AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 20/10/2019, 03:10   #1
איזי87

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
ברירת מחדל שאלות של מתחיל...

שלום לכולם!

אני ממש חדש בתחום, כבר חודש אני עובר כאן על המאמרים והעצים השונים ומקבל מעט ידע.
קיבלתי לאחרונה אקווריום פנורמי של אקווה אלנטיס, יד שניה מחבר, 80*35*40 נפח של כ80 ליטר (מוערך לאחר ניכוי דקורציה ומצע), עם מערכת סאמפ פנימי מובנה biobox2 ועם גוף חימום של טטרה. הראש כח היה תקול, והחלפתי אותו באטמן at 103 בעל הספק של 1300 ל"ש, היה גדול קצת אך שעם מעט עבודה נכנס למקומו. בנוסף קניתי משאבת אוויר PERIHA שלמרות ההצהרות על האריזה, היא מרעישה במיוחד.

התכנית שלי לייעד את האקווריום לדגים משריצים, עם מעט צמחייה שלא מצריכה תנאים מיוחדים.
כמה שאלות לפני שאני עומד להתחיל עם הסייקל:

1. האקווריום עמד בחצר לפחות שנה ללא שימוש והיה צריך לנקות אותו היטב, הסתמכתי על תשובות של המומחים כאן לשאלות שהופיעו בעצים בפורום וניקיתי אותו ואת הדקורציה (אבנים עם נקבוביות שנראים דומים לכורכר, גזע מחומר סינטטי, וצמחי פלסטיק) במעט אקנומיקה מהולה בהרבה מים (האמת שהאקנומיקה היתה מבושמת, מקווה שזה לא בעיה, ראיתי כאן שצריך אקנומיקה כחולה לא מבושמת, לא מצאתי אקנומיקה לא מבושמת בסופר, ואין לי מושג מה זה) ולאחר מכן שטפתי הכל היטב במים. כשהכנסתי לאקווריום ומילאתי מים שמתי כמות כפולה של אנטיכלור. למרות זאת, המוכרת בחנות הדגים אמרה לי לזרוק את הדקורציה. מה דעתכם?

2. האקווריום הגיע עם משטחי פלסטיק שנועדו להיות פילטר תת קרקעי, האם אני זקוק לזה, והאם אני צריך לעשות איזו פעולה בכדי להפוך אותם למדיות פעילות? (אם אני לא טועה, קראתי איפה שהוא בפורום שצריך להכניס חמצן או יציאה של ראש כח אל מתחת למצע)

3. את הספוג, המדיה והפחם הישנים זרקתי. המוכרת נתנה לי פרלון ופחם ואמרה שאני לא צריך קרמיקה או כל מדיה ביולוגית נוספת. זה מאוד מוזר לי כי הבנתי שהפחם הוא סינון כימי ולא ביולוגי, או שאולי בגלל שיש פילטר תת קרקעי זה משמש כבר כמדיה ביולוגית?

4. האם במידה ואצור חליל DIY ואעמיד אותו מעט מעל גובה המים זה יחסוך לי את השימוש במשאבת האויר?

5. קניתי מצע קוורץ שחור 10 ק"ג, הבנתי שצמחים כמו ג'אווה מוס, אנוביה, וולנסריה (מקווה שרשמתי נכון) מתאימים לכל מצע ולכל תאורה ורק צריך לקשור אותם לאבנים (כרגע לד 10W). האם זה נכון? ובאיזה חוט לקשור?

6. עם כמה דגים להתחיל את הסייקל, ואיזה דגים מומלצים?

תודה רבה מראש לכולכם על הסבלנות!

נערך לאחרונה על ידי איזי87, Sunday 20/10/2019 בשעה 03:18. סיבה: שם משאבה שגוי
איזי87 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 20/10/2019, 03:27   #2
דביר אטינגר

הודו לך על 10 הודעות 10 פעמים
סוג אקווריום: 450ליטר דיסקוסים
וותק בתחום: כמה שנים
ברירת מחדל תגובה להודעה: שאלות של מתחיל...

יש לי תשובות רק ל3 ו4

3) הפחם באמת לא עושה סינון ביולוגי הוא נועד כדי לספוח מהמים כול מיני חומרים כמו תרופות/צבע וכדומה. אתה צריך להוסיף קרמיקה כדי שיה סינון ביולוגי. אל תסתמך בעיניים עצומות על כל מה שמוכר אומר לך תמיד עדיף לשאול את החברה פה באתר יש פה חברה תותחים שיודעים הכל על דגים ואין להם אינטרסים כמו שיש למוכר שתקנה ממנו.

4) בשביל לחמצן את האקווריום צריך להרעיד את המים שנמצאים בלמעלה של האקווריום אתה בהחלט יכול לעשות את זה עם חליל. פשוט תעקוב אחרי הדגים ותשים לב אם הם שוחים והכל בסדר והם לא צריכים כל כמה זמן לעלות ללמעלה של האקווריום ולנשום מהאוויר עצמאית.
עדיין לא נקרא Sunday 20/10/2019, 09:33   #3
Y.R.T
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

1. אקונומיקה לא מבושמת זה כלור. נכון שלעיתים יותר קשה למצוא את הבקבוק הנ''ל עקב פחות ביקוש (שוטפי רצפות יעדיפו ניחוח כלשהו) אבל הוא עדיין זמין בסופרים.
אין צורך לזרוק הדקורציה. היא והאקווריום צריכים לעבור שטיפה יסודית וטיפול באנטי כלור.
הבישום רעיל לדגים, אבל עכשיו האקווריום שלך כבר נגע בו, לכן אין לי יותר מידי המלצות פרט לשטוף את המיכל והדקורציה שוב במים זורמים כדי לוודא ששאריות הבישום ירדו.

2. פילטר תת קרקעי נכחד מן העולם. כמעט ואין מגדל שמשתמש בהם הן מסיבות של תחזוקה והן מבחינת הספיקה המקסימאלית שהם מגיעים לעומת פילטר עם מנוע.
לדעתי, זרוק את הפילטר התת קרקעי ורכוש פילטר פנימי איכותי או לחילופין תשתמש בתא הביולוגי שמובנה אצלך במיכל.

3. אין לך שימוש אמיתי בפחם. הייתי ממליץ לך להחזיר אותו למוכרת.
כשתרכוש פילטר פנימי, פילטר מפל, או פילטר חיצוני יהיה לך צורך במדיות הקרמיות.

4.כן.
אבל אם יהיה לך פילטר ממונע או מפל פשוט תכוון את זרימת המים (צינור הפליטה)כלפי פני המים וזה יספיק.

5. חוט דיג. צריך לקבל ממך עוד נתונים על הלד.

6. כמות דגים קטנה, כזו שתמשיך איתה את תהליך הגידול לאחר מכאן
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
Y.R.T, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 20/10/2019, 17:06   #4
תמיר מ.
אחראי תחום ציקלידים וציוד

הסמל האישי שלתמיר מ.

הודו לך על 238 הודעות 286 פעמים
סוג אקווריום: מים מתוקים - פיקוקים והאפים 930 ליטר
וותק בתחום: לא מספיק

ציטוט:
פורסם במקור על ידי איזי87 צפה בהודעה
האקווריום עמד בחצר לפחות שנה ללא שימוש
מעבר לתשובות שקיבלת עד עכשיו, מאחר ואתה מציין שהאקווריום עמד תקופה ארוכה בחצר, הייתי ממליץ לבדוק טוב טוב את עמידות הסיליקון והחיבורים, יכול מאוד להיות שהסיליקון התייבש ולא יתפקד כבעבר, ולכן הייתי ממליץ לא למהר למקם אותו ולמלא לפני שתבדוק עמידות של שבוע שבועיים לפחות בסביבה "בטוחה"

בהצלחה,

תמיר
תמיר מ. לא מחובר   הגב עם ציטוט
הגולשים 2 הודו לך תמיר מ. על הודעתך:
עדיין לא נקרא Monday 21/10/2019, 20:27   #5
איזי87

שבוע טוב!
תודה רבה על התשובות המועילות!

עקב החשש שלי משאריות חומר מזיק, האקווריום עם מים ופילטר פעיל (ראש כח בסאמפ עם פחם ופרלון, בינתיים ללא מדיה ביולוגית) כבר שבוע, כמובן ללא דגים. ליתר ביטחון החלפתי מים פעמיים במהלך השבוע ובכל פעם הוספתי אנטי כלור במינון כפול. על הדרך וידאתי שאין נזילות.

הזמנתי מדיה ביולוגית Microbacter brightwell מקווה שזה מותג טוב. גם החצץ עדיין לא הגיע. כשיגיעו, אשטוף את החצץ אסדר את הדקורציה ואתחיל לחשוב על אכלוס בדגי סטרטר, בינתיים נראה לי שאלך על גופים או מולים.

לשאלתך y.r.t : גוף התאורה שלי הוא פס לד אור לבן, 48 ס"מ שהזמנתי מאיביי:
https://www.ebay.com/itm/18-48cm-Wat...W1fa-hdxBTy07Q

שאלות:
1. האם יש ערכת בדיקה שתוכל לעזור לי לבדוק שאריות חומר מסוכן שאולי נשארו?
2. ראיתי בחנות דגי דניו זברה צבעוניים, הסבירו לי בחנות שזה לא דגים צבועים אלא דגי דניו glofish שעברו הנדסה גנטית, ולא עברו התעללות. מה דעתכם, מישהו מכיר?

שוב תודה רבה לאלופים פה בפורום, עזרתם לי מאד!!!
שבוע טוב
עדיין לא נקרא Tuesday 22/10/2019, 05:57   #6
moshen7

הודו לך על 264 הודעות 332 פעמים
סוג אקווריום: 720 ליטר +600 ליטר, דרום/מרכז אמריקאים 4 קוביות 80 ליטר להטלות, 200 ליטר מיכל אימון לדגיגים
וותק בתחום: 55 שנים

היי איזי87, אתה בכיוון הנכון, BRIGHTWELL הוא מותג טוב למדיה ביולוגית.
לעניין התאורה, הייתי מוותר עליה ורוכש תאורה אחרת. תפוקת האור שלה היא נמוכה מאוד ולא תספיק לצמחיה כלשהי, ומנסיון שלי עם מוצרים דומים - הם לא באמת מחזיקים מעמד לאורך זמן כאשר הם טבולים במים או אפילו נמצאים מעל פני המים באוירה של לחות. גוף של CHIHIROS-A נותן תמורה טובה בהרבה למחיר ויספיק לצמחיה מסויימת (וליסנריה, אנוביה)
דגי הזברה שראית הם אכן מהונדסים גנטית ולא צבועים. אפשר להתווכח הרבה אם הנדסה גנטית כזו היא ראויה או לא, אפשר גם להכניס למשוואת הויכוח את כל הסלקציות וההיברידים שנפוצים בתחביב, לשיקול דעתך....
moshen7 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 22/10/2019, 08:14   #7
moshe2314

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לפי דעתי פחם פעיל זה מאסט בנטרול רעלים מהמים ובצלילותם, פילטר תת קרקעי הייתי מוציא ושם פילטר פנימי+חיצוני. לגבי מדיה ביולוגית זה הדבר הכי חשוב בשביל איכות המים כמובן בקטריות, בלי מדיה ביולוגית חבל בכלל להתחיל, כל התחום הזה מתבסס על איזון בקטריות.
לגבי התאורה שקנית היא מצויינת רק צריך 3-4 יח' תאורה כאלה, תקנה 2 יח' תאורת יום, ו2 יח' תאורה אדומה rgb לא תצטער.
moshe2314 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 22/10/2019, 08:19   #8
moshe2314

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לגבי החומר אקונומיקה, זהו בעצם כלור, אחרי ששטפת היטב במים זורמים וגם החלפת מים כמה פעמים, לפי דעתי אין מה לדאוג ואין מה לבדוק, יש לי חבר שניקה גזע באקונומיקה ועוד טבל אותו כמה ימים, אח"כ שטף במים והחזיק למיכל, ו הכל טוב, כך שסביר להניח ש לך אין מה לדאוג בעניין.
תעבור הלאה.
moshe2314, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Tuesday 22/10/2019, 09:17   #9
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

התאורה שרכשת מאד חלשה, מקווה שלפחות תהנה מאור... לגבי צמחים, כפי שנאמר הם צריכים יותר...
תוכל לנסות לשלב אנוביה שמסתדרת לא רע עם אור חלש.

ממה שאני מכיר מיקרובקטר אינו מדיה, אלא תוסף, המדיה שיש לשים בפילטר הוא פלסטיק או קרמיקה (רצוי מותג) עליהם מתבססות מושבות-הבקטריה (אולי יש בסדרה הזו גם קרמיקה, אם בזה מדובר תתעלם מהשורה הזו).

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 22/10/2019, 21:47   #10
איזי87

ערב טוב!
תודה לכולכם, הפתעתם עם הרצון לשתף ולעזור...

לגבי המדיה BRIGHTWELL, המוכר התקשר ואמר שנגמר במלאי (קניתי באינטרנט בחנות שמפרסמת כאן בפורום) הציע 7 כדורי MARINPURE. אמר שזה די והותר עבור אקווריום בסדר גודל שלי. הסכמתי, סתם כי כבר רציתי לראות את האקווריום עובר שלב (כן, אני יודע שכלל ראשון בתחביב זה סבלנות... מה לעשות ברגע האמת זה קשה...) אשמח לשמוע מה דעתכם על המדיה?

כפי שהצעת Y.R.T הוצאתי את הפילטר התת קרקעי, מסתמך כרגע על הסאמפ הפנימי באקווריום (פרלון, כדורי מדיה שעדיין לא הגיעו, פחם, וראש כח אטמן AT 103).

moshen7: האם לדעתך גם 30 ס"מ של CHIHIROS-A יעשה את העבודה? או שצריך ארוך יותר.
בכל מקרה, נראה לי שנכון לעכשיו אאלץ לוותר עליו, משיקולי תקציב (הכי זול שראיתי ל30 ס"מ - 250 ש"ח). אשמח לשמוע אם יש גוף תאורה סביר במחיר של כמה עשרות שקלים.

לגבי הצמחיה:
כפי שהצעת אסף, אתחיל כרגע רק עם אנוביה, עד שאחליט לגבי שדרוג התאורה.
רציתי את הג'אווה מוס גם בכדי להסתיר את הדגיגונים ברגע של השרצה, מבין שבינתיים איאלץ להסתמך על פתרונות אחרים.
עדיין לא נקרא Wednesday 23/10/2019, 07:02   #11
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

לגבי המדיה - אם לא מאוחר - ממליץ לשקול סרה או סיכם שהם המובילות במוצר הזה בשוק המקומי (ובכלל).

לגבי התאורה - צ'יהירוס A זה מצויין, אבל תזמין מאיביי\עלי, אורך 60 ס"מ יעשה את העבודה (150 שקל מקסימום).

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
עדיין לא נקרא Wednesday 23/10/2019, 21:33   #12
איזי87

ערב טוב!

היום הגיע המשלוח של המדיות והחצץ, שטפתי את החצץ כמה פעמים, סידרתי הכל באקווריום. (החצץ החליף את חלוקי הנחל שהיו עד עתה).

קיבלתי את הצעתכם moshen7 ואסף, ורכשתי באיביי גוף תאורה CHIHIROS-A באורך 60 ס"מ. במחיר 126 ש"ח.

עכשיו הגיע שלב האכלוס... האקווריום מיועד לפחות כרגע, למשריצים כמו גופי/מולי/סייפן ואולי עוד שאכיר בהמשך... חשבתי לצאת מחר לקנות דגים שמתאימים להיות סטרטרים. כמה שאלות בקשר לזה:
1. כמה דגים להכניס כרגע כסטרטרים? והאם ניתן לשלב נניח 2 גופי 2 מולי?
2. האם כבר בשלב הסייקל צריך להוסיף דג שאוכל אצות/מנקה? אם כן מה מומלץ?
3. על פי הדגים הנ"ל, לאיזו טמפרטורה לכוון את גוף החימום? כרגע שמתי על 26.
4. באיזו תדירות להאכיל את הדגים?
5. באיזו תדירות לעשות החלפת מים בזמן הסייקל? וכמה אחוז?

תודה לכם על העזרה, מרגיש שאני בידיים מקצועיות...
עדיין לא נקרא Wednesday 23/10/2019, 22:31   #13
Y.R.T
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

הייתי מכניס 4-6 דגים קטנים ולא יותר למשך שבוע וחצי, לאחריו ממשיך אכלוס (דגים קטנים ועמידים = גופי, פלאטי, מולי בלון).

אין דג שבאמת מנקה. אם תהיה לך בעתיד צמחייה היא תנטרל במידת מה את גדילת האצות באקווריום. לעת עתה תוכל להשתמש בספוג הפלא או מגנט ניקוי.

מינימום 24 מקסימום 27. צמחייה וטמפרטורה גבוהה לא חברים.

פעם עד פעמיים ביום, במנות שיגמרו תוך דקה אחת.
עם הזמן תדע האם הכמות מזון גדולה מידי או קטנה מידי.

הייתי מבצע החלפת מים של 30% לאחר שבוע.
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
Y.R.T, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Thursday 24/10/2019, 15:31   #14
moshe2314

הודו פעם אחת בהודעה אחת

תקנה תוסף בקטריות, הפעלה ראשונית זה מאסט.
עדיין לא נקרא Thursday 24/10/2019, 22:21   #15
איזי87

ערב טוב!

חברים יקרים, תודה רבה על המידע שאתם משתפים, מאוד עזר לי עד עתה! רק להמחשה, אם הייתי צריך להסתמך על חנות הדגים הקרובה אלי, הייתי נשאר בלי מדיה ביולוגית ועושה את הסייקל עם 2 דגי זהב כעצת המוכרת.

עדכון:

קניתי היום 6 דגי גופי, (2 זכרים 4 נקבות), עשיתי את התהליך של ההכנסה לאקווריום כפי שמפורט כאן בפורום. נראה ש2 נקבות בהריון, האם יש דרך לדעת מתי בערך ההשרצה?

חשבתי שבעוד כשבוע וחצי אקנה עוד 2 מולי או פלאטי. האם זה בסדר?

בנוסף קניתי גם גזע גדול, חתכתי והתאמתי למידות האקווריום, הרתחתי אותו בסיר עם מים למשך שעה וחצי, ואז עוד שעה וחצי בתוספת חצי קילו מלח גס. גם בפעם השנייה המים היו מאוד כהים. הנחתי במקפיא למשך הלילה. שאלתי האם מחר ניתן כבר להכניסו לאקווריום בהתחשב בכך שיש לי פחם פעיל, או להשאיר בדלי למשך כמה ימים עם החלפות מים?

ועוד שאלה לסיום: האם מישהו מכיר אתר שעושה משלוחים לצמחי אקווריום במחיר סביר?

תודה רבה לכולכם!

נערך לאחרונה על ידי איזי87, Thursday 24/10/2019 בשעה 22:24.
עדיין לא נקרא Saturday 02/11/2019, 21:24   #16
איזי87

שבוע טוב חברים יקרים!
תודה על כל העזרה עד עכשיו! גם כשלא עניתם הבנתי שאתם סומכים עלי שאסתדר לבד, קיבלתי זאת כמחמאה, באמת הסתדרתי

כמה שאלות שהתעוררו בימים האחרונים:

1. היום כשבאתי להחליף מים גיליתי שהטמפרטורה של המים 24 מעלות, למרות שגוף החימום עומד על 27. האם זה קשור לכך שבמקרה השארתי את המכסה פתוח במהלך היום האחרון, או לכך שהטמפרטורה בחדר היתה קרה היום, ואם כן האם עלי לכוון את גוף החימום לטמפרטורה גבוהה מהרצוי בימי החורף? (אני גר בגליל העליון, חורף קר)

2. בשעה טובה אחת הגופיות השריצה לפני יומיים, צפיתי בהשרצה, היה מיוחד. חלק מהגופים הצלחתי לתפוס ולהעביר לאזור מוגן בסאמפ הפנימי, שניים או שלושה נטרפו מיד, והשאר מסתתרים יפה בדקורציה, מידי פעם אני מבחין בהם באזורי המסתור. את אלו שהעברתי לסאמפ אני מאכיל בגרגירים שריסקתי לאבקה, השאלה האם אני צריך לדאוג גם למזון עבור אלו שמסתתרים באקוריום, ואם כן כיצד?

3. קראתי בעצים שונים בפורום על המשמעות של הצבע והצורה של הרפש. שמתי לב שאצלי הרפש בגוונים שונים - בד"כ לבן, לעיתים רחוקות שחור ולעיתים צהוב-חום, גם הצורה לא תמיד אחידה, לעיתים קצה אחד עבה והשני חוטי, האם אני צריך להתייחס לזה?

(נ.ב. חלק מהשאלות אולי שייכות לפורום דגי נוי, העדפתי לרכז הכל כאן ולא לפתוח עץ נוסף, מקווה שזה בסדר)
עדיין לא נקרא Sunday 03/11/2019, 10:39   #17
moshen7

הודו לך על 264 הודעות 332 פעמים
סוג אקווריום: 720 ליטר +600 ליטר, דרום/מרכז אמריקאים 4 קוביות 80 ליטר להטלות, 200 ליטר מיכל אימון לדגיגים
וותק בתחום: 55 שנים

1. כיוון טמפרטורה של גוף חימום צריך להתבצע על סמך מדידת טמפרטורה אמיתית במים ולא על סמך הסקאלה של התרמוסטט, אף פעם הסקאלה לא לדוייקת, לא בגופים סיניים פשוטים ולא במותגים היקרים.
2. אפשר לפזר מעט (מעט!!!!) אוכל טחוןדק ביחד עם המזון הרגיל שמקבלים הדגים הבוגרים, והדגיגים כבר ימצאו את הדרך אל האוכל שמתפזר במים.
3. האינדיקציה הטובה ביותר היא מראה הדגים והתנהגותם. כל עוד הדגים נראים פעילים, סנפירים פרושים ואוכלים רגיל - אין צורך לחפש בעיות להתעסק איתן.
moshen7 לא מחובר   הגב עם ציטוט
moshen7, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Sunday 03/11/2019, 14:48   #18
איזי87

תודה רבה moshen7, הרגעת אותי

וכרגיל עוד מס' שאלות:

1. שמתי לב שהחלה לגדול אצה ירוקה על אבני הדקורציה, האם יש מה לעשות?

2. חשבתי לצאת מחר לקנות עוד מס' דגים (עדיין לא החלטתי אם מולי, סייפן או פלאטי), כמה דגים מומלץ בשלב זה? (שבוע וחצי מהאכלוס הראשוני)

3. שמתי לב שלצמחים יש תתי מינים עם שמות שונים, אשמח אם תוכלו לכוון אותי לשם מדוייק של צמחים קלי גידול שאוכל לשתול, בהתחשב בכך שהמצע הוא קוורץ שחור בלבד, בגובה ממוצע של כ3 ס"מ, ללא דישון פד"ח וכו', גובה האקווריום 40, תאורה: CHIHIROS-A אורך 60 ס"מ

תודה רבה
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 08:14   #19
אסף_

הסמל האישי שלאסף_

הי איזי,

1. אין מה להתרגש, אצות זה טבעי.. מה עוצמת התאורה ? (לצ'יהירוס יש 7 רמות)
יתכן וכדאי להוריד מעט מהעוצמה לרמה 4-5.
את האצה ניתן להסיר מהדקורציות\דפנות המיכל באמצעות ספוג-הפלא (כמובן נקי וחדש מהניילון)

2. כמה דגים קיימים כעת ? אחרי שבוע באיכלוס נכון האמוניה אמורה להיות בשליטה, אבל לדעתי אפשר גם להמתין לניטראט (עוד כשלושה שבועות) לפני האיכלוס המתוכנן.

3. תתי-מינים פחות משפיעים, בגובה מצע כזה יהיה קשה מאד לשתול..
תוכל לנסות בכל זאת קריפטוקורינה* עם שורשים רחבים יחסית וכמובן צמחי קשירה כגון אנוביה.
*אם מדובר בצמח בודד, יתכן ויסתדר עם המזינים הקיימים; אם מדובר בצמחים רבים יש להוסיף דישון (ממליץ על דישון כללי של סיכם או ברייטוול).

אסף_, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 17:47   #20
איזי87

שלום אסף, ותודה על המידע והנכונות לעזור.

כרגע אני עדיין משתמש בתאורה זמנית בעוצמה של 10W, גוף התאורה של צ'יהירוס עדיין בדרך..
אנסה להשתמש בספוג הפלא, למרות שמדובר על דקורציה מאוד נקבובית.

לגבי האכלוס: כרגע קיימים 6 דגי גופי ועוד לפחות 11 דגיגונים. נדמה לי שאוכל להמתין עוד 3 שבועות.

אתחיל עם אנוביה, וג'אווה מוס, אבדוק באקווהדקס לגבי קריפטוקורינה. אגב, מה לגבי ווליסנריה?

אני מבין מדבריך שעם שכבת מצע גבוהה יותר ניתן יהיה לשתול צמחים נוספים. השאלה האם במידה וארצה להוסיף עוד שכבת קוורץ כדי לעבות את המצע זה יהיה תהליך מורכב שיחייב את הוצאת הדגים למשך זמן, בגלל המשקעים שיצופו באווקווריום? (כך היה בפעם הקודמת) אם כן, אוותר בשלב זה, אני לא רוצה לגרום להם סטרס מיותר. במידה ולא, אעדיף לקנות שכבת קוורץ נוספת לעיבוי.

תודה רבה!
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 18:25   #21
ohadh

הסמל האישי שלohadh

הודו לך על 34 הודעות 54 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה

היי איזי,

תוכל להעלות תמונה?
כמה דגים יש כרגע, כמה צמחים וכמה שעות תאורה. האצה הירוקה איננה נראית במקרה כמו קרום יקרקרק רירי למגע נכון? בתאורה חזקה יש סיכוי לציאנו בקטריה שהיא אצה כחולה חד תאית שיוצרת פילם על הדקורציה. זה קורה בעודף תאורה וניטראט נמוך (למשל באקווריום לא מאוד מאוכלס מואר היטב). האצה הזו היא בערך היחידה שצריך ממש לדאוג ממנה - הפתרון שלה הוא החשכה מוחלטת (שמיכה) למספר ימים ובמקרים קשים אריתרומיצין. כאשר היא מתה היא משחררת רעלנים למים ויש צורך בהחלפות מים גדולות. בוא תעלה תמונה רק לוודא שזה לא זה ולא נהיה בסרט
תאורה כתלוי בסוג הצמחים תתחיל מ 7 שעות ביום וכמו שאסף אמר אל תעבוד במקסימום אלא 2-3 דרגות פחות. אם אין צמחים עדיין כבה את האור! זה מתכון לאצות (או ששים בעוצמה הכי נמוכה בינתיים - גם 2-3 צמחים בעדינות עם התאורה).

בנוגע לצמחים שציינת - כולם יצליחו - רק הקריפטוקורינה מעדיפה מצעי חימר יותר אך ניתן להצליח גם בקוורץ וותיק - אולי תחכה קצת. מוזמן להסתכל במיניקוקיז שלי - יש שם סגיטריה ואנוביה. מצע קוורץ וטינופת...

הרבה סבלנות ובהצלחה!
ohadh, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 19:04   #22
Yuval57

הודו לך על 217 הודעות 319 פעמים
סוג אקווריום: ציקלידים אפריקאיים 720 ל', שרימפסיה 60 ל'
וותק בתחום: מילדות

אוהד, ציאנובקטריה היא בין הדברים הכי קשוחים שיש. החשכה בדרך כלל לא עוזרת אלא אם תפסת את הגועל הזה לפני התבססותו.
איזי, אם ה"אצה" נראית כמו קרום רירי עם בועות מתחתיו - זה ציאנו.
Yuval57 לא מחובר   הגב עם ציטוט
Yuval57, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 19:17   #23
ohadh

הסמל האישי שלohadh

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Yuval57 צפה בהודעה
אוהד, ציאנובקטריה היא בין הדברים הכי קשוחים שיש. החשכה בדרך כלל לא עוזרת אלא אם תפסת את הגועל הזה לפני התבססותו.
איזי, אם ה"אצה" נראית כמו קרום רירי עם בועות מתחתיו - זה ציאנו.
לצערי היה לי העונג המפוקפק להתמודד בהצלחה עם ציאנו מספר פעמים גם כשכבר הגעתי לשלב שמיכת הבועות כולל הכחדה של הצמחיה ותמותה של דגים. יש מספר פעולות שניתן לעשות במקביל הכוללות החשכה טוטאלית חמצון העלאת ניטראט החלפות גדולות הסרה עם מברשת שיניים ובשנים האחרונות גיליתי ש Blue Exit של Easylife עוזר ממש בטיפול. לא חייבים להגיע לאנטיביוטיקה. אבל צריך להלחם בכמה חזיתות. החדשות הטובות הן שלא צריך להיבהל ולעשות ריסטארט לאקווריום.
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 19:21   #24
Yuval57

גם לי לצערי. זו הסיבה העיקרית שעברתי לציקלידים אפריקאיים. כשמקללים את הגועל הזה צריך לזכור שאנחנו חייבים לו את החמצן הראשוני באטמוספירה של כדור הארץ הקדום.
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 20:05   #25
איזי87

חושב שאפשר להירגע...
אני ממש לא מבין בסוגי אצות, אך האצה ממש לא נראית רירית. זה דומה יותר לירוקת או טחב שצומח על אבנים בחורף. היום שמתי לב שהיא צומחת בעיקר על אבן דקורציה שתחתיה הנחתי את אבן האוויר של החמצן, אולי קשור?

מרדים את הילדים ומעלה תמונה.
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 20:17   #26
איזי87

אגב אוהד, את מיניקוקיז ושאר הפרוייקטים היחודיים שלך הכרתי בימים הראשונים להכרותי עם פורום אקווה, הם נתנו לי הרבה השראה ורצון להכיר את התחום מקרוב...
איזי87, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 22:07   #27
איזי87

מצו"ב התמונות. מרגיש שהם לא משקפות לגמרי - במציאות האצה בהירה מעט יותר, ונראית עשוייה מחוטים זעירים שזזים עם המים, מקווה שזה מספיק עבור המומחים כאן.

לשאלתך אוהד: אין כרגע צמחיה, רק פלסטיק. 6 דגים, תאורה זמנית כרגע - 10W באקווריום 80 ליטר, בד"כ 12-14 שעות תאורה (מהבוקר עד הערב, עד עתה לא ייחסתי חשיבות כי הבנתי שהתאורה נמוכה, כיביתי רק בשביל התועלת לדגים)

עולה לי מחשבה אולי האצות הגיעו עם הדקורציה. כשקיבלתי את האקווריום היו על האבנים כתמים ירוקים, לפני שהכנסתי לאקווריום השריתי הכל באקנומיקה מהולה במים, אולי זה שרד והחל שוב להתפתח?
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpg DSC_5854.JPG‏ (191.3 KB, 9 צפיות)
סוג הקובץ: jpg DSC_5869.JPG‏ (164.6 KB, 6 צפיות)
סוג הקובץ: jpg DSC_5874.JPG‏ (152.7 KB, 6 צפיות)
סוג הקובץ: jpg DSC_5886.JPG‏ (160.2 KB, 7 צפיות)
סוג הקובץ: jpg DSC_5893.JPG‏ (190.2 KB, 10 צפיות)
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 22:39   #28
איזי87

הצלחתי לתפוס תמונה ברורה יותר
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpg DSC_5910.jpg‏ (108.9 KB, 10 צפיות)
עדיין לא נקרא Monday 04/11/2019, 23:40   #29
Yuval57

טוב, ברור שזה לא ציאנו. טוב מאוד. אצה חוטית כלשהי.
תסתכל קצת באקוודקס על אצות, יש שם גם הנחיות לאיפול.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/11/2019, 14:26   #30
ohadh

הסמל האישי שלohadh

אני חושב שבאמת אפשר להרגע, בכל מקרה גם אם התאורה איננה חזקה אין סיבה להפעיל אותה יותר מ-8 שעות ביום וגם זה לא מעט. אם אין צמחים זה רק לצפיה. שים שעון שבת ותכוון לשעות שאתה בבית, לא יקרה כלום גם עם 7 שעות לדגים זה לא קריטי. אצלי בהייטק (עם המון צמחים) דולק מ-16:00 עד 1:00 בלילה
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא