AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2005, 20:56   #1
YOSEF

הסמל האישי שלYOSEF

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: מתוקים - צמחיה - דיסקוסים
ברירת מחדל ניטראט גבוהה

7=ph

KH=4

GH=11

ניטריט=0

אמוניה=0

ניטראט=בין 50 ל 110

מה עליי לעשות להורדה מהירה של הניראט ?

רק על ידיי החלפות מיים?

צמחים יש לי המון ניתן לראות באתר שלי.
YOSEF לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2005, 22:25   #2
סנו וויט

ברירת מחדל Re: ניטראט גבוהה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי YOSEF
7=ph

KH=4

GH=11

ניטריט=0

אמוניה=0

ניטראט=בין 50 ל 110

מה עליי לעשות להורדה מהירה של הניראט ?

רק על ידיי החלפות מיים?
צמחים יש לי המון ניתן לראות באתר שלי.
יש עוד פתרון, פילטר העובד על בקטריה אנאירובית. שכח מזה החלף מים.
זו לא רמה היסטרית לדיסקוסים וטוב מאוד לצמחים, רק שלא יעלה .
סנו וויט לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2005, 22:34   #3
YOSEF

הסמל האישי שלYOSEF

באיזו תדירות לעשות החלפות מיים? כול כמה ימים ואיזה כמות?

תודה,יוסי.
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2005, 23:00   #4
ראובן

הסמל האישי שלראובן

הודו לך על 40 הודעות 51 פעמים
סוג אקווריום: ריף SPS
וותק בתחום: מ-2004

במה אתה מדשן? מאוד יכול להיות שמקור הניטראט בדשן. אולי דישנת יותר מידי?
ראובן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2005, 23:42   #5
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

כאן אני חולק על סנו... לא תזיזו את דעתי גם עם מנוף, הרמה הזו היא מסוכנת מאוד לדיסקוסים.
אל תתנו לי דוגמאות על דגים ששורדים כאלה רמות ניטרט, היות והפגיעה היא מתצברת ופנימית.
הרעלת ניטרט דומה מאוד להרעלת אמוניה אבל רואים אתה אחרי תקופה מאוד ארוכה אשר מתבטאת בצורה של "דעיכה" , הדגים הרגישים מתחילים ליפול ראשונים.
מי שלא מזהה את הבעיה מתחיל לחשוב שחוסר התאבון, חור רצון לשחות, מקורו באיזה מחלה מסתורית, אבל רמת הניטרט הגבוה למעשה פוגעת בדג בצורה איטית מאוד.

הפיתרון של סנו, ניקרא דה-ניטריפיקטור, ואני בטוח שזה מסוג המכשירים שהוא ניסה ולא ממליץ, אני מצטרף לדעתו, לא מכיר עוד דה ניטרפיקטור שעובד...כאן אני מסכים איתך מכל וכל, אבל לגבי הניטרט, רק החלפות מים והרבה.
עוד דבר שמדליק לי שאלה היא כיצד אתה מגיע בכלל לרמות הללו?
אני לא רואה שהאק' שלך מאוכלס בover stocking מטורף... מהיא תדירות החלפות המים אצלך? מהיא תדירות האכלות?

ואם אתה מוסיף ניטרטים בצורה חיצונית על ידי הדשן, תשתדל לא לעבור את הרמה של 30PPM, זה מספיק גם לצמחים בלי בעיה של חוסר חנקות ולא יפגע בדגים.
עם כבר הגענו לניטרט , לדגיגי דיסקוס בתקופת הקפצת הגודל בכלל מומלץ לשמור על רמה של מתחת ל10PPM ניטרט (רמה גבוהה מכך יכולה לגרום לעיכוב גידול), כמובן שבדרך כלל המערכות המתקדמות של המרבים מכילות טיפטוף כך שבעיה זו נעלמת.
ההמלצה בספרות:
לא להגיע לרמות של מעל 40PPM ניטרט (ולבדוק אם עושים החלפות במי ברזף כי לעיתים כבר כאן הרמה לעיתים גבוה מהמותר)
באק' גידול של דגיגים לא להגיע מעל רמות של 10PPM
באק' צמחיה המכיל לפחות 80%, ניתן ומולץ להגיע לרמות של 30PPM
ולא הכי קשור אבל אם כבר:
באק' ריף הנחשב לשיא העדינות, מתחיל עיכוב גידול האלמוגים כבר ברמות של 0.3-0.6
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2005, 23:43   #6
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

אגב הימור:
(סתם על פי הפארמטרים של המים), אתה מכניס מיהול של מי אוסמוזה ומי ברז במיהול של בערך חצי \חצי נכון?
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 07:10   #7
סנו וויט

ציטוט:
פורסם במקור על ידי elminister
כאן אני חולק על סנו... לא תזיזו את דעתי גם עם מנוף, הרמה הזו היא מסוכנת מאוד לדיסקוסים.
אל תתנו לי דוגמאות על דגים ששורדים כאלה רמות ניטרט, היות והפגיעה היא מתצברת ופנימית.
הרעלת ניטרט דומה מאוד להרעלת אמוניה אבל רואים אתה אחרי תקופה מאוד ארוכה אשר מתבטאת בצורה של "דעיכה" , הדגים הרגישים מתחילים ליפול ראשונים.
מי שלא מזהה את הבעיה מתחיל לחשוב שחוסר התאבון, חור רצון לשחות, מקורו באיזה מחלה מסתורית, אבל רמת הניטרט הגבוה למעשה פוגעת בדג בצורה איטית מאוד.

אין ויכוח על נזקו של הניטרט לקח לי מספר שנים ללכת באפלה בדיוק בשל סיבה זאת, הפגיעה לטווח הרחוק, והקלות בה ניתן לשייך את נזקו על הדג, לנושאים אחרים לגמרי. נכון מאוד ומסכים בכול לב.

הפיתרון של סנו, ניקרא דה-ניטריפיקטור, ואני בטוח שזה מסוג המכשירים שהוא ניסה ולא ממליץ, אני מצטרף לדעתו, לא מכיר עוד דה ניטרפיקטור שעובד...כאן אני מסכים איתך מכל וכל,

ניסיוני מסתכם בניסיונו של חברי (אנציקלופדיה מהלכת בכימיה של המים) שבנה פילטר בגודל
"חדר" עבור 1500 ל' אקווריום המבוסס על בקטריה אנאירובית (ואל תשאל אותי מה הוא עשה שם ) עם תיאוריה שהוא יוכל לקיים אקווריום צמחייה עם דיסקוסים ובלא החלפות מים כפי שאנו שאר ההדיוטות עשינו. הפילטר הזה כבר לאחר מספר חודשים יכול היה לצאת לפנסיה. להערכתי הוא עובד עד היום, אך גם החלפות המים .

אבל לגבי הניטרט, רק החלפות מים והרבה.
עוד דבר שמדליק לי שאלה היא כיצד אתה מגיע בכלל לרמות הללו?

אני לא רואה שהאק' שלך מאוכלס בover stocking מטורף... מהיא תדירות החלפות המים אצלך? מהיא תדירות האכלות?

ואם אתה מוסיף ניטרטים בצורה חיצונית על ידי הדשן, תשתדל לא לעבור את הרמה של 30PPM, זה מספיק גם לצמחים בלי בעיה של חוסר חנקות ולא יפגע בדגים.
עם כבר הגענו לניטרט , לדגיגי דיסקוס בתקופת הקפצת הגודל בכלל מומלץ לשמור על רמה של מתחת ל10PPM ניטרט (רמה גבוהה מכך יכולה לגרום לעיכוב גידול), כמובן שבדרך כלל המערכות המתקדמות של המרבים מכילות טיפטוף כך שבעיה זו נעלמת.

כאן אני לא מסכים עם ההמלצה. אין לי יכולת לחלוק על הנתונים ברמה התיאורטית או הספרותית, אך יש הבדל ולעיתים קרובות, בין הנתונים היבשים לבין אלו המעשיים. יש רמה מומלצת, אך לנסיוני ניתן למתוח אותה. מה רמת ה- PH המומלצת לדיסקוס כולנו יודעים, ובאיזה רמה הוא מסוגל לחיות גם את זה אנו יודעים.
לדעתי אין מצב שנגיע ל- 10PPM באקווריום בכלל ובאקווריום גידול במיוחד, ולו רק בשל העובדה שלעיתים רמה גבוהה יותר קיימת בברז (אצלי). אלא אם כן יש מעיין פורץ בחצר עם מים זכים וניטרט 0.
באקווריומי הגידול שלי עם החלפות של 100% ולעיתים 200% ביום, ה- PPM סרב לרדת מ- 30 בשל נתון דומה במי הברז בין 20 ל- 30PPM (לא צוחק). נתון זה לא השתנה גם לאחר שהמים עברו פילטריזציה בדרך לאקווריומים (כולל פחם).
באקווריום הגדול עם כל המערכות, 300 מיקרסימנס והחלפות המים, לא הצלחתי מעולם לרדת מתחת ל- 40. ובכל זאת לא נוצרה בעיה ולאורך שנים.
אין ביננו שום מחלוקת בקשר לנזקו של הניטרט, עם הנתונים האחרים, הרשה לי להיות ספקן , אם כולם יבדקו את רמת הניטרט באקווריום, לדעתי אתה תופתע מהתוצאה, אני מכיר הרבה אקווריומים ברמת PPM גבוהה מ- 100 ולאורך שנים. להגיד לך שהכול פורח זה יהיה מוגזם. חי, זו הגדרה נכונה יותר.

ההמלצה בספרות:
לא להגיע לרמות של מעל 40PPM ניטרט (ולבדוק אם עושים החלפות במי ברזף כי לעיתים כבר כאן הרמה לעיתים גבוה מהמותר)
באק' גידול של דגיגים לא להגיע מעל רמות של 10PPM
באק' צמחיה המכיל לפחות 80%, ניתן ומולץ להגיע לרמות של 30PPM
ולא הכי קשור אבל אם כבר:
באק' ריף הנחשב לשיא העדינות, מתחיל עיכוב גידול האלמוגים כבר ברמות של 0.3-0.6

צריך להעביר את הנתונים הללו לחברת מקורות, .

YOSEF
באיזו תדירות לעשות החלפות מיים? כול כמה ימים ואיזה כמות?
תודה,יוסי.

כמה אתה מחליף היום ? כמה אוכל ואיזה ?

בוקר נפלא לכולם.
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 10:13   #8
DAV

וותק בתחום: אאאההה?

לפי דעתי אין סיכויי שרמת הניטראט היא על 110 , באק' צמחייה מבוסס עים תאוררה חזקה (מעל 0.75 וואט לליטר) הצמחים פשוט צורכים את הניטראט בלי שום בעייה .

לדעתי או שלא בדקתה נכון או שאתה מדשן בדשן עשיר מאווד בחנקות
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 11:07   #9
YOSEF

הסמל האישי שלYOSEF

אני משתמש בדשן של סרה ולפי מה שרשום שם הדשן הוא ללא ניטראט,ההחלפות שאני ביצעתי עד כה היו 50.50 אוסמוזה עם מיי ברז וההחלפות בוצעו פעם בשבוע 20%,אני מאכיל אותם בטטרה ביטס+דפדפים עם פלורה+הקציצה פעם ביום+תולעים אדומות+תולעים לבנות ביחס של יום אדום יום לבן.

תודה,
יוסי.
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 11:51   #10
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ללא ספק רמות הניטרט הגדולות שגם סנו צמיין וגם יוסף, נובעים כמובן מכמות גדולה של מזון עתיר חלבונים (בשר).

ההימור שזרקתי שמדובר על מיהול של מי ברז עם מי אוסמוזה ביחס של 50\50 הסתבר כנכון.
(לא שאני כזה מהמר, פשוט אלה ערכים מיהול).
בכל מקרה אם במי ברז יש לנו רמות גדולות של 40PPM ניטרט(הנחה), לאחר המיהול עם האוסמוזה אנו אמורים לעמוד במקרה של יוסף על רמות של (וגם זה אמור להיות מחסל תיק תק על ידי הצמחים)20, הקפיצה הגדולה לרמות של 55-110 נובעת מכמות אוכל גדולה.
כך שההמלצה היחידה שאני יכול לתת, היא הגברת תדירות החלפות המים.

קצת היסטוריה- פעם ניסו לבנות פילטרים שיעבדו בצורה חצי אנארובית ולמעשה יפרקו ניטרט, בעיקרון בפירסום המסחרי של המותגים האלה (ועד היום לעיתים רואים אותם במאגזינים מח"ול) הם "הקץ להחלפות המים". אבל חשוב לציין את העבודה שאנו מחליפים מים אנחנו לא רק מורידים את רמת הניטרט שעולה אלה מוציאים הרבה מאוד חומרים אורגאנים אחרים מהמערכת (אשר לא מתפרקים על ידי הפילטר). ולכן האסכולה של בניית אק' "ללא החלפות מים" שהיתה באמצע שנות ה90 התבררה כשגוייה. בלי קשר אותם פילטרים אשר מבוססים על אותה מדיה ביולוגית אולם בהזרמה מאוד איטית של מיים, כך שקרוב ליציאת המים יש ריכוזי חמצן אפסיים, שם בעצם אמור להתבצע פרוק הניטרט, על פניו הרעיון מדהים ומרשים, בפועל היו כמה קשיים
1.היה מאוד קשה לכייל את הזרימה בדה-ניטרפיקטורים הללו, זרמה איטית מידי היתה גורמת לאנוקסיה, העדר מוחלט של חמצן, מכאן האק' יושב על פצצת זמן של שיחרור גאזים כמו מתאן או H2S (ריח של ביצה הוא הסימן הראשון), מעבר מים מהיר מידי לא נתן את האפקט...

הנה דוגמה למנטרל ניטרט

אני חושב שזה מה שסנו מתכוון אליו.

פרטים נוספים על מנטרלי ניטרטים (אגב נפוצים הרבה יותר במערכות מלוחות שם ריכוזים הרבה יותר קטנים של ניטרט גורמים לנזק)
במאמר כאן:
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...rder=0&thold=0
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 12:02   #11
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

יש פתרון פשוט יותר (שאינו תחליף להחלפות מים)
יש חומר כימי של טטרה שנקרא ניטראט מינוס
הוא עובד לא רע אך יקר משהו.
הוא מנטרל ניטראט עד שהוא נגמר אחרי חצי שנה שנה.
הוא לא מזיק לדיסקוסים (מנסיון שלי)
אך הוא יקר מדי בארץ,
תבקש שיביאו לך במזוודה מחו"ל

עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 12:04   #12
גיא78

הסמל האישי שלגיא78

יחיאל באיזה צורה זה מגיעה ?
כדוריום ,אבקה,מים ?
גיא78 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 12:06   #13
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

כדוריות כאלו ששמים בפילטר
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 13:32   #14
YOSEF

הסמל האישי שלYOSEF

האם החלפת מיי ברז שעומדים כ-24 שעות ללא אנטי כלור יכול ליגרום לבעיה?

תודה,
יוסי.
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 14:04   #15
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

כן
כלור גזי מתנדף
כלוראמין לא!
היום מקורות מנסים לשים בעיקר כלוראמין כי הציוד יותר זול.
וגם כי זה יותר יציב.
וזה שזה מסרטן לא מעניין אותם.
(כי הם טוענים שהריכוז נמוך מדי)
ולי ספרו שאפילו סגריה אחת הורגת...
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 17:06   #16
סנו וויט

אם לחזור לשאלה הראשונית של יוסי. מה צריך לעשות על מנת להוריד ניטרט, לדעתי יש הסכמה שהפתרון היעיל והפרקטי נשאר עדיין החלפת מים.
על מנת לפתור את בעיית הכלור\כלורמין יש להשתמש בפילטר פחם, בנוסף רצוי גם מקרוני.
מים אלו יכולים להכנס ישירות לאקווריום להחלפת מים. מה שעדיין לא פותר את בעיית הערבוב עם האוסמוזה. וכמדומני כבר דברנו על האפשרויות.

DAV (ברוך השב)
לפי דעתי אין סיכויי שרמת הניטראט היא על 110 , באק' צמחייה מבוסס עים תאוררה חזקה (מעל 0.75 וואט לליטר) הצמחים פשוט צורכים את הניטראט בלי שום בעייה .

לדעתי או שלא בדקתה נכון או שאתה מדשן בדשן עשיר מאווד בחנקות

elminister
ללא ספק רמות הניטרט הגדולות שגם סנו צמיין וגם יוסף, נובעים כמובן מכמות גדולה של מזון עתיר חלבונים (בשר).

זה יהיה נכון לומר על אקווריום צמחייה.
בשילוב עם דיסקוסים ועם האכלות של בשר והחלפות מינימליות של מים THE SKAY IS THE LIMIT. אתה יכול להגיע לרמות ש- 100 PPM תחשב רמה נמוכה, עם הרבה צמחייה באקווריום וגם אצות שהן זוללות ניטרט ידועות .

YOSEF
אני משתמש בדשן של סרה ולפי מה שרשום שם הדשן הוא ללא ניטראט,ההחלפות שאני ביצעתי עד כה היו 50.50 אוסמוזה עם מיי ברז וההחלפות בוצעו פעם בשבוע 20%,אני מאכיל אותם בטטרה ביטס+דפדפים עם פלורה+הקציצה פעם ביום+תולעים אדומות+תולעים לבנות ביחס של יום אדום יום לבן

לדעתי החלפת המים שלך מעטה. בשר פעם ביום לעומת 20% החלפת מים בשבוע זה אינו מספיק לשמור רמת ניטרט נמוכה. הגיוני שאתה סובל גם מאצות, אם כי אני לא מבחין בהן בתמונה.
עוד הערה קטנה. אם יש לך תולעים לבנות, אתה בכיף יכול לוותר על האדומות (במידה והן קפואות). תקל על החיים שלהם, למרות שיתכן מאוד שהם טורפים אותן.

elminister
הנה דוגמה למנטרל ניטרט

אני חושב שזה מה שסנו מתכוון אליו

חבל שאין לי תמונה. מפעל קטן זו הגדרה מתאימה יותר. מה שאנו רואים בתמונה שלך, זה פילטרון .
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 21:14   #17
תומר איתן

הסמל האישי שלתומר איתן

מה עם שימוש במנגרוב כסופח ניטראט?
אמור להיות מאד מאד יעיל,לא?
תומר איתן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2005, 22:53   #18
YOSEF

הסמל האישי שלYOSEF

אם אני יעשה החלפת מיים פעמיים בשבוע 40% (20% מיי ברז ו 20% מיי אוסמוזה) זה אמור לפתור את הבעיה?אם כן כיצד עליי לישמור על רמה של ניטראט נמוכה?האם על ידיי החלפת מיים פעמיים בשבוע 10% יווסת את הבעיה?

תודה,
יוסי.
עדיין לא נקרא Tuesday 11/01/2005, 01:04   #19
סנו וויט

ציטוט:
פורסם במקור על ידי YOSEF
אם אני יעשה החלפת מיים פעמיים בשבוע 40% (20% מיי ברז ו 20% מיי אוסמוזה) זה אמור לפתור את הבעיה?אם כן כיצד עליי לישמור על רמה של ניטראט נמוכה?האם על ידיי החלפת מיים פעמיים בשבוע 10% יווסת את הבעיה?

תודה,
יוסי.
תחליף יותר מים ממה שאתה רגיל, ובדוק את הניטרט.
תעלה את כמויות המים עד שתגיע לרמה סבירה של ניטרט. אז תדע גם כמה מים אתה צריך להחליף כל שבוע.
לדעתי 40 50 PPM זה בסדר גמור.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא