AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 22/06/2017, 18:40   #1
אמיר.פ

הסמל האישי שלאמיר.פ

הודו לך על 292 הודעות 439 פעמים
סוג אקווריום: מלאווי
ברירת מחדל אקווריום מארח - אקווריום המלאווים של tamirno1

אתר אקווה גאה להציג את אקווריום המלאווים של tamirno1

על עצמי:

שמי תמיר ואני בן 38 מראשון לציון, נשוי למורן ואב לדניאל ואיתמר.

בניגוד למרבית האקווריומיסטים שהציגו את האקווריומים המארחים עד היום, מעולם לא היה ברשותי אקווריום ואני לא מגדל דגים מגיל צעיר אלא רק מהשנה האחרונה.

בשנה זו נכנסתי לתחביב בכל הכוח והשקעתי לילות כימים בלמידת הנושא, קריאת עשרות מאמרים מכל העולם, ראיתי עשרות (ואולי אפילו מאות) שעות של סרטונים ברשת וכמובן התנסות מעשית רחבת היקף (היום יש לי 3 מכלים פעילים).

ההתחלה הייתה עם מעבר לבית שבו הושאר מיכל 1000 ליטר עם מידות בעיתיות (175*55*110), מה שהוביל אותי די במהרה להחליף למיכל הנוכחי וזאת אחרי שהבנתי "מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול"...

אז בהשראת אקווריום החלומות של אפי, התחלתי לתכנן את האקווריום הנוכחי כאשר אני מנסה ליישם בו את כל האינפורמציה והידע הרב שרכשתי בלמידת התחביב (מי שעקב קצת אחרי אשכולות שלי בנושא יכל לראות קמצוץ מתהליך התכנון והלבטים שעלו בדרך). חשוב לי להדגיש שהתכנון כולו (כולל כל מערכת הסינון, הנראות והאוכלוסייה) היה שלי כאשר הקו המנחה היה:
- קלות תחזוקה וללא התפשרות על יעילות מערכת הסינון
- נראות, מדובר באקווריום גדול הנמצא בכניסה לבית והוא הדבר הראשון שרואים כשנכנסים
- התאמה לאוכלוסיית היעד ונוחות הדגים

היום כשכל המערכת עובדת בצורה אופטימלית אני יכול להעיד שקיבלתי אינפוטים מעולים מהאנשים המדהימים שנמצאים פה באתר ומשקיעים את זמנם בעזרה, לימוד ונתינה אין סופית לתחביב הממכר הזה...

עכשיו לת'כלס, להלן פרוט המערכת.

מפרט:

סוג אקווריום: ציקלידים - מלאווי - הפלוכרומיסים ופיקוקים

מידות האקווריום אורך/עומק/גובה: 70/49/270 כאשר אורך מיכל התצוגה עצמו הוא 228 ס"מ והשאר זה התא הביולוגי הצידי

‎ותק האקווריום (במתכונתו הנוכחית): שלושה חודשים

טמפ, המים: 25-28 (תלוי בתקופה)

‎נפח האקווריום ברוטו: 930 ליטר

‎נפח האקווריום נטו: 744 ליטר (לפי מידות פנימיות וגובה מפלס המים בפועל כשכל המערכות כבויות), נפח נטו כולל חצץ, אביזרים, מדיות בסאמפ ורקע בערך 650 ליטר

מותג האקווריום: יצור לפי הזמנה

אוכלוסיה:

מכל סוגי הדגים שבחנתי הכי הרבה התחברתי לציקלידים מלאווים בשריים. אני אוהב את הצבעים, את הגודל, את הצורה, את המגוון, התנועתיות וההתנהגות שלהם. במיכל זה בחרתי באוכלוסייה של פיקוקים והפלוכרומיסים (בעיקר זכרים) לפי הפרוט הבא:

הפלוכרומסים
Electric Blue , Ahli
Copadichromis Borleyi
Nimbochromis venustus
Nimbochromis livingstonii
Red Empress, Firecracker
Malawi Dolphin
Placidochromis phenochilus Mdoka
Dimidiochromis compressiceps
Lethrinops furcifer (Green Face)
Fossorochromis rostratus
Copadichromis azureus
Buccochromis rhoadesii
Placidochromis phenochilus tanzania (Star Sapphire)
Protomelas sp. spilonotus tanzania
Dimidiochromis strigatus
Protomelas sp. Imperial Gome
Otopharynx tetrastigma

אלונוקרות (פיקוקים)
Aulonocara ob
Aulonocara dragon blood
Aulonocara hansbaenschi
Aulonocara baenschi
Aulonocara jacobfreibergi "Eureka"
Auloncara jacobfreibergi otter point
Aulonocara nyassae

טנגניקה

Cyphotilapia sp. Burundi

אחר

Pterygoplichthys pardalis

תמונות הדגים:

פרוטומלאס טנזניה

אלונוקרה יוריקה

פרוטומלאס אימפריאל גום

אלונוקרה אוטר פוינט

פוסורוכרומיס רוסטרטוס

דימידיוכרומיס סטריגטוס

פלסידוכרומיס מדוקה

סיפוטילפיה בורונדי (פרונטוזה)

מורי דולפין (דולפין מלאווי)

קופדיכרומיס בורליי

דימידיוכרומיס קומפרסיספס

אלונוקרה אוטר פוינט

קופדיכרומיס אזוראוס

נימבוכרומיס ונוסטוס

אוטופרינקס טטרהסטיגמה

פוסורוכרומיס רוסטרטוס

פיקוק תות (פיקוק דראגון בלאד)

פלסידוכרומיס פנוכילוס טנזניה (מורי משוייש)

פרוטומלאס רד אמפרס

אלונוקרה האנסבנצ'י

אוטופרינקס טטרהסטיגרמה

בוקוכרומיס רודסי

מורי דולפין (דולפין מלאווי)

ציוד:

‎סוג מצע: קוורץ טבעי 0.8-1.3 מ"מ, 40 ק"ג סה"כ

‎פילטריזציה:
אחת המסקנות הראשונות שהגעתי אליהן בתחביב (וזאת הבנתי מהר מאוד) זה שאני מאוד אוהב לעבוד עם תא ביולוגי במיכל (ומאוד לא אוהב פילטרים חיצוניים) וזאת הן מבחינת יעילות והן מבחינת קלות תפעול ותחזוקה ולכן הקו המנחה בתכנון הפילטרציה היה:
א. שתהיה יעילה וחזקה מאוד (בהפעלה מקסימלית של המשאבות אני מגיע לסינון של יותר מפי 12 מנפח המיכל)
ב. שתאפשר מספר נקודות שאיבה מהמיכל (במיכל באורך כזה זה נדרש...)
ג. שתיצור מספיק סירקולציית מים
ד. שתהיה כמה שיותר קלה לתחזוקה
ה. שתאפשר יתירות במידה ויהיה כשל באחד או יותר מהרכיבים העיקריים

ולכן תכננתי 2 תאים ביולוגיים לפי המיקום והפרוט הבא:

1. תא ראשי: 42*50*70 סה"כ ברוטו 147 ליטר (15.5% מנפח המיכל)

לפי הסקיצה הבאה:

• פירוט מדיות:

o מדיה מכנית:
פרלון וספוגים (גס, בינוני ועדין) כמו בתמונה הנ"ל:

o מדיה ביולוגית:
10 ק"ג של Biohome ultimate
8 ק"ג של גלילי קרמיקה 15 מ"מ

o מדיה כימית:
Seacheam Puregen 250ml (כמות המתאימה ל-1000 ליטר)

• משאבת העלאה:

2 משאבות שעובדות בו זמנית, האחת "זורקת" מים בצד הימני של המיכל והשנייה "זורקת" מים למרכז המיכל
משאבה ראשית Jebao DCP-6500 עם כיוונון עוצמת הזרימה, (מכוונת על עוצמה 6 מ-10 משמע בערך 4500 ליטר לשעה זרימה בגובה אפס), למשאבה זו יש פיצול לברז עבור סנן UV – 36W
משאבה משנית Jebao DCT-4000 עם כיוונון עוצמת הזרימה, (מכוונת על עוצמה 6 מ-10 משמע בערך 3000 ליטר לשעה זרימה בגובה אפס)

2. תא משני: 15*50*70 סה"כ ברוטו 52.5 ליטר (5.5% מנפח המיכל)
לפי הסקיצה הבאה:

• פירוט מדיות:

o מדיה מכנית:
פרלון וספוגים (גס, בינוני ועדין)

o מדיה ביולוגית:
6 ק"ג של גלילי קרמיקה 15 מ"מ

o מדיה כימית:
ללא

• משאבת העלאה:
Jebao DCT-4000 עם כיוונון עוצמת הזרימה, (מכוונת על עוצמה 8 מ-10 משמע בערך 3500 ליטר לשעה זרימה בגובה אפס) ו"זורקת" את המים בצד השמאלי של המיכל

סינון נוסף:

1. UV: Jebo 36W מוזנת ע"י המשאבה הראשית ((Jebao DCP-6500, זרימה בפועל של 1200-1400 ל/ש (המווסתת ע"י ברז) כאשר השאיבה וההחזרה של המים המסוננים היא מהתא האחרון של הסאמפ הראשי,
תכנון עוצמת הזרימה נעשה לפי קו מנחה של 30-75 ל/ש לואט. וזאת ע"מ לקבל יעילות מקסימלית בטיפול בחיידקים ופטריות ולא רק בטיפול בירוקת ואצות

2. צמח הפוטוס – לאפשר ספיחה של ניטראט ופוספט בצורה טבעית, בנוסף מוסיף יופי לסביבת האקווריום

גוף חימום:
2 יחידות של יאגר 300W המחוברות לבקר טמפרטורה של חברת Inkbird

תאורה:
ציקלידים מלאווים לא דורשים תאורה מיוחדת ולכן אין צורך באורכי גל ספציפיים או גוון מיוחד ע"מ שיתפתחו ולכן הקו המנחה בתכנון התאורה היה שיאיר בצורה טובה את המיכל (ולא יהיה חזק מדי מה שיכול להכניס את חלק מהדגים לסטרס...) ובמקביל שיציג את הצבעים היפים של המלאווים, ולכן החלטתי ללכת על גוף תאורה בבנייה עצמית שלי.

גוף התאורה הינו באורך 2 מטר וכולל 24 מודלי LED (לא ממותגים) בהספק של 2.64W כל אחד לפי חלוקה של 16 לבן קר ו-8 כחול, הפעלה ע"י שלט אלחוטי (RF) עם שליטה על עוצמת הארה, בנוסף, 40 יחידות של RGB (לא ממותגים) בהספק של 0.72W כל אחד, הפעלה ע"י שלט אלחוטי (RF) עם שליטה על עוצמת הארה וגוון הצבע

להלן סקיצת התאורה שתוכננה:

להלן תמונות של התאורה:

מבחינת משטר תאורה בחרתי להפעיל אותה ע"י שעון שבת המכוון לשעות בו יש הכי הרבה פעילות בבית - 17:00-22:00, בנוסף בימים בהם אני יותר בבית (כמו בסופי שבוע) אני מפעיל את התאורה לפי זמני הישיבה מול האקווריום תוך כדי הקפדה על כך שלא תהיה חשיפה מיותרת של הדגים לתאורה שלא לצורך

‎דקורציה:
עקב מגבלת התכנון ועבודה עם 2 תאים ביולוגים במיכל היה נדרש להוסיף דקורציה שתטשטש את התא הביולוגי המשני (הממוקם מול המתבונן בצד שמאל) ולכן בחרתי ללכת על רקע "אקווה דקור" שידוע כמאפשר גמישות מקסימלית בתכנון וללא פגיעה באיכות או נראות, המודל אותו בחרתי הוא מדגם A בגוון אפור/שחור/לבן +5 דגמי קרקעית (מתוך 6 שברשותי).

משאבת אויר:
חמצון המים במיכל נעשה בשוטף ע"י תכנון זרימה נכון בתאים הביולוגים, בצורה זו התאפשר לי להימנע לחלוטין משימוש קבוע באבני אוויר (מה שלדעתי פוגע ביופי הטבעי של מיכל התצוגה) ולכן אני משתמש במשאבת חמצן נטענת לגיבוי בלבד והיא מופעלת רק בהפסקות חשמל ובזמן החלפות מים כששאר המערכות כבויות

תחזוקה שוטפת:

‎משטר החלפות מים: פעם בשבוע 35%~45% עם שאיבות רפש, מילוי מים עם שימוש ב- Safe (אנטיכלור של Seachem בגרסת האבקה, נותן את אותן התוצאות כמו ה- Prime המצויין ובעשירית מהמחיר).

תזונה:

פעם ביום, 6 ימים בשבוע (יום שבת נחים...) וזאת ע"מ לאפשר לדגים "לנקות" את מערכת העיכול, להתאמץ יותר בחיפושי שאריות מזון בקרקעית ולהפחית את כמות הפסולת הנוצרת במיכל

סוגי מזונות:
• Dainichi Color FX 3 mm sinking pellets
• Dainichi Krill Ultimate 3 mm sinking pellets
• Dainichi Pro XL 3 mm sinking pellets
• Northfin Cichlid formula 2 mm sinking pellets
• Cobalt Aquatics Spirulina Pellet

• שרימפס מיובש בהקפאה
• ביבי שרימפס קפוא

אוכל חי ושרימפס מיובש פעם בשבוע-שבועיים לפני החלפת מים

לסיכום:

תחביב האקווריומים וגידול הדגים דורש המון סבלנות, המון מוכנות ללמידה, ראש פתוח, בגרות נפשית ויכולת להתמודד עם תהליכים/מצבים שלא תמיד יהיו תלויים בנו.
אני מאמין שמבחינת תזמון בחיים נכנסתי לתחביב בדיוק בשלב הנכון (בשבילי) וזה מה שמאפשר לי להנות, לטפח, לקדם, ללמוד וללמד ואני מאחל לכל מי שנמצא בתחביב או רוצה להיכנס אליו שזה אכן כך גם בשבילו...

ושוב אני רוצה להודות לכל מי שהיה שותף בתהליך הקמת האקווריום, לאישתי ש"זורמת" עם כל השיגעונות שלי, לאפי שנתן לי את ההשראה וליווה אותי מאחורי הקלעים לאורך הדרך ולכל צוות אקווה על העצות, הידע וה"בית החם" בתחביב.

לצפיה במאמר במגזין AQUA לחצו כאן
אמיר.פ לא מחובר   הגב עם ציטוט

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא