AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 20/12/2010, 03:27   #421
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הסמל האישי שלהעמלץ /בני גולשה ז"ל

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל תגובה להודעה: עדכוני הטלות

ציטוט:
ובאזרחות אפשר לראות אותם יום יום אצלי בבית...
ציטוט:
אז עלה במוחי להשתמש בהם כמזון...

התמונות עובדות.

בני
העמלץ /בני גולשה ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 20/12/2010, 12:10   #422
Double Delta

הסמל האישי שלDouble Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: יש כמה...

האמת שספציפית לגבי אותן חיפושיות שהוא דיבר עליהן... אלו היו אירודיות (Erodius)... אבל הן בהחלט שייכות לאותה משפחה (שחרוריות- Tenebrionidae) שאליה שייכות שחרוריות הקמח שאני מגדל כמזון לדגים...

"מושיק, זה כולה חיפושית שחורה, לילך בכלל לא בסביבה, ובאזרחות אפשר לראות אותם יום יום אצלי בבית... עוד משהו?!"
Double Delta לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 06/01/2011, 16:32   #423
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

טוב, הבטחתי תמונות...

הסטנד "לשעבר" של דגי-הקרב, כרגע רק המדף העליון שלו משמש לאכלוס דגי-קרב. המדפים האחרים משמשים לאכסון ציוד ולתרביות מזון- 3 תרביות של שחרורית הקמח (Tenebrio molitor), תרבית של עשנור הקמח (Plodia interpunctella) ושני ניסיונות לאושש דפניות (למרות שאני חושב שמדובר דווקא בצריודפניה מרושתת- Ceriodaphnia reticulata) אחרי ייבוש בקיץ:

מתחת לסטנד נמצא כלי גידול של כ-80 ליטרים, לידו יושב דלי המשמש כתרבית של דפניות (שוב, כנראה) וצדפוניות. הדלי האמצעי הוא זה שבו התרבו הטאניכטיסים:

ממול לסטנד נמצא "שולחן העבודה" שלי, משמאל לימין- האקווריום שבו מתרבים האנציסטרוסים, אקווריום 20 ליטרים לגידול דגיגים, אקווריום 15 ליטרים (פחות או יותר) של החסילונים הטאייוואנים האדומים (שרי-שרימפס), אקווריום לגידול דגיגים וצמחים חשובים:

הדלי ששימש לריבוי הטאניכטיסים, גולות וקאבומבה קארולינית (Cabomba caroliniana), לא צריך יותר מזה:

הכלי לגידול הדגיגים של הטאניכטיסים בשבועיים הראשונים (לפני העברה לאקווריום עם המכסה הכחול שעל השולחן):

האקווריום לריבוי דגי-קרב, שכרגע עדיין לא משתפים פעולה (אבל הנקבה קרעה את אחיה לחתיכות יפה מאוד!). אני יודע שהם לא נראים כמו הדברים שהיו לי פעם... זה מה שמתקבל מהזנחה לטובת לימודים...:

בסמוך למדרגות הבית, האקווריום ה"ראשי", 70 ס"מ פנוראמי (טעות שלא תחזור!), שכרגע נמצא בתהליכי שיקום אינטנסיביים:

עוד בהמשך...

"מושיק, זה כולה חיפושית שחורה, לילך בכלל לא בסביבה, ובאזרחות אפשר לראות אותם יום יום אצלי בבית... עוד משהו?!"
עדיין לא נקרא Thursday 06/01/2011, 18:02   #424
ארנון

הסמל האישי שלארנון

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: אוקיאניה-אסיה: בוטיות וקשתות.

מפעל רציני!

אני זוכר את המדפים, כשפעם הייתי אצלך, שעוד היו מלאים בקופסאות כשבכל קופסא דג קרב אחר
/ אקווריום מארח
ארנון לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 06/01/2011, 19:06   #425
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

טוב, הנה ההמשך, קצת תמונות יותר ספציפיות... אני מזהיר, זה יהיה ארוך!

אנציסטרוסים (Ancistrus sp. aff. temminckii)

מההטלה הראשונה של האנציסטרוסים נותרו כרגע שלושה צעירים באורך של כ-4, כבר מתחילים להראות סימנים של בגרות מינית. הם יושבים בכלי שמתחת לסטנד של דגי-הקרב, ניקו אותו לחלוטין מכל האצות שגדלו על הדפנות שלו (הכלי חשוף לאור שמש מחלון מזרחי, בשעות הבוקר בעיקר), ככה הם נראו ב- 18.12.10:

מההטלה השנייה, הדגיגים כרגע נמצאים באקווריום הימני ביותר שעל השולחן, אני כבר לא זוכר כמה יש שם... כרגע הם בגודל של סנטימטר וחצי בערך. כשהם עוד היו באקווריום הגידול עם המכסה הכחול, צולמו התמונות הבאות (03.12.10):

לאחר ההעברה לאקווריום שבו הם עכשיו (התמונות מהתאריך 18.12.10):

התטולה השלישית (וכרגע האחרונה, כיוון שהזכר הופרד באופן זמני), הועברה קודם לצנצנת לצורך השגחה הדוקה יותר, לאחר מכן הועברו כלאחר כבוד לאקווריום עם המכסה הכחול להמשך גידול. התמונות מהתאריך 18.12.10:

חסילונים טאייוואנים אדומים (שרי שרימפס) (Neocaridina denticulata sinensis)

התמונה הבאה מה- 03.12.10, צולמה באקווריום הגידול שלהם בעת התקהלות על המזון:

לאחר מכן החלטתי לבודד מתוכם את האדומים ביותר (זכרים ונקבות) ולהעביר אותם לאקווריום נפרד כדי לעבוד עוד על האינטנסיביות של הצבע שלהם. התמונה הבאה מה- 18.12.10, אחרי העברה של האדומים ביותר לצנצנת עד הימצא אקווריום פנוי מהחסילונים הרגילים, הועברו לאקווריום הימני שעל השולחן בתום מצוד בן שבועיים אחרי אחרוני החסילונים שהיו בו:

טאניכטיסים (Tanichthys albonubes)

התמונה הבאה היא מה- 03.12.10, בכלי הגידול של הדגיגים לשבועיים הראשונים של חייהם. אפשר לראות בתמונה 4 דגיגים (הם היו באורך של בערך 3 מילימטרים), ביחד איתם נמצאה בכלי תולעת, כנראה נמטודה (צד ימין למעלה, נראית כאילו היא זזה ב"גלים"), הועברה לאחר כבוד לכלי נפרד עם עוד כאלה, למטרת בדיקת התאמה כמזון.

הדגיגים יצאו בארבע "נגלות" של הטלות, הגדולים שבהם כבר הועברו לגידול באקווריום הימני שעל השולחן. התמונות הן מה- 18.12.10, אפשר לראות לאורך הגוף שלהם פס תכלכל, שבגינו זכו בארץ לכינוי "ניאון מדומה"; הפס הזה הולך ומצטמצם עם הגיל לכדי פס דק מאוד ומעליו הולך ומתעבה הפס האורכי הכתום האופייני לבוגרים. בחלק מהתמונות אפשר לראות כמה פאזות של מעבר בין רוחבי הפסים:

הבוגרים המתרבים, 3 זכרים ונקבה אחת (זה מה שנשאר מהלהקה המקורית שמנתה כ-20 פרטים), הועברו לאקווריום גדול יותר מהדלי כדי לאפשר להם להתרבות ביתר הצלחה, לאחר שהתגלו שבלולים טרמפיסטים על צמחי הקאבומבה בדלי הריבוי. כדי לשלוט יותר בעניין, העדפתי להשתמש ב"קינים מלאכותיים" עשויים צמר ניילון ירוק (התמונות מהתאריך 18.12.10):

פרט מייצג של המקבץ האחרון של הדגיגים, הצעירים ביותר, בכלי הגידול הראשוני בתאריך 18.12.10:

למרבה הצער, התברר שהבוגרים לא אוהבים את ה"קינים המלאכותיים" ששמתי להם והפסיקו להטיל. כתגובה לכך הוצאתי אותם והחלפתי בצמחים אמיתיים- קרנן טבוע (Ceratophyllum demersum) וקאבומבה קארולינית (Cabomba caroliniana), הפעם העברתי את הצמחים טיפול באשלגן פרמנגנט (KMnO4) כדי להימנע מפלישה של שבלולים. כיוונתי את גוף החימום ל-26 מעלות וכבר רואים חיזורים אינטנסיביים, את התוצאות שלהם נגלה בעוד כשלושה ימים; התמונה צולמה היום (06.01.11):

האקווריום הראשי

הדגים באקווריום הראו סימני חולי, בהתבסס על התסמינים התחלתי טיפול באמצעות מזון תרופתי (Anti Bacterial של חברת Jungle), אך לא נראו סימני שיפור במשך שבועיים. בדיקה מעמיקה יותר של התסמינים העלתה כי מדובר בטפילים חיצוניים, הכי סביר שמדובר ב- Costia. למרבה הצער, עד האבחנה הזו, נפלו לא מעט דגים באקווריום ולהקת הבארבוסים הסמוקים (Puntius nigrofasciatus) שלי איבדה מתכליתה לריבוי עתידי כיוון שנותרו רק שלושה זכרים. מסתמן שהם נפגעו מהטפיל הזה באופן הכי קיצוני משאר דיירי האקווריום. כרגע אינני יודע מאיפה הגיע הטפיל, ייתכן שעם זוג הדגים החדשים שהוכנס לאקווריום (לקח חשוב- אקווריום להסגר!!!). כרגע האקווריום נמצא ביום הרביעי של הטיפול באמצעות Sera CostaMed (פורמלין ומלאכיט-גרין), ניכר שיפור במצבם אך ייתכן כי יהיה צורך להמשיך את הטיפול עד שבוע.
תסלחו לי שהדגים נראים לא משהו בחלקם, אבל עדיין כדי לתת ייצוגיות למה שיש באקווריום החלטתי להעלות את התמונות.
בארבוס וורוד (רוזי-בארב) (Puntius conchonius):

שני זכרים ונקבה של בארבוס וורוד, ביחד עם שני זכרים של בארבוס סמוק:

זוג קריבנסיס (Pelvicachromis pulcher), הנקבה כרגע נראית מאוד רזה ולא מגיבה טוב למזון, חושש שהיא לא תשרוד או תחלים:

זכר זנב-שוט (Rineloricaria sp. cf. eigenmanni), הבחור באורך של כ-15 סנטימטרים, התרבה בעבר (התיעוד נמצא הרבה יותר למעלה בעץ הזה), אך הביצים לא בקעו והוא התאלמן לפני כשנה וחצי. הבחור הפתיע ולא הראה בכלל סימנים של מחלה כלשהי:

מזונות חיים

חלק מהדגים הבוגרים מקבלים זחלים (יותר נכון להגיד- דרנים) של שחרורית הקמח (Tenebrio molitor). יחד עם זאת, למרביתם קשה מאוד להתמודד עם הקוטיקולה (המעטה החיצוני) הקשיחה שלהם ועל כן אני מאכיל בעיקר בפרטים שלאחר התנשלות, כאשר צבעם עדיין לבן. כיוון שמעבר בכל התרביות בחיפוש אחרי כאלו דורש זמן רב, החלטתי להוציא זחלים במגוון גדלים לכלי נפרד וקל לתפעול, אותו אני בודק לפחות פעם ביום לנוכחותם של זחלים מתאימים להאכלה. בכלי הזה הזחלים מקבלים תזונה מגוונת, לרבות- לחם, קליפות בננה, קליפות תפוח וגרנולה שהוצאה משימוש.

עם הזמן שמתי לב לטרמפיסטים בתרביות של השחרוריות, שזוהו כלאחר מכן כעש קטן ומזיק- עשנור הקמח (Plodia interpunctella). בתום מלחמת חורמה להשמדתם, הגעתי למסקנה שאולי אפשר להשתמש בהם כמזון לדגים. ובכן, זה עבד יופי- הדגים טורפים בשמחה את הזחלים וגם את הבוגרים. כרגע כל פעם שאני רואה זחלים משוטטים אני מעביר אותם לכלי שבו ימשיכו לגדול ובשאיפה גם יטילו את ביציהם. הבוגרים שמשוטטים בחדר נלכדים וניתנים כמזון לטאניכטיסים הבוגרים, מסתבר שהם מאוד אוהבים אותם.
עשנור קמח בוגר (אורכו בסביבות סנטימטר אחד):

כלי הגידול של הזחלים:

בגינה ישנה "בריכה" קטנה שמתפקדת כבר כמעט שלושה מחזורים כשלולית חורף. היא משמשת לי כמקור הראשי והתרבית הגדולה ביותר של דפניות (כנראה צריודפניה מרושתת- Ceriodaphnia reticulata). לאחר סופת הגשמים הקודמת הבריכה התמלאה במים, אך נוצר על פני המים קרום לבן של חיידקים. היום, בתום פרק הגשם האחרון, ניגשתי לבדוק את המצב שם. מצאתי כמה דפניות בודדות, אך נדהמתי לגלות שהמים מלאים בחלקיקים קטנים מרחפים. התבוננות מעמיקה יותר לאורך זמן, גילתה שהחלקיקים האלו בעלי יכולת תנועה-עצמית. קיבלתי תרבית של אינפוזוריה בהפתעה, בלי לעשות כלום. כל הדגיגים מגיבים יפה להאכלות באינפוזוריה ופיתחו "כרס" לבנבנה תוך זמן קצר. ביום ראשון אנסה לבדוק דגימה תחת מיקרוסקופ, בכדי להגדיר במדויק האם מדובר בסנדליות (Paramecium).

התמונה לא מטושטשת, המים פשוט "עכורים" ממידת הצפיפות של האינפוזוריות:

שימו לב ל"שלג" הלבנבן במים:

עדכונים אחרים

לאחר כמעט שנה של הפסקה וגידול בנפרד, איחדתי את כל שבלולי התפוח הזהובים (Pomacea bridgesi) שברשותי לכלי אחד. זמן קצר לאחר מכן כבר מצאתי תטולה בכלי. העברתי את הבוגרים לכלי אחר והמתנתי לבקיעה. כיוון שטמפרטורת החדר החלה לרדת לאחרונה, נאלצתי להמתין קצת יותר משלושה שבועות. ב- 04.01.11 התרחשה הבקיעה, הם מקבלים טבליות מזון לחסילונים, חסה וקישוא.

בכלי קלקר שמצוי בגינה ונועד לגידול צמחי אקווריום כשהם חצי-טבולים, היה עד לא מזמן זכר של עדנון (דג גן-עדן) (Macropodus opercularis), ששימש לניטור אוכלוסיית היתושים השכונתית. כיוון שמתחיל מאוד להתקרר ולא בדקתי בעצמי האם המין הזה מסוגל להתמודד עם חורף במלוא מובן המילה, העדפתי להוציא אותו לצנצנת בחדר הדגים כששמתי לב שהוא אינו אוכל באותה התדירות. הבחור היה מקבל מידי יומיים זחל או שניים של שחרורית הקמח, בתמונה (שמזכירה ימים חמים יותר) הוא בדיוק אוכל אחד:

רכשים חדשים ותוכניות עתידיות

החלטתי שאני מעוניין לנסות את מזלי שוב עם זנב-שוט (Rineloricaria sp. cf. eigenmanni) והתחדשתי בזוג. הם יושבים כרגע בכלי שמתחת לסטנד של דגי-הקרב, אוכלים חסה, קישואים, אפונה וכל מה שהם עוד מוצאים שם בעצמם. בתמונה (מתאריך 19.12.10) אפשר לראות את הזכר בצד ימין, בהתבוננות ממעל, לזכר יש ראש רחב ומעוגל יותר ולנקבה יש ראש מחודד יותר. הדגים כרגע באורך של כ-8-9 סנטימטרים וכבר בגודל הזה ניתן לראות על הזכר זיפים סביב הראש. אופן נוסף להבדיל ביניהם הוא לפי התעקלות הקצוות של סנפירי החזה, בזכר הם מתעקלים כלפי מטה ואילו בנקבה כלפי מעלה.

מין נוסף שמתוכנן להיכנס לריבוי הוא בארבוס דובדבני (שרי-בארב) (Puntius titteya). התחדשתי בלהקה של 4 זכרים ו-6 נקבות. הם כרגע נמצאים באקווריום השמאלי שעל השולחן, אורכם קצת יותר מ-2 סנטימטרים והזכרים עדיין בצבע אדום דהוי. בתקווה שעוד כחודשיים כבר יהיו מוכנים לריבוי.
בתמונה מימין- זכר צעיר; בתמונה משמאל- זוג (הנקבה למעלה):

זהו לבינתיים, בתקווה שיהיו רק חדשות טובות.

עדיין לא נקרא Thursday 06/01/2011, 19:44   #426
נווה

הסמל האישי שלנווה

הודו לך על 17 הודעות 19 פעמים

פששש.....
חתיכת בית גידול , כל הכבוד לך על ההשקעה וההתמדה בגידול ובריבוי
נווה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 07/01/2011, 18:36   #427
goti87

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: 400 ליטר מרינה
וותק בתחום: 10 שנים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי נווה צפה בהודעה
פששש.....
חתיכת בית גידול , כל הכבוד לך על ההשקעה וההתמדה בגידול ובריבוי
באמת חתיכת בית גידול...
goti87 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 08/01/2011, 11:24   #428
almog153

סוג אקווריום: שרימפסייה וצמחייה 30 ליטר

ציטוט:
פורסם במקור על ידי goti87 צפה בהודעה
באמת חתיכת בית גידול...
חופשי חתיכת בית גידול..

אולי תשקול לחלוק את הידע שלך בריבוי ולכתוב מאמר או שתיים על ריבוי למאגר המידע של האתר
almog153 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 08/01/2011, 14:57   #429
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אלמוג, תודה, יש כבר כמה וכמה מאמרים שהעליתי בתקופתו, הן מקוריים והן מתורגמים... כרגע אין לי ממש זמן לשבת ולכתוב את הדברים באופן מסודר יותר מעץ העדכונים הזה...

וחברים, זה לא כזה בית גידול, אני מרגיש כל כך נבוך שזה מצבו היום, היו לו תקופות הרבה יותר מפוארות, עם הרבה יותר דגים... כרגע הכל נמצא בשלבי התאוששות.

אגב, שתי חדשות מעציבות:
1- הנקבה של הקריבנסיס לא שרדה עד תום הטיפול התרופתי באקווריום הראשי, היא נראתה מאוד רזה וכל הזמן הסתתרה, בקושי הגיבה למזון ויום לפני שפרשה מהעולם נראה היה כי התקשתה לשחות באופן מאוזן.
2- רביית הטאניכטיסים נכנסה להשהייה, כיוון שהיום בבוקר נמצאה הנקבה כשהיא צפה מתה על פני המים באקווריום. אי-לכך, עד הימצא סטוק נוסף להגדלת הלהקה, האקווריום כנראה יפורק וישמש לגידול דגיגי המולים שנולדו בשבועיים האחרונים (הם לא אמורים להיות אצלי, האמהות נועדו לאכלוס באקווריום ריף במעבדה של המנחה שלי, השריצו אצלי לפני ההעברה ולכן הדגיגים נשארים אצלי עד שיגיעו לגודל שבו אפשר לשכן אותם במעבדה).

עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2011, 13:40   #430
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

שבי תוכל לפרט לנו איך אתה מבדיל בין זכר לנקבה בדגים השונים?

בני
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2011, 16:06   #431
gadi0110

הסמל האישי שלgadi0110

סוג אקווריום: מים מתוקים 250 ליטר ציקלידים

Double Delta
כתבת:
"הפעם העברתי את הצמחים טיפול באשלגן פרמנגנט (KMnO4) כדי להימנע מפלישה של שבלולים."

אני גם רוצה להכניס צמחים לאקווריום שלי, ולא מוכן לקבל שבלולים כנספחים...
אתה יכול לפרט על כך?
איפה קונים את החומר (האם זה גרגירי קאלי?)?
ומה המינון שמשתמשים?
מה הזמן שמשרים וכו?
האם לא עדיף להשתמש בכלור בכדי להיות בטוחים בנקיון הצמחים?
תודה

גדי
gadi0110 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 09/01/2011, 23:02   #432
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ברשותך שבי אענה.
אשלגן פרגמנט -מכונה קאלי, ניתן להשיג בבית מרקחת בעלות של כ15 ש"ח.
השרייה של כ5-10 דק' מקסימום תספיק. המינון הוא מספר גרגירים עד שהמים מקבלים גוון ורדרד.
רצוי להשתמש בכפפות ושטוף את הידיים היטב תחת זרם מים פושרים.

בני
עדיין לא נקרא Monday 10/01/2011, 07:36   #433
gadi0110

הסמל האישי שלgadi0110

סוג אקווריום: מים מתוקים 250 ליטר ציקלידים

תודה רבה בני
gadi0110 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 15/04/2011, 15:39   #434
מתן AA

הסמל האישי שלמתן AA

סוג אקווריום: דגי נוי
וותק בתחום: 8-7 שנים

איזה יופי של דגים!!
עדיין לא נקרא Friday 15/04/2011, 16:47   #435
נווה

הסמל האישי שלנווה

הודו לך על 17 הודעות 19 פעמים

נא לא להקפיץ עצים ישנים .
נווה לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא