AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 15:24   #1
12345

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל צמחים במקום משאבת אוויר

חשבתי על זה שמשאבת אוויר לא באמת חשובה כמו שאולי אנחנו חושבים.

באקווריום בעל צמחיה מעל הממוצע אנחנו צריכים תוספת פחמן כדי שהצמח יתקיים,מה שאומר שיש עודף חמצן באקווריום,יכול להיות שכמות צמחים ממוצעת יחסית לנפח ולאוכ' הדגים מבטלת את הצורך במשאבת אוויר שלרוב רועשת? יכול להיות שהדגים תורמים את מלוא הפחמן לצמחים והצמחים מספקים די והותר חמצן לדגים?אני חושב שכן.
12345 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 15:45   #2
אלירם

הסמל האישי שלאלירם

לא חייבים משאבת אוויר כדי לחמצן את המים - אפשר לקרב ראש כוח לפני המים שינענע אותם.
אלירם לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 15:52   #3
erezz

הסמל האישי שלerezz

ברירת מחדל Re: צמחים במקום משאבת אוויר

ציטוט:
פורסם במקור על ידי 12345

באקווריום בעל צמחיה מעל הממוצע אנחנו צריכים תוספת פחמן כדי שהצמח יתקיים,מה שאומר שיש עודף חמצן באקווריום,יכול להיות שכמות צמחים ממוצעת יחסית לנפח ולאוכ' הדגים מבטלת את הצורך במשאבת אוויר שלרוב רועשת? יכול להיות שהדגים תורמים את מלוא הפחמן לצמחים והצמחים מספקים די והותר חמצן לדגים?אני חושב שכן.
בטח שכן, קוראים לזה אק' טבעי.
erezz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 15:54   #4
niso

הסמל האישי שלniso

איך בדיוק ראש כוח מחמצן את המים?

6 אושלאטוס פנינה (Lamprologus stappersi), אנצינטרוס, 5 קשת עין כחולה Pseudomugil furcatus
niso לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 17:33   #5
אלירם

הסמל האישי שלאלירם

ברירת מחדל Re: צמחים במקום משאבת אוויר

ציטוט:
פורסם במקור על ידי erezz
ציטוט:
פורסם במקור על ידי 12345

בטח שכן, קוראים לזה אק' טבעי.
חשבתי שכך זה נקרא אך חששתי להטעות
אלירם לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 18:59   #6
צביקה

הודו לך על 3 הודעות 8 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים, קשתות טטרות צימחיה לאוטק
וותק בתחום: 50+

תנסה ותראה
אחרי שהנזק יהיה מטריאלי תקנה משאבת אויר
צביקה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 19:13   #7
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

חברים - אין כאן תשובה מוחלטת -
חילוף הגזים העיקרי מתבצע בפני המים - תפקידה של משאבת האוויר הוא בעיקר לנענע ו"לשבור" את פני המים ובכך לשפר ולזרז את שיחלוף הגזים (פד"ח OUT חמצן IN) - על כן גם ר"כ שגורם לזרמים בפני המים - או החזרת המים מהפילטר בצורת "מפל" או חליל בפני המים - יבצעו אותה העבודה בדיוק - וכנראה בצורה אף יעילה יותר (ראו מה עושים באק' מלוחים למיניהם בהם מסיסות החמצן אפילו יותר בעייתית).

שחלוף הגזים המתבצע מול בועות האוויר בזמן שהן עולות בעמוד המים - קיים - אך מזערי (תלוי בקצב ההפקה, טמפ', גודל הבועות-שטח פנים לשחלוף , עומק האק' וכו').

לכן השאלה האם צריך משאבת אוויר או לאו תלויה בעיקר ביחס בין שטח הפנים האפקטיבי לשחלוף גזים (פני המים) מול הנפח - לדוג' באק' עם הפילטרים המובנים במכסה (ג'בו למיניהם) או שימשו בפילטר מפל - עד נפח 60-70ליטר - פשוט אין צורך בחימצון נוסף - וכנראה גם בנפחים גדולים יותר.

אם היחס קטן מידי (אק' בעל נפח גדול יותר או גבוה במיוחד) - כדאי להוסיף משאבת אוויר או ר"כ נוסף להגדלת שטח הפנים האפקטיבי...

אחרי כל זה - הוספת צמחים חיים בוודאי תורמת גם היא- ככל שיש כמות צמחים גדולה (ביחס למסה הביולוגית של הדגים)- הם ייצרו יותר חמצן ויספחו פד"ח (במשך שעות האור) - תלוי כמובן גם בסוג הצמח (צמחים צפים "מחמצנים" יותר), מהירות הגדילה ושאר התנאים באק' -
מצד שני - ומזה צריך להזהר - במהלך שעות החושך הצמחים "נושמים" חמצן ומפרישים פד"ח (כמו כל ייצור חי) - ניתן לראות זאת בקלות ע"י התנהגות הדגים בבוקר (השעה ה"עניה" ביותר בחמצן) - אם מתנשמים או נמצאים בפני המים - כדאי להדליק במהלך הלילה משאבת אוויר ליתר ביטחון...
באק' "טבעי" יש המון צמחים לעומת מסה ביולוגית קטנה של הדגים ועל כן אין בעיה בד"כ...

בהצלחה,
גל
עדיין לא נקרא Wednesday 26/03/2008, 23:39   #8
מייקל

הסמל האישי שלמייקל

ציטוט:
פורסם במקור על ידי גלגו
חברים - אין כאן תשובה מוחלטת -
חילוף הגזים העיקרי מתבצע בפני המים - תפקידה של משאבת האוויר הוא בעיקר לנענע ו"לשבור" את פני המים ובכך לשפר ולזרז את שיחלוף הגזים (פד"ח OUT חמצן IN)
גל

אני עדיין לא סגור עם עצמי, אבל יש לי תחושה שאתה אולי (ובאופן נדיר אני חייב לציין - טועה)

לא ניראה כי במים מתקיים תהליך מלא (אחד לאחד ) של שיחלוף CO2 בחמצן .
ברור שישנה יכולת מוגבלת של המים לספוח גזים כגוןחמצן או פחמן - אני לא בטוח שזה בא אחד על חשבון השני !!!
כלומר - לא סביר לי כי על כל מולקולת חמצן הנספחת במים חייבת להשחרר מולקולת CO2 ולפנות את מקומה .

אני כן בטוח שזה לא המקום לדיון הזה ....
עדיין לא נקרא Thursday 27/03/2008, 00:03   #9
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

חס וחלילה... ממש לא אחד לאחד... ולא בהכרח באים אחד על חשבון השני - אין קשר (לפחות לא ישיר) ביניהם...
מצטער אם זה מה שהובן מתשובתי... (היה לי יום מייגע במיוחד)...

פשוט השוואת לחצי הגזים הרלוונטים (לפי חוק בויל) ובהתאם ליכולת המיסוס שלהם בין פאזת הנוזל (מים) לפאזת הגז (מחוץ למים )
(יש הסתיגות מסוימת כאן - אך לא אכנס לזה - תחפש לדוג' Raoult's law או Henry's law אם בא לך להתקשקש - כמובן שיש איזשהו קשר בין מומסים שונים וביכולת התמיסה להכילם בסה"כ)...

מכיוון ובמים בד"כ יהיה עודף יחסי של פד"ח (כי הדגים "נושמים") - הוא יתנדף החוצה לאוויר - ומצד שני יהיה חוסר (יחסי) של חמצן ולכן הוא יומס פנימה...
הייתי יכול באותה מידה גם לומר לגבי גזים אחרים שנמצאים במערכת...
זה בהחלט לא תמיד ככה - לדוג' באק' צמחיה לואוטק - ללא הזרקת פד"ח - דווקא עשוי להיות מצב שבו הפד"ח נצרך ע"י הצמחים באק' ועל כן דווקא יכנס פד"ח מהאוויר ולא להיפך...

ואין לנו יותר פורום מדע... לא יודע איפה אמצע מקום אחר לקשקש ...
גל

נ.ב. - פעם קודמת עשית פאדיחות למעיין - עכשיו אתה מחפש אותי ?
(יהיה לך הרבה הרבה הרבה יותר קל לתפוס אותי בשטויות...ממש לא כזה אתגר )

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא