AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 16/07/2005, 19:14   #1
גרילוז

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל תאןרה לאקוריום צמחיה

יש לי אקוריום 450 ליטר
אני מעוניין לגדל צמחיה ודגים טרופיים (דיסקוסים וטטרות)
בהנחה שאני מוכן להשקיע איזה תאורה מומלצת שלא תגביל אותי לסוגי צמחיה
אני מאד אוהב דשא באקוריום
נא כיתבו לי מאת כל הפרטים-חברות מחירים מאיפה כדאי לקנות וכו'
גרילוז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 16/07/2005, 21:42   #2
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום!
אין זה מספיק לציין את הנפח בלבד, ציין : אורך (לבחינת אורך נורה מירבי), רוחב (לבדיקת כמות נורות אפשרי) ועומק ( לתאמת עוצמת הארה).

כמי שמבקש לגדל צמחי דשא תצטרך הספק תאורה של 500 וואט סה"כ, אפשר להשיגו ע"י נורות פלורסנט T5 , או נורות מטאל הליד (לא לשכוח שחיבים להשתמש במחזירי אור טובים.

גוף התאורה לנורת מטאל הליד מכיל את כל האביזרים להדלקתה ומחזיר אור תעשיתי מובנה עם זכוכית הגנה, עלות לגוף תעשיתי להספק 150 וואט בערך 300 ש"ח, ל-250 וואט 400 ש"ח.

נורות T5 ניתן למצוא בהספק 80 וואט ואורכה 145 ס"מ, תצטרך 6 נורות לפחות ועלות משוערת של 300 ש"ח ליחידה כפולה, תוספת רפלקטורים תסתכם מ- 800 עד 900 ש"ח (למטאל הליד) או 1200 ש"ח עבור כל הנורות של T5 (בהתקנה כוללת אביזרי הדלקה ורפלקטורים).

נורות T 5 אינם נמצאות בכל חנות ולכן רצוי להגיע לסיטונאי חשמל, המספק ציוד לקבלני חשמל,
קימים גופי תאורה יעודיים אך הם עולים ממון רב (פי שלוש ויותר).

נורות T5 כמו יתר הפלורסנטים מפיקות אור שאינו רציף (כמו הלוגן וליבון) ולצמחיה בחר ב"צבע אור" 6500 קלוין ומטה, נורת מטאל הליד מכילה ספקטרום קרוב ל"ספקטרום רציף", הדלקתה אורכת מספר דקות (5 - 10) עד להארה מלאה וכך גם במקרה של המתנה להדלקה מחודשת לאחר הפסקה רגעית באספקה.

הכדור אצלך - בהצלחה
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 00:03   #3
Udi
חבר כבוד, הוגה ומקים AquaDex

הסמל האישי שלUdi

הודו לך על 20 הודעות 30 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

איציק, כרגיל תשובה מצויינת

אני קנית נורות מטאל הלייד 5400 קלווין (לא היה 6500) האם זה מספיק טוב לצמחייה (האקווריום עדיין לא הוקם, בקרוב בקרוב)
מה בדבר נורות 10000 קלווין ? האם הם טובות לצמחייה או לא ?
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 10:29   #4
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום אודי!
כדאי שארחיב מעט בנושא צבע האור והתאמת הנורה לצמחיה:
בעקרון תהליך הפוטוסינתזה הוא תהליך שהאור מניעו, ע"י העברת האנרגיה שבאורכי הגל (בתחום הנראה בלבד), אנרגיה זאת נקלטת ע"י הצמח בעמצעות "קולטנים" הנמצאים בעלי הצמחים, ישנם מספר פיגמנטים בנוסף על ה"כלורופיל הירוק" ולהם עקומות הענות שונות ממנו.
מבלי להכנס ל"עובי הקורה", פיגמנטים אלו "מישרים" את עקומת ההענות של הצמח לקליטת האנרגיה למעשה לכל תחום "האור הנראה".
מכאן שאין טעם לקחפש נורות בספקטרום ההענות של ה"כלורופיל הירוק" דווקא, מה גם שנורות יעודיות אלו יקרות במאות אחוזים מהרגילות, בהתחשב ש"הניצולת" בתחום הירוד של "עקומת ההענות" של כל פיגמנט אינו פחות מ-50%, עדיף לקנות נורה זולה שעלותה רבע (ולפעמים עשירית) מנורה יעודית !!!
מאחר ובצמחים קימים פיגמנטים נוספים, ה"תועלת" בנורה יעודית "מתגמדת" במיוחד עם ניתן לשלב מספר נורות יחד (ובצמחיה תמיד ניתן)
מכאן ראוי להשתמש בנורות "זולות" ולהגדיל את ההספק הכללי, בהתאם לדרישות ההארה ומיקום הצמחים.
שילובים אפשריים יהיו בנורות "אור יום" 6500 קלוין (המאירות היטב לעיננו ) וגם "לבן חם" 3800 קלוין או "לבן קר" 5000 קלוין (הנראות "דלוחות" לעיננו), נורות "אקטיניות" יקרות כמו היעודיות ואין בהם "תמורה לאגרה" :P , מה גם שאורך הגל שבולט בם "מעודד" צמיחת אצות (המגיבות טוב לאור הכחול האקטיני)
מאוד מקווה שעזרתי.
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 10:42   #5
Udi

הסמל האישי שלUdi

היי איציק, תודה על התשובה..... מובן חלקית

האמת היא שאתה שובר לי פה תאוריה ישנה שיש צבע אחד שהוא אידאלי לצמיחת צמי מים.

הבנתי שלכל צמח יש "קולטני אור" שונים לאורכי גל בצבעים שונים.
לפי מה שהבנתי מדבריך (ואולי אני טועה), אין חשיבות לחפש דווקא את הצבע שעונה לקולטן של הכלורופיל הירוק אלא עדיף לגוון במספר נורות עם מספר צבעים.

ציטוט:
בתחום הירוד של "עקומת ההענות" של כל פיגמנט אינו פחות מ-50%,
האם אתה יכול להסביר משפט זה ? לא כל כך ירדתי לסוף דעתך.

לפי מה שהבנתי ממך עדיך לי להשתמש בנורה אחת 5400 קלווין ובנורה אחרת 6500 קלווין ?
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 12:56   #6
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום שוב!
לכל "פגמנט" עקומת הענות שונה, משמעותה שלאורך אורכי הגל (בתחום הנראה) הם מנצלים את מלוא האנרגיה בד"כ ב-2 שיאים השונים מפיגמנט אחד לאחר, בכלורופיל הירוק השיאים: 670 ו- 430 ננומטר, שם הניצול של האנרגיה באורכי גל 670 (אדום) קרוב ל-100%, בתחום 430 ננומטר (כחול) 60% ובאורך גל 510 ננומטר כ-10% מהאנרגיה (לזה אני קורא "תחום ירוד" ).
מנגד לפיגמנטים האחרים תחומים שונים כאמוא ולכן הם "מיישרים" את "עקומת ההענות" הכללית.
מאחר ואיננו יודעים איזה פיגמנטים מצויים בכל צמח (מלבד הכלורופיל), כדאי שנספק תחום רחב של הספקטרום הנראה, נשיג זאת ע"י שילוב נורות ובה נענה על מגוון אורכי הגל ,שאינם מצויים בנורה אחת.
בנורת מטאל הליד יתרון על הפלורסנט, בכך שהספקטרום שבה רציף בגלל הקשת החשמלית שבנורה, בניגוד לפלורסנט (מכל סוג) שאורכי הגלים שבו הם נקודתיים (אוסף של אורכי גל בספקטרום מוגדר).
לעצם השילוב רצוי שתכניס נורה אחת בצבע אור "חם" 3800 קלוין (מכילה יחסית יותר "אדום"
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 18:27   #7
eyalco

מספר הערות לדיון ברשותכם :
די מזמן הבנו כי גם אם ברצוננו לקיים אקווריום צמחיה מפואר, אין כל טעם וצורך לבנות אותם עם עוצמת תאורה של 1 וואט לליטר ומעלה. הערה זו נכונה שבעתיים בכל הקשור לאקווריומיסטים העושים את צעדיהם הראשונים בתחום הצמחיה. רמת תאורה זו לא רק שאינה מסייעת במאום, היא אף פוגעת במתחילים ומחייבת אותם לפעול ברמת מיומנות גבוהה, שבתחילת דרכם עדיין אין היא ברשותם. התוצאה בד"כ היא מפגש עם אצות - מפגש שהוא אינו מחוייב המציאות (בניגוד לדעה הרווחת).

הערה זו נכונה היתה מאז ומעולם בכל הקשור לאקווריומים בעלי נפח מים גדול (מעל 400 ליטר) - שם עוצמת תאורה של 0.5 וואט לליטר היא יותר ממספיק. נושא זה נטחן עד דק גם בפורום זה ואינני רואה כל טעם להרחיב על כך. מי שמעונין בכל זאת להעמיק בתחום זה ספציפית, ניתן לקרוא את המאמר הבא מהפורום הזה :
מאמר
יש מקורות רבים לכך - אם תרצו אשמח לספקם.

בכל הקשור לעקומת ההיענות וצבעי התאורה : ניסויים שנערכו בתחום זה העלו עובדה מעניינת : אין משמעות כלל לשימוש בנורות ייעודיות המספקות ספקטרום בתחום ההיענות של הכלורופיל.
דיונים רבים שנערכו בנושאי תאורה ועקום ההיענות של כלורופיל a בתהליך הפוטוסינתזה הזניחו את הצמחים עצמם, פיגמנטים אחרים המסייעים לתהליך הפוטוסינתזה ויכולתם להסתגל ולהשתנות בכל תנאי סביבה משתנים. צמחים (ואצות) מסוגלים להסתגל לרמות נתונות על עוצמת תאורה וספקטרום מסויים, כל זאת בתוך מספר ימים עד שבועות.

להוכחת האמור נערכו נסיונות בתחום ועלו תוצאות מאוד מעניינות : נבדקו מספר נורות על כ- 5 צמחי מים, כאשר ההנחה הראשונית הייתה כי נורת ספקטרום מלא תהיה טובה יותר מנורות אחרות. הניסוי הצביע על תוצאות אחרות. נבדקה בצמח אלודאה רמת הפירלינג ונמצא כי נורות המשלבות ספקטרום מלא עם קול ווייט מתקבל הפירלינג הכי חזק. שילוב של נורות קול וייט בלבד הוביל לתוצאה השניה בטובה. שילוב של נורות ספקטרום מלא קיבל תוצאה שלישית בטובה. התוצאה הטובה המתקבלת מנורות קול ווייט המפיצות את הספקטרום הירוק בעיקר לא היתה צפויה כלל.

נורת הספקטרום המלא שנבחרה הינה מסוג ויטה-לייט (אין בארץ) ונחשבת היא ייעודית לצמחיה – לנורה פיקים עיקריים בתחומים האדום והכחול של הספקטרום, הנחשבים עדיפים לצמחיה ותואמים לספיגת האור ע"י הכלורופיל בצמחים בצורה מותאמת יותר מאשר נורת הקול ווייט ונורות אחרות. שימו לב, נורה הייעודית לצמחיה, שעולה פי כמה וכמה מנורת הקול-וייט, השיגה תוצאה פחות טובה מהנורה הזולה יותר.

בניסוי נמצא כי נורת הקול ווייט ייצרה 13% יותר תאורת פוטוסינתזה מנורת הדיי לייט !!! יש לכך סיבות אך אינני רוצה להלאות. המשמעות העיקרית של הניסוי היא - צבעי הספקטרום של נורות ייעודיות לצמחיה אינן שוות את המחיר הרב שמשלמים עליהם. נורות קול ווייט לבדן יבצעו את העבודה טוב הרבה יותר בחמישית המחיר ופחות.

בכל הקשור לצמחי דשא וכדומה - גם באקווריומים הקטנים מ- 400 ליטר (שם אין כל צורך בעוצמת תאורה גדולה כפי שציינתי) ניתן לגדל צמח תובעני כמו גלוסוסטיגמה בכחצי וואט לליטר !!! (מנסיון אישי !!!). כל הנדרש הוא שימוש נכון בדישון ו- CO2.

לסיום, גם הערכה כי עוצמת תאורה נדרשת להוצאת הגוון האדום יותר מהצמחים איננה נכונה. ניתן להוציא צבעים עזים מצמחים אדומים גם ב- 0.5-0.7 וואט לליטר. לא נדרש לשם כך הצבת כור גרעיני קטן מעל האקווריום !! (שוב, מנסיון). הגורם המשפיע על הצבעים הוא דווקא אופי הדישון והמינון של המרכיבים השונים. לתאורה אין כל השפעה ישירה על צבעי הצמחים.

ממליץ לבחור נורות, כפי שגם איציק ציין, פשוטות וזולות ללא כל התחייבות בנקאית על ייעודיות לצמחיה. כמו כן ממליץ לגוון בספקטרום לצורך מראה העין בלבד - לתאורה יש השפעה על מראה הצמחים והדגים באקווריום. כל השאר כבר איננו משנה...

מצטער על אריכות דבריי...

אייל
eyalco לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 19:00   #8
Udi

הסמל האישי שלUdi

אייל ואיציק, המון תודה על ההשקעה בתשובות.

קצת אספר על האקווריום שאני מתכנן:

מידות:
80X80X60
(60 גובה)

כ 340-350 ליטר נטו.
סאמפ פנימי בדופן האחורית (כ 48 ליטר).
סה"כ קיבולת האקווריום לא כולל סאמפ - כ 300 ליטר.

תאורה
2 נורות מטאל הלייד של 150 וואט עם רפלקטורים תואמים (סה"כ 300 וואט)

פחמן דו חמצני:
שימוש במערכת CO2 בלון + ווסת + ברז חשמלי.

מצע:
שכבה תחתונה - תערובת של פומיס + כבול + דשן למצע (3 ס"מ).
שכבה עליונה - חצץ קוורץ 1-3 מ"מ בצבע שחור (7 ס"מ)
בין השכבה התחתונה לעליונה יהיה רשת חלונות מחוררת לחציצה.

דישון:
דשן נוזלי לפי הרגש.

צמחייה:
לא סגור לגמרי על איזה צמחים אבל יהיה:
כ30% צמחי רקע מהירי גדילה
כ15% צמחי מטרה במרכז האקווריום
כל השאר יהיה גלסוסטימה.

והשאלות הם:
1) האם 2 נורות של מטאל הלייד 5400 קלווין טובים לאקווריום הנל (יכול להיות שהם יותר מדי) ?
2) כמה CO2 עלי להזרים ?
3) האם לשתול את הגלוסוסטימה בהתחלה או לחכות לאיזון קודם ?

אל תתביישו לפרט כמו שאתם יודעים.
(אני מקווה לשים מחר תמונות של האקווריום הריק).
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 21:18   #9
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום אודי!
מאחר והמיכל אצלך חיבועי (80 אורך ורוחב) הייתי ממליץ לשים נורת מטאל הליד אחת של 250 וואט, זה זול מ- 2 גופים של 150 וואט ( יעלה קרוב ל-400 ש"ח), במידה ואינך מחליף זה בסדר והנורות יהיו טובות :P
קיים מבנה עגול לתלייה או ריבועי ( 50 אורך ורוחב).
CO2 מקובל "כלל אצבע" להזרים (בתנאים רגילים) חצי מערך הנפח (בליטרים) בועות לדקה, במקרה שלך 170 בועות (3 בועות לשניה).
לשאלתך על הזלוטוסטיגמה, אין לי נסיון וחכה לבעלי ניסיון...
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 22:01   #10
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 21 הודעות 37 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

2. רצוי שתצטייד בערכות בדיקה לPH וKH , אתה מתכוון להשתמש במים רכים?
3. ישר על ההתחלה, אין טעם לחכות
ויאללה כבר תתחיל להריץ את העסק

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 22:59   #11
Udi

הסמל האישי שלUdi

ציטוט:
מאחר והמיכל אצלך חיבועי (80 אורך ורוחב) הייתי ממליץ לשים נורת מטאל הליד אחת של 250 וואט
איציק, עכשיו אתה אומר לי

המצב הוא שיש לי כבר את שתי נורות המטאל הלייד 150 וואט. ולכן האפשרויות הם להשתמש בשניהם או להשתמש רק באחת מהם.

לגבי השאלות שלך עופר:

אוסמוזה הפוכה, יש לי צריך לחבר אותה, במידה ואחבר אותה אני אתחיל את האקווריום עם מי אוסמוזה טהורים (ללא מיהול כלל) אוסיף קצת דשן וברזל נוזליים לסיפתח.
עד כמה שידוע לי במים רכים אין כלל בעיית אצות.

עם הזמן ועם איכלוס האקווריום בדגים, אתחיל למהול את מי האוסמוזה במים מהברז.

ירכות בדיקה וודאי שיש.
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 23:35   #12
ראובן

הסמל האישי שלראובן

הודו לך על 38 הודעות 48 פעמים
סוג אקווריום: ריף SPS
וותק בתחום: מ-2004

מעניין מאוד. אנ משתמש בשלש מנורות מטאל 150W עם נורות BLV בקלווין 5200. עד היום הצמחים היו ירוקים תדיר כולל הקבומבה האדומה. בסוף השבוע קניתי דרך ברוך 2 נורות T5 גרולוקס (צבע אדום סגול), כל הצמחים הגיבו לאחר יומיים בחיזוק צבע האדום.
ראובן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 23:57   #13
Udi

הסמל האישי שלUdi

ציטוט:
השבוע קניתי דרך ברוך 2 נורות T5 גרולוקס (צבע אדום סגול),
יפה, כנראה שהתיאוריה מתממשת גם בחיים האמיתיים.

ראובן, לא אמרת כלום, מהו הקלווין בנורות שהוספת ???
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 00:21   #14
ראובן

הסמל האישי שלראובן

וואללה לא יודע.
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 00:38   #15
noamy25

ברירת מחדל עזרה.. שוב...

אשמח לדעת איך אני יכול להפוך את האקוריום שלי לאקוריום צמחיה.
כלומר כבר שמתי צמחים מצע אבל נראה לי שלא נתתי דגש בתאורה לאחר מה שקראתי כאן.
האקוריום שלי הוא בן שבוע.
מידות:מטר אורך 40 ס"מ רוחב 60 ס"מ גובה.
משהוא בבקשה יכול לומר לי איזה מנורה אני יכול לשים באקוריום מסוג המפורטות להלן?
אולי אני לא צריך להחליף כיום יש לי מנורת פלורסנט רגילה 80 ס"מ 25 וואט.
היא מאירה די חזק אבל לפי מה שאומרים כאן נראה לי שאני חי באשליות ואולי הצמחים כבר באשליות בקושי חיים.
זה חשוב ההזרמה של ה-co2? מזה בכלל? איפה משיגים את זה?
אני חולה על אקוריום צמחיה...עזרה אם אפשר...

תודה נועם.
noamy25 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 08:36   #16
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

שלום אודי!
ראשית איני זוכר ששאלת אותי לגבי התאמת נורות, גם את מידות המיכל ציינת רק לאחר התשובה הכללית (לגרילוז), לכן איני מבין על מה התרעומת? לו כתבת קודם מפורשות הייתי עונה לך בהתאם.
לגבי צבעים: לכל הנורות מלבד הלוגן וליבון יש "עיוות צבעים" המדד נקרא "CRI" ומצויין באחוזים, משמעותו עד כמה הצבע, באור יום, יראה בהארה ע"י הנורה המסוימת?.
מאחר ולנורה פלורסנטית חסרים צבעים מסוימים (בהתאם לסוג הנורה) האפקט בשימוש בהם גורם לצבע מוכר באור השמש, להראות אחרת בהארה ע"י הנורה המסוימת, משתמשים ב"תופעה" זו במופעי בידור וניתן לנצלה גם באקוריום (ע"פ טעם המגדל), הצמח אינו משנה את צבעו בגלל סוג הנורה!, הוא גדל או שגדל במצב מחסור (תלוי בכל האלמנטים החיונים לצמיחתו).
לגבי אור נחוץ לצמח לקבל את האנרגיה במידה מספקת, עודף ללא תמיכה ממרכיבים אחרים יהיה גורם מבוזבז, שלא יתבטא בצמיחה נוספת.
צריך לזכור שגם לעיין האנושית, "עקום הענות" והיא שונה מ"עקום ההענות" של הצמח (הפוכה לו), מכאן שאם "העברנו" את האנרגיה ע"י האור בעוצמה נכונה לצמח, לא ישתנו הצבעים באופן אוביקטיבי, אלא רק סוביקטיבי, כפי שהעיין שלנו מגיבה על הארה שונה על אותו אובייקט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 09:34   #17
Udi

הסמל האישי שלUdi

ציטוט:
פורסם במקור על ידי איציק רז
שלום אודי!
ראשית איני זוכר ששאלת אותי לגבי התאמת נורות, גם את מידות המיכל ציינת רק לאחר התשובה הכללית (לגרילוז), לכן איני מבין על מה התרעומת? לו כתבת קודם מפורשות הייתי עונה לך בהתאם.
[/b]

חס וחלילה איציק, אני בדרך כלל לא בא לאחרים על טעויות שאני עושה (זה היה סוג של בדיחה שלאחריה מייד בא האייקון המתאים ).

מצטער, לא הספקתי לצלם, תמונות יגיעו בהמשך.
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 09:39   #18
Udi

הסמל האישי שלUdi

ברירת מחדל Re: עזרה.. שוב...

ציטוט:
פורסם במקור על ידי noamy25
אשמח לדעת איך אני יכול להפוך את האקוריום שלי לאקוריום צמחיה.
כלומר כבר שמתי צמחים מצע אבל נראה לי שלא נתתי דגש בתאורה לאחר מה שקראתי כאן.
האקוריום שלי הוא בן שבוע.
מידות:מטר אורך 40 ס"מ רוחב 60 ס"מ גובה.
משהוא בבקשה יכול לומר לי איזה מנורה אני יכול לשים באקוריום מסוג המפורטות להלן?
אולי אני לא צריך להחליף כיום יש לי מנורת פלורסנט רגילה 80 ס"מ 25 וואט.
היא מאירה די חזק אבל לפי מה שאומרים כאן נראה לי שאני חי באשליות ואולי הצמחים כבר באשליות בקושי חיים.
זה חשוב ההזרמה של ה-co2? מזה בכלל? איפה משיגים את זה?
אני חולה על אקוריום צמחיה...עזרה אם אפשר...

תודה נועם.
אתה נכנס פה לעולם שלם, קשה להסביר את כל התנאים על רגל אחת, ממליץ לך בחום לקרוא את המאמרים שכתובים במאגר המידע.

הנה כמה נקודות בסיסיות שיתנו לך קצת רקע לפני צלילת העומק:

התפתחות הצמחייה תלויה בשלשה גורמים עיקריים:
אור, פחמן דו חמצני, תוספי דישון ופוספאטים.

הכלל המנחה הוא שהצמח ייקח "כל צורכו" מכל גורם וגורם, כלומר אם אתה למשל מדשן המון אבל יש לך קצת מאוד תאורה וקצת מאוד CO2 הצמח ישתמש רק בדישון שהוא צריך ושאר הדישון ינוצל ע"י אצות.

מכאן החשיבות לדעת איזה תנאים נוספים יש לך באקווריום מלבד התאורה (שהיא נמוכה לכל הדעות ואינה מספקת).

לכן, המסקנה שלי בשבילך היא שההתמקדות בתאורה אינה מספיקה.
קרא את המאמרים המדברים על אקווריום צמחייה, גם תהנה וגם תלמד (וגם תחסוך מעצמך הרבה טעויות והוצאות מיותרות)
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 10:45   #19
eyalco

ראובן, שים לב לציטוטים שלי :

ציטוט:
כמו כן ממליץ לגוון בספקטרום לצורך מראה העין בלבד - לתאורה יש השפעה על מראה הצמחים והדגים באקווריום. כל השאר כבר איננו משנה...
הגרו לוקס מוסיף צבע מענין לאקווריום ונותן גוון שונה, כפי שציינתי, לצמחיה ולדגה. לא הגרולוקס שינה את הצמח מירוק לאדום. הוספת שם עוצמת תאורה, זו שינתה לך הרכבי דישון שיצרו את הצבע.
ציטוט:
לתאורה אין כל השפעה ישירה על צבעי הצמחים
לעוצמת תאורה יש השפעה עקיפה על צבעי הצמחים, לא ישירה (זו אחת מהן).

אודי כמה הערות :
1. אתה שם כבול - לא צריך לחלוטין להוסיף דשן מסחרי !!! כל המוסיף גורע ובמקום הזה, זה נכון שבעתיים. חסוך..
כמו כן, אל תעבור 2 ס"מ, מיותר.

2. צמחיה - תשתול בתחילה הרבה מהיר גדילה. שים גם גלוסו אך שים הרבה יותר מהירי גדילה ממה שתכננת. בזמן שתילת בגלוסו - אל תכניס חתולים, בייחוד קורידורסים. הם לא נותנים לגלוסו להשתרש טוב.

3. סאמפ - קשה לשכנע את המשוכנעים אך אל תשתמש בסאמפ בצמחיה. אפשרי, אך בעייתי. אני ממש לא ממליץ, מה גם שאין צורך בעוצמת פילטרציה כזו... במקרה שכן, תצטרך כמות גדולה הרבה יותר של הזרמת CO2... מיותר.

4. אוסמוזה הפוכה - לא 100% !!! לא יתרום כלום לאצות !! רק יעשה צרות עם ערכי המים והרעלות CO2. במילה אחת - לא !!!
תמדוד ערכי ברז ותמהל אוסמוזה בהתאם. אל תרד מ- GH=5! אל תרד מ- KH=4-5.

5. דשן - דשן על ההתחלה. DAY ONE ! דשן היטב ומעט יותר מהוראות היצרן...

תפעל נכון, לא תראה אצות (ללא קשר למים רכים).

אייל
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 11:06   #20
Udi

הסמל האישי שלUdi

אייל, תודה על הטיפים

ציטוט:
1. אתה שם כבול - לא צריך לחלוטין להוסיף דשן מסחרי !!! כל המוסיף גורע ובמקום הזה, זה נכון שבעתיים. חסוך..
כמו כן, אל תעבור 2 ס"מ, מיותר.
מי יתן את ה"פוש" ההתחלתי לדישון המצע (הכבול רק צופח את החומציות של המצע ומרכך את המים לא?)

ציטוט:
3. סאמפ - קשה לשכנע את המשוכנעים אך אל תשתמש בסאמפ בצמחיה. אפשרי, אך בעייתי. אני ממש לא ממליץ, מה גם שאין צורך בעוצמת פילטרציה כזו... במקרה שכן, תצטרך כמות גדולה הרבה יותר של הזרמת CO2... מיותר.
ידוע, אני לא מסתדר כל כך טוב עם פילטרים חיצוניים, לא יוצא לי לנקות אותם הרבה, מקסימום נזרים קצת יותר CO2.
שים לב שהסאמפ הוא פנימי ומידותיו הם: אורך 80 ס"מ, רוחב 10 ס"מ, גובה 60 ס"מ, מה שאומר ששטח הפנים שבא במגע עם האוויר קטן באופן יחסי לסאמפ הפנימי, בהנחה שצינור הפליטה של הסאמפ הפנימי יכוון נכון ולא יעשה זרימות חזקות במים אני לא צופה איבוד CO2 רב.

ציטוט:
4. אוסמוזה הפוכה - לא 100% !!! לא יתרום כלום לאצות !! רק יעשה צרות עם ערכי המים והרעלות CO2. במילה אחת - לא !!!
חשבתי לשים בתחילת הדרך אוסמוזה הפוכה ללא דגים כלל ולהתחיל למהול לאחר כשבועיים שלשה, כל פעם קצת ורק לאחר כחודש להתחיל להכניס דגים.

אני יודע שזה בניגוד להרבה תיאוריות, אבל זה נותן לי אפשרות לשחק עם ה CO2 תאורה ודישון בלי לפחד להרוג את הדגים, את האצות אני רוצה למונע ע"י שימוש במים רכים בלבד.

אני מודע לבעיה שבהעדר באפר ובשימוש ב CO2 אני עלול למצוא את עצמי עם מים חומציים מאוד, אבל כל עוד אני לא יורד מ PH=5 אני לא חושב שיהיו בעיות.

ציטוט:
תפעל נכון, לא תראה אצות (ללא קשר למים רכים).
כשהייתי צעיר היה לי מאמן כדורסל שתמיד אמר לי "תשחק טוב לא תפסיד" מה שהוא לא הסביר לי זה איך לשחק טוב
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 11:25   #21
ראובן

הסמל האישי שלראובן

ציטוט:
פורסם במקור על ידי eyalco
ראובן, שים לב לציטוטים שלי :

ציטוט:
כמו כן ממליץ לגוון בספקטרום לצורך מראה העין בלבד - לתאורה יש השפעה על מראה הצמחים והדגים באקווריום. כל השאר כבר איננו משנה...
הגרו לוקס מוסיף צבע מענין לאקווריום ונותן גוון שונה, כפי שציינתי, לצמחיה ולדגה. לא הגרולוקס שינה את הצמח מירוק לאדום. הוספת שם עוצמת תאורה, זו שינתה לך הרכבי דישון שיצרו את הצבע.
ציטוט:
לתאורה אין כל השפעה ישירה על צבעי הצמחים
לעוצמת תאורה יש השפעה עקיפה על צבעי הצמחים, לא ישירה (זו אחת מהן).
אייל, ביצעתי שני שינויים במקביל. הראשון החלפתי שתי נורות T5 אוסורם 860 בנורות גרולוקס, כך שלא נוספה הארה. החלפתי את הרפלטורים של ברוך (הישנים) בכאלה של ארכדיה.
בנוסף התחלתי להשתמש בדשן של סיכם.

מה מבין כל הגורמים הביא לשינוי כל כך משמעותי???

השבוע הוספתי ריאקטור
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 12:25   #22
eyalco

אודי :
ציטוט:
מי יתן את ה"פוש" ההתחלתי לדישון המצע (הכבול רק צופח את החומציות של המצע ומרכך את המים לא?)
כבול הוא למעשה חומרים אורגניים שונים שבמקום להרקב, נדחסו יחד (בתנאים שונים) לתצורתם ככבול. יש בכבול עצמו נוטריינטים אך הם משתחררים לאט יותר עקב דחיסותם. כמו כן, מסייע הכבול ביצירת מושבת בקטריות מהירה, אלו מניעות את המצע לפעילות מהירה והנוטריינטים משתחררים לצמחים.

יכולת הכבול במצע לרכך את מי האקווריום שואפת לאפס !!!

אם תרצה, תוסיף מעט, ממש מעט, הומוס.
הערה : יש חשיבות בהתאמת חומציות נכונה לכבול וכל השאר...

ציטוט:
ידוע, אני לא מסתדר כל כך טוב עם פילטרים חיצוניים, לא יוצא לי לנקות אותם הרבה, מקסימום נזרים קצת יותר CO2.
שים לב שהסאמפ הוא פנימי ומידותיו הם: אורך 80 ס"מ, רוחב 10 ס"מ, גובה 60 ס"מ, מה שאומר ששטח הפנים שבא במגע עם האוויר קטן באופן יחסי לסאמפ הפנימי, בהנחה שצינור הפליטה של הסאמפ הפנימי יכוון נכון ולא יעשה זרימות חזקות במים אני לא צופה איבוד CO2 רב.
מה שלא תעשה, רמת ה- CO2 במים לא תהיה אופטימלית... לא רואה צורך - על אף הטרנד העכשווי. גם לא מבחינת הפילטרציה !!! מיותר. ישים, לא אופטימלי ומיותר... פילטרים - פעם בשנה הוצאה וניקוי לא אמור להיות משהו מסובך. יש המושכים זאת גם פעם בשנתיים..

ציטוט:
חשבתי לשים בתחילת הדרך אוסמוזה הפוכה ללא דגים כלל ולהתחיל למהול לאחר כשבועיים שלשה, כל פעם קצת ורק לאחר כחודש להתחיל להכניס דגים.
סלח לי אודי - מיותר לחלוטין !! לא תורם כלום. מתכון ברור לבעיות. אוסמוזה היא מים רכים לחלוטין. צמחים לא מסתדרים עם זה ללא דישון מתאים. תצטרך תוספים מיוחדים לדשן ו/או להרמת הנתונים. לא רואה כל צורך (זאת עוד מעבר לבזבוז הכלכלי).

ציטוט:
אני יודע שזה בניגוד להרבה תיאוריות, אבל זה נותן לי אפשרות לשחק עם ה CO2 תאורה ודישון בלי לפחד להרוג את הדגים, את האצות אני רוצה למונע ע"י שימוש במים רכים בלבד.
המשחק שזה נותן לך עם ה- CO2 אינו נכון, מטעה ויפגע בך בעתיד. אתה תלמד לשחק עם ההזרמה ברמת KH=0 וכשתצטרך לפעול בתנאים שונים, לא תדע לפעול נכון. אני לא ממליץ. עבוד לפי ההמלצה שלי קודם. אין טעם כאן לשחק עם זה.

ציטוט:
אני מודע לבעיה שבהעדר באפר ובשימוש ב CO2 אני עלול למצוא את עצמי עם מים חומציים מאוד, אבל כל עוד אני לא יורד מ PH=5 אני לא חושב שיהיו בעיות.
למה PH=5? אתה מגדל שם טונינות ואריאוקולון? מיותר. שלא לדבר על בעיות עם בקטריות ברמות PH אלו. אל תגיע לשם...

ציטוט:
כשהייתי צעיר היה לי מאמן כדורסל שתמיד אמר לי "תשחק טוב לא תפסיד" מה שהוא לא הסביר לי זה איך לשחק טוב

כדי לשחק טוב צריך ללמוד את היסודות כהלכה....

ראובן :
ציטוט:
החלפתי את הרפלטורים של ברוך (הישנים) בכאלה של ארכדיה.
זה אחד השינויים שהשפיעו..

ציטוט:
בנוסף התחלתי להשתמש בדשן של סיכם
זה השני.

יש להבין : כל שינוי משפיע במידה זו או אחרת. דשן שונה בהרכבו מאחר. האחד ללא ניטראט ופוספט (יש עדיין חברות מסחריות שמתהדרות בזה משום מה...) והאחר עם הרבה. זה חלק עיקרי בשינוי.

ככלל, התופעה שלך נבעה מדילול רמות הניטראט שלך... רפלקטורים חדשים יתכן ושיפרו את עוצמת התאורה. זו תרמה אף היא לשינוי בהרכב הדישון...

ניסוי מעין זה אמור להתבצע בתנאים מבוקרים בהם רק גורם אחד משתנה. כל זה ילווה בבדיקות מתאימות לאישוש ההנחות.

אייל
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 13:33   #23
Udi

הסמל האישי שלUdi

ציטוט:
פורסם במקור על ידי eyalco
ציטוט:
סלח לי אודי - מיותר לחלוטין !! לא תורם כלום. מתכון ברור לבעיות. אוסמוזה היא מים רכים לחלוטין. צמחים לא מסתדרים עם זה ללא דישון מתאים. תצטרך תוספים מיוחדים לדשן ו/או להרמת הנתונים. לא רואה כל צורך (זאת עוד מעבר לבזבוז הכלכלי).

אייל
אייל, אני מקבל את עצתך, איזה מינון של אוסמוזה עם מי ברז (מסוננים לא דרך הממברנה) אתה ממליץ בהתחלה ???
או במילים אחרות מה היא קשיות המים המומלצת בהתחלה ?

לגבי הפילטר - האקווריום נבנה עם סאמפ פנימי, יש לי אפשרות שלא להפעילו, אני אתחיל את האקווריום עם הסאמפ הנימי עובד, במידה ואראה בעיות תמיד אפשר לעבור ל 2 פילטרים חיצוניים במקום.
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 13:34   #24
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

שלום, דיון מעניין

לגבי ניסויים מדעיים הצרה היא בדיוק כמו שאייל אומר, אתה יכול לשנות רק פרמטר אחד.
אבל לא תמיד אתה מחשב נכון את כל הפרמטרים. אני זוכר אצל פרופ' צבי דובינסקי עשו ניסוי בגדילת אצות, הניסוי עצמו (ואני לא נכנס לפרטים) היה מתוכנן למופת.
הסיבה שיצא להם לא כמו שצפו היא בגלל הקצת גוון ירקרק שיש לזכוכית שנתן שינוי קטן (הרי האור דרך המכסה זכוכית) וזה שינה את כל התמונה בניסוי הנ"ל.

בכל מקרה לגבי אקוריומי קוביה יש כמה בעיות, אחד מהם הוא עומק מול גודל. עם העומק מעל 60 מומלצ (הכללה גסה) T5 או מטאל הליד כי האור שיחדור דרך עמודת המים לרצפה הוא "חלש" יותר מהאור הדרוש.

אצלי בדיסקוסים ששדרגתי בזמנו (בינתיים חזרתי לT12) לT5 ,בעומק 58 נטו, התחילו כל מהירי הגידול שהיו צמודים לקרקעית לשגשג יותר. לפני כן הם גדלו לאט ובעוצמת אור אינטנסיבית יותר הם יכלו לגדול מהר יותר.

וכמו שציינו כאן, אין כל ספק שרפלקטור יכול לשנות משמעותית את פרופיל התאורה.

יחיאל
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 13:38   #25
Udi

הסמל האישי שלUdi

ציטוט:
בכל מקרה לגבי אקוריומי קוביה יש כמה בעיות, אחד מהם הוא עומק מול גודל. עם העומק מעל 60 מומלצ (הכללה גסה) T5 או מטאל הליד כי האור שיחדור דרך עמודת המים לרצפה הוא "חלש" יותר מהאור הדרוש.
בעיה זו פתרתי באמצעות 2 דרכים:

1) שימוש בנורות מטאל הלייד עם רפלקטור למיקוד האור.
2) תכנון לשימוש במצע בגובה 10 ס"מ (מה שמוריד את הגובה ל 50 ס"מ).

לא צופה בעייה של עוטצמת תאורה באקווריום.

איזה עוד בעיות ישנם באקווריום קובייה ?
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 14:44   #26
ראובן

הסמל האישי שלראובן

כל העסק יוצר אצלי גירוי לבצע ניסוי מבוקר. כלומר, להשאיר את כל המצב כמות שהוא, ולהחזיר את נורות ה-T5 הרגילות. לדעתי הצבע האדום ייעלם.
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 14:47   #27
Udi

הסמל האישי שלUdi

ראובן, זה בהחלט יהיה מעניין (גם אני חושב שמה שמשפיע על הצבע זה הנורות)
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 16:11   #28
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

לגבי התאורה:
אין לי מה להוסיף לדברים המוכבדים שנאמרו. למעשה כאשר משחקים עם תאורה באק' צמחיה.
הפארמטרים שאני מסכל עליהם הם שטף האור, ככל שיותר גדול כך משתלם יותר, לנורות הMH והT5 יש שטף אור (לומן) חזק מאוד ביחס לWATT).
לגבי צבע התאורה, אני מסכים עם אייל, אני לא רואה חשיבות לנורות היעודיות אשר נותנות "פיקים" בתחום הכחול והאדום בלבד.
מה שכן ניסויים אחרים בנורות האוסרם 77 (אין מודל לT5...), הוכיחו כי צמחיה גדלה טוב יותר תחת הספקטרום הזה... ולכן קשה לי לקבל לקבוע תוצאות של 2 ניסויים בעלי תוצאה כמעט הפוכה.
בכל מקרה אני עובד עם נורות לא-יעודיות של daylight 860.
אבל....
יש חשיבות הרת גורל לא רק להתפתחות הצבעים אלה כיצד ניראה האק' לעיני המגדל, וזה רבותי שונה לגמרי ממה שהצמחים זקוקים לו. ולכן הוספתי זוג T5 אדומות על מנת לתת צבע ורדרד לאק' ולהבלטת הצמחיה האדומה (שימו לב אין שום קשר למה שהצמחים מנצלים תחת תאורה זו), זה רק אפקט חביב וחשוב לעיני המגדל.
הקלווין שUDI עובד איתו לצערי יתן אפקט צהבהב לא נעים לעיני המגדל (למרות שהצמחים יהיו מאושרים), ולכן ישנה חשיבות לעבודה בקלוינים של 6500, לעיני המגדל. בכל מקרה אודי, מקסימום נוסיף נורה אדומה לשידרוג הצבעים.

לגבי הגובה מול שטף האור, אתה נימצא בשטף אור מדהים, יקל עליך מאוד לגדל גלוסוסטיגמה
(אני אישית מקנא בך). בגובה שלי או של טוביה (80 ס"מ) גם אחרי 70 ס"מ של עמודת מים (כי המצע הוא לפחות 10 ס"מ) קשה מאוד להגיע לשטף תאורה שיספיק לצמחיה כזו (פעם אני אכתוב את הבעיות של תחזוקת אק' צמחיה בנפחים כמו שלנו).

לגבי מי האוסמוזה- בשום אופן לא להשתמש במי אוסמוזה נקיים.
כיצד תדע למהול?
אם אתה יותר צדיק מהרב עובדיה, אתה מוהל חצי וחצי ולוקח מדידות של GH ןשל KH
להערכתי אתה אמור לעמוד על ערכים סביב הGH=9 KH=6~8' אלה בערך הערכים אחרי מהיול באזור שלך.
אם אתה שונה מהם אתה צריך לבחור מהיול אחר.
למעשה מיהול של חצי\חצי יתן לך שילוב של מים רכים עם KH יחסית נמוך.

בשום מקרה לא להתחיל עם אוסמוזה של 100%, בשניה שתרים CO2, אתה תפיל את הPH לכיוון ה4.5 ותהרוג את הדגים.

לגבי הסאמפ - לא יעזור בית דין, אני מאוד אוהב את הסאמפ ולא מוותר עליו בשום אופן, לא ראיתי בריחה יוצאת מגדר הרגיל כאשר השוותי את האק' שלי עם 800 ליטר אשר עובד עם 2 פילטרים חיצוניים. ממליץ לך בחום ללכת עליו ולרכז את הציוד בחלק האחורי על מנת ליצור עיצוב נקי מחוטים, מכשור וכד'.
אגב בכל מקרה שווה ללכת על בלון CO2 גדול ככל האפשר עד גודל של 7 ליטר, המילוי עולה אותו כסף (50 שקלים לצרכן אצל גורדון).

הכבול מעולה היות והוא יוצר כמות גדולה של חומרי הזנה לצמחים, כמובן בשילוב עם פומיס, תהיה לך ספיחה שלהם ואז שיחרור איטי ומבוקר יותר של חומרים אלה ואז המצע שלך יהיה יעיל יותר לאורך זמן.

אני את האק' שלי הקמתי ללא שימוש בדן נוזלי בשלוש השובועות הראשונים , הסיבה העיקרית היתה תחלופה מאוד אגרסיבית של מים בשבועות הראשנים.
אני מכיר את האסכולה של "דישון מהר כבר ביום א'"
אני אישית לא נוקט בה (אם תרצו ארחיב, למרות שאני יודע מראש שזה יעורר מתנגדים).

חשוב מאוד להעמיס כמות גדולה מאוד של צמחים מהירי גידול כבר ביום הראשון.
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 16:45   #29
Udi

הסמל האישי שלUdi

מוזר, מהמקור שקניתי ממנו את המטאל הלייד (אני מנוע מלעשות פרסומת בפורמים המקצועיים, אבל אם הוא קורא את ההודעה הוא מוזמן להגיב), הראה לי 2 נורות של מטאל הלייד 5400 קלווין, האחת הייתה של אוסרם והשנייה של חברה אחרת (אינני זוכר את שמה).

כאשר ניסנו את הנורות ראינו שנינו שהנורה של אוסרם מפיקה אור הרבה יותר בהיר (לבן) מאשר הנורה השנייה שהפיקה אור צהוב, חשוב לציין שהמדובר הוא בצבע שהעין האנושית רואה.

אני ראיתי בעיניים שלי ששתי הנורות הם באותו קלווין - 5400

למישהו יש הסבר ?
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 17:07   #30
שי

הסמל האישי שלשי

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
וותק בתחום: מ 2002

אחת הנורות מזייפת...

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא