AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 20/04/2019, 20:23   #61
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

עבדים, חלזונות, חירות || יום 91.

חג שמח לכולם, מקווה שכולם נהנו אמש עם המצות או לחילופין עם הפיתות מקלנסוואה.
ברוח החג, אני חייב לציין שגם אני יוצא לחירותי.
לחירות מחשבתית ויצירתית, אני חושב שבזמן הזה שבשנה ניתנה לי ההזדמנות לחשוב על מושגיות שכזו - של חופש, של עבדות, של מכות, ושל חוסר איזון תזונתי.
ובכל זאת, מה נשתנה?

הבחנתי בירידה משמעותית של אצות במיכל!
במשך זמן של שבוע, עם רצון ומחשבה חיובית, הורדת התאורה ל-8-7 שעות בהמלצתכם, הוספת השתילים ובעיקר בעזרתו של מבנה הפה המאוד מוצלח של גובי הקשת אני מבחין בירידה מאוד משמעותית של האצות החוטיות, הפלומתיות ושאר הירוקות למיניהן. (בואו נקרא ליצור החמוד להפליא הזה גובי קשת, מהבנתי זה הוא שמו העממי, ולא שם מתנשא כמו גובי סטיפהודון).

ובגזרת הצמחים,

טרם שתלתי את כל הצמחים שרכשתי לפני שבוע (אלוכריס, סגיטריה והוולנסריות) וכל 10 השתילים עדיין בצמר סלעים בתוך כוסיות הפלסטיק, אני לא מוצא היגיון לשתול אותם כאשר אני מתכנן "מייקאובר" למיכל.
הולנסריה משתרשת ומוציאה שורשי אוויר ומנסה בכל כוחה להכות שורשים דרך הכוסית, כך גם הסגיטריה.
האלוכריס אינו מראה סימני דעיכה, לעיתים אני צריך להבריש ממנו אצות, אבל נראה שהוא סתם יושב לו חסר מעש.

הבולביטיס מכוסה אצות זקן או קרן האייל הוצא מהמיכל, הוכנס לתמהיל אקונומיקה למשך של שתי דקות, עבר טיפול מסור וקפדני להוצאת האצות השטניות שמוצצות של אונו ויופיו ע''י מברשת שיניים, נשטף ברכות אך ביד נטויה, והוכנס חזרה למיכל.
מצבו לא מדהים...
הוא לא מת, או גוסס, אך נראה כי האצה השאירה את חותמה, והותירה צלקות וחורים על כל עלה בה השתרעה.
כן הבחנתי בעלים לבנים ושקופים, ואני מניח שאצטרך להפרד מהמסה שלו בקרוב ולהישאר עם ריזום מסולסל וגמלוני.
התלהבתי מאוד מהמחשבה לגידול הבולביטיס, מעין פטרוזיליה תמוהה ומשונה שמכניסה נפח לתוך המיכל.

אופיטימיות.

והדבר מביא אותי לחדשות היותר חיוביות -
כחלק מאסון 29.3 (יום ההקמה) החלטתי מתוך מחשבה של "פאק-איט" פשוט לדחוס לתוך המצע כל עלה, טחב, ריזום או עלה שריחף לו.
במשך התקופה עד כה הבחנתי בכמה דברים מרגשים! עבורי לפחות.

ראשית, עלה של חרב האמזונס שנפרד משתיל ה"אם" בצורה כזו או אחרת ונשתל מתוך רחמנות ותחושת חוסר אונים הוציא שורשים ומצמיח עלים!
לא ציפיתי להתעסק עם יחורים של צמחים כרגע, והייתי בטוח שהוא פשוט ירקב.

בנוסף, "שתלתי" את הטחב השטני ולא רחמן (פיקוק מוס), ואני מבחין בצמיחה איטית אך בטוחה, ואפילו הוא התעגן על מספר של אבני חצץ, מה שנותן לי תקווה מסויימת להצלחה עתידית בעבודה עימו על משטחים.
בנוסף הוא נראה ירוק יותר, ולאחר קיצוץ של אזורים צהובים\חומים נראה כי אינו חוזר לסורו.

כמובן שעיקר האסון שאירע הכה קשות את המיקרוסורום, הצמח הידוע לשמצה.
גם אותו שתלתי.
ידוע לי שריזום לא אמור להיות קבור מתחת למצע, אוקיי בסדר.
אבל מה הייתי אמור לעשות עם המוני הגופות המעורטלות המצעטפות בזרמי הפילטרציה?
שתלתי אותן, ולהפתעתי אני מבחין בתהליך הריבוי של המיקרוסורום.

ועוד לא סתם מיקרוסורום, אלא הוינלוב, שהציפיה שלי ממנו הייתה אפסית.

העלה שהופרד.

השובב.

הריזום הילוד.

ידוע לי שמיקרוסורום מתרבה בשתי צורות,
האחת - דרך קצה העלה, המיקרוסורום מוציא "בייבי".
השניה - על פני העלה נוצרים "זרעים" קטנים כמעט בסימטריה מושלמת, והם מתפתחים בהמשך ל"בייבי" ריזומים קטנים בעלי עלה קטנטן אחד, דבר שהבחנתי בו גם בעוד כמה משתילי האסון.

מה שכן, חקרתי לעומק, ומסתבר שהדבר קורה בעיקר בעקבות חילופי תנאים, שינוי בפרמטרים של המים, טמפרטורה וכו'.
היי, איך אומרים? מעז יצא מתוק.

אגיד שהדבר ממש משמח ומרגש אותי!
לחזות בצמיחה לא שגרתית, מהתנסות שלי לפחות עד כה, ושסוף סוף יש הגשמה של כל מה שכתבתי עליו במרוצת שלושת החודשים האחרונים.
------------------

הדבר כמובן מוביל אותי באופן ישיר להחלטה הבאה -
אני חושב שהדבר האחראי לעשות לתקופה הקרובה (לששת החודשים הבאים) היא לרדת לחלוטין מהרעיון של מים מליחים, וליישם פרקטיקה פיזית לתוך התחביב.
מה זאת אומרת?

כאמור אימפולסיביות ואמביציה הן שתי תכונות שמאוד טמונות בי, אך גם לעיתים נדירות מגיח הדחף ליישר קו ולנסות לעבוד עם מה שיש לי ביד, ולא לנסות למצוא תחלופה אחרת בכל פעם שאני משתעמם, ועם הצמיחה של הצמחים הנוכחיים, עם התרבות המיקרוסורום, עם דעיכת האצות, אני לא יכול להתעלם מהוזלת היד שהמיכל המקולל משיט לי.
אני חושב שאני חייב לקיים את מצוות הלאו-טק הסטנדרטית להחריד לפני שאתפתח לגזרה מלוחה יותר.

יש המון דברים שאני רוצה לעשות, יש המון דברים שמעניינים אותי בתחביב, ואני חושב שדווקא המעבר בין צמחייה באופן הכי פורמלי שיש, לבין מים מליחים, מחייב ליישם מחקר פיזי בהתפתחות של הצמחים, להבין לעומק את שיטות הריבוי, בכדי שאבין מה עלולות להיות הבעיות בתנאים המליחים הלא סלחניים.

זה לא אומר שאני לא אתנסה במליחות בתקופה הקרובה, נהפוכו, ההחלטה לא להסתכל על מים מליחים כאל יעד, אלא כמטרה (בדרך כלל זה הפוך) רק תגרום לי להתעסק ולהבין את התנאים באופן יותר נכון, מורכב ולא פשטני ואינטרנטי.

למשל, גיליתי השבוע שהדרך המוצלחת ביותר לגדל מיקרוסורום במים מליחים היא בפלדריום, בכך שהצמח אינו טבול באופן מלא, אלא שהעלים מחוץ למים ורק הריזום נמצא במים, ולהזין את הצמח באמצעות פוגר ממקור מים חיצוני, מדושן ולא מליח.
בקיצור... אני חושב שאני מתאהב כל בוקר במיכל העלוב, ולנסות לשנות את אופיו כרגע תיהיה פעולה לא נכונה.

אני אגיע למליחים, כי זה תחום שמרתק אותי, אבל כאנלוגיה לאונברסיטה, אני כרגע בשנה א', ואני מרגיש שמליחים, בהיבט של צמחייה כמובן, זה לפחות שנה ג'.

בנימה זו, אשמח לעזרה בדברים יותר נקודתיים -

המיכל היום סיים את הסייקל, זאת אומרת אתמול הייתה הפעם הרביעית האחרונה להוספת הבקטרייה, אז אני מניח שטרם סיים סייקל, אלא עוד שבוע - ובכל זאת.

1) הייתי שמח לדעת האם כדאי להכניס למיכל דיירים נוספים לבעיית האצות?
אוכל אצות סיאמי (כמובן שקראתי על אודותיו, ועל החקיינים ), ג'פוניקות, חלזונות?
חשוב לי מאוד לפתור את בעיית האצות באופן מלא, ובאופן טבעי לפני שאפנה לתחליפים כימיים כאלה או אחרים, ובטח לפני שאוסיף דיירים יותר גחמתיים ולא מועילים.
כמובן שכל פידבק לגבי אצות יתקבל בברכה.

2) בעקבות המייקאובר העתיד לבוא, והרתיעה שלי ממיקרוסורום קשור על גזע (וואי זה כל כך מכוער בעיני, מה חשבתי לעצמי), ובעיקר מחוסר התפתחות מספקת והדעיכה הנוראית, חשבתי לפתוח בעתיד "חממה" למיקרוסורום.
אשאיר את זה אניגמטי לכרגע, אך אשמח אם למישהו יש מידע בנושא ריבוי ("הפרה") צמחים באופן יזום, ולא באופן טבעי בתוך מיכל קיים.

3) סלעי ים, סלעים לריף ומים מלוחים, מה מקומם במיכל צמחייה? האם באופן עקרוני הם סלעים אינרטיים? התשובה משתנה מאתר לאתר, ממדינה למדינה.
כמובן שאני מתכוון לסלעים "מתים", עקרים, ולא לסלעים חיים.

4) מהו פשר צמיחה שקפקפה למראה? מחסור של מה זה יכול להיות? הדבר מופיע אצל חרב האמזונס ואצל הקרינום.

זהו להיום, אשמח לשמוע ממכם!
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 10:20   #62
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

היי ג'ורג'יו,

לפני שאענה ואבהיר מספר דברים,
אני חושב שחייבת להתקבל החלטה חד משמעית כי בהודעתך הצלחת לבלבל אותי לגמרי.

או מים מליחים - או אקווריום צמחייה "מלא" ומתוק.
התנאים שונים לחלוטין, מגוון הצומח שונה לחלוטין וכך גם התחזוקה.
אהבתי את ההקבלה לשנות לימוד באקדמיה - אבל אם נדייק, זה כאילו בשנה ג' החלטת לעבור לחוג לימודים שונה (ולא לשנה ג' שם).

----------------

ציטוט:
וכל 10 השתילים עדיין בצמר סלעים בתוך כוסיות הפלסטיק
מצטער על הדרמטיות - אבל גרוע ביותר.
ציטוט:
האלוכריס אינו מראה סימני דעיכה, לעיתים אני צריך להבריש ממנו אצות, אבל נראה שהוא סתם יושב לו חסר מעש.
אם הוא לא מתפתח והוא עדיין בגווני צהוב כמו בתמונה - הוא בדעיכה.
ציטוט:
הבולביטיס מכוסה אצות זקן או קרן האייל הוצא מהמיכל, הוכנס לתמהיל אקונומיקה למשך של שתי דקות
קצת כמו כוסות רוח למת.
אם הטיפול היה לכל הצמחים טרם כניסה לאקווריום (וכמובן ללא הצמר סלעים שמלא ב"כל טוב"), אז באמת הפעולה הייתה יעילה ביותר.
ברגע שיש כבר התפתחות אצות באקווריום והחיטוי הוא נקודתי בלבד - האצות יחזרו.
ציטוט:
ידוע לי שמיקרוסורום מתרבה בשתי צורות,

השניה - על פני העלה נוצרים "זרעים" קטנים כמעט בסימטריה מושלמת
מדובר בנבגים, בדומה לכל השרכים.
ציטוט:
המיכל היום סיים את הסייקל, זאת אומרת אתמול הייתה הפעם הרביעית האחרונה להוספת הבקטרייה
גם כאשר הסייקל נעשה באמצעות תוספי בקטריות - יש לבצע אכלוס הדרגתי ולנטר את הסייקל ה"אמיתי".
ציטוט:
1) הייתי שמח לדעת האם כדאי להכניס למיכל דיירים נוספים לבעיית האצות?
קודם צריכה להתקבל החלטה על יעוד המיכל.
ציטוט:
אשאיר את זה אניגמטי לכרגע, אך אשמח אם למישהו יש מידע בנושא ריבוי ("הפרה") צמחים באופן יזום, ולא באופן טבעי בתוך מיכל קיים.
במאמר הבא יש פירוט לגבי רבייה טבעית ויזומה בצמחים שונים:
https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=2342
ציטוט:
סלעי ים, סלעים לריף ומים מלוחים, מה מקומם במיכל צמחייה?
כאמור - תלוי ביעוד המיכל.
ברוב המקרים מדובר בסלעים גירניים שיעלו קשיות.
ציטוט:
מהו פשר צמיחה שקפקפה למראה? מחסור של מה זה יכול להיות? הדבר מופיע אצל חרב האמזונס ואצל הקרינום.
עלה בוגר שקוף בדר"כ מעיד על מחסור בפד"ח לצמח.
אמנם במקרה הזה נשמע כמו פגיעה מהאקלום. עלה כזה דינו לפח.
אם מדובר בעלה צעיר - צריך לראות תמונה. עלים צעירים הם בהירים יותר באופן טבעי, אבל יש הבדל בין עלה שקוף לעלה בהיר.

נערך לאחרונה על ידי מעיין, Tuesday 23/04/2019 בשעה 10:58.
מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
מעיין, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 14:42   #63
ג'ורג'יו

היי מעיין ותודה על תגובתך,

מטה חידדתי את הסייגים ליצירת מערכת מליחה יותר ספציפית, למען נוחות הקריאה, אני משאיר את זה בתחתית התגובה מפאת העובדה שאלו יותר מחשבות משורבטות, ולא באמת סובייקט שמעניין מישהו. (אני מניח)

ברשותך אשמח לנקוב במספר דברים ולשמוע את דעתך,

עד כה, הצמחייה במיכל הינה "קשוחה", מסתדרת היטב במים קשים, ובתנאים הנוכחיים הקיימים (תקן אותי אם טועה).

לכרגע, המחשבה היא להמשיך לטפח את הקיים, במקום לערוך ניסויים עם המלחות ושינוי הכימיה של המים.

מה זה לכרגע? ארצה לראות צמיחה של הצמחייה, שגשוג של הצמחייה, ולעבור את כל ההתעסקות הבנאלית של מיכל צמחייה לאו-טק סטנדרטי, By the book, לפני הכנסת אוכלוסייה מליחה באשר תיהיה, וכמובן לפני התחלת ההמלחה.

אז לגבי ההחלטה בין מליחים או מתוקים פאר סיי, התשובה היא כמובן, כמו כל העץ הזה אניגמטית - אך בעלת בסיס שמאחדת בין השניים - קשיות מים היחסית גבוהה, רמת חציצה גבוהה מהרגיל, Ph גבוה מ-7, ותנאים "טרום-מליחים".

*וזה כמובן מוביל לשאלה, האם ניתן להמשיך "לעבוד" עם פרמטרים שכאלו עם הצמחים הקיימים?

אציין שלא "מדגדג" לי "היי-טק", צמחים מפונקים, צמיחה אדומה מרשימה, או אוכלוסייה שזקוקה למים רכים ותנאי מעבדה.
אני נהנה מהצמחים הקיימים, ומה שכן מדגדג לי סו-קולד, זה דווקא לחקור אותם ולנסות להרבותם, ו"להשתמש" בתכונותיהם בכדי להעצים את הקיים.
מה זאת אומרת?

בשאלתי על "חממת מיקרוסורום" (ותודה על הקישור !), ארצה ליצור אובייקטים "מעוצבים" שהריזום מעוגן עליהם באופן טבעי, לערוך בה את הניסויים על המליחות, ובכלל, לאגור מידע על כל התהליך הזה - במקום לעשות את הדבר במיכל הראשי. (כמובן שניסויים למליחות יעשו במיכל נפרד, ללא קשר ל"חממת המיקרוסורום")

בשביל לעשות את זה אני מניח שאני זקוק לתקופת הסתכלות לפחות של שלושה חודשים, עד חצי שנה.
ואז, אחרי שאשכיל לגבי הצמחייה (לטובה ולרעה), ואולי יתווספו עוד צמחים עם אופי יותר מליח, אכתוב פוסט ארוך מנשוא בו אני הודה לכל חברי הפורום שתמכו בי עד כה, ואכריז על התחלת ההמלחה. עד אז אשאר עם מיכל מתוקים, עם קשיות של 12 מעלות, KH 8, ו-pH כ-7.4.

* לגבי האוכלוסייה -

המיכל מאוכלס כרגע עם ארבע גובים קשת, חמישה אוכלי אצות סיאמיים בגודל של 4 עד 5 ס''מ, כ-15 ג'פוניקות שמנמנות שמפגינות נוכחות עזת מצח, וחמישה חלזונות הלנה שהתחפרו להם במצע ואינני רואה אותם למעט דקה ביום.
המיכל ריק וחסר תנועה, וזה בכלל לא מפריע לי, נהפוכו.
כל מה שהוכנס למיכל, הוכנס מתוך "צורך" ולא מתוך גחמה, כמובן שהם מקבלים מזון בלי קשר לתפקודם בכוח, ואני נהנה מהם בלי קשר.
אני לא ממהר לאכלס את המיכל בכלום, ובאופן מאוד כנה - יש משהו מאוד יפה במיכל קובייה במימדים שכאלו עם אוכלוסייה כה קטנה, בעיניי לפחות.

בנימת אוכלי האצות על סוגיהם - המיכל נקי מאצות, לפחות לעומת מה שהיה.
הסיאמיים אוכלים בתאווה כל אצה חוטית, הגובים מנשנשים אצות חומות ו"כריות" של אצות, והג'פוניקות בעיקר על גזעי העץ מנשנשים, משהו.

אני רואה שינוי עצום בכמות האצות שהייתה על העלים, כמעט ולא קיימת למעט עלי מיקרוסורום ישנים ומעט על שכבת המוס הישנה, שהיום הינו ירוק ברובו ולא צהוב\חרדל.

אני חושב שאני גם מחמיר עם המצב של הצמחייה, וארשה לי תקן, אותם צמיחה "שקפקפה" היא בהירה, יכול להיות שאני סתם הגזמתי בלהט הרגע.

כאמור, אין לי ולא שמץ של מושג איך אמורה להיות צמיחה טובה, או לחילופין מהירה, יכול להיות שאני סלחן מידי, או מגזים מידי, אנסה להיות יותר נוקב בהמשך.

אז מה אני רוצה בתכלס ...

1) ראשית המיכל חייב לעבור מהפך, לפי דעתי, מתוך אינטואציה ולא ידע, חשבתי לעשות את אותו "מהפך" בעוד כחודש, שהצמחים יתבססו יותר.

אשמח לדעתך על "מהפכים", שינויי דקורציה, עקירה ושתילה מחדש, אחסון של צמחים לכמה שעות טובות בלי שקצוות העלים יתייבשו, "הכנת הקרקע" החדשה, ו\או שיפור נקודתי שאולי אני צריך לחשוב עליו (רשת הפרדה למניעת ערבוב המצע, האם בכלל יש צורך במצע ה"מדושן"?, טבליות דישון - פספסתי את המומנטום?)

*אציין, הצמחים שעדיין בצמר סלעים, ואני מבין מדברייך שזה גרוע שהם כך, הוכנסו בעקבות בעיית האצות, ואני רק אציין, בלי קשר לאפקט הפרפר, שזה עבד בצורה מופלאה, בעיקר מצידה של הולנסיריה שאין עליה ולא אצה אחת. (הסטיגריה כן "מלוכלכת" מעט).

כמה מפתיע, אני שוב במצב ביניים - מצד אחד אני חייב להוציא את הצמר סלעים ולשתול את הצמחים, מנגד, נראה לי אבסורד לשתול צמחים, ועוד "דשאים", ואז לעקור אותם.

על הודות המהפך המתוכנן אני זקוק ליום נחמד לכתוב בדיוק מה אני רוצה, ובאיזה אופן, לכן אני לא מעלה את זה לדיון כרגע, כן התייחסתי באופן ספציפי לסוג סלע בו אני מעוניין להשתמש, והאם לדעתך ניתן לעשות בו שימוש, לאור הנכתב למעלה?

2) שיקום וריבוי המיקרוסורום במיכל נפרד, צעד שיעשה בעקבות המהפך, כך ששוב, אין לי כרגע מה להרחיב עליו.

אני מקווה שעניתי על הנאמר, אשמח לדעתך!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

השאיפה היא אכן ליצור מערכת מליחה, במליחות בינונית, עד 1.010 SG.

סייגים -
* אחרי התאהבות בכרומידים, יצירת קשר עם מגדלים רבים ויבואנים בארצנו, עולה בקנה אחד שני דברים -
1) מסתבר שכרומיד תפוז טבעי, חי במי מתוקים רוב חייו, ומתרבה במים מליחים - ופה נגמר הסיפור המליח עבור הכרומיד. כרומיד תפוז היותר מוכר לנו, הכתום, הינו השבחה גנטית, והוא מתעדעד במליחות באופן טוב יותר מאשר חברו הטבעי, ואין לי שום רצון בו.

2) כרומידים יאכלו, באופן חלקי או מלא צמחים - בחיפוש בין מגדלים עולה כי ההתאמה ביניהם לבין צמחייה תלויה באופי הדג, ריזיקו שלא מקובל עלי כבר.

* דגי הקריסטל.
כאמור הייתה לי להקה של דגי קריסטל, שאחרי מלחמה בריקבון סנפירים ובעיקר חוסר התעניינות שלהם לאכול, ולאחר תמותה איטית אך תדירה, הם הוחזרו למקום רכישתם.
עשיתי את כל מה שיכולתי עבור הלהקה הזו, מתוספי מזון, שלל תרופות שונות, סוגי מזון שונים (6 במספר), הם פשוט לא "זרמו".
סכום הכסף שהוצאתי מתוך דאגה כנה וטיפול עבורם עבר פי שבעתיים את מחירם, ועם כל הרצון לטיפול נכון, זה עבר את גבול ה"סבבה" עבורי.

* בעיניי, היופי במים מליחים הינו מקווה מים של ביצות מנגרוב, או גדה. שתי הדברים מאוד קשים ליישום במיכל ביתי, בטח בהשגת הצמחים האלו, ובהקרבה על הצמחייה נוספת בעקבות צרכים ספציפיים של צמחי גדה בפרט, או חמקמקותו של המנגרוב.

* צירוף המילים "מים מליחים" באופן כמעט מידי מהדהד לי לביוטופ, שלאו דווקא יש בו צמחים. אז למה בכלל המרדף? למה לא לגדל אבו נפחא מגניבה עם דקורציה מתה וזהו?

* אני חושב שגודל המיכל שלי קטן מידי בשביל להקת ארצ'רים, אפילו ל-6 פריטים, במיוחד אם ארצה לשלב בו דקורציה, ופי כמה וכמה אם ארצה ליישם אותו כפלדריום.
אצטרך להגדיל את נפח המים דרך סאמפ, או יצירת פילטר דוד חיצוני עם נפח מים גדול מספיק, וזה גם, באסה.
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 14:58   #64
Ilan sh

הודו לך על 14 הודעות 18 פעמים
סוג אקווריום: 240 ליטר

הי
קראתי את העץ בשקיקה כעת.
כיף לראות את התהליך.
אולי כבר ענו לך לפני, אך באופן אישי הייתי מנסה להפחית במקצת את שעות התאורה.
הדבר יוביל לפחות שגשוג מצד אחד, אך מנגד אולי הקלה בכמות האצות - בין אם הם נראות או לא נראות בשלב הזה.
מיקרוסורום לא יחייב תאורה מטורפת או מרובה.
לגבי הבולביטיס - הצלחה איתו, אצלי, היתה עם פדח.
לאחר המשך ייצוב תוכל בהדרגה לתסף בשעות התאורה עד מציאת האיזון הנכון.
בהצלחה.
Ilan sh לא מחובר   הגב עם ציטוט
Ilan sh, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 15:40   #65
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
מה זה לכרגע? ארצה לראות צמיחה של הצמחייה, שגשוג של הצמחייה, ולעבור את כל ההתעסקות הבנאלית של מיכל צמחייה לאו-טק סטנדרטי, By the book, לפני הכנסת אוכלוסייה מליחה באשר תיהיה, וכמובן לפני התחלת ההמלחה.
הגעה לייצוב ואיזון בריא של אקווריום לאוטק נמדדת בחודשים.
כמו כן, באקווריום כזה תהיה דרישה לאוכלוסיית צמחים מוגברת שלא תתאים למים מליחים בהמשך.
בהתאם לשאלתך הקודמת על אכלוס דגים או חסרי חוליות לטובת מיגור האצות - כנ"ל, חלקם לא יתאימו להמשך.

לכן המושג "כרגע" - צריך להיות מוסבר באופן פרקטי עם זמן מדיד.
מה שאתה מתכנן כרגע אלו שני אקווריומים שונים במהותם.

לאחר שתיסגר על איזה אקווריום אתה רוצה - יהיה קל יותר להכווין.
כרגע יוצא שהעץ הזה מאבד כיוון מאחר ובלתי אפשרי להכווין ולעזור בצורה מדויקת.

עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 16:37   #66
ג'ורג'יו

תודה מעיין,

אשמח אם תוכל לחדד את הנקודה לגבי התייחסות המושגיות של "כרגע" ע"פ מה שכתבתי.

כפי שכתבתי, ואשמח אם תאיר את עיניי מה לא מובן שאוכל לנקוב להבא ביותר דיוק וקליעה, אני שם כרגע בצד את נושא המליחים, וממשיך עם המיכל הקיים, עם תכולתו, עם האוכלוסייה ועם הצמחייה כמיכל לאוטק שעתיד להיות מיכל מליחים ביום מין הימים.
שעיקר הדבר בא לידי ביטוי בצמחייה המיועדת, שהיא למעשה כל ה"טררם" במיכל.
אם ייצוב המערכת נמדד בחודשים, אחלה, אין בעיה.
כפי שאמרתי אני חושב שאני אזדקק לתקופת הסתכלות של שלושה עד חצי שנה לפני שאתחיל להמליח את המיכל, זה הוא הזמן המדיד שהגדרתי מתוך קריאה של הסיטואציה דרך הצלבות של מיכלים דומים שהוקמו, כמובן, שאם אהיה זקוק לעוד זמן, גם סבבה.
כאמור אין לי באמת מושג כמה זמן זה ייקח, היות וזה הוא המיכל צמחייה הראשון ברשותי, אך בו זמנית אני פה בשביל להציק, לשאול, לעדכן ולשתף. (:

דווקא מתוך מחשבה על פרקטיות, אני מראש "מגדיר" את הקשיים שקיימים במיכל במתכונתו הנוכחית, ומנסה למצוא נקודות השקה בין המיכל הקיים, לבין מיכל מליחים היפותטי, שזו אגב שאלה, לא קביעה חד משמעית.

שהן - הצמחייה, ערכי המים והדקורציה.

לכן לדוגמא העליתי את נושא ה"מהפך", את נושא ערכי המים (קשיות, חציצה וה-ph) ואת נושא אוכלי האצות, כי אלו דברים שקיימים כרגע, regardeless למים מליחים או לא.

נושא המסלעה, שהינו חלק מנושא המהפך, הועלה כשאלה למיכל הקיים, ולא למיכל מליחים, אני מבין שהוא עלול לעלות את הקשיות של המים, אוקיי קיבלתי, עדיין לא הבנתי באיזו מידה המסלעה עלולה לעלות את הקשיות של המים, ומה עלולה להיות ההשלכה של כך על הצמחים?
ומה הן בכלל ההשלכות שבין קשיות המים לצמחים?

לגבי האוכלוסייה, מקריאה ארוכה גובי קשת חי גם במים מליחים, וגם הג'פוניקה (בלי להיכנס לעובדה שביצים לא מתפתחות במים מליחים, רבייה זה לא משהו שמעניין אותי כרגע כלל).

הבעייתים לכאורה הם הסיאמיים, שאני לא מוצא פואנטה לדבר עליהם כרגע, במיוחד בשל העובדה שהמגדל ממנו נלקחו, ישמח מאוד לקבל אותם בעתיד כבוגרים בגודל מקסימלי.

כך שאני "נסגרתי" על מה שאני רוצה, אני מודע לכך שזה לא דבר סטנדרטי, ויש המון "אבלים" בכל משפט, אבל ( חה חה חה), זה הוא המצב הנתון (שוב, קשיות, חציצה, ph), ואשמח לדעת איך ניתן לעבוד איתו.

לכן אני מנסה כמה שיותר לנתב את השאלות שלי שיהיו בעלות אוריינטציה למים מליחים, גם אם בפועל כרגע המיכל הוא לאוטק צמחייה מים מתוקים.
הייתי שמח אם תוכל להציע דרך אחרת להנגיש את הנושא.
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 16:50   #67
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

אם הרצון הוא אקווריום צמחייה לאוטק הייתי מציע לפתוח עץ חדש ומסודר לגביו.
כאשר כן יהיה רצוי לעשות שינוי קריטי במצע ובמגוון הצמחייה, במיוחד עם כמות גדולה יותר של צמחי גבעול מהירי גדילה.
באקווריום כזה השאיפה היא דווקא לקשיות נמוכה ולא גבוהה ולכן שימוש בסלעי ריף (בדר"כ ארגונייט) לא יתאים ויעכב התפתחות ברוב הצמחים.

באופן עקרוני,
יש אפשרות להקים גם אקווריום צמחייה עם ביומסה גדולה של מגוון צמחים המתאים גם למליחים, זה הרבה תלוי בזמן (תהליכים הרבה יותר איטיים) ובהשקעה (גם כספית).
זה תכנון הרבה יותר מתקדם ולא הייתי ממליץ עליו בתור אקווריום צמחייה ראשון.

לגבי אוכל אצות סיאמי, אם תצליח לתפוס אותם באקווריום צמחייה מבוסס - זה יהיה מדהים.
גם מבחינה זו הייתי בוחר את האוכלוסייה בצורה מתאימה יותר לעתיד.

עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 18:12   #68
ג'ורג'יו

ציטוט:
השאיפה היא דווקא לקשיות נמוכה ולא גבוהה ולכן שימוש בסלעי ריף (בדר"כ ארגונייט) לא יתאים ויעכב התפתחות ברוב הצמחים.
תודה

ציטוט:
באופן עקרוני,
יש אפשרות להקים גם אקווריום צמחייה עם ביומסה גדולה של מגוון צמחים המתאים גם למליחים, זה הרבה תלוי בזמן (תהליכים הרבה יותר איטיים) ובהשקעה (גם כספית).
זה תכנון הרבה יותר מתקדם ולא הייתי ממליץ עליו בתור אקווריום צמחייה ראשון.
I will take that.

הדבר מעלה בי כמה שאלות במתכונת תיאורתית ולא פרקטית, אחסוך דברים פרקטים לפוסט הבא.

1) לאור העובדה שתחום המליחים, בהיבט הפרקטי של תחביב דגי נוי, לוקה בידע מחקרי, מדעי ותיאורתי, בעולם בכלל ובארץ בוודאי, איך תוכל לקיים נישה שכזו בלי להתנסות? בלי להסיק מסקנות ע''י בדיקה אינדיבידואלית של אותם צמחים? מה שאני למעשה בדרכי לעשות, ועושה כבר כעת בקנה מידה קטן אומנם?

זאת אומרת, הידע בסוגיה בא מפוסטים מאינטרנט, אקווה ומהעולם - וזה הסימוכין לצמחים שיכולים להתקיים במים מליחים, ללא מידע על המנעד, על הפרמטרים הקבועים של המים, אלא בסימון "וי" ובתפילת הדרך.

עד כה, מצאתי מחקר בודד שמצליב בין צמחים \אצות מאקרו למליחות -

תרשים הודות הביומסה של הידרילה ורטיסילטה.

וזהו.
גם המחקר הנ''ל, נעשה לשם מיגור זיהום מים, ולא בהקשר לתחביב, לא שזה מפריע לי.

ציטוט:
יש אפשרות להקים גם אקווריום צמחייה עם ביומסה גדולה... זה הרבה תלוי בזמן (תהליכים הרבה יותר איטיים) ובהשקעה (גם כספית)
2) אשמח אם תוכל להרחיב, לקשר, להעתיק ולהדביק.

לסיום אגיד שלא הגדרתי את העץ הזה מעולם כעץ הקמה, למען האמת שחושבים על זה, אין לו בדיוק הגדרה קוהרנטית מלבד יומן תיעוד מוזר. (:

ציטוט:
צאו יחד איתי למסע מתועד של אדם שמחפש משמעות, לגעת בחיים ולהבין את תפישת הזמן.
נתייעץ יחד לגבי בניית מקום לחיים, באופן פילוסופי וטכני כאחד, ונדון בסוגיית מתווה החיים הימי כמטאפורה של האדם מול היצר, מול הטבע.
יהיה מרגש, מצחיק, עצוב ולעיתים טרגי, אבל שום דבר לא באמת משנה כי זאת היא רק עוד אבן דרך להצלחה.
שוב, אניגמטי.
יכול להיות שהעץ היה צריך להיפתח ב"דגים כללי", למרות שנורא נחמד לי בפורום צמחייה, אני מניח שבהמשך אפתח עצים נוספים בעלי תמה יותר ברורה, כרגע, בשל ה"מישמש" אני מאגד את הכל תחת העץ השברירי הזה.
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 18:18   #69
ohadh

הסמל האישי שלohadh

הודו לך על 34 הודעות 54 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה

שלום ג'ורג'יו,

הרבה זמן לא הייתי פה, עברתי העץ שלך בסקרנות (אשקר אם אומר שקראתי כל מילה), ואני מעריך את הרצון להיות מיוחד. בתחביב שלנו לצערנו אקווריום מוצלח ומיוחד לפעמים מוצאים את עצמם בקצוות הנגדיים של אותו ספקטרום, אני מאחל לך להיות אחד מהיוצאים מהכלל. זה שזה "לא מה שכולם עושים" זה לא אומר שזה לא יכול להצליח.
התרשמות שלי בינתיים ששעות שהתאורה על הצד הגבוה מדי. לא יודע כמה אתה מאיר אבל יש מצב שצריך לרדת לכיוון בין 6 ל 8 שעות (צריך למצוא מה נכון לך). לא הגיוני להפציץ 8-10 שעות מיכל עם צמחי לואוטק שלא נקלטו במיוחד אם התאורה מספיק טובה.
בקשר להמלחה - לא אגיד מילה כי אין לי נסיון נעקוב ונגלה יחד.
יש לי שאלה למלוחים שבחבורה - בעוד שבמתוקים פילטר מספיק לסייקל שיטפל באמוניה, במלוחים בגלל מסיסות חלבון משתמשים בפורק חלבונים כדי להיפטר ממנה. איפה זה פוגש אותנו במיכל מליחים?
בנוגע לארצ'רים - אתה לא מתכוון לגדל במיכל 60X60 נכון?? הם צריכים נדל"ן

החלפות מיים כרגע הם חברות טובות, צמחייה מתפרקת מעלה חנקות מהר, צריך להבין אם יש חוסרים בדישון ולהשלים אותם (תוך איזון התאורה כפי שאמרתי) וזהו זה.

בהצלחה!
ohadh, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 18:49   #70
ג'ורג'יו

היי אוהד ותודה.
אכן תיקנתי את שעות התאורה והמצב התאזן.

לגבי פורק חלבונים - עולה כי תלוי באוכלוסייה, ובמליחות.
במליחות נמוכה עד בינונית, 1.003-1.010 SG, אליה אני שואף אין צורך בפורק, מנגד הפילטר שברשותי (פלובל 306) מחוזק היטב במדיה ביולוגית ולאו בשל העובדה שצמחייה עתידה להירקב במהירות במיכל שכזה.

במליחות גבוהה יותר, של 1.012-1.018, שמשמשת בעיקר לגידול מיני אבונאפחות רבים מיישמים פורק חלבונים, בשל כפי שאמרת מסיסות חלבון שנובעת מהרגלי האכילה של האבו נפחא.

אני לא מתכוון לגדל ארצ'רים, סתם מאוהב בהם בסתר. (:
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 18:56   #71
ohadh

הסמל האישי שלohadh

הודו לך על 34 הודעות 54 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ג'ורג'יו צפה בהודעה
היי אוהד ותודה.
אכן תיקנתי את שעות התאורה והמצב התאזן.

לגבי פורק חלבונים - עולה כי תלוי באוכלוסייה, ובמליחות.
במליחות נמוכה עד בינונית, 1.003-1.010 SG, אליה אני שואף אין צורך בפורק, מנגד הפילטר שברשותי (פלובל 306) מחוזק היטב במדיה ביולוגית ולאו בשל העובדה שצמחייה עתידה להירקב במהירות במיכל שכזה.

במליחות גבוהה יותר, של 1.012-1.018, שמשמשת בעיקר לגידול מיני אבונאפחות רבים מיישמים פורק חלבונים, בשל כפי שאמרת מסיסות חלבון שנובעת מהרגלי האכילה של האבו נפחא.

אני לא מתכוון לגדל ארצ'רים, סתם מאוהב בהם בסתר. (:
זה בסדר גמור, אני אוהב אותם בגלוי, אבל המחשבה על שפריצים של מלח על גוף התאורה מורידה לי את החשק
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא