AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 09/11/2008, 17:06   #1
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 97 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה
ברירת מחדל החלפות מים ושאיבות רפש-ELMI

<FONT COLOR="brown"><FONT size="+4">החלפות מים ושאיבת רפש</FONT></FONT>

<U>מי? כמה? למה?</U>

כמגדל מתחיל גם אני עשיתי את כל הטעויות ש החובבים החדשים עושים, גם אני לא חיכיתי למחזור חנקן שיושלם, גם אני סבלתי מהחטא של האכלת יתר, קניית דגים בלי לקרוא וללמוד קודם,ועד היום אני מקפיד לאכלס את המיכל שלי מכל טוב (בניגוד לכל כלל איכלוס ידוע..)

הכשלונות האלה למעשה גרמו לי ללמוד ולהעמיק את הידע שלי, בתורה המורכבת הזו שנקראת "אקוורימולוגיה" , ואז התחלתי לקרוא כמעט כל חומר שיכולתי להניח עליו את היד (ולא משנה אם מדובר על אק' מתוק או מלוח)…

אחד הדברים אשר כל ספרות מקצועית מזכירה כמה פעמים היא חשיבות החלפות המים. ולא משנה אם אתה עוסק בציקלידים, דגי זהב, זהרונים או נצרנים, גידול או רביה, החלפת המים היא חלק בלתי נפרד מהתחזוקה השוטפת של האק'.

אחד הדברים אשר גורמים לגידול מהיר של הדג ולהגעתו לבגרות היא החלפות המיים פעמים רבות מגדלים משווים את הגודל של דגים בוגרים, כאשר כל התנאים הינם סבירים בהשוואה בינהם אולם תדירות החלפות המים אצל המגדל בעל הדגים אשר הגעו לגודל מרשים יותר, גדולות יותר.

כאשר אנו קונים דגים בחנות הדגים בדרך כלל סוגי הדגים הנמכרים לצרכן הם הדגים "הצעירים" אשר עומדים לפני הגידול הרציני, אצל חובבים מסוימים ישנו גידול עצום וסיפוק רב מההגעה לבגרות (ורביה?!) ואילו אצל אחרים הדגים נשארים באותו גודל כפי שנקנו בצעירותם.

<U>חשיבות החלפות המים:</U>

1)<FONT COLOR="red">שליטה בגידול האצות</FONT>- אצות גדלות כאמור על ניטרטים ופוספטים, כאשר לא מקפידים על החלפות מים ושאיבת רפש, ישנה התפתחות של בקטריה "בכיסים" האנארוביים(חוסר חמצן), הריח בשאיבת רפש כזו דומה לביצים סרוחות וזה נובע מהגז H2S אשר מופרש מהתהליכים הללו, אגב סימן נוסף שניתן לראות הוא שדגי הקרקעית אינם שוחים על הקרקע ודוקה מנסים לעלות למעלה בגלל ריכוזי הגז..

החלפת מים ושאיבת רפש, תמזער את הכיסים האנארוביים ותריד את הריכוזים של הכימיקלים "הרעים"

2)<FONT COLOR="red">מניעת מחלות</FONT>- איכות מים לא טובה היא מתכון מדוייק לצרות, מים שלא מוחלפים באופן תדיר, יכולים לסבול מגידול של פטריות, פארזיטים ועוד "חברים" לא רצויים שיכולים להדביק את הדגים, כמובן שהכלל של מניעה תמיד במקום הראשון ולכן החלפת המים חשובה באספקט זה.

3)<FONT COLOR="red">הורדת ריכוזי כימיקלים מזיקים</FONT>- כידוע לכל הדגים פולטים אמוניה, פרט לכך מגיעה אמוניה גם ממזון וצמחים נרקבים, בתהליכים הביוכימים של החידקים האמוניה הופכת לניטריט ואז לניטרט, בינינו למרות שהרעילות של החומרים שונה (האמוניה היא הרעילה מכולם) אף אחד מתוצרי הלואי "לא להיט"...ועדיף שלא יהיה במים בריכוזים גדולים.

הרעלת אמוניה מתאפינת בזימים פתוחים ואדומים, ניסיונות לנשום ועליה של הדגים לחלק העליון של המים, הפיתרון המיידי הוא החלפת מים חלקית ושאיבת רפש אשר תוריד את הריכוזים של הרעלים במים ותיתן את האופציה הכל כך מבוקשת לדגים שלנו "לחיות!".

החלפות מים תקופתיות בעיקר כאשר מחזור החנקן נבנה הינו קריטי בכדי להוריד את ריכוזי האמוניה המסוכנים,

במאמר "סינדרום האק' החדש" המופיע כאן:

http://www.ffil.org/forum/viewtopic.php?t=6725

היתה שאלה :"בונ'ה יא גנוב ! מה זה לחכות 7 שבועות עד לאיכלוס דגים! בשביל מה קניתי אק'?! כדי שיעמוד ריק?!"

בכוונה הקצנתי את השאלה, היות ואנו הישראלים סובלים מחוסר סבלנות כרוני דבר המשמש לנו כרועץ,

אם כבר איכלסתם דגים בשבועות הראשונים של התהוות מחזור החנקן, לפחות עקבו אחר רמות האמוניה בעזרת בדיקות מים, והחלפות בכדי להוריד את רמתה המסוכנת.

4)<FONT COLOR="red">איכלוס יתר</FONT>- אחת הבעיות של הישראלים פרט לחוסר הסבלנות הוא אכלוס יתר על המערכת הביולוגית, קודם אני הראשון שמודה שאני סובל מהבעיה הנ"ל, לפעמים אני לא יכול לעמוד בפיתוי וקונה.... ופתאום סנייק סקין מחליט על דילול הדיסקוסיה שלו ורוצה למסור לי איזה אדום מדהים, "מה?! נגיד לו לא?!",

קיצור, האק' שלנו סובלים מאיכלוס יתר דבר אשר מעמיס מאוד על מערכת הסינון הביולוגי ודורש עוצמות פילטרציה חזקות, אחד הדברים אשר יקלו על הנושא הינו החלפות מים, ניתן גם לראות שככל שעושים יותר החלפות מים המדיה זקוקה לפחות ניקוי תקופתי (בעיקר הפרלון). ישנה חשיבות עצומה לבדיקה תקופתית של הפילטרים באק', בעיקר אצל אנשים כמוני שמבססים את האיכלוס העצום על פילטרים רבי עוצמה, במקרה של כשל באחת המערכות, האק' לא יהיה סלחני ורמות הכימיקלים ירקיעו שחקים.

5)<FONT COLOR="red">גדילת הדגים ורביה</FONT>- בצורה כללית ניתן לאמר שככל שתנאי המים טובים יותר, ההגעה לגודל "בוגר" של הדג תהיה מקסימלית ומהירה יותר ככל שהחלפות המים יהיו תכופות יותר (בהנחה וכל הפארמטרים תקינים).

רבית דגים גם היא מצריכה החלפות מים בלי להתבייש...ומומלצת בכל המאגרי מידע המקצועיים.

<FONT COLOR="blue">מתי להחליף מיים</FONT>?! את האמת על פי הספרות וניסיון המגדלים, החלפה דו שבועית היא המומלצת ביותר,

מגדל ותיק יודע את נפש דגיו ואקווריומו, ורואה בדיוק מתי הדגים והמים "משדרים" לו מתי צריכים להחליף מים, קשה לי לתאר במילים את "התחושה" אולם אני אנסה להעביר את הרעיון על הכתב:

המיים המים צלולים ונקיים? לא מעוננים? האם הפילטרציה זורמת כמו שצריך?

האם הדגים מסתתרים בפינות או עולים לחלק העליון של המים? האם הם מחכים "ומתחננים" לאוכל או מתעלמים ממנו,

האם הקרקעית נראת נקיה?! או שקנית קוורץ שחור או לבן ואתה כבר לא זוכר?!

האם כל הדגים נמצאים במסדר הנוכחות היומי?! או שחסרים דגים, אם כן, לבודד ולהוציא כל דג חולהמת ולבדוק מיד את איכות המים...

מה בנוגע לעור והסנפירים, האם הם פרושים לרווחה או מקופלים, עם נקודות או כתמים או נקיים?

אם התשובה לכל אחת מהשאלות הנ"ל (השליליות שבהם) היא "כן!" הגיע הזמן להחלפת מים, אם הפילטרים לא עובדים כמו שצריך יש לנקותם ולבדוק אותם,

באק' המאוזנים לגמרי (אלה של המגדלים המתימרים להחזיק אק' ב"איזון" מושלם "תאמין לי, "נשמה", לא החלפתי מים כבר חצי שנה..!"), עדיין יש לבצע החלפת מים של 20-25% פעם בשבועיים ומומלץ אפילו יותר,

נוח למגדלים רבים לשמור מעקב של החלפות המים והטיפולים התקופתיים, לשם כך יש דף ועיפרון. ולדור "האינטרנט" יש כבר תוכנות אשר מיועדות לחובב ומנהלות מעקב אחרי פארמטרים, אחת מהן פותחה על ידי אחד הגולשים (תודה לבוני!) <U>וניתן להוריד אותה מכאן</U>:

http://ffil.org/aquacheck.php

<U>איך לבצע החלפת מים טובה</U>?

ראשית, מומלץ לשלב את החלפת המים עם שאיבת רפש, יש מספר גישות התלויות בגודל המיכל.

ניקח לדוגמה אק' דגי זהב, או אק' אוסקרים (קאניבלים), הדגים מלכלכים המון ובגלל מסתם הגדולה מזהמים את המיכל באמוניה, אחת ההמלצות היא לחבר שואב רפש לראש כח, ולשאוב ללא רחם את הקרקעית, בד בבד עם הוצאת המים(20-40%).

שיטה אחרת המיעדת לאק' גדולים, צינור השקיה ארוך מוציא מיים החוצה או לכיור ומכניס מים מהברז,

ולבסוף יש המיכלים הכל כך קטנים שמספיקים מספר כוסות או כלי קיבול להחלפת המים...

לפי הספר יש לטפל במים המוכנסים לאק' , הוספת מלח (לאק' מלוח), אנטיכלור, שינויי PH וכ"ו,

לאמר את האמת, אני מכיר מגדלים עם אק' דיסקוסים שבצורה ברוטאלית מכניסים צינור השקייה, ומזרימים מים קרים לאק' ישירות ואחרי כן נותנים טיפול אנטיכלור,

אני לא זה שאמליץ לכם על הטיפול הזה במאמר מסודר, אבל תדעו שגם זו גישה שעובדת.. (ואם זה עובד אנו לא נתווכח)

לסיכום:החלפות המיים חשובות להרבה מאוד אספקטים של גידול דגים בצורה נכונה, לא לוקח יותר מכמה דקות של השקעה, והתגמול של דגים טובים ובריאים שווה הכל.

יום טוב

ELMINISTER

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא