AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 09/03/2002, 23:57   #1
ברקודה

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל מחפש עצה טכנית בקשר לסאמפ -

מתחת לאקווריום הציקליה שלי יש מרווח שלם למיכל בגודל האקווריום עצמו
מאחר שהוא די נמוך ולא נוח לטיפול לא חשבתי להכניס לשם מעולם אקווריום
אך בדעתי לבנות סאמפ עשוי מארגז פלסטי גדול עם גלגילות שיהיה נוח לשליפה
אבל ישנה בעיה אחת שמדירה שינה מעיני- מאחר והאקווריום הוא כבר אקווריום
מבוסס וחי אין באפשרותי לקדוח בו קדח אוובר פלו- האם יש פטנט אחר לרוקן
מים עד גובה מסויים מהאקווריום? שמעתי על קופסאת אוברפלו- האם מישהו
יכול לתאר לי כיצד היא בנוייה ועל אילו עקרונות היא עובדת?
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 00:37   #2
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

כן - קופסאות אוברפלו הן רעיון דגול לאקווריומים יציבים וקיימים. הן מציבות בפניך מספר בעיות עיקריות שעליהן כולנו מנסים לחשוב ביחד:
1. כיצד אתה מוציא את המים מן האקווריום אל הקופסא ?
2. כיצד אתה מעביר את המים מהקופסא אל הסאמפ ?
3. כיצד אתה מסנכרן את קצב זרימת המים ביציאה ובכניסה ?
4. כיצד אתה מבטיח שבמקרה של הפסקת חשמל, אתה מונע ממים להמשיך ולגלוש אל הסאמפ ולרוקן בעצם את האקווריום ?
5. אם החשמל חוזר שוב, כיצד אתה מבטיח שהמים יתחילו שוב פעם להגיע לאוברפלו וממנו אל הסאמפ ?

מה שאני חשבתי היה לנצל רעיון קיים - לתלות קופסת אוברפלו אטומה למים (אתה יכול להשתמש בכל קופסת פלסטיק כרצונך, בתנאי שתארגן לה מתקן תלייה מחוץ לאקווריום והיא תהיה באמצע גובה פני המים שבאקווריום עצמו.
בצד הקופסה תקדח חור, שממנו ירד צינור אל הסאמפ. המים יגלשו דרך הצינור הזה בכוח המשיכה.
באקווריום תמקם ראש כוח לא חזק אבל גם לא "מעפן" שידחף לך מים מן האקווריום אל קופסת האוברפלו.
בסאמפ תמקם משאבה טובה, שתדחף לך מים בחזרה לאקווריום, לצינור עם שלושה או ארבעה "שפריצרים" שיחלקו את זרימת המים במספר נקודות על פני האקווריום.

הפטנט שלי פשוט - המים נדחפים על ידי ראש הכוח לקופסת האוברפלו, משם הם זורמים מטה לסאמפ, וממנו הם נזרקים בחזרה אל האקווריום. המשאבה הרבה יותר חזקה מראש הכוח, ולכן אף פעם לא יהיה מצב שבו הסאמפ מוצף עד הסוף, למרות שעדיף למצוא משאבה שלא מתחממת אם היא לא מוצפת במים...

במקרה של הפסקת חשמל - ראש הכוח לא ידחוף מים לקופסת האוברפלו ולכן מים לא יגלשו יתר על המידה. בכל מקרה הסאמפ לעולם איננו מלא מכיוון שאתה מחזיק בו חלק יבש רטוב... במקרה שבו מתחיל החשמל לעבוד שוב אחרי הפסקת החשמל, ראש הכוח מתחיל שוב לזרוק מים לקופסת האוברפלו והסירקולציה מתחילה לעבוד שנית.

אם אתה צריך הצעות מעניינות לבניית הסאמפ עצמו, אתה מוזמן לבקש.

להלן קישור לשיחה בפורום המים המלוחים (שבה פירטתי לראשונה את הרעיון שלי)

http://pundak.integrahosting.net/for...pic.php?t=1149
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 07:35   #3
ברקודה

תודה על הניסיון לעזור אבל................ בתוכנית שלך יש פגם מהותי אחד
מה קורה במקרה שהמשאבה המחזירה מתקלקלת מסיבה כל שהיא?- תיווצר לנו כאן הצפה כללית!!!- במתקן אוברפלו תיקני יש היזון חוזר בין פתח יציאת המים
הפסיבי לבין המשאבה האקטיבית
חור בקוטר כזה סביר להניח שלא יסתם- ואילו כאשר המשאבה מפסיקה לזרוק
מים גם לא תקרה שום תקלה המים יגיעו לגובה החור וזהו
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 08:49   #4
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ברקודה
התפנה אצלי קופסת אוברפלו יצור עצמי 32 מ"מ.
תרים טלפון או איי מייל
יחיאל
כנ"ל לגבי סאמפ
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 10:41   #5
ברקודה

חבל על המאמץ!!!- באתר שפרסם אסף בשאלתו על פילטר חיצוני ביצור עצמי

יש מאמר המסביר כיצד לבנות קופסאת אובר פלוו פשוטה ויעילה וכמובן בטוחה

מאוד

ועוד משהו קטן קובי- בקשר לחור האובר פלוו באקווריום החדש שלך

על תסתמך על ריפוד הסיליקון סביב החור סדר שם ניפל שמתאים לצינור ומאובטח

מבפנים בהברגה-צינור שמונח בלי הברגה כזו מועד לתאונות( בעלי חיים או ילדים

עלולים למשוך ולהוציא אותו, או אפילו אתה עלול לעשות זאת בטעות)

במקרים כאלו דגי מים מתוקים יוכלו לסבול הוספת מי ברז עד יחס של 50 אחוז

(במידה ונעשתה השוואת טמפרטורות וזהוא ממש מקרה חירום) אבל במקרה של

דגי מים מלוחים שהמים בהם הם חיים נעשו מלאכותית ואינם זמינים במיידי

לא הייתי לוקח סיכונים מיותרים ומשקיע עוד קצת עבודה בגימור יציב
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 22:41   #6
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

בחנתי היטב את הרעיון שלי והאמת היא שלא טעיתי בכלל. אם תמקם את המשאבה הפנימית מהאקווריום לקופסה בגובה פני המים, במקרה של קלקול במשאבה התחתונה - המשאבה שבאקווריום תשליך מים עד שהיא כבר לא תהיה שקועה בהם.

הרעיון של חוק הכלים השלובים לא תופס היטב לדעתי, פשוט מכיוון שהזרימה שלו לא חזקה מספיק, ויש צורך בעבודת איטום מעולה בשביל לבנות קופסה גדולה וטובה מפרספקס שתעביר לך מים מהאקווריום לקופסת האוברפלו.

לגבי חור האוברפלו שלי, אני לא דואג לו, הוא נוסה היטב. הדבקנו אותו עם דבק סיליקון מבחוץ ומבפנים, ובין הצינור לחור עצמו יש שכבה נאה למדיי של טפלון. בנוסף - על הצינור "מולבש" מבפנים חלק גדול יותר ש"תופס" את כל העסק שלא יזוז.
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 23:16   #7
Aquario

הסמל האישי שלAquario

הודו לך על 20 הודעות 37 פעמים

קובי, יפה אמרת, המשאבה באמת תפעל עד שלא יהיו לה מים לשאוב בגובה בו היא נמצאת ואז תתעורר בעיה חדשה - היא תתחמם ו... תישרף/ תתפוצץ/ תלך לעולמה/ תקצר... (מחק את המיותר). אבל אפשר לפתור בפשטות את הבעיה אם המשאבה תימצא בתחתית האקווריום והיא תתחבר לצינור שאיבה שיהיה בגובה הנחוץ קרוב לפני המים. המשאבה תשאב מים מגובה מסוים ואם למשל היא תשאב את המקסימום האפשרי שלה, פתח הצינור יהיה באוויר וישאב אוויר ולא מים, בעוד שהמשאבה עצמה תהיה עמוק באקווריום, מקוררת ובטוחה מכל רע - זה כמובן עד ששוב האקווריום יתמלא מהסאמפ ואז הצינור שמחובר למשאבה ישאב מים מהגובה שלו הישר אל הסאמפ.

בקיצור לפי דעתי (תקנו אותי אם אני טועה) בשביל סאמפ פשוט ויעיל לא צריך יותר מאקווריום סאמפ, שני ראשי כח או משאבות שאפשר לחבר להם צינור גם מפתח השאיבה וגם מפתח הפליטה וכמה צינורות פשוטים (בגדלים מסוימים). ולא צריך את תיבת האוברפלוו וגם לא את החורים. פשוט וגאוני. ואני מאמין שאתם מצליחים להבין את כל מערכת הסאמפ בסגנון השני ראשי כח למרות שלא פירטתי על כל העיקרון, ואם לא אז אני מוכן להסביר באופן מפורט יותר...
Aquario לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/03/2002, 23:41   #8
ברקודה

אתה לא צודק כלל ועיקר- קצת הרהור בדבר יראה לך ששתי משאבות שמחוברות
לצינורות פשוטים הופכות בהפסקת חשמל ל.......סיפונים שמרוקנים לך את המים כליל-
לגבי תיבת האוברפלו- הרעיון ממש מצויין באותו אתר והצינור בהחלט נותן ספיקה
מתאימה- לא צריך לבנות קופסא מפרספקס יש המון קופסאות פלסטיק בשוק
שיתאימו למשימה
עדיין לא נקרא Monday 11/03/2002, 00:53   #9
Aquario

הסמל האישי שלAquario

מה פתאום ברקודה, איזה מים הם יכולים לרוקן לי כליל? לא קראת את כל ההסבר שלי (האמת גם אותי זה משעמם לפעמים לקרוא הודעות ארוכות)?

נניח שיש הפסקת חשמל ונוצר סיפון בצינור ששואב מים מהאקווריום אל הסאמפ כמו במצב שהצעת, או קיי. כביכול המים מהאקווריום יתרוקנו נכון? לא נכון! במצב נורמלי, הצינור שמתחבר אל ראש הכח שבתחתית האקווריום (זה ששואב מים מהאק' אל הסאמפ) נמצא כמה ס"מ מתחת לקו המים (מ"ס הס"מ צריך להכיל כמות מים שיכולה להיכנס לסאמפ מבלי להציף אותו), כלומר הפתח ששואב מים מהאק' לסאמפ נמצא כמה ס"מ מתחת לפני המים. ברגע שיש סיפון מתמשך מהפתח הזה (במקרה של הפסקת חשמל למשל או תקלה בראש הכח) המים אכן ישאבו מהאקווריום ישר לתוך הסאמפ, אבל! הצינור לא ירוקן את האקווריום הישר לתוך הסלון בגלל שבשלב מסוים (שוב, זה תלוי במרחק פתח הצינור מקו המים של האק') מפלס המים באקווריום ירד אל מתחת לפתח השאיבה של הצינור והצינור פשוט ישאב אוויר ויפסיק את שאיבת המים אל הסאמפ כי לא יהיה לו מים לשאוב!
בינתיים הסאמפ שהתמלא מהסיפון יתמלא עד לגובה מסוים ולא יוצף בגלל שבשלב מסוים לא יזרמו אליו עוד מים.
כמובן שהראש כח ששואב מים מהסאמפ חזרה לאקווריום גם הפסיק את פעולתו עקב הפסקת החשמל, אבל זה גם לא משנה כי גם אם נגיד הראש כח ששואב מהאק' לסאמפ נדפק אז פשוט הראש כח השני ששואב מהסאמפ לאק' ישאב מים מהסאמפ עד כמה שהוא יוכל ואז פשוט ישאב אוויר ויחמצן את האקווריום עד שנגיע לטפל בבעיה...

וזהו, אני לא מבין על מה בכלל היתה התיסבוכת, כי גם אם יש הפסקת חשמל ונוצר סיפון מהאקווריום אל הסאמפ זה מצב רגיל שמערכת הסאמפ מתמודדת איתו בכל רגע בגלל שבעצם יש ראש כח באקווריום ששואב אל הסאמפ מים נונ-סטופ בדיוק כמו סיפון, וברגע שהוא שואב "יותר מדי" השאיבה נפסקת ע"י ירידת מפלס המים אל מתחת לפתח השאיבה.
ואז כמובן כשהחשמל יחזור (למרות שאין לזה כלל השפעה ברמת הרעיון) אז ראש הכח ישאב מים מהסאמפ חזרה לאק', המפלס יעלה וראש הכח השני יוכל שוב לשאוב מים חדשים מהאק' אל הסאמפ.

ואותו הדבר במקרה שזה ששואב מים מהסאמפ לאק' מתקלקל. פשוט, ברגע שאין זרימה של מים לאקווריום המפלס נשאר נמוך ואין שאיבה.
גאוני, לא...

אני יודע שקצת קשה להבין את זה כשקוראים, ובאמת ההודעה ארוכה ומבלבלת בעיניים למרות שניסתי להיות כמה שיותר ברור. אבל העיקרון באמת פשוט ואם מבינים אותו אז נגמר הסיפור.
בכל מקרה, אם יהיה לי זמן אני אבנה מצגת בפלאש שתדגים את כל התהליך, מצב עבודה תקין, הפסקת חשמל, תקלה בראשי הכח, מתקפה גרעינית וכו'...
עדיין לא נקרא Monday 11/03/2002, 15:09   #10
ברקודה

לא הבנת את הנקודה!!!- ונאמר שיצאתי ליום שלם מהבית בשעה 800 בבוקר

תרחיש א: המשאבה המעלה מים לאקווריום התקלקלה- תוצאה מים ממשיכים לזרום
ע"י המשאבה המוציאה פני המים יורדים המשאבה עובדת על ריק ונשרפת- וזה עוד
גםבמקרה הטוב- כל הבית עלול להשרף

תרחיש ב:
המשאבה המוציאה מתקלקלת- תוצאה המים יוצאים וחוזרים לסאמפ במידה והמשאבה תאפשר סיפון- אך נאמר והיא נסתמה או הספיקה שלה לא זהה לזו של המעלה מים- בסופו של דבר תעבוד גם המשאבה המעלה על ריק ותשרף

כשיש לנו רק משאבה אחת וסיפון כמו שמתואר בתוכנית שהזכרתי- זו לדעתי תכנית מעולה העונה על כל הדרישות-יש תשובות ופתרונות לכל מצב אפשרי
עיין בה ותראה כמה חכמה ופשוטה
עדיין לא נקרא Monday 11/03/2002, 17:11   #11
Aquario

הסמל האישי שלAquario

קודם כל אי אפשר לסמוך על סיפון בגלל שאתה לא יכול להיות בטוח שאחרי הפסקה הוא יחדש את השאיבה, פילטר לעומת זאת שואב תמיד, גם אחרי שהוא מתמלא באוויר. אם התכוונת לכלים שלובים אז זה משהו אחר.

בקשר לשריפה של המשאבות, מדובר בראשי כח ששניהם נמצאים תמיד מתחת למים, אז אין שום סיבה שהם יתחממו כי המים ידאגו לצנן אותם, אפילו אם יש בהם אוויר, עדיין נשאר מעט מים בתוכם (למרות שמה שמשנה זה המים שסביב) וראשי הכח לא יתחממו מדי. חוץ מזה מדובר בסך הכל במנועים קטנים שלא יקרה להם כלום אם הם יתחממו קצת, זה לא שמדובר כאן בחום של 200 מעלות. ומה קורה עם משאבות שנמצאות מחוץ למים? מה, כל המכשירים בעולם שמתחממים תוך כדי פעולה חייבים להיות בתוך אקווריום? בסך הכל מדובר בפליטה של אנרגיית חום והחום פשוט נבלע במים הצוננים.

בכל מקרה דובב, כמו שאני מכיר אותך, גם אם אני אכתוב פה מגילת אסתר (למרות שההודעה הקודמת די התקרבה 8) ) ואסביר עוד אלף פעם את השיטה אתה לא תשתכנע נכון?! אז בוא נעשה דבר כזה: אתה תלך בשיטה שהצעת ואני בשיטה שלי, ניתן לעסק הזה לפעול כמה זמן (כולל כמה הפסקות חשמל, מבוימות אם תרצה אפילו) ובסוף נבוא עם תוצאות ונראה מה הלך ומה לא וסוף הסיפור. תרשה לי רק להגיד שהדרך שלך ניראת לי טובה ואני בטוח שתעבוד בגלל שהעקרונות דומים, הבעיה היא שקופסאת האוברפלוו ניראת לי פשוט מיותרת ואם קצת שינוי אפשר להסתדר בלעדיה (מה אני צריך קופסת פלסטיק שתצוף לי באקווריום אם אפשר אחרת)...[/b]
עדיין לא נקרא Monday 11/03/2002, 17:58   #12
ברקודה

זה לא עניין של וקחנות גרידא......מטרתה של קופסת האוובר פלו לשמור על הסיפון - אני מניח שלא הסתכלת בתוכנית ובמאמר- אגב לא הייתי מזלזל במשאבות האלה- כבר ראיתי בית שלם שנשרף בגלל קצר קטן יותר
ודרך אגב אתה יכול לבנות את הקופסא בכל גודל או פרופורציה שתרצה ולהתאימה למבנה האקווריום כך שזו לו בעיה
עדיין לא נקרא Monday 11/03/2002, 21:03   #13
Aquario

הסמל האישי שלAquario

דובב או קיי, אני לוקח את השיטה שבמאמר עם קופסאת האוברפלוו, הרי זה חוסך לי ראש כח נכון. אבל את זה אני אעשה לא לפני שתסביר לי דבר אחד שאני לא מצליח להבין, באמת (אולי אני קצת דפוק ), קראתי פעם אחר פעם את המאמר והבנתי דבר כזה: יש קופסת אוברפלוו שנמצאת בתוך האקווריום, אליה נכנסים מים ואז עוברים בסיפון ע"י צינור אל קופסא שנמצאת מחוץ לאקווריום בצמוד, ואז מהקופסה הזאת המים יורדים לסאמפ נכון?
אבל לא הבנתי איך אחרי כל התקלות שעלולות לקרות שהעלת אתה בכלל לא מתייחס לבעייתיות של הסיפון? הרי המים בעצם נמשכים בסיפון מהאקווריום אל הסאמפ ובמשאבה מן הסאמפ לאקווריום לא? אז מה קורה אם המשאבה מתקלקלת או שפשוט יש הפסקת חשמל כמו שאמרנו קודם (אין לי מושג למה אתה מתעלם מזה)? או שכל מי האקווריום נשאבים בסיפון ומציפים את הסאמפ או שפשוט כל התהליך מופסק, כלומר אם האוברפלוו מפסיקה לשאוב מים ולא מרוקנת את האק' זאת אומרת שמים מפסיקים לעבור בסיפון אל הקופסא החיצונית נכון? ואז פשוט כל התהליך נתקע, וכשחוזר החשמל הסיפון לא מתחדש נכון, כי איך בדיוק הוא יתחדש??? הרי צריך לפמפם בשביל ליצור מחדש סיפון, אבל כל עוד לא נפמפם המשאבה של הסאמפ תשאב ממנו מים לאקווריום בלי שיתקבלו מים חדשים לסאמפ ואז המשאבה תפעל באוויר ואז היא באמת תתפוצץ ותשרוף לך את הבית...
הרי זה שכתב את המאמר מזהיר על עך בעצמו:
"It's very important that the Overflow not lose it's syphon if the power fails. If the syphon were to break, and then the power comes back on, the water will be pumped from the sump back to the tank, but no water will flow from the tank back to the sump. This means that the main tank would overflow, all over your floor!"

אבל אולי אני עוד פעם לא מבין, אז תסביר לי עוד פעם בבקשה כי אני כבר לא יודע מה קורה פה ...
עדיין לא נקרא Monday 11/03/2002, 23:48   #14
ברקודה

רפי!!!!!- אתה ממש משגע פילים תמשיך לקרוא קצת אחרי הפסקה
ששלחת לי ואז תבין- אם לא אשמח להסביר לך דרך ה אי סי קיו

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא