AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 08/06/2006, 11:59   #1
Oz

הסמל האישי שלOz

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל מעשה שהיה כך היה - הצד הרע של

ברצוני לספר לכם סיפור לא נעים שקרה לי במהלך החודשיים האחרונים עם אק' הטרופאוסים שלי.
כהקדמה קטנה לבאות, הרשו לי לספר כי היו (בלשון עבר, לצערי) לי מעל 40 טרופאוסים באק' (קרמבה, דובוייסי, קיריצה ומוליירו).

לפני למעלה מחודש, פרסם אחד הסוחרים בפורום כי הוא מחסל את המלאי הנותר ממשלוח שהגיע מגרמניה במחירי עלות.
יש לציין כי המשלוח המדובר התגלה בזמנו כבעייתי מאחר וחלק גדול של הדגים (טרופאוסים) הגיעו חולים וסחפו עמם דגים רבים מאק' של מספר חובבים נוספים.
שארית הדגים מאותו משלוח שנשארו אצל הספק בודדו באק' נפרדים וטופלו בתרופות ייעודיות במטרה להביא להחלמתם.

לאחר פרסום אותה הודעה, החלטתי לחשוב על הנושא ולרכוש את כל הדגים ממין מסויים (גולדן קזומבה Wild) במחשבה שהדגים החלימו, הם בריאים ושזו הזדמנות שחבל להחמיץ (בהיבט המחיר.
כך עשיתי, נפגשתי עם אותו סוחר, סיכמנו על מחיר וחידשתי עצמי ב - 6 גולדן קזומבה Wild.
ביצעתי אקלום איטי מאוד, הכל לפי הספר, ואפילו התחלתי טיפול מונע במטרוג'ל על פי המינון הנכון (כך אני נוהג לעשות בכל פעם שאני מאקלם טרופאוסים).

מרגע זה, העלילה מסתבכת...
יומיים עברו בסה"כ, ולפתע גיליתי את אחד הדובוייסים מת בקרקעית האק'.
מכיוון שלא מצאתי שום דבר חריג, שיערתי שמדובר באגרסיביות בין הדגים.
כעבור יום מצאתי עוד שני דגים מתים. כמובן שהתחלתי לחשוש והתחלתי לעקוב אחר התנהגות הדגים לאורך זמן. ניתן היה לשים לב שהצואה של חלקם חוטית.
מיהרתי לטפל שוב במטרוג'ל כטיפול מונע והמשכתי לעקוב.

עבר לו עוד יום, עוד דג מת, אבל מכיוון שהייתי באמצע טיפול, המתנתי עוד יום.
כמובן שלאחר יום נוסף, צנחו להם עוד שניים.
צואת הדגים היתה חוטית ואף שקופה ולכן מיהרתי להתייעץ עם יחיאל קופרמן שעל פי הסימפטומים בלבד, חרץ חד משמעית שהטרופאוסים סובלים מתולעת ה"סרט" והנחה אותי להתחיל לטפל בתרופות ייעודיות (מצטער, אך את שמן אני לא זוכר).
במקביל התייעצתי עם הביולוג של חוות דג הזהב שהסכים עם דעתו של יחיאל, והכין לי כמות של אנין נון מהול בתרופה שהומלצה קודם לכן והנחה להאכיל עם המזון בלבד במשך שלושה ימים, ואז להפסיק למספר ימים.
ניסיתי לעבוד עם התרופה כפי שהונחיתי במשך שבוע כשבמהלכם התמותה עלתה וראיתי מדי יום שניים ואף שלושה דגים מתים (כל יתר הדגים גססו ו"שחו" במאונך).
לאחר שבוע, כשראיתי שלא רק שהתמותה לא מאיטה, אלא גוברת, לקחתי את אחד הדגים הגוססים לנתיחה אצל הביולוג של דג הזהב, שניתח את הדג וקבע שהדגים סובלים מתולעי סרט בשלב מתקדם מאוד ומחיידקים.
כששאל אותי על אוכלוסיית האק', מהיכן הגיעו כל הדגים ומתי, פרסתי בפניו את השתלשלות העניינים, ואז הוא שיער שמקור הבעיה בדגים החולים שהבאתי (הגולדן קזומבה).
הסברה הלכה והיתה החלטית יותר כששמע שמקורם הוא Wild.

בכל מקרה, יהודה (הביולוג) הכין לי תרופה נוספת, מעין תערובת של מספר תרופות חזקות והנחה לטפל באק' באופן מסויים תוך ציון דעתו שהתמותה לא תיבלם לחלוטין אלא תאט בהדרגתיות והסבירות שהדגים ימשיכו למות די גבוהה.
מי האק' קיבלו צבע ירוק מזעזע במשך כל הטיפול, האור היה כבוי כל הזמן, הדגים קרטעו וצנחו (הימים הכי קשים מנו 5 דגים מתים ביום) עד שהתמותה האטה, ומעט הדגים שנשארו התאוששו (נשארתי עם קצת מעל 10 טרופאוסים).

כיום, לאחר למעלה חודש, מניין המתים עומד על 34 טרופאוסים מכל המינים שהיו לי (להקת קרמבות מטילה נמחקה כמעט לגמרי, מרבית הדובוייסים, הקיריצות, המוליירו וכל הגולדן קזומבה למעט 1).

לאחר הבדיקות שביצעתי, הבירורים, הטיפולים (שכל אלו גזלו לא מעט כסף ולא מעט זמן), ולאחר שכל המסקנות הוסקו, פניתי לאותו ספק שקניתי ממנו את הדגים האחרונים בשאיפה שנתחלק בנזקים חצי חצי, משמע הוא יפצה אותי על חצי מהכמות הדגים במתו (לא הייתי פונה אליו אם לא הייתי משוכנע שמקור הבעייה בדגים שנקנו ממנו, ולהזכירכם כי הדיעה הזאת מבוססת על בדיקות שבוצעו).
את דין הדברים בין שנינו אני לא ארחיב כרגע כי איני רואה טעם להעלות אותם.
אני רק אסכם, שהנושא נמרח כבר מספר שבועות ולא מתקדם לשום מקום.

המסקנות שאני הסקתי:

1. ק-ר-נ-ט-י-נ-ה חובה!
אני מטומטם שלא עשיתי את זה (אתם מוזמנים לזרות לי מלח על הפצעים, זה לא יגרום לי להרגיש רע יותר מעכשיו), וחובתו של כל חובב דגים לבצע קרנטינה לדגים שהוא קונה.
במיוחד אם הוא מכניס אותם לאק' פעיל עם דגים שחיים בו.

2. לא לקנות דגים ממשלוח שהתגלה כבעייתי אפילו אם המחיר קוסם מאוד.
הנזק הסופי הרבה יותר גרוע מהסכום שכביכול חסכתי.

3. לא לקנות דגים Wild - עניין של דעה אישית.

4. קנייה ראשונה ואחרונה מאותו סוחר (לא מחליפים סוס מנצח, ואת הדגים שלי, אני קונה ממקור אחד שלא אכזב אותי לעולם).
אני רק רוצה להבהיר מספר דברים בנוגע לנקודה האחרונה:
הטענה כלפי אותו סוחר היא לא על זה שהדגים היו חולים. זה לא תלוי בו ולא אשמתו (למרות שאם תשאלו אותי, ברגע שהמשלוח התגלה כבעייתי, לא הייתי מוכר אותו, נקודה!!!).
כמו כן, אני יודע שאין אחריות על דגים. זה לא מוצר חשמלי ואין תקופת אחריות על דג שאתה קונה (למעט סוחרים בודדים שנוהגים כך).
מה שכן, אני בדיעה שיש דבר כזה שנקרא הגינות כלפי הלקוח.
סוחר צריך לדעת להתמודד עם הצד הרע של התחביב, עם לקוחות לא מרוצים ולא רק לדעת לקבל כסף.
אני יצאתי בהרגשה שרימו אותי. דאגו לקחת ממני את הכסף וזהו.
לא כך נוהגים, ולאור כל מה שקרה, אני את המסקנות שלי הסקתי ואף שיתפתי אתכם.
אתם יכולים להסכים איתי ויכולים שלא. ייתכן ותחשבו שהגישה שלי לא נכונה. אולי.
אני לא קובע עובדה, רק מביע את דעתי.

לכל מי שתהה למה פרסמתי את שפירסמתי?

קודם כל כדי לפרוק קצת (קצת הרבה) מהלב.
מעבר לכך, כמו שיש עצי הלל כאלה ואחרים לסוחרים. יש גם את הצד השני של המטבע.
גם ביקורת שלילית היא ביקורת ולדעתי יש פה מידע שצריך להגיע לידי הקהילה.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא