AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 19/03/2008, 13:01   #1
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

הודו לך על 2 הודעות 5 פעמים
ברירת מחדל רשת בתחתית האקווריום בין המצע

שלום,
האקווריום שלי רץ כבר תקופה של חודשיים. קצב הגדילה של הצמחים אינו מהיר בכלל ויש צמחים שאפילו לא גדלים. במשך חודשיים. בעבר היה לי אקווריום צמחיה באותו האקווריום. עם אותו הפילטר. אותה המערכת CO2. אותה מערכת תאורה (כרגע כמובן שהנורות חדשות), עם אותם הרפלקטורים. אותו המצע תת קרקעי (של אייל) ועם קוורץ שחור.
דשן נוזלי - במיקרו מאקרו וברזל. שילוב של הדשנים של ישראל CO2 וברוך מפרשריפ.

ההבדלים שמיים וארץ! הצמחים היו גדלים בטירוף. לא היה צמח שלא צומח במהירות.
היום.. הצמחים המהירי גדילה צומחים יחסית לאט. ויש צמחים של עברו את גובה ה20 ס"מ כבר חודשיים!

ההבדל היחידי הוא שכיום יש לי רשת (לפי הרעיון שבמאמרים של UV). הרשת היא רשת זבובים שמפרידה בין המצע המדושן לקוורץ. כך שבכל פעם שאני מזיז צמח לא עולה לי עננה מטורפת אל המים. המים נשארים נקיים בדרך זו.

אך כמובן שאני לא יכול לשתול את הצמחים בתוך המצע המדושן אלא רק בתוך בקוורץ כמה שיותר קרוב לרשת. מתחת לרשת הדקה נמצא המצע המדושן של אייל. אך הצמחים לא נוגעים בו.

ייתכן וזאת הבעיה? ייתכן שבגלל שהצמחים ושורשיהם לא נמצאים בתוך המצע המדושן הוא מאבד מהאפקט שלו?
כבר שאלתי מס' אנשים את השאלה הזו. וקיבלתי תשובות לכאן ולכאן. כמו כן יש חובבים שמצליחים עם רעיון הרשת. לכן אני לא בטוח זאת הבעיה.
אבל אם אני הולך בדרך האלימנציה (וגם קצת לפי ההיגיון). ושולל את כל הדברים האחרים (הבעיה לא יכולה להיות בתאורה, ולא בC02, ולא במצע של אייל שהיה לי בעבר ועבד מצוין, ולא בדשנים הנוזליים) יש לי תנאים טובים לאקווריום היי טק. תנאים שבעבר הצמחים חגגו איתם!! וכרגע.. ממש לא!

קצת פרטים:
אקווריום 125 אורך * 50 רוחב* 60 גובה.
5 נורות של T5 כל נורה 54 וואט. סה"כ בערך 0.65 וואט לליטר. +4 רפלקטורים.
פילטר אטמאן EF4 שעושה (אמור לפחות) 1200 ליטר לשעה. בפילטר יש 3 מדיות.2 מדיות עם פרלון גס ופרלון רגיל ומדיה אחת ביולוגית מגלילי קרמיקה פשוטים.
בלון גז CO2 שמחובר לריאקטור. מוזרם 110 בועות לשניה.
מצע של אייל ומעליו קוורץ שחור שהיה לי באקווריום האחרון במשך כמעט שנה. בינהם כאמור מפרידה רשת.
מדשן מיקרו מאקרו וברזל בשילוב של הדשנים של ישראל CO2 וברוך פרשריפ. מדשן מעט יותר מהנדרש.
גוף חימום 300 וואט של סרה.
טמפרטורה - 24 מעלות.

PH=6.8

האם לדעתכם הרשת היא הבעיה? או שהבעיה אחרת?

יצויין שאני מודד פרמטרים מפעם לפעם והם בסדר גמור.. אומנם השתנו קצת כי לאחרונה הפסקתי עם האוסמוזה אך עדיין תקינים וזאת כנראה לא הבעיה.
עדיין לא נקרא Wednesday 19/03/2008, 13:58   #2
napo

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

אני גם עובד עם רשת ולא נתקלתי בבעיה שאתה מתאר.
לפי הבנתי, מהירי גדילה במילא לוקחים כמעט את כל ההזנה שלהם מהמים ולא מהמצע, המצע משמש בעיקר במצב של סטרס של הצמחים ולהשלמת חוסרים מהמים.
ניקח לדוגמא צמח מהיר גדילה כמו רוטלה ויאטנאם לדוגמא, אני צריך לגזום אותו כל שבוע מחדש והגזימה נעשית ע"י גזירת החלק העליון ושתילתו מחדש.
ברור שבמצב הזה (שזה לדעתי המצב עם רוב מהירי הגדילה) אין לצמח ממש זמן לפתח מערכת שורשים מפותחת ועדיין הוא צומח מהר.
napo לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 19/03/2008, 19:10   #3
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

צפוי....
להזכירך - בדיון שניהלנו כאן כששקלת להוסיף את הרשת - טענתי במפורש כי הדבר יאיט מאד את קצת הגדילה ודיפוזיית החומרים דרכו...
ייתכן שישתפר עם הזמן כששורשוני הצמחים יצליחו לחדור את הרשת...
נכון גם שחלק מהצמחים סופח הרבה דשנים מגוף המים - אך עדיין - עקב הסביבה המיוחדת שיש בעומק המצע - חלק מהדשנים יספגו משם ביעילות רבה הרבה יותר...

רוב החובבים שמשתמשים ברשת כזו משתמשים במצע עילי בעל תכונות טובות יותר מקווארץ והמסוגל לתת תנאים קצת טובים יותר ולשמש במאגר דשנים שעוברים אליו מגוף המים והמצע המדושן שמתחתיו...ובנוסף לעיתים קרובות משתמשים גם במצעים מדושנים עשירים יותר...

כנראה שתאלץ פשוט לחכות מעט יותר זמן...
בהצלחה,
גל
עדיין לא נקרא Wednesday 19/03/2008, 19:22   #4
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

ציטוט:
פורסם במקור על ידי napo
אני גם עובד עם רשת ולא נתקלתי בבעיה שאתה מתאר.
לפי הבנתי, מהירי גדילה במילא לוקחים כמעט את כל ההזנה שלהם מהמים ולא מהמצע, המצע משמש בעיקר במצב של סטרס של הצמחים ולהשלמת חוסרים מהמים.
ניקח לדוגמא צמח מהיר גדילה כמו רוטלה ויאטנאם לדוגמא, אני צריך לגזום אותו כל שבוע מחדש והגזימה נעשית ע"י גזירת החלק העליון ושתילתו מחדש.
ברור שבמצב הזה (שזה לדעתי המצב עם רוב מהירי הגדילה) אין לצמח ממש זמן לפתח מערכת שורשים מפותחת ועדיין הוא צומח מהר.
יש לי צמח אחד מהיר גדילה שאכן צומח ממש ממש מהר!
לעומתו יש צמחים אחרים שפשוט לא צומחים! יש צמחים שמדי פעם מוציאים מהשורש צמח חדש.. אך הם לא עוברים את גובה ה15 ס"מ! במשך חודשיים!

ייתכן באמת שאצלך צומחים המהירי גדילה שסופחים את הדשן דרך המים? מה עם הצמחים האחרים? אלא שצריכים בסיס שורשי רחב??

אני שוקל ברצינות רבה להפוך את האקווריום ולהוציא את הרשת.. אני פשוט רוצה להיות בטוח שזו הבעיה!

האלטרנטיבה שלי היא להכניס אמאנו בשווי .. המון כסף! ואת זה אני לא רוצה..

וגל.. אמרת שאני אצטרך לחכות מעט יותר זמן. חודשיים זה מספיק? אני לא חושב שרוטלה רוטינפולה וקבמבומה אדומה שלא מצליחים להגיע לקו המים באקווריום במשך חודשיים זה מצב תקין..
אגב אני זוכר את הדיון היטב..
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...F9%FA&start=20

המסקנה שהגענו אליה בדיון ההוא לפי חובבים עם ניסיון עם הרשת הוא שהרשת כלל לא מפריעה.. אך אם הרשת לא הבעיה.. מה הבעיה?

מה אתם מציעים? להוציא את הרשת? להפוך את כל האקווריום?
עדיין לא נקרא Wednesday 19/03/2008, 19:45   #5
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

סוג אקווריום: צמחיה Low Tech
וותק בתחום: כ-20 שנה

גל סיכם יפה את המצב לדעתי. תסתכל אצל UV בהייטק - יש צמיחה יפה?
אצלי בלואוטק יש צמיחה יפה (לטעמי ולדעתי...) ואני כבר 8-9 חודשים עם הרשת.
מצע DIY , רשת וקוורץ.
הרוטלה רוטנדיפולה אצלי במיכל של 80 ס"מ עושה 30 ס"מ לגובה בחודש...
בגיזום, את התחתון אני מוציא ותמיד הוא כבר השריש דרך הרשת.
קריפטורין שהוא איטי גדילה, אני מדלל ושותל מחדש שתילי בן שיוצאים.
לוקח בערך חודש עד חודש וחצי שרואים קליטה והתחלה של צמיחה יפה.
מה דעתך לעשות ניסוי ? תוציא חמישית רשת, תחזיר את הקוורץ ותשתול,
תהיה לך תשובה נכונה בסבירות גבוהה...
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 00:20   #6
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

גם אצלי יש רשת וקצב הגדילה מדהים!!!
מה גודל גרגירי הקוורץ?
האם יש כבל חימום תת-מצעי?
כמה שעות תאורה ביום?
ערכי ניטראט, קשיות זמנית ופוספאט?

shayf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 01:20   #7
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

גודל גרגירי הקוורץ הוא סטנדרטי ומתאים לצמחיה.
אין כבל חימום.
שעות תאורה 8.
את הערכים לא בדקתי כרגע אך אני מדשן מעבר לנדרש.

אם כך המון חובבים מצביעים על כך שהרשת היא לא הבעיה. אז מה הבעיה?!?!

מדוע יש צמחים שלא מצליחים להתפס ולצמוח לגובה?
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 01:30   #8
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

כבל חימום יכול בהחלט להיות קריטי פה!!!
בקשר לדישון, קשה לקבוע ללא בדיקות. החלפות מים, מצע מדושן, תאורה וכמות הצמחייה זה רק חלק מהגורמים העלולים לשנות את מינון הדישון המומלץ. עקב החלפות מים רבות וצמחיה עבותה במיוחד, רמות הניטראט, הפוספאט והאשלגן אצלי היו מאוד נמוכות במינונים המומלצים לדישון. כיום אני מדשן הרבה מעבר לנדרש (יותר מפי שניים), וכל זאת בצמוד למדידות ערכים והסתכלות על הצמחים.
...אה, ואצלי התאורה עובדת 10 שעות.

shayf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 01:51   #9
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

האמת שבפעם הקודמת שהיה לי אקווריום צמחיה היה לי כבל חימום תת קרקעי. אבל לפי מה שהבנתי לא משתמשים יותר בכבל חימום בחו"ל וכמעט שאין לו תועלת באקווריום. כולם בלי יוצא מן הכלל אמרו לי שזה הדבר האחרון שצריך לקנות..
אגב, אצלי התאורה עובדת לפעמים 10 שעות.. רוב הזמן 8 שעות..
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 09:17   #10
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

הנה עובדה שיכולה אולי להצביע על הבעיה.

לצמחים כמעט ואין שורשים. גם אחרי חודשיים. כלומר יש להם שורשים אבל יחסית נורא (נורא!!) קטנים. לא שורשים שהיינו מצפים שיהיו לצמח אחרי חודשיים.

בסיכומו של דבר.רוב החבר'ה פה מרוצים מהרשת. וזה אמור להצביע על העובדה שהיא לא הבעיה אצלי. אך אם היא לא הבעיה אז אני לא יודע מה כן הבעיה..

אם נלך בדרך ההיגיון אז גל צודק ב100%!

למישהו יש הערות או הארות? כרגע הכיוון הוא הפיכת האקווריום והוצאת הרשת לחלוטין..
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 09:27   #11
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 97 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

התאורה בסדר
המצע בסדר
הפדח בסדר

הבעיה היחידה שמגבילה אותך חייבת להיות הדישון

בדוק ניטראט ופוספאט ודווח

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 10:21   #12
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

כלומר לדעתך אין בעיה ברשת?

אני אבדוק.. ואודיע..
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 10:30   #13
erezz

הסמל האישי שלerezz

בן כמה המצע המדושן?
מהם הפרמטרים של המים?
ציטוט:
לאחרונה הפסקתי עם האוסמוזה
אילו צמחים לא גדלים?
erezz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 20/03/2008, 12:43   #14
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי shayf
כבל חימום יכול בהחלט להיות קריטי פה!!!
.

גם אני לא חושב שזה קריטי או הכרחי באופן עקרוני לאק' צמחיה - אבל במקרה הספציפי שלך זה בהחלט היה מאיץ את תנועת המים והדיפוזיה של נוטריאנטים מהמצע המדושן לצמחים...
כנראה שהשילוב של הרשת + חסר כבל חימום + מצע עילי אינרטי = הגבלה בחומרי הדשן המגיעים לשורשים = האטה משמעותית בגדילה...

רוב הדוגמאות (החיוביות) שהיו כאן מחובבים שהשתמשו עם רשת - היה בנוסף כבל חימום או מצע עילי איכותי יותר שפיצו על ההגבלה במעבר חומרים שהרשת יצרה...(להזכירך - שכבה אחת של הרשת הנ"ל חוסמת 40-50% משטח הפנים !!!).

להערכתי - תאלץ פשוט להתאזר בסבלנות - בד"כ כאשר יש פריצה של השורשונים דרך הרשת - תראה פתאום קפיצה משמעותית בגדילה (אני מקווה)...יש לי ניסיון ממקום אחר למשהו דומה...
אך באופן כללי - כנראה שהאק' שלך יאופיין בגדילה וקליטה איטית יותר של צמחים - במיוחד צמחי "שורש" - מעין לואוטק (לא בהכרח רע)...
אל תשכח גם שעם הזמן יצטבר רפש ונוטריאנטים גם בקווארץ עצמו - מה שיכול לשפר עוד יותר את קליטת הצמחים בשלבים הראשונים...
אם זה לא מספק אותך (אחרת כנראה היית מראש הולך על לואוטק) - אז להבנתי האופציות שלך כרגע הן:

או לפזר שכבת מצע "ידידותי" יותר - אמאנו\אלוס ושות' - ייתכן ששכבה דקה תספיק מעל הקווארץ...אפילו יכול להיות שכדאי בכל מקרה לטובת גידול צמחי דשא עדינים... (שווה לך לנסות אפילו כמות קטנה באחת הפינות ולבדוק איך משפיע).
אם התובנות וההגיון שלי נכון - אז אולי אפילו פיזור כדורי\מקלוני דישון בתוך הקווארץ ישפר !? (שווה לנסות!?)

או להוציא את הרשת... ("מהפך" חלקי..)

או להשאיר רשת ולהוסיף כבל חימום ("מהפך" של הכל )...

ולפני הכל - הייתי מנסה גם את הרעיון של עופר ומנסה לשנות מעט את משטר הדישון הנוזלי ושלחק בדשנים אחרים\ריכוזים שונים לפני שאתה הופך הכל - זה פשוט נראה לי הכי קל לעשות כרגע...
הרי יש גם לא מעט דוגמאות לאק' הייטק משגשגים עם מצע קווארץ אינרטי לחלוטין ורק בזכות משטר דישון נוזלי מתאים ושאר התנאים שתומכים בהם...
אולי פשוט צריך קצת יותר סבלנות !?

בהצלחה,
גל

נ.ב. - מה עם תמונות
עדיין לא נקרא Friday 21/03/2008, 03:24   #15
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

היי גל!
קודם כל תודה רבה על התשובה המפורטת.. יש מצב שקלעת בול לבעיה!

כרגע יש מצב טוב שאני פשוט יוציא את הרשת.. מקסימום יהיה קצת בלאגן אבל לא נראה לי יהיה קריטי.

נכון שלאט לאט השורשונים חודרים את הרשת. אבל אני אוהב לעצב את האקווריום (כמו כולם) וזה אומר להזיז צמחים ממקום למקום. מה שאומר שעד שהשורש מתחיל לחדור את הרשת יש מצב שהצמח יזוז והופ הלך השורש!

בהקשר של הסבלנות.. עברו חודשיים! יותר מזה אני כבר לא יכול לחכות! אני כבר רוצה להנות מהאקווריום שלי 8)

חשבתי באמת להוסיף שכבת אמאנו גם.. יש מצב.. בכל מקרה אם המסקנה שהגעת אליה היא אכן נכונה הפיתרון מבחינתי הוא להוציא את הרשת.

מבחינת דישון אני מדשן כמעט פי 2 מהכמות הנדרשת ומזריק המון המון פד"ח ברמות מסוכנות לדגים מהסיבה הפשוטה שלא הכנסתי כמעט דגים בכדי שאוכל להרשות לעצמי לעשות זאת. לכן אני לא מאמין שהבעיה היא בדיון או בCO2. בכל מקרה מחר אני אבדוק פרמטרים שאוכל.

ובהקשר של התמונות.. אני קצת מתבאס לעלות תמונות של האקווריום שהוא לא במצב אופטימלי.. אני יעלה מתישהו בקרוב
עדיין לא נקרא Friday 21/03/2008, 03:25   #16
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

ציטוט:
פורסם במקור על ידי erezz
בן כמה המצע המדושן?
מהם הפרמטרים של המים?
ציטוט:
לאחרונה הפסקתי עם האוסמוזה
אילו צמחים לא גדלים?
כמעט כולם לא גדלים ברמה סבירה ומספקת. אם בכלל הם גדלים!
עדיין לא נקרא Friday 21/03/2008, 03:31   #17
erezz

הסמל האישי שלerezz

שמות של צמחים
עדיין לא נקרא Friday 21/03/2008, 13:21   #18
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

אמניה גרסילס שצומח לאט אבל צומח. ולא מוציא שורשים!
רולטה רוטינפולה - צומח לאט לאט.
קבמבומה ברונזה.
נמפאה אדומה שבמשך חודשיים לא עוברת את גודל ה2 ס"מ.
היגרופיליה סאנסט - מאוד מאוד לאט!
היגרופליה דפורמיס - פשוט לא צומח למעלה!
גלוסוטיגמה - צומחת למעלה.. בקצב סביר.
דידיפליס דיאנדרה - או צמח שנורא נורא דומה לו! דווקא כן צומח..
קרדמין לירטה - או שוב צמח שנורא נורא נורא דומה לו. צומח לגובה. כמעט ולא צומח!
בקופה קורליניאניה - לא צומח. מתישהו יצא איזה פרח או שניים אבל בקושי. פשוט לא צומח לגובה.
עדיין לא נקרא Saturday 22/03/2008, 20:31   #19
UV

הסמל האישי שלUV

"גל אין סופי" תן לי לתת לך רעיון אבל לפני זה הערה קטנה: אולי לא באקווריומים של אמאנו אבל בהחלט כן באקווריומים של חובבים שאני בקשר איתם - יש עליות ויש ירידות, יש תקופות טובות ופחות טובות, וכשפחות טוב צריך לנסות ולגלות מה הגורם הבעייתי.

בעבר היה לי מקרה שלאחר "תקופה טובה" נכנסתי לצרות ולא היה לי ברור מה הגורם עד שיום אחד בדקתי מיקרוסימנס בברז (בשיא הקיץ) ויצא לי 1600 מיקרוסימנס. כל השאר היה מושלם: הדשן הכי טוב תאורה מצע וכדומה. . .

אולי פיספסתי אבל לא ראיתי שפרסמת נתונים לגבי קשיות המים, ניטראט, פוספאט, PH וכדומה. . .
המלצתי אליך ראשית לפני הכל בדוק מיקרוסימנס (אם אין לך מדיד אתה מוזמן לבדוק אצלי) במידה והוא גבוה (מעל 1000) כדאי לך לבצע החלפות מים עד להפחתת המומסים בהם לרמה "טובה" ואז השדן יעשה עבודה טובה יותר.
אני מציע את זה כי זו הדרך שלי כאשר כל המרכיבים נראים "בסדר" אבל עדיין הצמיחה איטית.

לגבי הרשת. . . לא מאמין שהיא יכולה להזיק אבל אם נותרו אצלך כיסים אנאירוביים או שיש לך חשש, ראשית כדאי לבצע שאיבת רפש יסודית (נכון גם למצב שאין לך רשת).

בהצלחה
UV
UV לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 22/03/2008, 23:50   #20
erezz

הסמל האישי שלerezz

ציטוט:
פורסם במקור על ידי erezz
בן כמה המצע המדושן?
מהם הפרמטרים של המים?
באיזה ראקטור אתה משתמש (שם\סוג\דרך הפעלה)
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 00:01   #21
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
פורסם במקור על ידי UV
לגבי הרשת. . . לא מאמין שהיא יכולה להזיק אבל אם נותרו אצלך כיסים אנאירוביים או שיש לך חשש, ראשית כדאי לבצע שאיבת רפש יסודית (נכון גם למצב שאין לך רשת).
UV
האמת שקצת "פיספסתי" את זה עד כה - אך באמת UV מעלה כאן עוד גורם אפשרי שבהחלט יכול להפריע עוד יותר בגלל הרשת - ההקטנה בזרימה וחילוף החומרים עשוי להגביר את הסיכוי לכיסים אנאירוביים ביתר ויצירת גז ביצות במצע - האם יש סימנים אחרים שיכולים להצביע על כך (ריח רע מהשורשים, שורשים שחורים, בועות שעולות בדיקור קל וכו'?)?

שאיבת רפש וניסיון לדיקור עם משהו דק דרך הרשת - בהחלט עשויים לעזור
גל
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 01:56   #22
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

האקווריום בן חודשיים וכך גם המצע.

הריאקטור שאני משתמש הוא ריאקטור של נועם מי נוי. בנוסף הבנתי שאם יש פירלינג אז אין בעיה של
CO2.
יש לי באקווריום פירלינג מטורף!!

מבחינת פרמטרים של המים.. אין לי דרך לבדוק אותם וגם אין לי מושג גם מה זה מיקרוסימנס ומה ההשפעה שלו על הצמחים וכו'. בעיקרון. בחודש הראשון של האקווריום היו בו 60 אחוז מי אוסמוזה! אחר כך היו שבועיים עם מי ברז שהגיעו מתוך דליים עם חומר אנטי כלור. ועכשיו המים באקווריום במשך שבועיים הם
משני הסננים של מערכת האוסמוזה שלי אך בלי סינון ממברנה! כלומר מסוננים אך בלי ממברנה.
אין לי מושג מה ערכי המים אך הם השתנו כל תקופה מסויימת וללא תגובה של הצמחים.

דישון - אני מדשן פי 2 ממה שצריך. מיקרו מאקרו וברזל הכל פי 2. ככה שאני לא יודע מה הפרמטרים מהבחינה הזאת אבל לא הגיוני בכלל שיהיה חסר רכיב כלשהו.

מבחינת דיקור ושאיבת רפש. בוצע לפני שבועיים. שוב, ללא הועיל.
לא יצא איזה ריח מוזר/רע כשעשיתי זאת. השורשים לא הסריחו ולא נראו שחורים. השורשים המאוד מעטים שהיו.

זה אגב משהו שגורם לי כן לחשוד ברשת. שאין שורשים. דוגמא: אמניה גרסילס שצומח אצלי לאט, ובטח שהרבה יותר לאט מהפעם הקודמת שהיה לי אקווריום צמחיה, לא הצמיח שורש. מוזר? מאוד! אבל אין שורש!! מה ההיגיון? איך זה יכול להיות? חודש ואין לו שורש אפילו שהוא צומח. לאחרונה הוא הצמיח שורש אבל שורש.. קטן!
לא הגיוני שאחרי חודשיים וחצי כמעט יהיה לאמניה גרסילס כמה שורשונים קטנטנים באורך של 2-3 מ"מ נכון?

תראו, אני לא אומר שהצמחים לא צומחים אצלי. צמחים כמו רוטלה רוטיפולה וקבמבומה אדומה ועוד כל מיני צמחים דומים צומחים.. בקצב איטי משהו. הצמחים שצומחים אצלי הם צמחים שלא הבנתי צורכים את הדישון העיקרי שלהם מהמים ולא מהמצע.
אך יש צמחים אחרים שפשוט "נתקעו". לא עוברים גובה של 20 ש"מ כבר חודשיים. מדי פעם מצמיחים איזה גבעול חדש מהצד אבל גם הוא לא עובר גובה נמוך יחסית.
יכול להיות שזה קשור לכך שאין לצמח דישון מסיבי מהתחתית? יכול להיות שצמח שצריך בסיס דישון רחב מהשורש ולא מקבל אותו מתקשה לצמוח לגובה שם יהיה לו קשה עוד יותר לקבל משאבים לגדילה?

נמפאה אדומה - חודשיים לא עוברת גודל של פחות מס"מ לעלה וגובה של ס"מ.
היגרופיליה סאנסאט - כמעט ולא צומחת. אני לא מדבר על זה שהיא לא מצמיחה שורשים.
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 02:51   #23
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

הנה תמונה של הנמפאה. שימו לב לגודל שלה יחסית לצמחים האחרים. יחסית לגלוסוסטיגמה.
זה הגודל שלה כבר חודשיים! אין צמח שחוסם לה את האור. ובעבר לה היו אפילו צמחים בקירבתה!

הנה תמונה מהצד. שימו לב לצמח שצמוד לרוטלה רוטיפולה שאני לא יודע את שמו. צמח מס 1. הוא בגובה הזה כחודשיים. פשוט לא צומח מעבר לגובה הזה. אומנם הוא הצמיח גבעולים חדשים אבל זה פשוט צמח שנתקע ככה והוא לא זז בכלל!!!
צמח מס' 2 הבאתי לפני שבועיים. מאז הוא לא צמח בכלל.

והנה תמונה כללית. שימו לב לצמח הירוק מהצד הימני של האקווריום שצמוד לצינור היציאה של הפילטר. אותו סיפור. חודש והוא לא צומח. מדי פעם מוציא איזה גבעול מהצד. אבל לא צומח ס"מ לגובה. במשך מעל חודש!!

להלן תמונה של הרשת. זו רשת פלסטיק ירוקה קשיחה שאליה מולחמת רשת זבובים מפלסטיק :

סיכומו של דבר חבר'ה, אין לי בעיה שהצמחים יצמחו לאט. להפך פחות גיזום יותר כיף! אבל שיצמחו. הרוטלה רוטיפולה כבר חודשיים לא מצליחה לצמוח לגובה. מה שאתם רואים בתמונה זה גזם חדש וגבוה שלה שלאט לאט לאחר כמעט חודש הצליח להגיע לגובה הזה.
הקבמבומה אדומה/ברונזה דווקא צומחת בסדר.
אבל מעבר לזה הנמפאה ושאר הצמחים שהצגתי בתמונות פשוט לא צומחים!
יש עוד צמחים שלא זזים ס"מ. לא יודע את שמם. צמודים לאמניה גרסילס.

רעיונות? הערות? יתקבלו בברכה.

כרגע אני בכיוון של הוצאת הרשת (למרות שאני ממש ממש לא רוצה).
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 07:22   #24
mazoneli

חעניות דעתי הרשת ששמת צפופה מידי ומונעת מהצמחייה להגיע למצע שתחתיה
mazoneli לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 10:25   #25
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

סוג אקווריום: צמחיה Low Tech
וותק בתחום: כ-20 שנה

רק לי נראה שהקבומבה האדומה לא אדומה מספיק להייטק ? בעיית תאורה / דישון ?
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 11:05   #26
UV

הסמל האישי שלUV

קשה לראות מהתמונה אבל, האם אתה מבחין בעכירות מסויימת במים? בעיקר באיזורים הקרובים לתאורה? אינני מתכוון למרחפים אני מתכוון לגוון חלבי משהו.
כמו כן האם העלים היותר רחבים מתכסים באצה ירוקה /חומה בקצב מהיר יותר?

נ.ב: תעבור לטלפון LG יש לו מצלמה 5 מגה פיקסל
UV לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 11:33   #27
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

ציטוט:
פורסם במקור על ידי עופר
התאורה בסדר
המצע בסדר
הפדח בסדר

הבעיה היחידה שמגבילה אותך חייבת להיות הדישון

בדוק ניטראט ופוספאט ודווח

לא סתם ביקשתי שתבדוק ותדווח
אני עדיין ממתין

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 12:03   #28
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

ככה,
bugsbunny,
בעיקרון הקבמבומה אדומה לא אדומה.. אבל יש צמחים אחרים שממש אדומים כמו האמניה גרסילס וזה מגובה נמוך. לא נראה לי שזה היה קורה אם היה חסר דישון. הבנתי שזה יכול להיות סוג של קבמבומה ברונזה. זה מה שנאמר לי בפרשריף לפחות..
יש לי בצד גזם של קבמבומה אדומה קטנטונת ונמוכה. אפילו שהיא רחוקה מאוד מהאור היא אדומה !

UV,
המים נקיים מאוד. ה"עכירות" שאתם רואים זה אצה ירוקה שהתפתחה על השמשה.
יש עלים שמתכסים במעט אצה ירוקה. לאו דווקא הרחבים יותר.

עופר,
בקשר לבדיקה של ניטראט ופוספאט. אין לי איך לבדוק..
אני אנסה להסתדר איכשהו ולהעלות תוצאות של הבדיקות.

אם יש מישהו שגר באזור ואין לו בעיה לקפוץ אליי ולנסות לאבחן את הבעיה מקרוב אני אשמח..
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 13:42   #29
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

לשם השוואה הנה קצב הצמיחה באקווריום הקודם שלי שהיה כאמור עם אותם דברים בדיוק! באותו אקווריום! אותה תאורה (עכשיו הנורות חדשות)! אותו מצע של אייל! אותה מערכת CO2! אותו הפילטר!
מה שהשתנה הוא שפעם שעברה היה לי דישון של צבי דגן וכבל חימום. כיום דשן של ברוך וישראלCO2 ורשת ובלי כבל חימום. הכבל חימום למיטב הבנתי זניח. והדשן אני בטוח שהוא לא פחות איכותי!
שוב.. נשאר עם הרשת.

האקווריום הקודם שלי!
לפני שנה וחצי בערך!
להלן תמונה חודש אחרי הקמה. זאת תמונה לאחר גיזום:

וכעבור שבועיים:

זה לדעתי קצב צמיחה טוב..
שימו לב לקצב הצמיחה של האמניה גרסילס. היום האמניה גרסילס הרבה יותר אדומה וצומחת הרבה הרבה יותר לאט!
עדיין לא נקרא Sunday 23/03/2008, 13:54   #30
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

גש לחנות ותבדוק את המים
אתה סתם טוחן כאן הודעות שלפי דעתי הבעיה אצלך היא בפוספאט גבוה
מה הטעם בלהראות לנו איך היה?
אתה רוצה תשובה לבעיה תתחיל לבדוק מה שביקשתי ואת מה שצריך
הפתרון לא יגיע לבדו, ובטח לא בעזרת תמונות של העבר

צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול