AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 07/01/2004, 09:57   #1
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 31 פעמים
ברירת מחדל שימוש בכבול ובאדמת חמרה כמצע ב

שימוש בכבול ובאדמת חמרה כמצע באקווריום צמחיה

כבול איננו סוג של קרקע אלא פירורי עץ אשר מקורם מגזעי עץ שהיו זמן רב בתוך המים, זה בעצם מעין נסורת של השכבה החיצונית של הגזעים שאנו קונים לאקווריום. במקום לשים דשן תת קרקעי אני השתמשתי בשני אקווריומים בכבול או בכבול מעורב עם אדמת חמרה (הידועה כעשירה בברזל ומיקרואלמנטים)

יתרונות הקבול :

1 מרכך את המים - כבול ידוע ביכולתו להוריד את קשיות המים ואת ה-PH. כידוע PH נמוך ו-KH בינוני (4-6) מועדפים ע"י הצמחים

2 מספק אחיזה טובה לשורשי הצמחים - שוב, בשל יכולת הספיגה שלו ומבנהו , הוא מספק מצע טוב לאחיזת שורשי הצמחים העדינים

3 קולט דשן נוזלי ומעבירו לשורשים - בשל תכונת הספיגה המדהימה שלו , הוא קולט את עודפי הדישון שאנו מפזרים לצמחים ובמקום שהאצות ישתמשו בהן, הוא מעבירם מתחת לפני הקרקע (שם הוא נמצא) ומשחררם לשורשי הצמחים

4 בטווח הארוך הוא הופך לדשן תת קרקעי - בעצם לא הכבול הופך לדשן אלא החומרים שהוא ספג, כמו : גופות דגים מתים (שלא נדע), עלים רקובים, חרא של דגים ודשן שדישנו את הצמחים

אם נוסיף לכבול אדמת חמרה מהגינה - נקבל מצע עשיר במיקרואלמנטים וברזל , ונוכל להשתמש בפחות מהם בצורה הנוזלית ונצטרך רק דשן בסיסי ולא ברזל !

אופן ההכנה:

1 הרתחת הכבול - מוציא ממנו את החומצות הטניות (צבע התה הצהוב/חום) וגם עושה לו סטריליזציה

2 הרתחת החמרה או לשים אותה במגש בתנור כמה שעות - סטריליזציה מחיידקים וכו'

3 ערבוב הכבול (לפי משקל של כבול ספוג במים) עם חמרה - 30% חמרה ו- 70% כבול והוספת חצף קוורץ לתערובת

4 הנחת התערובת על הקרקעית - בערך שכבה של 1 ס"מ

5 הנחת חצץ, עדיף חצץ אינרטי כמו קוורץ - שכבה של לפחות 5 ס"מ נוספים

יש אפשרות להשתמש בכבול בלבד ללא חמרה - עובד אצלי מצויין באחד האקווריומים.
כל הנ"ל נכתב מנסיון בפועל שעובד אצלי באקווריומים - כבול בלבד עובד כבר 4 שנים, כבול וחמרה עובד כבר 3-4 חודשים והכל צומח כמו ג'ונגל

אז למי שעוד לא שם מצע שילך על זה ואת העודף ישקיע בתאורה יותר חזקה או מערכת CO2 ממיכל
דחוס

האקווריום שלי עם מצע כבול ומעליו חצץ קוורץ

האקווריום שלי עם מצע חמרה, כבול וחצץ מחצבה גרוס

elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/01/2004, 19:07   #2
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 97 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

שאלה איזה כבול זה? ואיפה אפשר למצוא?
האם הכבול שיש במשתלות הוא טוב? או שחובה לקנות מחוניות דגים?

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 07/01/2004, 22:30   #3
DAV

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
וותק בתחום: אאאההה?

ממליץ בחום
עדיין לא נקרא Thursday 08/01/2004, 09:58   #4
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

ברירת מחדל שימוש בכבול

להבדיל מחברים הסבורים כי שימוש פשוט בחמרים: חמרה, כבול וחצץ קווארץ ממחצבה הינו "חילול הקודש" של "אמנו ו"דנרלי", אני מחזיק בדעה ש"אין תמורה בעד האגרה" כשקונים
את השם! (אלא אם לא יודעים)
לקרוא מבעל נסיון על מציאת חלופה, זה ברכה לתחביב.
לפני שנה וחצי רכשתי את השמות הגדולים ובמקביל הקמנו בעבודה מיכל פשוט. התוצאות דומות,
הצמחיה גדלה והכל דופק (בעבודה) גם בלי CO2 ודשן תת קרקעי!
אבל עם החלפה שבועית של רבע ממי האקוריום, דישון שבועי ותאורה חזקה (0.75וואט לליטר)
ברוך כל הכבוד על שיתוף הידע והנסיון, כדאי לשמור במאגר המידע, לדעתי, התמונות אומרות הכל.
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 08/01/2004, 10:25   #5
MOR B

הסמל האישי שלMOR B

כבול אפשר להשיג בחלק מהמשתלות , לשים לב שזה כבול ולא תערובת דשנים אחרת , לשאול את המוכר ולבדוק מה כתוב על האריזה - זה חשוב מאוד. אני השתמשתי בכבול ממשתלות גם לרכך מים לזוגות דיסקוסים
לי עלה לפני כשלוש שנים שק כבול של 300 ליטר (לא 300 קילו!) בערך 120 ש"ח ונשאר לי עד היום כרבע שק ...
MOR B לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול