AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 14/01/2008, 13:27   #1
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
ברירת מחדל בעלי חיים הנרתמים למאבק באצות

אני מנסה לבנות נבחרת מנצחת למלחמה באצות ובחלזונות.
מישהו יכול לעשות סדר בנושא ולפרט אילו דגים/ח"ח היעילים ביותר לאקווריום צמחיה ללוחמה באצות ובחלזונות (הבנתי כבר שזה חלק בילתי נפרד מהאקווריום - אבל בכל זאת צריך קצת לדלל) ואילו כמויות מומלצות מכל סוג, בהנחה שהאקווריום שתול 100% ותכולתו 450 ליטר.

אשמח לקבל פירוט כגון:
סוג הדג / חסר חוליות פונקציונאליות שלו (לדוגמה: נפלא בחיסול אצות חוטיות...) וכמויות מומלצת.

תודה,
שי
shayf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 14/01/2008, 14:47   #2
רוברט

הסמל האישי שלרוברט

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
וותק בתחום: יומיים יותר מאביעד :-)

מצטרף לשאלה יכול להיות מידע חשוב מאוד לבעלי אקווריום צימחיה
עדיין לא נקרא Monday 14/01/2008, 15:41   #3
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

נושא שמאד מסוייג בהתאם לטעם בעל האקווריום, מידות ונוף האקווריום, אופי הצמחייה, אוכלוסיית הדגים ועוד...

כמו כן, אומר ואדגיש שבאקווריום צמחייה איזון זה הדבר החשוב ביותר למניעת אצות וחיטוי הצמחים בקאלי זה התרון המונע הטוב כנגד חלזונות.

ובכל זאת, על קצה המזלג:

בוטיות למיניהן - טובות לחיסול חלזונות, אומנם בעייתיות מבחינת אכלוס.
בוטיה ננסית תהה טובה לרוב, אומנם גם תלוי בסוג החילזון.
בינון פרפר - טוב לגירוד אצות חומות ואצת כתמים, אומנם דג מאד רגיש.

מולים - אצות חוטיות, אך צריכים להיות רעבים בשביל זה.

קרפיוניים:
אוכל אצות סיאמי (SAE) - טוב עבור רוב האצות, למעט מברשת וכתמים (לפחות אצלי לא הצליח לגרדן).
שועל מעופף, כריש קשת ושאר מיני Epalzeorhynchus - טובים לגירוד אצה חומה, אבל לא ביעילות רבה.

אבו נפחא ננסית (טושאר המותאמות למים מתוקים) - יעילה לחלזונות, אומנם מאד בעייתית באקווריום צמחייה.

דגליל אמריקאי - אחד אם לא ה-אוכל אצות האולטימטיבי. אוכל את כל האצות (ישמח גם לטחבים), כולל אצת המברשת העקשנית.

שפמנוניים - העיקרים:
אוטוצינקלוס - דג קטן אך חרוץ ובלהקה גדולה (בהתאם לשטח האקווריום) הוא נפלא כנגד האצותה שונות, יתאים מצויין לגירוד אצות חומות ואצת כתמים.
אנציסטרוס (טמינקיי בעיקר) - כמו האוטוצינקלוס, אומנם פחות חרוץ (אך גדול יותר).
פיקולטיה (ויטאטא בעיקר) - דג חרוץ, אך יכול גם להיות גם עצלן לאחר שיטעם את המזון היעודי.
בולדוג וגיבי - טובים בעיקר לאצה חומה, אומנם דגים גדוים ושאינם מתאימים בהכרח לאקווריום.

כמובן שישנם עוד מאות מינים שונים בסדרה זו שיוכלו להתאים, אבל זה כבר לפעם אחרת

גוראמי שלוש נקודות (וגם נוספים) - טוב כנגד ההידרה.

חלזונות:
רובם יתאימו לאכילת האצות, אומנם לא ביעילות רבה (אלא אם כן מדובר על מיכלים קטנים), כמו כן עלולים לאכול צמחייה.

שרימפסים:
אני לא מכיר שרימפסם שמלקטים אצות, אומנם הבמבוק אוסף אצות (ושאר אורגניזמים קטנים) מרחפות במים.

ושיסלחו לי הדגים ששכחתי אותם
מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 14/01/2008, 15:52   #4
kongo39

הסמל האישי שלkongo39

הלוחמת היעילה ביותר בחלזונות היא ה"בוטיה ליצן" זהו דג להקה וצריך להחזיק באקואריום להקה של מספר פרטים (לטעמי בין 4 ל 6). יש המסתיגים מהדג באקואריום צמחיה (יש טענות שהוא עלול לעקור צמחים ו/או לאכול שרימפס). אני מגדל בוטיות כבר שנים אחדות, לי הן הביאו רק תועלת, לא הזיקו לצמחיה וחיות בשלום עם השרימפס. בנוסף זהו דג יפה ומענין, עם מאפייני התנהגות לא שיגרתיים לדגים, וכבונוס, ע"פ הספרות, יש לדג זה תוכלת חיים של כ 70 שנה.
kongo39 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 14/01/2008, 16:07   #5
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

יש הרבה עניין סובייקטיבי ובחירה אישית,
אני לדוג' הייתי מחלק יותר לפי גדלים וסוג ה"ניקיון" ואכן כדאי שילוב ע"מ שיטפל בסוגים שונים של אצות ו"תחזוקה - אני "עובד" לפי מפתח כנ"ל 8) :

1) חתול צמחוני "גדול" - אנציסטרוסים כבחירה סטנדרטית וזולה או L יעיל אחר (לפי תקציב והעדפה אישית - כמובן מדובר על L יקרים בד"כ - כאלו שיעילים נגד אצות ולא פוגעים לצמחיה...) - הייתי מכניס בסביבות 3 קטנים (שיגדלו) על כל 100ליטר - הם יהיו אחראיים על ניקוי משטחים גדולים כגון גזעים\ זכוכית ועלים גדולים + שאריות מזון.

2) חתול צמחוני "קטן" - בעיקר אוטוצינקלוסים - להקה גדולה יחסית - נניח 6-7 ל100ליטר - תפקידם בעיקר לנקות עלים קטנים ועדינים ולהגיע למקומות אליהם הגדולים לא מצליחים.

3) צוות ניקוי קרקעית - בחירה ראשונה היא להקת קורידורסים - בסביבות 4-5 ל100ליטר - יש סוגים גדולים יותר ויש קטנים - בד"כ מתלהקים ביחד גם אם ממינים שונים...
אופציה שניה כאן היא הבוטיות והבינונים למיניהן - או שילוב - הייתי דווקא הולך על זנים קטנים ולהקות במספרים גדולים יחסית - עוזרים גם לשליטה באוכלוסיית החלזונות - אך עלולים להזיק גם לשרימפסים (עוד סיבה למה לא להכניס גדולים ע"ע בוטיות ליצן או אגרסיבים כמו בוטיה בואש) -אישית אני מאד אוהב את הבוטיה הננסית\שידומינקי, קולי לוצ', בינון פרפר (קצת רגיש) ויש מבחר גדול בנוסף..

3)שרימפסים - מומלץ בחום - השרימפס היעיל ביותר הוא הג'אפוניקה - בערך 1-2 ל10ליטר - תצטרך כמות גדולה כיוון ואינו מתרבה (יקר בחישוב כוללני) או ללכת על שרימפסים קטנים יותר (ופחות יעילים ליחידה) אך שיכולים להתרבות מעצמם במתוקים - כגון דנטיקולה או שרי - כאן כבר מספיק להכניס גרעין רביה קטן - של 10-20 והם כבר ימלאו את החלל שנוצר במהירות - יעילים מאד בליקוט שאריות מזון ואצות קטנות (שיער/פלומה במיוחד ).

4) ח"ח נוספים - דווקא אוכלוסיית חלזונות בשליטה יכולה להשלים את האיזון ולתרום באופן חיובי - במיוחד לא הייתי מוותר על חלזונות חרוטיים ("חצוצרה מלאזי") המאווררים את המצע, משלימים פירוק חומר ביולוגי ושאריות ואינם פוגעים בצמחים - אתה גם לא תראה אותם רוב היום (מחופרים במצע) - אם לא תבצע האכלות יתר והאק' יהיה מאוזן - אתה לא צפוי ל"מכת חלזונות" או ריבוי מטורף - התועלת רבה על הנזק הפוטנציאלי ומספר בוטיות ננסיות ישלטו באוכלוסיה...

לאחרונה יש לרכוש חלזונות נריטיניה (זברה\טייגר) הידועים כזן שלא פוגע בצמחיה ומחסל סוגי אצות קשים ששום דבר אחר לא נוגע בהם - וחוץ מזה הם מדהימים ביופיים ואינם מתרבים - אני הכנסתי כמה ומאד מרוצה - בינתיים לא נוגעים בכלום ומקים "מרבדי אצות" באופן מדהים- רק יש להם נטיה ממשית לטייל מחוץ לאק' וצריך לאטום כל פתח מעל 3-4ס"מ - כולל במכסה...

5) אוכלי אצות נוספים - דגים כגון אא"ס (אני באופן אישי לא אוהב), דגלון אמריקאי (מומלץ ) שיש להם תפקיד לחיסול אצות שלא מטופלות ע"י אחרים (אדומות בעיקר) - דגים בודדים...

הכמויות שציינתי הן במידה ומאכלסים יחדיו מספר סוגים,
כמובן שאפשר לשחק עם הכמויות ולהחליף חלק בזנים מקבילים - במיוחד יש מגוון בחתולים ה"גדולים" - לא רק L לסוגיהם - אלא גם לוריקריות\ פרלוולות וכו'... (חלקם ידועים כמכסחי צמחיה - אז יש לבדוק טוב טוב מה מכניסים מראש).

ואחרי כל זאת - אני חייב לציין כי שום "צוות ניקיון" לא יפתור או ימנע התפרצות אצות באק' שאינו מאוזן - לזה אין פיתרון "קסם" - הם כן יעזרו לשליטה בכמויות קטנות של אצות ולתחזוקה שוטפת...

בהצלחה,
גל
עדיין לא נקרא Tuesday 15/01/2008, 18:36   #6
ahadari

סוג אקווריום: לו טק צמחיה
וותק בתחום: 20 שנה

אני ממליץ על בוטיה ננסי נגד חלזונות. מקטין אוכלוסיה אך לא משמיד לגמרי את החלזונות (חשוב שיהיו חלזונות בכל זאת)
לא פוגע בשרימפסים בוגרים
ahadari לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 01:40   #7
shayf

הסמל האישי שלshayf

תודה לכולם על התגובות.
הנבחרת אצלי מורכבת כרגע מ (פחות או יותר):
4 מולים (הזמנתי עוד 5).
10 אא"ס.
4 אנציסטרוסים.
10 ג'פוניקות גדולות ו-5 קטנות (הזמנתי עוד 10 גדולות).
6 קורידורסים.
3 בוטיה ליצן + 1 בוטיה פקיסטנית.
וכ-6 גופים (סתם שיהיו).
השבוע אני צריך לקבל (פרט למה שכתבתי) גם כ-15 אוטוצינקלוסים.

להזכירכם מדובר באקווריום 450 ליטר שתול 100%.
האם לדעתכם אני בכיוון הנכון?
והאם צריך להוסיף מזון נוסף לאקווריום פרט לאצות (שקיימות בשפע כרגע)?
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 02:11   #8
freshreef_aquariums

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הכי חשוב, לאק' 200 ליטר (לגדולים יותר נא להכפיל בהתאם) :
10 אוכלי אצות סיאמיים
20 שרימפס ג'פוניקה אמיתי או 200 שרימפס דנטיקולטה/שרי/קריסטל וכיו"ב (לא זו לא טעות)
50 אוטוצינקלוס (כן, אתם קוראים נכון)
6 קורידורס או 10 שרימפס גוסט
10-20 חלזונות טייגר
מגנט ניקוי

כל כמות מתחת לכמות הזו לא תייסע במלחמה יעילה באצות באק' לא מאוזן !!!
freshreef_aquariums לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 02:28   #9
shayf

הסמל האישי שלshayf

ז"א שאני צריך....(רגע חושבים...(10+20+50+6+15)2.25X=...)...
כ-230 בעלי חיים באקווריום רק כצוות נקיון זה שם אותי כבר ב-1.95 ליטר לדג.
האם ישאר מקום לדגים אחרים, למשל דיסקוסים (תיכננתי כ-10 פריטים גדולים) וקרדינלים (תיכננתי להקה גדולה 100-200 פריטים)? שלא נדבר, האם ישאר מקום לצמחיה? אולי נקים בעתיד קומה שנייה או נחפור מרתף
האם הרכב הצוות נכון לכל אורך חיי האקווריום או רק להתחלה?

ושאלה שעדיין לא נענתה:
האם צריך להוסיף מזון לנבחרת, או שיסתדרו עם מה שיש?
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 02:30   #10
צמח

הסמל האישי שלצמח

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הקושיה שלי:

כמה
ציטוט:
מגנט ניקוי
צריך לאק' 400 ליטר מאוזן חלקית?
צמח לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 02:34   #11
freshreef_aquariums

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי צמח
הקושיה שלי:

כמה
ציטוט:
מגנט ניקוי
צריך לאק' 400 ליטר מאוזן חלקית?

שי , אצלי בבית יש 400 ליטר עם 100-150 אוטו'ס שבקושי רואים אותם (תמיד על הזכוכית בצד איפה שיש זרימה מהפילטר ) , עשרות שרימפסים וכמה SAE בודדים וכמובן קורידורסים ננסיים (פיגמי) ויש גם 200 קרדינלים לפחות וגם אלטום אחד ששומר עליהם! אני יכול להוסיף שם 10 דיסקוסים ללא בעיה , אבל אני פשוט לא רוצה ...
freshreef_aquariums לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 03:09   #12
shayf

הסמל האישי שלshayf

הבנתי, אנסה להגיע לכמויות המתאימות (אפרע פק"מ נוסף), תודה.

אהבתי את ה"אלטום אחד ששומר עליהם!" אני מניח שהוא עם מחסום פה

ושוב, האם צריך להוסיף מזון לנבחרת, או שיסתדרו עם מה שיש?
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 03:09   #13
erezz

הסמל האישי שלerezz

1. על אוכלי אצות סיאמיים אתה יכול לוותר, הם גדלים במהירות מפסיקים להיות יעילים ומתחילים להציק לכל שוכני האק'
2. ג'פוניקות תקנה רק קטנות, הן מתאקלמות טוב יותר
3. 50 אוטוצינקלוסים לנפח שלך בהחלט באים בחשבון אך חשוב לזכור כי יש להם "נטייה" למות, עקב מחלות שהם סוחבים איתם\איקלום לא נכון, ולעיתים במותם הם מפילים את כל האק' ולכן חובה לעשות להם קרנטיה למשך שלושה שבועות לפחות.
4. חלזונות טייגר אינם נפוצים בלשון המעטה ולא נצבר ניסיון בנוגע ליכולתם לחסל אצות, במידה ותרכוש אותם תהיה בין הראשונים שיוכלו לעמוד על טיבם.
erezz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 03:19   #14
shayf

הסמל האישי שלshayf

erezz:
1. יש כבר 10 בפנים! כשיגדלו נחגוג להם יומולדת באחת החנויות.
2. ג'פוניקות, קניתי 10 גדולות, נראות טוב בינתיים. בהמשך אלך על קטנות.
3. אוטו'ס, אין לי אפשרות לצערי לקרנטינה. יש לי פח בנזין מלא (עם שם החנות) למקרה בו יפילו את האקווריום.
4. חלזונות, לא אכניס בשלב זה. (אלא אם אתם מתעקשים).

ושוב, ...השאלה מלמעלה...
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 03:48   #15
erezz

הסמל האישי שלerezz

קרנטינה אינה עסק יקר, אק' 50 ליטר פילטר פנימי ומחמם = בערך לפח בנזין 95 אוקטן. אני חוויתי נפילה של אק' אחרי קניה של 50 אוטוצינקלוסים ומידע אישי אני מכיר עוד אדם שחווה דבר דומה, לשיקולך.
אני ממש לא מתעקש על החלזונות, בחלוף הזמן (במידה ויגיעו באופן סדיר) עם צבירת הניסיון נראה האם הם באמת מחוללי פלאים או שאלו היו דיבורים בעלמה.
צוות הניקיון שבחרת אינו זקוק לאוכל מיוחד ויסתדרו עם מה ששאר הדגים אוכלים, במידה ותראה שהאוכל אינו מגיע לקרקעית (לטובת הקורידורסים) תאכיל שוב\תאכיל אחרי כיבוי האור. כמובן שאם אתה רוצה לפנק את שוכני הקרקעית תמיד תוכל לקנות אוכל שוקע ייעודי.
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 04:38   #16
shayf

הסמל האישי שלshayf

erezz:
לקרנטינה הבעיה היא לא כספית, הבעיה היא פיזית, אין לי מקום לזה! (האקווריום במשרד, ובבית האישה שולטת ביד רמה ). חוץ מזה, אני זקוק דחוף לצוות נקיון פעיל (האקווריום עובד כשבועיים ומלא באצות - רובם חוטיות).
בנושא האכלה, אין לי כרגע דגים אחרים להאכיל. זה בסדר לא לתת אוכל בכלל בשלב הזה???
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 04:46   #17
erezz

הסמל האישי שלerezz

קורידורסים,בוטיות וגופים אינם אוכלי אצות ולכן תאכיל.
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2008, 14:26   #18
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

shayf, מבחינת אצות מה שהכי חשוב לך כרגע זה איזון של האקווריום, אחרת אתה מטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח.
אחרי שתגיע לאיזון (משימה שדורשת לא מעט סבלנות), האצות שיהיו יהיו זניחות וגם צוות קטן יהיה יעיל.

בנוגע לליקוט שאריות מזון ואצות מרחפות,
אני לא רואה סיבה לקנותב מיוחד שרימפסים, זה מגביל את אוכלוסיית הדגים ויעיל רק בכמויות גדולות מאד.
קורידורסים בכמות סבירה (שתיים-שלוש להקות סטנדרטיות) יתנו מענה טוב.
סה"כ אם מאכילים בצורה נכונה, לא צריכה להיות כלל בעיה מבחינה זו.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול