AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 11:27   #1
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל אוכלוסייה בקרנטינה - שאלות.

סימנתי לנוחיותכם את השאלות בכחול, ודברים כלליים באדום.

היי,
כחלק מפרויקט הביוטופ ההודי שלי, אני עושה סיבובים רבים בחנויות למיניהן, משתלות, כפרים סלעים למיניהם וכו'.

לפני כשבוע הקמתי מיכל "קרנטינה", bare-bottom, שמיודע לאיקלום דגים, בזמן שהמיכל הראשי יעבור סייקל כראוי.

המידות של המיכל - 50 אורך, 32 רוחב, ו35 גובה, בקירוב 60 ליטר.
המיכל הזה היה בעבר סאמפ, שפירקתי ממנו את המדורים, והוא עובד כשבוע עם פילטר, גוף חימום, ומשאבה חמצן.
לא רכשתי את הדברים, לכן אני לא יודע בדיוק מה המפרט הטכני המלא שלהם מלבד כמה דברים כללים - הטרמוסטט הינו 100W, והוא עושה את העבודה (אם כי הוא מכוון על 29, בפועל המיכל 24), הפילטר הינו 800 ליטר לשעה, עם מדיה ביולוגית (קרמיקה).

כל הדברים הנ''ל לא עבדו קרוב לחצי שנה, ככה שהמדיה וודאי מתה, אך כל הדברים עברו שטיפה יסודית.
המים קיבלו אנטי-כלור (של Easy-Life), וכ-3.8 ml דשן Flourish Trace של חברת Seachem עבור שתי עציצים של ולנסריה ננסית.

אתמול, הייתי בחנות מומלצת בקרב הפורום, והיה להם דגי קריסטל, שהם דבר נדיר למדי, שאף חנות, יבואן אחר לא מביא אותם יותר! (מבירור שלי לפחות).
הדגים האלו מיבוא מהודו, לא צבועים כמובן, ונורא התרגשתי לראות אותם שכן הם בעיניי חלק בלתי נפרד מהביוטופ ההודי שלי.
אז קניתי אתמול עשרה.

אז השאלות שלי הן,
כמה זה נורא, ומה עלי לצפות מהקנייה האימפולסיבית הזו? שכן הפילטר לא עבר שום סייקל, וכן, האם מיכל קרנטינה עובר בכלל סייקל?

את האיקלום עשיתי בדרך הבאה, במשך שעה הם צפו בתוך השקית להשוואת טמפרטורה, וכל עשרים דקות הוצאתי כוס מים, והכנסתי כוס מים לתוך השקית.

אתמול - 21:15 - הדגים בסדר, אתמול הם הרבו להיות בתחתית המיכל כקבוצה, נראו חוששים, אך פעילים.

היום - 9:10 - הדגים עדיין בסדר, הם שוחים כבר במיכל, עולים לעמוד המים ולא נשארים רק בתחתית, נראה כי ישנה קבוצה עם יותר ביטחון, כשישה פריטים, השאר משתרכים מאחור, אך ללא סימן לדעיכה.

הדגים לא אכלו היום כלום, וגם לא אתמול. אני כבר חושש להכניס עוד אוכל למיכל בשביל לא ליצור קפיצה באמוניה. הם הואכלו ב-brine-shrimp (איך לקרוא לזה בעברית?), ונראה כי מלבד בודדים שהכניסו את האוכל לפה וירקו אותו, אין התעניינות.
האם זה טבעי שהם לא יתעניינו באוכל ביום-יומיים הראשונים?

קראתי בנוסף שרצוי לעמעם את האור, וכך אני עושה, המיכל עצמו הוא חשוך למדי, בעוד שהשארתי כ-7 ס'מ של תאורה ע''י חסימת התאורה עם ספר.

אתמול חשבתי שאולי הם נאבקים בזרם של הפילטר, אז הרמתי את ה-Output של הפילטר כלפי מעלה, וזה נראה כי זה עוזר להם.

קניתי אתמול בנוסף גם ערכה לבדיקת מים של Easy-Life, ואני נורא מאוכזב ממנה אני חייב לציין.
זו היא ערכה של סטריפים, "6in1", שמודדים לכאורה pH, KH, קשיות, כלור, ניטראט וניטריט.
ערכים לפי הערכה הזו -
pH -8.5
KH - 28
קשיות - 16
כלור - 0
לגבי הניטראט והניטריט, אני לא ממש יודע, משום שהצבע שהתקבל הוא בכלל לא בספקטרום של המדד, לכאורה התוצאה צריכה להיות בגוון וורוד-סגול, בפועל מתקבל צבע אפור.
למישהו יש ניסיון עם הערכה הזו?

אשמח להתייחסות לגבי המדדים המים, ופעולות שניתן לנקוט בעקבותן.

למיכל הוכנס עץ סחף למחסה, שתי שתילים של ולנסירה, וזהו. סתם מציין עובדה.
אין לי ציפייה של ממש מהשתילים, הוכנסו יותר בשביל לתת תחושת ביטחון עבור הדגים.

זה מאוד לא אופייני לי למהר ככה, ולעשות מעשה נחפז בלי לערוך מחקר קודם, ואני ממש מצטער על כך שעשיתי את זה, אשמח אם לשמוע את דעתכם, והצעות לשיפור למצב הנוכחי, והצעות לעתיד.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 12:58   #2
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אוכלוסייה בקרנטינה - שאלות.

וואלה הפתעת אותי.
בעץ הקודם כמות שאלות, תכנונים, וידוא לפני כל דבר... ממש כמו שצריך.
ואילו פה - הכל במכה ולא ברור למה.

אין עדיין אקווריום ראשי וכבר יש קרנטינה פעילה. לא ברור לי למה ואיך.
ציטוט:
וכ-3.8 ml דשן Flourish Trace של חברת Seachem עבור שתי עציצים של ולנסריה ננסית.
לאיזה צורך?
ציטוט:
את האיקלום עשיתי בדרך הבאה...
בדקת מאילו ערכי מים הם מגיעים בחנות?
ציטוט:
הדגים לא אכלו היום כלום, וגם לא אתמול. אני כבר חושש להכניס עוד אוכל למיכל בשביל לא ליצור קפיצה באמוניה. הם הואכלו ב-brine-shrimp (איך לקרוא לזה בעברית?), ונראה כי מלבד בודדים שהכניסו את האוכל לפה וירקו אותו, אין התעניינות.
טבעי שדגים בסטרס לא אוכלים, זה בסדר גמור.
את האוכל שלא נאכל - כמובן שואבים החוצה מהקרנטינה.
brine shrimp = ארטמיה. באיזו צורה האוכל מגיע? (חי/יבש/קפוא)
ציטוט:
זו היא ערכה של סטריפים, "6in1
הערכה הזו לא שווה יותר מדי. באמת שחבל על הכסף.
אינדיקטורים נוזליים יהיו טובים ומדויקים יותר.
בנוסף אתה מתעתד לעבוד עם מליחות גבוהה יותר ממים מתוקים ולכן מציע לרכוש רפרקטומטר.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
מעיין, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 13:56   #3
ג'ורג'יו

היי מעיין ותודה,

זה נורא לא מתאים לי, וכמו שאמרתי אני מצטער בכלל על המהלך הכה אימפולסיבי והלא אופייני לי.
הרגשתי נועז מידי, ושגיתי...

ההרגשה של החרטה הגיעה בעודי בדרך הביתה.

- השתילים הלא מזוהים שבמיכל הגיעו אלי בנוסף למיכל, וחשבתי שהם יהיו זקוקים לדישון, מהבנתי הדשן המדובר הוא מאוד עדין ולא יכול להזיק, האם אני טועה גם פה?

האם להוציא את השתילים? שכן הם בתוך צמר עם עציץ מפלסטיק.

- לגבי המדדים של החנות, לא. אני מניח שזו טעות #2.

- האוכל הגיע בטבליות קפואות, שהמסתי בכוס ממי המיכל, "והזרקתי" את התכולה לתוך המיכל חזרה.

- תיארתי לעצמי שסטרס שכזה עלול לגרום לדגים להפסיק לאכול, מתי זה יכול להוות בעיה של ממש? ביום השני? שלישי? רביעי? אחרי שבוע?

- התקשרתי לחנות ממנה רכשתי את הערכה, שכן אמרו לי שהתוצאה מעידה על רמת אמוניה גבוה, כבן אדם אובססיבי שאני, בדקתי את הערכה על מי ברז - התוצאות זהות. זאת אומרת ערכי הניטראט והניטרט זהים במיכל ומי ברז. אלא אם יש אמוניה בברז, וזה כבר בעיה קשה יותר.

*המסומנים בחץ אמורים להגיע לגוון ורוד, הצבע לא השתנה, הוא אפור גם כאשר הוא לא טבול.

האם ישנה דרך להוריד את האמוניה באופן שיטתי וגנרי? החלפות מים? טיפטוף של מים?

לא עדכנתי בעץ המקורי, משום שהדברים עדיין בגיבוש ולא רציתי לעדכן דברים ריקים מתוכן או לחילופין חסרי תמונות.
המיכל הוזמן, בבנייה, ואני אקבל אותו שבוע הבא.
אפרט יותר בעץ המקורי שיהיה מה.
המחשבה על קרנטינה נוצרה בעקבות העובדה שהמיכל בדרכו, שכן לא רציתי לעשות סייקל כפול.
זאת אומרת, לאחר שחקרתי את הנושא - עלה כי סייקל למיכל צריך להתקיים בפניי עצמו כמקובל, ובנוסף להחזיק קרנטינה בה האני אעלה את המליחות (כן, טיזר - אני אכן הולך על המליחים), ורק אז אעביר את הדגים למיכל.

בנוסף, יש צורך לעשות את התאקלמות למליחות לכל סוג של דג, כי אומנם הדגים שבראשי חיים באותו טווח ממוצע של מליחות, אך ה-total tolerance שלהם שונה.
לצורך דוגמא -
דג קריסטל 1.000-1.010
כרומיד תפוז - 1.003-1.010
גובי דבורה - 1.000-1.015
וכו'...
המליחות שארצה להגיע אליה בסופו של דבר היא 1.008, אך כל דג זקוק לאינטגרציה שונה.

*איך זה רלוונטי? רציתי שתיהיה חפיפה בין המיכל הראשי, לבין הקרנטינה, כך שאוכל לבסס אוכלוסיה ראשונית, ספציפית את דגי הקריסטל, שהינם דגי להקה מאוד ביישנים, והמחשבה הלוגית שלי הייתה שיהיה רצוי להתחיל איתם.

אני מאוד מאוכזב כאמור מהאימפולסיביות, מקווה שלא אפול לקטגוריה הנוראית של מגדל מתחיל להוט, חסר ניסיון שממית דגים. אבוי לי.

בעל המחנות אציע לי להחליף 30% של מי, האם לעשות את זה?
הוצאתי כוס מהמיכל, המים צלולים עד עכורים קלות.

האם ישנה דרך לבצע "סייקל חירום"? תוספים למיניהם?
אני ממש בבאסה מעצמי, שהקלתי ראש בסייקל של ניטראט, שמחדד לי עוד יותר שהוא אינטגרלי בין אם מדובר בצמחייה, או במיכל קרנטינה ללא דבר מיוחד.
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 14:07   #4
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
- השתילים הלא מזוהים שבמיכל הגיעו אלי בנוסף למיכל, וחשבתי שהם יהיו זקוקים לדישון, מהבנתי הדשן המדובר הוא מאוד עדין ולא יכול להזיק, האם אני טועה גם פה?
אם אין מיכל אחר, הייתי משאיר אותם ללא דישון.
ציטוט:
- לגבי המדדים של החנות, לא. אני מניח שזו טעות #2.
תתקשר, תשאל באיזו מליחות הוחזקו ואיזה אוכל קיבלו.
ציטוט:
- תיארתי לעצמי שסטרס שכזה עלול לגרום לדגים להפסיק לאכול, מתי זה יכול להוות בעיה של ממש? ביום השני? שלישי? רביעי? אחרי שבוע?
אם לאחר מספר ימים, לא אוכלים הייתי מתחיל לחשוד ומחליף אוכל.
ציטוט:
- התקשרתי לחנות ממנה רכשתי את הערכה, שכן אמרו לי שהתוצאה מעידה על רמת אמוניה גבוה, כבן אדם אובססיבי שאני, בדקתי את הערכה על מי ברז - התוצאות זהות. זאת אומרת ערכי הניטראט והניטרט זהים במיכל ומי ברז. אלא אם יש אמוניה בברז, וזה כבר בעיה קשה יותר.
ניטראט במי ברז זו מדידה לגיטימית (התקן בישראל מתיר עד 70ppm).
ניטריט ממש לא - מה שמחשיד יותר לאי תקינות של הערכה ועם הצבעים אז בכלל.
ציטוט:
האם ישנה דרך להוריד את האמוניה באופן שיטתי וגנרי? החלפות מים? טיפטוף של מים?
החלפות מים תדירות.
אבל לא הצלחתי להבין איך נמדדה האמוניה.
ציטוט:
שכן לא רציתי לעשות סייקל כפול.
זאת אומרת, לאחר שחקרתי את הנושא - עלה כי סייקל למיכל צריך להתקיים בפניי עצמו כמקובל, ובנוסף להחזיק קרנטינה בה האני אעלה את המליחות (כן, טיזר - אני אכן הולך על המליחים), ורק אז אעביר את הדגים למיכל.
חשיבה נכונה, רק לא הבנת למה המניעה מסייקל כפול, שהרי זה מה שיצרת כרגע.
באותה מידה יכולת לבצע את הסייקל עם הקריסטלים בעוד שבוע במיכל עצמו ואת הקרנטינה לשמש לאכלוסים הבאים.

עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 15:55   #5
ג'ורג'יו

התקשרתי לברר לגבי ממדים המים,
ראשית, הוא אמר לי שהם נמצאים בחנות בסה''כ שלוש ימים, זאת אומרת שהם עדיין באקלום, בחנות עצמה.
פרט שנחסך ממני אתמול.
הם כרגע גדלים במים נטולי מלח (1.000 ppt), והציע לי להוסיף להם ככף מלח שולחן רגיל לכל תכולתו של המיכל.
אני חשבתי להוסיף מלח ייעודי למלוחים, שלא מכיל יוד.

הוא הוסיף שנכון לעכשיו הם גדלים במים עם תוספים לחיזוק ועידוד המערכת שלהם.

עדכנתי אותו לגבי הערכה, שכן מי הברז ומי המיכל מראות תוצאות זהות, וכתשובה הוא השיב שזו ערכה "מצויינת" למדידה כללית, ויש להצטייד בערכה ספציפית ל-ph, ניטראט וניטרט.

ביום ראשון אלך לחנות אחרת לרכוש את הערכות האלו. (המלצות לערכה ספציפית?)

ציטוט:
החלפות מים תדירות.
אבל לא הצלחתי להבין איך נמדדה האמוניה.

בעקבות כישלון הערכה, היא לא נמדדת כרגע.
אך האם לא כדאי לבצע החלפות מים בכל מקרה? היות כי האכלתי אותם, והמים אינם צלולים לחלוטין? למרות שאיך אתה מגדיר צלולים?

למיכל יש ריח של "אקווריום", אני לא יודע אם זה דבר טוב או רע, אז זה הוא הריח כרגע.
לא ריח חריף בכלל (אני מניח שאמוניה מריחה כמו שתן), אלא ריח של אקווריום ממוצע ביותר, לצורך העניין - מיכלים בחנות - היו בעלי ריח יותר חזק.

במידה וכן, אשמח לדעת באיזה אופן לבצע את ההחלפות - 30% כפי שבעל החנות אמר? או במידה הרבה יותר נמוכה.
ומהי "תדירות"?.

14:48 - הדגים נראים בסדר גמור, מגיבים לסביבה, יציבים, ללא התהפכויות או שחייה משונה, לעיתים עולים לעמוד המים, רוב הזמן נמצאים בקרקעית כלהקה. עדיין ישנו אוכל שמצטעף במים, לא הרבה (כ-10 חתיכות קטנות של ארטמיה), כך שאני מסיק מזה שהם אינם אוכלים.
רוב השאריות ב"freeze" על הפילטר.
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 16:12   #6
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
אני חשבתי להוסיף מלח ייעודי למלוחים, שלא מכיל יוד.
מצוין
ציטוט:
הוא הוסיף שנכון לעכשיו הם גדלים במים עם תוספים לחיזוק ועידוד המערכת שלהם.
לא ברור מה זה אומר, לא הייתי מתייחס לזה.
ציטוט:
וכתשובה הוא השיב שזו ערכה "מצויינת" למדידה כללית, ויש להצטייד בערכה ספציפית ל-ph, ניטראט וניטרט.

ציטוט:
(המלצות לערכה ספציפית?)
נוזליות לדוגמה: JBL, ELOS ו-API (חוץ מהניטראט שלהם).
ציטוט:
אך האם לא כדאי לבצע החלפות מים בכל מקרה?
למעשה אתה מתחיל סייקל "קטן" בקרנטינה עצמה.
לכן ללא קריאת אמוניה וניטריט - הייתי עושה החלפה שבועית בלבד של כ-25%.
החלפות רבות מדי בתחילת הסייקל עלולות רק להאריך אותו. מנגד אם יש קריאה גבוהה של אמוניה ו/או ניטריט - כן יהיה עדיף לדלל עם החלפות יומיות.
שים לב בעתיד שתצטרך להמליח את המים לפני בהתאם.
לא מודדים איכות מים בצלילות.
ציטוט:
עדיין ישנו אוכל שמצטעף במים,
לא להשאיר שאריות באקווריום. עם צינור (ללא משפך של שואב רפש) לשאוב את מה שנשאר.

עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 18:08   #7
ג'ורג'יו

תודה,

אני מניח שזה יהיה עץ המבוכה שלי, שכן אני בטוח שלכולנו יש אחד כזה.

ביצעתי שאיבה של האוכל, והמיכל ללא אוכל נראה לעין.

- האם לפצות על המים שנלקחו? אני מעריך שכשבע ליטר הוצאו.
- מתי אוכל לנסות להאכיל אותם שוב? שכן אני לא רוצה שוב להשאיר שאריות במיכל.

ביום ראשון ארכוש את ערכות המדידה, בנוסף גם אקנה תולעי דם, ליתר ביטחון.

*17:02 - הלהקה שוחה ברוב גובהו של המיכל, מגלים עניין בדברים חדשים, תזזיתיים בעיקר כאשר אני חושף את התאורה יותר, נמשכים לאור, מנקרים את דפנות המיכל, זרם הפילטר והתאורה חפפו במיקומם, כך שקרה שהם נמשכים לאור, ולעיתים נגררים לזרם וטסים איתו - החלפתי את מיקום התאורה לצד הנגדי ללא זרם ישיר.
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 18:32   #8
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

להשלים מים כמובן.
תנסה להאכיל שוב מחר.

עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 21:24   #9
ג'ורג'יו

תודה מעיין.

*19:48, לפני כשעה אכן השלמתי את המים החסרים, מסתבר שזה היה למעשה 10 ליטר, כך שבוצעה החלפת מים של כ-18%.
המים כמובן היו בטמפרטורה של המיכל, ע"פ האנטי-כלור (easy-life) הייתי צריך להוסיף 2 מ"ל, והמים הוספו בעדינות יתרה.
עם זאת - נוצר mini crisis, כשהוספתי את המים יצאו מלא שאריות מהפילטר, בוודאות מין הפילטר כי המיכל היה ריק לחלוטין משאריות, אני חושש שנוצר הפרשי לחץ, ואקום או משהו בסגנון. למרות זאת - המים התנקו כעבור עשרות דקות.

הדגים עדיין נראים בסדר, מתקהלים ושוחים ברחבי המיכל, נראה כי הנוכחות שלי פחות ופחות מפריעה להם, או שזו שירת הברבור שלהם, יכול ללכת לשם או לשם.

כן שמתי לב שהקבוצה התגבשה יותר, ונכון להגיד שתשעה מתוך העשרה מתקהלים יחד, חוץ מדג בודד, עגום ומרדן, שמראה חוסר קורלציה לשאר הלהקה.
הוא לא נראה בדעיכה, שכן הוא לעיתים חובר לקבוצה, אך שאני עושה להם מסדר, הוא תמיד האחרון.

הייתי רוצה להבהיר לעצמי כמה דברים,

אנטי-כלור, לעבוד על פי המינונים בלבד? כמובן שעשיתי זאת, אך בעקבות שהכימיקל מתיימר לנקות אמוניה ו"impurities" תהיתי לגבי שימוש מחוץ להוראות היצרן. יש דיבור כזה?

תאורה, נראה כי הלהקה יותר פעילה כאשר יש תאורה עמומה בחצי של המיכל. כמובן שאני לא יכול לשאול אותם את זה, ויכול להיות שה"פעילות" הזו היא דווקא סימן לסטרס ואני לא קורא את זה נכון. מה הסבירות למה לדעתך?
אחדד רק שהוא שוחים באופן מאוד מעודן, בקפיצות קלות וריחופים, לא באקסטזה.

האכלה - מהי כמות נכונה? ששאבתי את השאריות, ואת צידי פתחי הכניסה של הפילטר הודהמתי מכמות הזבל שיצאה, זה היה נראה מספיק אוכל עבור להקה של 40.
בסה"כ הם הואכלו בפחות מחצי קפסולה קפואה אתמול והיום, שליש הייתי משער. לפי דעתי הגודל שלהם הוא בין 2-3.5 ס'מ לכל היותר.

נראה כי משאבת אוויר והפיטלר עדיין "זורקים" אותם לפעמים, כאשר הם שוחים בקרבה. יש לי עוד עץ סחף, שאנסה לשבור את הזרימה איתו? או שאני סתם משחק כבר?

הו האובססיה והחוסר מנוח.

נערך לאחרונה על ידי ג'ורג'יו, Friday 15/02/2019 בשעה 21:26.
עדיין לא נקרא Friday 15/02/2019, 21:59   #10
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
אנטי-כלור, לעבוד על פי המינונים בלבד?
אכן לפי המינון.
במוצרים מרוכזים אפשר לעבוד עם מזרק קטן ואז יותר נח.
ציטוט:
כמובן שאני לא יכול לשאול אותם את זה, ויכול להיות שה"פעילות" הזו היא דווקא סימן לסטרס ואני לא קורא את זה נכון. מה הסבירות למה לדעתך?
אתה מוזמן לצלם סרטון קצר.
סה"כ לא מדובר בדגים רגישים במיוחד ולכן הסטרס יעבור די מהר.
ציטוט:
האכלה - מהי כמות נכונה?
קח לעצמך טווח זמן האכלה של כ-20 שניות. לא צריך מעבר.
ציטוט:
נראה כי משאבת אוויר והפיטלר עדיין "זורקים" אותם לפעמים,
יתכן בהחלט שהזרימות הנוצרות חזקות מדי עבורם.
על פתח היציאה של הפילטר לרוב ניתן להרכיב חליל לפיזור הזרימה. יחד עם כיוון הזרימה אל פני המים - יהיה אפשר גם לוותר על נוכחות משאבת האוויר (אבל טוב שיש בהישג יד).

עדיין לא נקרא Saturday 16/02/2019, 00:51   #11
ג'ורג'יו

תודה מעיין,

הסרטון עולה ברגעים אלו, לוקח הרבה זמן...
ניסיתי להנדס ככול האפשר את הזרימה של הפילטר, נראה כי הגעתי למשוואה טובה.

לוותר על נוכחות משאבת אוויר? מה? למה? איך?
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא