AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 30/05/2016, 19:05   #1
crazyd

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
Disease טפטוף של תמותות דגים

שלום, יש לי אקווריום של 80 ליטר, חימום, פילטר, חמצן וכד'...
אחרי תקופה של כמה חודשים שהאקווריום רץ (התחלתי אותו מאפס לפני כמה חודשים טובים) בחודש האחרון התחילו לי תמותות איטיות ומעצבנות שאני לא מצליח לפתור. עם ההרצה הראשונית כמובן שהשתמשתי באנטיכלור ובקטריות לפי הצורך...
כמו שאמרתי, בחודש האחרון הדגים מתחילים למות בטיפטופים. אחת לכמה ימים אחד הדגים מתחיל להיות אדיש, לאחר מכן נהיה מאד חיוור (עם התדרדרות של כמה ימים) ולבסוף מת או מותקף למוות על ידי שאר דגי האקווריום. האוכלוסיית דגים היא (שהיתה לפני התמותות) 3 סקלארים קטנים (מאד), 4 גורמי ננסי, 2 רמירזים, פלקוסטומוס קטן ו-2 טטרה קונגו. כיום נותרו באקווריום סקלאר 1, 2 טטרה קונגו, פלקוסטומוס ורמירז אחרון שנראה שעומד בפני סוף דרכו (מאד חיוור ואדיש).
אציין שלמעט הדג החיוור (אחד בכל פעם) שאר הדגים תמיד נראים צבעוניים מאד, פעילים ונראים באופן כללי מאד טוב ובריאים. אין שום סדר בתמותה (כל פעם מת דג ממין אחר, נראה אקראי לגמריי).
מאחר ולא מדובר במגפה עם תמותה מהירה ומאסיבית שיערתי שמדובר בבעיות בערכי המים (זיהום אמוניה וכד'). אבהיר כי המים מאד צלולים ונקיים וללא ריח רע כלל.
ביצעתי לפני שבוע החלפת מים של חצי מנפח האקווריום, כולל כמובן שימוש באנטיכלור ונוזל בקטריות חדש בהתאם לצורך ולפי הוראות על הבקבוקים (חברת סרה).
מאחר ועכשיו זיהיתי שהרמירז האחרון שנותר על ערש דווי אשמח לדעת מה ניתן לעשות ולשמוע עצות לטיפול באקווריום.
תודה רבה!
crazyd לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 30/05/2016, 19:17   #2
אלי רז

הודו לך על 297 הודעות 374 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: טפטוף של תמותות דגים

עניין התחזוקה באקווריום לא ברור מספיק מדברייך...

אשמח לדעת מה הפילטרציה, משטר החלפות המים, שאיבות רפש והאכלות.

חשוב לציין, שלפי הנפח שציינת וכמות הדגים לפני תחילת התמותה, האקווריום היה בעל עומס ביולוגי גבוה.

אלי
אלי רז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 30/05/2016, 19:46   #3
crazyd

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אלי רז צפה בהודעה
עניין התחזוקה באקווריום לא ברור מספיק מדברייך...

אשמח לדעת מה הפילטרציה, משטר החלפות המים, שאיבות רפש והאכלות.

חשוב לציין, שלפי הנפח שציינת וכמות הדגים לפני תחילת התמותה, האקווריום היה בעל עומס ביולוגי גבוה.

אלי
הפילטר הוא פנימי עם מדיום של 2 ספוגים ברמות עידון שונות וכמובן קרמיקות לבקטריות.
כשאני חושב על זה עד התקופה שהתחילו התמותות שמתי בו גם פחם אבל אחרי שהיה צריך להחליף שקית לא חשבתי שאקווריום כזה באמת דורש פחם ולא הכנסתי שקית חדשה (זרקתי כמובן את הישנה) ויכול להיות שבגלל זה התמותות.. האכלות אחת ליום-יומיים ממש מעט.
למעט החלפת המים שציינתי שעשיתי לפני כשבוע עם החלפה של 50% מהמים לא החלפתי מים כלל, גם לא שאבתי רפש (המצע הוא חולי).
עדיין לא נקרא Monday 30/05/2016, 20:05   #4
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

מספר דברים שעולים מדבריך ולאחר מכן אציין מה הלאה.

1. התיאור הוא קלאסי להרעלת ניטראט.
אקווריום ישן ללא תחלופת מים, מאמין שאין יותר מדי צמחים וכמובן שאין ניטור ערכים באמת להבין על מה ולמה.
ולכן זה החשד המיידי העולה מהסיפור.
כמובן מספיק שאחד הרגישים יותר ימות, יעלה אמוניה ומפה כבר ההרעלה היא כפולה.

חשוב לציין כי המים יכולים להיות עם ריכוזים גבוהים של אמוניה וניטראט ועדיין להיות צלולים לחלוטין ולהיפך - מים יכולים להיות צהובים (ואתה תראה את זה בתחביב) עם ערכים מצויינים.

החלפה כמו שאתה מבצע (50% אחת למספר חודשים) יכולה לקרות רק במערכות מאד ספציפיות, דוגמת האקווריום הטבעי או מערכות בעלות פילטרי דה-ניטראטור.

2. פחם פעיל - נורה אדומה מספר 2.
אם מדובר על אחד המוצרים האיכותיים יותר שמשלב שרף וחומרים נוספי, לא הייתי דואג. אם כי גם לא הייתי משתמש.
אם מדובר על אחד המוצרים הזולים, המכיל פחם פעיל בלבד - יש לדעת כי כאשר מגיע לרוויה (כלל אצבע - חצי שנה), הוא מתחיל לפלוט חומרים שונים חזרה למים.

3. פילטרציה ספק מסקפת, ספק לא.
אשמח לשמוע על איזה דגם מדובר. על פניו נשמע כמו דגם שהוא גבולי לבחירת האוכלוסייה והאקווריום ובמקרים כאלו, אין הרבה מקום לטעויות. מספיק שדג מת גם משיבה טובה, מעלה מעט את האמוניה והופ - הרעלה, בשל עומס על הפילטר.

מה כן לעשות הלאה?

קודם כל, החלפת המים היא נכונה ורצוי להרבות בהן. הייתי ממשיך עם עוד רענוני מים דו שבועיים של 25%.
כן לשאוב רפש! במיוחד כשהמצע הוא חולי ויש חשש לכיסים אנארוביים (יצירת גזי בוצה רעילים).
עם שואב רפש בעל פיה ארוכה ורחבה, לא תהיה בעיה עם החול.

כמובן - הוצאת הפחם מחוץ למערכת.

נשמח לתמונות של האקווריום ופירוט קצת יותר רחב:
1. דגם הפילטר?
2. גובה שכבת המצע?
3. משטר תזונה?
4. אילו דגים נשארו וכיצד מגיבים לאוכל?

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 01/06/2016, 16:51   #5
crazyd

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מעיין צפה בהודעה
מספר דברים שעולים מדבריך ולאחר מכן אציין מה הלאה.

1. התיאור הוא קלאסי להרעלת ניטראט.
אקווריום ישן ללא תחלופת מים, מאמין שאין יותר מדי צמחים וכמובן שאין ניטור ערכים באמת להבין על מה ולמה.
ולכן זה החשד המיידי העולה מהסיפור.
כמובן מספיק שאחד הרגישים יותר ימות, יעלה אמוניה ומפה כבר ההרעלה היא כפולה.

חשוב לציין כי המים יכולים להיות עם ריכוזים גבוהים של אמוניה וניטראט ועדיין להיות צלולים לחלוטין ולהיפך - מים יכולים להיות צהובים (ואתה תראה את זה בתחביב) עם ערכים מצויינים.

החלפה כמו שאתה מבצע (50% אחת למספר חודשים) יכולה לקרות רק במערכות מאד ספציפיות, דוגמת האקווריום הטבעי או מערכות בעלות פילטרי דה-ניטראטור.

2. פחם פעיל - נורה אדומה מספר 2.
אם מדובר על אחד המוצרים האיכותיים יותר שמשלב שרף וחומרים נוספי, לא הייתי דואג. אם כי גם לא הייתי משתמש.
אם מדובר על אחד המוצרים הזולים, המכיל פחם פעיל בלבד - יש לדעת כי כאשר מגיע לרוויה (כלל אצבע - חצי שנה), הוא מתחיל לפלוט חומרים שונים חזרה למים.

3. פילטרציה ספק מסקפת, ספק לא.
אשמח לשמוע על איזה דגם מדובר. על פניו נשמע כמו דגם שהוא גבולי לבחירת האוכלוסייה והאקווריום ובמקרים כאלו, אין הרבה מקום לטעויות. מספיק שדג מת גם משיבה טובה, מעלה מעט את האמוניה והופ - הרעלה, בשל עומס על הפילטר.

מה כן לעשות הלאה?

קודם כל, החלפת המים היא נכונה ורצוי להרבות בהן. הייתי ממשיך עם עוד רענוני מים דו שבועיים של 25%.
כן לשאוב רפש! במיוחד כשהמצע הוא חולי ויש חשש לכיסים אנארוביים (יצירת גזי בוצה רעילים).
עם שואב רפש בעל פיה ארוכה ורחבה, לא תהיה בעיה עם החול.

כמובן - הוצאת הפחם מחוץ למערכת.

נשמח לתמונות של האקווריום ופירוט קצת יותר רחב:
1. דגם הפילטר?
2. גובה שכבת המצע?
3. משטר תזונה?
4. אילו דגים נשארו וכיצד מגיבים לאוכל?
לגבי הפחם, ציינתי בהודעה הראשונה שלי שאת הפחם הוצאתי לאחר 3 חודשים בלבד וטרם החלפתי אותו באחר (כרגע בפילטר יש רק ספוגים וקרמיקה). לגבי דגם הפילטר אין לי מושג, משהו סיני, הקופסא ממזמן בפח. מה שכן הפילטר עושה 500-600 ליטר לשעה. המצע די עבה, הייתי אומר 3-4 ס"מ עובי.
כמו שכתבתי, אוכל אני נותן אחת ליום-יומיים כמות מאד קטנה (5-10 שניות לחיסול כל האוכל, ללא מזון ששוקע).
הדגים כרגע שנותרו (ועדיין לא הראו סימני מצוקה) הם 2 טטרה קונגו, סקלאר (קטן) ופלקוסטומוס קטן.
אולי כדאי שאני אוסיף עוד מהאקווטאן + בקטריה כדי לאזן את הרמות של המים? (הוספתי הכל לפי המינון הנדרש בעת החלפת המים).
עדיין לא נקרא Thursday 02/06/2016, 00:00   #6
roeeka

סוג אקווריום: 250
וותק בתחום: לא מספיק

בחלק של הוספת הבקטריה, יש בקבוקון של סרה מקביל לאקווטאן שציינת , bio nitrivec, זה הגיע אצלי גם כשקניתי חרוזי בקטריה לפילטר החיצוני , קיבלתי הנחיות וקראתי לא להשתמש בתכשיר באקווריום פעיל מחשש להרג בקטריות טובות, ובמקרה אצלך האקווריום פעיל ממה שקראתי - אם זה החומר המדובר לא הייתי מתסף אותו.
אישית הייתי משקיע בערכות \ טסטים למים כדי לקבל נקודת מבט נוספת על ערכי המים, אם תרצה יש סטיקים זולים שתוכל למצוא גם מסוחרי הפורום - all in one כזה, לא יקר ממש ויתן לך הערכה לגבי זה

נערך לאחרונה על ידי roeeka, Thursday 02/06/2016 בשעה 00:03.
roeeka לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 02/06/2016, 07:40   #7
אלי רז

הודו לך על 297 הודעות 374 פעמים

אני חושב שמעיין סיכם זאת בצורה טובה...

הזנחה ארוכת טווח עם פילטרציה לא מספקת הביאו את המיכל אל סף קריסה.

החלפות מים של 25% פעמיים בשבוע, עם שיפור הפילטרציה בצורה משמעותית, יעזרו לייצב את האקווריום מחדש.

לא הייתי מתסף כל חומר כימי אחר או בכלל למעט אנטי כלור בהחלפות מים.

בהצלחה,
אלי
אלי רז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 02/06/2016, 07:51   #8
shlomo012

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דרום אמריקאים בעיקר

מעבר לזה הייתי מאכיל יותר בכללי מפעם ביום יומים לפחות פעמיים ביום.
עדיין לא נקרא Thursday 02/06/2016, 08:46   #9
Aquario

הסמל האישי שלAquario

הודו לך על 20 הודעות 37 פעמים

יש לך אפשרות לקחת דגימת מים לאחת החנויות כדי לבדוק אמוניה, ניטריט וניטראט?
בכל מקרה מומלץ תמיד באופן שוטף לבצע ריענוני מים של לפחות 20% פעם בשבועיים...
Aquario לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 02/06/2016, 12:20   #10
טל_פ

הסמל האישי שלטל_פ

סוג אקווריום: צמחיה הייטק 200 ל', דיסקוסים 270 ל'
וותק בתחום: הרבה שנים, עם הפסקות

מעבר לאפשרות של הרעלת אמוניה ייתכן והדגים שלך פשוט מורעבים.
האכלות של פעם ביומיים ממש לא מספקות. חשוב מאוד שלא להרבות במזון, אשר עלול לגרום לעליה באמוניה ומאידך חשוב לתת מספיק מזון.
המיכל שלך קטן מדי לכמות הדגים וגודלם.
במיכל הזה הייתי מכניס דגי להקה בלבד.
טל_פ לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא