AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 06/11/2007, 11:20   #1
אשר1

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל התייעצות לגבי תכנון סאמפ

בדירה שקנינו, ועדיין נמצאת בבנייה, מתוכנן להיות אקווריום בנוי בתוך קיר גבס.
הזמן שלוקח לבניין להבנות רק נותן לי זמן לשנות את דעתי כל כמה ימים לגבי התכנון המדויק.
כרגע יש לי בראש תכנון מסוים שקיבל את השראתו בין השאר מפרטים מסוימים בפרויקט הג'קוזי, ורציתי לקבל את חוות דעתכם לגבי התכנון, ולוודא שאין בו כשלים. בכל מקרה, כשאתקרב לשלב הביצוע אני אתייעץ עם בעלי מקצוע, אבל כבר אין לי סבלנות :

מדובר באקווריום של 400 - 450 ליטר, מיועד לאכלס ציקלידים.

הקדח לירידת המים יהיה קצת מתחת לאמצע הגובה, ולא יהיה אוברפלו, רק כיסוי על הפתח עם חורים למניעת כניסת דגים.
המים ירדו לסאמפ, ויעלו חזרה בעזרת ר"כ.
בסאמפ יהיה פתח לניקוז עודפים בגובה התא האחרון, כך שבמקרה של הפסקת חשמל או מילוי יתר מכל סיבה אחרת, המים יזרמו ישר לביוב, ללא סכנת הצפה (יש ליד האקווריום ברז + ביוב. זה היתרון של תכנון האקווריום בזמן הבנייה ).
הסיבה להעדר אוברפלו היא לאפשר ריקון האקווריום עד למעלה מ- 50%, וכך החלפות מים מתבצעות ע"י הפסקת פעולת הר"כ לזמן הרצוי, מה שיגרום לסאמפ להתמלא, והמים יצאו דרך פתח הניקוז.
בתא האחרון יהיה מצוף מכני שימלא את הסאמפ עד לגובה העבודה הרגיל, במים הנכנסים דרך מערכת סננים, וכך יהיה פיצוי אוטומטי לאידוי.
במקרה של החלפת מים, מייד לאחר שפעולת הר"כ תחזור, יתחיל התא האחרון להתרוקן, והמצוף ימלא את החסר עד לייצוב המערכת בגובה המים הרצוי.
בתא האחרון יהיה מצוף שיפסיק את פעולת הר"כ כשאין מים.
במקרה של הפסקת חשמל, בגלל שאין אוברפלו, תהיה החלפת מים לא מתוכננת, מה שלא כ"כ נורא.

ועכשיו לשאלות:

1.האם באמת לאחר האיזון בין קצב ירידת המים לעלייתם בעזרת ברזים ניתן להגיע לאיזון כזה, שמפלס המים יישאר קבוע וגבוה, למרות שאין אוברפלו? התכנון שלי מבוסס על ההנחה הבאה: קצב עליית המים הוא קבוע, בלי קשר לכמות המים, כל עוד יש מים בתא האחרון. קצב ירידת המים תלוי בגובה המים: ככל שיש פחות מים באקווריום, לחץ המים בגובה הקדח יורד, ולכן זרימת המים תחלש. ז"א – רק במצב שגובה פני המים הוא בגובה שבו ביצענו את האיזון בין הכניסה ליציאה, כניסת המים שווה ליציאת המים. לא יתכן מצב של הצפה, כי ברגע שיעלה מפלס המים, מסיבה כלשהי, מעל הגובה המתוכנן – יעלה לחץ המים בקדח וירדו מים יותר מאשר יכנסו, וכמו כן, מילוי האקווריום דרך הסאמפ יכול לעבוד, כי ברגע שהוא יתחיל להתמלא, הוא יתמלא יותר מהר משהו יתרוקן עד הגובה המבוקש.
האם ההנחות נכונות?

2.לגבי פיצוי אידוי – מאותה הנחה שבסעיף הקודם, כל מחסור במים יבוא לידי ביטוי רק בסאמפ, כי באקווריום זה לא יכול לקרות, כי אם יתאדו המים – ירד גובה פני המים – ירדו פחות מים משיכנסו עקב ירידת הלחץ – גובה המים באקווריום ישאר כבהתחלה, ורק בסאמפ יחסרו מים – המצוף בתא האחרון ימלא את החסר – הכל ישאר מלא.
יש אישור?
אשר1 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 06/11/2007, 12:53   #2
גדי רושין

הסמל האישי שלגדי רושין

יש המון בעיות בתכנון הזה....

1) קדח הניקוזים של הסאמפ צריך להיות לפחות כפול מקדח ירידת המים מהאק'.

2) לאחר הפסקת חשמל (או החלפת מים), העלאת המים על ידי המשאבה תהיה מהירה בהרבה ממילוי התא האחרון בסאמפ. מה שיגרום למשאבה לעבוד בפולסים שישרפו אותה מהר מאוד.

3) עם איזה עלה, דג מת או כל דבר יסתום לך את הרשת בכניסה לקדח הירידה, יש לך סלט רציני!

ממליץ בחום, לך על אוברפלוו!!!
גדי רושין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 06/11/2007, 12:54   #3
גדי רושין

הסמל האישי שלגדי רושין

רשת האוברפלוו היא מה שקובע את מפלס המים באק', כך שסעיף 2 לא נכון.
עדיין לא נקרא Tuesday 06/11/2007, 13:04   #4
אשר1

אוקיי, נניח אני עושה אוברפלוו רגיל, אבל אני רוצה לעשות מערכת אוטומטית להחלפת מים באקווריום.
לצורך זה אני עושה קדח נוסף באקווריום, שמתחבר ע"י צינור ישירות לביוב, ומבוקר ע"י ברז חשמלי. כשמתרוקן האקווריום מתחת לגובה האוברפלוו, יתרוקן הסאמפ, והמשאבה תפסיק לעבוד.
כאן שוב תהיה הבעיה - בתחילת המילוי, המשאבה תעבוד בפולסים. מה היא הדרך לעשות זאת כך שלא יהיו פולסים? אני מניח שאני לא הראשון שרוצה לעשות החלפת מים אוטומטית באקווריום עם סאמפ. איך בדר"כ עושים את זה?
עדיין לא נקרא Tuesday 06/11/2007, 13:30   #5
Amphiprion

הסמל האישי שלAmphiprion

בגדול התכנון לפי דעתי נכון (וגם ניתוח התרחישים).
צריך רק לוודא שקצב ריקון הסאמפ אל הביוב הוא גדול מקצב ירידת המים לסאמפ והכי חשוב זה לתכנן את הסאמפ כך שראש הכח תמיד יהיה בתוך המים גם אם הוא יזרים אוויר, כלומר שפתח היניקה יהיה גבוה מהראש כח עצמו. כך גם אם יהיה ריקון של מים (אחרי הפסקת חשמל) והראש כח יחזיר את המים יותר מהר מקצב הירידה הוא לא יתחמם כי הוא יהיה בתוך מים.
אצלי הסאמפ עובד בצורה דומה (בלי מילוי/ריקון אוטומטי) ומפלס המים באקווריום תמיד קבוע ורק המפלס בסאמפ משתנה (אידוי, ריקון. ...).
Amphiprion לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/11/2007, 01:38   #6
אשר1

אשמח לתשובה לגבי שאלתי האחרונה - הפולסים בהפעלה / כיבוי הר"כ ע"י המצוף.

תודה.
עדיין לא נקרא Wednesday 07/11/2007, 01:40   #7
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 5 הודעות 12 פעמים
וותק בתחום: משנת 86
ברירת מחדל Re: התייעצות לגבי תכנון סאמפ

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אשר1
2.לגבי פיצוי אידוי – מאותה הנחה שבסעיף הקודם, כל מחסור במים יבוא לידי ביטוי רק בסאמפ, כי באקווריום זה לא יכול לקרות, כי אם יתאדו המים – ירד גובה פני המים – ירדו פחות מים משיכנסו עקב ירידת הלחץ – גובה המים באקווריום ישאר כבהתחלה, ורק בסאמפ יחסרו מים – המצוף בתא האחרון ימלא את החסר – הכל ישאר מלא.
יש אישור?

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/11/2007, 13:28   #8
גדי רושין

הסמל האישי שלגדי רושין

אני גם קיוויתי והאמנתי שזה יהיה כך (באק' הקודם שלי), אבל כל מספר ימים צריך לכוון את הברז - זה לא נשאר קבוע.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא