AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 07/09/2012, 15:43   #31
cassidy

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: זרם חשמל במים ?!

חחחחחח אין לי בעיה לדחוף בעצמי את היד פנימה אבל אצלי בבית
במקרה שלך אם זה נותן לך "מכה" כזו רצינית ולא קופץ הפחת בבית אז יש פה בעיה רצינית :P
וצודק זליגה לא תעלם לה פתאום ככה.....

אגב מומלץ בחום אלקטרודת הארכה במים..... אני לא היה לי מעולם אבל כול העץ הזה פה גורם לי להבין שזה אולי לא הכי חכם מצידי לא לשים אחד...
סך הכול לא אמור לעלות יקר וזה אמור לפתור את בעיית העיקצוצים....
עדיין לא נקרא Friday 07/09/2012, 16:42   #32
אלון.ו

הסמל האישי שלאלון.ו

סוג אקווריום: מיכל ריק עם אבק :(
וותק בתחום: שנייה אני אשאל את אשתי

הפחת דווקא בסדר...

אם אני לא טועה, מנוע Dc לא מקפיץ פחת

אלון.ו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 07/09/2012, 17:18   #33
eran111

סוג אקווריום: צמחיה לו-טק 120

בכל המדידות שאנחנו מדברים עליהם במידה ויש הארקה טובה לבית ולהתקנים שמחוברים לאקווריום אין כל הבדל בין מדידה מול הארקה למדידה מול האפס.
הרי הם אמורים להיות מקוצרים אחד לשני....

המדידה עם טסטר - בודקת האם יש מתח במיים לא זרם - נורת הנאון שבטסטר או כל אמצעי אחר (לד) נדלקת כאשר יש מעל ל 48 או 60 וולט (לפעמים פחות) בין הגוף שנמדד (נניח מים) לגוף של מבצע הבדיקה.

תופעת הלוואי (שיכולה להיות לא נעימה עד כואבת ומסוכנת) היא זרם הזליגה לא המתח.....

זרם הזליגה יכול להתקיים רק במקרה שיש בעיה בציוד ויש מתח במקום שלא אמור להיות...

כמו שכתבתה את חוק אום - כל זמן שהפזה תגע במיים ולא יהיה כל חיבור לארקה - תופעת הלוואי של זרם הזליגה לא תופיע למרות שהמיים "מחושמלים" ברגע שתכניס אצבע למיים - תסגור מעגל לאדמה ותופיע "תופעת הלוואי" שהיא זרם זליגה

תאורטית עם תיקח חוט של פזה ותחבר לאלקטרודה ותטבול את האלקטרודה במיכל מים מבודד לא יהיה כל זרם זליגה.....

כאשר במקרה הנ"ל תיקח מד מתח ותמדוד את המתח בין המים לארקה או לאפס - תראה 220 וולט

כאשר במקרה הנ"ל תעמוד יחף ותגע במים (במיוחד במים מלוחים) תחתוף זץ לא נורמלי.

כאשר במקרה הנ"ל תמדוד זרם בין המים לאפס או לארקה - תראה זרם גבוה מאוד (בטלות במוליכות של המים) אם במקרה - אתה כבר מתחיל לשחק בבדיקות מסוכנות שקרובות ליצירת קצר בין הפאזה לארקה/אפס....

שוב ממליץ למדוד אך ורק מתח ולא זרם עם ובלי קשר לקח שרוב המודדים הפשוטים בכלל לא יודעים למדוד זרם חילופין.

אלון -
לגבי מנוע DC והאם מתח DC / מנוע DC יכול לחשמל - זה כבר תלוי במבנה המשאבה ובמעגל החשמלי שלה.

אם בנו אותה שלא תחשמל (ראה ערך שנאי מבודד ואין כל חיבור חשמלי בין החלק של המתח/זרם הישר למתח/זרם חילופין) אז יתכן ואתה מוגן, בעידן של ספקים ממותגים לא הייתי בונה על זה אבל לא ממש יכול להתיחס מכיוון שאינני מכיר את מבנה המשאבה, והם היא בכלל DC ולא AC..... (רוב/כל המשאבות שאני מכיר שתתחברות לזרם חילופין גם המנוע שלהן עובד בזרם חילופין....
eran111 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 07/09/2012, 17:25   #34
אלון.ו

הסמל האישי שלאלון.ו

סוג אקווריום: מיכל ריק עם אבק :(
וותק בתחום: שנייה אני אשאל את אשתי

ברור שיכול לחשמל...
טענתי שלא מקפיץ את הפחת...

על כל מקרה דעתי האישית -
עם חשמל לא משחקים.

אלון.ו לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 07/09/2012, 18:24   #35
eran111

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלון.ו צפה בהודעה
ברור שיכול לחשמל...
טענתי שלא מקפיץ את הפחת...

על כל מקרה דעתי האישית -
עם חשמל לא משחקים.
אין קשר חד חד ערכי בין מנוע DC ללא מקפיץ פחת.

המקרה היחיד שאני יכול לחשוב עליו (של חשמול שלא מקפיץ פחת) הוא מקרה של שנאי מבודד - שבו הזרם/מתח שבו מופעל העומס (מנוע) הוא לא יחסי לארקה.

במקרה שכזה -
נגיעה בחוט אחד לא תחשמל ולא תקפיץ את הפחת.
נגיעה בשני החוטים - תחשמל ולא תקפיץ את הפחת.
עדיין לא נקרא Friday 07/09/2012, 21:01   #36
cassidy

קראתי ברפרוף ואני מסכים עם רוב מה שערן אומר ואגב פחת לא מקפיץ DC עד כמה שאני יודע .....
אבל גם לא נתקלתי במשהו שבמים והוא DC (טבול)
לאקווריומים בכול אופן.... (אבל יש הרבה דברים שעוד לא ראיתי...)

וסתם לידע כללי DC יכול להיות הרבה יותר מסוכן....
ואגב אתמול בדיוק עשיתי סדר ונתקלתי בטסטר שנדלק במתח של 6-48V הוא שפיצי בכלל ונראה לי למכונאים
כנראה הגיע אלי בטעות אז סתם שתדעו שיש דבר כזה ויש מצב שזה יהיה הרבה יותר טוב

בכול מקרה שיגענו את כולם פה כבר עם התאוריות של איך לבדוק ונראה לי שכולם צודקים....
ממליץ על אלקטרודה + ממסר פחת תקין ולא אמור להיות שום בעיה לא רואה שום סיבה למדוד משהו מיוחד
במקרה דחפתם את היד למים ויש זרם להוריד הכול ולעשות ניסוי וטעייה ושם נגמר הסיפור...
יש מצב שהרבה לא יסכימו עם זה אבל עם כול הכבוד ככה זה עבד בעבר וזה יכול לעבוד גם בעתיד בלי בעיה רצינית....
עדיין לא נקרא Sunday 09/09/2012, 14:23   #37
cassidy

עם כמה שחשבתי שזה לא רעיון טוב להמשיך את הנושא פה אבל אני הייתי חייב כי יש לי דיווח :P

פשוט ישבתי עכשיו עם בודק מוסמך בכלל בענייני עבודה ואז נזכרתי בשיחה שלנו פה אז שאלתי אותו....
בכול מקרה הוא אמר שהרעיונות של כולנו זה לא ממש לבדוק זליגה ולבדוק זליגה אנחנו צריכים ככה :
צבת אמפרמטר אפילו הכי זול
לדוגמא פה : http://www.amperel.co.il/products/72088
יש מצב שאפשר למצא יותר זול
אני חושב שהכי זול שנאי נתקלתי בו זה בסביבות ה 100 שקל (הצבת תמיד יותר יקר מרגיל)
צריך לסגור מעגל בין המים לאדמה לכן לשים בין השקע בפין של הארקה למים גיד (או לרצפה אם בטוחים שיש הארקת ייסוד לבית)
ואז לכוון את הצוות ל mA AC ולעבור על הכבלים של החשמל עם הצבת המכשיר שיש לו זליגה פשוט יראה לכם מספר כול השאר לא אמורים להראות משהו.....
זו השיטה הנכונה לבדוק זליגה (גם אני למדתי )

פתרון נחמד שהוא המליץ לכול מי שיש לוח חשמל מתחת לאקווריום
מסתבר שיש ממסרי פחת של 10mA אני לא ידעתי את זה עד עכשיו
בכול מקרה הם יותר רגישים גם לזליגה.....

זה הכול זה העדכון :P
עדיין לא נקרא Sunday 09/09/2012, 14:46   #38
אפיק 100

סוג אקווריום: מים מלוחים

תודה רבה
אפיק 100 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 09/09/2012, 16:39   #39
מאיה

הסמל האישי שלמאיה

סוג אקווריום: ריף קוביה 70*70
וותק בתחום: מאז שהתחלתי ..

אריה
אני חושבת שהמלצה כזו היא די בעייתית
יש פה לא מעט ילדים/ נןער וכאלו שאין להם ידע בחשמל
והנחת היסוד -שלי , בכל אופן,
עם חשמל לא משחקים !!!
מומלץ להסתייע בחשמלאי מוסמך !
עדיין לא נקרא Sunday 09/09/2012, 17:02   #40
cassidy

אני מוסמך אבל
חחחחחחח

לא עושה ביקורי בית אבל מוסמך
חחח :P

אבל מה שכן את צודקת
כול מה שאמרתי לא בעייתי חוץ מהחלק של הפין של הארקה
במידה וזה בית חדש אז פשוט לשים גיד מהאקווריום לרצפה ואם בית ישן ואין לו הארקה (לרוב יש אבל נתקלתי בלא מעט שאין) אז לקרא לחשמלאי באמת עדיף... אם טועים בחור של השקע יכולים לעשות אחלה תבשיל דגים :P

אגב הרעיון של הפחת זה הכי ליגה ! פחת רגיל הוא 30 mA מה שאומר שה10 יקפוץ עוד בשליש מהזרם וזה פיתרון מושלם.. (גם זה אבל התקנה של חשמלאי)
עדיין לא נקרא Wednesday 12/09/2012, 10:18   #41
eran111

חזרתי לשרשור הזה בזכות שרשור אחר.
אריה - המון תודה על כל המידע ושאלת השאלות וההתייעצות והקישורים וכולי.

חשוב לי לעשות סדר.

מדידת הזרם עם הצבת זה מצוין לבודק מוסמך ויכול לתת נתונים על עוצמת זרם הזליגה בתנאי המדידה הספציפיים.
את החובב הביתי בדרך-כלל זה פחות מעניין או שהוא לא מבין מספיק מה הוא רוצה למדוד ואיך למדוד את זה.

מה שחשוב לחובב/מגדל הדגים הביתי זה האם המים או כל ציוד חשמלי אחר בסביבת האק.. "מחושמלים" ומחשמלים.
הדרך לבדוק את זה זה למדוד מתח בין "האובייקט החשוד" (מי האק. , ציוד כלשהוא, גוף תאורה) אם יש מתח בין המים או הציוד לאדמה /לרצפה/ ליד של המודד כאשר הוא יחף - האק. מחשמל.

את המתח הזה אפשר למדוד בעזרת טסטר או בעזרת מד מתח AC (חילופין), שזה כל רב-מודד ביתי/פשוט יודע למדוד.
אם הנורה של הטסטר נדלקת
או אם המודד מראה על מתח של מעל 24 וולט בין המים או בין הציוד לאדמה - חייבים לנתק את הציוד שזולג מהחשמל ולתקן/להחליף אותו.
וכפי שנאמר בשרשור הזה מספר פעמים - לנתק את כל הציוד, לחבר אחד אחד ולראות איזה ציוד זולג/מחשמל.
ולפני שעושים את הבדיקות הללו עם ובלי קשר לבעיית זליגה/חשמול לבדוק בעזרת הלחצן של הפחת הארון החשמל שהפחת תקין (קופץ)
ורצוי מאוד מאוד עד חובה שיהיה לידך מישהוא כאשר אתה בודק והוא יודע שבמקרה של התחשמלות מה שהוא עושה זה ללחוץ על הפחת! (זו פרקטיקה שנכונה לכל התנהלות בבית עם חשמל).

ההצעה של "לוח חשמל" יעודי לאק. בארונית או בכל מקום אחר עם פחת של 10mA הוא מצוין ומומלץ לכל בעל אק.!
כזה "לוח חשמל" יכול להיות אפילו קופסה קטנה שמותקן בא רק פחת עם כבל חשמל עם תקע שמתחבר לקיר מצד אחד ושקע או פס שקעים שמתחבר בצד השני.
עד כאן התגובה שלי לחובב הביתי
אריה עם אתה יכול להעלות כאן קישור לכזה פחת - נפלא!

==================================================

חיבור אלק. הארקה למים - חשוב לשים לב מאיזה חומר היא עשויה? שלא נזהם/נרעיל לנו את המים עם נחושת
יכול להיות שנכון להשתמש בנירוסטה
יכול להיות שבאלק. מגנזיום (משמשת בדודי חשמל/שמש להגנה בפני קורוזיה בדוד).

---------------------------------------------------------------

למתקדמים/מבינים בחשמל
כאשר מודדים עם צבת את הזרם בחוט החשמל שמתחבר לציוד הנבדק - לא ברור לי מה ימדד -
האם הזרם שזורם למכשיר?
האם ההפרש בין הזרם שזורם מהפזה למכשיר לזרם שחוזר דרך חוט האפס?
כאשר נעבור על כבלי המתח שמחוברים לציודים השונים - את מה אנחנו תכלס מודדים?

הצבת הוא כלי מצוין למדידת זרם רק חשוב לדעת בדיוק מה רוצים למדוד ואיך מודדים אותו.
עדיין לא נקרא Wednesday 12/09/2012, 14:19   #42
חלבי

סוג אקווריום: אמריקאים

שלום חברים אני יכול לעזור לכם קצת מנסיני בחשמל
עברתי על התגובות מהר והתעמקתי באחרונה
אם יש זליגה למים מלוחים זה קצת מסוכן בגלל המלח בעיקר אז לא לוותר לנתק את המכשיר הבעייתי
לגבי לוח חשמל לאקווריום זה מצויין אך צריך לוח אטום מים ונגד שריפות
לגבי הצבת הןא מודד את הזרם ע"י סליל הבדיקה : צובתים את גיד המתח בנפרד ורואים את עוצמת הזרם אחרת תקבלו אפס ( ז"ת אם צובתים את כל הכבל )
לגבי מתח DC הוא מאד מסוכן אבל אין לנו מתחים גבוהים של DC באקווריום

לגבי ארקה במים (באקווריום ) זה קיים בחניות דגים

זהירות ממתח החיים שווים יותר מהכסף

חג שמיח ושנה טובה
חלבי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 15/09/2012, 00:48   #43
cassidy

ערן לבקשתך דף עם ממסרי פחת במקרה זה של חברת האגר (לא עבדתי עם המיתוג שלהם אבל יש להם אחלה לוחות חשמל)

http://www.molco.co.il/Products_Deta...A&Globaly=3154

לגבי המדידה כנראה שהסברתי את עצמי לא נכון וחלבי צודק פה זה שלא מודדים את כול הכבל אלא גיד אחד בלבד אז למי שיש לו צבת אמפרמטר מה שמודדים בשביל לא לקלף את הכבל זה פשוט את הגיד הארקה שלנו
מנתקים הכול שמים את הצבת על הגיד הארקה שלנו ומכניסים מכשיר מכשיר חזרה לחשמל
ושיש לנו ערך מעל אפס יודעים שזה המכשיר שמחשמל
-ערן לגבי הטסטר אני עדיין לא בטוח שטסטר רגיל ידלק.... אבל אם בדקו את זה כבר וזה עובד תמיד אז מצויין

הלוח חשמל אגב אומם מומלץ מוגן מים אבל לא צריך מוגן טבילה או משהו כזה מספיק שיהיה לו דלת וזהו (בתנאי שהוא בתוך הארון ולא בתא של הסאמפ או על הקיר מטר מהמים לפחות ולא בגובה הרצפה)
רק לא לעשות לו חור בגב אלא לתפוס אותו עם דבק דו צדדי חזק
ואת כול הכניסות שלו לעשות בחלק התחתון של הלוח....
מי שממש פרנואיד יכול ללכת על לוח מוגן מים אבל זה מייקר את העסק בהמון...

נערך לאחרונה על ידי cassidy, Saturday 15/09/2012 בשעה 10:36.
cassidy לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 15/09/2012, 11:54   #44
eran111

אריה - תודה!

לגבי האם הטסטר ידלק או לא -
באופן עקרוני הזרם שנדרש בכדי להדליק טסטר נמוך משמעותית מהזרם שאנחנו יכולים להרגיש אותו (העקצוץ שתואר בתחילת השרשור).

יתכן אומנם שהמתח שקיים במיים לא מספיק גבוה על מנת להדליק את הטסטר (בהנחה שזה טסטר עם נורת נאון במתח AC נדרש כ 60 וולט ובמתח DC כ 90 וולט בכדי "לפרוץ" את הנאון ולהדליק את הנורה, במקרה של טסטר שעובד עם לד כפי הנראה שידלק גם במתח נמוך מ 60 וולט).

הסיכוי שהמתח במיים יצור עקצוץ אבל לא ידליק את הטסטר קיים.
במקרה כזה ההמלצה שלי לחובב האק. הביתי להשתמש במד מתח (רב מודד מכוון למדידת 220 VAC) ולמדוד את המתח בין המכשיר או המים לריצפה/ארקה יתכן שבמקרה כזה מד המתח יראה מתח שנמוך מ 60 וולט ועדיין שנוכל להרגיש אותו בגוף (גם סוללה של 9 וולט שנוגעים במגעים שלה עם הלשון זה מאוד לא נעים, וכאשר עובדים על מערכות של 28 וולט והידים רטובות אפשר יופי להרגיש את הזרם....).

לגבי התקנת הפחת - מזכיר לכם שיש גם תופים של כבל מעריך עם פחת עליהם - דוגמה אפשר לראות כאן http://www.cable-plast.com/cable_tof.php
על אותו עיקרון אפשר לחבר קופסה קטנה שמותקן בא רק פחת במקום כלשהוא שרחוק ממיםי ושמים לא יכולים להגיע אליו בין השקע שעל הקיר למפצל שאליו מחוברים צרכני החשמל של האק.

שבת שלום

ערן

נערך לאחרונה על ידי eran111, Saturday 15/09/2012 בשעה 12:11.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא