AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 04/05/2020, 20:10   #1
Itay1Sh

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: מלוחים
D.I.Y חדש בתחום המלוחים, קניתי נאנו - אשמח לוודא איתכם שהכל כשורה.

קודם כל שלום לכולם ואני שמח שיש פורום עם אנשים מקצועיים שיכולים לעזור .
קניתי אקווריום מסוג Aquael Nano Reef 49L קוביה. המידות שלו הם 35x35x45 .
בערכה של האקווריום כלול פילטר מפל, מנורת לד ומחמם מים עם טרמוסטט שדואג שהמים יהיו בטמפרטורה הנכונה .
קניתי חול חי, מלח לאקווריום ופורק חלבונים מדגם EHEIM Skim marine 100 .
בנוסף קניתי 2 בקבוקים , אחד ‏Effective Conditioner והשני ‏Bacteria Feeder .
קניתי גם הידרומטר שבודק מליחות מים וטמפרטורה , וגם קניתי 3 אלמוגים יבשים קטנים .
כרגע אני לא מתכנן לגדל אלמוגים, רק כמה דגי ליצן ואולי עוד סוג (כמה שאפשר באקווריום בגודל הזה).
שמתי את החול החי, את האלמוגים המתים ומילאתי את האקווריום במים ברז רגילים (לא אוסמוזה).
האקווריום פועל כבר יומיים, הגעתי למליחות הרצויה לפי ההידרומטר . רק אתמול חיברתי את הפורק חלבונים, מקווה שהוא עובד כמו שצריך כי כרגע אני לא רואה רפש יוצא מלמעלה (עדיין לא הצלחתי להבין על איזה רמה אני צריך לשים את המשאבת כוח שמחוברת אליו, בינתיים אני משחק איתה ומנסה להבין)
ביום הראשון שמתי 2 מיליליטר (בערך פקק) מכל בקבוק (הבקטריה והקונדישינר) , ומעכשיו אני שם מהבקטריה יום כן ויום לא .
בעוד שבועיים אחזור לחנות אקווריומים עם דגימה מהמים שבאקווריום שלי, שם יבדקו לי ניטריט, ניטראט ואמוניה, וכשאקבל אישור שהכל בסדר ואפשר להכניס דגים אני אעשה זאת בהדרגה .
אני יודע שרוב הנאנו מלוחים בדרך כלל נופלים , בגלל זה אני מאוד זהיר בדרך שלי ומעדיף לשאול כל שאלה ולהתייעץ .
כרגע המים באקווריום שלי עדיין לא נראה צלולים משום מה, דבר שקצת מדאיג אותי .
עד כאן, אשמח אם תגידו לי אם עשיתי טעות כלשהי , טיפים ודרכים לתקן .
ניסיתי לצרף תמונות להודעה אבל אני לא מצליח, אז אנשים נחמדים שרוצים שאשלח להם תמונות לפלאפון להגיד לי ביקורת , יתקבלו בברכה .
תודה רבה
Itay1Sh לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 05/05/2020, 07:19   #2
עוזי.פ.

הסמל האישי שלעוזי.פ.

הודו לך על 38 הודעות 49 פעמים
סוג אקווריום: ריף רד סי 750
וותק בתחום: 50 (שנים)
ברירת מחדל תגובה להודעה: חדש בתחום המלוחים, קניתי נאנו - אשמח לוודא איתכם שהכל כשורה.

אני אישית לא חסיד של הוספת בקטריה
אלא לתת למיכל לבנות את אוכלוסית הבקטריות לבד.
מכיוון שמדובר בנאנו יכול מאד לעזור אם תקבל סלע קטן
ממיכל פעיל.
לגביי הפורק חלבונים כל עוד אין מה לפרק הפרשות ושאריות חלבונים
הוא בעצם עובד על ניוטרל.....
יתכן כי המים עכורים בשל הוספת נוזל הבקטריה
עדיין לא נקרא Tuesday 05/05/2020, 10:21   #3
amirbas

הודו לך על 10 הודעות 11 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: חדש בתחום המלוחים, קניתי נאנו - אשמח לוודא איתכם שהכל כשורה.

שלום איתי וברוכים הבאים לאקווה,

סה״כ שיטת העבודה שלך נכונה ומסודרת. תמיד לזכור שהכלי הגדול ביותר להצלחה בתחביב הזה זה סבלנות!.
לגבי מילוי מים מהברז, אני אישית לא אוהב את זה. זה משתנה ממקום מגורים למקום מוגרים בארץ אבל סה״כ המים מהברז מכילים לא מעט מתכות כבדות ומשקעים כגון אבנית שעדיף שלא יהיו במי האקווריום. מאחר ואתה מתכנן לגדל רק דגים שפחות מושפעים מכך אז זה בהחלט אפשרי , אך קח בחשבון שאם אתה מתכנן אלמוגים בעתיד הייתי ממליץ שכבר מעכשיו תתחיל עם מי אוסמוזה כי כלל החומרים האלה שנמצאים במי ברז כבר מעכשיו מתחילים להצטבר בסלעים ובחול.
לגבי התיסוף של החיידקים, זה בהחלט מזרז תהליכים ומביא לכך גם שהזני החיידקים היותר רצויים הם אלה שיתפתחו באקווריום שכן החברות שמייצרות את המוצרים האלה בוחרות בקפידה את הזנים של החיידקים שהם מכניסים במוצר. אבל(!), חיידקים כמו כל ייצור חיי צריכים אוכל כדי לגדול ולהתרבות. במקרה של החייקדי נטריפיקציה האוכל שלהם זה פוספטים ואמוניה. אם אתה מוסיף חיידקים סתם ככה אבל לא מוסיף יחד עם זה מקור מזון כלשהו היעילות של איכלוס החיידקים בסעלים ובחול יורדת משמעותית. לכן אני ממליץ לך שתוסיף למים קצת אוכל דגים וחתיכת דג קטנה (קובייה בגודל 1ס״מ לא יותר) שירקבו במכוון במים כדי לספק מים עשירים בנוטריינטים לחיידקים שיתפתחו. המזון דגים שנרקב מספק בעיקר פופסט, והחתיכת דג שעשירה בחומצות אמינו תספר בעיקר אמוניה וניטראטים (אני אישית מוסיף קצת פיפי (כן כן, קראת נכון, שתן) ביחס של 1מ״ל לכל 50 ליטר מי אקווריום. מלבד הועבדה שזה קצת הזוי אולי נשמע אבל זה עובד נהדר ואני אישית ככה איתחלתי בהצלחה את הסייקל של כל האקווריומים שלי עד כה). אפשרות נוספת זה לקנות תוסף מזון יעודי לחיידקים כמו microbe lift special blend, אבל לדעתי לא הכרחי.
כמובן, כאשר תוסיף את האוכל למים והוא יתחיל להרקב החיידקים יתרבו יותר והמים יהפכו להיות יותר ויותר עכורים. זה בסדר וטבעי! לא צריך להלחץ מזה. העכירות. תרד עם הזמן ככל שהחיידקים יתיישבו יותר על הסלעים והחול. בנוסף, תצפה שאחרי תקופה מסויימת תתחיל לראות פריחת אצות על הזכוכית, על הסלעים ובמים וגם זה טבעי. בכללי, כל התקופה הזאת של ההתבגרות של האקווריום וההבשלה שלו זאת תקופה שמכנים אותה ה״ugly phase״ ,״התקופה המכוערת״ של האקווריום שבה יש הרבה תופעות מעצבנות של אצות, מים עכרוים שיום אחד פתאום נהיים צלולים ואז יום אחרי זה עכורים שוב וכו׳ וצריך להיות מוכן נפשית שזה יקרה, אין דרך מנוס מזה לא משנה מה המוכר בחנות ינסה למכור לך או החובב הממוצע ינסה להמליץ לך, ורק לדעת שזה תקין, זה בסדר ולא להתרגש מזה. כל עוד מקפידים על התחזוקה השוטפת של האקווריום (החלפת מים סדירה, ניקוי הפורק, ניקוי פילטרים , שאיבת רפש, והאכלה תקינה של הדגים) התקופה הזאת תעבור והאקווריום יתייצב. בד״כ תקופה כזאת נעה בין 3 חודשים ועד 6 ולפעמים אף יותר.
אם אתה תוהה למה זה קורה זה סיפור כבר יותר מסובך של דנמיקה של מערכת אקולוגית קטנה והיחסים המורכבים בין היצורים השונים בה (מחיידק ,אצה ועד דג).

לגבי הפורק, כעיקרון אין כרגע בשלב זה יותר מדי חומרים אורגניים מומסים שהפורק יוציא מהים, אולי רק חומרים שנפלטים מהסלעים ומהחול (שתמיד יש בהם ברמה כלשהי) והחיידקים שמתרבים שגם אותם הפורק מסוגל להוציא במידה מסויימת. לפני מספר ימים חובב אחר שאל כן לגבי איך לכוון את הפורק, אני מעתיק לכאן את התשובה שלי. למרות שהוא שאל על דגם ספציפי של פורק העקרונות זהים לכלל הפורקים והמערכות.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי amirbas צפה בהודעה
בגדול כיוון של הפורק הוא פונקציה של מה הצורך הביולוגי של האקווריום-דהינו כמה דגים/אלמוגים/חסרי חוליות יש באקווריום ומה כמות הפסולת שהם מייצרים, מה שיטות העבודה באקווריום לשליטה בנוטריינטים (לדוגמא האם יש תיסוף וודקה או שימוש בפיופלטס הנשענים על עבודת הפורק בסופו של דבר לשליטה ברמות הניטראט והפוספט במים), מה עומס ההזנה של האקווריום (כמה אוכל לדגים/תוספי מזון לאלמוגים) מוכנסים למים ובאיזה תדירות וכן מה נוח לך כמגדל לטפל בו יותר.

בגדול את הפורק אפשר לכוון לשני מצבים, הקצפה יבשה-מצב בו מפלס הקצף יותר נמוך בכוס האיסוף (בורג מורם) ופתח יניקת האוויר פתוח יותר.מצב זה מאפשר לפורק לערבב יותר אוויר וחמצן עם המים וכן זמן מגע ארוך יותר בין המים לבועות אוויר. הדבר מאפשר הפקת קצף סמיך יותר ועכשיר יותר בחומרי פסולת ובכך לנקות אחוז גבוהה יותר מסה״כ הלכלוך האורגני שיש בים הנכנסים לפורק. הדבר מאפשר גם לכוס איסוף להתמלא לעיתים יותר רחוקות ולכן צריך לרוקן ולנקות את הכוס לעיתים יותר רחוקות שזה יותר נוח באם אתה עסוק ביום יום. הכוס תתמלא בנוזל ירוק כהה ועכור יותר עם ריח חזק.
החיסרון בשיטה הזאת שסה״כ הזרימה דרך הפורק יותר איטת, לכן פחות מים בפרק זמן נתון עוברים דרך הפורק. לכן, על אף שהניקוי של המים הנכנסים לפורק הוא יותר איכותי, הקצב הכללי של ניקוי מיי האקווריום הוא יותר איטי.

האפשרות השנייה זה הקצפה רטובה. במצב זה מפלס המים ותחילת ההקצפה בכוס האיסוף הוא יותר גבוהה(בורג למטה יותר), כאשר פתח יניקת האוויר סגור יותר לעומת הקצפה יבשה. מצב זה מאפשר למשאבה של הפורק להעביר יותר כמויות מים בפרק זמן נתון ומאפשר לפחות זמן מגע בין בועות האוויר למים בפורק. כתוצאה מכך הקצף שנוצר הוא יותר קליל, בהיר ונוזלי מאשר בהקפצה יבשה. הדבר מאפשר לפורק לסנן כמויות גדולות יותר של מי האקווריום בפרק זמן נתון אך יחד עם זאת ההקצפה תהיה יותר ״בזבזנית״ שכן הנוזל הנאסף בכוס יהיה מהול יותר ויחד עמו תהיה כמות יותר גדולה של מיי אקווריום. בשיטה הזאת יהיה צורך לרוקן את הכוס איסוף לעיתים קרובות יותר.הכוס תהיה מלאה במים ירקרקים לרוב, בעלי ריח עדין יותר וגוון צלול.

באופן כללי, כאשר האקווריום ריק יחסית מבעלי חיים ועומס ההאכלות נמוך או לחלופין יש עומס גבוהה של בעלי חיים אבל יש משטר נוקשה ומתמיד של החלפות מים, מדיות , ניקוי פילטרים בזמן, שימוש ברפיוג׳ים וכו׳ אנחנו נעדיף הקצפה יבשה.
כאשר האקווריום מקבל הרבה מאוד אוכל/חומצות אמינו ושאר תוספי מזון לדגים ולאלמוגים או כאשר מנקים רפש/אצות בתהליכי תחזוקה רגילים שבאופן טבעי מעיפים לכלוך למים, או חלילה אם חומר מסוכן נשפך לאקווריום אנחנו נעדיף הקצפה רטובה.

אלה כללי אצבע כלליים מאוד, הכיוון המדויק של הפורק הוא יותר מורכב מכך ומשתנה מתקופה לתקופה , מאקווריום לאקווריום ומעת לעת.
בהצלחה
amirbas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 08/05/2020, 13:45   #4
Itay1Sh

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: מלוחים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי amirbas צפה בהודעה
שלום איתי וברוכים הבאים לאקווה,

סה״כ שיטת העבודה שלך נכונה ומסודרת. תמיד לזכור שהכלי הגדול ביותר להצלחה בתחביב הזה זה סבלנות!.
לגבי מילוי מים מהברז, אני אישית לא אוהב את זה. זה משתנה ממקום מגורים למקום מוגרים בארץ אבל סה״כ המים מהברז מכילים לא מעט מתכות כבדות ומשקעים כגון אבנית שעדיף שלא יהיו במי האקווריום. מאחר ואתה מתכנן לגדל רק דגים שפחות מושפעים מכך אז זה בהחלט אפשרי , אך קח בחשבון שאם אתה מתכנן אלמוגים בעתיד הייתי ממליץ שכבר מעכשיו תתחיל עם מי אוסמוזה כי כלל החומרים האלה שנמצאים במי ברז כבר מעכשיו מתחילים להצטבר בסלעים ובחול.
לגבי התיסוף של החיידקים, זה בהחלט מזרז תהליכים ומביא לכך גם שהזני החיידקים היותר רצויים הם אלה שיתפתחו באקווריום שכן החברות שמייצרות את המוצרים האלה בוחרות בקפידה את הזנים של החיידקים שהם מכניסים במוצר. אבל(!), חיידקים כמו כל ייצור חיי צריכים אוכל כדי לגדול ולהתרבות. במקרה של החייקדי נטריפיקציה האוכל שלהם זה פוספטים ואמוניה. אם אתה מוסיף חיידקים סתם ככה אבל לא מוסיף יחד עם זה מקור מזון כלשהו היעילות של איכלוס החיידקים בסעלים ובחול יורדת משמעותית. לכן אני ממליץ לך שתוסיף למים קצת אוכל דגים וחתיכת דג קטנה (קובייה בגודל 1ס״מ לא יותר) שירקבו במכוון במים כדי לספק מים עשירים בנוטריינטים לחיידקים שיתפתחו. המזון דגים שנרקב מספק בעיקר פופסט, והחתיכת דג שעשירה בחומצות אמינו תספר בעיקר אמוניה וניטראטים (אני אישית מוסיף קצת פיפי (כן כן, קראת נכון, שתן) ביחס של 1מ״ל לכל 50 ליטר מי אקווריום. מלבד הועבדה שזה קצת הזוי אולי נשמע אבל זה עובד נהדר ואני אישית ככה איתחלתי בהצלחה את הסייקל של כל האקווריומים שלי עד כה). אפשרות נוספת זה לקנות תוסף מזון יעודי לחיידקים כמו microbe lift special blend, אבל לדעתי לא הכרחי.
כמובן, כאשר תוסיף את האוכל למים והוא יתחיל להרקב החיידקים יתרבו יותר והמים יהפכו להיות יותר ויותר עכורים. זה בסדר וטבעי! לא צריך להלחץ מזה. העכירות. תרד עם הזמן ככל שהחיידקים יתיישבו יותר על הסלעים והחול. בנוסף, תצפה שאחרי תקופה מסויימת תתחיל לראות פריחת אצות על הזכוכית, על הסלעים ובמים וגם זה טבעי. בכללי, כל התקופה הזאת של ההתבגרות של האקווריום וההבשלה שלו זאת תקופה שמכנים אותה ה״ugly phase״ ,״התקופה המכוערת״ של האקווריום שבה יש הרבה תופעות מעצבנות של אצות, מים עכרוים שיום אחד פתאום נהיים צלולים ואז יום אחרי זה עכורים שוב וכו׳ וצריך להיות מוכן נפשית שזה יקרה, אין דרך מנוס מזה לא משנה מה המוכר בחנות ינסה למכור לך או החובב הממוצע ינסה להמליץ לך, ורק לדעת שזה תקין, זה בסדר ולא להתרגש מזה. כל עוד מקפידים על התחזוקה השוטפת של האקווריום (החלפת מים סדירה, ניקוי הפורק, ניקוי פילטרים , שאיבת רפש, והאכלה תקינה של הדגים) התקופה הזאת תעבור והאקווריום יתייצב. בד״כ תקופה כזאת נעה בין 3 חודשים ועד 6 ולפעמים אף יותר.
אם אתה תוהה למה זה קורה זה סיפור כבר יותר מסובך של דנמיקה של מערכת אקולוגית קטנה והיחסים המורכבים בין היצורים השונים בה (מחיידק ,אצה ועד דג).

לגבי הפורק, כעיקרון אין כרגע בשלב זה יותר מדי חומרים אורגניים מומסים שהפורק יוציא מהים, אולי רק חומרים שנפלטים מהסלעים ומהחול (שתמיד יש בהם ברמה כלשהי) והחיידקים שמתרבים שגם אותם הפורק מסוגל להוציא במידה מסויימת. לפני מספר ימים חובב אחר שאל כן לגבי איך לכוון את הפורק, אני מעתיק לכאן את התשובה שלי. למרות שהוא שאל על דגם ספציפי של פורק העקרונות זהים לכלל הפורקים והמערכות.

בהצלחה

תודה רבה על התשובה המפורטת ! עזרת לי מאוד
אשמח שתגיד לי מה צריכים להיות הטיפולים הקבועים באקווריום ואיך לעשות אותם
כל כמה זמן החלפת מים, כמה מהמים להחליף, כל כמה זמן לבדוק מליחות וטמפרטורה ועוד ... ושוב תודה רבה !
Itay1Sh לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא