AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 05/11/2019, 17:04   #31
איזי87

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: שאלות של מתחיל...

תודה רבה לכולכם! נרגעתי..
איזי87 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2019, 13:45   #32
איזי87

שלום חברים,

כפי שכתבתי, אני מעוניין לשתול כרגע וולסינריה, וקריפטוקורין, ובהמשך עוד צמחים ללא דרישות מיוחדות (הכוללות דישון או כל פעולה שדורשת טיפול מתמשך בצמחים, למעט גיזום).
מהתגובות כאן הבנתי שהמצע שלי מעט נמוך לשתילה (קוורץ שחור בגובה ממוצע של 3 ס"מ), האם לדעתכם עדיף לעבות אותו עם עוד שכבת קוורץ? או שעדיף לקנות מצע ייעודי לצמחיה. אם כן, איזה מצע מומלץ לשתילה?

תודה רבה!
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2019, 14:34   #33
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

כאמור אין צמחים שמסדרים בלי דישון.
דישון = מזון.
כמו שלא תרעיב את הדגים, רצוי גם לא להרעיב את הצמחים.

צמח בודד ועמיד, כדוגמת אנוביה, יכול לקבל את הדשן\מזינים שהוא זקוק להם במסגרת המערכת הקיימת - למשל - אשלגן ממי הברז (הפך להיות מינרל נדיר בעידן ההתפלה), זרחן משאריות המזון וחנקן מהפרשות בע"ח.

ברגע שמדובר בשתילה גבוה, המזינים הטבעיים הללו עלולים לא להספיק ולכן יש לתסף בדשן.

*אגב, לגבי הטירחה... למיכל כמו שלך אפשר לקנות סיכם פלוריש כללי (60 שקל שיספיק לשנה +) ולטפטף 2-4 מ"ל פעם\פעמיים בשבוע... זה הכל

במערכת לואוטק ישנן 2 אסוכולות עיקריות -
1. מצע מדושן - מספק את צרכי הדשן, יש מוכן מסחרי ואפשר להכין לבד
2. מצע אינרטי + דישון סדיר לעמודת המים

לבחירתך.

ובכל מקרה גובה 3 ס"מ אינו מספק לשתילה, צמחי שורש לא יסתדרו וצמחי גבעול עלולים להיתלש בתכיפות גבוהה.

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2019, 15:27   #34
איזי87

תודה אסף על ההסבר הבהיר והמחכים!
כל יום לומד כאן דברים חדשים!

אצטרך להחליט לגבי אופן הדישון. במידה ואחליט על מצע מדושן מוכן:
- איזה סוג מומלץ?
- מהי ההמלצה לגבי גובה המצע המדושן?
- האם חומרי ההזנה שבמצע מתכלים לאורך הזמן? ויש צורך להחליפו? במידה וכן באיזו תדירות.
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2019, 15:44   #35
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

למיכל קטן בינוני כמו שלך ממליץ על מצע מסחרי מוכן.

אין המלצה חד-משמעית, לכל אחד חסרונות ויתרונות, ממליץ לבצע סקר שוק.
המותגים המובילים (למיטב ידיעתי) הם ADA אמזוניה ו- JBL אקווהבייסיס.

בדר"כ הרצוי הוא כ-3 ס"מ מצע מדושן ומעליו כ-5 ס"מ מצע שתילה (כמו קוורץ).

אכן, מצע מסחרי מתכלה מהר יחסית ונע בין חצי שנה לשנה של אפקטיביות גבוהה, אחרי תקופה זו יש להסתמך על תיסוף לעמודת המים בלבד.
כמובן שאין צורך להחליפו בתום התקופה, החלפת מצע זה תהליך מסובך שמצריך זיעזוע רציני ולא רצוי למערכת.
יש המסתמכים כאמור על תיסוף דישון ויש כאלו ש"מחדשים" את המצע באמצעות החדרת כדורי דישון (מסחרי או DIY).

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
עדיין לא נקרא Thursday 21/11/2019, 15:54   #36
איזי87

כמה עדכונים פחות נעימים:
קצת ארוך.... היו לי שבועיים עמוסים ולא מצאתי רגע לכתוב, בינתיים האירועים התגלגלו:

רקע:
כאמור הסטרטרים שלי היו 6 גופים (2 זכרים, 4 נקבות, עוד 10 דגיגים הושרצו באקווריום), מהיום הראשון אחת הנקבות נראתה שונה מעט, צבע יותר דהוי, וגם קטנה מהאחרות, כבר במהלך השבוע הראשון שמתי לב לכך שהשחייה שלה מעט מאולצת, נראה כאילו נסחפת עם הזרם ומתעשתת.
בשלב מסויים הזכר הדומיננטי החל להציק לה, בתחילה זה היה נראה כמו חיזור, אך לאחר מכן התחיל להיראות רע, עם התנגחויות כאלו שנראו גם כמו סוג של נשיכה. לאחר כמה ימים מצב השחייה שלה נהיה גרוע יותר, נטתה על הצד, ושהתה בעיקר בחלק העליון של האקווריום, עדיין אכלה יפה. הבנתי שאין ברירה ועלי לבודד אותה. הבעיה היתה שאין לי ציוד מתאים לקרנטינה, וזו בעצם הסיבה שהתעכבתי עם זה עוד מס' ימים.
החלטתי לבודד אותה וניסיתי לתת לה את כל התנאים הבסיסיים שיכולתי: הכנסתי אותה למיכל בנפח של ליטר, גוף חימום נוסף לא היה, אז השקעתי את רוב המיכל במי האקווריום, וכמעט מידי יום החלפתי כמעט את כל המים. את המים החדשים תמיד לקחתי מהאקווריום. אבן אויר נוספת לא היתה, וקיויתי שהחלפות המים התדירות יספקו לה מעט חמצן. ביום הראשון הכנסתי לה חצי כפית מלח גס, אך היא מיד אכלה אותו והבנתי שאולי זו טעות... הדגה אמנם שרדה, אך מצבה המשיך להיות גרוע, היא שכבה על הגב בגובה פני המים. כשהכנסתי מזון דפים הצליחה לאכול פחות או יותר. לאחר כמה ימים בקרנטינה הבטן שלה התנפחה, ויום לאחר מכן לצערי היא מתה.
כמה ימים לאחר שהחל הבידוד לגופית ז"ל (לפני כשבועיים) שמתי לב שנקבה נוספת לא ניגשת לאכול בזמן ההאכלה, היא רוב הזמן היתה למעלה בגובה פני המים, ובזמן ההאכלה ירדה מעט למטה ולא ניסתה לריב על האוכל. וגם כשכבר הכניסה משהו לפה, מיד פלטה אותו החוצה, רק פעמים בודדות ראיתי שהצליחה לאכול. גם הזכר הדומיננטי קצת הדאיג אותי כי שמתי לב שכמה ימים העדיף להיות למעלה וכמעט לא הסתובב באקווריום (קודם לכן כל הזמן היה בתזוזה). ביום ראשון האחרון, כשקמתי בבוקר ראיתי גופית נקבה מפרפרת על קרקעית האקווריום, לא היה ברור אם זו הנקבה שלא אוכלת או אחרת שמאוד דומה לה. התלבטתי האם להוציא אותה לקרנטינה שעדיין היתה תפוסה, והחלטתי בינתיים להשאיר. כשחזרתי בצהריים ראיתי מחזה קשה - הגופית מתה ויחד איתה גם הזכר הדומיננטי מת. יכולתי להעריך שאולי זה נובע מהרעלת אמוניה.
מיד הוצאתי אותם ועשיתי החלפת מים של 50%. בשלב זה בעצם נשארו 3 דגים (זכר ושתי נקבות) ועוד 10 דגיגים שמחים שתפסו הרבה ביטחון וכלל לא התייחסו לכל התופת מסביב, הם נתנו לי קצת תקווה ברגעים הקשים...
רק ביום שני הבנתי שזו שמתה היא אחת הגופיות הבריאות לכאורה, ולא הגופית שלא אוכלת טוב. בינתיים תפסה את הדומיננטיות הגופית הבריאה שנשארה, היא נראית חזקה מאד, וגם מאוד תוקפנית, כשמגיע אוכל היא משאירה לכולם רק את השאריות, יכולה לנגוח בכל מי שמעז להתקרב. גם הזכר פוחד ממנה.
אתמול יום רביעי קמתי בבוקר ושמתי לב לנשיכה רצינית בבטן של הגופית החלשה, באזור הסנפיר האנלי. הנשיכה ממש רצינית, מיד בודדתי אותה במיכל קרנטינה חדש (חששתי ממחלות שנשארו בקודם, ואין לי אקנומיקה כחולה לחיטוי). הוספתי גם אבן אויר שבינתיים הגיעה במשלוח, העמדתי את האבן באזור השליש העליון של הקרנטינה, כדי שלא תפריע לגופית. הוספתי חצי כפית מלח (תרופות אין לי כרגע), פיזרתי לה אוכל, ואכלה יפה.
היום חמישי, הפציעה (מצורפת תמונה) קצת גדלה. הכנסתי לה כמות מעטה של גרגירים, אולי חמישה, ואכלה שניים שלושה. המצב שלה מאוד מדאיג אותי, מצד שני אין לי דרך להשיג תרופות במיידי, כל קניה אני עושה במשלוח שמגיע אחרי שבוע במקרה הטוב...

נקודות חשובות לציון:
החלפת מים: מידי שבוע 25 אחוז עם אנטי כלור.
שאיבות רפש: ככל הנראה רק לפני שבוע וחצי החלתי לבצע שאיבת רפש אפקטיבית, קודם לכן היה לי צינור פשוט שפעל על פי חוק כלים שלובים, ובכל פעם שניסיתי לרדת נמוך מידי לקרקעית הוא שאב איתו את החצץ הגרוס לדלי. כך שמאוד היה קשה לי לשאוב נורמלי.
האכלות: עד לפני שבועיים האכלתי פעמיים ביום גרגירים, זרקתי מעט גרגרים וכשנגמרו הוספתי, כך במשך דקה סה"כ. לפני שבועיים קניתי דפים לגופים, זרקתי ממש קומץ ולמרות זאת זה התפזר באקווריום ולא נגמר עד אחרי 2 דקות ויותר, ניסיתי כל פעם להפחית בכמות, ובכל פעם מחדש הופתעתי לראות שזה לא נגמר תוך דקה. כך שיכול להיות שבשבועיים האחרונים האכלתי הרבה מידי. לאחר התמותה התחלתי להאכיל רק פעם ביום.
ערכי המים: לפני שבוע קניתי באיביי ערכת מאסטר קיט של API למדידת ערכים, ככל הנראה יגיע רק בעוד כמה שבועות. אין לי דרך לבצע בדיקת מים מיידית, אין חנות דגים קרובה (עם אופציה למדידת ערכים) ואין לי רכב. כמעט הכל אני מזמין מרחוק.

אני גם חושב על תהליך הסייקל, כרגע עבר פחות מחודש מההרצה, ואולי הירידה בכמות הדגים באקווריום (כרגע 2 גופי בלבד) לא טובה לבקטריות? מצד שני חושש לקנות עוד דגים לפני שמבין מה בעצם קורה.

אשמח לשמוע הצעות מכם לגבי הטיפול, או הערות לגבי מה שעשיתי. אני בטוח שהיו לי גם טעויות ואקבל בשמחה ביקורת בונה.. אני מאמין שלא הביישן למד, ושבכדי להיות מקצוען חייבים לעבור שלבים פחות נעימים. זה חלק מהתהליך...

תודה רבה לחברים היקרים כאן!
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpg DSC_6057.JPG‏ (161.7 KB, 14 צפיות)
סוג הקובץ: jpg DSC_6069.JPG‏ (116.4 KB, 11 צפיות)

נערך לאחרונה על ידי איזי87, Thursday 21/11/2019 בשעה 16:02.
עדיין לא נקרא Saturday 23/11/2019, 20:41   #37
איזי87

עדכון: מאז ההודעה הקודמת הפציעה רק הלכה וגדלה, והבוקר (שבת) מצאתי את הדגה מתה

השאלות שלי כרגע:
1. אשמח להבין מה גרם לתמותה בשבוע האחרון. ומה עלי לתקן כדי שלא יקרה שוב?
2. האם כבר מחר אני יכול לאכלס בעוד דגים?
3. האם אכלוס של פלטי\מולי\סייפן יכול לפגוע באוכלוסיית הדגיגים (נולדו לפני שבועיים וחצי) שכרגע מסובבת חפשי בכל רחבי האקווריום וכלל לא חוששת מ2 דגי הגופי הנוכחיים?
4. האם הירידה במס' הפרטים באקווריום השפיעה על תהליך הסייקל ברמה שאמורה לעניין אותי? (אכלוס וכדומה)
5. נוספו עוד אצות על הדקורציה (שחורה, ירוקה וחומה) האם זה יכול להשפיע על בריאות הדגים, או בעיקר עניין אסתטי?

שבוע טוב! תודה רבה לכולם!
נ.ב. ביומיים האחרונים לא היתה לי גישה לאתר. זו תקלה מוכרת, או משהו שקשור לשרת שלי? (יש לי אינטרנט רימון שחוסם חלק מהאתרים)
עדיין לא נקרא Sunday 08/12/2019, 00:09   #38
איזי87

שבוע טוב!
הערכתי שלא הגיבו לי כי השאלות האחרונות לא מתאימות לפורום ציוד.
במידה וזו הסיבה, אנא הגיבו האם לפתוח עץ נוסף בפורום צמחיה/דגי נוי? בעיקרון לא רציתי לפזר את השאלות.

עדכונים:
- עברו ב"ה שבועיים ללא תמותה, הדגים חיים ושמחים.
- ביום חמישי קניתי עוד 4 גופי, ו6 רזבורה חצויה. (סה"כ כרגע במיכל: 6 גופי, 6 רזבורה) חשבתי להוסיף בעוד שבוע עוד דגים, אשמח להצעות מתאימות.
- הגיע הסיכם פלוריש, וכן הוספתי עוד 500 מ"ל של מדיות מטריקס במקום הפחם.

שאלה:
אצא מחר לקנות צמחים, נסיעה של שעה לכיוון קרית שמונה/שדה נחמיה.
אם בתחילה חשבתי ללכת על אנוביה ולסנריה וג'אווה מוס, לאט לאט עם התאורה (ציריוס 600) והפלוריש, הכיוון השתנה ללואו-טק, חשבתי על הצמחים הבאים, מה דעתכם האם יתאימו ללא פד"ח?
- אלודאה
- אנוביה
- לימנופליה ססיליפלורה
- סגיטריה או אכינודורוס טנלוס
- קריפטוקורין
- רוטלה או פוגסטמון
- היגרופיליה
אולי יש לכם הצעות מתאימות יותר?
תודה לכולם! ושוב... עדכנו אותי אם עדיף לפתוח עץ חדש בצמחיה, או לרכז הכל כאן.
עדיין לא נקרא Sunday 08/12/2019, 08:08   #39
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

אלו צמחים עם פוטנציאל הצלחה.
אנחנו ממליצים להתחיל עם אחוזי שתילה גבוהה - לכן כדאי תמיד לשים עין על מסירות גזם.

הכיוון של העץ בהחלט מתאים יותר לצמחיה, מפני שאני משער שמרבית הדיון קדימה יתעסק בנושא זה...
לשיקולך האם לפתוח עץ נוסף או אם ברצונך שנעתיק את העץ הזה לצמחייה.

עדיין לא נקרא Sunday 08/12/2019, 20:26   #40
איזי87

ערב טוב!

אסף_ היקר, נדמה לי שנכון יהיה להעביר את העץ לפורום צמחיה, אודה לך או לאחד המנהלים אם תוכלו, תודה רבה

עדכון:
החווה בשדה נחמיה היתה סגורה, והסתפקתי בחנות נעימה בקרית שמונה, לא יודע אם מותר לפרסם. שם המבחר היה הרבה יותר דל, לפחות השירות היה נעים, בעל הבית לא נכח וזה הורגש, כי שמעתי שיש לו ידע מצויין בצמחיה. מהמבחר המצומצם שכן היה קיבלתי בשפע ובמחיר רצפה. לא יצאתי משם עם כל רשימת המכולת שהבאתי, אבל בתור התחלה נראה לי זה בסדר.
מה קניתי:
- המון ולנסריה (רגילה, לא הארוכה ולא המסולסלת)
- המון לודביגיה אדומה
- המון אלודאה
- מעט מאוד ג'אווה מוס שהיה נראה הרבה מאוד בתחילה, אך במבט מקרוב, הרוב היה חוטים ירוקים דקים שהתלבטתי אם זה שרך נוסף או אצה חוטית ירוקה ורק מעט ג'אווה מוס. בסוף בררתי את הג'אווה בלבד מהפקעת וזרקתי את השאר.
- עוד 4 סוגים נוספים שקיבלתי חינם, איני יודע את שמם - קיבלתי מכל אחד פרטים בודדים, לדעתי חלקם מתאימים בכלל להייטק, אנסה להעלות תמונות שלהם בהמשך.

מצאתי אקנומיקה כחולה, צויין עליה בגדול "ללא בישום", אך כשהגעתי הביתה גיליתי שברכיבים רשום שיש בה ממיס שומנים, בישום ועוד חומרים, אז יצאתי שוב וקניתי קאלי מבית מרקחת. הכנסתי כל סוג צמח לתמיסה למשך 7-8 דקות, ואת המוס ל-5 דקות. לאחר מכן שטפתי היטב. ראיתי שהיו על חלקם חלזונות ואני מאוד מקווה שהן נעלמו. כמו כן ראיתי גם ג'וקים קטנים שחורים ומעניין אותי האם זה אמור להיות בעיה. לאחר השטיפה ראיתי שכמה מהג'וקים נשארו בחיים, אך ממש בודדים.

יותר מאוחר הערב אתחיל בשתילה. נראה שכמעט כל הצמחים מתאימים לחלק האחורי, כמעט לא מצאתי משהו לחזית או מרכז האקווריום.

שאלות:
האם זה בעיה אם הפילטר מכוון אל מול הצמחים? כרגע הזרם מהחליל שיצרתי מאוד חזק. קיבלתי מהמוכר חינם 2 חלילים, האם עדיף להוסיף אותם כדי להחליש את הזרם?
האם להשאיר את משאבת האויר?
האם הג'וקים שמצאתי בצמחים יכולים להוות בעיה?
לכמה שעות לכוון את גוף התאורה, ובאיזה עוצמה? (ציריהוס, 60 ס"מ, קרוב ל5000 לומיין)
האם אפשר לחתוך צמח ארוך (לדוגמה אלודאה) למספר חלקים ולשתול את כולם? או שצריך לשתול רק את החלק עם הראש?

תודה רבה לכולם על העזרה!!!!

נערך לאחרונה על ידי איזי87, Sunday 08/12/2019 בשעה 23:22. סיבה: הוספת שאלה
עדיין לא נקרא Sunday 08/12/2019, 23:18   #41
איזי87

ושוב ערב טוב!
מצרף תמונה כללית מהאקווריום אחרי שתילה. (יש עדיין מעט עכירות במים מהשתילה המסיבית)

ובנוסף מספר תמונות של צמחים שאני זקוק לזיהוי שלהם, בעיקר כדי לדעת האם ישרדו באקווריום לואוטק.
תודה רבה!!!
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpg 7.JPG‏ (257.9 KB, 12 צפיות)
סוג הקובץ: jpg 1.JPG‏ (204.0 KB, 5 צפיות)
סוג הקובץ: jpg 2.JPG‏ (232.9 KB, 4 צפיות)
סוג הקובץ: jpg 3.JPG‏ (163.3 KB, 4 צפיות)
סוג הקובץ: jpg 4.JPG‏ (241.5 KB, 5 צפיות)
עדיין לא נקרא Sunday 08/12/2019, 23:19   #42
איזי87

עוד 2 צמחים שצריך עזרה בזיהוי.
תודה לכולם!
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpg 5.JPG‏ (250.9 KB, 9 צפיות)
סוג הקובץ: jpg 6.JPG‏ (215.8 KB, 6 צפיות)
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא