AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  נושא נעול
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 30/12/2001, 15:44   #1
מנטה ריי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

בהמשך לדברים שהובאו לפורום זה מתוך פורום צלילה של תפוז.

הנחת המלכודות לא בוצעה על מנת ללכוד דגים לאקווריומים, אלא ללכידת דגי דקר (לוקוסים).

בפועל במלכודות נתפסו רק דגי שונית, למעט כלוב אחד שבו היתה וריולה (סוג של דקר), הפעילות שלנו והתערבות הרשויות הפסיקו את הפעילות באיזור זה, אך באיזורים פחות נגישים זה נמשך טחנות הצדק באילת טוחנות לאט אם בכלל.

בלי קשר לאירוע זה אבקש מכל בעל אקווריום שלא ייפה את הפינה הקטנה בביתו על חשבון הריף הטבעי שעוד נותר לנו.
מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 30/12/2001, 17:21   #2
עודד

למנטה ריי
דגי הנוי הנמצאים למכירה בארץ מקורם לא מאילת.(ברוב המקרים).
באילת ישנם מספר בעיות עיקריות:
טיפול לא נכון בשפכים,זיהום המפרץ,כלובי גידול לדגי מאכל והחור באוזון שלא תורם לכל שונית באשר היא.
שמירה על שוניות ברחבי העולם צריכה להיעשות ע"י הפסקת דיג בציאניד או בחומרי נפץ,ושמירה על ניקיון האוקינוסים.ישנם גם מקומות בעולם שאוכלים דגי שונית.(נצרנים ואחרים)כך שהשמירה צריכה להעשות אולם היא לא קלה כלל וכלל.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 00:05   #3
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

ויותר מזה ! במרבית המקרים ציד דגים למטרות גידולם באקווריום איננו פוגע בטבע בכמות גדולה כמו שרבים נוטים לחשוב (בין אם מדובר בשונית ובין אם מדובר בלכידת דגים מאגם אפריקני גדול - למשל).

לוכדי דגים ויצורים ימיים למטרות נוי, אינם נעזרים בציאניד או בחומרי נפץ פשוט מכיוון שחומרים אלו עלולים לפגוע בדגים שהם מעוניינים למכור לחנויות ולמגדלים... שיטות הלכידה שלהם אינן פוגעות בדרך כלל במידה בלתי סבירה בבעלי החיים האחרים שנמצאים במקום. הוצאת שושנת מים לא מערבת חיסול המוני של שונית, ותפיסת מלפפון ים לא תחסל את כל שרשרת המזון התלוייה בו.

יתרה מזאת - אין מדובר במספרים גדולים כל כך (אוליי זה נראה הרבה מכאן, אבל תחביב גידול הדגים, גם אם הוא נפוץ מאד ברחבי העולם - אין בו דיי כדי לפגוע מבחינה מספרית בחיי הים, גם לא אלו שבאילת).

לצערי הרב, הבעייה מתרכזת בעיקר בציד, דיג וחיסול יצורים למטרות מאכל ושימושי האדם (כמו ציד הלוויתנים, דיג הבקלה והטונה, כלובי הדגים שבאילת ואפילו ייבוא מינים של דגי מאכל שמתרבים מהר וגדלים מהר - ובעצם פוגעים ואף מחסלים את האוכלוסיה המקומית העדינה יותר).

ובכלל - אקווריומיסטים רבים (בדומה למגדלי בע"ח רבים אחרים) מודעים מאד לנושא היכחדותם של בעלי חיים - ניתן לראות את התלהטות הרוחות בכל פעם שמנהלים דיונים הקשורים לכך בכדי להבין עד כמה הנושא קרוב ללבבם של רבים.

אינני יכול לדבר בשם כולם - אבל אני יכול לפחות לאמר שאנשים שאני מכיר מן הפורום הזה וגאה להיות חברים שלהם - לא היו נותנים יד להפרת המאזן הטבעי של בתי גידול לדגים שלהם - גם אם הדגים הללו נתפסו בטבע.

לסיכום - מנטה ריי ואחרים - היינו שמחים לעזור, אבל אנחנו פשוט לא הכתובת.
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 00:31   #4
מנטה ריי

לדג זאב ואחרים,

אני כאן בפורום לא כמטיף מוסר אלא כאקווריומיסט מתחיל, אבל בעולם הצלילה אני זמן רב, ולגבי שוניות האלמוגים ועולם החי שמרוכז בה יש לי הבנה במידה זו או אחרת.

לא קשה לשער שמשפחת ישראלי, משפחה ישראלית ממוצעת שקנתה אקווריום של חצי מטר ורצתה לקשט אותו בעץ שנמכר ב 60 ש"ח לקילו, בחרה לאסוף גזע עץ, אותה משפחה תאסוף אבני בזלת מרמת הגולן במקום סלעים זהים שנמכרים ב 50 ש"ח ליחידה בחנות. לצערי ככל הנראה אותה משפחה תאסוף אלמוגים מהשונית הרדודה במקום לקנות אלמוגים מעוקרים שצבועים בשלל צבעים זרחניים כמו שראיתי בזמן האחרון בחנויות.
איסוף שושנה אחת, אלמוג אחד או דג אחד לא ישמידו את השונית, אך תכפיל זאת על פני אוכלוסיה גדולה יותר, פזר זאת על פני 4 ק"מ ריף הפתוח לפניי צוללים באילת ומחקת את השונית הרדודה.

זהרון נמכר במאות שקלים בחנות, אין לי ספק שפה ושם יהיו כאלו שיתפתו לאסוף זהרון צעיר מהשמורה.
הבהרת חוזרת ונשנית לכלל האנשים תחזק עמדה שאין לגעת בשמורה על חשבון האקווריום הפרטי.

נ.ב - השימוש בציאניד הוא שיטה מקובלת מאוד לאיסוף דגי שונית לאקווריומים בפיליפינים.
בחומרי נפץ משמתמשים לדייג למאכל.
מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 02:04   #5
ברקודה

את צייד הדגים בפיליפינים ממש לא מעניין כמה
דגים ימותו בדרך ממש כמו לאלה שמחזיקים אותם
באקווריום הביתי שלהם-כמה טיפות זולות של ציאניד מהממות בעונה אחת עשרות או מאות של דגים
הנאספים בזריזות ע"י הציידים- הם כך הם עושים
עבודה של יום שלם במשך כמה שעות- לבנות מלכודות מיוחדות ולסמוך על המזל זה כבר עניין יקר יותר - הם בדיוק כמונו רוצים כסף קל ומהר
איסוף דגים ולרוב הבוגרים והיפים שבהם מוציא אותם ממאגר הגנים של האוכלוסיה ובכך פוגע בה בצורה חמורה- הצבע של הדגים אינו סתם קישוט אלא
אמצעי שרידה אבולוציוני-איסוף של הדגים הכשירים
והיפים ביותר שאמורים להנחיל את התכונות הללו לדורות הבאים פשוט מהווה מכה ניצחת ודרדרת
מהירה לכיוון ההכחדה
ברקודה לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 02:11   #6
Wild Blue

דג זאב היקר וכל השאר

(הריני פותח את פי בנושא אז צפו ל )

כל הוצאה של דג יחיד מהשונית שמגיעה למכירה בחנות כל שהיא בעולם הגיעה לשם "בגלל" שכ20 מסוגו אחרים מתו בדרך בדרכים שונות ומשונות
כ40 חיות ים מסוגים אחרים גם מתו.
האלמוג שהיה ביתו של הדג גם מת עקב הדרך שבה הוציאו את הדג. וכן עוד כ10 מסביבו.
וכן הלאה והלאה.

לשם דוגמה של כמות המוות:
דיג בפיליפינים יוצא עם סירתו לריף שמקיף את האי שלו הוא מצויד במסיכת צלילה לעיטים שנורקל מוט הריסה (קרובר) רשת ומיכל ציאניד.
הוא צולל למטה נאחז באלמוגים דבר שגורם להורדת הכיסוי הרירי שמגן על רקמת האלמוג וגורם למותו
באותה מידה בעת הצלילה הדיג מעלה ענן חול שעף על אלמוגים בסביבה וחונק אותם שוב גורם למוות
לאחר שמוצא אלמוג מתאים מלא באלמוגיות קטנות כחולות זרחניות הוא פורש את רשתו על האלמוג (שוב פוגע בהגנה הרירית של האלמוג וגורם למותו)
לאחר מכן עם מוט ההריסה הוא מפנה אלמוגים אחרים באזור שלא יפריעו לו לתפוס את הדגים או יפריעו בעבודתו אז הוא מזריק ציאניד לתוך האלמוג דבר שגורום להלם ולרוב למוות לדגים וכן לאלמוג הדגים לרוב יצופו לתוך הרשת אלא שלא יש להוציאם כאן שוב נכנס מות ההריסה לפעולה ובעזרתו שובר הדיג את האלמוג עד שיוציא את אחרון הדגים.
יש ליזכור שבאלמוג גם חיים סרטנים, צדפים וח"ח אחרים שכולם גם מתים מהציאניד.
תהליך זה חוזר על עצמו פעמים רבות על ידי אותו דיג במשך היום וכן כל השבוע וכמעט כל השנה. הכפילו זאת באלפי דיגים על אלפי איים ומקומות שונים בעולם ותחשבו מה קורה!!

וכן הדייג מתרחש בארץ ובסיני ובירדן ובכל הים האדום וכן בכל ים בעולם
ויש לזכור שכל הימים מחוברים ואותם דגים שבארצינו הגיעו בצורה לארואלית ממקום אחר בעולם שבו יש הרס שונית יותר גדול כך שבשלב מסוים לא יהיו מקורות לאותם הדגים שבארצינו.

כך שכל דג ריף לא משנה מאיזה מקום בעולם הוא "תרומה" אדירה להרס שוניות העולם וכן לכול העולם שכן הים הוא הבסיס לכל המערכת האקולוגית העולמית (יותר מיערות הגשם)

כך שלפני שאתם מחליטים לבנות אקוורים של מים מלוחים תחשבו על התוצאה האפשרית.

וכהערת אגב זה דק קצה חוט הפיוז הקצר שיש לי בנושא דגי וחיות נוספות של שוניות האלמוגים ומים מלוחים כך שראו הוזהרתם :grin:

אבל אוהב את כולכם ומכבד את כולם ואת דעתם

וד.א.
אני מודע לאורך ההודעה.
Wild Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 03:05   #7
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

דג-זאב, מאיפה הנתונים שלא משתמשים בציאניד/חומרי נפץ ?
אתה הבןאדם הראשון ששמעתי שטוען כך, כל מקום אחר, גם בארץ וגם בחו"ל אכן מסכימים שדיג דגי שונית נעשה באמצעים אלה - ולכן לא אקנה מים מלוחים - חוץ אם מדובר בדגים מורבים באקווריום

בניגוד למים מתוקים שם באמת, הציד הוא יותר "אלגנטי" מכיוון שהנהר רדוד ובעזרת רשת קל לתפוס דגים, במים מלוחים הדיג הוא הרבה יותר ברוטלי ובהחלט מזיק לסביבה !!!!

כמובן שיש עוד גורמים, אבל הדיג של מים מלוחים הוא ללא בקרה בכלל... לצערי השיטה של הכלובים - אומנם אכזרית ככל שתהיה ואני אישית נגד, עדיפה בהרבה על פיזור ציאניד.
fish in heaven לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 06:18   #8
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

חבר'ה חבר'ה ! אתם ישר עושים עליהום ומתלהמים. אני חוזר ואומר לכם - איסוף בעלי חיים משוניות, מאגמים, מנחלים ומלאגונות לא יהיה הדבר שמזיק והורס את המערכת האקולוגית שם.

בוודאי שלא באותה מידה כמו שעושים זאת למטרות מאכל ולשאר שימושי האדם. למעשה עם כל מה שאמרתם כאן עדיין לא שיכנעתם אותי שזה אינו כך.

בנוגע למשפחת ישראלי (שזו למעשה ההודעה שאני כן מסכים איתה - מנטה ריי) שהיא הורסת טבע ידועה (עזבו שנייה את לכידת יצורים חיים לאקווריומים חבר'ה - לא כל העולם עוסק בזה. זה לא מה שיהרוס את העולם. אתם מדברים פה על מספרים מינוריים להחריד לעומת דיג לשם מאכל, או ציד לשימושים שונים ומגוונים כמו שומן הלוויתן או חטי הפילים). אז תחנך אותם.

בשביל זה אנחנו פה, לא ? אנחנו מגבירים מודעות, וכמו שחידשתם לי לגבי ציד דגי אקווריום באמצעות ציאניד (דניאל - אתה באמת חושב שצדים דגי אקווריום באמצעות חומר נפץ?) - הנה למדתי משהו חדש - אז אפשר ללמד אנשים אחרים שלא לפגוע בטבע.
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 09:58   #9
מנטה ריי

http://idrinfo.idrc.ca/Archive/Repor...n2e/108954.pdf

אני מצרף קישור למאמר שטוען ש 80% מהדגים לאקווריומים שנאספים בפיליפינים נאספו בע"י שימוש בציאניד - הרעל מבריח את הדג מחוץ לאלמוג לתוך רשת האיסוף (ומלווה בהרג האלמוג וייצורים רבים שחיים בסביבתו).

המאמר הוא אחד מיני רבים ומצאתי אותו בחיפוש מהיר בגוגל על המילים ציאניד ואקווריום.

תחשבו על זה.
מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 13:29   #10
עודד

עקבתי בעיון אחרי התשובות כולל האמוציונליות וכן:
הרס שוניות האלמוגים באשר הן כפי שציינתי נובע בעיקרו מהחור באוזון שגורם להתחממות האוקינוסים,זיהום מי האוקינוסים,תיירות לא זהירה (עיינו ערך אילת),ודייג לא מבוקר.אותו דיג שנעשה ברובו ע"י רשתות עומק שנגררות על הקרקעית והורסות כל חלקה טובה שנותרה.דיג בחומרי נפץ מאידך נפוץ במזרח הרחוק לצורכי מאכל.כמובן שדיג בציאניד לא תורם לעניין.
ישנם מקומות כמו לדוגמא הברייר ריף באוסטרליה שחלקו הינו שמורת טבע וחלקו הקטן ניתן לדוג.ובמקרה הזה הדגים יקרים שבעתיים.
לסיכום:שמירה על שוניות האלמוגים באשר הן לא תתכן ללא הכרזה על שמורות טבע,פתרון בעיות כלכליות במזרח הרחוק(האם יתכן???).במידה ולא יהיה ביקוש לדגי אקוריומים רובם יאכלו.ישנם עמים שאוכלים גם דגי שונית כמו נצרנים וסוגים אחרים.בכל מקרה ביקוש תמיד יהיה.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 19:32   #11
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

האם כל החופים באילת מוגדרים "שמורת-טבע"??
או שיש חלקים שכן ניתן לקחת אלמוגים???
ELMINISTER
elminister לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 19:58   #12
מנטה ריי

האלמוגים הם ערכי טבע מוגנים,
ככאלו אסור לפגוע בהם גם במקומות שהם מחוץ לשמורה.
רק חלק מהחופים נכללים בשטח השמורה.
אך כל פגיעה באלמוגים בתחומי מדינה ישראל היא עבירה על חוק רשות שמורות הטבע.

מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 21:35   #13
עודד

האם לדעתך מישהוא אוכף את הנ"ל.
ואם היו חושבים כך היו נותנים לשונית באילת לגווע?
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 22:14   #14
מנטה ריי

יש הבדל גדול בין חוקים לבין אכיפת חוקים.

עבריינים יהיו למרות החוקים, לגבי האכיפה לאורך החוף הדרומי המהווה את שטח שמורת אילת מופקדים פקחים של רשות שמורות הטבע,
פקחים כאלה פועלים במיקרו מול בודדים, רכבי סיור של הרשות נוסעים לאורך השמורה ובחוף אלמוג יש פקחים על החוף, יצא לנו להזמין פקחים ובחלק מהמיקרים הם הגיעו,העירו או קנסו.
אך במאקרו מול מסוף הפוספטים, כלובי הדגים, הביוב באילת או סירות זכוכית שמגלחות את השונית הם נתקלים בגורמי כוח ואינטרסנטים חזקים מהם: מפעלי ים המלח, הלובי החקלאי, עיריית אילת, מתן רישיונות היסטורי לדייג במלכודות ועוד הרבה רעות חולות.

מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 22:22   #15
עודד

אתה צודק בחלק מדבריך
איך זה משתלב עם כלובי הדגים?
האם אינך חושב שהבעיות שמפורטות בהודעתך הרבה יותר אקוטיות לשמירת השונית מאשר דיג במלכודת זו או אחרת.
יתרה מזו במידה והיתה אכיפה נוקשה וענישה מתאימה לא היתה רואה את המראות שציינתה.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 31/12/2001, 22:38   #16
מנטה ריי

יש ריף שאני מאוד אוהב לצלול, הריף הזה לא נכלל בתחום השמורה, למעשה אני נחשב לעבריין כי אני צולל באיזור שמוגדר כאיזור שייט,
בריף הזה נמצאים האלמוגים הכי יפים באילת.

בקיץ מישהו הניח מלכודות בגודל מטר רבוע כל אחת, מיקרו בים, אולי, אבל הוא חיבר אותם בחבל עבה אחת לשנייה, הוא הוריד אותם מסירה וחיבר מצוף בעומק מטר מתחת לפניי המים, המלכודות התפזרו על שטח בקוטר של עשרות מטרים, החבל הזה עשה שמות בריף, הפיל אלמוג שיטית בקוטר מטר, ריסק אלמוגי שיח, כלומר ביצע נזק. הוא חזר על פעולה זו יום ביומו בריף הזה.
לדעתי הוא אפילו לא היה מודע לדברים שהוא מרסק מתחת למים.
הוא קיווה ללכוד בכלובים לוקוסים למסעדות, בפועל הוא לכד דגים אחרים, להאשים את הדייג הזה בכל תחלואי אילת אני לא יכול, להאשים אותו בחלק כלשהו בהחלט.
מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 01/01/2002, 02:47   #17
עודד

למנטה ריי
המקרה שציינת הוא מקרה קלאסי לדייג לא מבוקר שאמור לשאת בחובו עונש קשה.
שוב אני חוזר וטוען שמרבית דגי השונית המצויים בחנויות בארץ אינם מים סוף.גם המליחות השונה קצת מקשה על גידולם עם כי הוא אפשרי.
שמירה על האוקינוסים בעולם? אני בעד אך לצערי במבנה האוכלוסיה/תעשיה/כלכלה הדבר קשה ביותר.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 01/01/2002, 04:03   #18
ברקודה

כל לכידה של דגים אם זה במים מתוקים או מלוחים
מביאה להרס הסביבה ולפגיעה אקולוגית ואפילו הכחדה של הדגים עצמם-רוב הלכידות נעשות בצורה וולגרית ללא התחשבות או רגישות לסביבה רוצים
לגדל דגים יפה וטוב אבל לכידה מהטבע איננה הפתרון יש לבנות להקה בשבי ולהרבותה לצורך התחביב- לכידה בטבע הינה מעשה בל יעשה-דגיפ לכודים יהיו תמיד בסטרס מסויים ויסבלו כל חייהם
התירוץ שהרס רב נגרם ע"י ציד למאכל אינו מצדיק
בשום אופן הרס נוסף" ובילתי משמעותי" של דגים
לנוי(על אותו משקל אפשר לאמר:"מותר לרצוח אנשים
הם במילא מתים בסוף)- ובאשר למודעות נראה לי שהיא נמוכה מאוד- רבים מעדיפים "שונית אלמוגים"
או דגים נדירים שלא יתרבו לעולם באקווריום הפרטי והעלוב שלהם- אני מעדיף אותם בטבע
אם כבר דגים אז רק! ילידי שבי
ברקודה לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 01/01/2002, 14:04   #19
עודד

לברקודה
לא ציינת איך לפתור בעיות אלא רק עובדות
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 01/01/2002, 20:59   #20
ברקודה

לפתור את הבעיות אני יכול כרגע רק במיקרו
אני כעקרון לא קונה דגים שנלכדו בטבע אלא רק
מינים שאני יודע ב מאת האחוזים שהם ילידי שבי
ואף עפ"י שאני חובב בין השאר ציקלידים אפריקאים
אינני קונה דגים אלה מיבוא אלא רק אצל מגדלים
או חובבים שאצלם אני רואה שהדגים מתרבים היטב בתנאי שבי- כמו כן אינני קונה דגים צבועים או
כאלה שעברו תהליכים דומים
אם כל האקווריומיסטים בארץ היו נוהגים כמוני
סביר להניח שהיו דגים ברמה טובה יותר וללא
סבל מיותר נכון שיכול להיות שמחיריהם היו גבוהים יותר אך גם כיום סוחרים רבים לא בוחלים
במחירים גבוהים אפילו לגבי דגים חלשים וחולים
שהם קונים בזול בחול
ברקודה לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 01/01/2002, 22:03   #21
עודד

חזרתי והדגשתי הבעיה של הדגים בעולם הינה דיג יתר עקב ביקוש אדיר לדגי מאכל.
לגבי דגי נוי -האם מישהוא מכם מסוגל לפתור בעיות כלכליות בפיליפינים או סרי לנקה??
לגבי דגי שונית בארץ אני חוזר ואומר שרוב דגי השונית המצויים למכירה בארץ לא מאילת .מי שדג באילת אין לו את אותם שיקולים כמו לאותו דיג מהפיליפינים או סרי לנקה.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 01/01/2002, 22:21   #22
Wild Blue

דגי המאכל הם דגים לרוב אחרים מדגי השונית וגם לרוב נידוגים באזורים אחרים ובשיטות אחרות
שאינם משפיעות באופן ישיר על השונית.

למרות כל החוקים בארץ עדין יש הוצאת דגי שונית ומחירתם גם בארז וגם בעולםץ
יש מינים אנדמיים רבים של דגים אשר לא נמצאים בשום מקום אחר בעולם פרט לים האדום (בים האדום יש אחד אחוזי האנדמיזם הגדולים בעולם) ואיך שהוא מפיעים בכל מיני אקווריומים בארץ ובעולם.
וגם אם הדיג אינו ברובו בארצינו שמבורכת רק בכ7 ק"מ של ים סוף שמתוכם רק כ3 הם ריף שעוד קים (אך בתהליכי גסיסה ודעיכה נוראים) אז בשכונתינו לים זה הענין והמודעות לבעיתיות של פגיעה בשונית ירודה (או שלעיתים שווה (מה שמראה שגם בארץ רמת המודעות לרוב היא על הפנים)) כך שבהם מתרחש דיג לשם מכירה כדגי נוי.
והבעיה היא שדגים ואלמוגים לא יודעים גבולות מדינים ואם קוטלים דגים באזור מסוים אז דגים מאזור אחר גם נפגעים. עכב הגירה לאזור שבו הם נקטלים או פגיעה במאגר או מקורות המין.

ובקשר למה ניתן לעשות א. לא לקנות ולא לתמוך במכירה של דגי ים
ב. לתמוך בגופים שמתרתם הגנה על ערכי נוף וכן תמיכה בארגונים שמתרתם שינוי מקורות ההכנסה של מדינות עולם שלישי מעסקים הורסי נוף וטבע לעסקים מעודדי נוף וטבע (כמו תירות אקולוגית שלה יש סיפורי הצלחה מזהירים בכל העולם).
Wild Blue לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 00:43   #23
ברקודה

יפה אמר ווילד בלו- אלה הם הפתרונות במאקרו
הפתרון במיקרו הוא פשוט לא לקנות את הדגים הללו
לא יהיה ביקוש אז לא יהיה יבוא פחות יבוא יביא
לפחות צייד ופחות צייד לפחות הרס והרג
אבל כאמור הרבה אנשים הם צרי אופקים ומעדיפים
לראות את הדג באקווריום המסכן שלהם מאשר לדמיין
את הריף בסרילנקה
ברקודה לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 01:57   #24
הסניק סקין

כל הכבוד לווליד בלו וברקודה ,אני יודע שדגים שנתפסו בעזרת ציאניד חייהם מוגבלים ל3-4 חודשים עקב ההרעלה תארו לעצמכם איזה נזק סביבתי נגרם אפילו לדגים שלא נדוגו והיו בסביבה
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 02:44   #25
עודד

לסנייק סקין- טעות בידך לגבי אורך חיי הדגים.
אורך חייהם עד 15 שנה באק' בטיפול נכון ומקצועי.
לשאר בפורום - בארץ אין מסחר בדגי אילת -אולי מחתרתי.
דגי השונית כולל נצרנים,נדחנים ודגי תוכי ומלאך נאכלים במספר מקומות לא מבוטל בעולם.
מישהו מסוגל לבטל את הביקוש ההיסטרי לסנפירי כריש או את הטבח הברברי שנעשה בליויתנים או בדולפינים ביפן?
יש לא מעט דגי מים מתוקים שניצודים בטבע בשיטות לא פחות ברבריות לדוגמא סקלרים מסוג אלטום או דיסקוסים wild בגוון חום -שניהם בנהר האמזונס.
אולי לכם הפיתרונים!!!
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 03:04   #26
מנטה ריי

קצת חומר שולי, להוריד את הטונים בויכוח, אולי ייעניין אותכם.

הוזכרה כאן קבוצץ דגים מסויימת בשם נדחנים, אני חושב שאתה מתכוון לנתחנים (surgeon fish)
כאשר השם המוכר של המשפחה הם בתרנים וקיימים בני משפחה שנקראים נתחנים כמו הנתחן הסגול או הנתחן הכהה.
בד"כ נאכלים בתרנים מסוג קרנפון או בתרנים שחיים במים הפתוחים שמסביב לשונית, חוויה ביזארית לטייל אחריי צלילה בטיילת של שארם או בכפר בדהב ולראות דוכנים שעליהם בתרנים ותוכינונים שאיתם צללת לפניי חצי שעה, מצד שני לאכול קלמרי אחריי צלילת לילה שבה רקדו סביבך עשרות דיונונים ביזארי לא פחות.....

לגבי דגי המלאך זהו תירגום ל angel fish אך במגדירים בעברית קוראים למשחה הזאת קיסרים, על שם הקיסר ההדור, שנפוץ מאוד מקרב משפחה זו
(emperor angelfish)

בחנויות הדגים ראיתי גם שהשושנונים מכונים ליצנים (clown fish) תירגום ישיר אך לא נכון.

לגביי הויכוח שהתעורר פה ואני קורא אותו בעניין
אגיב בהמשך.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: מנטה ריי בתאריך 2002-01-01 19:05 ]</font>
מנטה ריי לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 04:53   #27
הסניק סקין

לעודד אני חושב שלא ירדתה לסוף דעתי כוונתי היתה שדגים שנדוגו בעזרת ציאניד מתאוששים אחרי התפיסה אבל הציאניד שחדר לגופם במינון הכי נמוך שאפשר הורס כל חלקה טובה בגופם והם מתים אחרי 3-4 חודשים (זה נאמר לי ע"י יבואן לא קטן בתחום)
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 13:59   #28
עודד

לסנייק סקין אינני יודע מאיפה אתה דולה את האינפורמציה.אומר לך מגוף ראשון וניסיון של 15 שנים.תלוי ממי אתה קונה את הדגים ועם איזה ספקים בחול הוא עובד.

עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 14:17   #29
עודד

למנטה ריי
תודה על התיקון נדחנים או נתחנים.
הכוונה לדגים ממשפחות Acanthurus או Zebrazoma
לאחרונה שייכים לדוגמא נדחן סגול והצהוב.
למשפחת דגי המלאך Pomacanthus אכן שייך האימפרטור או קיסר הדור אך הוא בהחלט רחוק מלהיות הנציג הבולט במשפחה.
מה לגבי משפחת הנצרנים Rhinecanthus ואחרים מאותה משפחה?
איך אתה מכנה העברית לדוגמא דגים מסוג Thalassoma ?
לסיכום הדיון מבחינתי:אתם צודקים לגבי הדייג בריפים אולם כמו שטענתי 99% בהדגים הנסחרים בארץ מקורם לא באילת! אולי במסחר ב"שוק שחור" ואם כן מדובר בתופעה שולית וראו איך נראה הריף באילת לצערי ,כמו מדבר צחיח.אי לכך דיג לצורכי נוי בפירוש,לא גרם להשמדת הריף הטבעי בארץ.
צריך לבוא בטענות למספר גורמים ובהם עירית אילת על אי טיפול נכון בשפכים,התחממות האטמוספירה, וכלובי הדגים.
הפרת האיזון האקולוגי העדין כל כך הדרוש לשגשוג השונית היא שגרמה לצערי להרס השוניות.
ועד היום אנו עדים לויכוחים בין אינטרסנטים בנושא.
מי שרוצה לתלות את האשם במצב באילת בדיג לצורכי נוי- שיבושם לו.
עודד לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 02/01/2002, 15:24   #30
מנטה ריי

הנצרנים הוא השם המקובל (trigger fish)
הקיסר ההדור הבולט מבין הקיסרים במפרץ אילת (בנוסף קיימים קיסרי הכתם, קיסרי שחום וגנטיקוס השכיחים פחות,לפחות בעומקים שאני מבקר).
Thalassoma הם משפחת הטווסונים ששייכים למשפחה הרחבה של השפתניים ( wrasse) יש המון מינים נוספים: נקאים, שלפנים, חדקנים, תפארים (גם הנפוליאון) והמון נוספים.

הנתחנים (משורש נ.ת.ח - surgeon)

רציתי רק להציג אוטופיה, תתדמיינו ארץ רחוקה שבה יבואני הדגים חתומים על אותה אמנה שעלייה חתומים כל יבואני דגי הנוי בעולם, האמנה כוללת רשימת התניות להוצאת דגים מהים:
1.בלי ציאניד.
2.בכל אתר שבו דגים דגי ריף, איזור כלשהו יהיה סגור לדייג על בסיס קבוע וייאפשר אישוש אוכלוסיות.
3.כנ"ל לגבי אלמוגים ושושנות.

תקומו ותגידו שזה פוגע בדייגים, מקשה עליהם ומייקר את ההוצאות, האבסורד הוא שהדייג שנמצא בתחתית סולם שיווק הדגים ומקבל פרומילים מהרווח של היבואן, המשווק והסוחר, אז שהסוחרים יישלמו 3 פרומיל ולא פרומיל אחד...

בארה"ב (אגב ארץ צבועה מאוד בנושא הגנה על הסביבה) בודקים (או אולי בדקו והפסיקו) משלוחים
מהפיליפינים והחרימו משלוחים בהם נמצאו שרידי ציאניד.

טוב זה רק אוטופיה, אחזור לפלטי שלי, אחת מהם השריצה אתמול....

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: מנטה ריי בתאריך 2002-01-02 07:28 ]</font>
מנטה ריי לא מחובר  
צור אשכול חדש  נושא נעול

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא