AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 02/12/2002, 02:16   #1
wiz

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל ספרים בנושא דגים ואקווריומים

מהם הספרים המומלצים ?
ראיתי ספר בשם "האקווריום / דיק מילס" ולאחר רפרוף קצר גיליתי שהוא לא מחדש לי הרבה... את כל מה שהיה רשום שם כבר ידעתי מקריאה בפורומים, והרגשתי שלא כדאי לקנות אותו. הספר עצמו נחמד מאוד, אבל לא מכיל הרבה אינפורמציה מעבר לבסיס.

אני אישית אוהב לקרוא, ואני אשמח לקבל המלצות לספרים טובים בנושא גידול דגים והקמת אקווריום. אם יש משהו עם דגש על ציקלידים, אני אשמח לשמוע עליו.
אגב - איפה הכי כדאי לקנות ספרים כאלו, ומהו טווח המחירים ?
wiz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 02/12/2002, 10:51   #2
gura

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אני לא חושב שתמצא יותר מזה בארץ בעבריית לפחות, אם אתה ממש חזק בקטע של האנגלית אני הייתי קונה מאמאזון ספר על ציקלידים.
gura לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 02/12/2002, 14:59   #3
Aquario

הסמל האישי שלAquario

הודו לך על 20 הודעות 37 פעמים

סקירה קצרה על ספרי דגים:
יש ארבעה ספרים בעברית בנושא גידול דגים. אחד מהם הוא זה שהזכרת, "האקווריום" של דיק מילס והוא אכן ספר מומלץ מאוד בעיקר למתחילים כי יש בו בעיקר מידע בסיסי, אבל הוא יכול לשמש מדי פעם כעזר גם למגדלים יותר מתקדמים בזכות אינדקס הדגים המקוצר שבו והמדריך הנוח לאבחון ומידע על מחלות. ספר נוסף הוא "אקווריון בביתך" של ו. סימיסטר שהוא קצת יותר מיושן וגם יש בו יותר מידע בסיסי למתחילים. הוא מהספרים היותר ראשונים וותיקים בארץ ולכן הוא לא הכי מעודכן בהתפתחויות של התחביב ובגילויים החדשים וכן גם לא מכיל תמונות צבע. הספר השלישי "לגדל דגים - ילדים מטפלים בחיות מחמד" בהוצאת כתר הוא ספר שמאוד מתאים לילדים קטנים שרוצים ללמד אותם איך להתחיל נכון בגידול דגים ומכיל את כל המידע הבסיסי והראשוני בשפה קלה ופשוטה והמון תמונות. הספר האחרון "אקוואריום של מים מלוחים" של גליקה אוליביה ובוחניק משה הוא ספר שמתמקד בדגי מים מלוחים ודובר עליו לאחרונה בפורום בעץ הזה: http://www.ffil.org/viewtopic.php?t=3093.

כאמור כל הספרים הנ"ל מכילים בעיקר ידע בסיסי למתחילים ולא מתמקדים בנושאים מסוימים כמו משפחות או מינים, צמחייה, רבייה וכו'.
בהחלט יש מבחר דל של ספרים בנושא בעברית וחבל (קיימים גם מדריכי דגים לשונית באילת ולדגי הארץ). לעומת זאת קיימים מאות ספרים באנגלית בכל נושא שלא תרצה שקשור בדגים (צמחייה, דיסקוסים, ציקלידים, שפמנוניים, אינדקסים, פילטרציה, סביבה טבעית, מחלות ומה לא). את אלה כמובן אפשר להזמין מחו"ל דרך האינטרנט מאמזון ו-BN ואפשר גם לקנות בארץ ולשלם מחיר גבוה פי שתיים ופי שלוש. אבל באמת יש המון ספרים מומלצים באנגלית שהם מקצועיים ומקיפים מאוד ומכילים מידע עדכני ואיכותי ותצלומים מרהיבים. הטובים ביותר הם קצת יקרים ומגיעים למאות שקלים אבל הם בהחלט שווים את המחיר. ושוב חבל שאין מבחר כזה עשיר בארץ ונקווה שבעתיד יהיה ויתרום יותר לכולנו...
Aquario לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 02/12/2002, 17:36   #4
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אני חייב להעיר הערה למרות שהיא לא מקושרת לנושא הדיון ישירות - ובכל זאת באותו הנושא:

הספר "אקוואריום של מים מלוחים" מאת בוחניק / גליקה קיים בביתי. אני לא ממש התרשמתי ממנו. לאוו דווקא בגלל איכות המידע הקיים בספר, כמו בגלל כל השאר.
הספר מאד קשה לקריאה, התירגום שלו רופף במקרה הטוב (כולל מילים תמוהות בצרפתית שמשובצות בספר ללא תרגום, אך עם סוגריים וסימני שאלה לצידן). התמונות מופיעות כולן במספר עמודים מצומצם עם מספרים, אין לי מושג מדוע קיימים מספרים ליד התמונות היות ובחלק הפרופילים אין מספרים ליד שמות הדגים.

אתם לא רוצים לדבר על הפרופילים... זו הפעם הראשונה בה ראיתי ספר בעברית שמופיעים בו שם הדג בלטינית ושם הדג בצרפתית (לא, אין שמות של דגים בעברית. לקח לי דיי הרבה זמן להבין ש"בליאס" זה נצרן).

אני חושד שהספר יצא בהוצאה פרטית של מישהו ונראה ממש כמו משהו שדוחפים ללקוח מים מלוחים חדש, יותר מאשר לאדם שבאמת מעוניין להחזיק אקווריום בצורה מקצועית וממצה. בקיצור - ממליץ להשאיר אותו על המדף בחנות.
עדיין לא נקרא Monday 02/12/2002, 19:34   #5
wiz

אין לי בעיה עם אנגלית, ולכן אשמח לקבל המלצות גם על ספרים באנגלית.
אם יש לכם שמות ספציפיים שאוכל לחפש ברשת, תרשמו אותם בבקשה.
עדיין לא נקרא Monday 02/12/2002, 21:28   #6
Wild Blue

ספר כללי על אקווריום שאני ממליץ עליו בחום רב הוא:
Tropical Fishlopaedia

ספר על ציקלידים ברמה טובה:
http://www.amazon.com/exec/obidos/AS...534990-6330461

את שניהם יש לי והם טובים מאוד

ואקווריו שכחת ספר הוא ישן ממש ישן הוא ניקרא (כמה מפליא) האקווריון של ח. ש. ברטוב זה ספר שהגירסה שיש לי (הישנה יותר (מהדורה שלישית מורחבת (וראיתי אם אני לא טועה חימשית)) היא משנת1977. הספר מכיל מידע לא רע כולו מאויר (חוץ מהעטיפה שהיא עם צילום ב"צבע" (בגירסה החמישית כבר יש כמה תמונות)) בסה"כ אפשר ללמוד ממנו הרבה ברמה יחסית גבוהה.

וסתם בטור בדיחה:
http://www.amazon.com/exec/obidos/AS...534990-6330461
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 03/12/2002, 00:28   #7
ittai8

שלום חברים
קיבלתי את הספר של דיק מילס במתנה לפני זמן לא רב,ואני חושב שהספר די שטחי ומיושן במיוחד בדוגמאות הציוד לאקווריום מלפני יותר מ 10 שנים, ואי כניסה לעובי הקורה במירב הנושאים שנידונים.

עם הידע שמופגן כאן בפורום, אנחנו יכולים לחבר ספר לא רע בכלל. ותחשבו על זה, ןלא לשכוח מי נתן את הרעיון
ittai8 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 03/12/2002, 11:18   #8
אורח

אני מסכים עם איתי, גם אני קיבלתי את הספר הזה ולדעתי הוא מאוד שטחי, אין שם מספיק מידע על כל דג שיש שם(ואין שם הרבה סוגי דגים).
עדיין לא נקרא Tuesday 03/12/2002, 14:04   #9
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אמנם למגדל המנוסה נראה כי ספרו של דיק מילס הוא ספר מיושן או מצומצם בהיקף הידיעות שלו. יחד עם זאת אני רואה אותו כספר חובה לכל מגדל מתחיל. הוא מגיש בצורה ממצה ומסודרת את כל הידע הבסיסי הנדרש למגדלי דגים ומאפשר לכל אחד שקורא אותו להכנס לתחביב (וגם לפורום הזה!) מצוייד בכמות נכבדה של ידע.
עדיין לא נקרא Tuesday 03/12/2002, 20:21   #10
wiz

האם אתה ממליץ עליו למתחיל פחות "ירוק" ?
אני בטוח שיש שם הרבה מידע רלוונטי (כמו למשל בתחום המחלות ודרכי הטיפול), אבל האם אתה מציע לקנות אותו, או לבחור משהו אחר ?
עדיין לא נקרא Tuesday 03/12/2002, 20:41   #11
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

יש לי את התחושה שאדם שכבר התנסה בשילוב הקטלני שבין גידול דגים לבין גלישה ברשת לא ימצא את מה שהוא צריך בספרים. אני אתן לך דוגמה יפה:

ערכתי חיפוש אחרי sun coral (אלמוג שמש) באנציקלופדיה חשובה בעולם המדע לנושא של חסרי חוליות ימיים. המידע שהצלחתי לאסוף עליו היה כמה תמונות ובערך חמש שורות לאקוניות. ברשת אפשר למצוא כ - 50 מקורות מידע ברמה גבוהה מאד על אותו בעל חיים.

בתחום התחביב שלנו אנחנו המגדלים מצויים בחוד החנית של המחקר, נרצה או לא נרצה. אני ממליץ למגדלים הפחות ירוקים לחסוך את הכסף שלהם אבל לא את הזמן שלהם: ערכו חיפושים מקיפים ברשת וקראו כל מה שאתם יכולים למצוא על בעלי החיים שלכם.
עדיין לא נקרא Tuesday 03/12/2002, 21:07   #12
wiz

עדיין לא נקרא Wednesday 04/12/2002, 01:56   #13
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קובי ממש לא מסכים איתך.

בכלל בצורה כללית הרשת לא מהווה תחליף בידע מעמיק! לספרים שנכתבו אחרי עבודת מחקר והושקעה בהם זמן רב.

אני יודע שהספר שקניתי - האטלס של בנש, תרם לי ידע רב, ובהחלט מופיעים שם דברים שלא ראיתי בשום אתר. לגבי האלמוג שלא מצאת, אני בטוח שיש ספרים שנותנים עליו הרבה מידע, תלוי באיזה ספר אתה מסתכל.
fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 04/12/2002, 13:46   #14
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

תשמע - אני לא חושב שיש כאן טעם לויכוח. לפחות בתחום האלמוגים, אנציקלופדיה מדעית מקצועית שמצוייה במעבדה לחקר אלמוגים וחסרי חוליות נתנה לי כל כך מעט פרטים לאקוניים על האלמוג שהופתעתי. שם האנציקלופדיה - Corals of the World של Verdens.

עם עובדות קשה להתווכח
עדיין לא נקרא Wednesday 04/12/2002, 22:21   #15
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

חס וחלילה התווכחתי
פשוט ניסיוני הפוך לשלך - אני כן מצאתי ספר שתרם לי רבות, ידע שלא מצאתי ברשת, ובוודאי ידע נגיש כ"כ
fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול