AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 09:41   #1
אורן ש.

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל משטר זרימה.

אני רוצה לפתוח פה עץ בנושא ניהול משטר הזרימה של המים באקווריום.

הדילמה הבסיסית היא בין סירקולציה מה שיותר טובה של המים לבין מניעת זרמים חזקים מדי וסחרחורת לדגים (כן, דגים יכולים לסבול ממחלת ים ).

אז איזה אמצעים משמשים כדי לאפשר זרימה אופטימלית, ואיך להשתמש בהם בצורה מיטבית?

וכמובן אפשר לדון בעוד שאלות שעולות בנושא.

מה הכי יעיל מבחינת הכנסת חמצן למים?
האם יש משטרי זרימה שונים שמתאימים לדגים שונים?

וכו..

כל מה שאני כותב כאן הוא דעתי ודעתי בלבד.
אין לי כל הכשרה רשמית בתחום גידול דגי נוי.
אני בסך הכל משתף אותכם בנסיון הפרטי והסובייקטיבי שלי.
אורן ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 10:56   #2
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 31 פעמים

הכל תלוי בסוג הדגים...
ציקלידים אפריקאים לדוגמה נחשבים לאוהבי זרימה חזקה, ניתן למקם את ראש הכח שיזרוק מיים ממש לחלל האק', וניתן לראות את הדגים הללו נהנים לשחות "נגד הזרם"
דיסקוסים מאידך גיסה כמעט ולא אוהבים זרימה או זרימה חלשה מאוד ולכן את מוקדי הזרימה אני ממקם כך שיכוונו אל הדופן,
ישנם שיקולים קצת שונים למי שמחזיק אק' צמחייה עם CO2, בגלל הזרמים החזקים, מסיסות הCO2 קטנה כי הזרמים פשוט זורקים את הגז החוצה מהמיים, ולכן בדרך כלל ממקמים את הדיפיוזר כמה שיותר נמוך ואת זרם המיים או הבועות ממקמים בצורה כמה שפחות "אגרסיבית",
באק' מיים מלוחים יצירת הגלים היא תורה בפני עצמה ואני מעדיך שמי שיותר מתמצא בכך יתן תשובה כי אני קטונתי...

ELMINISTER
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 11:06   #3
אורן ש.

בוקר טוב אלמו

לגבי הפניית מוקדי הזרימה לכיוון הזכוכית - זה כמובן מקטין את העירבול של המים בתוך האקוורים אבל במקום שבו המים פוגעים בזכוכית יש זרם חזק מאוד לאורך הדופן. אם יש לך ראש כח רציני ואתה מוציא את המים רק ממוקד אחד אז מדובר בזרם ממש פראי. לכן חשוב לפזר את מוקדי הזרימה בכמה נקודות לאורך הזכוכית.

עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 11:16   #4
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

שוב הכל תלוי במה אתה רוצה להשיג, מה ראש הכוח שלך ומי נגד מי, נורא קשה לתת "כללי אצבע למצב" אלה יותר לפתור את הבעיות ברמה פרטית,
דוגמית:
לי יש אק' דיסקוסים 240 ליטר, 2 הפילטרים שלי מזרימים 1200 ליטר לשעה (די הרבה בשביל הדג האומלל),
ולכן, צינור יציאה אחד חיברתי לצינור ונטורי אשר מחובר לשני דיפיוזרים של אוייר, הם מופנים ב 45 מעלות כלפי מטה, ולכן זרם הבועות הקטנטן מתמוסס ברמה מקסימאלית במיים, כאשר הזרימה צמודה לדופן בצורה מוחלטת,
הצינור השני מחובר לחליל, אשר נמצא 3 ס"מ מעל פני המיים זרזיפי המיים החלשים יוצרים אפקט של "מזרקה" ומחמצנים את המיים יותר בלי לפגוע בדיסקוסים מתחת,
הדגים דרך אגב שוחים במרכז...

אז זו היתה דוגמה פרטית למקרה פרטי, באק' ציקלידים אפריקאי הסיפור שונה לחלוטין

בוקר טוב גם לך...
ELMI
עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 11:33   #5
אורן ש.

אלמו,

אם הדגים שוחים במרכז אז אין בעיה. אבל דגי זהב למשל אוהבים לזכות לאורך הזכוכית, במיוחד כשמישהו מתקרב לאקוורים.

דבר נוסף, איפה אתם קונים את כל האביזרים האלה? עד עכשיו אני כל הזמן רק מאלתר. אני צריך דחוף חליל למשל, אז כבר התחלתי לתכנן איך להשתמש באיזה חלילית (כלי נגינה) מפלסטיק מהצעצועים של הילדים... (החלק שלה עם החורים לאצבעות הוא בדיוק בקוטר של הצינורות שאני משתמש בהם)

ועוד משהו: איך התקנת את החליל מעל פני המים?

עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 11:40   #6
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הכל תלוי בעונה ובטיב השכנה (גשש החיוור) כלומר הכל מתאים לצריכם שלך,
את הצינורות, ונטורי,חליל ניתן לאלתר או לקנות מוכן בכל מנות לדגי נוי אשר מחזיקה כאלה,
הינה לדוגמה צינור הונטורי

באק' שלי ניתן להתקין את החליל מעל המיים בגלל "הכתר" המקיף את האק', יש גם כל הזמן צליל של מיים זורמים, ממש פנג שויי, זה די מעצבן את אישתי מה שמוכיח...
שאין טוב בלי רע...
עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 11:48   #7
אורן ש.

אני מכיר את האביזרים האלה. אני משתמש במה שהגיע עם הפילטרים והראש כח. אבל בחנות הקטנה אצלנו בשכונה אין לו חלקים בנפרד מהקיטים, וגם כשאני בא לחנות יותר רצינית (בעיקר "עולם החי" בקניון רננים ברעננה. דווקא חנות טובה.), תמיד בדיוק מה שאני צריך "חסר במלאי". ככה בזבזתי חודש בהמתנה לראש כח למשל...

כמו שכבר בטח הבנת אני גם מאוד אוהב לאלתר דברים לבד (חכה שתראה את הפילטר הביולוגי שבניתי ). אבל לפעמים חסר לך בדיוק את המתאם או הצינור הנכון לאילתור ואז אתה מצטער שלא קנית משהו מקצועי...

בכל מקרה אני קונה את הרעיון של חליל מעל המים. כנראה אחבר אותו בעזרת כוסיות וואקום לאחת הזכוכיות שמחזקות את האקווריום מלמעלה, ככה שגם יהיה רעש של מים. אני מאוד אוהב את הצליל הזה ואשתי... אדישה נראה לי (לפחות לא אמרה כלום עד עכשיו... על זה... באופן כללי היא כבר קצת מתחילה לקנא באקווריום על זה שאני כל כך משקיע בו. סתם. בצחוק.).

עדיין לא נקרא Sunday 29/12/2002, 19:03   #8
wiz

מוזר שהעלת את הנושא הזה, כי גם לי יש שאלה דומה
הקמתי היום אקווריום לדגי זהב, בנפח של כ-70 ליטר. הפילטר שיש לי הוא פנימי, עם ראש כוח של 1200 ליטר/שעה. הזרם מסחרר את המים בצורה נוראית, ואני מחפש פתרון יצירתי כיצד "לשבור" אותו... הפניית הזרם לדופן האחורית לא ממש עוזרת...
האם אני אוכל לאלתר חליל בעזרת צינור גומי מחורר בקוטר המתאים ?

אגב אורן - דגים בד"כ לא אוהבים להיצמד לזכוכית, והם מתנהגים כך כשהם בסטרס (ואני לא מדבר על דגים כמו פלקו... ), ככה שאם הם נשארים במרכז האקווריום זה סימן טוב.
wiz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 02:12   #9
dagidag

ברירת מחדל צינורות

אפשר להשתמש בצינורות להשקיית הגינה
כאלה עים טפטפות לא ?
dagidag לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 09:22   #10
אורן ש.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי wiz
מוזר שהעלת את הנושא הזה, כי גם לי יש שאלה דומה
הקמתי היום אקווריום לדגי זהב, בנפח של כ-70 ליטר. הפילטר שיש לי הוא פנימי, עם ראש כוח של 1200 ליטר/שעה. הזרם מסחרר את המים בצורה נוראית, ואני מחפש פתרון יצירתי כיצד "לשבור" אותו... הפניית הזרם לדופן האחורית לא ממש עוזרת...
האם אני אוכל לאלתר חליל בעזרת צינור גומי מחורר בקוטר המתאים ?

אגב אורן - דגים בד"כ לא אוהבים להיצמד לזכוכית, והם מתנהגים כך כשהם בסטרס (ואני לא מדבר על דגים כמו פלקו... ), ככה שאם הם נשארים במרכז האקווריום זה סימן טוב.

אתה חייב חליל.

ובנתיים עצור את הפילטר - אתה הורג את הדגים!

ותודה לאלמו על הרעיון (גם הדגים מוסרים )

תראה מה אני עשיתי. אחרי שקנית את הראש כח (של 600 ליטר שעה של אטמן. זה בנוסף לפילטר של 500 ליטר שעה ), הלכתי עם לאייס לקנות צינורות. יש להם צינורות גן שקופים בכל מני קטרים וגם מתאמים ומפצלים ומה שאתה לא רוצה.

בקשר לחליל - אני השתמשתי בחלילית (כלי נגינה) צעצוע מפלאסטיק שהקוטר של החלק שלה עם החורים לאצבעות בדיוק התאים לי.. אבל אני בטוח שלעשות חורים בקצה של הצינור זה גם אפשרות, למרות שזה נותן לך פחות אפשרויות למשחק. כי - ופה נכנס הדבר הכי חשוב (ושוב, הקרדיט מגיע לאלמו ) החכמה היא לתלות את החליל מעל המים קרוב לזכוכית כך שהמים שיוצאים מהחורים של החליל ינתזו על הזכוכית מעל גובה המיים של האקווריום.

מה שעוד חשוב זה לסתום את הקצה של הצינור או החליל ככה שהמים יצאו רק מהחורים (אחרת הם לא יצאו מהם בכלל).

ברגע שסידרתי את זה ככה - פיניטו לבעיית הזרמים באקווריום - ובאמת, האינדיקציה הכי טובה לכך זה שהדגים הפסיקו להצמד לזכוכית והתחילו לשחות להם בשקט באקווריום - והסימן הכי מעודד לשיפור במצבם - לנבור בקרקעית. עוד יתרון של זה זה שהענן של בועת האוויר שנוצר ככה הוא של בועות מאוד מאוד קטנות והוא לא ממלא את כל האקווריום אלא רק את האזור שקרוב לזכוכית איפה שהחליל.

אז אם אתה רוצה להמשיך להשתמש בראש כח אחד של 1200 ל"ש, תחבר לו את המתאם שיש לו שתי יציאות ותשים שני חלילים בשני הצדדים של האק. בנוסף, אם האקווריום שלך הוא עם מכסה תחבר ונטורי לאחת היציאות של הראש כח כדי להכניס יותר אויר מבחוץ.

אני חושב שהסידור הזה בעצם פותר במכה אחת את כל הבעיות שיש באקווריום קטן של מים קרים. זה מאפשר גם להשתמש בפילטר מאוד חזק בלי לסחרר את הדגים, וגם להכניס הרבה אוויר בצורה שהיא הרבה יותר טבעית להם (כי זה כמו מפל או מזרקה) ובכך לפתור את כל התופעות שגורמות להם לסטרס. ברגע שראיתי איך ההתנהגות של הדגים השתנתה, הבנתי שכל המצוקה שהיתה לי באק' נבעה מבעיות סירקולציה.

ודרך אגב, כמו שאלמו כתב, בתור בונוס אתה מקבל אפקט פנג-שואי של רעש של מפל מים בבית. אותי אישית זה מאוד מרגיע

עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 09:26   #11
אורן ש.

ברירת מחדל Re: צינורות

ציטוט:
פורסם במקור על ידי dagidag
אפשר להשתמש בצינורות להשקיית הגינה
כאלה עים טפטפות לא ?
אני לא בטוח שטפטפות מיועדות לספיקות שעליהן אנחנו מדברים. טפטפות בדרך כלל בנויות כדי.. לטפטף את המים.

אבל אפשר לאלתר הרבה דברים עם צינורות השקיה מפלסטיק והאביזרים הנלווים שלהם (למשל, "טוש" כזה שמחברים בקצה של צינור השקיה לגינה יכול להיות דיפיוזר מצויין).

רק הבעיה היא שלפעמים אתה חייב חלקים מקוריים של יצרן הציוד שלך (פילטרים או ראשי כח), ואז מתחילות בעיות התאמה...

עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 13:22   #12
wiz

בינתיים אין דגים באקווריום (יוכנסו רק ביום שלישי או רביעי), והזרם החזק דווקא טוב כדי לנדף את הכלור במהירות גבוהה יותר
יש לי חלילים מהפילטר החיצוני שלי (אני לא משתמש בהם) ואני אנסה להתאים אותם לראש כוח... אני מקווה להצליח, ואף לצלם את הפרוייקט
בקשר לתליית החליל מעל המים - התכוונתי לעשות זאת מההתחלה, מפני שהדבר מחמצן את המים בצורה "אסטטית", ומחליש את הזרם. הבעיה שלי היא בראש ובראשונה התאמת החליל לר"כ - אחר כך הכל יהיה פשוט יותר
עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 14:21   #13
אורן ש.

טוב נרגעתי.

אתה פשוט לא תאמין איזה שיפור מידי היה בהתנהגות של הדגים ברגע שלא היו יותר זרמים חזקים במים. נראה לי שדגי זהב, בתור דגי ברכות, פשוט לא מסוגלים להסתדר עם זרמים סיבוביים. אולי זה באמת עושה להם מחלת ים, לך תדע...

עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 17:28   #14
wiz

דגי זהב מעדיפים להסתובב במרכז ובקרקעית האקווריום, נכון ?
סידרתי את החליל, וכעת המים יוצאים דרכו. הבעיה היא שלא יכולתי להרים אותו מעל פני המים, והוא נמצא בזוית קלה, כאשר הקצה העליון שלו נמצא ממש הפני המים. הוא יוצר גלים חזקים וזרימה חזקה בפני המים, אבל בקרקעית ובמרכז האקווריום הזרימה חלשה יותר. האם זה בסדר ?
ועוד משהו - יוצאים מים דרך הנשם של הר"כ הורדתי את הצינור, וכעת יש מזרקה קטנה מעל לנשם... נראה נחמד
אני רק מקווה שהמים יחומצנו מספיק מהגלים (ויש הרבה מאוד כאלה).
עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 17:37   #15
אורן ש.

זרימה חזקה על פני המים וזרימה יותר חלשה למטה זה מה שהיה לי בהתחלה כשהשתמשתי רק בפילטר הקטן ונראה לי שזה גם לא טוב. תנסה לכוון את החורים של החליל כלפי מטה לכיוון הדופן, כמו שאלמו עשה עם היציאה שאליה הוא חיבר את הונטורי (ראה כמה הודעות למעלה בנושא זה)

כמו כן אם תסביר לי מה הבעיה שלך בלחבר את החליל מעל המים אולי אוכל לעזור?

לגבי הגלים - זה מכניס מספיק אוויר (בסך הכל זה מגדיל את שטח הפנים של המים אבל בצורה די משמעותית ). אבל אם האקווריום עם מכסה אז אני חושב שעדיף בכל זאת לאלץ אויר פנימה (אתה יכול עם אבן אוויר כמובן).

נראה לי שמה שחשוב זה שני דברים

1) למנוע זרמים עולים שמציפים את החנקות כלפי פני השטח.
2) למנוע זרמים סיבוביים כי זה ממש ממש מציק לדגים. תזכור שלדגי זהב אין זכרון מי יודע מה (וזה בלשון המעטה...) והם לא ממש לומדים להזהר מהזרמים.

עדיין לא נקרא Monday 30/12/2002, 19:45   #16
wiz

טוב, סובבתי את החליל מטה וגם עכשיו יש גלים, אך בעוצמה הרבה יותר חלשה, ובכמות קטנה יותר.
עכשיו השאלה שנשאלת היא האם די בגלים האלו ע"מ לחמצן את האקווריום... בסה"כ לא תהיה מסת דגים גדולה מדי (ובהתחלה יהיה רק שלייר אחד), ואני חושב שהחמצן יהיה מספיק. ראיתי הרבה אקווריומים שלא משתמשים בכלל באבני אוויר או ר"כ ונטוריים - אלא רק בגלים כאמצעי חימצון...
האם למישהו יש מידע בנושא, ומה כדאי לעשות באקווריום הספציפי הזה ?
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול