AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 23/09/2019, 17:21   #1
Tom23

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל עזרה בנוגע לדגי אוסקר טייגר אדומים

שלום רב,

אשמח לעזרתכם בנוגע לגודלם של דגי האוסקר שלי. חשוב לציין שאני לא מקצוען בתחום, יש לי אקווריום בחדר כתחביב, גודל האקווריום ומס' הדגים שאני מחזיק בו הם בעצת המוכרים בחנות החיות בה אני לקוח בלבד. כך שאשמח לעצות ולביקורת בונה ולא לנזיפות כי לא לשם זה אני כותב כאן.

לפני שנה רכשתי אקווריום בגודל מטר, במטרה לגדל שני דגי אוסקר טייגר אדומים . לאחר שאיבדתי את אבי בתהליך קשה, חלמתי לגדל שני דגים גדולים ויפים בדומה לדגים שהיו לי בילדותי.

אז כמו היום, בבית הקודם היה לי אקווריום בגודל זהה עם שני דגי אוסקר שגדלו לגודל משמעותי ומרשים מאוד, הגודל המקסימלי שאוסקר יכול להגיע אליו אם אני לא טועה. מאוד התגעגעתי לזה, הם דגים יפים ומיוחדים מאוד לדעתי.

לצערי באווקריום שיש לי נכון לעכשיו, זה מרגיש שהאוסקרים שלי נתקעו והם "מעוכבי גדילה", שניהם אמורים להיות בני שנה בערך והם בגודל של בערך 10-15 ס"מ גג.

קצת פרטים נוספים. באקווריום יש שני דגי אוסקר, שני דגי זברה (זכר ונקבה) שני דגי שפינוזה, רב רב סנפיר קטן ודג מנקה. ההרגשה הכללית היא שכל הדגים לא גדלים ולא רק האוסקרים, למעט דגי הזברה.
יש פילטר חיצוני לאקווריום של Aqua one 1000, כמה נקודות חמצן, טרמוסטט ודקורציה משמעותית (אבן אחת גדול במיוחד).

האוכל שבו אני מאכיל אותם הוא Nutrafin basix, Floating Cichild Pellets בלבד, ומאז היום שיש לי אותם.

אני אשמח לדעת אם יש משהו פסול במה שאני עושה, או לחלופין אם משהו שאני צריך לעשות כדי לעזור לאוסקרים לגדול.
ברור לי שככל שהיה לי אקווריום גדול יותר האוסקרים היו גדלים יותר בקלות ובטבעיות. אבל משום מה הייתי עד לכך שגם באקווריומים קטנים יותר משמעותית
מזה שלי יש, אוסקרים גדלים לגודל גדול יותר מהאוסקרים שיש לי עכשיו, סימן שמשהו לא בסדר.
דבר נוסף שהם עושים זה לפעמים כאילו לועסים את האוכל ומקיאים פירורים למרות שזה לא קורה כל הזמן, הצואה שלהם בצבע כתום, נראה לי תקין.

צרפתי תמונות, של האקווריום והאוסקר שיש לי עכשיו. הצלחתי לצלם רק אחד מהאוסקרים, השני החליט להתחבא. האקווריום שיש לי עכשיו הוא בצבע לבן. צרפתי בנוסף תמונה של האוסקרים מהבית הקודם שהיו לי ובו האקווריום בצבע שחור.
אשמח לעזרתכם ותודה רבה לעונים.
קבצים מצורפים
סוג הקובץ: jpeg 1.jpeg‏ (89.5 KB, 16 צפיות)
סוג הקובץ: jpeg 2.jpeg‏ (176.2 KB, 12 צפיות)
סוג הקובץ: jpg 4.jpg‏ (315.2 KB, 13 צפיות)

נערך לאחרונה על ידי Tom23, Monday 23/09/2019 בשעה 17:27.
Tom23 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 24/09/2019, 05:38   #2
moshen7

הודו לך על 264 הודעות 332 פעמים
סוג אקווריום: 720 ליטר +600 ליטר, דרום/מרכז אמריקאים 4 קוביות 80 ליטר להטלות, 200 ליטר מיכל אימון לדגיגים
וותק בתחום: 55 שנים
ברירת מחדל תגובה להודעה: עזרה בנוגע לדגי אוסקר טייגר אדומים

אני לא כאן כדי לנזוף אלא כדי להעיר ולהאיר. האקוריום שלך לא מתאים לאוכלוסיה שהכנסת לתוכו (או להיפך).
ל-2 אוסקרים דרוש אקוריום של 200-250 ליטר לפחות, או לחילופין תידרש להוציא אותם ולהישאר עם שאר האוכלוסיה.
moshen7 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 24/09/2019, 18:22   #3
Tom23

תודה רבה על העזרה!. אקווריום גדול יותר אפשרי רק במצב שבו תהיה לי דירה משלי מה שלא אפשרי נכון לרגע זה.
נפח האקווריום שלי צריך להיות בין 160-180 ליטר אם לא יותר, אני מבין שזה לא מספיק יחד עם זאת, האם קרוב לתנאים הנדרשים לא טוב מספיק?.
כמה שאלות אשמח לדעת אם בכל מקרה יש דברים שיכולים לעזור ברגע זה:
- אם אשאיר את האוסקרים לבד באקווריום? זה יכול לעזור להם לגדול?
- יכול להיות שהאבן הגדולה באקווריום שלי תופסת מקום גדול מדי?
- כדאי להעשיר את התזונה שלהם באוכל אחר/נוסף ממה שאני נותן להם?

נערך לאחרונה על ידי Tom23, Tuesday 24/09/2019 בשעה 18:31.
עדיין לא נקרא Tuesday 24/09/2019, 19:10   #4
Y.R.T
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

תום שלום,
אוסקר הוא דג גדול שדורש נפח מים בבתאם ובנוסף סינון יעיל (הדג מלכלך הרבה).

לדעתי, אין דרך לקבוע לעת זו אם הדגים מעוכבי גדילה, כיוון שבמידות האקווריום הנ''ל הם יכולים להוסיף עוד מספר סנטימטרים.
מה שכן ברור הוא שאם ישארו באקווריום הנוכחי תקופה ארוכה מספיק, אז הם יהיו מעוכבי גדילה בהכרח.

לגבי התזונה- סבירה ולא הייתי ממליץ לשנות אלא אם בא לך לגוון במספר סוגי מזון בשרי.

לגבי החלפות מים- מה התדירות? כמה מים מוחלפים בכל פעם?
יתכן שאיכות המים מאטה את הגדילה.

אוסקרים שגילם כשנה וגודלם בים 12 ל15 ס''מ הם בטווח הגדילה הנכון. אם זאת בשנה השנייה קצב הגדילה פוחת, וכך בכל שנה שלאחריה.

אני באופן אישי הייתי מנסה או ךהגדיל את האקווריום או לשנות אוכלוסיה לכזו שתתאים לאורך זמן לנפח שכזה.

בהקשר הסלעים- ברור שכשיש יותר דקורציה ונפח הצים יורד, אז יש תוצאה עקיפה על קצב הגדילה של הדג.
דוגמא מוקצנת- אם באקווריום 500 ליטרים הייתי מעמיס 450 ליטרים סלעים הרי שנפח המים נטו היה 50 ליטרים.
ברור אז שהאוסקר היה מעוכב גדילה
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 25/09/2019, 00:47   #5
Tom23

היי תודה רבה רבה על ההודעה המפורטת, אני מעריך את זה. לגבי תדירות החלפת המים, אודה בכך שלא יצא לי להיות עקבי, אבל בערך 1 לשבועיים ואני מוציא כשליש מכמות המים באקווריום.
עדיין לא נקרא Wednesday 25/09/2019, 05:21   #6
moshen7

הודו לך על 264 הודעות 332 פעמים
סוג אקווריום: 720 ליטר +600 ליטר, דרום/מרכז אמריקאים 4 קוביות 80 ליטר להטלות, 200 ליטר מיכל אימון לדגיגים
וותק בתחום: 55 שנים

ציינת שהאורך הוא 1 מטר, זה לא מאפשר מרחב שחיה מספיק לדגים גדולים כמו אוסקר, בנוסף לעובדה שהנפח הכללי לא מספיק. עם כל הצער, לא שווה להתעקש ולשמור את הדגים בתנאים לא טובים.
moshen7 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 17/10/2019, 23:31   #7
Tom23

שמתי לב שאחד מדגי האוסקר, כאילו לועס את האוכל, חצי מהכמות בולע וחצי מהכמות בערך מקיא פירורים. האם זה תקין? צריך לעשות משהו בנידון?.
עדיין לא נקרא Friday 18/10/2019, 01:35   #8
Y.R.T
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

תופעה של פליטת אוכל היא תופעה מוכרת בדגים ויכולה לנבוע משלל סיבות:

א. הסיבה הפשוטה ביותר- החלפת פירמת המזון

ב. סיבה שנייה- אוכל מקולקל בצורה מוגזמת (אני לא מדבר על פג תוקף, אלא על אוכל שעמד בשמש או במקום חם שעות על גבי שעות עד שלמעשה הוא מסריח או מקולקל והדגים דוחים אותו.

ג. סיבה שלישית- הדג מתחיל לפתח מחלה למשל חסימת מעיים.

ד. אתה מאכיל יותר מידי- הדגים כבר עם ''בטן מלאה'' וכעת הם מכניסים לפה מזון ופולטים שאריות של מזון.
דוגמא יותר טובה לכך תמצא בטבע של צפון אמריקה-
בתחילת העונה (באביב) דובי הגריזלי צדים דגי סלומון בזרם הנהר הקוצף, הם שולים אותם מהמים ואוכלים אותם במלואם כדי להגדיל את מאגרי השומן שהידללו ובכדי לחזק את גופם.
בהמשך העונה, לאחר כמה שבועות, כאשר הדובים כבר עברו את השלב הקריטי, הם ממשיכים לצוד דגי סולומון לשם מאכל אבל כבר לא ניזונים מדג שלם- הדובים למשו לאכול את אזור הבטן בלבד. האזור הזה מלא בבשר וב50% מהמקרים (נקבות סולומון) הבטן גם מלאה בביצים עתירי חלבון וערכים תזונתיים גבוהים.

* רשמתי בסדר יורד את הסיבות לדעתי שמובילות לפליטת שאריות המזון באוסקרים שברשותך.
הסיבה האחרונה היא החשודה המרכזית בעוד שהסיבות האחרות הן בגדר אפשרויות משנה.

נערך לאחרונה על ידי Y.R.T, Friday 18/10/2019 בשעה 01:42.
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא