AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 00:32   #1
יעקב דגמן

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל "cycle"

בגלל שאני מתחיל אקווריום מחדש (לאחר נקיון יסודי), נכנסתי היום לחנות וביקשתי את החומר הידוע "cycle". מפה לשם ספרתי למוכר שנראה מבין מאוד, שהאק' שלי עכשיו ריק ואני רוצה לשים את החומר + זוג זברה דניו בתור סטרטרים ולהתחיל להריץ מחזור.
המוכר הסביר לי, שבסייקל יש כמה וכמה סוגי בקטריות שיעשו לי את כל העבודה, ואני יכול להכניס היום זוג דגים, ובעוד שבוע עוד זוג, אחרי שבוע זוג נוסף וכך הלאה.
הוא טוען כך: ברגע שהזוג הראשון מייצר אמוניה, הסייקל כבר מטפל בו באופן מיידי!
אמרתי לו שאני לא כל כך מבין מה הוא אומר.... הרי לפי הספר צריך לחכות כמה שבועות עד שיסתיים המחזור, ורק אז אפשר להוסיף לאט לאט עוד דגים.
המוכר: "אם אתה משתמש בסייקל, אין לך דרך לדעת מתי הסתיים המחזור, כי נגיד שתמדוד אמוניה, או ניטריט, אתה לא תראה כלום ולא משנה מתי, אחרי 10 ימים או אחרי 20 יום.... בגלל שהבקטריות שיש בסייקל מטפלות באמוניה, בניטריט, בהכל!" "מתי כן תהיה בעיה? אם תשים הרבה דגים ביחד. במקרה כזה, אפילו אם תשפוך בקבוק סייקל שלם זה לא יעזור, כי האמוניה מתרבה מאוד מהר ויורדת מאוד לאט (תוך שהוא משרטט לי את הכל על דף), ולכן כל מה שאתה צריך לעשות זה להכניס את הדגים לאט וזהו". "שים ב3 ימים הראשונים 5 מ"ל לכל 20 ליטר, אח"כ 4 שבועות כל שבוע כפית ל20 ליטר, ואח"כ כל חודש-חודש וחצי-חודשיים שים עוד כפית להיות בטוח שאין מחסור בבקטריות". הוא פירט עוד כמה מעלות שיש לסייקל שמייטיבים עם הדג (מכניס למים בקטריות שהדג מכיר ממקום מוצאו וכו').
ואני, אחרי שקראתי כמה וכמה מאמרים (כאן בפורום ובעוד מקומות) על "מחזור החנקון", לא מסתדר לי כל כך כל מה שהוא אמר... מצד שני הוא מדבר בהיגיון... הרי אם האמוניה מתפרקת מיד עם היווצרותה על ידי הבקטריות שבסייקל, ואנחנו לא מציפים את האק' באמוניה כי אנחנו מוסיפים את הדגים לאט לאט (בהבדל של שבוע-שבועיים) אז הכל בסדר לכאורה.. לא?!
מצפה לתגובות... רוצה להבין...
יעקב דגמן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 02:08   #2
Wild Blue

המוכר מכר לך את החומר בסה"כ
לפי עקרונות התחלת האקווריום בהרצה הראשונית לאחר יומים עם שבוע שהאקווריום עובד לבד (מים ומערכת חשמלית (יש כאלו שמשלבים גם צמחים)) מכניסים זוג דגים ואז אפ הכל בסדר עוד זוג ואחרי שבועים עוד זוג וכך הלאה
מה שהוא אמר לך על הסייקל זה אותו דבר שצריך להכניס את הדגים בהדרגה מזה אין מנוס.
אולי הסיקל משפר את מצב הדגים ובגלל שיש בו כמות חידקים הוא גורם להעלאת קצב ההבשלה של המערכת אבל עדין זה צריך להתבצא בהדרגה.
ככה שמה שהמוכר אמר עומד בהקבלה למה שמבוצע עם הבשלת אקווריום באופן רגיל הכנסת הדגים לאט לאט בכמויות קטנות ובהדרגתיות.
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 02:24   #3
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

האמוניה מתפרקת מיד עם היווצרותה על ידי הבקטריות שבסייקל

המשפט הזה הוא שגוי, נכון שהסייקל מכיל כמות אדירה של חיידקים... אותם חיידקים צריכים להכנס למיים, לחדור לפילטר להתמקם, לגדול ואז להתרבות וליצור מושבה, זה נקרה תקופת הlag ויש אליה התיחסות במאמר "סינדרום האק' החדש"

ההודעה של wild נכונה ביותר, ישנה הכנסה איטית של דגים (מהירה מידי לטעמי אגב), אבל אין בעיה...

משפט שגר לי לחייך הוא:
מכניס למים בקטריות שהדג מכיר ממקום מוצאו וכו'

הדג והבקטריה עשיו יחד מסעות בגבעות גורל מחזור אוגוסט 6 !.....

יש בקטריות אשר מפרקות חנקות על פי המעגלים שהוזכרו, אמנם יש כמה משפחות של חיידקים אשר עושים את הפעולה, אולם דג אינו מכיר חיידק.

אם אתה משתמש בסייקל, אין לך דרך לדעת מתי הסתיים המחזור, כי נגיד שתמדוד אמוניה, או ניטריט, אתה לא תראה כלום ולא משנה מתי,

משפט שגוי, בודאי שניתן לראות:
בשלב ראשון עלית אמוניה, ניטריט, ניטרט =0
בשלב מאוחר אמוניה יורדת, ניטריט יורד, ניטרט עולה

אולם הcycle יזרז את התהליך הטבעי היות והוא מכיל תרכיז של חידקים.

אגב בלי כל קשר cycle הוא נוזל מצויין!
המוכר עשה כמה טעויות....לא נורא
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 08:37   #4
יעקב דגמן

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Wild Blue
לפי עקרונות התחלת האקווריום בהרצה הראשונית לאחר יומים עם שבוע שהאקווריום עובד לבד (מים ומערכת חשמלית (יש כאלו שמשלבים גם צמחים)) מכניסים זוג דגים ואז אם הכל בסדר עוד זוג ואחרי שבועים עוד זוג וכך הלאה.
ציטוט:
פורסם במקור על ידי elminister
ההודעה של wild נכונה ביותר, ישנה הכנסה איטית של דגים (מהירה מידי לטעמי אגב), אבל אין בעיה...
כשקראתי את ההודעה של wild blue, עוד יותר לא הבנתי. הרי הוא מחזק את דברי המוכר שאמר שלא צריך לחכות 7-8 שבועות כמו שכתוב במאמר "סינדרום האק' החדש" ובעוד מאמרים. הרי לפי המאמרים האלו, יש להכניס את הזוג הבא רק לאחר שהסתיים המחזור, ומדובר בפרק זמן של 7-8 שבועות בערך נכון? כך בכל אופן על פי המאמרים...
וכשבא אלמי ומחזק את דבריו של wild blue, זה מפתיע אני מוכרח לומר. הרי במאמר שלו הוא כתב שאסור להכניס דגים בכלל עד לאחר סיום המחזור; לגבי הסייקל כתוב במאמר שזה יכול רק לזרז את התהליך.
אז בואו נעשה סדר. כמה זמן מהזוג הראשון מותר כבר להכניס את הזוג השני? שבועיים מספיק? 7-8 שבועות? או אולי רק על פי קיטים, והכוונה היתה שבגלל הסייקל, הקיט אמור להראות שהסתיים מחזור החנקה בתוך כשבועיים...
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 15:27   #5
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

שום דבר פה הוא לא תורה משמיים. אמנם איתחול מלא של מערכת דורש בערך 7 שבועות, אבל זה לא אומר שיש צורך להמתין 7 שבועות. על פי רוב כלל האצבע המקובל הוא הכנסת שני דגים (או אחד) כסטרטרים לאקווריום, המתנה של כשלושה שבועות - חודש, ואז הכנסה של שני דגים כל שבועיים.

אם תיצמד לכלל הזה ותשמור על מדיניות החלפות מים מתוגברת אתה תהיה בסדר.
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 15:28   #6
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

לדעתי עם סייקל במקום להמתין חודש עד הכנסת הזוג השני של דגים תוכל להמתין שבועיים.
עדיין לא נקרא Friday 16/05/2003, 19:54   #7
Wild Blue

רוב המאמרים הינם נותים לבטיחות גגבוהה וזה מצוין ומומלץ לעבוד על פיהם.
אבל כולנו בני אדם והכסף מגרד לנו בארנק והדג קורץ תמיד מאוד יפה באקווריום בחנות והסבלנות נעלמת לה ככל שהבהיה באקווריום הריק לאורך זמן רב יותר עולה.
לכן ניתן לעגל פינות כמו כל ישראלי אך בזהירות על כן ניתן לגלח כשבוע מהזמן בין כל זוג דגים מחודש או שלושה שבועות לשבועיים אך תוך זהירות רבה והסיקל רק יתרום להעלאת מקדם הבטיחות
אינני ממליץ על כך לי שלא מתכנן להשתמש בסיקל או בדומיו או שלמי שניחן בסבלנות אין קץ אלא רק במקרים שיש סיקל ודומיו וממש מגרד

דג זאב שלנו הינו מהמחמירים שמקפיד על לפחות 3 שבועות בין כל הכנסה של דג וFIH שלנו מקפיד לבצע החלפות מים על פי ריכוזי החומרים באקווריום שלו ככה שכל אחד עובד ברמה זו או אחרת
ועל כל אחד למצוא את הגבול בין מה שניתן לביצוע למה שהוא רוצה שיתבצע ולכל אדם ולכל אקווריום המצב שוני

אם יש ביכולתך לעבוד על פי ערכות מדידה ולבדו מתי האמוניה מגיעה לאפס ואז הניטריט וכו' אז זו הדרך הבטוחה מכולם אבל רובינו לא עובדים ככה ופשוט מקפידים על הפסקות בין רכישות הדגים.

בכל אופן ההמלצה לשבועים היא רק בעט שימוש בסייקל. אני מקווה שעכשיו זה יותר ברור
עדיין לא נקרא Saturday 17/05/2003, 03:18   #8
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

כאמור , 7-8 שבועות הוא תחום בטיחות עליון , אגב כמו שאמרתי cycle יאיץ את התהליך

קשה לי לאמר בלב שלם, תוך כמה זמן תוכל להכניס את הדגים הבאים (אחרי הזוג הראשון), אבל אם אתה עובד עם ערכות בדיקה, תדע את הזמן המדויק (התלוי בהתישבות הבקטריות).

אגב, אני מריץ 7 שבועות על פי המאמר, למה?! כי בנושא הזה לא הייתי רוצה ליפול...

אני אוכל לתת לך גישה אחרת (שלא נכתבה במאמר מסיבות מובנות).

אק' חדש - ללכת על הקצה
----------------------

היום קיתי אק' חדש ! 120 ליטר, היות ואני מגדל מתקדם, החלטתי שכל הרעיון של "מחזור החנקן" חשוב אולם אני יכול לקצר אותו,
הכנסתי את הפילטר, מידיה ביולוגית וcycle והרצתי אותו שלושה ימים, ברשותי ערכות בדיקה,

היום לא עמדתי בפיתוי והכנסתי להקה מגניבה של 30 קורידורס (זה הסיפור שלי! ואני רוצה קורידורס! ).

אני בודק אחרי יום את האמוניה וכמובן הערך מאוד גבוה... מייד אני מחליף 30% מהמיים וכל עושה כל יום (כולל ניטור על ידי ערכות בדיקה), עד לסיום המחזור אחרי שבועיים.

מומלץ?! כל אחד יעשה את החשבון שלו,
כאמור ישנם מספר גישות, אני הבאתי את הבטוחה ביותר, כעת הצגתי את "המסוכנת ביותר",
וכמו שאמרו קודמי המלומדים יש עוד דרכים באמצע (וזה כל היופי)
עדיין לא נקרא Saturday 17/05/2003, 21:52   #9
יעקב דגמן

ש-ל-ו-ש-י-ם קורידורסים???? אתה בטוח???

האמת שכל אחד בסופו של דבר מכיר את האקווריום שלו הכי טוב.
איך אומרים?
"יודע אדם נפש בהמתו" או נפש דגיו יש לומר....

אגב, כמה מהם חיים היום?
עדיין לא נקרא Saturday 17/05/2003, 22:16   #10
bigdarman

יאללה להוציא 300 שקל על קורים זה נחמד!

bigdarman לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 17/05/2003, 22:54   #11
Wild Blue

עד כמה שהבנתי זהוא סיפור דמיוני

ומה רע ב30 קורידורס לי יש בערך 40 וזה עדין לא מספיק וכולם מאותו סוג קורי ברונזה. וזה משהוא מדהים לראות גדוד של דגים צץ לך משום מקום ברגע שהם מבינים שיש אוכל באקווריום
עדיין לא נקרא Sunday 18/05/2003, 00:04   #12
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

חברים ! זה היה סיפור דימיוני.... מה לקחתם קשה את ה-30 קורידורסים...

חוץ מזה אצל WIld Blue יש מחלקה שלהם...

בכל מקרה הראתי לכם את שני הגישות...
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא