AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 11/04/2021, 21:42   #1
Cardinal94

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
סוג אקווריום: ננו
Lightbulb מצע מאבד מיכולת החציצה שלו אחרי שנה-שנתיים?

אהלן חברים,
היום אני רוצה לדון אתכם על בעיה מסויימת שקיימת בשרימפסיות. ספציפית בשרימפסיית קריסטלים.

המצע של חברת אמאנו (וכנ"ל זה של דנרלי, פלובל והשאר, שאם-אני-לא-טועה העתיקו מאמאנו) הוא כזה שמרכך את המים. גם מוריד TDS, גם מוריד pH\KH וגם מוריד GH. בעצם נוצר מצב שהוא אידאלי לשרימפס הנ"ל. גם אם משתמשים במי ברז או במי ברז מעורבבים עם מים מזוקקים נקבל את הסביבה המתאימה לשרימפס.
זאת בזכות יכולת החציצה של המצע. במצע יש בופרים...

אבל המצע הולך קפוט אחרי כמה זמן, אחרי שנה של החלפות מים (גג שנתיים!) ושום דבר לא ישאר מהמצע והוא יהפוך אינרטי.
ראיתי יוטיובר אחד שמחזיק קופסאות עם מצע על הזכוכית וכל שנה מחליף את המצע שבתוך הקופסאות, אך זה כמובן לא אסתטי. מה אם אני רוצה לכסות על קרקעית האקווריום ולשתול שם צמחים? זה בעצם דורש ממני לעשות ריסטרט לאקווריום כל שנתיים. כמובן שיש פתרונות אחרים, כגון להשתמש במי אוסמוזה-הפוכה ולהוסיף להם אבקת מלח\בופר מתאימים. אבל אם אני גם ככה עושה את זה, מה הטעם להשתמש במצע "פעיל" ולא במצע אינרטי?

נ.ב. - היוטיובר שעושה את הקטע עם הקופסאות נקרא Flip Aquatics.
Cardinal94 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 11/04/2021, 22:13   #2
IZ.O

הסמל האישי שלIZ.O

הודו לך על 21 הודעות 29 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: מצע מאבד מיכולת החציצה שלו אחרי שנה-שנתיים?

אני עם 100 אחוז אוסמוזה מצע בגובה 5-6 ס"מ של איסתא.
לא שרימפסים אמנם.. אבל אחרי שנה של מצע. התחלתי השבוע להשתמש במינרלים / מלח כמו זה.
לכל דבר יש תקופת חיים.

וכנראה אעבור לכזה שמאזן KH/GH
IZ.O לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 12/04/2021, 07:29   #3
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

תחזוקת קריסטלים ברמה גבוהה מצריכה תשתית רצינית (מיכלי מיון, אוסמוזה, קירור, התערבות קיצונית בערכי המים וכו').
למקצוענים שיטות אחרות, כפי שראית עם הקופסאות, אבל לא מתאים לחובב הממוצע שמחפש תצוגה.

מצד שני, לא שאני בעד, אבל להחליף מצע במיכל קטן כל שנתיים זה לא סוף העולם.

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 12/04/2021, 16:29   #4
Cardinal94

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
סוג אקווריום: ננו

ציטוט:
פורסם במקור על ידי IZ.O צפה בהודעה
אני עם 100 אחוז אוסמוזה מצע בגובה 5-6 ס"מ של איסתא.
לא שרימפסים אמנם.. אבל אחרי שנה של מצע. התחלתי השבוע להשתמש במינרלים / מלח כמו זה.
לכל דבר יש תקופת חיים.

וכנראה אעבור לכזה שמאזן KH/GH
איזה חיות אתה מגדל?
תן לי לראות אם הבנתי אותך - אתה מכניס מים מזוקקים (רק מים) והמצע מפריש חומרים שמתאימים לשרימפס, ואילו היית משתמש במי ברז הוא היה סופח אותם? המצע הוא בעצם תחליף למלחים לתקופה מסויימת?

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אסף_ צפה בהודעה
תחזוקת קריסטלים ברמה גבוהה מצריכה תשתית רצינית (מיכלי מיון, אוסמוזה, קירור, התערבות קיצונית בערכי המים וכו').
למקצוענים שיטות אחרות, כפי שראית עם הקופסאות, אבל לא מתאים לחובב הממוצע שמחפש תצוגה.

מצד שני, לא שאני בעד, אבל להחליף מצע במיכל קטן כל שנתיים זה לא סוף העולם.
אסף, אתה מגדל קריסטלים? אם כן, מה אתה עושה?
ולמה לדעתך צריך גם מצע לשרימפס וגם מי אוסמוזה-הפוכה עם מלחים מתאימים?
Cardinal94 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 13/04/2021, 07:28   #5
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

לא מגדל.
כרגע נח לי עם מיכלים של "טייס אוטומטי" ולכן מעריץ את הניאוקרדינה.

זה לא דעתי, ככה מגיעים לערכי המטרה הרצויים.
מי אוסמוזה = מים "ניטראליים" על pH 7 ללא (או עם מינימום) חלקיקי סידן\מתכות וכו' וכפועל יוצא עם יכולת חציצה נמוכה, כלומר ניתן לשנות pH בקלות יחסית למי-ברז טיפוסיים.

אמזוניה 2 = מצע אקטיבי שמשנה את ערכי המים, לענייננו מוריד את החומציות pH לרמות של 6.5 או אפילו 6.

אמזוניה עם מי ברז לא ישפיעו בצורה הרצויה על החומציות וגם תשחק את המצע מהר יותר;
אוסמוזה ללא אמזוניה (או כל גורם אקטיבי אחר) ישארו על חומציות 7.

ושוב, יש את הדרך המקצועית ויש את החובבנית, להגיד שכולם מגדלים לפי אופטימום ? ברור שלא.
לדעתי, ואני חוזר לשאלתך הראשונה - אם קריסטלים אז כמו שצריך, אם לא - יש חלופות לא רעות בתחביב.

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא