צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Saturday 11/05/2019, 13:50   #4
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: 'Kubrick' || לאוטק קובייה 200 ליטר.

**הגיליון נערך, אציין כי התמונות בעלות גוון צהוב מידי, המצב בפועל איננו כזה

היי חבר'ה מה קורה?

מאז העדכון האחרון לא יכולתי לעמוד בפיתוי שלא לדחוף ידיים לתוך המיכל ולשנות את השתילה כליל.
הפריע לי "השת"פ עם איקאה" והרגשתי שאני מוכרח לשתול את תכולת העציצים העגומים ולאפשר לסטיגריה ולולנסריה להתפשט ולצמוח כראוי.

מעבר לכך, עשיתי "מכינה" קצרה לקראת השינוי העתיד לבוא, ובחנתי את יכולת סינון המצע התחתון והעליון.
לדאבוני נדמה כי המצע התחתון, שהינו גדול בהרבה ממצע השתילה, מתפורר, ומכיל בתוכו גם גרגירים אשר עוברים את רשת הסינון (לדעתי אצטרך פשוט רשת יותר צפופה).
סה"כ אני מעריך שסיננתי כ-10 קילו סה"כ, וכמות די זהה בין שני סוגי המצע. אופטימיות (:

לאחר "השטחת" הקרקע הבנתי שאצטרך הרבה יותר מצע בשביל להגיע למשחקי גובה משמעותיים (או לחילופין שימוש בסלעים או סתם אובייקטים אחרים), שזו נקודה חשובה גם היא.

הקו העיצובי של השינוי היה מאוד חד וחלק - עיצוב תכליתי.
בחרתי לקיים קו כמעט "סטרילי" של שתילה, זאת אומרת לתת לצמחים את המקסימום בכדי לצמוח כראוי, ללא מחשבות על עיצוב גחמתי וטעם אישי, אלא לנסות לייצב את המיכל כמה שאפשר.

כך שהולנסריות נשתלו באופן אבסולוטלי מאחור, הסגיטריה נשתלה ברווחים נאים ומוציאה עלים חדשים, האכינודורוס אמזוני נשתל בפינה שיוכל להתפתח בפיסת נדל"ן משלו, בסמוך אליו נשתל מחדש הקריפטוקורין בלנסי. (או קריפטוקורין קריספטולה, עדיין זהותו בספק )
בנוסף, הוספו עוד שתי שתילי הבלנסי צעירים ביותר, מקווה לראות אותם צומחים במיטבם במשכנם החדש (:

*אשמח אם נוכל לפתוח דיון קצר וידידותי על מיקרוסורום.
לא ארבה במילים מיותרות, אך מהבנתי, עם כניסתי לתחביב, המיקרוסורום הינו שרך Bullet proof.
זאת אומרת שהוא יכול לשגשג במיכלי טבע, לאוטק, הייטק, מליחים, בתנאי לחות וכו'.
עם זאת, הוא הצמח הכי מאכזב שנתקלתי בו עד כה.
הוא משחיר בקלות לא הגיונית (2 דק' מחוץ למים ומתחיל להתייבש באופן קשה, וקצוותיו מתפוררים), צמיחה איטית להחריד, וכשהוא צומח נדמה כי אף עלה לא צומח באופן אידיאלי, ובגדול הוא פשוט ''מנחס'' את המיכל!

אז ברור שהוא הוצא מהמיכל, עבר סינון קפדני וגזימה רבה וחובר כצרור שאוכל להוצאו ולגזום עלים חסרי שביעות רצון.
הפיקוק מוס זכה לנדל"ן משלו אף הוא ונקשר לשורשי מנגרוב באופן בלעדי.
אציין שאני מאוד מרוצה מהפיקוק מוס, נראה כי הוא הכפיל את המסה שלו והרגשתי סיפוק רב בליפוף מחודש. (:

נתקלתי בכמה בעיות שהייתי שמח לפתוח אותם לדיון ברשותכם -

1) נראה כי הקריפטוקורין בלנסי לא מרוצה, קשה לי לייחס זאת בעקבות השינוי, אלא נראה כי חסר לו תוסף כלשהו.
אציין כי גם לפני השינוי הבחנתי כי הצמיחה שלו, או אם לדייק, הגדילה שלו, נעשת שקפקפה, לא באופן "חולני" בו העלה מתפורר ושקוף לחלוטין, אלא נראה כי הוא מקבל גוון חום-ברונזה, וכי הוא מתקפל ומסתלסל פנימה. (לא באופן מאוזן, אלא מתקפל לתוך עצמו, בכדי חצי צינור)
היו מספר עלים חדשים שצמחו שהייתי מרוצה מאוד מהם, ומבחינתי היוו נקודת אור במיכל, אך נראה שבבוא הזמן הם גם דועכים לתבנית הגדילה הארורה הזו.

מצאתי מקור שאינני יודע מה היא האמינות שלו, אך מתואר בו כי הקריפט' בלנסי זקוק למים קשים למדיי מעושרים בסידן, ובעקבות חוסר שכזה עלולה להיווצר תבנית גדילה לקויה שכזו.
הייתי שמח לאישוש העובדה ולדרכי טיפול.

2. בעקבות הוצאת המיקרוסורום הרגשתי כי אחוזי השתילה ירדו באופן משמעותי (הוצא יותר מ80% מהמיקרוסורום), וכפיצוי הכנסתי צמח נוסף שלדעתי שמו הוא לימנופליה אקוואטיקה (מפאת עובי הגבעול, והעלים שבמצב צמיחה emersed)
כמובן שבחנות הוא היה ירוק מנשוא ופלפי ברמה מעוררת קנאה, אך כמובן שהוא הצהיב בביתי.
הייתי שמח לדעת האם גם במקרה הזה, מדובר בחוסר מסויים, או לחילופין בעודף מסויים (משיטוט אינטרנטי עודף ניטראט עלול לגרום תופעה שכזו בצמח הנ"ל).
עם זאת, אני כן מבחין בצמיחה של "משהו" - מעין ענפים קטנים לבנבנים בעלי זיזים קטנטנים, אינני בטוח האם אלו שורשי אוויר, או שלוחות צעירות שנובעות מהגבעול.
למרות ההצהבה, אני כן שם לב שהוא צומח לא מעט לגובה, והצמיחה החדשה הינה ירוקה ונראת בריאה.

3) אני מאמין כי דישון המאקרו הנוכחי הוא בסדר גמור (כ-5 עד 7 מ''ל פעמיים בשבוע), אך אני מעט חושש כי יש לעקוב אחרי השלכות דישון זרחן באופן יותר קפדני, והייתי שמח לדעת כיצד נראות אותן השלכות של דישון יתר בזרחן.
בנוסף נראה כי ישנה חלוקה בין שתי גישות ניטור יחסי פוספאט וניטראט.
גישה א' - 1:10
גישה ב' 1:2
מהו פשר החלוקה?

* אוסיף כי התחלתי לדשן גם ב-bio carbon, וגם בברזל, והחלפתי את המיקרו של סיכם במיקרו של Micro-Lift מסדרת Bloom&Grow. (שלושת הדשנים החדשים הם מאותה חברה)
*אני מדשן 15 מ''ל של bio carbon פעמיים בשבוע, ו-7 מ''ל של ברזל, גם, פעמיים בשבוע.
*שעות התאורה מאז העדכון האחרון ירד ל-7 שעות ביום

הספקולציה שלי היא כדלקמן -
אני מדשן יותר מידי, ללא הבחנה, ונמצא מול מבחן למציאת נוסחה נכונה לדישון.
החלפת מים שבועית של 40% אינה מספיקה, ולדעתי אני צריך לבצע החלפה נוספת של 20% במהלך השבוע.
בנוסף אני חושב שאני צריך למתן את הדישון בברזל לשבוע בלבד, ולהוריד את כמות ה-bio carbon בחצי.
אני חושב שמשטר הדישון הנדיב שלי היה מעולה לולא התאורה הייתה יותר חזקה (נושקת ל-0.7 וואט לליטר), ומפאת העובדה שזה לא המצב, אצטרך להוריד את הכמויות, תכלס.

מצרף מטה תמונות של אותן לקויות, בנוסף גם כמה תמונות יותר חביבות

שימו לב להתעגלות הפנימית של העלים.

הו וואו, התמונה יצאה שרופה ומהצהיבה את הצמח בצורה לא רפרזנטיבית, אעלה היום בשעת התאורה תמונה יותר ממחישה.

נקמתו של לאזרוס הבולביטיס.

קורידורס מקריפ.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט