AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 16/04/2005, 19:47   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל מזון דגים כשר לפסח- מאמר מאת C

מזון דגים כשר לפסח
מאמר מאת Cobalt

שלום
קצת רקע, חמץ, שאור, פסח.
התורה אמרה לגבי חמץ בפסח שני דברים, "כל שאור וכל חמץ לא ימצא לכם" ודבר שני "תשביתו שאור מבתיכם". יש חמץ שהוא מוגדר כאחד מחמשת מיני דגן במגע של מעל 18 דקות עם אחד מ 7 המשקים .(יין, דבש, שמן, חלב, טל, דם ,מים- כאשר דם לא כשר.). ויש שאור שהוא מה שהיה בזמנם שמרים. מדובר בקרטריון הלכתי נטו ולא קרטריון מדעי. כל מה שלא חמשת מיני דגן או לא אחד מ7 המשקים קיימת לגביו מחלוקת עם מחמיץ בכלל או שמחמיץ בפחות מ 18 דקות, דוגמא לכך היא מצה שנילושה בביצה או מי פירות במקום מים שהיא איננה מוגדרת כמצה לעניין חיוב מצה בפסח (אך רוב הפוסקים האשכנזים דנים שהיא איננה חמץ). בחמץ משהוא נוצר שומר על מעמד של חומר אסור בקיום בפסח כל עוד הוא במצב צבירה של "ראו לאכילת כלב" זאת אומרת לא שרוף או נזרק לים או מומס בחומצה...

רוב מזונות הדגים שלנו מבוססים על חלבון מן החי משולב עם חלבון מן הצומח שמודבקים בעמילנים שמקורם מ5 מיני דגן וכמובן נילושים במים, לכן כל משפחת מזונות הכופתית או פלקס אינם כשרים בכלל. לחקלאים מייצרים מזון כשר לפסח על בסיס חלבון סויה אך הוא איננו מתאים לשימוש באקוריום ביתי כי הוא מלכלך מאד.

אז מה כן?
אני שנה שעברה האכלתי בלב בקר נטו (לא קציצה) נתתי קצת כדי לא ללכלך, לפני שנתיים נתתי מזון של קוביות טוביפקס פריז דריי FREEZE DRIED (נראה כמו קרוטונים) שלפי דעתי מכילים 100 טוביפקס ואינם למאכל אדם ואין מקום להחמיר לגביהם, שהייתי ילד הייתי נותן לדגים שלי קמח מצה וגם לבן של ביצה קשה ולא ממש הזיק להם. רק לא להגזים אלו מזונות מלכלכים מאד. לדעתי ניתן גם לתת מזון קפוא (יש כמובן את הבעיה של איכות במזון הקפוא שחייב להיות ממקור אמין ולא הדגים מסתכנים בהרעלת מזון כל השנה.)
ניתן כמובן גם להאכיל במזון חי אבל קצת קשה לרובנו להתארגן להאכיל מזון חי למשך שבוע שלם.

לגבי CO2 - שמרים הינם חמץ גמור בכל קנה מידה. למרות שתא שמר בודד אינו חמץ (זה לא אורגניזם אסור ) רק בכל תהליכי ההכנה יש תסיסה ויצירת חמץ גמור, אני מנתק את ה CO2 שמרים לשבוע ןנותן קצת יותר אור ודשן כפיצוי , וטרם היתה לי בעיה עם זה. זה הרי רק לשבוע. את הבקבוק של השמרים אני סוגר עם שאר כלי החמץ אחרי שטיפה הגונה.

לגבי מלח של מי ים סינטטים- למרות שהמלח מכיל חומר נגד התגבשות שעשוי להיות ממקור עמילני הוא במצב שאינו ראוי לאכילת כלב ולכן בטל.

לגבי דשן של אקוריומים-בדשנים מסוימים יש מיצוי של אנזימים שמקורם עשוי להיות מחיטה . אבל הדשן עצמו הוא רעל ולכן שוב אינו ראוי לאכילת כלב ולא קיימת בעיה להחזיק ולהשתמש בדשן בפסח.

לגבי שאריות מזון חמץ בתחתית האקוריום. לעיתים אנחנו נותנים יותר מדי מזון שהוא חמץ ואולי ישאר באקוריום, הגמרא במסכת פסחים פרק ראשון דנה במציאות שכיחה בזמנם של "ראו עכבר מהלך ובפיו כיכר לחם " ומה הדין ? האם יש צורך לאתר את הלחם ולבערו? הגמרא מגיעה למסכנה שחזקה שבשלב זה או אחר העכבר יאכל את הלחם ולכן לא קיים חשש של חמץ בפסח. לדעתי יש להשליך את הדין הזה על דגים שלנו! דאין הוא שאם יש חמץ באקוריום הדגים יבערו אותו עבורנו. חמץ שנשאב לפילטר ירקב ולא יהיה במצב קיום המזוהה כחמץ.

כך שניתן לשמור על הפסח כהלכתו ללא כל פגיעה בדגים, הם הרי לא צריכים להיות קורבן פסח שלנו. אני דתי ולא מתפשר על קלה וחמורה ובכל זאת מצליח למצוא דרך להיות בסדר עם ה', האנשים שסביבי, ואפילו עם הדגים שלי!
התשובה שניתנה בכיפה היתה של הבן של הרב מרדכי אליהו (הרב הראשי לשעבר) והוא עצמו תלמיד חכם לא קטן. אני מסכים רק אני מסייג שיש לעזור לצמחי האקוריום לשרוד ללא CO2.

השורה התחתונה-
המזון חמץ, השמרים חמץ,שאר התכשירים לא. יש למצוא מזון חלופי ולא חסר מה לתת לדגים.

חג שמח וכשר
יחיאל
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא