AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  נושא נעול
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 17/08/2011, 19:33   #1
טל איתן

הסמל האישי שלטל איתן

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל מאמר חדש: בואו להכיר את דג הזיקית (הבאדיס)

לא קשה כפי שחשבתי - גידול דג הזיקית (הבאדיס)
מהרגע הראשון שראיתי תמונה של הבאדיס, ידעתי שאני חייב לגדל את התכשיט הקטן הזה! קשה אמנם למצוא אותם בחנויות, אבל עד מהרה התברר שהיה שווה להתאמץ להשיגם משום שאלו דגים מיוחדים, חסונים, אמיצים וקלים למדי לתחזוקה וריבוי.
מאת: רובין אנג'לקינג. תרגום: Double Delta

באדיס. צילום: Tomolyka at hu.wikipedia

מאז הפעם הראשונה שראיתי תמונה של הבאדיס (Badis badis) ב"דגי אקווריום" (Aquarium Fish) מאת Ulrich Schliewen, ידעתי שאני מוכרח לגדל את התכשיט הקטן הזה.

השם הנפוץ שלו הוא Blue Perch, והוא באותה תת-סדרה בה נמנים הדקראים ודגי החמנית, אך יש לו משפחה משלו- הבאדידים (Badidae), עם מין אחד- הבאדיס (Badis badis). לבאדיס יש שלושה תת-מינים (לפי האטלסים 1,2 ו-3 של Baensch). תת-המין הראשון, B. b. badis מצוי בהודו. תת-המין השני- הבאדיס הסיאמי (B. b. siamensis) מצוי בתאילנד ובאי פוקט. שני תת-המינים האלו בעלי צבע עיקרי כחול, אך הם שונים בכמות הקשקשים ובמיקומם. תת-המין השלישי, הבאדיס הבורמי (B. b. burmanicus), מצוי בבורמה. צבעו העיקרי אדום.

כל תתי-המינים הם קטנים, ומגיעים רק ל-6.75 עד 7.5 סנטימטרים. איזור השת של הזכרים קעור ואילו של הנקבות קמור. הם מראים כמות מפתיעה של שינויי צבעים באקווריום. כאשר הם מפוחדים צבעיהם דוהים לבז' עם נקודה כהה על בסיס הזנב. כאשר הזכר השולט מרגיש אמיץ, הוא משנה את צבעו לכהה עם פסים כהים, כמעט שחורים, הרצים אנכית על צידי גופו. לכל הדגים יש נקודות נוצצות בצבע כחול. הזכרים מרשימים ביותר כאשר הם מציגים אחד מול השני או מול נקבות.

באדיס בורמי. התמונה באדיבות aquarticles.com.

הצלחתי להשיג את הדגים כאשר אחד מחברי המועדון שלנו, המייבא לעיתים דגים, היה מוכן לשלוח עבורי הזמנה ליבואן שלו. הבחנתי שהבאדיס מופיע ברשימה והחלטתי לנסות להשיג תריסר. היה לי מיכל נהדר בשבילם. השליש עד חצי העליונים היו מלאים באנכאריס (הערת המתרגם: שמו של הצמח שונה מספר פעמים, כיום הוא מוכר כאגריה- Egeria) ובהיגרופילה (Hygrophila sp.). יש כמה צמחי קריפטוקורין (Cryptocoryne sp.) ושתי אנוביות (Anubias sp.) מחוברות לעץ סחף (Driftwood). במיכל היה מצע של חול גס, ונבנו בו מספר מערות. הדגים ייאלצו לחלוק את ביתם עם כמה אנציסטרוסים (Ancistrus sp. cff. hoplogenys) שאני מנסה (ללא הצלחה עד כה) להרבות.

היום הגדול הגיע
כשהיום הגדול הגיע, נסעתי לאסוף את הדגים וגיליתי שליבואן היו רק שבעה פרטים למשלוח. לקחתי אותם והכנסתי אותם לביתם החדש. הם נעלמו מיד ולא ראיתי אותם במשך שבועיים לערך. דווקא כאשר החלטתי שהם כנראה מתו, הם החלו להופיע פה ושם.

ברגע שהדגים התאקלמו בביתם החדש, הם החלו להיות אמיצים למדי. הם שחו בכל האקווריום בנסיונות ללקט "יצורים" מהצמחים ומהסלעים והציגו את עצמם אחד בפני השני. הם גם אהבו לצפות בי צופה בהם וכלל לא חששו מפניי. הם בדקו את הידיים שלי בעודי עובד בתוך המיכל ועקבו אחרי צינור הסיפון כאשר ביצעתי שאיבות רפש, בכדי לבלוע כל דבר מעניין שעשוי היה לעלות בעת ערבול המצע.

בכלליות השתדלתי לבצע החלפות מים של 20%-30% בכל שבועיים ולנקות את הפילטר פעמיים-שלוש בשבוע (בעיקר משום שאנציסטרוסים הם "בלאגניסטים"). ה- pH עמד על רמה של 7 והקשיות על 15, חוץ מזה, לא עשיתי דבר מיוחד באקווריום.

מותק, המשפחה התרחבה
יום אחד, בעודי מנקה את האקווריום, שלחתי את ידי בכדי למשוך עלה מת. תארו לעצמכם איך הופתעתי כאשר העלה זינק ממני הלאה. לבאדיס היו ילדים! לא ראיתי אותם מטילים ולא הבחנתי בזכר שומר על הביצים. ישנן לפחות שתי הטלות באקווריום, למרות שהן לא כוללות הרבה דגיגים. אני מניח שרובם נאכלו מפני שהספרים שקראתי מציינים שהם יכולים להטיל עד 150 ביצים בכל הטלה. אני בטוח למדי שהייתי מבחין במספר כזה של דגיגים.

באדיס צעיר. התמונה באדיבות http://www.wetwebmedia.com.

למעט היותם נדירים למדי בחנויות, מצאתי את הדגים הקטנים והאטרקטיביים האלו קלים לגידול. הם כנראה יסתדרו יפה באקווריום קיבוצי עם דגים שקטים ואיטיים. הם איטיים למדי (אלא אם אתם מנסים ללכוד אותם עם רשת) ועלולים שלא להספיק להגיע אל המזון אם ישנם דגים מהירים יותר באקווריום. אני מחזיק את הדגים שלי באקווריום ייעודי (Species aquarium) בו אני יכול לצפות בהם מבצעים אינטראקציות בינם לבין עצמם.

אני מקווה שהמאמר הזה ישכנע אתכם לנסות את מזלכם עם הבאדיס. הם אינם קשים לגידול כפי שחשבתי.

(Double Delta- ואני מקווה שהם יתחילו סוף סוף להגיע לארץ! תראו איזה דגים מדהימים הם!)
http://www.aquahobby.com/gallery/img/Dario_dario_1.jpg
באדיס בורמי, זכר. התמונה באדיבות http://www.aquahobby.com

קישור למאמר המקורי:
http://www.aquarticles.com/articles/...ing_Badis.html

קרדיט המאמר המקורי:
By Robin Engelking
As published in Aqua News, January/February 1999, Minnesota Aquarium Society
Aquarticles

אקווה מודה לאתר aquarticles.com על האישור לתרגום המאמר.
טל איתן לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 18/08/2011, 22:13   #2
momra

ברירת מחדל תגובה להודעה: מאמר חדש: בואו להכיר את דג הזיקית (הבאדיס)

Double Delta תודה רבה על התרגום
אהבתי את העובדה שהם מבצעים אטרקציות בינם לבין עצמם,נחמד לגדל דגים עם שמחת חיים
momra לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 18/08/2011, 22:17   #3
pochcetam

הסמל האישי שלpochcetam

סוג אקווריום: 160ליטר ו120 ליטר

תודה רבה על המאמר הנפלא הזה דג מעניין מאוד
עדיין לא נקרא Thursday 18/08/2011, 22:23   #4
livingwaters

הסמל האישי שלlivingwaters

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה

תרגום נהדר, האמת היא שכבר ראיתי אותם בארץ..
livingwaters לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 19/08/2011, 01:37   #5
shlomo012

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דרום אמריקאים בעיקר

כל הכבודבהצלחה
עדיין לא נקרא Friday 19/08/2011, 02:23   #6
IZ.O

הסמל האישי שלIZ.O

הודו לך על 21 הודעות 29 פעמים

....

נערך לאחרונה על ידי IZ.O, Monday 29/08/2011 בשעה 20:19.
IZ.O לא מחובר  
עדיין לא נקרא Friday 19/08/2011, 21:30   #7
amit440

הסמל האישי שלamit440

סוג אקווריום: אק' צמחיה לאו טק
וותק בתחום: משנת 2000

הסרטון ששמת שלך? למה הם כאלה אפורים בלי צבע?
עדיין לא נקרא Wednesday 24/08/2011, 23:22   #8
גיל שרון

הסמל האישי שלגיל שרון

וותק בתחום: נרטב משנת 1978, בהפסקות

דג חביב ועמיד למדי. קניתי לפני כשנה 3 מביבר והם עדין אצלי, אך בישנים בטירוף ונראים רק אחת לתקופה.
צור אשכול חדש  נושא נעול

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא