AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 17/03/2010, 22:20   #1
(dan)

הסמל האישי של(dan)

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: אמריקאים
Camera פרוייקט מים מליחים 200 ליטר

בימים אלו אני מקים אק' מים מליחים בנפח 200 ליטר ,
בשלב הראשון יהיו בו ארצ'ר אחד ו-4 כרומיד תפוז.
  1. באקווה דקס קראתי שלכרומיד צריך להוסיף 10 גרם מלח ל 10 ליטר, ואילו לארצ'ר כתוב 100 גרם מלח על כל 10 ליטר. האם שניהם צריכים ריכוז מליחות שונה? אם ארצ'ר צריך 100 גר' מלח ל10 ליטר, וכרומיד רק 10 ל100 ליטר, האם הוא ישרוד בריכוז שהארצ'ר צריך?
  2. באיזה מלח להמליח את המים? מלח גס יהיה טוב? בהחלפות מים פשוט להוסיף יחס מלח ליחס הליטר שאני מוסיף בתוך דלי?
  3. האם צריך לעקוב כל הזמן על רמת המליחות עם הידרומטר כמו במים מלוחים? כל ההידרומטרים מתחילים מ1, ואני צריך לשמור על 1 לפי מה שהבנתי. אם ההידרומטר אינו מודד מתחת ל-1 איך אוכל לדעת אם הרמה עוד לא עברה את ה1?

מצטער מראש על שאלות התם, הנשא חדש
תודה

נערך לאחרונה על ידי (dan), Friday 02/04/2010 בשעה 16:54.
(dan) לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 19:03   #2
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

ברירת מחדל תגובה להודעה: שאלות בנוגע למים מליחים

איזה כיף- מליחים! התגעגתי

1) עזוב את הכמות מלח לליטר מים. לא מדוייק ולא עוזר.
מהיום, אנחנו משתמשים בהידרומטר הכי פשוט שיש בשוק- עולה בסביבות 20-60 שקל (תלוי בחברות)- תעשה את החישוב שלך ותחליט איזה מד- מליחות אתה קונה.
הסקלה בד"כ מתחילה בין 1.000 ל 1.004 ונגמרת בין 1.025 ל1.035.
תקנה את זאת שמתחילה ב1.000. איפה היא נגמרת ממש לא מעניין אותנו.
עכשיו לעניין- מבחינת מליחות הארצ'ר והכרומיד יסתדרו מעולה ביחד- מה הריכוז שאנחנו רוצים להגיע אליו?! הבסיס הוא 1.004- זה המומלץ לכרומידים, הארצ'רים ישמחו לקבל קצת יותר מלח, אבל יסתדרו עם זה. מנגד, הכרומידים גם כן יסתדרו במליחות גובהה יותר. תעשה את החישובים שלך- תראה איך הדגים מגיבים, אם פתאום אחד מהם נראה לא טוב, אז תוריד או תעלה את המליחות בהתאם.
2) מלח גס אפשר, אני ממש לא ממליץ. מלח גס זה טוב להמלחה לדגי מים מתוקים, שיש איזה מחלה וכד' ואנחנו רוצים להוסיף זמנית מלח. לדגים שהולכים לחיות במלח- ממליץ בחום רב על מלח ייעודי למים מלוחים, הדגים יראו הרבה יותר טוב, אתה לא צריך את הסוג המובחר לריפים, להפך. תקנה את הזולים והפשוטים יותר למרינה. אל תשכח שאתה לא צריך דליים של 20 קילו כמו במים מלוחים (אלא אם אתה רוצה לקנות לטווח ארוך).
3) בהחלט לא, בעקרון במים מלוחים עדיף להשתמש במשהו יותר מורכב מהידרומטר- כי הוא לא כל כך מדוייק, ומייחס רק למלח נטו, אבל לא נכנס לזה עכשיו.
אתה ממש לא אמור לשמור על 1. 1 זה מים מתוקים (בעקרון גם זה לא, במים מתוקים מהברז גם יש אחוז מלח, אבל עם הרבה אפסים לפני).
כמו שאמרתי ממקודם, המינימום שלך הוא 1.004, ורוב ההידרומטרים אמור להתחיל לפני.
אתה בודק רק אחרי המלחות (כלומר, שינוי ריכוז מלחים), ואחרי החלפות מים, וכאשר יש בעיה באק' (דגים חולים או לא נראים טוב).

כל היופי בדגי מים מליחים, ששום דבר לא קבוע (בעצם יש דבר אחד קבוע- אחרי זמן מה במים מתוקים הם ימותו).
בטבע, הם חיים במפגש הנהר עם הים, ושם כל עשרות מטרים המליחות משתנה, וכל שינוי מזג אוויר המליחות משתנה, והדגים בנויים פיזיולוגית לכך. אומנם כל דג אוהב לחיות באיזורים שונים (לדוגמה, המונואים לעיתים קרובות עוברים לחיות במים מלוחים. או הדגי סלע שחייבים בסופו של דבר לחיות במים מלוחים), אבל עם הדגים שבחרת לא אמורה להיות בעיה (אפשר אפילו להוסיף גם אבו נפחא זן 8, או גובים למינהם- כמו האביר, אם תרצה דגים שחיים יותר בקרקעית).

במחינת ההמלחה עצמה- יש מליון שיטות, המומלצות עליי:
1) הוספה יומית של כמות קטנה של מלח או שבועית של כמות טיפה יותר גדולה, שתוך שבועות ספורים אתה מגיע לכמות הרצויה (שוב, 1.004 זה ריכוז מלחים יחסית נמוך).
2) בכל החלפת מים אתה מוסיף טיפה יותר מלח, ששוב תוך כמה שבועות אתה מגיע לריכוז הנכון.

לא לשכוח, אין לך שום סיבה לפחד מהמלחות, ברגע שהדגים מרגישים לא טוב הם יראו את זה בבירור- שינוי צבע, ונשימות מהירות ממש בפני המים יעידו על מצוקה. אבל ברמת מליחות הזאת לא אמורה להיות שום בעיה- גם הבקטריות של מים מתוקים שורדות במליחות כזאת. וגם הדגים בנויים לעשות שינויים כאלה גם תוך יום (אני הייתי עד להעברת גובי אביר- שרגיל גם כן לחיות במליחות יותר עדינה, שהועבר ממים מתוקים למרינה תוך שעה וחצי, ושרד יפה מאוד- וגם פירק את כל האצות שהיו באק').

אם יש עוד שאלות, אל תתבייש!
בהצלחה!
D_Z לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 19:13   #3
אביאל

הסמל האישי שלאביאל

סוג אקווריום: צמחיה ,דיסקוסים וכל מיני סוגי קשתות וLים
וותק בתחום: לא מעט, אבל גם לא מספיק!!!

DZ שלום
רציתי להגיד לך שממש נהנתי מהתשובה שלך...
זו תשובה שכייף לקרוא...
שירבו כמותך....
אביאל
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 19:20   #4
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אביאל צפה בהודעה
DZ שלום
רציתי להגיד לך שממש נהנתי מהתשובה שלך...
זו תשובה שכייף לקרוא...
שירבו כמותך....
אביאל
תודה,
אחרי הכל, בשביל זה אנחנו פה!
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 19:54   #5
(dan)

הסמל האישי של(dan)

גם אני! המון המון תודה!
1)בעצם על איזו רמת מליחות היית ממליץ לי לשמור שכולם פחות או יותר יהיו "מבסוטים"?
האוכלוסיה תהיה ארצ'רים, כרומידים וגובי אביר.

כרגע יש לי 4 כרומידים וארצ'ר אחד שחיים במים מתוקים לחלוטין, לכן מתחיל הפרוייקט.
2)איך היית ממליץ בדרך הכי טובה לאקלם אותם בעדינות ובהדרגה למעבר האופטימלי למליחים?
3)כשאני קונה דג מליחים מחנות, אני לא יכול לדעת בוודאות באיזו דרגת מליחות הוא שרוי (אם בכלל) באותו הרגע. אם כך- איך מאקלמים אותו אצלי בדרך הבטוחה ביותר?

והדבר האחרון והכי חשוב-
4)איך מוסיפים את המלח? שופכים אותו אל האק'? ממסימים בדלי נפרד(אם כן איך)?
5)איך אני יודע כמה מלח יעלה לי בכמה אחוזים?

ובלי קשר,
6)רציתי מחר ללכת לקנות גובי אביר מאחת החנויות כאן, כי נשארו להם יחידות ספורות ואני חושש שהם ייגמרו עד שהאק' שלי יומלח כראוי. האם אוכל להביא אותו מחר לפני שתהליך ההמלחה מתחיל?

ושוב, המון המון תודה על העזרה
שמתי לקרוא וללמוד
(מזל שהגבת עכשיו, כי כבר תכנתתי קודם להתחיל לשפוך מלח גס הכל בבת אחת )

דן
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 20:32   #6
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

1) כמו שרשמתי, תתחיל ב1.004. פתאום אתה תראה את הדגים הרבה יותר פעילים- אתה תראה גם "ברק" כזה על העור של הדגים. אם אתה תראה את הדגים מתחילים לאט לאט לרדת ברמת הפעילות (זה כמובן יקח כמה חודשים), תעלה ל1.006. מעל לזה, זה כבר צריך להיות המלחות ממש איטיות- למה?! כי ברמת מליחות של בערך 1.008 הבקטריות בפילטר מתחילות למות, וגדלות בקטריות חדשות של מים מלוחים.
2) איכלוס במים מתוקים כמו שאתה עושה בכל אק' מים מתוקים אחר. לשמור על החלפות מים בזמן הסייקל. משם כל החלפת מים להוסיף מים עם מלח בריכוז מלח מוגבר (רצוי לסיים את הסייקל, ואז להמליח, כדי לא להעמיס על הדגים ב2 העיניינים יחדיו).
עכשיו נעשה שניה פוס (עצירה)- אני לא יודע איך אתה מוסיף מים אחרי החלפות מים- המלצה שלי- אם יש לך מיכל גדול עם המים המוכנים, תכניס אליו ראש כוח ותווסת אותו לעוצמה הכי נמוכה שאפשר, ואל יציאת המים תחבר צינור שנכנס לאק'.
אם אתה משתמש במיכל קטן (למשל עד 20 ליטר) תמצא איזה מדף או משהו דומה, תניח עליו את הדלי\ מיכל, ועם צינור של משאבת אוויר, ובעזרת כלים שלובים, תזרים את המים לאק'.
האפשרות השלישית שיש, והפחות אהובה עלי, זה הכנסת המים בעזרת כלי של 1-2 ליטר, אין עם זה בעיה, בתנאי שההכנסה תהיה יחסית איטית- ולא תוך 5 דקות.
עוד המלצה חמה שלי- את המים המומלחים שאתה מוסיף לאק', תשפוך באיזור יציאת זרם הפילטר, שיתערבב טוב- טוב בכל מי האק'.
יאללה, המשכנו.
3) הם לא נמצאים במים מליחים- מבטיח לך. אלא אם כן בעל החנות לא יודע כל כך מה זה מים מליחים, והוא חושב שאם הוא שם כף מלח גס ל10 ליטר מים, זה נקרא מים מליחים. בקיצור, אם הדגים באק' שלך עדיין נמצאים במים מתוקים- כמו כל איקלום רגיל.
אם הדגים אצלך כבר במים מומלחים, אז זה כביכול אמור להיות טיפה יותר בעייתי, אבל כמו שאמרתי, מליחות של 1.004 לא אמורה להזיז בכלל לדג בריא (חשוב מאוד לשים לב שהדג בריא!). פשוט מאוד, פותחים את השקית של הדג, ושופכים את הדג יחד עם המים לתוך דלי (או כלי אחר יחסית גדול), ומה שעושים זה בטיפטוף עדין (אני משתמש בצינור אוויר, עם ווסת קטן מתאים- עלה לי בחנות 3 שקל) מזרימים את המים המומלחים מהאק', לדלי עם הדג- יש לשים לב להתנהגות הדג, אם מראה סימני מצוקה לעצור את הזרמת המים, אם הדג לא מראה סימני שיפור תוך 15-30 דקות, יש לעשות בכלי שלו החלפת מים עדינה (של 10-20 אחוז) עם מים מתוקים, ולראות אם יש שיפור- וכך הלאה.
כמובן שהדרך המועדפת זה להשתמש בקרנטינה, לבדוק קודם כל שהדג בריא, ואז תוך כדי להגיע לרמת המליחות הרצויה (רק במקום תוך שעתיים, תוך שבועיים).
4) את המלח ממסימים מראש בדלי עם מים מטופלים באנטי כלור, ומערבבים היטב עד מימוס מוחלט (אם לא הכל נמס לך, תשפוך חצי מכמות המים לאק', ותוסיף עוד מי ברז לדלי עם שאריות המלח, ותערבב מחדש).
5) מצטער, אבל את החישובים האלה אני כבר לא זוכר (עברו שנתיים וחצי מאז שסגרתי את האק' מליחים שלי). פיתרון פשוט בשבילך- תקח כלי מדידה של X ליטר, ותתחיל להוסיף מלח, תוך כדי מדידת המשקל שלו (אם יש משקל ביתי קטן יעזור מאוד, אם לא, תמדוד לפי מספר כפיות), עכשיו אתה יודע כמה מלח אתה צריך להוסיף בשביל להגיע לרמת מליחות מסויימת (ממליץ לך בשבועיים בשבועיים הראשונים להגיע ל1.001, אחרי עוד שבועיים 1.002 וכך הלאה).
האמת, שנשאר לי עוד שק מלח של רד- סי עם איזה 3 וחצי קילו מתחת לשולחן בלי שימוש, אם אתה גר באיזור המרכז (אני גר בנס ציונה) אתה מוזמן לתאם איתי בפרטי ולקבל אותו, רק אל תשכח לספר לנו על תוצאות הניסוי

6) ברור, אין לך מה למהר, הדגים ישרדו כמה חודשים יפים במים מתוקים. אם אתה רוצה אתה גם מוזמן לחכות למשלוח הבא, ולקנות את הדגים הכי יפים, ולא להסתפק בשאריות שנשארו.

** עוד משהו חשבו ששכחתי להדגיש ממקודם, ככל שריכוז המלח באק' גדול יותר, כך התמוססות החמצן באק' קטנה יותר. לכן- שימוש במשאבת אוויר לא מומלץ, ואף מיותר.
מה עושים?! אם יש פילטר מפל או סאמפ, אתה מסודר, הוא ימיס לך מספיק חמצן במים. אם יש לך פילטר חיצוני, את צינור היציאה של המים אתה מפנה לכיוון פני המים- שייצור גלים קטנטנים.
אם גם את זה אין לך (איזה עוד אפשרויות יש?!) אתה מוסיף ראש כוח קטן, שזרימת המים מופנת אל פני המים (בדיוק כמו בפילטר חיצוני).

בהצלחה,
דור.

נ.ב.
רק עכשיו שמתי לב לחפירה שדפקתי פה, מקווה שעוד לא התחיל לך כאב הראש ;-)

נערך לאחרונה על ידי D_Z, Thursday 18/03/2010 בשעה 20:35.
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 20:43   #7
(dan)

הסמל האישי של(dan)

המון תודה דור! שפכת לי הרבה מאוד אור על הנושא

גובים לא אמורים להגיע בקרוב, ולא היו הרבה (בערך עשרה, נשארו 4) לכן אלך מחר לבחור.
אחכה שהסייקל יסתיים, אסיים לאכלס, ואז אתחיל בהמלחה - בלי לחץ . גם יהיה הרבה יותר קל לדגים לעבור ככה מהמתוקים למליחים מאשר לאקלם אותם כשהאקווריום כבר מומלח.

בנוגע למלח - אשמח מאוד מאוד!!!
האמת שאני מגיע לא מעט לאיזור נס ציונה (בגלל זו סנטר, שם גם אקנה את הארצ'ר/ים הנוספים בקרוב)
אשמח להיות איתך בקשר ולתאם לפני שאבוא לבקר שם. תודה!!

אז בשורה התחתונה נסכם-
* מחר אכניס את הגובי
* אמתין בסבלנות את תקופת הסייקל + איכלוס האקווריום
* אתחיל בתהליך ההמלחה בהדרגה ובאיטיות תוך כדי עדכונים.

לגבי הידרומטר, על איזה אתה ממליץ? יש כמה כיוונים אפשריים;
הפשוט ביותר - http://cgi.ebay.com/Glass-Hydrometer...item3a5875449c
"כלי בדיקה" - http://cgi.ebay.com/Coralife-Deep-Si...item29fe452f94
ואקום קבוע - http://cgi.ebay.com/Red-Sea-Hydromet...item2eab8ef650 או http://cgi.ebay.com/Oceanic-BIOCUBE-...item4cee018506

המון תודה
דן
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 21:05   #8
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

מוזר, כי גובי אביר יחסית נפוץ, אומנם לא כמו גופים. אבל אם אתה לא מוצא איזה גובי חתיך בחנות, תברר בעוד חנויות.

מבחינת ההידרומטר, אני השתשמתי ב"כלי בדיקה", ולא היה שום בעיה איתו. כולם בסדר, הכל תלוי כמה אתה רוצה להשקיע (שוב, הסטיות בינהם כל כך לא מעניינות אותנו, כי גם ככה הם לא כל כך מדוייקים).
ו... אין צורך להזמין מאי-ביי, בארץ אתה יכול למצוא בערך באותו המחיר.
עדיין לא נקרא Thursday 18/03/2010, 21:13   #9
(dan)

הסמל האישי של(dan)

לגבי הגובים - אחלה. עכשיו שמתי לב שאכן יש בעוד חנות (גם, מזו שקרובה אליך )
לגבי ההידרומטר - מה הכי נח לדעתך? נתתי רק את הדוגמאות מחיפוש קצר שהרצתי באיביי, אשמח אם תייעץ לי בפרטי מקום טוב וסדר גודל של מחיר

והנה לסיום תמונה קטנה של האקווריום המיועד...
מתנצל, התחלתי לעבוד עליו רק אתמול בלילה, ולכן הוא ממש בחיתוליו- נא לא לשפוט
ואם אנחנו כבר בקטע של תירוצים - הוא לא נראה חשוך בכלל, התמונה קצת האפילה אותו, והצמחיית מליחים בדרכה אליי בימים אלו - הוא יהיה יפה - מבטיח
(המים עדיין לא צלולים ב100%, החצץ הוכנס שעה לפני הצילום. כמו כן המדחום הזמני הזה יעוף )

עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 00:33   #10
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הסמל האישי שלהעמלץ /בני גולשה ז"ל

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל תגובה להודעה: פרוייקט מים מליחים 200 ליטר

דן תוסיף סלעים עם הצמחים.

ציטוט:
** עוד משהו חשבו ששכחתי להדגיש ממקודם, ככל שריכוז המלח באק' גדול יותר, כך התמוססות החמצן באק' קטנה יותר. לכן- שימוש במשאבת אוויר לא מומלץ, ואף מיותר.
כמו כן עוד דבר חשוב מאוד שיש לקחת בחשבון הוא שככל שריכוז המלח עולה איתו עולה הPH ואמוניה בPH גבוה מסוכן
וקטלני אף יותר.

עץ שפתחתי בזמנו על גובי אביר:

https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=130828

בהצלחה,

בני

נערך לאחרונה על ידי העמלץ /בני גולשה ז"ל, Friday 19/03/2010 בשעה 00:35.
העמלץ /בני גולשה ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 00:37   #11
(dan)

הסמל האישי של(dan)

תודה רבה בני.
אני מחכה שהצמחים יגיעו, ובמידת הצורך אוסיף סלעים.
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 01:24   #12
Chen-D

איך אני שמח שהעץ הזה נפתח , גם אני במחשבות על אקווריום מליחים (ארצ'רים)
Chen-D לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 01:51   #13
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי (dan) צפה בהודעה
תודה רבה בני.
אני מחכה שהצמחים יגיעו, ובמידת הצורך אוסיף סלעים.

יש במאגר המידע מאמרים מאוד אינפורמטיבים בנושא מים מליחים, תמיד כיף לראות הקמה של אק' מיוחד כזה.

בני
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 13:29   #14
Chen-D

בשביל לראות את הארצ'רים בפעולה אתה צריך להוריד קצת את המפלס

אתה מתכנן להאכיל אותם בקצת אוכל חי לפעמים?
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 14:32   #15
(dan)

הסמל האישי של(dan)

כשהאצ'ר המסכן שלי מהמתוקים ייכנס המפלס יירד. למעשה הוא היה 75%, אך כשהכנסתי את ה 20 קג קוורץ הוא עלה.
הארצ'ר שלי מקבל כדורי היקארי 4.5 ממ (כמו ג'וק) .
נדיר שהוא מקבל חי (בגללי) אבל אולי כאשר הארצ'רים האחרים ייכנסו בייחד איתו אתן להם יותר
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 14:40   #16
Chen-D

כל הכיף בארצרים זה לראות אותם מפילים חרקים למים
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 14:40   #17
(dan)

הסמל האישי של(dan)

עדכון: נוספו עכשיו 2 גובי אביר וולסנריה. נראה לי שהכרומידים ממש לא אוהבים את האורחים החדשים והם לא חוששים להראות להם את זה.
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 14:43   #18
Saar Kobo

הסמל האישי שלSaar Kobo

סוג אקווריום: נאנו ריף - 100ל׳

בהצלחה עם האקווריום, בהחלט נשמע מעניין רק אל תשכח לשתף המון תמונות
Saar Kobo לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 15:11   #19
gabriel

gabriel לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 15:47   #20
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

הידרומטר- תלך על הכלי מדידה, הזכוכית הזה נראה לי דיי סתמי, והקבוע באק' סתם מכוער.
לגבי חנות- יש את זה בכל חנות אפשרית, לא אמור לעלות יותר מ30 שקל. אני בזמנו קניתי בחנות שכונתית בנס ציונה (לא ממליץ לאף אחד להכנס אליה, בגלל זה אני לא מפרסם את השם שלה).

צמחים- הפעם זה לא מניסיון אישי (אני וויתרתי מראש על הצמחים)אלא זה מידע שאני קיבלתי כשהקמתי את האק'. ראיתי גם שפתחת בעץ השני שאלות על צמחים, אני כבר אענה לך פה... הצמחים שהוזכרו שם (והווליסנריה שהזכרת פה) ישרדו במליחות עדינה (בערך 1.004-1.008), מעבר לזה הם יתחילו לדעוך, אם אתה מעלה מעל זה, אתה כבר צריך לעצב בהתאם- ולזה אני חותר, 75% מים (כמו שכבר אמרת פה) מנגרובים- חצי בתוך המים חצי מחוץ למים, אנוביות ומיקרוסוורומים עם שורשים בתוך המים ועלים מחוץ למים, וכד'. כל הרעיון הוא לנצל היטב את החלק הריק ממים, אם אתה רוצה אפשר גם להוסיף סלעים (כמו שבני אמר) שגם הם יהיו חלק בתוך המים וחלק מחוץ למים.
אני בזמנו שמתי זחלי קמח שיסתובבו על הענפים, אבל הם לא כל כך הצליחו להתפס עליהם (כנראה שהם באמת חיות שחייבות את האדמה) ועל היום הראשון כולם נפלו למים, אז גם לא הצלחתי לראות את היריקה של הארצ'רים, וגם הייתי צריך לנקות את המים ממלא זחלים שטבעו. אבל, אם תוסיף סלעים אולי יש מצב שזה יעבוד. ואם אתה מצליח לתפוס זבובים או עשים בלי להרוג אותם זה יהיה מעולה (הנאה מובטחת!).

בקשר לשילוב דגים- אל תדאג, הכרומידים כמו כל ציקליד טיפוסי רק רוצה להראות לבחור החדש מה המקום שלו ובאיזה טריטוריה מותר לדרוך ובאיזה לא (בערך כמו גולנצ'יקים), כמה ימים והם ירגעו. אם זה הופך ליותר מסתם רדיפות, והגובים ממש נפצעים אז אפשר לחשוב על שילוב מחדש- כלומר להכניס את הכרומידים לאיזה תא רשת באק', ולתת לאבירים להתאקלם, ורק אז לשחרר את הכרומידים. אם גם זה לא עובד, אז תכניס את הכרומידים אחד אחד (כל כמה ימים אחד אחר), כי כשהם לא בלהקה יהיה להם פחות ביטחון.
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 17:18   #21
(dan)

הסמל האישי של(dan)

היי דור

בכל חנות כלי המדידה מתחיל באיזור ה 80, לכן אם אתה, או מישהו,מכירים מקום בפחות אשמח לדעת.
צמחים - בינתיים יש לי ולסנריה, ויהיו עוד אנוביות ו2 צמחים שאני לא זוכר את שמם שהזמנתי בעזרת אתר שממליץ על צמחי מליחים פשוטי גידול.
סלעים (כנראה דרקון) יתווספו בהמשך השבוע.

בקשר לשילוב נקווה... בינתיים אין זכר לגובים - מתחבאים, ובצדק.

העברת הארצ'ר תתבצע היום בלילה, מוקדם מאוד מן הצפוי - הציקלידים ב 400 ליטר פשוט רוצחים אותו.
לכן, העברתי כמעט ליטר מדיות מהפילטר של הציקלידים אל הפילטר של האק' הנוכחי + סינון מכני - פוריג'ן של סיכם (מצליל ומנטרל אמוניה וניטריט) ע"מ לזרז את הסייקל ולעבור את המעבר כמה שיותר חלק.
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 21:29   #22
(dan)

הסמל האישי של(dan)

2 עדכונים מצערים:

1. היה שלום ולסנריה יקרה.... היא נאכלה והושחטה ע"י הכרומידים ברשעות האם גם שאר הצמחים שהזמנתי יקבלו את אותה קבלת פנים? חבל לי

2. זוג כרומידים שולט מגרש לאיזור הפילטרים את 2 הכרומידים האחרים והגובים. כאשר הם מנסים להציץ הם נדחפים לשם בחזרה

ואלו הצמחים שבדרך אליי-

JAVA FERN

אנוביות-

קרינום-

עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 21:55   #23
globali

הודו לך על 314 הודעות 367 פעמים
סוג אקווריום: U R B A N
וותק בתחום: 14 שנים

פרויקט מעניין ואני מבין שכלל
לא שכיח, שיהיה ב"הצלחה
ונשמח להתעדכן תדיר בשוטף.
globali לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 22:00   #24
(dan)

הסמל האישי של(dan)

עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 23:42   #25
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ואה ואה שכחתי מהכרומידים.
אבל בקרינום תאינום אף דג לא יאכל, יש לו טעם של חזרת

בני
*
עדיין לא נקרא Friday 19/03/2010, 23:55   #26
(dan)

הסמל האישי של(dan)

בני, הג'אווה והאנוביות יאכלו למוות גם?
עדיין לא נקרא Saturday 20/03/2010, 01:13   #27
העמלץ /בני גולשה ז"ל
יקיר אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הג'אווה פרן (מיקרוסומיום) כן והאנוביות- רוב הסיכויים.

נסה לעטוף את הג'אווה מוס ברשת שום, לגיסי זה עזר בזמנו.

בני
עדיין לא נקרא Saturday 20/03/2010, 10:53   #28
(dan)

הסמל האישי של(dan)

אני עומד בפני התלבטות גדולה:

הכרומיד תפוז אוכלים כל דבר שאני מכניס למים.
בנוסף כפי שציינתי קודם, שתיים מהם מגרשים בתוקף את השתיים האחרים ואת הגובים.
מי שמעיז לצאת ממתחת לפילטר- חוטף.
להערכתי גובי אחד הם כבר הרגו, כי אני מוצא רק אחד, ולהאכלות גם יוצא רק אחד.

ההתלבטות:
האם להביא עוד 4-5 כרומידים, דבר שיקשה על הזוג להבין שכל האקווריום הוא הטריטוריה שלו ולוותר על צמחייה (נורא רציתי + 80 שקל לפח על צמחים שהוזמנו),
או להחזיר אותם לחנות, במקומם להביא עוד גובים ומולי בלון צבעוניים שמסתדרים במליחים, והם שקטים, צבעוניים ולא אוכלים צמחים (בגלל ההורים, הם רוצים לראות צבע, לי לא היה אכפת להסתפק בארצרים וגובים).

עדיין לא נקרא Saturday 20/03/2010, 11:39   #29
FishDude
משתמש חסום

סוג אקווריום: 200 ליטר דגי נוי קטנים-טטרות גורמים ומשריציים
ברירת מחדל תגובה להודעה: פרוייקט מים מליחים 200 ליטר (התלבטות דחופה בסוף העמוד)

אני רק מצטרף לעץ כדי לומר שלא ידעתי כלום על מליחים (עוד לא ראיתי בפורום הקמה של אחד, עד עכשיו) ו D Z, כבר הבהרת לי את הנושא, ממש הקאת עלינו ידע (ואני שמח ), וכבר הבנתי את רוב הדאגות והנושאים בנוגע למליחים. אני מודה לך
מצטער דן, אין לי איך לעזור, חוץ מלהגיד שזה נראה מאוד יפה, ובהצלחה,אני מחכה לתמונות
רק שאלה אחת, הרבה מאוד כרומיד תפוז שאני רואה בחנויות (ואני מתכוון לחנויות הלא מקצועיות שנמצאות אצלי באזור), מוכרות כרומיד תפוז ללא שום הוספת מלח. השאלה היא האם בחנויות מקצועיות דווקא כן שמים מלח במים, והאם כרומידים יאריכו חיים גם ללא מלח במים.

נערך לאחרונה על ידי FishDude, Saturday 20/03/2010 בשעה 11:41.
FishDude לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 20/03/2010, 18:59   #30
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

ברירת מחדל תגובה להודעה: פרוייקט מים מליחים 200 ליטר (התלבטות דחופה בסוף העמוד)

דן,
מוזר לי שההתנהגות של הכרומידים כל כך תוקפנית. לא ראיתי את זה אף פעם, אבל מצד שני- ידוע שלציקלידים יש אישיות שונה... לכן מבחינת המלצות- תחליף את 2 הכרומידים התוקפניים בחנות, ותקווה לקבל 2 יותר רגועים, לא נראה לי שיהיה בעיה, רוב החנויות יסכימו להחליף לך.
אם אתה יכול תחליף כרגע אפילו בדגים אחרים, או תקבל זיכוי וכד', וכמו שאמרתי ממקודם, להכניס את הכרומידים בסוף. לוותר עליהם יהיה חבל, כי זה דג מדהים! גם מבחינת יופי, וגם במחינת זה שהוא תמיד פעיל וממש מעניין בהתנהגות!
את הארצ'ר כבר הכנסת? אם כן, איך הוא מסתדר איתם?
דבר שני, מבחינת צבעים- אפשר לחפש סוגי גובי שונים צבעוניים (משפחת הגוביים זאת משפחת הדגים הגדולה שייקמת בדגים). הבעיה היא זה הייבוא (כמובן יש את החנויות שמביאות דגים לפי בקשה- כמו זו- שופ למשל). יש למשל את הגובי דבורה, שהם מהממים.. הבעיה היא שהם לא מתאימים לאוכלוסיה שלך (יפרקו אותם לארוחת צהריים).
מבחינת מולי בלון- אפשרי בהחלט, אבל מהעדפה אישית אני לא סובל דגים שעברו שינוי פיזיולוגי מלאכותי.
אם אתה מוותר לגמרי על הכרומידים, אתה יכול להוסיף סקטפגוסים (יש גם כסופים- הכי נפוצים, זהובים שפחות נפוצים, ואת היותר נדירים שהם הירוקים והאדומים- האדומים מהממים!), אבל אז רצוי להעלות את המליחות באק'- לסביבות 1.008-1.01.
אם אתה נשאר איתם עוד המלצה קטנה זה אבו נפחא זן 8- שגם הם דגים מאוד מעניינים! והכי פשוט להרגיל אותם ליבש מכל האבו נפחות.
בקשר לצמחים- גם אם אתה מוותר על ההכנסה שלהם לאק', אני בטוח שיהיה חברה שמאוד ישמחו לקנות אותם ממך- אל תתבאס עליהם.

FishDude, שמח שעיניינתי אותך, בקשר לשאלה שלך:
אני לא מכיר חנות שמחזיקה דגי מים מליחים באמת במים מליחים (כמו שכבר כתבתי פה בעץ) בהחלט אשמח אם מישהו יתקן אותי ויראה לי חנות כזאת, זה רק יעיד על התקדמות החנויות והענף בארץ. הבעיה היא שלרוב החנויות אין כוח להתעסק עם לקוחות ולהתחיל ללמד אותם על דגי מים מליחים, אז עושים עוד כמה שקלים ומוכרים אותם כדגי מים מתוקים.
להאריך חיים- הרוב המוחלט לא, דווקא הכרומידים (והגובי דבורה) ישרדו יותר זמן במים מתוקים מאשר שאר דגי המים המליחים (אבו נפחות ירוקות מנוקדות, מונואים, מורנות וכד'). אבל בסופו של דבר הם יתחילו לדאוך וימותו ממחלות שונות, כי הם פשוט לא מיועדים לחיות במים מתוקים.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא