שבוע וחצי חזרתי שוב לחנות וראיתי את כולם עם נקודות לבנות! ממש כואב הלב לראות אק' שלם מלא בדגים גוססים!
ובנוסף לכך הבחנתי שכמות הדגים לא השתנתה, כלומר לא קנו את הדגים הצבועים כשהם היו עוד בריאים (ויפים?! ), כנראה באמת האנשים כבר יודעים מה עוברים הדגים המסכנים ואת הסיכוי שלהם לשרוד.

חשבתי, לא חבל? אם הדגים לא היו צבועים אני בטוח שהוא היה מוכר את כל הדגים בלי בעיה בכלל! אלה דגים הרבה יותר מיוחדים ויפים כשהם לא צבועים, ואני מדבר על כל הדגים שצובעים.
Supreme לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 10:54   #14
nirfun

Supreme- למה אתה מתכוון כשאתה כותב ב"ש? באר שבע/בית שמש/ בית שאן?
אם זה באר שבע אז תן לי בבקשה את שם החנות. אם אתה מתעניין יש את "הובי גל" שאותה אני מגדיר XXXXXXXXXX

סוף ההודעה נערך- לא מקובל להתבטא כך מול חנות ELMI
nirfun לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/10/2003, 11:51   #15
Supreme

חח , התכוונתי לבאר-שבע, החנות נקראת "האקווריום", זו שנמצאת בקריית הממשלה
Supreme לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה
הגדרות אשכול