AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 18:12   #1
BarakN

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
Lightbulb עזרה הקמת מיכל חדש

שלום, אני מעוניין להקים מיכל לואו טק צמחייה חדש וכדי להמנע מטעויות ולהשתדל לעשות זאת נכון אשמח לשמוע חוות דעת שלכם בטרם אקנה ציוד.
אז ככה המיכל שיש לי במימדים הבאים: 80w*35d*40h (בס"מ כמובן). נפח ברוטו: 96 ליטר, מאמין שהנפח הנטו יהיה 80 ליטר בערך (המידות חיצוניות ואני אמלא את גובה מים כ5 ס"מ פחות מהגובה המקסימלי לגובה של 35 ס"מ בערך).
את הרכב הדגים והצמחים אפרט למטה אחרי רשימת הציוד בסעיפים 6 ו-7 ואולי כדאי להתחיל מהם כדי להבין את הדרישות שאני צריך מהציוד שארכוש.

חשבתי על הציוד הבא לאקווריום:
1.גוף תאורה של Chihiros A 601 באורך 60 ס"מ שמספק 39w האם לדעתכם תאורה זו תספיק לי?
2.פילטר מפל Eheim Liberty 130 או אולי אפילו 200 אם לדעתכם עדיף. אחדד ואומר שיש לי אקווריום בנפח של כמעט 30 ליטר בו יש לי פילטר מפל שאני מרוצה ממנו (מודע לרעש היחסי שהוא עושה). בנוסף האישה הטילה וטו על ציוד גלוי לעין מחוץ לאקווריום ולא ממש בא לי לדאוג/לרכוש ארונית תואמת על מנת שתסתיר את הפילטר החיצוני.
3.אשמח להמלצה על מצע מומלץ לצמחייה, לפי הבנתי גובה מצע מומלץ לאקווריום כזה הוא 5-7 ס"מ (תקנו אותי בבקשה אם אני טועה בזה). אם לדוגמה אני רוצה מצע בגובה של 6 ס"מ האם עליי לחשב כך את הכמות ארצה לרכוש? 0.8 רוחב*0.35 עומק*0.06גובה=0.0168. כלומר אם החישוב שלי נכון קיבלתי בקירוב 17 ליור של מצע שעליי לרכוש.
4. יש מצעים שנמכרים לפי ליטר ויש כאלה שלפי ק"ג היחס זהה? לדוגמה אם עליי לרכוש 17 ליטר של מצע 17 ק"ג שקול לכך?
5.אשמח להמלצה על מדיה (קרמיקות) לפילטר מפל.
6.רשימת צמחים שמיועדים לגידול במיכל: ג'וואה מוס, פלאייה מוס, קריפטוקורין,אנוביה, קרנן, וולנסריה. מעבר לזה אשמח להמלצה לסוג של דשא קל לגידול יחסית שיתאים לציוד ושיתן מרבד יפה.
7.רשימת דגים וחסרי חוליות מיועדים: גופי 6-8, זברה (פסוסית הזברה) 10, טטרה ניאון/קרדינל 10, קולי לוץ' 10 אוטוצינקלוס 6, שרימפס ג'פוניקה 20-25, לובסטר ננסי מקסיקני 4, חלזון תפוח ברידג'סי 4-6.
לגבי האכלוס התכנון הוא להתחיל בתור סטרטרים עם גופים או זברות 3 בכל שבוע, כי הם עמידים יותר להבנתי, ולאחר מכן להכניס את גם כן בהדרגה הקרדינלים/ניאונים. באיזה שלב כדאי לדעתכם להכניס את חסרי החוליות ובאיזה מינון?
לדעתכם האכלוס סביר או שכדאי לי להוריד 10 דגים ?
8.המלצה לערכה לבדיקת ערכי המים (בעיקר ניטריט וניטראט או כל דבר אחר שלדעתכם רלוונטי).
תודה רבה לכל העוזרים

נערך לאחרונה על ידי BarakN, Thursday 20/09/2018 בשעה 18:16.
BarakN לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 18:37   #2
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: עזרה הקמת מיכל חדש

1. Chihiros A 601 יספיק בהחלט.

2. Eheim Liberty 130 יעשה את העבודה טוב.
לגבי ההערה שציינת - פילטר מפל בהחלט נחשב לציוד גלוי ואפילו הרבה יותר מאחרים.
אגב, על מה האקווריום יישב אם אין ארונית.

3. המשקל של מצע אינו זהה לנפח המצע. זה מאד תלוי במשקל הסגולי של כל מצע שיבחר.
מצעים יעויים לרוב כן יגיעו כבר לפי מארזי נפח, אבל לא בהכרח.

באקווריומי לאוטק בהם כן יש יותר דגש להרכב מצע נכון, דווקא אעדיף מצע DIY מבוסס כבול (40%) ומעליו קוורץ 2 מ"מ.
יש בפורום מתכונים שונים, במידה ורלוונטי אעלה אחד.
סה"כ גובה מצע של אכן 5-7 ס"מ.

במצעים הקנויים יש לך מגוון רחב לבחירה, ממצעי שתילה בלבד, מצעי דישון תת קרקעי ומצעים משולבים.

5. מאד אוהב את sera siporax.

6. צמצמת מאד את הרשימה.
בתנאים שאתה מציין בהחלט תוכל לשלב עוד צמחים רבים, במיוחד צמחי גבעול למיניהם, דוגמת לודוויגיה, היגופיליה, מירופיליום, רוטלות שונת ועוד.
בצמחי השורש יש לך אפשרות לשב אכינודורוסים שונים, נימפיאות וכו'.

מציע לך להיכנס לאקוודקס, להתרשם ולחזור עם רשימת צמחים שמתוכה נוכל להכווין ביתר דיוק.

7. יש קצת סלט בתכנון האוכלוסייה.
אם אכן יש תכנון לשרימפסים - רוב אוכלוסיית הדגים שבחרת לא תתאים. גם השילוב עם לובסטר מקסיקני עלול להיות בעייתי.
מבחינת אוכלוסיית הדגים עצמה, סה"כ שילוב טוב. עיצובית, הייתי מעדיף לבסס להקה אחת גדולה של הקרדינלים יחד עם מספר דגי מיקוד גדולים יותר.

חשוב לשים לב שמלבד הזברה דניו והגופים, שאר האוכלוסייה מאד עדינה ורגישה לשינויים ולכן הייתי מאכלס בהם רק לאחר שהאקווריום מתייצב מבחינת מחזור החנקן.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 18:41   #3
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

שאלה נוספת שלא ראיתי התייחסות אליה - מה מתוכנן מבחינת דישון?

עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 19:06   #4
BarakN

תודה רבה על עוד תגובה מהירה, מושקעת ומנומקת. אתייחס לדברייך הרלוונטים לשאלות נוספות, חידודים והסברים :
2.כן הכוונה שהיא לא רוצה צינורות גלויים שמתפתלים החוצה מהאקווריום, פילטר מפל מבחינתה שיושב על האקווריום זה מקשה אחת מבחינתה. יש ארונית אך לא ייעודית (עם דלתות וחלק אחורי חשוף להסתרת הפילטר והצנרת).
3. אשמח לקבל מתכון מומלץ כזה (DIY).
6. הצמחים שהצעתי אלו צמחים שאני חושב שאין הרבה דרישה לגידולם. כל המוסיף זה משובח כל עוד לדעתך הציוד שלי מספיק אשמח לגיוון רב יותר בהרכב הצמחייה שלי.
עד כמה להתייחס לנתון גובה אקווריום מינימלי המופיע באקווה דקס? בחלק מהצמחים מומלץ על גובה שגדול בהרבה מגובה האקווריום שלי.
7. כשאתה אומר דגי מיקוד אתה מתכוון ל...? דגים גדולים יותר כמו גורמי פנינה?
אתה מציע ליח להכניס רק להקת ניאונים, כמה דגי מיקוד קולי לוץ' ואוטוציקלוסים ללא זברות וגופים או שלא הבנתי נכון את דברייך?
עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 19:07   #5
BarakN

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מעיין צפה בהודעה
שאלה נוספת שלא ראיתי התייחסות אליה - מה מתוכנן מבחינת דישון?
האידיאל הוא שאדאג למצע ייעודי לשתילה ולתאורה מתאימה, ולא להוסיף דישון אחר. יש מודל כזה שיכול להצליח? או שיש חובה בתוספת דישון?
עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 19:36   #6
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

מתכון למצע מאצלי:

- שכבה ראשונה: 1 ס"מ פומיס.
-שכבה שניה: 2-3 ס"מ
40% כבול טהור.
50% עירוב של ורמיקוליט ופומיס.
10% הומוס תולעים.
**הפרדה ברשת - אופציונלי**
- שכבה שלישית: 5 ס"מ קוורץ 2 מ"מ.
ציטוט:
עד כמה להתייחס לנתון גובה אקווריום מינימלי המופיע באקווה דקס?
אכן רוב הצמחים יעברו בקלות את גובה האקווריום, לא רק אצלך עם כ-30 ס"מ, אלא גם באקווריומים עם גובה כפול מכך.
התוצאה בפועל תהיה בעיקר גיזום תכוף יותר.
אם האקווריום פתוח מלכתחילה - יהיו לא מעט צמחים ממה שפירטתי קודם כלן, שגם יצאו מהאקווריום ויתפתחו מעבר (כתלות בתאורה הקיימת).
ציטוט:
כשאתה אומר דגי מיקוד אתה מתכוון ל...? דגים גדולים יותר כמו גורמי פנינה?
אכן זה הרעיון.
הייתי מכוון למטרה סופית לכ-25 קרדינלים, עם שניים שלושה זוגות גוראמים.
זה בנוסף לקולי לוץ' והאוטוצינקלוסים.

הרבה עניין של טעם כמובן. אני מעדיף מעט צבעים אך בכמות גדולה, מאשר סלט של דגים.
בקטגורית "אקווריום מארח" שבמגזין אקווה תוכל להתרשם מאכלוסים ועיצובים שונים.
ציטוט:
האידיאל הוא שאדאג למצע ייעודי לשתילה ולתאורה מתאימה, ולא להוסיף דישון אחר. יש מודל כזה שיכול להצליח?
המודל הזה מצליח בעיקר בנישת האקווריום הטבעי, שם יש דגש משמעותי יותר לצמחייה על פני אוכלוסיית הדגים. באקווריום כזה, גם הפלטרציה פחותה יותר ובעצם מבססים את הצמחים על הרכב מצע לטווח הארוך על תוצרי המערכת.

באקווריום כמו שאתה מתכנן, יתכן בהחלט ותצטרך תוספת דישון.

עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 20:18   #7
BarakN

ציטוט:
מתכון למצע מאצלי:

- שכבה ראשונה: 1 ס"מ פומיס.
-שכבה שניה: 2-3 ס"מ
40% כבול טהור.
50% עירוב של ורמיקוליט ופומיס.
10% הומוס תולעים.
**הפרדה ברשת - אופציונלי**
- שכבה שלישית: 5 ס"מ קוורץ 2 מ"מ.
אפשר לשאול בבקשה מאיפה אתה ממליץ לקנות\להשיג את החומרים הנ"ל?

ציטוט:
באקווריום כמו שאתה מתכנן, יתכן בהחלט ותצטרך תוספת דישון.
על מה אתה ממליץ? כדורי דשן או דישון נוזלי?

ציטוט:
אכן זה הרעיון.
הייתי מכוון למטרה סופית לכ-25 קרדינלים, עם שניים שלושה זוגות גוראמים.
זה בנוסף לקולי לוץ' והאוטוצינקלוסים.
לצערי למדתי על בשרי ששילוב של הרבה גורמים ננסיים (בעיקר כי מה שנמכר בארץ הם זכרים), נגמר באופן רע (לחימה עד מוות ביניהם) האם גורמי הפנינה מומלץ יותר? הכוונה האם אופיו נח יותר והם לא ילחמו ביניהם עד למוות?
ובמידה ואכן זה יהיה הרכב הדגים הסופי באקווריום את מי מהם היית משלב ראשון בתור סטרטר? ובאיזה סדר היית מוסיף את שאר הדגים?

נערך לאחרונה על ידי BarakN, Thursday 20/09/2018 בשעה 20:27.
עדיין לא נקרא Thursday 20/09/2018, 22:52   #8
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
אפשר לשאול בבקשה מאיפה אתה ממליץ לקנות\להשיג את החומרים הנ"ל?
משתלות (וחויות) הידרופוניקה יתנו את המענה לכל המרכיבים בצורה נקייה. גם לכמויות קטנות יחסית.
ציטוט:
על מה אתה ממליץ? כדורי דשן או דישון נוזלי?
במידה ויהיה צורך בתוספת, מעדיף נוזלי.

לגבי הדגים,אכן הגוראמי הננסי הוא תוקפני יותר מהשאר. במיוחד לאור העובדה שאין כמעט נקבות בחנויות ומגדלים נוטים לרכוש מספר זכרים ביחד.
הגוראמים האחרים שקטים יותר., לרבות הפנינה והשלוש נקודות.

נערך לאחרונה על ידי מעיין, Thursday 20/09/2018 בשעה 22:54.
מעיין, הודו לך על ההודעה:
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא